PDA

View Full Version : Δαλματικες ακτες



giannis21
05/07/2021, 07:57
καλημερα και καλη εβδομαδα! το βαζω στο off topic γιατι δεν αφορα μοτο-ταξιδι.. λεμε να παμε οδικως Δαλματικες ακτες και οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1. ποια διαδρομή είναι προτιμότερη; μέσω Αλβανιας - Μαυροβούνιο ή μήπως απο Σκόπια μεριά;
2. τι εγγραφα θα χρειαστει για επιβαινωντες και αυτοκινητο; για το αμαξι σιγουρα πρασινη καρτα, ο οδηγος σιγουρα νεου τυπου διπλωμα.. με ταυτοτητα ταξιδευεις μονο; η θελει διαβατηριο;
3. αποψεις/παρατηρησεις σχετικα με τι να προσεξουμε και που να παμε φυσικα ευπροσδεκτες..

ευχαριστω!

billyka
05/07/2021, 10:59
Καλημερα φιλος!Τσεκαρε εδω. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157212 Ισως εχει συζητηθει και σε καποιο αλλο θεμα αλλα δεν θυμαμαι,αυτο βρηκα γρηγορα ΕΝΤΙΤ -Βρηκα κι αυτο εδω ισως σου φανει χρησιμο https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157024

Parking
05/07/2021, 15:40
Αν είναι να πας Δαλματικές τότε φυσικά μέσο Αλβανίας
αλλά από τη Δυτική πλευρά (ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑ)
Άγιοι Σαράντα Αυλώνας κλπ
Θα χρειαστείς GPS για να μπεις Μαυροβούνιο
(είναι μπέρδεμα)
αλλά κατά τ άλλα οι δρόμοι έχουν στρώσει πολύ στην Αλβανία
Άσε που όλοι μιλάνε Ελληνικά

Από Β Μακεδονία κάνεις κύκλο και ανούσια χλμ
δεν έχει νόημα


Καλημερα φιλος!Τσεκαρε εδω. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157212 Ισως εχει συζητηθει και σε καποιο αλλο θεμα αλλα δεν θυμαμαι,αυτο βρηκα γρηγορα ΕΝΤΙΤ -Βρηκα κι αυτο εδω ισως σου φανει χρησιμο https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157024

Από το 19 ως σήμερα η Αλβανία έχει βελτιώσει τους δρόμους πάρα πολύ
:)
Εγώ πάω συχνά γιατί η φίλη μου είναι από εκεί
και με καλούν πολλοί συνάδελφοι
Σαν το σπίτι μου είναι !

rainmike
05/07/2021, 16:14
Αν είναι να πας Δαλματικές τότε φυσικά μέσο Αλβανίας
αλλά από τη Δυτική πλευρά (ΟΧΙ ΚΟΡΙΤΣΑ)
Άγιοι Σαράντα Αυλώνας κλπ
Θα χρειαστείς GPS για να μπεις Μαυροβούνιο
(είναι μπέρδεμα)
αλλά κατά τ άλλα οι δρόμοι έχουν στρώσει πολύ στην Αλβανία
Άσε που όλοι μιλάνε Ελληνικά

Από Β Μακεδονία κάνεις κύκλο και ανούσια χλμ
δεν έχει νόημα



Από το 19 ως σήμερα η Αλβανία έχει βελτιώσει τους δρόμους πάρα πολύ
:)
Εγώ πάω συχνά γιατί η φίλη μου είναι από εκεί
και με καλούν πολλοί συνάδελφοι
Σαν το σπίτι μου είναι !
Απο Β.Μακεδονία?Ελληνικό φόρουμ είμαστε,ας κρατάμε τουλάχιστον τα προσχήματα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/07/2021, 22:16
Απο Β.Μακεδονία?Ελληνικό φόρουμ είμαστε,ας κρατάμε τουλάχιστον τα προσχήματα.

Έτσι.

dorso
06/07/2021, 02:03
Υπόψην για να περάσεις σύνορα Κροατία υπολόγισε κάνα 5ωρο στο νερό..οι ουρές είναι χιλιόμετρα..

giannis21
06/07/2021, 07:39
Υπόψην για να περάσεις σύνορα Κροατία υπολόγισε κάνα 5ωρο στο νερό..οι ουρές είναι χιλιόμετρα..

ναι το γνωριζω,.. ειχα κανει ταξιδακι,μεσω σκοπιων τοτε(2018) και την εφαγα την ταλαιπωρια.. Η λυση στο γυρισμο ηταν να περασουμε ξημερωματα!!
πιο πολυ η αναζητηση εχει να κανει με το τι παιζει αλβανια και μαυροβουνιο σχετικα με οδικο δίκτυο/οδηγους/χαρτουρα

motojojo
06/07/2021, 08:00
Μια φορά διέσχισα τις χώρες αυτές από βορρά προς νότο πριν κανα 5-6 χρόνια.

Η Κροατία έτη φωτός μπροστά, μόνο με ανεπτυγμένες χώρες της ευρώπης συγκρίνεται.

Μαυροβουνιο μια χαρα, νορμαλ οδηγοι, τιποτα το περιεργο. Φτωχεια καταραμένη αλλά διακρίνεις μια αξιοπρέπεια.

Αλβανία από τα βόρεια σύνορα και μέχρι το κέντρο ήθελε προσοχή. 500 μετρα μετά τα σύνορα μου πετάχτηκε αδέσποτη αγελάδα που διέσχισε κάθετα το δρόμο. Γενικώς ψιλοτραγική κατάσταση, ολίγον τριτοκοσμική.
Από τα κεντρικα και προς τα κάτω σαφώς καλύτερα. Καλύτερο οδικό δίκτυο και πιο ανθρώπινες συνθήκες.
Πολλή αστυνομία γενικά. Πρόσεχα πολύ τα όρια και δεν προσπερνούσα ποτε σε διπλή γραμμή.
Δεν ήμουν διατεθειμένος να μείνω πολύ στη χώρα, την διέσχισα σε 6 ή 8 ώρες με μια σταση για φαγητό. Αλλά ίσως αξιζε μια σταση στα νότια, πρεπει να έιναι ωραία τα μέρη.
Επίσης μιλάνε πολλοί ελληνικά. Προς τα νοτια έβλεπα και πολλά ελληνικά αυτοκίνητα.

Στα σύνορα δεν είχα πρόβλημα, στα ελληνοαλβανικά μου τα έκαναν λίγο τσουρέκια με τις εξυπνάδες τους.

Από χαρτιά εκτός από το διαβατήριο είχα και την πράσσινη κάρτα του αυτοκινήτου. Δεν χρειάστηκα κάτι άλλο.


Αυτή είναι η δική μου εμπειρία.

Tallyban
06/07/2021, 08:37
1.13€ η βενζίνη στη Ν. Μασεντόνια,και 1.18€ στην Αλβανία...

sapila racing
06/07/2021, 09:33
Απο Αλβανια προς Μαυροβούνιο πριν 3 χρόνια ειχαμε κανει 3 ωρες για τα τελευταια 300 μετρα πριν τα συνορα.
Επίσης οι Μαυροβούνιοι θέλουν την original πρασινη καρτα στο πρασινο χαρτόνι, αλλιώς σου κοβουν ενα κουστουμακι επι τόπου...

Κατα τα αλλα προσοχή στο δρόμο, οι Αλβανοί δεν ξερουν να οδηγούν!

contes di Zante
07/07/2021, 06:45
Μία λεπτομέρεια.....η πράσινη κάρτα πλέον δεν είναι πράσινη. Εκτυπώνεται σε απλό ΑΣΠΡΟ Α4

typhoon
07/07/2021, 13:38
Να ρωτήσω κι εγώ μιας και σχεδιάζουμε να κινηθούμε κάποια στιγμή προς τα εκεί, αλλά με μοτοσυκλέτες.
Παράδειγμα, όταν πλησιάζω σε διόδια και έχει μεγάλες ουρές , προσπερνάω τα αυτοκίνητα , φτάνω στο στηθαίο των γκισέ και εκεί ζητάω άδεια (με νοήματα προφανώς) απο το αυτοκίνητο που είναι μπροστά μου, εαν μου παραχωρεί την θέση του να περάσω. Οι περισσότεροι είναι δεκτικοί και με αφήνουν, υπάρχουν και άλλοι που αρνούνται , οπότε περιμένω να περάσουν και ζητάω απο τον επόμενο κλπ κάποιος θα με αφήσει.

Πλησιάζοντας σε συνοριακούς ελέγχους με μεγάλες ουρές αυτοκινήτων, ποια είναι η εμπειρία σας? Να πράξω αναλόγως ή θα έχω θέμα λόγω πχ διαφορετικής νοοτροπίας?
Ένα χιλιόμετρο αναμονή σε ουρά , με καλοκαιρινές συνθήκες, είναι διαφορετικό εντός ενός αυτοκινήτου σε σχέση με μια μοτοσυκλέτα.

Parking
07/07/2021, 14:04
Μία λεπτομέρεια.....η πράσινη κάρτα πλέον δεν είναι πράσινη. Εκτυπώνεται σε απλό ΑΣΠΡΟ Α4

ξέρει τι λέει ο πάνω
εκτύπωση σε πράσινο χαρτί Α4 έχουν στην ασφαλιστική
(και Γερμανία έχουν αυτή την τρέλα)

contes di Zante
09/07/2021, 06:43
Έχει αλλάξει η νομοθεσία και απλά χρειάζεται να είναι σε ΑΣΠΡΟ χαρτί, δεν παίζει ρόλο άν στην εκτυπώσει η ασφαλιστής σου ή εσύ ή το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς. ΑΣΠΡΟ χαρτί πλεόν

sapila racing
09/07/2021, 12:11
Έχει αλλάξει η νομοθεσία και απλά χρειάζεται να είναι σε ΑΣΠΡΟ χαρτί, δεν παίζει ρόλο άν στην εκτυπώσει η ασφαλιστής σου ή εσύ ή το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς. ΑΣΠΡΟ χαρτί πλεόν

Θα το ξαναγραψω γιατι δεν το κατάλαβες και μπορεί να μπερδεψεις κι αλλους.

Τετοιο είχαμε αγαπητε, τυπωμενη δηλαδή σε ασπρο χαρτί Α4 την 'Πρασινη Κάρτα' που μας στελνει η ασφάλεια και πιστεύαμε οτι είμαστε ΟΚ.
Η νομοθεσία μπορεί να αλλαξε εδω αλλά αν πας να μπείς στο Μαυροβούνιο με αυτό απλά δεν περνας.
Κολπο είναι, σε βαζουν και πληρώνεις επιτόπου.
140 Ευρω ειχαμε πληρώσει.Αλλιώς κανεις μεταβολή και πας πίσω.

dorso
09/07/2021, 13:47
Εγώ χτες γύρισα από Μαύροβουνι όλα καλά με το λευκό Α4..Διέσχισα όλο το Μαύροβουνι βγήκα Σλοβενία κ πάλι πίσω..

sapila racing
09/07/2021, 13:53
Εγώ χτες γύρισα από Μαύροβουνι όλα καλά με το λευκό Α4..Διέσχισα όλο το Μαύροβουνι βγήκα Σλοβενία κ πάλι πίσω..

OK αρα κατι αλλαξε απο το 2018 που την φαγαμε εμεις.
Η απλά δεν το κανανε το κόλπο σε εσένα.

dorso
09/07/2021, 15:11
OK αρα κατι αλλαξε απο το 2018 που την φαγαμε εμεις.
Η απλά δεν το κανανε το κόλπο σε εσένα.
Εγώ λέω την εμπειρία μου..Τι ισχύει δεν ξέρω..Εμένα το 2017 στην Βοσνία μου κάναν παράπονα για την άδεια που ήταν σε Α4,αλλά τελικά πέρασα..

motojojo
09/07/2021, 17:04
Η διαφωνία είναι αν είναι πράσσινο το χαρτί ή όχι? :facepalm:

Πράσσινη καρτα ξεκίνησε να λέγεται επειδη αρχικά ήταν πράσσινο το χαρτί και έτσι έμεινε στη συνείδηση του κοσμου. Αν εσυ την εκτυπώσεις σε κοκκινο κιτρινο ή μπλε χαρτί, πράσσινη κάρτα θα σου ζητήσουν και θα εννοούν αυτό το χαρτί.


Μια λεπτομέρεια που σκέφτηκα μόλις, εντος ΕΕ δεν χρειάζεται πλέον η "πράσσινη" κάρτα, αρκεί νομίζω το απλό ασφαλιστήριο που έχει ο καθένας. Ίσως γι'αυτό αρκεί να έχεις κάτι εκτυπωμένο.
Για τη γερμανία δεν έχω κανένα αποδεικτικό ασφάλειας στο αυτοκίνητο αλλά μπορεί να το επιβεβαιώσει η αστυνομία μόνη της, οπότε για εκτός Γερμανίας πρέπει λογικά να έχω κάποιο σχετικό έγγραφο.

Εκτός ΕΕ όμως δεν ξέρω τι ισχύει, μάλλον απαιτείται το συγκεκριμένο "πράσσινο" χαρτί που μόνο η ασφαλιστική δίνει.

Εγώ το δικό μου το ζήτησα με την εναρξη ισχύος του τελευταίου συμβολαίου οπότε είναι το κλασσικό πράσσινο χαρτί που μου έστειλε η ασφαλιστική.

contes di Zante
14/07/2021, 07:22
Αυτό το πράγμα που όλοι είμαστε γνώστες και θα κάνουμε αντίλογο ακόμα και όταν μιλάει/γράφει ένας ειδικός με έχει κουράσει τα τελευταία χρόνια....λοιπόν για να τελειώνουμε και όποιος θέλει ακούει....το πιστοποιητικό ή βεβαίωση εξωτερικού ή όπως θέλετε πείτε το εξακολουθούμε να το λέμε "πράσινη κάρτα" γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε για πολλά χρόνια ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να είναι εκτυπωμένο σε πράσινο χαρτί που ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Επίσης όποιο όχημα βγεί εκτός συνόρων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχει αυτή την "πράσινη κάρτα" είτε εντός είτε εκτός ΕΕ....απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν να πληρώνεις κατά την είσοδο σε αυτές είτε βιενέτες (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας) είτε ασφάλιση για όσο κυκλοφορείς εντός των συνόρων τους, αυτό όμως είναι άσχετο με την "πράσιινη κάρτα" και το χρώμα που την έχεις εκτυπώσει

Tallyban
14/07/2021, 08:11
Έτσι και η ασφάλεια σου λήξει όταν είσαι στο εξωτερικό,και ασφαλιστείς σε εκεί εταιρεία ισχύει το συμβόλαιο στην Ελλάδα όταν επιστρέψεις;

sapila racing
14/07/2021, 09:16
Αυτό το πράγμα που όλοι είμαστε γνώστες και θα κάνουμε αντίλογο ακόμα και όταν μιλάει/γράφει ένας ειδικός με έχει κουράσει τα τελευταία χρόνια....λοιπόν για να τελειώνουμε και όποιος θέλει ακούει....το πιστοποιητικό ή βεβαίωση εξωτερικού ή όπως θέλετε πείτε το εξακολουθούμε να το λέμε "πράσινη κάρτα" γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε για πολλά χρόνια ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να είναι εκτυπωμένο σε πράσινο χαρτί που ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Επίσης όποιο όχημα βγεί εκτός συνόρων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχει αυτή την "πράσινη κάρτα" είτε εντός είτε εκτός ΕΕ....απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν να πληρώνεις κατά την είσοδο σε αυτές είτε βιενέτες (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας) είτε ασφάλιση για όσο κυκλοφορείς εντός των συνόρων τους, αυτό όμως είναι άσχετο με την "πράσιινη κάρτα" και το χρώμα που την έχεις εκτυπώσει

Ελπίζω να μην σε κουράζω κι αλλο κυριε ειδικέ μου.
Αφού λοιπόν είσαι ειδικός αν μπορείς εξηγησέ μου σε παρακαλω γιατι τον Σεπτέμβριο του 2018 στα συνορα Αλβανιας Μαυροβούνιου, ο Μαυροβουνιος υπαλληλος δεν δεχθηκε την τυπωμενη σε απλό Α4 χαρτί 'πρασινη κάρτα' μας παρ όλο που το κουτακι για το Μαυροβούνιο υπήρχε στην καρτα κανονικότατα.
Την θεωρησε ακυρη, μας ειπε πως επρεπε να εχουμε την original πρασινη καρτα στο πρασινο χαρτι και οχι την εκτυπωση σε A4 απο τον οικιακο εκτυπωτη και μας υποχρεωσε να πληρωσουμε τοπική ασφαλεια στο διπλανο γκισε.
140 Ευρω πληρωσαμε.
Δεν το ακουσα απο φιλο κλπ, ημουν κι εγω εκει.
Αν δεν μπορεις, δεν πειραζει.

kordix
14/07/2021, 13:12
Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.

sapila racing
14/07/2021, 14:18
Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.

Εγω πιθανολογώ οτι απλά υπαρχουν περιπτώσεις που σου κανουν το κόλπο και σε πιανουν κορόιδο κι ας ειναι παράνομο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2021, 22:07
Εγω πιθανολογώ οτι απλά υπαρχουν περιπτώσεις που σου κανουν το κόλπο και σε πιανουν κορόιδο κι ας ειναι παράνομο.

Και πιστεύω εκείνη την ώρα λες "δε πειράζει να δώσω το 50αρι να ξεμπερδεύω. Που να τρέχω τώρα ".
Εκεί πατάνε οί αλήτες.

motojojo
14/07/2021, 22:56
Σε όλα τα σαιτ λένε ότι η πράσσινη κάρτα είναι απαραίτητη. Εδω (https://directplus.gr/odigos-asfalisis/prasinh-karta-asfalishs-ti-einai-kai-pote-th-xreiazeste/) όμως γράφει και το εξής:


Για τις χώρες Ε.Ο.Χ (Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος: τα 28 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν) και για την Ελβετία, δεν είναι απαραίτητο να έχετε τη Πράσινη Κάρτα, αρκεί το ασφαλιστήριο σας να έχει αποτυπωμένα τα στοιχεία της ασφάλισης με λατινικούς χαρακτήρες. Σας προτείνουμε όμως να ζητήσετε την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σας εταιρία σε κάθε περίπτωση.

Το Μαυροβουνιο, η Αλβανια και τα Σκοπια δεν ανήκουν στις χωρες ΕΟΧ (απόσο ξέρω τουλάχιστον, δεν είμαι ειδικός). Άρα σε αυτές τις χώρες μάλλον θέλουν μόνο το συγκεκριμένο πράσινο χαρτί και δεν είναι καθόλου παράνομο αν ισχύει αυτό που λέει.
Ένας ασφαλιστής θα ξέρει καλύτερα.

Το αν σου το ζητήσουν, πάλι είναι θέμα τύχης αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Όσες φορές πέρασα από Βαλκάνια, δεν μου το ζητούσαν πάντα.

contes di Zante
15/07/2021, 06:52
Ελπίζω να μην σε κουράζω κι αλλο κυριε ειδικέ μου.
Αφού λοιπόν είσαι ειδικός αν μπορείς εξηγησέ μου σε παρακαλω γιατι τον Σεπτέμβριο του 2018 στα συνορα Αλβανιας Μαυροβούνιου, ο Μαυροβουνιος υπαλληλος δεν δεχθηκε την τυπωμενη σε απλό Α4 χαρτί 'πρασινη κάρτα' μας παρ όλο που το κουτακι για το Μαυροβούνιο υπήρχε στην καρτα κανονικότατα.
Την θεωρησε ακυρη, μας ειπε πως επρεπε να εχουμε την original πρασινη καρτα στο πρασινο χαρτι και οχι την εκτυπωση σε A4 απο τον οικιακο εκτυπωτη και μας υποχρεωσε να πληρωσουμε τοπική ασφαλεια στο διπλανο γκισε.
140 Ευρω πληρωσαμε.
Δεν το ακουσα απο φιλο κλπ, ημουν κι εγω εκει.
Αν δεν μπορεις, δεν πειραζει.


Ποστ #14: Έχει αλλάξει η νομοθεσία.....
Ποστ #20: ...απλά ορισμένες χώρες σε υποχρεώνουν....

TONYBANDIT
18/07/2021, 10:41
Έχει συμβεί το ίδιο και σε φίλο στα σύνορα με Σκόπια και πλήρωσε 50 ευρώ.

Εγώ ήμουν αυτός.Α ρε Κώστα τι μου θύμησες.Η πίεση μου είχε φτάσει στο 20

motojojo
18/07/2021, 10:50
Προχτες άμπαλος (με αυτοκινητιστικα) φίλος μου έστειλε σε φωτογραφία την πράσινη κάρτα του για να του επιβεβαιώσω ότι είναι η σωστή. Ναι, ήταν λευκό το χαρτί. Αλλά δεν ήταν εκτυπωμένη, ήταν ότι του έστειλε η ασφαλιστική.

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι το χρώμα αυτό καθεαυτό αλλά το γεγονός να έχει σταλεί το έγγραφο από την ασφαλιστική. Το οτι εξακολουθουμε να την λέμε "πράσινη καρτα" είναι επειδή έτσι παρέμεινε.

Τωρα άμα σας ζητήσει ο τελωνειακός πράσινη κάρτα πειτε ότι δεν έχετε πράσινη αλλά λευκή και καταγράψτε την αντιδραση του.

kordix
19/07/2021, 08:47
Εγώ ήμουν αυτός.Α ρε Κώστα τι μου θύμησες.Η πίεση μου είχε φτάσει στο 20

Να είμαστε καλά φίλε Αντώνη να ξαναφύγουμε προς τα πάνω.

Την θυμάμαι την φάση στα σύνορα πολύ καλά :D

Parking
25/07/2021, 22:06
Εγω πιθανολογώ οτι απλά υπαρχουν περιπτώσεις που σου κανουν το κόλπο και σε πιανουν κορόιδο κι ας ειναι παράνομο.

Εγώ τελευταία φορά που πήγα Αλβανία το Πάσχα
ο ασφαλιστής μου είπε έλα να πάρεις από δω την πράσινη κάρτα
γιατί έχω πράσινο χαρτί να στην τυπώσω.

Viking
25/07/2021, 22:39
Εγώ τελευταία φορά που πήγα Αλβανία το Πάσχα
ο ασφαλιστής μου είπε έλα να πάρεις από δω την πράσινη κάρτα
γιατί έχω πράσινο χαρτί να στην τυπώσω.
νέα IDD σε εφαρμογή από τον Οκτώβρη του 2020 (https://www.lalux.lu/en/infos-outils/actualite/articles/2020/11/your-green-card-is-now-white)

leftos
29/07/2021, 08:49
Προφανώς θέλουν κάτι γνήσιο με στοιχεία ασφαλιστικής γιατί αυτα τα έγγραφα τα πειράζει και ένα πιτσιρίκι στην ζωγραφική των windows και το εκτυπώνει.

contes di Zante
02/08/2021, 07:07
Εγώ χτες γύρισα από Μαύροβουνι όλα καλά με το λευκό Α4..Διέσχισα όλο το Μαύροβουνι βγήκα Σλοβενία κ πάλι πίσω..

Επειδή μου άλλαξε το πρόγραμμα η γυναίκα και αντί για Ρουμανία μονός θα πάμε μαζί Δαλματικές να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις για το θέμα COVID? Θα έχουμε βγάλει τα Ευρωπαϊκά πιστοποιητικά εμβολιασμού αλλά μήπως υπάρχει κάποια σελίδα που να γράφει τους κανόνες που ισχύουν σε κάθε χώρα?

contes di Zante
02/08/2021, 09:26
ενημέρωση για όποιον θέλει να ταξιδέψει εκτός....

https://www.iatatravelcentre.com/world.php