PDA

View Full Version : Αγορά 2ης μηχανής :)



tzifman
23/07/2021, 13:32
Καλησπέρα,

σε συνέχεια του παρακάτω post: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153403&page=6&p=3052770#post3052770
θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σας :)

Εδώ και 1 χρόνο έχω μία Transalp 2001 με την οποία πρακτικά έχω κουτσομάθει να οδηγώ :D

δεν ξέρω αν οφείλεται σε έλλειψη δικής μου εμπειρίας αλλά την θεωρώ αρκετά μεγάλη και δύσκολη στην οδήγηση μηχανή. Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.

έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αντικατάσταση της και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

Αρχικά το budget θα είναι έως 4.000 περίπου (σε εξαιρετική περίπτωση μπορεί να ανέβω λίγο αν χρειαστεί). Αποκλείω εντελώς παπάκια / σκουτεράκια κτλ ενώ θα ήθελα να έχει την αξιοπιστία της transalp

Κάποιες μηχανές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι vstorm, tdm και κάποιες bmw (δεν έχω ιδέα από μοντέλο :D :D :D )

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

dorso
23/07/2021, 13:38
V strom και tdm είναι πιο δύσκολο να τα κουμαντάρεις..Το transalp είναι παπί μπροστά τους..Εγώ θα έλεγα δώσε λίγο χρόνο ακόμα να της πάρεις τον αέρα..Το transalp είναι από τα πιο φιλικά μηχανάκια που έχω οδηγήσει..

Panos76
23/07/2021, 13:51
Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.



Δωσ' της και άλλο χρόνο που λέει κ ο αποπάνου, μάλλον σφίγγεσαι πολύ. Θέλει αεράτα να μπαίνεις στις στενές στροφές, ανοιχτά, χαλαρά, με κλίση.

Το ίδιο και στις διηθήσεις και παντού, πάρ'το χαλαρά. Το μηχανάκι σε βοηθά από μόνο του, το τιμόνι έχει καλό κόψιμο και είναι ψηλά τοποθετημένο.

CorpseAlive
23/07/2021, 13:59
Καλησπέρα,

σε συνέχεια του παρακάτω post: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153403&page=6&p=3052770#post3052770
θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σας :)

Εδώ και 1 χρόνο έχω μία Transalp 2001 με την οποία πρακτικά έχω κουτσομάθει να οδηγώ :D

δεν ξέρω αν οφείλεται σε έλλειψη δικής μου εμπειρίας αλλά την θεωρώ αρκετά μεγάλη και δύσκολη στην οδήγηση μηχανή. Ειδικά με 2 άτομα θεωρώ πως κάνω body building κάθε φορά που θέλω να στρίψω.

έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αντικατάσταση της και θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

Αρχικά το budget θα είναι έως 4.000 περίπου (σε εξαιρετική περίπτωση μπορεί να ανέβω λίγο αν χρειαστεί). Αποκλείω εντελώς παπάκια / σκουτεράκια κτλ ενώ θα ήθελα να έχει την αξιοπιστία της transalp

Κάποιες μηχανές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι vstorm, tdm και κάποιες bmw (δεν έχω ιδέα από μοντέλο :D :D :D )

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα, πιο Street προσανατολισμός με Abs με ψεκασμό , λιγότερο ογκώδες και πιο οικονομικό στην κατανάλωση. Στο Budget σου και παρακάτω θα βρεις εύκολα.
V-storm είναι πολύ πιο δύσκολο μηχανάκι από το Transalp

tzifman
23/07/2021, 14:02
Σας ευχαριστώ και τους 2 αν και με απογοητέψατε λίγο (αν είναι έτσι το εύκολο δεν θέλω να φανταστώ πώς θα είναι το δύσκολο :D :D :D )
δεν έχω προβλημα στις στροφές κατά την οδήγηση. Το πρόβλημα μου είναι πχ σε ένα stop που θα πρέπει να σταματήσω εντελώς και μετά να στρίψω. Εκεί μου φαίνεται βουνό.....

CorpseAlive
23/07/2021, 14:03
ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα, πιο Street προσανατολισμός με Abs με ψεκασμό , λιγότερο ογκώδες και πιο οικονομικό στην κατανάλωση. Στο Budget σου και παρακάτω θα βρεις εύκολα.
V-storm είναι πολύ πιο δύσκολο μηχανάκι από το Transalp

Όλα αυτά από εμένα που το πρώτο που έπιασα ήταν το 650 του πατέρα μου και η πρώτη που αγόρασα ήταν η 700. 429756

basilis_k6
23/07/2021, 14:10
ποσα κιλα εισαι;

tzifman
23/07/2021, 14:21
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

1,87 περίπου 100 :)

CorpseAlive
23/07/2021, 14:32
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

1,87 περίπου 100 :)

Τα στρογγυλά δεν θα τα πιάνεις στο στόμα σου. ΤΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ.
Αστειεύομαι γούστα είναι αυτά , εγώ φαντάσου την πήρα γιατί λατρεύω τα στρογγυλοφάναρα!

Panos76
23/07/2021, 14:32
Εμένα το στρογγυλό είναι που μου αρέσει!

Κάτι σε NC700X (του '12 πχ) ;

azar41
23/07/2021, 14:32
Κάνε ενα σχολείο ασφαλούς οδήγησης,μετά θα το δένεις κόμπο το τρανσαλπάκι!

DoctoR_k6
23/07/2021, 14:43
Mην ειναι ξεφουσκωτα τα λαστιχα?? :lol:

Δυσκολο να μην μπορεις να κουμανταρεις το TA.
Ειναι ματζοβολο κ ευκολο στον χειρισμο.
Κατι λαθος κανεις λογικα.

basilis_k6
23/07/2021, 14:43
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

1,87 περίπου 100 :)

πλάκα μας κάνεις? εγω εχω το strom που ειναι πιο ογκώδες και ειμαι 1,74 68 κιλά. κάτι άλλο συμβαινει. μήπως εισαι ποδηλάτης? αν κανεις ποδήλατο οι μοτοσυκλέτες σου φαίνονται πολύ βαριές αλλα ειναι μονο στο μυαλο.

BLiTzER
23/07/2021, 15:24
ή απλά πάρε την 700. Σαφώς ανώτερη σε όλα από τα προηγούμενα μοντέλα...

Νόμιζα ότι το ΤΑ700 είναι το μοναδικό μηχανάκι στην ιστορία της μοτοσικλέτας που είναι χειρότερο από τον προκάτοχό του. Που έτσι κι αλλιώς δεν έθετε πολύ ψηλά τον πήχη.

On topic, το ΤΑ650 είναι από τα πιο ευκολοδήγητα μηχανάκια σίγουρα, ακόμα και σχολές οδηγών έχουν τέτοια, αλλά δεν παύει να είναι ένα βαρύ και αργό μηχανάκι.

CorpseAlive
23/07/2021, 15:49
Νόμιζα ότι το ΤΑ700 είναι το μοναδικό μηχανάκι στην ιστορία της μοτοσικλέτας που είναι χειρότερο από τον προκάτοχό του. Που έτσι κι αλλιώς δεν έθετε πολύ ψηλά τον πήχη.

On topic, το ΤΑ650 είναι από τα πιο ευκολοδήγητα μηχανάκια σίγουρα, ακόμα και σχολές οδηγών έχουν τέτοια, αλλά δεν παύει να είναι ένα βαρύ και αργό μηχανάκι.

Δεν είναι χειρότερο απλά δεν είναι στην ίδια κατεύθυνση με τον προκάτοχο του για αυτό και πολλοί ξίνισαν με το συγκεκριμένο.
Το TA 700 θα μπορούσε να είναι το NC 750 του 2008 και λιγότερο το Transalp 3ης γενιάς .
Περιφερειακά είναι σαφώς καλύτερο .

Volpad
23/07/2021, 16:18
Όπως είπαν και απο πάνω, να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

Θα σε βοηθήσει πολύ στο να καταλάβεις πώς πρέπει να οδηγείς και να διορθώσεις την τεχνική σου.
Μην αλλάξεις μοτοσυκλέτα.

Xlitos
23/07/2021, 16:24
Κάποιες μηχανές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι vstorm, tdm και κάποιες bmw (δεν έχω ιδέα από μοντέλο :D :D :D )



vstrom και tdm ειναι λιγο πιο ''βαριες'' σε θεματα ελιγμων απο τρανσαλπ ειδικα η vstrom που εχει και μεγαλο μεταξονιο.

Αν θες πιο ευκολοδηγητο on/off μηχανακι για την πολη πρεπει να πας σε μονοκυλινδρα με χαμηλο κεντρο βαρους...BMW F650GS,Suzuki freewind 650...

THRESH
24/07/2021, 11:34
Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω (μάλλον το στρογγυλό φανάρι φταίει, η 700 δεν μου αρέσει καθόλου)

1,87 περίπου 100 :)

στις διαστάσεις σου, η Transalp 650 θα πρέπει να είναι αρκετά εύκολη λογικά

την έχω καναδυό χρόνια τώρα, είμαι 1.77 με 70 κιλά και αν εξαιρέσω τις πρώτες φορές που χρειάστηκα στατικός λίγη προσοχή, απο τότε συνήθισα και όλα καλά

μήπως έχεις κάποια ψηλή σέλα ? μήπως την πήρες λίγο απο φόβο ενώ στην πραγματικότητα είσαι μια χαρά ? εκτός αν απλά θες αλλαγή ?

ναι είναι βαριά και έχει ψηλα το κέντρο βάρους μα συνηθίζεται αλλιώς δεν θα την είχαν τόσοι άνθρωποι

ΥΓ αν θες κάτι λίγο πιο εύκολο , μήπως κάποιο Versys X 300 ?

STF
24/07/2021, 19:15
Εγώ θα έλεγα να πάει ο φίλος να δείξει τη μηχανή του σε έναν σωστό επαγγελματία γιατί το γεγονός ότι νομίζει ότι κάνει body building για μένα σημαίνει 2 πράγματα. Ή δεν το 'χει "ακόμη" με την μοτοσυκλέτα γενικώς ή υπάρχουν θέματα με τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα και επειδή αναφέρει ότι δεν αναγνωρίζει ούτε τύπους μοτοσυκλετών δεν αποκλείω τίποτα από τα δυο (και φυσικά τίποτα από τα δυο δε σημαίνει κάτι κακό αλλά σημαίνει πως πρέπει να το δει ώστε να το διορθώσει).

toyar
24/07/2021, 22:44
Να τσεκαρεις ρουλεμαν τιμονιου και αερα στα λαστιχα