PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μοτοσικλέτας



Kostasgr10_
10/07/2021, 09:48
Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.Καινούργιος στο χώρο ,μετά από 10 χρόνια παπάκι αποφάσισα το μεγάλο βήμα.Να αγοράσω R1 .2005 μοντέλο
Από γνωστό μου καλό φίλο έχω βρει μηχανάκι σαν από αντιπροσωπεία με 15000χιλ. Το μηχανάκι από ακινησία 3 χρόνια.Αλλαχτήκαν λάδια φίλτρα υγρά φρενών και λάστιχα .»καθαρίστηκε και τεπόζιτο ελέγχθηκαν φρένα και ότι άλλο φαίνεται χωρίς να λυθεί.
Σαν μηχανάκι από ακινησία θα πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο;
Να προσέξω κάτι σε αυτό το μοντέλο;
Και σε τόσα χιλιόμετρα καλής χρήσης όχι πίστας πιστεύετε αξίζει η προληπτική αλλαγή του βολάν με το καινουργιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,συνειδητοποιημένη η μετάβαση και αλλαγή

HexDec
10/07/2021, 15:34
R1 απο παπι? Να μην το παρεις

ΤάκηςΜπ
10/07/2021, 16:30
Φαίνεται να έχεις κάνει όλες τις σωστές κινήσεις όσον αφορά τη μηχανή. Όσον αφορά εσένα, έχεις αρκετή εμπειρία στο δρόμο, οπότε απ'αυτό είσαι οκ, απλά πρόσεχε πολύ με την διαφορά της δύναμης και με το πως θα το αντιμετωπίσεις. Θέλει σύνεση. Όσον αφορά το βολάν, κάτσε να δεις αν θα ταιριάξετε με το μηχανάκι και το βάζεις στο πρόγραμμα να το αλλάξεις αργότερα.

CorpseAlive
10/07/2021, 16:51
Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.Καινούργιος στο χώρο ,μετά από 10 χρόνια παπάκι αποφάσισα το μεγάλο βήμα.Να αγοράσω R1 .2005 μοντέλο
Από γνωστό μου καλό φίλο έχω βρει μηχανάκι σαν από αντιπροσωπεία με 15000χιλ. Το μηχανάκι από ακινησία 3 χρόνια.Αλλαχτήκαν λάδια φίλτρα υγρά φρενών και λάστιχα .»καθαρίστηκε και τεπόζιτο ελέγχθηκαν φρένα και ότι άλλο φαίνεται χωρίς να λυθεί.
Σαν μηχανάκι από ακινησία θα πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο;
Να προσέξω κάτι σε αυτό το μοντέλο;
Και σε τόσα χιλιόμετρα καλής χρήσης όχι πίστας πιστεύετε αξίζει η προληπτική αλλαγή του βολάν με το καινουργιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,συνειδητοποιημένη η μετάβαση και αλλαγή

Σαν παθών αγοράζοντας μηχανή που πρακτικά ήταν σε ακινησία τσέκαρε καλά το σύστημα με τα υγρά παραφλου και ψυγείων. Ιδιαίτερα αν η μηχανή ήταν σε παραθαλάσσιο μέρος που παίζουν άλατα. Αν είσαι από Αττική ένα τέτοιο μέρος είναι ο Πειραιάς πχ .
Κατά τα υπόλοιπα είσαι οκ.

Bowleno
10/07/2021, 17:18
Από παπί σε Ρένα; Καλή τύχη εύχομαι....;)

Kostasgr10_
10/07/2021, 17:33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Υπάρχει σεβασμός και συναιση θεωρώ για αυτό και τόσα χρόνια έκανα υπομονή μέχρι τα 30.Σεβασμός υπάρχει και όρεξη επίσης για τη μετάβαση.Δεν έχω σκοπό για κόντρες και καγκουριες είναι ss αλλά και πάλι μπορείς να το ανοίξεις εκεί που σε παίρνει όχι μέσα στη πόλη .
Παραφλού υγρά ψυγείων αλλαχτήκαν επίσης .

Είμαι 1,85 85 κιλά καλα είμαι λέτε για μια τέτοια μηχανή;

Επίσης εξοπλισμός σωστός αγοράστηκε (agv/dainese)εκτός από κάτω ,λέτε παντελόνι και υμιμποτο η μπότα ψηλή;Δεδομενου των θερμοκρασιών που φτάνει το μηχάνημα και ότι η χρήση του θα είναι βόλτα (όχι για καφέ)καλή αλλά όχι καθημερινή χρήση.όχι πίστα σίγουρα για πολύ καιρό.

Και τέλος βολάν αγχώθηκα γιατί πολλοί πήραν τον κινητήρα στα χέρια απλά φαντάζομαι ότι το έσπαγαν και συνέχεια.Δεν λέω ότι δεν θα ανοίξει το μηχανάκι άλλωστε ss είναι αλλά με μέτρο.Λέω να το αφήσω και βλέπουμε .Η χρήση του στα 15 χιλ ήταν δυο μεγάλα ταξίδια και καφέ σπίτι ο κ/τ μπορεί να να μην έχει ανοίξει

Και τελικά διότι το μηχανάκι είναι σε πυλωτής χωρίς πόρτα δυστυχώς μέχρι 300 ευρώ σε τι σύστημα θα επενδύατε για ασφάλεια;

CorpseAlive
10/07/2021, 17:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Υπάρχει σεβασμός και συναιση θεωρώ για αυτό και τόσα χρόνια έκανα υπομονή μέχρι τα 30.Σεβασμός υπάρχει και όρεξη επίσης για τη μετάβαση.Δεν έχω σκοπό για κόντρες και καγκουριες είναι ss αλλά και πάλι μπορείς να το ανοίξεις εκεί που σε παίρνει όχι μέσα στη πόλη .
Παραφλού υγρά ψυγείων αλλαχτήκαν επίσης .

Είμαι 1,85 85 κιλά καλα είμαι λέτε για μια τέτοια μηχανή;

Επίσης εξοπλισμός σωστός αγοράστηκε (agv/dainese)εκτός από κάτω ,λέτε παντελόνι και υμιμποτο η μπότα ψηλή;Δεδομενου των θερμοκρασιών που φτάνει το μηχάνημα και ότι η χρήση του θα είναι βόλτα (όχι για καφέ)καλή αλλά όχι καθημερινή χρήση.όχι πίστα σίγουρα για πολύ καιρό.

Και τέλος βολάν αγχώθηκα γιατί πολλοί πήραν τον κινητήρα στα χέρια απλά φαντάζομαι ότι το έσπαγαν και συνέχεια.Δεν λέω ότι δεν θα ανοίξει το μηχανάκι άλλωστε ss είναι αλλά με μέτρο.Λέω να το αφήσω και βλέπουμε .Η χρήση του στα 15 χιλ ήταν δυο μεγάλα ταξίδια και καφέ σπίτι ο κ/τ μπορεί να να μην έχει ανοίξει

Και τελικά διότι το μηχανάκι είναι σε πυλωτής χωρίς πόρτα δυστυχώς μέχρι 300 ευρώ σε τι σύστημα θα επενδύατε για ασφάλεια;

Αλυσίδα με βάση για πάτωμα σταθερή και καλό συναργεμό.

Kostasgr10_
10/07/2021, 18:08
Βάση για πάτωμα ;πως ;Νοικιάζω δεν ειναι ιδιοκτήτη η πυλωτή μόνο κανένα βράχο να κουβαλήσω δίπλα να τρυπήσω χχαχαχαχαχα.
Για κάτι συγκεκριμένο σε συναγερμό ξέρουμε ;Μένω 5ο όροφο .κάτι καλοί τύπου Pandora Scorpio με τηλεειδοποιηση θα πιάνουν οι τηλεειδοποιησεις τους ;


Ξέρει κανείς γιατί βάζω emoji και μου κόβει την απάντηση από κάτω όταν απαντώ ;;

basilis_k6
10/07/2021, 18:41
το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.

Bowleno
10/07/2021, 19:07
το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.

Σε χέρια άμαθα, είναι επικίνδυνα παντού... Στα λοιπά συμφωνώ απόλυτα.
Δεν έχει τόσο σημασία πόσα άλογα βγάζει όσο το ΠΩΣ τα βγάζει...

HexDec
10/07/2021, 20:19
@ts εχεις οδηγησει κατι αντιστοιχο; εχεις εικονα πως παει; δεν εχει σχεση η ωριμοτητα της σκεψης και η ηλικια, μηχανες σαν το r1 δεν κανουν για μεταβαση απο παπι στα ss, καταλαθος να σου ανοιξει η γκαζιερα λιγο απο ενα κραδασμο θα εχεις θεμα, και δεν μιλω στα πολλα, και με πρωτη μια χαρα γινεται. Και για να μην παραξηγηθω εχω χιλιαρι (παλαιοτερο μοντελο) και πολλες φορες με ξαφνιαζει αν δεν ειμαι 100% εκει οταν οδηγω.

Kostasgr10_
10/07/2021, 20:29
Αλυσίδα με βάση για πάτωμα σταθερή και καλό συναργεμό.


το μηχανάκι ανήκει στον φίλο σου ή αυτός σου το βρήκε? ειναι πρώτο χέρι δικό του?

να ξέρεις οτι ζητάνε λεφτα και εκτός απο γρήγορες βολτες εκτός αθηνας και πιστα δεν κάνουν τίποτε άλλο. γενικως ειναι δυστροπα μηχανάκια που πιο πολύ τα ταίζεις λεφτα παρα σε ταίζουν χαρές. επισης ειναι επικίνδυνα μεσα στην πόλη οπότε παιξε χαλαρα μέχρι να το μάθεις.
Ανήκει στο φίλο μου και είναι κολλητός την ξέρω την μηχανή,είμαι τυχερός που την πούλησε είναι σαν αντιπροσωπείας πραγματικά δεν φαντάζεσαι απλά καθόταν σε ένα γκαράζ .
Σε πόλη κέντρο δεν θα βγαίνει πολυ.
Όχι σε Αθήνα αλλά επαρχία είμαι.
Η αλήθεια είναι αυτό βλέπω είναι ότι θα ζητάει, όχι όμως γιατί είναι ρ1 αλλά γιατί η μετάβαση από ουσιαστικά από το τίποτα σε μηχανή κυβισμού έχει κόστος .(αγορά εξοπλισμός ανανέωση διπλώματος συναγερμοί μεταβιβάσεις κτλ)

Τώρα με τον χρόνο που έχω δεν νομίζω να κάνω άπειρα χιλιόμετρα (δυστυχώς) άρα πέρα από βλάβες δεν ξέρω τι κόστος θα έχει πέρα από τα στάνταρ (ασφαλείας τέλη κτλ).

Στην πόλη και οδηγαρα 50 χρόνια εμπειρίας να είσαι δεν προλαβαίνεις και πολλά αν δεν προσεχεις ,οποίος νομίζει το αντίθετο (ακόμα κι με αυτοκίνητο)θα βγει εκτεθειμένος ειδικά με την ακαταλληλότητα που υπάρχει σε αυτή τη χώρα.Άρα χαλαρά γενικά θα παίξω για αρκετό καιρό δεν βιάζομαι άλλωστε και η πρόκληση στην αρχή θα είναι πολυ ωραία και ας παω σαν κουλος ,και μόνο να την καμαρώνω φτάνει .

Kostasgr10_
10/07/2021, 20:33
@ts εχεις οδηγησει κατι αντιστοιχο; εχεις εικονα πως παει; δεν εχει σχεση η ωριμοτητα της σκεψης και η ηλικια, μηχανες σαν το r1 δεν κανουν για μεταβαση απο παπι στα ss, καταλαθος να σου ανοιξει η γκαζιερα λιγο απο ενα κραδασμο θα εχεις θεμα, και δεν μιλω στα πολλα, και με πρωτη μια χαρα γινεται. Και για να μην παραξηγηθω εχω χιλιαρι (παλαιοτερο μοντελο) και πολλες φορες με ξαφνιαζει αν δεν ειμαι 100% εκει οταν οδηγω.

Έχω ανεβεί Δεν την έχω οδηγήσει ποτέ,παπάκι αυτοκίνητο μια 10ετια.
Είμαι σίγουρος ότι δεν θα ναι εύκολο.
Καταλαβαίνω αυτό που λες ✌️

Σας ευχαριστώ όλους για τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς .Ολα λογικά που λέτε.
Κάτι ακόμα που δεν απαντήθηκε ,να τη δέσω σε σταθερό σημείο δεν έχω.Η μόνη λύση ν βιδώνω κάποιο κρίκο σε τοίχο βάση αλυσίδας λέτε ;Είναι κοινός χώρος που θα την έχω στην πολυκατοικία και φοβάμαι τα παράπονα εξ αρχής

billyka
10/07/2021, 20:36
Οχι βαση για πατωμα.Καλυτερα δεστο σε καποιο σταθερο σημειο,πχ κολωνα και να μην ακουμπαει η αλυσιδα στο πατωμα γιατι την σπανε ευκολα αν ακουμπαει στο πατωμα.Αν ειναι στον αερα ειναι ποιο δυσκολα.Βεβαια και μονο που θα την δουν δεμενη θα πανε καπου αλλου και ποιο ευκολα,ειναι χρονος και θορυβος να κατσουνε να ασχοληθουν.Προσγειωμενος φαινεσαι απο το πως μιλας,εμπειρια στο δρομο εχεις,δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο κυβικα.Πχ εχεις οδηγησει μεγαλες μηχανες?Το απο ''παπακι σε 1000'' δεν εχει να λεει και για να μην παρεξηγηθω το λεω απο την αποψη του τι εχεις στην κατοχη σου,δεν εννοω να μην εχεις οδηγησει τπτ αλλο εκτος απο παπακι και να πας σε 1000.Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μεγαλη μηχανη,πχ 600 ειτε μονοκυλινδρο ειτε τετρακυλινδρο,TDM 850 δικυλινδρο κτλ τοτε καλυτερα ξεχνα το.Εχει παααρα πολυ γκαζι.Το θα πηγαινω σαν κουλος...κι αυτο παιζεται.Διοτι κανεις δεν περνει 1000 πιστας για να πηγαινει αργα.Επισης,κοστος συντηρησης περα απο τελη-ασφαλεια.Βενζινη-25 ευρω τα 200-250 χλμ αναλογως πως το πας,λαδια καθε 6.000 λεει το μανιουαλ και πολυ ειναι,κοστος λαδιων μονο 50-60 ευρω.Λαστιχα-300 ευρω πανω κατω για 5.000 χλμ το πισω και 10.000 το μπροστα.Αλυσιδογραναζα 200 ευρω πανω κατω.Κτλ κτλ..

billyka
10/07/2021, 20:44
.Η μόνη λύση ν βιδώνω κάποιο κρίκο σε τοίχο βάση αλυσίδας λέτε ;Είναι κοινός χώρος που θα την έχω στην πολυκατοικία και φοβάμαι τα παράπονα εξ αρχής

Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις

HexDec
10/07/2021, 21:02
Οπως νομιζεις, καλες βολτες

ΓιώργοςΤΤ
10/07/2021, 21:36
Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις

Υπάρχουν κρίκοι που σπάει το κεφάλι της βίδας μόλις σφίξει και δεν ξεβιδωνει.

billyka
10/07/2021, 21:39
Γεια σου Γιωργο!Δεν το ξερα αυτο με το κεφαλι της βιδας!Ενδιαφερον!

Kostasgr10_
10/07/2021, 22:16
Πολύ επιβοηθητικα όλα αυτά που είπατε !!!
Σταθερό σημείο δυστυχώς στον χώρο είμαι άτυχος δεν υπάρχει .
Αυτό με τον κρίκο όντως ωραία ιδέα .Από το τίποτα σίγουρα πολύ καλύτερη.
Το καλό που έχει το σημείο είναι ότι δεν φαίνεται από το δρόμο αλλα θα πρεπει να ξέρουν ότι παρκάρω εκεί.Θα βάλω και ένα συναγερμό και ίσως μια ασφάλεια στο δισκόφρενο καλή και την αλυσίδα στον κρίκο .Ε και άμα μπουν σε τόσο κόπο ας την πάρουν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πιστεύω.εκτός αν βρω κανένα κλειστό παρκονγκ στην περιοχή.

Εμπειρία δεν έχω.Όντως από παπάκι μετάβαση θα είναι .Μην πω ψέματα γνώμη δεν αλλάζω άλλωστε έχει κλείσει.
Ξέρω τους κινδύνους τα ζύγισα μέσα μου ,τώρα από εκεί και πέρα ο καθένας είναι αξιος των επιλογών του .
Παρόλα αυτά πιστεύω είτε ξεκινήσεις με 600 είτε με 750 είτε 900 είτε 1000 αν τα κανείς εκεί που δεν σε παίρνει την πάτησες .Σίγουρα με το 1000 σε παίρνει ακόμα λιγότερο βέβαια να κανείς λάθος.

Kostasgr10_
10/07/2021, 22:19
Οχι βαση για πατωμα.Καλυτερα δεστο σε καποιο σταθερο σημειο,πχ κολωνα και να μην ακουμπαει η αλυσιδα στο πατωμα γιατι την σπανε ευκολα αν ακουμπαει στο πατωμα.Αν ειναι στον αερα ειναι ποιο δυσκολα.Βεβαια και μονο που θα την δουν δεμενη θα πανε καπου αλλου και ποιο ευκολα,ειναι χρονος και θορυβος να κατσουνε να ασχοληθουν.Προσγειωμενος φαινεσαι απο το πως μιλας,εμπειρια στο δρομο εχεις,δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο κυβικα.Πχ εχεις οδηγησει μεγαλες μηχανες?Το απο ''παπακι σε 1000'' δεν εχει να λεει και για να μην παρεξηγηθω το λεω απο την αποψη του τι εχεις στην κατοχη σου,δεν εννοω να μην εχεις οδηγησει τπτ αλλο εκτος απο παπακι και να πας σε 1000.Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μεγαλη μηχανη,πχ 600 ειτε μονοκυλινδρο ειτε τετρακυλινδρο,TDM 850 δικυλινδρο κτλ τοτε καλυτερα ξεχνα το.Εχει παααρα πολυ γκαζι.Το θα πηγαινω σαν κουλος...κι αυτο παιζεται.Διοτι κανεις δεν περνει 1000 πιστας για να πηγαινει αργα.Επισης,κοστος συντηρησης περα απο τελη-ασφαλεια.Βενζινη-25 ευρω τα 200-250 χλμ αναλογως πως το πας,λαδια καθε 6.000 λεει το μανιουαλ και πολυ ειναι,κοστος λαδιων μονο 50-60 ευρω.Λαστιχα-300 ευρω πανω κατω για 5.000 χλμ το πισω και 10.000 το μπροστα.Αλυσιδογραναζα 200 ευρω πανω κατω.Κτλ κτλ..
Πολύ ωραία τα εξήγησες ευχαριστώ .


Σε κρικο που ειναι βιδωτος στον τοιχο?Οχι γιατι ξεβιδωνει.Δεστην σε σταθερο σημειο,πχ κολωνα η κατι τετοιο.Στην επαρχια ειναι γενικα ποιο ησυχα απο θεματα κλοπης.Επισης,παρε κουκουλα και κουκουλωνε την.Θ περιμενεις βεβαια στανταρ ενα μισαωρο μετα την βολτα να κρυωσει για την σκεπασεις
Είναι και αυτό ένα θέμα με το κρύωμα δεν το είχα σκεφτεί !Δεν υπάρχουν υφασμάτινες να μην καίγονται η δεν κάνει ;


Οπως νομιζεις, καλες βολτες

Ευχαριστώ

billyka
12/07/2021, 18:03
Εγω οταν γυρναω αργα και δεν μπορω να περιμενω να κρυωσει για να το κουκουλωσω το αφηνω ξεσκεπαστο και το πρωι που ξυπναω το κουκουλωνω.

o_gavros
16/07/2021, 22:30
3 χρόνια ακίνητο μηχανάκι του λίτρου και φτάσατε να μιλάτε για το κλείδωμα!!!???
Φίλε δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο,αλλά να σε ψιλιάσω ότι ίσως να μην είναι τόσο ευκαιρία για την τσέπη σου.
τσιμούχες ξεραμένες & ενδεχομένως κολλημένα ρουλεμάν, ολούθε, μου έρχονται πρώτα πρώτα στο μυαλό. Τα οποία μπορεί να μην είναι σοβαρές βλάβες όπως τα πηνία,αλλά κοστίζουν.

motojojo
17/07/2021, 09:13
Οι τσιμουχες στις μπουκαλες της εμπρος ανάρτησης την ακουν πολύ εύκολα από ακινησία. Ένα 200αρι στο νερό.