PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ BOHΘΕΙΑΑ



InHooD
20/07/2021, 22:33
Καλησπερα μαγκες,καινουριος στο φορουμ.
Θελω να αγορασω μεταχειρισμενη μηχανη,οδηγω χρονια παπια γενικοτερα εχω οδικη αντιληψη οποτε φανταζομαι δε με φοβιζει καποια μηχανη μεγαλου κυβισμου.
Το πρωτο που κοιταω ειναι η εμφανιση και περισσοτερο με τραβανε η σπορτ,η χρηση της θα ειναι αποκλειστικα για βολτες στην Αθηνα και κανα ταξιδακι πιο σπανια οποτε δε με ενοχλει το να καιει λιγο παραπανω.
Σε θεμα εμφανισης για να βοηθησω το ΚΤΜ 640 ειναι αγαπημενο(δεν ειναι σπορτ ξερω)αλλα ξερω οτι βγαζει συνεχως προβληματα.Μετα ισως ειναι το fazer αν και δε ξερω αυτα που βρισκω στις αγγελιες αξιζουν τα λεφτα.
Συνοπτικα κοιταω για μια μηχανη ψιλοβολικη για πρωτη(ειμαι και 1,75)να ειναι ομορφη το κυριοτερο και να μη θελει 100 ευρω καθε μηνα για συντηρηση..Το budget ειναι στα 2500$:wave2::wave2:

νεοσσός
20/07/2021, 23:06
Καλώς ήρθες στο forum!



Θελω να αγορασω μεταχειρισμενη μηχανη,οδηγω χρονια παπια γενικοτερα εχω οδικη αντιληψη οποτε φανταζομαι δε με φοβιζει καποια μηχανη μεγαλου κυβισμου.
Η οδήγηση παπιών επί χρόνια είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Καλό όμως είναι να σκέφτεσαι ότι η οδήγηση μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού χρειάζεται δεξιότητες που θέλουν χρόνο να αποκτηθούν, οπότε θα πρέπει να μειώσεις τη σιγουριά που αισθάνεσαι και να σκεφτείς πώς θα κάνεις ομαλά τη μετάβαση.

Έχεις δίπλωμα Α κατηγορίας; Προστατευτικό εξοπλισμό;

Καλό για την περίπτωσή σου θα ήταν το MT-03 πρώτης γενιάς, το μονοκύλινδρο.

InHooD
20/07/2021, 23:16
Καλώς ήρθες στο forum!


Η οδήγηση παπιών επί χρόνια είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Καλό όμως είναι να σκέφτεσαι ότι η οδήγηση μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού χρειάζεται δεξιότητες που θέλουν χρόνο να αποκτηθούν, οπότε θα πρέπει να μειώσεις τη σιγουριά που αισθάνεσαι και να σκεφτείς πώς θα κάνεις ομαλά τη μετάβαση.

Έχεις δίπλωμα Α κατηγορίας; Προστατευτικό εξοπλισμό;

Καλό για την περίπτωσή σου θα ήταν το MT-03 πρώτης γενιάς, το μονοκύλινδρο.


Ευχαριστω για την απαντηση!
Εννοειτε πως δε βλεπω τη r1 και λεω θα τη κουμανταρω και πως μεχρι να μαθω τα βασικα στη συμπεριφορα οποιας μηχανης δε προκειτε να περασω τα 100 απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια:p.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.
Το εχω δει αλλα δε βρισκω καποια στα 2500

panavour
20/07/2021, 23:42
Ευχαριστω για την απαντηση!
Εννοειτε πως δε βλεπω τη r1 και λεω θα τη κουμανταρω και πως μεχρι να μαθω τα βασικα στη συμπεριφορα οποιας μηχανης δε προκειτε να περασω τα 100 απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια:p.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.
Το εχω δει αλλα δε βρισκω καποια στα 2500

το γκαζι ειναι γλυκο,ερχεται χωρις να το καταλαβεις,και συνηθως οταν το καταλαβεις ειναι αργα.
γι αυτο ξεκινας σταδιακα.στα κυβικα,και στην ιπποδυναμη.

nidok
20/07/2021, 23:51
2500 και όμορφη κανα απριλια, 2500 και αξιόπιστη κανα γιαπωνέζικο πχ τρανσαλπ 650. 640 ούτε να στο χαρίσουν

InHooD
21/07/2021, 00:00
το γκαζι ειναι γλυκο,ερχεται χωρις να το καταλαβεις,και συνηθως οταν το καταλαβεις ειναι αργα.
γι αυτο ξεκινας σταδιακα.στα κυβικα,και στην ιπποδυναμη.

Ευχαριστω για την απαντηση!
θαρρω πως εχω αυτοελεγχο και μετριοφροσυνη δε νομιζω να τη πιστεψω ροσσι με το που δω οτι εχω γκαζι παραπανω
Η αληθεια ειναι ομως πως θα προτιμουσα μια 400αρα η 500αρα ας πουμε παρα κατι παραπανω,αλλα οπως ειπα το κυριοτερο ειναι η εμφανιση.

InHooD
21/07/2021, 00:02
2500 και όμορφη κανα απριλια, 2500 και αξιόπιστη κανα γιαπωνέζικο πχ τρανσαλπ 650. 640 ούτε να στο χαρίσουν

Ευχαριστω για τν απαντηση.
Εχω δει σε απριλια αυτη https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37166230-aprilia-pegaso-strada αλλα πολλα χιλιομετρα και δε ξερω αν θα αξιζει,αμα ξερετε κατι παραπανω παρακαλω.
Η τρανσλαπ δε μαρεσουν τοσο,να προσθεσω πως ειμαι 23:winka:

panavour
21/07/2021, 00:26
ΔΥΣΤΥΧΩΣ στα λεφτα που διαθετεις μηχανη μεγαλου κυβισμου και καλη ΔΕΝ γινεται.
θα αγορασεις βαρελι διχως πατο στην τσεπη σου.
Παρε κατι μικροτερο αλλα συγχρονο.

doctoras
21/07/2021, 00:52
απλα θελω να δω οποιαδηποτε μηχανη χωρις να με περιοριζουν τα κυβικα.
Εχω διπλωμα Α2 αλλα δε με πειραζει και ιδιαιτερα αν περναω τα ορια:p.Εξοπλισμο κρανος και ενα μπουφαν για την ωρα.


Ok το να βιαζεσαι να μεγαλωσεις ειναι διαδεδομένο στις γενιές, το να βιάζεσαι να μπλεξεις πρεπει να το σκεφτεις λιγο παραπανω

Με Α2 μπορεις να οδηγησεις απο 0 εως 35kw ουτε 35.1kw παραπανω. Γιατι?
Γιατι δε θα σε καλύπτει ο νομος και κατ επεκταση η ασφαλεια
Που σημαίνει εμπλοκη σε τροχαίο εισαι υπαίτιος. Σημαίνει πολλα 2500 euro αποζημίωση αν απαιτείθει.

Παρε ενα μηχανακι αναλογο του διπλωματος σου και επένδυσε σε εξοπλισμό αναβατη. Αυτος σωζει την ζωη σου. Ενω αυτα που εχεις τωρα δεν επαρκουν για την προφυλαξη σου

InHooD
21/07/2021, 01:00
Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
Εκτιμω παντως για τις συμβουλες ξερω οτι ειναι καλοπροαιρετες παντα αλλα εχουν αλλαξει τα πραγματα ξερουμε οτι το γκαζι σκοτωνει εχουμε χασει φιλους,δεν ειμαστε κανιβαλοι που θα τρεχουν σαν τρελοι με μερικα κυβικα παραπανω.
Αν εχετε στο νου σας καποιες μηχανες 400κυβικα και κατω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/07/2021, 04:28
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για την περίπτωση σού είναι το χοντα cbf 250.
Πολύ καλό μηχανάκι.
Αξιόπιστο.
Ηρεμο γκάζι.
Οχι αρχαιολογία
Και σε τιμή που είσαι μέσα.
Δες αν σού αρέσει και τα ξαναλέμε :wave2:

o_gavros
21/07/2021, 06:23
Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
Εκτιμω παντως για τις συμβουλες ξερω οτι ειναι καλοπροαιρετες παντα αλλα εχουν αλλαξει τα πραγματα ξερουμε οτι το γκαζι σκοτωνει εχουμε χασει φιλους,δεν ειμαστε κανιβαλοι που θα τρεχουν σαν τρελοι με μερικα κυβικα παραπανω.
Αν εχετε στο νου σας καποιες μηχανες 400κυβικα και κατω.

Κατάλαβε ότι δεν έχει νόημα να επικροτησουμε κάποιον που σε δημόσιο βήμα και μάλιστα σε φόρουμ για μηχανές, δηλώνει ανάλαφρα ότι Έλα μωρέ δεν έχω δίπλωμα αλλά γιολο.
Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι θέλεις για τον εαυτό σου και δικαίωμα σου είναι. Εμείς που δε σε ξέρουμε μένουμε στο λάθος που σκέφτεσαι να κάνεις.
Επιλέγεις να δεις κήρυγμα και κούνημα δαχτύλου.
23 λες είσαι ρε παίχτη. Κάνε ένα χρόνο υπομονή και βγάλε ανεξάρτητο.
Το έχουν αλλάξει τα πράγματα που γράφεις, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι πλήρως τι σημαίνει (νομικά).
Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και κινήσου έξυπνα.

contes di Zante
21/07/2021, 07:18
....και να προσθέσω ότι το γκάζι είναι γλυκό και μέχρι τώρα δεν έχω δεί κανέναν που να μπορεί να αντιστέκεται. Εγώ στα 45 αποφεύγω να παίρνω το multi στο νησί γιατί πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να περνάει τα όρια....το 640 που λες δεν είναι μηχανάκι βόλτας, καγκουριάς είναι
Δες strada και το παλιό MT03, τα καλύπτει και το Α2....και σε 2-3 χρόνια ανεβαίνεις κατηγορία

νεοσσός
21/07/2021, 09:52
Προσπαθησα να αποφυγω τις απαντησεις τυπου μεντορα και να δωσουμε βαση στις μηχανες αλλα δεν.
Θα σε κουράσω για μία ακόμη φορά, αλλά θεωρώ σημαντικό να ρίξεις λίγο την αυτοπεποίθηση και τον εγωισμό σου και να καταλάβεις ότι τα γραφόμενά σου δείχνουν ότι δεν έχεις επαρκή ωριμότητα. Αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι πρωτίστως μέντορα και δευτερευόντως μοτοσυκλέτα. Δεν είναι παράλογο για την ηλικία σου να σκέφτεσαι έτσι, αλλά ούτε και για τη δική μας να θέλουμε να στα κάνουμε τσουρέκια μπας και προλάβουμε το χειρότερο.

Άρα, πρώτα αγοράζεις πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, κατόπιν μαζεύεις επιπλέον χρήματα και διαλέγεις μοτοσυκλέτα μέτριας ισχύος που να καλύπτει το δίπλωμά σου. Στα 500cc μπορείς να βρεις μοντέλα πολύ ενδιαφέροντα οδηγικά.

Nitse3
21/07/2021, 10:19
Εγώ θα προτείνω kawasaki :D . Για εντός διπλώματος ninja 250, για εκτός διπλώματος er 6n. A και κανά ΧΤ660 Χ του πούστη όσο και να κρατάνε τιμή με 2500 θα βρεις κάτι.

CorpseAlive
21/07/2021, 10:43
Δεν σου είπε κανείς ότι δεν έχεις την ικανότητα , άλλωστε δεν θα μπορούσαν να το κρίνουν.
Το ότι είναι πιθανό στο περιβάλλον σου να υπάρχουν άτομα που οδηγούν χωρίς δίπλωμα και δεν έχουν μπλέξει ακόμα μην σου δίνει την εντύπωση ότι και εσύ δεν θα μπλέξεις.
Είπες κάτι για την συντήρηση να μην σου βγαίνει 100 ευρώ τον μήνα.
Είμαι Δικηγόρος.
Αν μπλέξεις σε τροχαίο θα με πληρώσεις σε δικαστήρια κοντά στο 1500ρικο για να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να ξεμπλέξεις , που δεν θα γίνει γιατί μάντεψε , ο θεός να είμαι χωρίς δίπλωμα δεν μπόρω να βγάλω καλή απόφαση. Επομένως θα πληρώσεις κερατιάτικα 1500+ ζημιές+αποκατάσταση του άλλου+ ηθική βλάβη + Δικαστικά έξοδα+μαύρισμα ποινικού+ χωρίς δίπλωμα για κανένα 6μηνο + 3 χρόνια σε αναστολή.
Αξίζει ?

InHooD
21/07/2021, 11:12
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για την περίπτωση σού είναι το χοντα cbf 250.
Πολύ καλό μηχανάκι.
Αξιόπιστο.
Ηρεμο γκάζι.
Οχι αρχαιολογία
Και σε τιμή που είσαι μέσα.
Δες αν σού αρέσει και τα ξαναλέμε :wave2:

Το ειχα τσεκαρει αλλα δε τραβαγε τοσο εμφανισιακα

InHooD
21/07/2021, 11:13
Ευχαριστω ολους για το χρονο και τις απαντησεις.
Η αληθεια ειναι οτι ηταν επιπολαια η σκεψη μου για το θεμα,οποτε θα σας ακουσω και θα παω σε χαμηλοτερου κυβισμου.

InHooD
21/07/2021, 11:14
Εγώ θα προτείνω kawasaki :D . Για εντός διπλώματος ninja 250, για εκτός διπλώματος er 6n. A και κανά ΧΤ660 Χ του πούστη όσο και να κρατάνε τιμή με 2500 θα βρεις κάτι.

Ninja εχω δει και αυτη εχω ως πρωτη επιλογη,ξερεις μηπως κατι παραπανω για τη μηχανη;

CorpseAlive
21/07/2021, 11:42
Ευχαριστω ολους για το χρονο και τις απαντησεις.
Η αληθεια ειναι οτι ηταν επιπολαια η σκεψη μου για το θεμα,οποτε θα σας ακουσω και θα παω σε χαμηλοτερου κυβισμου.

Αλλιώς μάζεψε κάποια χρήματα και πάρε ένα Kawasaki Versys 300 κούτα/μεταχ. που έχει και τα αλογάκια του και είναι όμορφο μηχανάκι !
(φωτιά θα πέσει να με κάψει που προτείνω Kawa )

Nitse3
21/07/2021, 12:07
Ninja εχω δει και αυτη εχω ως πρωτη επιλογη,ξερεις μηπως κατι παραπανω για τη μηχανη;

Δεν την είχα ποτέ, ούτε την έχω οδηγήσει. Από ότι κατάλαβα σε τραβάει τo ss look οπότε σε αυτή την κατηγορία, με πολλές επιλογές στο car, με αυτό το δίπλωμα , με αυτό το budget και να μην είναι αρχαιολογία νομίζω είναι "μονόδρομος" η επιλογή. Νομίζω κάποιοι στο forum την είχαν κιόλας πχ ptc ίσως σε διαφωτίσουν για τα οδηγικά.