PDA

View Full Version : Τσιριχτός ήχος από το μοτέρ.



katsar
23/07/2021, 12:55
Καλησπέρα Κυρίες και Κύριοι.
Πρόσεξα τον τελευταίο καιρό πως όταν ξεκινάω και είναι σχετικά κρύα η μηχανή αν φύγω λίγο παραπάνω συμπλεκταριστός
ή αν χαιδέψω τον συμπλέκτη στιγμιαία όσο η μηχανή κινείται με 1η μέσα συνήθως ακούγεται ένας έντονος τσιριχτός ήχος,
δεν μοιάζει μεταλλικός.
Θα πάει στο συνεργείο φυσικά για γενική συντήρηση αλλά είπα μήπως είχε κάποιος άποψη/παρόμοια εμπειρία,ευχαριστώ.

doctor_john
23/07/2021, 12:59
Αυξομειώνει λίγο αν το κρατήσεις και σταματά μόνο αν αφήσεις το συμπλέκτη;

dorso
23/07/2021, 13:04
Έχουν ξεραθεί οι δίσκοι του συμπλέκτη, δεν υπάρχει πρόβλημα..Αν τους βγάλεις και τους βουτήξεις μέσα σε λάδι για κάποιες ώρες θα στρώσουν..

katsar
23/07/2021, 13:04
Δεν το κάνει κάθε φορά που ξεκινάω,γίνεται μόνο όταν ξεκινάει να κινείται η μηχανή αλλά δεν έχω αφήσει τέρμα τον συμπλέκτη.
Φαντάσου κόντρα δηλαδή ,πως ξεκινάς συμπλεκταριστός με 1η αλλά πολύ πιο ήπια.
Σταματάει μόλις τον αφήσω,είναι έντονος και ανατριχιαστικός οπότε το αφήνω αμέσως ή πιο απλά ξεκινάω σαν άνθρωπος
χωρίς υπερβολή στην χρήση συμπλέκτη.Σαν κάτι μη μεταλλικό τρίβεται ή ακόμα θα έλεγα πως ακούς το δράπανο να βιδώνει μια ξυλόβιδα σε ξύλο.
Διάγνωση από το φόρουμ δύσκολα φυσικά και τα παραδείγματα μου περίεργα :wave2:

katsar
23/07/2021, 13:05
Ευχαριστώ dorso,είχα σαν υποψία ότι ίσως είναι οι δίσκοι λόγο της χροιάς του ήχου :wave2:
Ε αφού έφτασαν σε αυτό το σημείο αφού το επιβεβαιώσει και ο μάστορας λογικά θα βάλω καινούργιους.

Panos76
23/07/2021, 13:07
Tεντωτήρας;

dorso
23/07/2021, 13:20
Ευχαριστώ dorso,είχα σαν υποψία ότι ίσως είναι οι δίσκοι λόγο της χροιάς του ήχου :wave2:
Ε αφού έφτασαν σε αυτό το σημείο αφού το επιβεβαιώσει και ο μάστορας λογικά θα βάλω καινούργιους.
Δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.. Δεν έχει νόημα να βάλεις καινούργιους, πολλοί τους βουτάνε μέσα σε λάδι κ στρώνουν.. Πήγαινε κ από τον μάστορα να δεις τι θα σου πει..

McGyver
23/07/2021, 13:21
Ιμάντας.

:bawl:

Vstrommer71
23/07/2021, 13:30
Δεν το περιέγραψες σωστά το πρόβλημα.
'Επρεπε να το έθετες όπως στο παράδειγμα:
"Κάπ' κάπ' κάτ' κάν' γκαπ γκαπ απκάτ' "...

katsar
23/07/2021, 13:35
Ρώτησα και κανα δυο γνωστούς κατόχους σε κάποια ομάδα fakebook ,η πιο ωραία απάντηση ήταν το ''έτσι κάνουν αυτά,δεν είναι πρόβλημα''
Σας ευχαριστώ όπως και ναχει :beer:

vstommer δεν φτιάν' γκαπ γκαπ, σβιιινν καν' :lol:

Bowleno
23/07/2021, 13:52
Πάντως το θέμα με τις περιγραφές σου (και όχι παραδείγματα) να το κοιτάξεις, φαίνεται σοβαρό:lol:
:p

DoctoR_k6
23/07/2021, 14:18
Έχουν ξεραθεί οι δίσκοι του συμπλέκτη, δεν υπάρχει πρόβλημα..Αν τους βγάλεις και τους βουτήξεις μέσα σε λάδι για κάποιες ώρες θα στρώσουν..

Σε λαδι δεν ειναι βουτηγμενοι κ στη μοτοσυκλετα?

Αν τους εχεις παρα πολλα χλμ κανεις μια αλλαγη κ εισαι οκ.

azar41
23/07/2021, 14:37
Κάνεις παρέα με ξηροκάμπανα ,η στάθμη του λαδιού σου υποθέτω πως είναι οκ.

bulmont
23/07/2021, 14:46
Κάνεις παρέα με ξηροκάμπανα ,η στάθμη του λαδιού σου υποθέτω πως είναι οκ.



Μπά, με κατεμάδες κάνει παρέα, οπότε μάλλον τα θέλει ο κώλος του.............

basilis_k6
23/07/2021, 15:25
πριν κάμποσα χρονια καποιο απο τα μηχανάκια μου έκανε το ίδιο ακριβως. δεν θυμαμαι πως το έλυσα αλλα θυμαμαι οτι δεν εδωσα λεφτα. δεν ηταν προβλημα δλδ. σπαω το κεφάλι μου αλλα δεν θυμαμαι..

telegonos
23/07/2021, 15:31
Για τι μηχανή μιλάμε;

νεοσσός
23/07/2021, 16:33
Για τι μηχανή μιλάμε;
Yamaha TDM 850 με καγκούρικη εξάτμιση.

telegonos
23/07/2021, 17:32
Έχει στεγνό συμπλέκτη το Yamaha TDM 850 με καγκούρικη εξάτμιση, και χρειάζεται να βρέχει κάποιος τους δίσκους σε λάδι;

dorso
23/07/2021, 17:43
Σε λαδι δεν ειναι βουτηγμενοι κ στη μοτοσυκλετα?

Αν τους εχεις παρα πολλα χλμ κανεις μια αλλαγη κ εισαι οκ.
Είναι σε λάδι ή απλά ψεκάζονται?..Στο δικό μου ο μάστορας μου είχε πει ότι ψεκάζονται..Εγώ το είχα αφήσει έτσι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν δεν σε ενοχλεί ο ήχος..Πολλοί τους βουτάνε σε λάδι κ στρώνουν,εγώ προσωπικά δεν το δοκίμασα,τους άφησα έτσι..

telegonos
23/07/2021, 17:44
Είναι σε λάδι ή απλά ψεκάζονται?..Στο δικό μου ο μάστορας μου είχε πει ότι ψεκάζονται..Εγώ το είχα αφήσει έτσι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν δεν σε ενοχλεί ο ήχος..Πολλοί τους βουτάνε σε λάδι κ στρώνουν,εγώ προσωπικά δεν το δοκίμασα,τους άφησα έτσι..

Εσύ πάλι, τι μηχανή έχεις;

panavour
23/07/2021, 17:49
Τα ξηροκαμπανα ψεκαζονται ,η κανουν βουτιες στο λαδι, για να μην τσιριζουν τα υπολοιπα ειναι μεσα σε λαδι και δεν τσιριζουν.
Τι δεν καταλαβενετε ?:a02:

katsar
23/07/2021, 18:07
Κάτι μου λένε πιθανώς και για ελατήρια + δίσκους.Μας έβαλε μέσα ο ματρακάς με αυτό το σέρβις και δεν έκανα ακόμα βαλβίδες.
Όπως και να έχει θα ξέρω σύντομα.
Και ναι, ο κώλος μου τα θέλει τα ..ΚΤΜ :lol:
Ρίξε μήνυμα αν κάτσει καμιά βόλτα,κανά καλό γούστο γενικά , είμαι και κάτοικος Πάτρας τώρα :wave2:

dorso
23/07/2021, 18:08
Τα ξηροκαμπανα ψεκαζονται ,η κανουν βουτιες στο λαδι, για να μην τσιριζουν τα υπολοιπα ειναι μεσα σε λαδι και δεν τσιριζουν.
Τι δεν καταλαβενετε ?:a02:
Τα ξηροκαμπανα το λέει η ίδια λέξη..ΞΗΡΑ δεν ψεκάζονται ούτε κάνουν βουτιές.. Είναι ξηρά , τελείως στεγνά..

dorso
23/07/2021, 18:09
Εσύ πάλι, τι μηχανή έχεις;
Στο tuono gen2 μου το έκανε..

telegonos
23/07/2021, 18:12
Κάτι μου λένε πιθανώς και για ελατήρια + δίσκους.Μας έβαλε μέσα ο ματρακάς με αυτό το σέρβις και δεν έκανα ακόμα βαλβίδες.
Όπως και να έχει θα ξέρω σύντομα.
Και ναι, ο κώλος μου τα θέλει τα ..ΚΤΜ :lol:
Ρίξε μήνυμα αν κάτσει καμιά βόλτα,κανά καλό γούστο γενικά , είμαι και κάτοικος Πάτρας τώρα :wave2:

Τσίριγμα πάντως κάνουν τα ρουλεμάν με φθορά, όπως το ρουλεμάν του πρωτεύοντα του κιβωτίου, αυτό πιο μέσα από τον συμπλέκτη δλδ. Όταν θα λύσει ο μηχανικός συμπλέκτη, ας κοιτάξει αν παίζει-έχει ανοχή ο άξονας. Αν κουνιέται έστω και λίγο, θες ρουλεμάν.

telegonos
23/07/2021, 18:14
Στο tuono gen2 μου το έκανε..

To οποίο έχει υγρό συμπλέκτη απόσο ξέρω, μέσα σε μπάνιο λαδιού δλδ.

dorso
23/07/2021, 18:22
To οποίο έχει υγρό συμπλέκτη απόσο ξέρω, μέσα σε μπάνιο λαδιού δλδ.
Υγρό συμπλέκτη έχει σίγουρα.Απλα μήπως ψεκάζετε με κάποιο τρόπο?Σε μπάνιο λαδιού δεν νομίζω γιατί έχει ξηρό κάρτερ..

bulmont
23/07/2021, 19:23
..... είμαι και κάτοικος Πάτρας τώρα :wave2:


Για πές, γιά πές.................

DoctoR_k6
24/07/2021, 00:49
Είναι σε λάδι ή απλά ψεκάζονται?..Στο δικό μου ο μάστορας μου είχε πει ότι ψεκάζονται..Εγώ το είχα αφήσει έτσι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν δεν σε ενοχλεί ο ήχος..Πολλοί τους βουτάνε σε λάδι κ στρώνουν,εγώ προσωπικά δεν το δοκίμασα,τους άφησα έτσι..


Στο tuono gen2 μου το έκανε..

Κάτι έχεις μπερδέψει.
Το έχεις καιρό η τώρα το πήρες?

,Katsar... δίσκοι σετ με ελατήρια να τελειώνεις.
Κατά προτίμηση μαμά κ όχι σκληρότερα εκτός κ αν είσαι κοντρακιας ξέρω γω.

dorso
24/07/2021, 02:20
Κάτι έχεις μπερδέψει.
Το έχεις καιρό η τώρα το πήρες?

,Katsar... δίσκοι σετ με ελατήρια να τελειώνεις.
Κατά προτίμηση μαμά κ όχι σκληρότερα εκτός κ αν είσαι κοντρακιας ξέρω γω.
Τι εννοείς κάτι έχω μπερδέψει?
Δύο μαστόροι κιόλας δικοί μου μου είχαν πει δεν έχει κάποιο πρόβλημα εκτός αν σε ενοχλεί ο ήχος..Το έχω πουλήσει εδώ και καιρό,αλλά το δούλεψα πάνω από χρόνο έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/07/2021, 05:25
Κατσαρ κι εγώ τείνω προς την απάντηση του φεισμπουκ.
Το δικό μου 850 το αγόρασα με αυτόν τον ήχο.
Το κράτησα 4 χρόνια και του έκανα 40+ χλμ και το πούλησα με αυτόν τον ήχο. Ποτέ δεν έμαθα τί ήταν.
Και φυσικά να το φτιάξεις αλλά στο λέω για να μην ανησυχείς.

karellen
24/07/2021, 08:15
Ρε παίδες ΔΕΝ στέκει το 'ξεράθηκαν οι δίσκοι και αν τους λαδώσεις θα στρώσουν'.
Ένας συμπλέκτης ή α) είναι ξηρός από κατασκευής και τα δισκάκια του δουλεύουν απουσία λαδιού (πχ Ducati παλαιότερης γεννεάς) ή β) είναι υγρός και οι δίσκοι είναι μόνιμα στο λάδι.Τίποτε άλλο και φυσικά δεν στεγνώνει ένας συμπλέκτης.

doctor_john
24/07/2021, 09:36
Κάτι έχεις μπερδέψει.
Το έχεις καιρό η τώρα το πήρες?

,Katsar... δίσκοι σετ με ελατήρια να τελειώνεις.
Κατά προτίμηση μαμά κ όχι σκληρότερα εκτός κ αν είσαι κοντρακιας ξέρω γω.

Έτσι και αν κάποιος έχει ανάγκη σκληρότερα ελατήρια ας ρίξει μια ματιά αν υπάρχει εργοστασιακός
slip συμπλέκτης συμβατός. Πολύ καλύτερη λειτουργία χωρίς ανάγκη να προσθέσεις κιλά στα ελατήρια.

DoctoR_k6
24/07/2021, 19:22
Τι εννοείς κάτι έχω μπερδέψει?
Δύο μαστόροι κιόλας δικοί μου μου είχαν πει δεν έχει κάποιο πρόβλημα εκτός αν σε ενοχλεί ο ήχος..Το έχω πουλήσει εδώ και καιρό,αλλά το δούλεψα πάνω από χρόνο έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα..

Δεν μιλησα για τον ηχο.
Απλα το οτι η μοτοσυκλετα σου δεν ηταν ξηροκαμπανη κ οι δισκοι ηταν μεσα στο λαδι.
Δεν ισχυε αυτο που ελεγες.
Αν το δουλευες με τον ηχο αυτο ηταν δικο σου θεμα. Πασο.

dorso
24/07/2021, 20:41
Δεν μιλησα για τον ηχο.
Απλα το οτι η μοτοσυκλετα σου δεν ηταν ξηροκαμπανη κ οι δισκοι ηταν μεσα στο λαδι.
Δεν ισχυε αυτο που ελεγες.
Αν το δουλευες με τον ηχο αυτο ηταν δικο σου θεμα. Πασο.
Όχι δεν μπαιρδευτικα.. Δεν είπα η μοτοσικλέτα μου είναι ξηρόκαμπανη,είπα ότι έχει ξηρό κάρτερ και οι δίσκοι δεν νομίζω να είναι μέσα στο λάδι..

telegonos
25/07/2021, 08:59
Ξηρό Κάρτερ δεν σημαίνει ότι δεν έχει λάδια μέσα του, σημαίνει ότι η κυρία ποσότητα λαδιού δεν αποθηκεύεται-λιμναζει στο κάτω μερος-ελαιολεκανη, αλλά σε άλλο ξεχωριστό δοχείο εκτός του κινητήρα. Κατά τα άλλα, όπως βρέχονται τα εξαρτήματα σε ένα μοτέρ με υγρό Κάρτερ, το ίδιο ακριβώς βρέχονται και σε ξηρό Κάρτερ

S705
25/07/2021, 10:08
Τον ίδιο ήχο έκανε και εμένα το tracer από τις 10000! Έως τις 23000 που έμεινε στα χέρια μου. Το κάνει που και που και το tdm.
Μου είπαν δύο μάστορες της yamaha ότι είναι από γυάλισμα δίσκων.

katsar
25/07/2021, 10:14
Οπότε το αφήνουμε ; Ο μάστορας λογικά θα πει άλλαξε τα.Πρόβλημα όντως δεν δημιουργεί ,ο συμπλέκτης δουλεύει πολύ καλά γενικά,μπαίνουν κανονικά οι ταχύτητες
αλλά μου την σπάει που ακούγεται σαν αλυσοπρίονο καμιά φορά.

dorso
25/07/2021, 11:42
Ξηρό Κάρτερ δεν σημαίνει ότι δεν έχει λάδια μέσα του, σημαίνει ότι η κυρία ποσότητα λαδιού δεν αποθηκεύεται-λιμναζει στο κάτω μερος-ελαιολεκανη, αλλά σε άλλο ξεχωριστό δοχείο εκτός του κινητήρα. Κατά τα άλλα, όπως βρέχονται τα εξαρτήματα σε ένα μοτέρ με υγρό Κάρτερ, το ίδιο ακριβώς βρέχονται και σε ξηρό Κάρτερ
Δηλαδή?Πώς βρέχονται στο tuono? Γιατί εμένα ο μάστορας μου είχε πει ψεκάζονται..

doctor_john
25/07/2021, 11:43
Οπότε το αφήνουμε ; Ο μάστορας λογικά θα πει άλλαξε τα.Πρόβλημα όντως δεν δημιουργεί ,ο συμπλέκτης δουλεύει πολύ καλά γενικά,μπαίνουν κανονικά οι ταχύτητες αλλά μου την σπάει που ακούγεται σαν αλυσοπρίονο καμιά φορά.

Ο μηχανικός θα σου πει αυτό που πιστεύει ότι θα σου προσφέρει λιγότερες έννοιες και οικονομία σε βάθος χρόνου.
Εσύ απο την άλλη μπορείς να δεις την κατάσταση των δίσκων, αν έχουν ανάματα οι ατσάλινοι δίσκοι ανάμεσα τους
και με βάση τα χλμ που ξέρεις ότι έχουν να αποφασίσεις αν σε συμφέρει σε αυτό το service η αλλαγή τους.

Ειναι κοινό εφέ στα υλικά τριβής να φυλακίζεται αέρας.

νεοσσός
25/07/2021, 11:50
Ο μηχανικός θα σου πει αυτό που πιστεύει ότι θα σου προσφέρει λιγότερες έννοιες και οικονομία σε βάθος χρόνου.
Αναφέρεσαι στον Όσιο Μαστρομήτσο τον Φιλότιμο; :p

doctor_john
25/07/2021, 12:17
έλα ρε συ.. δεν γίνεται να τους θεωρώ όλους απατεώνες χωρίς να έχω στοιχεία. ;)
Υποθέτω ότι για να είναι μηχανικός του και το μόνο πρόβλημα είναι οι πολυκαιρισμένοι δίσκοι
τον προσέχει και τον θέλει για πελάτη σε βάθος χρόνου.

Αν όντως χρειάζεται αλλαγή είναι οικονομικότερο τώρα που θα κάνει service αντί σε μερικές χιλιάδες χλμ να γίνει μόνο η αλλαγή.

υγ: βοήθεια μας :lol:

Tallyban
26/07/2021, 10:19
Σε αυτό το κινητήρα το πρόβλημα στο συμπλέκτη παρουσιάζεται για δύο λόγους:
1.Τι κομμάτι θα σου πέσει από καινούργιο(...)

2.Πολλοι ιδιοκτήτες για να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη κατανάλωση λαδιού που έχουν αυτοί οι κινητήρες βάζουν παχύτερα λάδια και λαμβάνοντας υπόψη ότι το λάδι ανεβάζει μόνο μέχρι 80-85°C (είχα βάλει όργανο εγώ)δε λιπαίνει σωστά τη καμπάνα.
Έχω την εντύπωση (με επιφύλαξη)ότι έκαναν και κάποιες επιπλέον τρύπες στη καμπανα για να μειωθεί το φαινόμενο (δεν το είχα κάνει στο δικό μου).

DoctoR_k6
26/07/2021, 11:01
Σε αυτό το κινητήρα το πρόβλημα στο συμπλέκτη παρουσιάζεται για δύο λόγους:
1.Τι κομμάτι θα σου πέσει από καινούργιο(...)

2.Πολλοι ιδιοκτήτες για να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη κατανάλωση λαδιού που έχουν αυτοί οι κινητήρες βάζουν παχύτερα λάδια και λαμβάνοντας υπόψη ότι το λάδι ανεβάζει μόνο μέχρι 80-85°C (είχα βάλει όργανο εγώ)δε λιπαίνει σωστά τη καμπάνα.
Έχω την εντύπωση (με επιφύλαξη)ότι έκαναν και κάποιες επιπλέον τρύπες στη καμπανα για να μειωθεί το φαινόμενο (δεν το είχα κάνει στο δικό μου).

Πανω απο 85 δεν παει η θερμοκρασια λαδιου? Μιλας για συγκεκριμενο λαδι?

karellen
26/07/2021, 11:08
Δηλαδή?Πώς βρέχονται στο tuono? Γιατί εμένα ο μάστορας μου είχε πει ψεκάζονται..
Το ίδιο πράγμα σου λέει,ένα σωληνάκι ψεκάζει συνεχώς τους δίσκους και βρέχονται.
Αν,παρ' ελπίδα, καμμιά φορά "ξεραθούν" οι δίσκοι τότε δεν θα είναι πρόβλημα αυτών ώστε απλά να τους βρέξουμε εμείς με λάδι να επανέλθουν.Το πρόβλημα θα είναι στην αντλία λαδιού ή σε βουλωμένο σωληνάκι,θα χρειαστεί δηλαδή λεπτομερή έλεγχο.


Σε αυτό το κινητήρα το πρόβλημα στο συμπλέκτη παρουσιάζεται για δύο λόγους:
1.Τι κομμάτι θα σου πέσει από καινούργιο(...)

2.Πολλοι ιδιοκτήτες για να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη κατανάλωση λαδιού που έχουν αυτοί οι κινητήρες βάζουν παχύτερα λάδια και λαμβάνοντας υπόψη ότι το λάδι ανεβάζει μόνο μέχρι 80-85°C (είχα βάλει όργανο εγώ)δε λιπαίνει σωστά τη καμπάνα.
Έχω την εντύπωση (με επιφύλαξη)ότι έκαναν και κάποιες επιπλέον τρύπες στη καμπανα για να μειωθεί το φαινόμενο (δεν το είχα κάνει στο δικό μου).
Με τίποτα!
Η καμπάνα και όλα τα στρεφόμενα μέρη ενός μοτέρ είναι ζυγισμένα με απόλυτη ακρ'ιβεια.Με τόσες χιλιάδες στροφές/λεπτό που περιστρέφεται η καμπάνα και η παραμικρή απόκλιση γραμμαρίων από μια "τρύπα" ενός ερασιτέχνη θα σου διαλύσει τα ρουλεμάν σε λίγα λεπτά από την τεράστια φυγόκεντρο που θα αναπτυχθεί!

Tallyban
26/07/2021, 12:52
Η καμπάνα είναι ζυγισμένη με απόλυτη ακρίβεια;
Ψιλοσυμμετρικη κατασκευή είναι η καμπάνα,δε νομίζω να έχει κάποια σημάδια αφαίρεσης υλικού από δυναμική ζυγοστάθμιση.
Για το φίλο που ρώτησε,80-85°C ηταν η μέγιστη θερμοκρασία λιπαντικου που είχα δει σε σπανιο συνδυασμό καύσωνα,φορτωματος και φορτίου κινητήρα.
Σε πιο φυσιολογικές συνθήκες έπαιζε δέκα,δεκαπέντε βαθμούς χαμηλότερα.

katsar
06/08/2021, 08:42
Επανέρχομαι στο θέμα.
Στα χέρια του μάστορα δεν το έκανε και όντως δεν το έκανε ούτε σε μένα 2 μέρες τώρα :a21: και δοκίμασα μερικά ξεκινήματα κόντρα style με αρκετές-πολλές στροφές δηλαδή,πάνω από 3Κ τσίριζαν οι δίσκοι.
Μάλλον κάτι στους δίσκους ίσως και στην καμπάνα ή και στα 2 με είπε ο Νώντας αλλά ας μην το ανοίξουμε ακόμα αφού δεν επιμένει ο ήχος.
μπ@@ρδελ@ γιαπωνέζικα ρε φίλε,χάλα ή μην χαλάς να ξέρουμε τι γίνεται γαμωτ :smokin:
Καλά τρύπες σε καμπάνα δεν θα δεχόμουν με τίποτα,μια μετατροπή όμως που παίζει με πιστόνια,μέταλα και κάποια άλλα πράγματα από μοτέρ 900 τhn σκέφτομαι,σταματάει να καίει λάδια ;)

doctor_john
06/08/2021, 10:46
Δίνεις την εντύπωση πως ψιλοτσακώνεσαι με το συμπλέκτη :look:

katsar
06/08/2021, 10:57
:lol:
429998

karellen
06/08/2021, 11:03
Καλά τρύπες σε καμπάνα δεν θα δεχόμουν με τίποτα,μια μετατροπή όμως που παίζει με πιστόνια,μέταλα και κάποια άλλα πράγματα από μοτέρ 900 τhn σκέφτομαι,σταματάει να καίει λάδια ;)
Μην κάνεις κανένα αστείο!

Bowleno
06/08/2021, 11:10
Καλά τρύπες σε καμπάνα δεν θα δεχόμουν με τίποτα,μια μετατροπή όμως που παίζει με πιστόνια,μέταλα και κάποια άλλα πράγματα από μοτέρ 900 τhn σκέφτομαι,σταματάει να καίει λάδια ;)

Σε τρώει η τσέπη και ο κ@λ@ς σου, μΕ φαίνεται :cry:

:lol:

OldMan
06/08/2021, 13:57
από την τεράστια φυγόκεντρο που θα αναπτυχθεί!

Μη γμτ το φελεκι μου, παλι...:D
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=31219&highlight=%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82

ποπαϋ
06/08/2021, 14:43
Επανέρχομαι στο θέμα.
Στα χέρια του μάστορα δεν το έκανε και όντως δεν το έκανε ούτε σε μένα 2 μέρες τώρα :a21: και δοκίμασα μερικά ξεκινήματα κόντρα style με αρκετές-πολλές στροφές δηλαδή,πάνω από 3Κ τσίριζαν οι δίσκοι.
Μάλλον κάτι στους δίσκους ίσως και στην καμπάνα ή και στα 2 με είπε ο Νώντας αλλά ας μην το ανοίξουμε ακόμα αφού δεν επιμένει ο ήχος.
μπ@@ρδελ@ γιαπωνέζικα ρε φίλε,χάλα ή μην χαλάς να ξέρουμε τι γίνεται γαμωτ :smokin:
Καλά τρύπες σε καμπάνα δεν θα δεχόμουν με τίποτα,μια μετατροπή όμως που παίζει με πιστόνια,μέταλα και κάποια άλλα πράγματα από μοτέρ 900 τhn σκέφτομαι,σταματάει να καίει λάδια ;)

μια απορία και ερώτηση συνάμα, το μοτερ του 900 δεν μπαίνει στο 850;

bulmont
06/08/2021, 15:08
μια απορία και ερώτηση συνάμα, το μοτερ του 900 δεν μπαίνει στο 850;

Αν ταιριάζει η φυγόκεντρος...................

:bawl::bawl:

νεοσσός
06/08/2021, 15:12
Μη γμτ το φελεκι μου, παλι...:D
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=31219&highlight=%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82
Τα περισσότερα είναι σωστά και ωραία γραμμένα, αλλά έχω αντίρρηση σε κάτι:


Δεδομενου οτι (οπως προειπα) η απαιτουμενη αυτη δυναμη εφαρμοζεται, λογω τριβης (ολισθησης κι οχι κυλησης), απο τα ελαστικα μας
Πράγματι δεν είναι τριβή κύλισης που παίζει το ρόλο της κεντρομόλου. Είναι όμως κυρίως η στατική τριβή και όχι η τριβή ολίσθησης. Κρατώ μόνο μία επιφύλαξη, διότι διάβασα κάπου πρόσφατα ότι με τις σύγχρονες τεχνολογίες ελαστικών motogp, η μέγιστη ακτινική δύναμη επιτυγχάνεται με ελαφρά ολίσθηση.

Κι εκεί όμως έχω ενδοιασμό, αν πρόκειται για τριβή ολίσθησης, διότι το ελαστικό περιστρέφεται, οπότε μπορεί να φαίνεται ότι ολισθαίνει, ενώ στην πραγματικότητα να είναι η κύλιση και η στρέβλωσή του, άρα και η αλλαγή σημείου επαφής που του επιτρέπει να έχει και ακτινική ταχύτητα. Με επιφύλαξη αυτό. Απλώς δυσκολεύομαι να δεχθώ εύκολα ότι η τριβή ολίσθησης έχει μεγαλύτερη τιμή από τη στατική τριβή.

Tallyban
09/08/2021, 07:58
Έχει κανείς ευκαιρο το σχεδιάγραμμα λίπανσης του 850;

OldMan
09/08/2021, 12:19
Τα περισσότερα είναι σωστά και ωραία γραμμένα, αλλά έχω αντίρρηση σε κάτι:

Οτι εχει ο καθενας μας, καλο ειναι..

rainmike
09/08/2021, 16:46
Τα περισσότερα είναι σωστά και ωραία γραμμένα, αλλά έχω αντίρρηση σε κάτι:


Πράγματι δεν είναι τριβή κύλισης που παίζει το ρόλο της κεντρομόλου. Είναι όμως κυρίως η στατική τριβή και όχι η τριβή ολίσθησης. Κρατώ μόνο μία επιφύλαξη, διότι διάβασα κάπου πρόσφατα ότι με τις σύγχρονες τεχνολογίες ελαστικών motogp, η μέγιστη ακτινική δύναμη επιτυγχάνεται με ελαφρά ολίσθηση.

Κι εκεί όμως έχω ενδοιασμό, αν πρόκειται για τριβή ολίσθησης, διότι το ελαστικό περιστρέφεται, οπότε μπορεί να φαίνεται ότι ολισθαίνει, ενώ στην πραγματικότητα να είναι η κύλιση και η στρέβλωσή του, άρα και η αλλαγή σημείου επαφής που του επιτρέπει να έχει και ακτινική ταχύτητα. Με επιφύλαξη αυτό. Απλώς δυσκολεύομαι να δεχθώ εύκολα ότι η τριβή ολίσθησης έχει μεγαλύτερη τιμή από τη στατική τριβή.
Μα δεν έχει