PDA

View Full Version : Ντίζα συμπλέκτη σε mt-09



dimitrisag
13/07/2021, 09:06
Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;

Bowleno
13/07/2021, 09:11
Μαμά ντίζα; μου κάνει εντύπωση αν είναι μαμά. 11 χρόνια στον Πήγασο και 77κ χλμ. ακόμα την εργοστασιακή έχει......

karellen
13/07/2021, 09:15
Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;

Λέγοντας ντίζα εννοείς κομπλέ μαζί με το εξωτερικό σωληνάκι ή το συρματόσχοινο μόνο?

dimitrisag
13/07/2021, 09:28
Όλο με σωληνάκι. Μου είχε τύχει και σε παλιότερο μοτό αλλά όχι τόσο συχνά ρε μάγκες. Επίσης αυτό το θέμα με τον ρεγουλατορο.. το έχετε ξαναακουσει;; Ότι πρέπει δηλαδή να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μη τρώει την ντίζα

AristidisZ
13/07/2021, 09:55
Όλο με σωληνάκι. Μου είχε τύχει και σε παλιότερο μοτό αλλά όχι τόσο συχνά ρε μάγκες. Επίσης αυτό το θέμα με τον ρεγουλατορο.. το έχετε ξαναακουσει;; Ότι πρέπει δηλαδή να είναι σε συγκεκριμένη θέση για να μη τρώει την ντίζα

Εμένα στο Hornet ήταν στραβός ο ρεγουλατόρος στο καπάκι και μου την είχε φάει

429461

McGyver
13/07/2021, 09:56
Έχεις βάλει κάποιο αξεσουάρ που να επηρεάζει τη διαδρομή της ντίζας;

Ρωτάω με αφορμή τη δική μου εμπειρία.

Στο NC750X μου τα κάγκελα της Hepco & Becker που έχω βάλει είναι (προφανώς) σχεδιασμένα πάνω στο DCT μοντέλο.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στα "συμβατικά" η ντίζα του συμπλέκτη να πιέζεται ελαφρά σε ένα σημείο και να τρίβεται (ελάχιστα) στην έξοδο από το σωληνάκι προς το μοτέρ.

Εμένα μου το επεσήμανε ο μηχανικός μου στο πρώτο service των 1.000χλμ και από τότε απλά το έχω στο νου μου.
Προς το παρόν δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

doctor_john
13/07/2021, 10:24
Μάλλον συμβαίνει, δεν το έχω ξαναδεί σε mt09 αλλά δεν έχω κοντά μου κάποιο.
Στο GS μου την έκοβε περίπου ανα 2 χρόνια και μου χάρισε μερικές ξεκαρδιστικές φάσεις (καβάλησα πορτμπαγκαζ VW κ.α.)

Ο ρεγουλατόρος τρίβεται με την ντίζα και γίνεται κοφτερός, στην κατάλληλη γωνία κόβει.
Το μέγεθος της ντίζας και η σκληρότητα του εξωτερικού χρειάζονται το κατάλληλο μήκος όταν δημιουργούν κούρμπες σαν ημικύκλιο.
Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται περίπου 25cm μήκους το ημικύκλιο για να μην δημιουργεί τριβές.
Μην σταθείς σε αυτό μόνο, έλεγξε μόνος σου αν με αυτό το μήκος η αντίσταση είναι όπως όταν είναι ευθεία
και αύξανε ανα 2cm μέχρι να το πετύχεις.

Υπάρχει περίπτωση μια κούρμπα που σχηματίζεται στην εγκατάσταση της ντίζας, να παρασύρεται με την κίνηση του τιμονιού και να "σφίγγει"
λίγο. Θα πρέπει να το δεις και αυτό, αν δεν έχει κάποιο οδηγό που ξεχάστηκε για να την συγκρατεί να τον προσθέσεις.

Τέλος στην εγκατάσταση και 2-3 φορές τον χρόνο ανάλογα τις συνθήκες και το πως το πλένεις, είναι καλό να τραβάς την ντιζα και να γρασάρεις
με κάτι που έχει τεφλόν.

υγ: έτσι όπως φαίνεται στην φωτό είναι "σφάλμα" απο την εγκατάσταση. Εγώ θα στράβωνα ελάχιστα την βάση του ρεγουλατόρου έτσι ώστε να ευθυγραμμιστεί.
Αν το δεις θετικά, έλεγξε πρώτα ότι η βάση είναι ατσάλινη και όχι αλουμινίου.

Επίσης τσέκαρε πως η φωλιά με το πριτσίνι πάνω στο μοχλό κινείται ελεύθερα.

υγ: Ωπ! η φωτό είναι του Αριστείδη :D

Kas_Tracer
13/07/2021, 10:38
Ένα περίεργο πράγμα... Μέσα σε ένα χρόνο έχω αλλάξει δύο ντιζες. Και τώρα που μιλάμε η τρίτη είναι έτοιμη να κοπεί πάλι. Στην δεύτερη αλλαγή βρήκαμε ότι έφταιγε ο ρεγουλατορος - ότι έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένο σημείο για να μην κόβει.
Τώρα απ' ότι βλέπω έχει φύγει σύρμα από το βαρελάκι.
Το έχει παρατηρήσει κανας άλλος αυτό ή εγώ είμαι ο τυχερός;

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη θέση ο ρεγουλατόρος (της μανέτας) , ούτε κάποιο σημάδι.
Έχει όμως ένα σκίσμο που όταν το ευθυγραμμίζεις με την αντίστοιχη σχισμή της μανέτας μπορείς να αφαιρέσεις την ντίζα από την μανέτα.
Φαντ'αζομαι αυτό είχε γίνει.

Πόσα km είχες κάνει? Και μένα στο Tracer (55000Km) έχει κόψει 1 μία τρίχα της ντίζας στην γωνία και έχω παραγγείλει γνήσια για να την αλλάξψ κάποια στιγμή.

dimitrisag
13/07/2021, 11:13
Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη θέση ο ρεγουλατόρος (της μανέτας) , ούτε κάποιο σημάδι.
Έχει όμως ένα σκίσμο που όταν το ευθυγραμμίζεις με την αντίστοιχη σχισμή της μανέτας μπορείς να αφαιρέσεις την ντίζα από την μανέτα.
Φαντ'αζομαι αυτό είχε γίνει.

Πόσα km είχες κάνει? Και μένα στο Tracer (55000Km) έχει κόψει 1 μία τρίχα της ντίζας στην γωνία και έχω παραγγείλει γνήσια για να την αλλάξψ κάποια στιγμή.

Τα χμ είναι λίγα. Τώρα είμαι στα 19800. Την προηγούμενη φορά η σχισμή δεν κοιταγε το τιμόνι και έτσι έτρωγε την ντίζα.
Εδώ να αναφέρω ότι οι μανετες είναι aftermarket - έτσι το αγόρασα μεταχειρισμένο - αλλά ο μηχανικός μου μου είπε ότι και με τις γνήσιες το ίδιο πρόβλημα θα είχα.
Αλλά και πάλι από όταν άλλαξα μανέτα, ζήτημα να έχω κάνει 3000 ή 4000 χμ. Υπερβολή δεν είναι;
Τώρα πχ όπως πήγαινα δουλειά ακούω ένα κρακ και βλέπω την ντίζα να είναι φαγωμενη. Με βγάζει δε με βγάζει δλδ μια δυο μέρες.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον το θέμα με τον ρεγουλατορο δεν μπορώ να το αποφύγω και πρέπει η σχισμή πάντα να κοιτάει το τιμόνι, αλλιώς θα τρώει σύρμα.

doctor_john
13/07/2021, 11:24
βάλε ένα πάνινο γυαλόχαρτο και σπάσε τις αιχμές του ρεγουλατόρου εσωτερικά ;)

McGyver
13/07/2021, 11:38
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι και ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον το θέμα με τον ρεγουλατορο δεν μπορώ να το αποφύγω και πρέπει η σχισμή πάντα να κοιτάει το τιμόνι, αλλιώς θα τρώει σύρμα.

Εγώ θα διακινδυνεύσω να πω ότι μάλλον έχεις κοντή ντίζα και χρειάζεσαι μακρύτερη...

dimitrisag
13/07/2021, 11:45
Εγώ θα διακινδυνεύσω να πω ότι μάλλον έχεις κοντή ντίζα και χρειάζεσαι μακρύτερη...

Για να μην της ασκούνται δυνατές πιέσεις ε;

McGyver
13/07/2021, 11:51
Για να μην της ασκούνται δυνατές πιέσεις ε;

Αν κάνω σωστά εικόνα στο μυαλό μου, η "υποχρέωση" να έχεις τη σχισμή προς το τιμόνι σημαίνει πως η ντίζα θέλει ακόμα μερικά χιλιοστά για να μην τεντώνει και τρίβεται πάνω στο ρεγουλατόρο της μανέτας.

Εγώ θα κοιτούσα και το service manual της μηχανής για να επιβεβαιώσω ότι η ντίζα περνάει από τα σημεία που έχει προβλέψει ο καταστευαστής.
Μια λάθος δρομολόγηση σε κάποια εργασία συντήρησης, επισκευής ή εγκατάστασης αξεσουάρ μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα εκεί που δεν φαντάζεσαι.

dimitrisag
13/07/2021, 12:32
https://ibb.co/JtJ9zc8
Δείτε και τη φωτό. Ότι φαίνεται τέλος πάντων

axelpap
13/07/2021, 13:14
Μηπως να βαλεις την γνησια μανετα;

azar41
13/07/2021, 13:15
Αν η φωτό είναι εντελώς κάθετη και δεν ξεγελά,φαίνεται οτι η μανέτα τραβά παράκεντρα το συρματόσχοινο,με αποτέλεσμα να τρίβεται στην ακρη του ρεγουλατόρου .
Βάλε την γνήσια μανέτα και ενυσχυμένο συρματόσχοινο με κινητό βαρελάκι.

DoctoR_k6
13/07/2021, 13:19
Μηπως ο μαστορας σου δεν ξερει να σε βοηθησει?
Δηλαδη ολα τα ΜΤ9 εκει εξω εχουν το ιδιο θεμα? Πολυ δυσκολο μου φαινεται.
Εγω αλλαξα ντιζα στο δικο μου μετα απο 12 χρονια αν θυμαμαι καλα κ 90Κ χλμ απλα για να μην γινει καμια κεντα οχι οτι ειχε θεμα.

(Θεωρουμε οτι αγοραζεις μαμα ντιζα απο την Yamaha για αυτο το μοντελο κλπ κλπ...)

billy84
13/07/2021, 13:56
Τα πρώτα Tracer είχαν ένα θεματάκι με τις ντίζες.Φιλος μου έμεινε απο αυτό(με καμια 20αρια χιλιάδες km τότε) ευτυχώς κοντά στο σπίτι μου και φιλοξένησα το μηχανάκι του στο γκαράζ για ένα βράδυ!:D

Δεν ξέρω αν τα ΜΤ09 είναι ακριβώς ίδια.

kouk
13/07/2021, 14:45
φιλε θεωρω εχεις βαλει λαθος την ντιζα του συμπλεκτη στην μανετα.

dimitrisag
13/07/2021, 14:59
Κι όμως και με τη μαμά μανέτα στο ίδιο ύψος τραβάει την ντίζα. Εκτός εάν την έφαγε από άλλο σημείο τώρα. Ή αν η ντίζα τελικά ήταν μουφεξ

kouk
14/07/2021, 08:00
Βγάλε μία αν έχεις χρόνο την μανέτα να την δούμε.και φωτό και από προφίλ αλλά και ανφας.

axelpap
14/07/2021, 08:40
Η ντιζα, χωρις να μπορω να δω καθαρα, σου κοβεται ψηλα δηλαδη κοντα στο βαρεκλακι της μανετας.

Αυτο γινεται διοτι 1) δεν εχει λιπανθει το σημειο (βαρελακι και φωλια του στην μανετα) και 2) γιατι το βαρελακι της ντιζας δεν κανει την κινηση που πρεπει μεσα στη φωλια του στην μανετα.

Ενας πιθανος 3ος λογος, ειναι η κακη ρυθμιση της λειτουργιας της ντιζας και απο τα 2 ρυθμιστικα της. Αποτελεσμα αυτου ειναι η αποσυμπλεξη να γινεται πολυ κοντα στο γκριπ και ετσι ντιζα να σχηματιζει καθε φορα μεγαλη γωνια και τριβεται σε καποιο σημειο κοντα στο σωμα της μανετας.

Οπως σου ειπαν, ανεβασε πιο καλες φωτογραφιες απο διαφορες γωνιες .

Coyote.V
15/07/2021, 22:30
https://ibb.co/JtJ9zc8
Δείτε και τη φωτό. Ότι φαίνεται τέλος πάντων

Η μανέτα φταίει, τραβάει παράκεντρα. Αν και η μαμά μανέτα κάνει το ίδιο βάλε μια μεταχειρισμένη "ολόκληρη" από άλλο μηχανάκι να ξενοιάσεις. 10 χρόνια έχω την ίδια ντίζα στο μηχανάκι μου χωρίς το παραμικρό θέμα.

doctor_john
16/07/2021, 09:31
Δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις αλλά καταλαβαίνω, μήπως φταίει ότι χρησιμοποιούμε μανέτες
που σχεδιάστηκαν για κλιπ ον σε σταθερές γωνίες τιμονιού με τις ίδιες ντίζες που είχαν οι λίγο μακρύτερες απο το εργοστάσιο;

Coyote.V
16/07/2021, 12:50
Δεν το βλέπω αυτό που περιγράφεις αλλά καταλαβαίνω, μήπως φταίει ότι χρησιμοποιούμε μανέτες
που σχεδιάστηκαν για κλιπ ον σε σταθερές γωνίες τιμονιού με τις ίδιες ντίζες που είχαν οι λίγο μακρύτερες απο το εργοστάσιο;

Αν αναφέρεσαι σε μένα κοίτα λίγο καλύτερα την φώτο. Έχει μανέτα αφτερμαρκετ σε γνήσια φωλιά, το βαρελάκι είναι πολύ πιο κάτω και δεν τραβάει την ντίζα στην ευθεία. Πέραν του παράκεντρου θα πρέπει να είναι και πιο σκληρή στο πάτημα...

doctor_john
16/07/2021, 13:32
Ναι. τώρα είδα τι λες. Όντως έτσι δείχνει.

dimitrisag
18/07/2021, 09:42
Αν αναφέρεσαι σε μένα κοίτα λίγο καλύτερα την φώτο. Έχει μανέτα αφτερμαρκετ σε γνήσια φωλιά, το βαρελάκι είναι πολύ πιο κάτω και δεν τραβάει την ντίζα στην ευθεία. Πέραν του παράκεντρου θα πρέπει να είναι και πιο σκληρή στο πάτημα...

Άλλαξα τις μανετες με τις μαμά. Όντως η μαμά είναι βούτυρο σε σχέση με τις aftermarket. Απ' ότι μου είπε και ο μηχανικός πολύ πιθανό να μην έκανε τη σωστή κίνηση το βαρελάκι όταν πατούσα τον συμπλέκτη και αυτό με τον καιρό να έκανε φθορά στο σύρμα.
Πάντως όντως τώρα που έβαλα τις δικές του μου φαίνεται πολύ πιο μαλακός ο συμπλέκτης.

kouk
18/07/2021, 10:15
Άλλαξε και ντιζα. Αυτή είναι αρκετά ταλαιπωρημένη.

Bowleno
18/07/2021, 10:36
Ηθικό δίδαγμα μετά από όλα αυτά: ΜΗΝ πειράζετε τα μηχανάκια σας και ειδικά με αμφιβόλου προέλευσης και χρησιμότητας εξαρτήματα...
Ο κατασκευαστής δεν είναι χαζός για να βάζει αυτά που βάζει...

dimitrisag
18/07/2021, 10:41
Προφανώς και άλλαξα και ντίζα. Δείτε τη διαδρομή με την μαμά μανέτα τώρα. https://ibb.co/wSQqJ3z

Όντως σαν την μανούλα τίποτα

teogtp
18/07/2021, 12:12
Ηθικό δίδαγμα μετά από όλα αυτά: ΜΗΝ πειράζετε τα μηχανάκια σας και ειδικά με αμφιβόλου προέλευσης και χρησιμότητας εξαρτήματα...
Ο κατασκευαστής δεν είναι χαζός για να βάζει αυτά που βάζει...

Μερικές φορές ο κατασκευαστής είναι και λίγο τσίπης.