PDA

View Full Version : Κατασκοπευει το YouTube;



Shinji Ikari
16/07/2021, 19:58
Διαβάζει το YouTube τις άλλες ανοιχτές καρτέλες μου στον Firefox και μου προτεινει αναλογα βιντεο;

Grafton 505
16/07/2021, 20:15
Ναι με τα μπισκότα. ;)

toyar
16/07/2021, 21:28
ποιο youtube;
απ το εμβολιο ειναι:smokin:

giwrgoscharala
16/07/2021, 21:33
Και άμα μιλάς καταλαβαίνει και πετάει ανάλογα

AUFGEBRACHT
16/07/2021, 21:42
Εννοείται... κοίταγα BMW και μου έβγαλε διαφήμιση για οδική βοήθεια μοτό.

tzimidis
16/07/2021, 21:52
Όλα είναι connected.
Πιστωτικές, χρεωστικές, λογαριασμοί καταθέσεων, μισθοδοσίας, δάνεια, βιντεοκλάμπ, κινητά σταθερά, όλα τα apps, YouTube, Mozilla, netscape(!!!), arpanet, internet, usenet, Το κψμ στο κεβοπ, ασφάλειες, φαρμακεία, forum, κάρτες Πόντων, προγράμματα πιστότητας, pos, όλα μα όλα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους.
Κάπου το είχα ξανά αναφέρει παλιότερα, πήγα στα public και αγόρασα ένα βιβλίο.
Από την επόμενη μέρα πεταγοτανε παντού διαφημίσεις του εκδοτικού οίκου Gutenberg. Στο Facebook στο ινσταγκραμ παντού.

jimpap
16/07/2021, 22:11
Το facebook και το instagram καταγράφουν μέχρι και πόσο χρόνο περνάς κοιτώντας μια φωτό...
Αλλά δεν είναι μόνο η κατασκοπεία.

Η "τεχνητή νοημοσύνη" ή αλλιώς μηχανική μάθηση, έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό πλέον που τα προφίλ που μας κατηγοριοποιεί, υπολογίζουν τι θα χρειαστείς, πριν το χρειαστείς και τι θα θελήσεις πριν το θελήσεις...

bulmont
16/07/2021, 23:59
Το facebook και το instagram καταγράφουν μέχρι και πόσο χρόνο περνάς κοιτώντας μια φωτό...
Αλλά δεν είναι μόνο η κατασκοπεία.

Η "τεχνητή νοημοσύνη" ή αλλιώς μηχανική μάθηση, έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό πλέον που τα προφίλ που μας κατηγοριοποιεί, υπολογίζουν τι θα χρειαστείς, πριν το χρειαστείς και τι θα θελήσεις πριν το θελήσεις...

Αποκλείεται, όλο τσόντες βλέπω αλλά γκόμενα πουθενά.....

panavour
17/07/2021, 00:15
Αποκλείεται, όλο τσόντες βλέπω αλλά γκόμενα πουθενά.....

γινονται και λαθη στους αλγοριθμους,προσεχε μην ανοιξεις την πορτα και μπει ο ΚΑΡΕΜΠΕ.:lol:

Bowleno
17/07/2021, 02:23
Αποκλείεται, όλο τσόντες βλέπω αλλά γκόμενα πουθενά.....

Κι εγώ....:(

:lol:

thunder ace
17/07/2021, 05:57
Αμ εγω που εψαχνα χρωμα για σκουριες στα καγκελα και μου εβγαλε διαφημιση yamaha.

Shinji Ikari
17/07/2021, 10:11
Ενταξει, αυτα γινονται. Εγω δεν ξερω πως εγινε η συνδεση. Εχω μπει σε ενα σαιτ που πατας ενα κουμπι και βγαζει τυχαια αρθρα, αφου διαβαζω ενα το αφηνω ανοιχτο και ανοιγω αλλο ταμπ στο youtube, βλεπω βιντεο με μηχανες, ολα τα προτεινομενα ειναι με μηχανες και ξαφνικα μου βγαζει ενα βιντεο με θεμα το τυχαιο κειμενο που διαβαζα. Τα αναγνωριστικα τα εχω απενεργοποιημενα, τις προστασιες ενεργοποιημενες, λογαριασμο youtube, google δεν εχω, διαφημηση δεν ηταν. Πως βρηκε το youtube το obscure αρθρα που διαβαζα και μου εστειλε βιντεο?

νεοσσός
17/07/2021, 10:28
Τι να πω κι εγώ, που ψάχνω για μοτοσακά και μου εμφανίζει video με χελώνες;

thunder ace
17/07/2021, 10:52
Τι να πω κι εγώ που ψάχνω για μοτοσακά και μου εμφανίζει video με χελώνες.

Σε πηρανε χαμπαρι;




:cry:

Bowleno
17/07/2021, 11:24
Τι να πω κι εγώ που ψάχνω για μοτοσακά και μου εμφανίζει video με χελώνες.

Τα kookies σου θέλουν διόρθωση, σαλιγκάρια έπρεπε να σου βγάζει....:bawl:

billyka
17/07/2021, 14:19
Νομιζω,χωρις να ειμαι σιγουρος οτι στα κινητα αντροιντ ειναι ποιο εντονο το φαινομενο απο οτι πχ στον σταθερο υπολογιστη.Τουλαχιστον αυτο εχω παρατηρησει

motojojo
17/07/2021, 14:24
Στο σταθερο βαζεις κανα addin, σβηνεις τα κουκις του μπροουζερ, παλευεται.
Στο κινητο που γινεται με αππ και ολα τα αππ βλεπουν τα ιδια κουκις το γιουτουμπ και καθε αλλο αππ πουτ@ν@κι@ τους μας εχουν κανει.

νεοσσός
17/07/2021, 14:47
Στο σταθερο βαζεις κανα addin, σβηνεις τα κουκις του μπροουζερ, παλευεται.
Στο κινητο που γινεται με αππ και ολα τα αππ βλεπουν τα ιδια κουκις το γιουτουμπ και καθε αλλο αππ πουτ@ν@κι@ τους μας εχουν κανει.
Μεγάλη αλήθεια αυτό. Πρακτικά δεν υπάρχει δωρεάν υπηρεσία, αφού τα βγάζουν από τις τεχνητές ανάγκες που δημιουργούν οι διαφημίσεις. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι σε βάθος χρόνου οι διαφημίσεις μας βγαίνουν πιο ακριβά από τις επί πληρωμή υπηρεσίες άνευ διαφημίσεων.

Η στρέβλωση γίνεται όταν πληρώνεις και βομβαρδίζεσαι με διαφημίσεις ταυτόχρονα, όπως γίνεται στους κινηματογράφους.

motojojo
17/07/2021, 15:10
Καλα δεν λες και φτηνές τις συνδρομές των εφαρμογών. Δεν έχω ιδεα πως κοστολογούνται ή κατά πόσο δικαιολογούνται οι συνδρομές που ζητάνε, αλλά σε 4-5 εφαρμογές να πληρώνεις συνδρομή το συνολικό κόστος είναι κάτι παραπάνω από υπολογίσιμο.

ΓιώργοςΤΤ
17/07/2021, 17:42
Για να αποφύγετε τις ενοχλητικές διαφημίσεις στο YouTube, μπορείτε να εγκαταστήσετε το YouTube vanced σε συσκευές με Android. Είναι third party app, δεν υπάρχει στο play store.

Σε web browser μπορείτε να εγκαταστήσετε πρόσθετο που μπλοκάρει διαφημίσεις και cookies. Στο Mozzila είναι πολύ εύκολο και γίνεται με δύο κλικ.

Αν έχετε σκοπό να διαθέσετε χρήματα, μπορείτε με ένα raspberry pi να κόψετε τις διαφημίσεις σε επίπεδο DNS. Διαφορετικά, ένα aftermarket router, θα κάνει την ίδια δουλειά εκτός όλων των άλλων πλεονεκτημάτων που προσφέρει.

bulmont
17/07/2021, 23:34
γινονται και λαθη στους αλγοριθμους,προσεχε μην ανοιξεις την πορτα και μπει ο ΚΑΡΕΜΠΕ.:lol:


Mε την σκλεναρίκοβα ή χωρίς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

νεοσσός
18/07/2021, 10:46
Διαφορετικά, ένα aftermarket router, θα κάνει την ίδια δουλειά εκτός όλων των άλλων πλεονεκτημάτων που προσφέρει.
Μπορείς να δώσεις περαιτέρω πληροφορίες;

ΓιώργοςΤΤ
18/07/2021, 13:35
Έχω αγοράσει ένα gaming router.

Δεν είναι modem/router όπως αυτά που δίνει πχ η Cosmote. Αυτό το συνδέεις επάνω στο modem/router της Cosmote, στην συνέχεια συνδέεις επάνω του όλες τις συσκευές του σπιτιού και το αφήνεις να κάνει το έλεγχο και διαμοιρασμό των πακέτων.

Μεταξύ των άλλων δυνατοτήτων, έχει μια εφαρμογή η οποία κόβει όλες τις διαφημίσεις και μπλοκάρει όλα τα trackers. Εκεί που για παράδειγμα στο car.gr εμφανίζονται διαφημίσεις, σε εμένα δεν υπάρχει τίποτα και βλέπω την επόμενη αγγελία και όχι παράθυρο με διαφήμιση.

Έχει database με όλα τα γνωστά site που προωθούν διαφημίσεις αλλά μπορώ να προσθέσω ή να εξαιρέσω κάποιο από μόνος μου.

ΓιώργοςΤΤ
18/07/2021, 13:35
Το μόνο που δεν μπορεί να κόψει είναι οι διαφημίσεις που εμφανίζονται μέσα στο βίντεο του YouTube.

jimpap
18/07/2021, 21:21
Για τις διαφημίσεις μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πρόσθετο στον firefox-chrome
το ublock origin ειναι κορυφαίο.

Επίσης υπάρχει και η λύση adguard (https://adguard.com/en/adguard-dns/overview.html)
απλά αλλάζεις dns server και έχεις φίλτρο παιδιών, από διαφημίσεις δεν το έχω τσεκάρει, αν ξέρει κάποιος περισσότερα, ας πει!

Volpad
19/07/2021, 15:01
Θα σας σώσω όλους με android τώρα....

Youtube Vanced...

thunder ace
19/07/2021, 16:12
social dilemma.
Το βρισκεις στο netflix και σου δινει τις απαντησεις.

doctor_john
19/07/2021, 16:34
..ενώ παράλληλα εξισώνει οποιαδήποτε μορφή διαμαρτυρίας με φασίστες και φαντασιόπληκτους..

μοΔέρνοι καιροί..

thunder ace
19/07/2021, 17:16
Ειναι πλεον ολα θολα...αυτο συμφερει στο συστημα.

Shinji Ikari
20/07/2021, 11:00
Τιποτα?

spyro
20/07/2021, 11:04
μια μέρα πήρα το τάμπλετ μαζί στο μπάνιο για να συνεχίσω τη σειρά στο netflix την ώρα που θα ξουριζόμουν. τελικά ούτε youtube είδα ούτε Netflix. αποτέλεσμα τις επόμενες ημέρες οι διαφημίσεις ήταν όλες για ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές.

doctor_john
20/07/2021, 11:19
εγώ διαβάζω DW και μου βγάζει γαμίστρες 0.2hp με 5 διαφορετικές κεφαλές..

Grafton 505
20/07/2021, 16:35
Εδώ μιλάμε για τον Πήγασο ή όχι ακόμα ;;;;;;; :a014:

tzimidis
21/07/2021, 23:57
Πήγα σήμερα στο athens tech για πληροφορίες,
και τώρα στο viber μου πετάει αυτό.
Σημειωτέον, την αναζήτηση, τα τηλεφωνήματα κλπ κλπ, τα είχε αναλάβει η σύζυγος.
Εγώ έμαθα για την ύπαρξη του αθ.τεκ. πρώτη φορά στη ζωή μου σήμερα μόλις μπήκα μέσα.
429746

Shinji Ikari
22/07/2021, 10:48
Στην αρχη σκεφτηκα οτι υπερβαλετε για δραματικο εφε, αλλα τωρα σκεφτομαι οτι εχετε δικιο.
Το 1984 μου ερχετε στο μυαλο, το πιο προφητικο βιβλιο τελικα.

doctor_john
22/07/2021, 11:21
Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα που δεν έχει ανακοινωθεί η πραγματική του υπόσταση στο κοινό. Απαράβατο.
Κοίταξε τι λέει το φ ντ εϊ και τι λένε τα μμε ότι λέει..

Διάβαζε και επαλήθευε για να αποφύγεις -ολογίες. Το παρακάτω δεν περίμενα ποτε πως θα το έβλεπα δημοσιευμένο
αλλά να που έγινε.
https://www.protothema.gr/stories/article/1144362/i-paneuropi-tou-richard-n-coudenhove-kalergi-h-nea-fuli-pou-tha-adikatastisei-tous-europaious/

Shinji Ikari
22/07/2021, 13:05
Δεν εχεις διαβασει τον επιλογο. Για το 1984 λεω.

CorpseAlive
22/07/2021, 14:46
Αυτό το Post ας πούμε δεν κάνει να φαίνεται φουλ αστείο τον ισχυρισμό περί τσιπαρίσματος και ελέγχου μέσω των εμβολίων?
Εννοώ δεν υπάρχει λόγος για έλεγχο όταν με την συναίνεση μας δίνουμε ΌΛΗ ΜΑΣ την ζωή στα Social.

Shinji Ikari
22/07/2021, 14:59
Αυτο ρωτησα. Με κατασκοπευει το YouTube ή υπαρχει καποια συναίνεση που δεν εχω καταλαβει?

ΓιώργοςΤΤ
22/07/2021, 15:05
Αν διαβάσεις τους όρους χρήσης, λέει ότι επιτρέπεις να συλλέγει πληροφορίες για να σου προσφέρει περιεχόμενο που σε ενδιαφέρει. Ε μέσα σε αυτό το περιεχόμενο είναι και οι διαφημίσεις.

Το ίδιο και το Facebook, το Google κλπ.

Δεν είναι μυστικό ότι συμβαίνει.

CorpseAlive
22/07/2021, 15:07
Αυτο ρωτησα. Με κατασκοπευει το YouTube ή υπαρχει καποια συναίνεση που δεν εχω καταλαβει?

Είναι ουσιαστικά στους όρους χρήσης.
Συλλογή προσωπικών δεδομένων.
Στην Ευρώπη τα πράγματα είναι σχετικά πιο οκ ακόμα.
Κίνα Ρωσία Αμερική είναι να κλαις . Ειδικά στην Κίνα η κατάσταση μυρίζει Black Mirror.

KotsosDR
22/07/2021, 15:38
https://www.youtube.com/watch?v=ABY3GLf7wU4

:lol:

Shinji Ikari
22/07/2021, 16:29
Αρα λες οτι οι ρυθμισεις του firefox ειναι αχρηστες?

phovos
22/07/2021, 19:26
Αρα λες οτι οι ρυθμισεις του firefox ειναι αχρηστες?

Υπαρχουν ρυθμίσεις και addons (https://www.privacytools.io/browsers/) που βοηθάνε σημαντικά, βέβαια δεν κανουν σημαντική διάφορα απο μονα τους αν δίνουμε εμείς διαρκώς στοιχεια μας online μέσω Facebook, Instagram, gmail κλπ. Επίσης υπάρχει μια πολύ λεπτή ισορροπία αναμεσα στην προστασία των δεδομένων μας και την χρηστικότητα των εφαρμογών που χρησιμοποιούμε.

Για προστασία της ιδιωτικότητας μια καλη λύση είναι η χρηση του bromite ως browser. Είναι free & open source (Foss) και privacy oriented χωρίς να απαιτεί ιδιαίτερες ρυθμισεις απο τον χρήστη. Για YouTube χωρίς διαφημίσεις και χρηση λογαριασμού (επομένως και δημιουργία προφίλ) υπάρχει και το Newpipe.

Για όσους θέλουν να το ψάξουν ακόμη περισσότερο υπαρχουν μια σειρά απο λύσεις που αντικαθιστούν τη google, όπως εναλλακτικές μηχανές αναζήτησης που σέβονται την ιδιωτικότητα του χρηστη (qwant, startpage κ.α.), λειτουργικά συστήματα για κινητα όπως το LineageOs που πρακτικά είναι ο ανοιχτός και ελεύθερος κώδικας του android χωρίς τις υπηρεσίες της google (play store, maps κλπ) και πάροχοι email με end to end κρυπτογράφηση (πχ protonmail) που αντικαθιστούν άνετα το gmail. Μια καλη αρχή για διάβασμα είναι το https://privacy tools.io

Τέλος μια ακόμη καλη λύση για προστασία online είναι η χρηση ενος έμπιστου VPN (πχ mullvad ή protonvpn).

Όρεξη να έχει κανεις...

Shinji Ikari
23/07/2021, 20:00
Λογικα, με τις ρυθμίσεις που εχει το συστημα μου, δεν θα επρεπε να συμβει αυτο. Γιαυτο χρησιμοποιησα τη λεξη Κατασκοπευει.
Μπορει βεβαια να ηταν συμπτωση. Περιπτωσεις μια στο εκατομμυριο παρουσιαζονται ενεα στις δεκα φορες αλλωστε.
Το Lineage παιρνει play store, maps κλπ.

Shinji Ikari
25/07/2021, 09:13
Είναι ουσιαστικά στους όρους χρήσης.
Συλλογή προσωπικών δεδομένων.
Στην Ευρώπη τα πράγματα είναι σχετικά πιο οκ ακόμα.
Κίνα Ρωσία Αμερική είναι να κλαις . Ειδικά στην Κίνα η κατάσταση μυρίζει Black Mirror.

Κανεις λαθος, το αντιθετο ισχυει.

Parking
25/07/2021, 22:00
μια μέρα πήρα το τάμπλετ μαζί στο μπάνιο για να συνεχίσω τη σειρά στο netflix την ώρα που θα ξουριζόμουν. τελικά ούτε youtube είδα ούτε Netflix. αποτέλεσμα τις επόμενες ημέρες οι διαφημίσεις ήταν όλες για ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές.

Να ρωτήσω κάτι ασχετο?
Σας έχει τύχει να κουβεντιάσετε ένα θέμα.
Πχ αγορά βιβλιοθήκης με ανοιχτό υπολογιστή
και να σας σκάνε διαφημίσεις με έπιπλα?

Γιατί το θεώρησα τυχαίο αλλά τώρα που βλέπω κι αυτό....

?????

Τι να πω!

Shinji Ikari
26/07/2021, 10:14
Σε ακουσε η Cortana.

bros400pgm
26/07/2021, 19:55
Να ρωτήσω κάτι ασχετο?
Σας έχει τύχει να κουβεντιάσετε ένα θέμα.
Πχ αγορά βιβλιοθήκης με ανοιχτό υπολογιστή
και να σας σκάνε διαφημίσεις με έπιπλα?

Γιατί το θεώρησα τυχαίο αλλά τώρα που βλέπω κι αυτό....

?????

Τι να πω!

Ισχυει και σε μενα. Λογικα το google εχει εξουσιοδοτηθει με καποιο τροπο να "ακουει".
.

Shinji Ikari
26/07/2021, 20:06
Το Google Assistant πρεπει να το εγκαταστησεις και να το ρυθμισεις. Δεν θα ρωταγε αν το ειχε κανει αυτο.

m-power
26/07/2021, 20:10
η google ακούει και καταγράφει ακόμα και με κλειδωμένη συσκευή εδώ έχει οδηγίες να να το σταματήσετε.

https://www.theverge.com/2019/5/13/18618156/how-to-stop-google-voice-recordings-storage-assistant

στα ελληνικα
https://support.google.com/accounts/answer/6030020?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=el

tzimidis
28/07/2021, 00:37
Σήμερα στο spiegel:
Ύποπτες διαφημισεις- παρακολουθει το Facebook όταν μιλάμε?
429870

Nitse3
28/07/2021, 06:46
Να ρωτήσω κάτι ασχετο?
Σας έχει τύχει να κουβεντιάσετε ένα θέμα.
Πχ αγορά βιβλιοθήκης με ανοιχτό υπολογιστή
και να σας σκάνε διαφημίσεις με έπιπλα?

Γιατί το θεώρησα τυχαίο αλλά τώρα που βλέπω κι αυτό....

?????

Τι να πω!
Ναι μου συμβαίνει και εμένα

Shinji Ikari
28/07/2021, 12:32
Το 2019 εφαγε προστιμο το facebook $5 δις. Ψιχουλα, δυο μηνιατικα, γιατι να μην συνεχισει να το κανει?