PDA

View Full Version : Piaggio Beverly 250 Tourer 2009 - Αγορά μεταχειρισμένου - Βλάβες ? Τι να προσεξω.



arkoudeas
07/07/2021, 10:41
Χαιρετω τη παρέα,

Ενδιαφερομαι για αγορα Beverly, κοιταω κατι 250 Tourer του 2009, βρηκα μερικα απο ιδιωτες κ σε εμπορους στην πολη μου, θα ηθελα να ρωτησω τους συντροχους κ κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου, τι προβληματα/βλαβες σας εχει βγαλει, και τι να προσεξω πριν την αγορα του. Εχω βρει ενα σε εμπορο που εχει ~ 20κ χιλιομετρα, του 2009 αλλα με φαινονται λιγα για +δεκαετιας μηχανακι. Τουλαχιστον λεει οτι δινει γραπτη εγγυηση. Αυτα τα μπεβερλι (2009) εχουν ABS ή βαλανε στα μεταγενεστερα μοντελα?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας κ καλη σας μερα αλανια.

Διαφορετικα θα κοιταξω για κανα καινουργιο sym symphony ή kymco agility .

AristidisZ
07/07/2021, 11:05
Δε ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά 20000 χλμ σε 12 χρόνια ;

Ούτε εγώ δε κάνω τόσα λίγα :D

arkoudeas
07/07/2021, 11:11
Δε ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά 20000 χλμ σε 12 χρόνια ;

Ούτε εγώ δε κάνω τόσα λίγα :D

Ναι συμφωνω ειναι ανησυχητικα λιγα για δεκαετιας + σκουτερ, γι αυτο κ το ανεφερα στο αρχικο μου ποστ

panavour
07/07/2021, 11:11
Δε ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά 20000 χλμ σε 12 χρόνια ;

Ούτε εγώ δε κάνω τόσα λίγα :D

στην επαρχια ειναι συνηθες φαινομενο τα λιγα χιλιομετρα γιατι οι αποστασεις ειναι μικρες.

PaNick67
07/07/2021, 11:23
Χαιρετω τη παρέα,

Ενδιαφερομαι για αγορα Beverly, κοιταω κατι 250 Tourer του 2009, βρηκα μερικα απο ιδιωτες κ σε εμπορους στην πολη μου, θα ηθελα να ρωτησω τους συντροχους κ κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου, τι προβληματα/βλαβες σας εχει βγαλει, και τι να προσεξω πριν την αγορα του. Εχω βρει ενα σε εμπορο που εχει ~ 20κ χιλιομετρα, του 2009 αλλα με φαινονται λιγα για +δεκαετιας μηχανακι. Τουλαχιστον λεει οτι δινει γραπτη εγγυηση. Αυτα τα μπεβερλι (2009) εχουν ABS ή βαλανε στα μεταγενεστερα μοντελα?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας κ καλη σας μερα αλανια.

Διαφορετικα θα κοιταξω για κανα καινουργιο sym symphony ή kymco agility .

Γενικα ζημιες δεν βγαζουν. Η αντλια νερου εχει την ταση να ειναι αναλωσιμη, αλλα στο δικο μου sportcity με το ιδιο μοτερ την αλλαξα πρωτη φορα στα 11 χρονια. Την επομενη αλλαξα αντλια βενζινης και φετος, στα 14 χρονια, θελει ανορθωτη. Με ποναει τελευταια αλλα για 11 χρονια μονο αναλωσιμα εβαζα.

Καλο ελεγχο σε μηχανικο εμπιστοσυνης και καλο διαβασμα στους ορους την εγγυησης.

arkoudeas
07/07/2021, 11:35
Γενικα ζημιες δεν βγαζουν. Η αντλια νερου εχει την ταση να ειναι αναλωσιμη, αλλα στο δικο μου sportcity με το ιδιο μοτερ την αλλαξα πρωτη φορα στα 11 χρονια. Την επομενη αλλαξα αντλια βενζινης και φετος, στα 14 χρονια, θελει ανορθωτη. Με ποναει τελευταια αλλα για 11 χρονια μονο αναλωσιμα εβαζα.

Καλο ελεγχο σε μηχανικο εμπιστοσυνης και καλο διαβασμα στους ορους την εγγυησης.

Διαφωτιστικα αυτα που λες Νικο κ ευχαριστω. Το θετικο ειναι οτι δινει γραπτη εγγυηση αλλα δεν διευκρινιζει εαν ειναι 6μηνη ή ετησια. Θα παω με ενα φιλο μου που εχουν περασει απ τα χερια του πολλα beverly να το δουμε απο κοντα καθως κ να τσεκάρω τους ορους της εγγυησης που προσφερει οπως πολυ ορθα ανεφερες.

Να φανταστω ABS απουσιαζει απ το συγκεκριμενο μοντελο διοτι θα το εγραφε κ στα χαρακτηριστικα στην αγγελια..

CorpseAlive
07/07/2021, 11:41
Διαφωτιστικα αυτα που λες Νικο κ ευχαριστω. Το θετικο ειναι οτι δινει γραπτη εγγυηση αλλα δεν διευκρινιζει εαν ειναι 6μηνη ή ετησια. Θα παω με ενα φιλο μου που εχουν περασει απ τα χερια του πολλα beverly να το δουμε απο κοντα καθως κ να τσεκάρω τους ορους της εγγυησης που προσφερει οπως πολυ ορθα ανεφερες.

Να φανταστω ABS απουσιαζει απ το συγκεκριμενο μοντελο διοτι θα το εγραφε κ στα χαρακτηριστικα στην αγγελια..

Αν θες στείλε μου σε προσωπικό τους όρους να σου πω μια γνώμη !

alex14
07/07/2021, 11:44
Εφοσον ειναι απο εμπορο μην ανησυχεις καθολου

:rolleyes:

arkoudeas
07/07/2021, 12:04
Αν θες στείλε μου σε προσωπικό τους όρους να σου πω μια γνώμη !

Με το που τους εχω στα χερια μου θα σε ενημερωσω!

PaNick67
07/07/2021, 12:31
Δ
Να φανταστω ABS απουσιαζει απ το συγκεκριμενο μοντελο διοτι θα το εγραφε κ στα χαρακτηριστικα στην αγγελια..

Σωστα. ABS μπηκε στην επομενη γενια στα 300ρια

arkoudeas
07/07/2021, 13:27
Σωστα. ABS μπηκε στην επομενη γενια στα 300ρια

Να κοιταξω τοτε καλυτερα για μοντελο που να εχει ABS?

Nikos77
07/07/2021, 16:13
Να κοιταξω τοτε καλυτερα για μοντελο που να εχει ABS?Θα βρεις με 3.000 μοντέλα 1 η 2 χρόνων με εγγύηση γιατί έχει βγει το καινουριο

man25
07/07/2021, 16:14
Αν μπορείς εννοείται πως με abs είσαι πολύ πιο ασφαλής, αλλά μπήκε στα τέλη του 2016 στο Beverly 300 (και υπήρχε προαιρετικά στο Beverly 350 από το 2012 όταν πρωτοβγηκε)

Nikospiaggio
07/07/2021, 16:36
Ειχα το ιδιο του 2008 και το εδωσα το 2020 με 29.000χιλ
Γινεται λοιπον 12 χρονια με τοσο λιγα χιλ
Προβληματα μονο αντλια που ηταν για ολα τα μοντελα και το αλλαξε η εταιρεια χωρις κοστος κι ας ηταν εκτος εγγυησεις.
Ομορφο μηχανακι
Ως εκει

arkoudeas
07/07/2021, 17:21
Ειχα το ιδιο του 2008 και το εδωσα το 2020 με 29.000χιλ
Γινεται λοιπον 12 χρονια με τοσο λιγα χιλ
Προβληματα μονο αντλια που ηταν για ολα τα μοντελα και το αλλαξε η εταιρεια χωρις κοστος κι ας ηταν εκτος εγγυησεις.
Ομορφο μηχανακι
Ως εκει

Αρα ναι, εξαρταται και τι χρηση το εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης (για τα χιλιομετρα). Το χρειαζομαι για χρηση αποκλειστικα για μεσα στη πολη ουτε ταξιδια θα κανω ουτε εκδρομες.

toyar
07/07/2021, 17:23
-σκουτερ
-πιατζιο
-12 ετων
-απο εμπορο
καλυτερα να παιξεις τα λεφτα σου φρουτακια

man25
07/07/2021, 17:24
Αφού το θες αποκλειστικά για εντός πόλης, μήπως να πάρεις ένα καινούριο Λίμπερτυ 150 με abs κλπ με 2400€; Για εντός πόλης είναι ότι πρέπει και θα έχεις και εγγύηση.

PaNick67
07/07/2021, 17:35
Αρα ναι, εξαρταται και τι χρηση το εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης (για τα χιλιομετρα). Το χρειαζομαι για χρηση αποκλειστικα για μεσα στη πολη ουτε ταξιδια θα κανω ουτε εκδρομες.
Τότε καλυτερα κάποιο με abs, στην πολη είναι σωτήριο.
Θα σε κάλυπτε και κάποιο μικρότερο, ακόμα και καινουργιο με εγγύηση σωστή και χωρίς παρελθόν που είναι δυσκολο να ανακαλύψεις.
Αν επιμένεις βρες από ιδιώτη καλυτερα

arkoudeas
07/07/2021, 17:57
-σκουτερ
-πιατζιο
-12 ετων
-απο εμπορο
καλυτερα να παιξεις τα λεφτα σου φρουτακια

Φρουτακια ή καμια ανατροπή στον Κλοπάπ? :P

arkoudeas
07/07/2021, 17:59
Αφού το θες αποκλειστικά για εντός πόλης, μήπως να πάρεις ένα καινούριο Λίμπερτυ 150 με abs κλπ με 2400€; Για εντός πόλης είναι ότι πρέπει και θα έχεις και εγγύηση.

Δεν ειναι ασχημη εναλλακτικη, θα παω σε καποιον αντιπροσωπο να το δω απο κοντα

arkoudeas
07/07/2021, 18:01
Τότε καλυτερα κάποιο με abs, στην πολη είναι σωτήριο.
Θα σε κάλυπτε και κάποιο μικρότερο, ακόμα και καινουργιο με εγγύηση σωστή και χωρίς παρελθόν που είναι δυσκολο να ανακαλύψεις.
Αν επιμένεις βρες από ιδιώτη καλυτερα

ABS για τη πολη ειναι τελικα απαραιτητο

basilis_k6
07/07/2021, 18:40
Χαιρετω τη παρέα,

Ενδιαφερομαι για αγορα Beverly, κοιταω κατι 250 Tourer του 2009, βρηκα μερικα απο ιδιωτες κ σε εμπορους στην πολη μου, θα ηθελα να ρωτησω τους συντροχους κ κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου, τι προβληματα/βλαβες σας εχει βγαλει, και τι να προσεξω πριν την αγορα του. Εχω βρει ενα σε εμπορο που εχει ~ 20κ χιλιομετρα, του 2009 αλλα με φαινονται λιγα για +δεκαετιας μηχανακι. Τουλαχιστον λεει οτι δινει γραπτη εγγυηση. Αυτα τα μπεβερλι (2009) εχουν ABS ή βαλανε στα μεταγενεστερα μοντελα?
Σας ευχαριστω για το χρονο σας κ καλη σας μερα αλανια.

Διαφορετικα θα κοιταξω για κανα καινουργιο sym symphony ή kymco agility .

έμπορος που δεν γυρνάει χιλιόμετρα θα το είχε κλεισει το μαγαζι. αν είχε οντως 20κ θα έγραφε 5κ το κοντερ.
γραπτη εγγύηση δίνουν όλοι και δεν εχει καμια αξια. βρες ενα απο ιδιώτη.

Nikospiaggio
07/07/2021, 22:15
Χωρις τις προκαταληψεις των προηγουμενων για τους εμπορους και για τα piaggio.
Κυριως λογω μη τεκμηριων και αποκλειστικα και μονο πυροτεχνηματα λασπης.
Θα συμφωνησω κι εγω στο καινουριο.
Ενα οχημα με τεχνολογια 2 δεκαετιες πισω δεν αξιζει να δωσεις χρηματα.
Χαμενα θα πανε.
Υπαρχουν 150αρια ή 200αρια που προσφερουν ασφαλεια που το 2009 ηταν για μοτο των 7.000€.
Δεν θα σου προτεινω καποιο γιατι εχει ενδιαφερον να ψαχνεις.
Βαλε τα κριτηρια σου και σιγουρα θα βρεις καποιο στα χρηματα σου καινουριο

arkoudeas
08/07/2021, 10:13
Ευχαριστω ολα τα παιδια που αφιερωσανε απο το χρονο τους κ απαντησανε στο νημα μου. Θα κανω μια ερευνα να δω εναλλακτικες (με πεισατε για καινουργιο ή εστω μεταχειρισμενο ολίγων ετών με ABS) και θα ενημερωσω για τη μελλοντικη αγορα μου. Να ειστε ολοι σας καλα κ καλη μερα συντροχοι!