PDA

View Full Version : Κλειδαριά δισκόφρενο η κλασική αλυσίδα



Giorgouz89
06/07/2021, 11:45
Καλησπέρα, ξεκινήσαμε τα ταξίδακια με την μηχανή και τώρα σε ξένες πόλεις δεν ξέρω τι παίζει από ασφάλεια οπότε θέλω να πάρω ένα λουκέτο για να ασφαλιζω την μηχανή το βράδυ. Είμαι ανάμεσα σε abus δισκοφρενου με συναγερμό που είναι και εύκολη στην μεταφορά η μία κλασσική αλυσίδα να πιάνει τροχό και σέλα. Τι προτείνετε?

DoctoR_k6
06/07/2021, 11:50
Καλησπέρα, ξεκινήσαμε τα ταξίδακια με την μηχανή και τώρα σε ξένες πόλεις δεν ξέρω τι παίζει από ασφάλεια οπότε θέλω να πάρω ένα λουκέτο για να ασφαλιζω την μηχανή το βράδυ. Είμαι ανάμεσα σε abus δισκοφρενου με συναγερμό που είναι και εύκολη στην μεταφορά η μία κλασσική αλυσίδα να πιάνει τροχό και σέλα. Τι προτείνετε?

Με ενα συναγερμο στη μοτο κ ενα σκουλαρικι εισαι οκ θεωρω.
Παιζει ρολο που την αφηνεις βεβαια κ ποσο χρονο.
Αν θελουν να την κλεψουν την σηκωνουν ολοκληρη.

CorpseAlive
06/07/2021, 11:51
Με ενα συναγερμο στη μοτο κ ενα σκουλαρικι εισαι οκ θεωρω.
Παιζει ρολο που την αφηνεις βεβαια κ ποσο χρονο.
Αν θελουν να την κλεψουν την σηκωνουν ολοκληρη.

+1!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/07/2021, 22:05
Καλησπέρα, ξεκινήσαμε τα ταξίδακια με την μηχανή και τώρα σε ξένες πόλεις δεν ξέρω τι παίζει από ασφάλεια οπότε θέλω να πάρω ένα λουκέτο για να ασφαλιζω την μηχανή το βράδυ. Είμαι ανάμεσα σε abus δισκοφρενου με συναγερμό που είναι και εύκολη στην μεταφορά η μία κλασσική αλυσίδα να πιάνει τροχό και σέλα. Τι προτείνετε?

Μήπως να σκεφτόσουν και το θέμα ελεγχόμενο πάρκινγκ?
Αν μένετε σε δωμάτια η χοτελ κοίτα να έχει ιδιωτικό χώρο στάθμευσης ή κάπου εκεί κοντά πάρκινγκ.

Και για να είμαι μέσα σε αυτό που ρώτησες
Προτείνω Αυτη με το συναγερμό και μια χοντρή αλυσίδα μαζι.

Bowleno
07/07/2021, 05:17
Και λουκέτο δισκόφρενου και αλυσίδα η οποία θα την δένει σε σταθερό σημείο (δέντρο, κολώνα κλπ) διότι το σήκωμα και πέταμα της σε ένα βαν είναι υπόθεση 3-4 δεύτερα..... Άμα την δουν έτσι όπως λέω, συνήθως δεν το σκέφτονται φεύγουν και ψάχνουν άλλου εκτός πια και αν είναι υπερποθητό σπάνιο μοντέλο και έχει πέσει "παραγγελία"....

AristidisZ
07/07/2021, 10:21
Και λουκέτο δισκόφρενου και αλυσίδα η οποία θα την δένει σε σταθερό σημείο (δέντρο, κολώνα κλπ) διότι το σήκωμα και πέταμα της σε ένα βαν είναι υπόθεση 3-4 δεύτερα..... Άμα την δουν έτσι όπως λέω, συνήθως δεν το σκέφτονται φεύγουν και ψάχνουν άλλου εκτός πια και αν είναι υπερποθητό σπάνιο μοντέλο και έχει πέσει "παραγγελία"....

+1...

Και εγώ έτσι την δένω
Επίσης είναι σε υπόγειο γκαράζ, και έχω και ασφάλεια κλοπής

Overkill μπορεί να πουν κάποιοι, αλλά κοιμάμαι (σχετικά) ήσυχος...

Kas_Tracer
07/07/2021, 10:50
Αυτός που άνοιξε το νήμα , ανέφρε ότι θα πάει ταξίδι.

Εγώ έχω μία σχετικά παλιά κλειδαριά με συναγερμό η οποία είχε και αλυσίδα έξτρα (η αλυσίδα δεν μπαίνει αν έχεις δισκόφρενα > 300mm σε 17άρα ζάντα)

Σε ταξίδι δεν παίρνω μαζί την αλυσίδα γιατί είναι βάρος ( μόνο την κλειδαριά ) .

Giorgouz89
09/07/2021, 09:33
Ναι παιδιά το πρόβλημα με την αλυσίδα είναι ο όγκος στο ταξίδι. Εν τέλει αγόρασα μια ABUS δισκόφρενου με συναγερμό και μια εικονίτσα για να προσεύχομαι :P