PDA

View Full Version : Πρόβλημα με αγορά μεταχειρισμένου



Aps07
09/07/2021, 13:47
καλησπέρα παίδες,πήγα ενα kawasaki z στον μηχανικό για να το ελέγξει,είπε ότι είναι κομπλέ απλά του φάνηκε ότι είναι λίγο στραβό το κοντέρ και είπε το παιδί που το δίνει ότι έτσι είναι.Μου είχε πει ότι τον έχει χτυπήσει μία φορά μία οδηγός και έσπασε το πλαστικό το οποίο το έφτιαξε.Πηγαίνοντας όμως σε ασφαλιστική και λέγοντας την πινακίδα του,μου είπαν ότι εμπλεκέται σε 2 ατυχήματα.Του το είπα και και έλεγε ο τύπος πως είναι μόνο μία.Πηρε και τηλ τον ασφαλιστή του και του είπε πως είναι μόνο μία.Πήγα και σε άλλο γραφείο,έδωσα πάλι την πινακίδα και μου είπαν πως πάλι εμπλέκεται σε 2 ατύχηματα.Ποια η γνώμη σας;

karellen
09/07/2021, 13:54
Το ότι εμπλέκεται σε 1 ή 2 ατυχήματα μπορεί και να μην είναι κάτι τραγικό.Εσύ πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν εκκρεμεί κάτι με τη μοτοσυκλέτα και φυσικά να μην έχει σοβαρή ζημιά (στραβό πλαίσιο κ.ά.)

Aps07
09/07/2021, 13:56
Δεν καταλαβαίνω όμως για ποιο λόγο δεν το παραδέχεται ότι όντως έχει γίνει.Ο μάστορας μου είπε πως είναι οκ να το πάρω.Να πάρω γνώμη και από άλλον μάστορα;Απλώς είναι η πρώτη αγορά μοτο και έχω αγχωθεί παραπάνω.

rainmike
09/07/2021, 14:05
Αυτος τι μάστορας ήταν?Στον συνέστησε κάποιος?
Ειναι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της kawasaki?
Τον εμπιστεύεσαι?Τον πλήρωσες για να ελέγξει το μηχανάκι?
Το αν εμπλέκεται σε ατύχημα δεν λέει απολύτως τίποτα.
Γιατί δεν βάζεις μερικές foto εδώ απο το μηχανάκι να του ρίξουν μια ματιά τα παιδιά?

DoctoR_k6
09/07/2021, 14:09
Ειναι το μονο Ζ που πωλειται κ εχεις κολλησει εκει?
Αλλα αν οπως κ δηποτε θες αυτο το συγκεκριμενο κ σε φοβιζει πεσιμο/στραβωμα, δινετε ενα ποσο σε συνεννοηση με τον κατοχο να το πατε για μετρησεις σε μαγαζι γι αυτες τις δουλειες.

Aps07
09/07/2021, 14:11
μου τον έχουν συστήνει 2 γνωστοί μου πάνε χρόνια εκεί τις μηχανές τους.Όχι δεν τον πλήρωσα καθώς του έχω πάει και άλλες μηχανές κλπ. και αυτός ασχολείται μόνο με japan.
429361
429362
429363
429364
429365
429366

nic mor
09/07/2021, 14:46
Οποιοσδήποτε θα μπορούσε να πέσει/τρακαρει κάπου
δεκάδες φορές χωρίς να έχει μπλέξει ασφαλιστική ποτέ,
οπότε δεν λέει και πολλά το ότι έκανες αυτόν τον έλεγχο.

Αν το μηχανάκι είναι σωστό βάση μηχανικού
και ίσως ΚΤΕΟ κτλ,
μην ασχολείσαι με τέτοια και προχώρα.

Από την άλλη τα λεφτά σου δίνεις και αν δεν σου αρέσει το παραμικρό
προχώρα στο επόμενο.
Το να το ψειριζεις έτσι δεν βοηθάει πουθενά.
Γνώμη μου.

cityfly
09/07/2021, 15:02
Αυτός που το πουλάει είναι ο πρώτος ιδιοκτήτης ή ο δεύτερος; Αν είναι δεύτερος ίσως αυτό να εξηγεί γιατί λέει ένα.

Aps07
09/07/2021, 15:08
Αυτός που το πουλάει είναι ο πρώτος ιδιοκτήτης ή ο δεύτερος; Αν είναι δεύτερος ίσως αυτό να εξηγεί γιατί λέει ένα.

1o χέρι είναι και λέει πως ο ασφαλιστής του που τον ρώτησε του λέει 1 ατύχημα.Και εμένα 2 διαφορετικές εταιρίες μου είπαν ότι είναι δηλωμένα 2

Aps07
09/07/2021, 15:09
Οποιοσδήποτε θα μπορούσε να πέσει/τρακαρει κάπου
δεκάδες φορές χωρίς να έχει μπλέξει ασφαλιστική ποτέ,
οπότε δεν λέει και πολλά το ότι έκανες αυτόν τον έλεγχο.

Αν το μηχανάκι είναι σωστό βάση μηχανικού
και ίσως ΚΤΕΟ κτλ,
μην ασχολείσαι με τέτοια και προχώρα.

Από την άλλη τα λεφτά σου δίνεις και αν δεν σου αρέσει το παραμικρό
προχώρα στο επόμενο.
Το να το ψειριζεις έτσι δεν βοηθάει πουθενά.
Γνώμη μου.

είναι αγορά πρώτης μηχανής και φοβάμαι μην κάνω μαλακία και είμαι και οριακά στο μπάτζετ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/07/2021, 20:03
είναι αγορά πρώτης μηχανής και φοβάμαι μην κάνω μαλακία και είμαι και οριακά στο μπάτζετ.

Πρώτης μεγάλης εννοείς?Γιατί είπες παραπάνω ότι στον μάστορα είχες ξαναπάει μηχανάκια.

spyrval
09/07/2021, 20:24
Αφού εσένα σου λένε 2 ατυχήματα τόσα θα είναι. Παίρνεις όρκο ότι ο δικός ΤΟΥ ασφαλιστής του λέει ότι βλέπει ένα; Εμένα πάντως ο ασφαλιστής μου μου είχε πει και ποσό αποζημίωσης που έβλεπε για το μηχανάκι που έψαχνα. Άλλο να σου πει βλέπω μια αποζημίωση 100 ευρώ και άλλο να σου πει 1500 ευρώ.

mikes
09/07/2021, 20:43
τσαμπα το ψειριζεις.. το οτι εχει ελαφρως στραβα τοποθετημενο το κοντερ δε λεει κατι, σε λαμακια στηριζεται!
αν το μηχανακι ενω το οδηγεις σε οποιαδηποτε ταχυτητα, αφηνεις το τιμονι απ'τα χερια κι αυτο δεν ξεκουναει
απ'τη πορεια του, ΑΝ εχει παθει κατι, οτι και να ειναι αυτο, ειναι σωστα επισκευασμενο και το μηχανακι μια χαρα!
το "δεν εχει πεσει ποτε" η "εχει πεσει μια φορα απ'το σταντ" ειναι τα μεγαλυτερα ψεμματα που εχουν ποτε γραφτει
σε αγγελεια μεταχειρισμενης μοτο..

CorpseAlive
12/07/2021, 10:00
Αν στο σύστημα είναι δηλωμένα 2 ατυχήματα διαφορετικής χρονολογίας είναι δύο τότε.
Αν είναι στην ίδια χρονολογία πιθανολογώ πως φαίνονται 2 δηλώσεις στην περίπτωση που π.χ. τον χτύπησε από πίσω ο άλλος και έπεσε στον άλλον μπροστά και του έκανε δήλωση.
Η δεύτερη περίπτωση είναι αρκετά σπάνια πλέον. Τύπου 1 στις 100 να δηλωθεί έτσι.
Πάντως για εμένα προχώρα σε άλλο γιατί πάντα θα σε τρώει η αμφιβολία.

Nikos77
12/07/2021, 15:00
Μακρυά φίλε.
Όταν εσύ βλέπεις 2 ατυχήματα και ο άλλος σου λέει για 1 και είναι πρώτο χέρι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Πάνω στη καύλα σου για αγορά θα γίνει μαλακια.
Ψάξε αλλού.
Το να λέμε ότι αν το βλέπεις σωστό προχωρα ή αν δε γέρνει χωρίς χέρια είναι εντάξει και πάρτο είναι λάθος.
Εγώ έμαθα πως αν κάτι σου βρωμάει δεν είναι καλό σημαδι