PDA

View Full Version : Γνωμες για νεα μηχανη.



zpaf
28/07/2021, 08:21
Καλημερα σε ολους και ολες.
Μετα απο κανα 10αρια χρονια με hayabusa ειπα να παω σε κατι ορθιο.
Ξεκινησα λοιπον να πηγαινω βολτες στις αντιπροσωπειες και σταματησα στα παρακατω μηχανακια.

APRILIA TUONO V4
BMW S1000R
BMW R 1250 GS
DUCATI MULTISTRADA V4
KTM SUPER DUKE 1290 R
MV AGUSTA BRUTALE 800 RR
SUZUKI GSXS 1000
YAMAXA MT 10 SP

Το πρωτο μεγαλο διλημμα ειναι η κατηγορια δηλαδη γυμνο ή οχι ;
Μετα ειναι η σκεψη που θα εμπιστευτεις περιπου 20.000 ευρω ; Ιαπωνια vs Ευρωπη αλλα και μεσα στην Ευρωπη Γερμανια vs Ιταλια vs Αυστρια.
Τα μεγαλα ταξιδια στην Ευρωπη εχουν πλεον σταματησει οποτε στα 55 μου χρονια ψαχνω κατι για κοντινες αποστασεις γυρω απο την Αθηνα.
Το BMW R 1250 GS και το DUCATI MULTISTRADA V4 μου τα προτειναν ως πιο συνετες επιλογες που αν χρειαστει να τα πουλησω αργοτερα θα φυγουν πιο γρηγορα σε σχεση με τα υπολοιπα.

Πιο ειναι λοιπον εκεινο το μηχανακι που θα μου δωσει την μεγαλυτερη ευχαριστηση σε μια γρηγορη-στριφτερη μονοημερη διαδρομη-εκδρομη χωρις να ειμαι στα συνεργεια καθε λιγο και λιγακι ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Panos76
28/07/2021, 09:13
Καλημέρα.

Δύσκολη η τελική επιλογή, προσωπικά μου αρέσει πολύ και το Triumph Tiger, να το βάλουμε και αυτό στην εξίσωση;

zpaf
28/07/2021, 09:29
Καλημέρα.

Δύσκολη η τελική επιλογή, προσωπικά μου αρέσει πολύ και το Triumph Tiger, να το βάλουμε και αυτό στην εξίσωση;

Δεν τον ειχα κοιταξει καθολου τον τιγρη.
Το βλεπω στους 95 ιππους και ειναι αληθεια οτι μια ανησυχια μου ειναι οταν ξεκαβαλησω το hayabusa να παω σε κατι με περιπου 150 ιππους για να μη μου φανει μεγαλη η διαφορα στο γκαζι.

karellen
28/07/2021, 09:36
Μήπως εννοεί το explorer 1200?

telegonos
28/07/2021, 09:39
Σταμάτα καλέ να αποκαλείς ''μηχανάκια'' μοτοσυκλέτες 150 ίππων!!! Δεν ψάχνεις κανά 50ρι piaggio βεσπάκι, μηχανές 150 ίππων κοιτάς.

zpaf
28/07/2021, 09:41
Μαλλον για αυτο εδω https://www.triumphmotorcycles.gr/motorcycles/adventure/tiger-1200?sc_device=default μιλαει.

doctor_john
28/07/2021, 10:15
Aν θα ήθελες να γράψεις περισσότερα για το πως σου αρέσει να οδηγείς, λεπτομέρειες που απολαμβάνεις κ.λπ.
Είναι πολλές και κορυφαίες οι μοτο που αναφέρεις, σου αρέσουν όλες το ίδιο και το ενδιαφέρον σου εστιάζεται μόνο στις ανάγκες συντήρησης και επισκευών;

Όσον αφορά το γυμνό ή όχι: ποιο είναι το πιο πρόσφατο γυμνό που έχεις οδηγήσει;
Είναι κουραστικό να κρατάς ταχύτητες πάνω από 160km/h, θα έλεγα αν κάποιος ζει χωρίς καμία επαφή με την γυμναστική
να το αποφύγει.
Έχω όμως δίκιο; ίσως για εμένα που λέω βόλτα τα 300km και ταξίδι τα 1500km. Κάποιος που πάει στην Κόρινθο θα γελάει και μάλλον έχει δίκιο..
Έχει δίκιο όμως κάποιος που έχει συνηθίσει να καταπίνει χλμ με hayabusa; :)

Πάτρα -Αθήνα με zx12 δεν παίρνω χαμπάρι, πάλι καλά που έχει ταμπέλες, με gs 1200 σταματάω να φάω κάτι..

τα χοντραίνω για να καταλάβεις τι εννοώ.

Panos76
28/07/2021, 10:16
Μήπως εννοεί το explorer 1200?

Το explorer νομίζω δε βγαίνει πλέον, αλλά το αποκαλούν tiger σκέτο.


Σταμάτα καλέ να αποκαλείς ''μηχανάκια'' μοτοσυκλέτες 150 ίππων!!! Δεν ψάχνεις κανά 50ρι piaggio βεσπάκι, μηχανές 150 ίππων κοιτάς.

ό,τι σε σκοτώνει και σε πνίγει, μηχανάκι και βάρκα (αντίστοιχα) είναι..



Μαλλον για αυτο εδω https://www.triumphmotorcycles.gr/motorcycles/adventure/tiger-1200?sc_device=default μιλαει.


Ναι αυτό εννοώ! 130 τόσα άλογα έχει, δεν το λες κακό.

lospsi
28/07/2021, 10:38
Καλημερα σε ολους και ολες.
Μετα απο κανα 10αρια χρονια με hayabusa ειπα να παω σε κατι ορθιο.
Ξεκινησα λοιπον να πηγαινω βολτες στις αντιπροσωπειες και σταματησα στα παρακατω μηχανακια.

APRILIA TUONO V4
BMW S1000R
BMW R 1250 GS
DUCATI MULTISTRADA V4
KTM SUPER DUKE 1290 R
MV AGUSTA BRUTALE 800 RR
SUZUKI GSXS 1000
YAMAXA MT 10 SP

Το πρωτο μεγαλο διλημμα ειναι η κατηγορια δηλαδη γυμνο ή οχι ;
Μετα ειναι η σκεψη που θα εμπιστευτεις περιπου 20.000 ευρω ; Ιαπωνια vs Ευρωπη αλλα και μεσα στην Ευρωπη Γερμανια vs Ιταλια vs Αυστρια.
Τα μεγαλα ταξιδια στην Ευρωπη εχουν πλεον σταματησει οποτε στα 55 μου χρονια ψαχνω κατι για κοντινες αποστασεις γυρω απο την Αθηνα.
Το BMW R 1250 GS και το DUCATI MULTISTRADA V4 μου τα προτειναν ως πιο συνετες επιλογες που αν χρειαστει να τα πουλησω αργοτερα θα φυγουν πιο γρηγορα σε σχεση με τα υπολοιπα.

Πιο ειναι λοιπον εκεινο το μηχανακι που θα μου δωσει την μεγαλυτερη ευχαριστηση σε μια γρηγορη-στριφτερη μονοημερη διαδρομη-εκδρομη χωρις να ειμαι στα συνεργεια καθε λιγο και λιγακι ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημέρα!
Ευχάριστο δίλημμα έχεις, υπάρχουν παιδιά που έχουν ή είχαν κάποια από τα μηχανάκια που περιγράφεις οπότε και θα κατατοπιστείς. Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσεις τι μηχανάκι θες. Σίγουρα η μόδα των μεγάλων υπερΟΝΟΦ θα βοηθήσει την μεταπώληση αλλά μην νομίζεις ότι δεν θα δυσκολευτείς να δώσεις μηχανάκι 25000 ευρώ. Τουλάχιστον όχι χωρίς να κλάψεις αρκετά από τα ευρώ που έδωσες.
Σημείωση τιμών: τα MULTI, GS νομίζω πως φτάνουν τα 25000 ευρώ. Τα υπόλοιπα είναι στο 20αρικο όπως γράφεις.

Πάμε τώρα στην προσωπική μου γνώμη:
Είχα για πολλά χρόνια naked μηχανάκια. Μεταξύ αυτών ένα S1000R, 3 Tuono V2. Περιστασιακή χρήση πίστας (3-4 φορές τον χρόνο που έφθινε όμως όσο πέρναγε ο καιρός και οι παρέες δεν ταίριαζαν) και εκδρομική χρήση, κάποιες φορές λίγο πιο σπορ. Κατέληξα να με κουράζουν, ίσως και λόγω σωματότυπου (είμαι ψηλός), ενώ αρκετές φορές έπιανα τον εαυτό μου να τελειώνει η βόλτα και να μην μου έχει μείνει μια ευχάριστη γεύση. Μόνο σε αρκετά σβέλτους ρυθμούς ή πίστα ευχαριστιόμουν.
Κάπου εκεί, πέφτει ένα 990adv στα χέρια μου και ξαφνικά ξαναβλέπω το φως (είχα παλιότερα ΟνΟφ, ένα Caponord 1000), ευχαριστιόμουν τις εκδρομές και μόνο όταν ήθελα να πιέσω ένοιωθα λίγο άβολα. Επόμενη κίνηση σε Multistrada 1200 και μετά από μερικά μπρος-πίσω στο S1000XR που έχω τώρα.
Δεν μου λείπει καθόλου το supernaked, μπορώ να οδηγήσω εξίσου γρήγορα στον δρόμο, στην πίστα τα μηχανάκια έχουν δυνατότητες που ξεπερνούν αρκετούς από έμας (χαρακτηριστικά, ένα S1000XR γύρισε 1.08.80 στα Μέγαρα όταν εγώ κάτω από 1.12 δεν έχω πάει, με -υποτίθεται πιο σπορ μηχανή) ενώ η άνεση είναι σε άλλο επίπεδο. Θέση οδήγησης, ανεμοκάλυψη, ταξίδι στην ΕΟ.

Επειδή όμως ο καθένας από έμας έχει τα δικά του θέλω, προσπάθησε να κάνεις ένα τεστ ράιντ κάποιο από κάθε κατηγορία ώστε να έχεις έναν μπούσουλα στο που θέλεις να κινηθείς και μετά βλέπεις. Προσωπικά, θα προτιμόυσα το MULTI V4, μου έχει κάνει κλικ. Το θέωρω κάτι πραγματικά καινούργιο, το BMW είναι ίσως πιο χαλαρό ενώ επίκειται και ανανέωση με ότι επίπτωση θα έχει στην μεταπώληση.

Για naked, θα απέφευγα το MV μιας και θα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές για συντήρηση και υποστήριξη. Μάλλον θα κινούμουν προς Ευρώπη, θεωρώ το SD1290 ότι θα σε εξιτάρει με την ροπάκλα του (αν και όταν το οδήγησα, τα ηλεκτρονικά το "κράταγαν" αρκετά, χωρίς δεν τόλμησα...) ενώ είναι και πολύ άνετο. Επίσης το MT10 μου άρεσε, ιδιαίτερο design και το SP δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους Ευρωπαίους σε περιφερειακά. Επίσης πολύ άνετο. Το Suzuki μάλλον είναι αρκετά κλικ κάτω σε σχέση με τους υπόλοιπους, είναι τίμιο και με καλή τιμή όμως (κλασσικό ΣΟΥζουκι δηλαδή:D )
To ΒMW λες το καινούργιο?
Το Aprilia είναι aprilia. Έχω αλλάξει 4, τα θεωρώ φοβερά μηχανάκια και ειδικά το V4 είναι φοβερό. Έχω οδηγήσει το πρώτο (2011) και είναι μηχανάκι με χαρακτήρα, τα επόμενα θα είναι σίγουρα καλύτερα. Ίσως το κορυφαίο supernaked...

Αξιοπιστία δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί, όλα τα μηχανάκια μπορεί να βγάλουν χαζοπροβλήματα, δεν νομίζω να υπάρχουν όμως πραγματικά προβληματικά την σήμερον ημέρα.

Κάνε όσα περισσότερα τεστ ράιντ μπορέσεις!!!

zpaf
28/07/2021, 10:39
Aν θα ήθελες να γράψεις περισσότερα για το πως σου αρέσει να οδηγείς, λεπτομέρειες που απολαμβάνεις κ.λπ.
Είναι πολλές και κορυφαίες οι μοτο που αναφέρεις, σου αρέσουν όλες το ίδιο και το ενδιαφέρον σου εστιάζεται μόνο στις ανάγκες συντήρησης και επισκευών;

Όσον αφορά το γυμνό ή όχι: ποιο είναι το πιο πρόσφατο γυμνό που έχεις οδηγήσει;
Είναι κουραστικό να κρατάς ταχύτητες πάνω από 160km/h, θα έλεγα αν κάποιος ζει χωρίς καμία επαφή με την γυμναστική
να το αποφύγει.
Έχω όμως δίκιο; ίσως για εμένα που λέω βόλτα τα 300km και ταξίδι τα 1500km. Κάποιος που πάει στην Κόρινθο θα γελάει και μάλλον έχει δίκιο..
Έχει δίκιο όμως κάποιος που έχει συνηθίσει να καταπίνει χλμ με hayabusa; :)

Πάτρα -Αθήνα με zx12 δεν παίρνω χαμπάρι, πάλι καλά που έχει ταμπέλες, με gs 1200 σταματάω να φάω κάτι..

τα χοντραίνω για να καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν εχω οδηγησει ποτε μου γυμνο. Πριν απο το hayabusa ειχα δυο varadero και πιο πριν ενα africa twin.
Εστιαζω πιο πολυ σε διαδρομες στυλ σουνιο, επιδαυρος, αγιος ιωαννης ρωσσος διαδρομες δηλαδη στριφτερες.
Σιγουρα εκδρομες οπως το ναυπλιο ειναι μεσα στις επιλογες μου αλλα η σκεψη μου ειναι σαββατο ή κυριακη πρωι μπουφαν κρανος και βολτα.

Μου αρεσει αρκετα το BMW S1000R οπως και το APRILIA TUONO V4.
https://www.youtube.com/watch?v=7usRPOmbpnw&list=LL&index=10
https://www.youtube.com/watch?v=_MwAorDe34Q&list=LL&index=17

Τα KTM SUPER DUKE 1290 R και MV AGUSTA BRUTALE 800 RR ειναι πιο διαστημικα.
Και τα SUZUKI GSXS 1000 και YAMAXA MT 10 SP τα θεωρω τιμια μηχανακια με την ομπρελλα της αξιοπιστιας japan ... δεν σπαει δεν χαλαει δεν λερωνει !!! :D

thunder ace
28/07/2021, 10:52
SUZUKI GSXS 1000

zpaf
28/07/2021, 11:03
Καλημέρα!
Ευχάριστο δίλημμα έχεις, υπάρχουν παιδιά που έχουν ή είχαν κάποια από τα μηχανάκια που περιγράφεις οπότε και θα κατατοπιστείς. Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσεις τι μηχανάκι θες. Σίγουρα η μόδα των μεγάλων υπερΟΝΟΦ θα βοηθήσει την μεταπώληση αλλά μην νομίζεις ότι δεν θα δυσκολευτείς να δώσεις μηχανάκι 25000 ευρώ. Τουλάχιστον όχι χωρίς να κλάψεις αρκετά από τα ευρώ που έδωσες.
Σημείωση τιμών: τα MULTI, GS νομίζω πως φτάνουν τα 25000 ευρώ. Τα υπόλοιπα είναι στο 20αρικο όπως γράφεις.

Πάμε τώρα στην προσωπική μου γνώμη:
Είχα για πολλά χρόνια naked μηχανάκια. Μεταξύ αυτών ένα S1000R, 3 Tuono V2. Περιστασιακή χρήση πίστας (3-4 φορές τον χρόνο που έφθινε όμως όσο πέρναγε ο καιρός και οι παρέες δεν ταίριαζαν) και εκδρομική χρήση, κάποιες φορές λίγο πιο σπορ. Κατέληξα να με κουράζουν, ίσως και λόγω σωματότυπου (είμαι ψηλός), ενώ αρκετές φορές έπιανα τον εαυτό μου να τελειώνει η βόλτα και να μην μου έχει μείνει μια ευχάριστη γεύση. Μόνο σε αρκετά σβέλτους ρυθμούς ή πίστα ευχαριστιόμουν.
Κάπου εκεί, πέφτει ένα 990adv στα χέρια μου και ξαφνικά ξαναβλέπω το φως (είχα παλιότερα ΟνΟφ, ένα Caponord 1000), ευχαριστιόμουν τις εκδρομές και μόνο όταν ήθελα να πιέσω ένοιωθα λίγο άβολα. Επόμενη κίνηση σε Multistrada 1200 και μετά από μερικά μπρος-πίσω στο S1000XR που έχω τώρα.
Δεν μου λείπει καθόλου το supernaked, μπορώ να οδηγήσω εξίσου γρήγορα στον δρόμο, στην πίστα τα μηχανάκια έχουν δυνατότητες που ξεπερνούν αρκετούς από έμας (χαρακτηριστικά, ένα S1000XR γύρισε 1.08.80 στα Μέγαρα όταν εγώ κάτω από 1.12 δεν έχω πάει, με -υποτίθεται πιο σπορ μηχανή) ενώ η άνεση είναι σε άλλο επίπεδο. Θέση οδήγησης, ανεμοκάλυψη, ταξίδι στην ΕΟ.

Επειδή όμως ο καθένας από έμας έχει τα δικά του θέλω, προσπάθησε να κάνεις ένα τεστ ράιντ κάποιο από κάθε κατηγορία ώστε να έχεις έναν μπούσουλα στο που θέλεις να κινηθείς και μετά βλέπεις. Προσωπικά, θα προτιμόυσα το MULTI V4, μου έχει κάνει κλικ. Το θέωρω κάτι πραγματικά καινούργιο, το BMW είναι ίσως πιο χαλαρό ενώ επίκειται και ανανέωση με ότι επίπτωση θα έχει στην μεταπώληση.

Για naked, θα απέφευγα το MV μιας και θα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές για συντήρηση και υποστήριξη. Μάλλον θα κινούμουν προς Ευρώπη, θεωρώ το SD1290 ότι θα σε εξιτάρει με την ροπάκλα του (αν και όταν το οδήγησα, τα ηλεκτρονικά το "κράταγαν" αρκετά, χωρίς δεν τόλμησα...) ενώ είναι και πολύ άνετο. Επίσης το MT10 μου άρεσε, ιδιαίτερο design και το SP δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους Ευρωπαίους σε περιφερειακά. Επίσης πολύ άνετο. Το Suzuki μάλλον είναι αρκετά κλικ κάτω σε σχέση με τους υπόλοιπους, είναι τίμιο και με καλή τιμή όμως (κλασσικό ΣΟΥζουκι δηλαδή:D )
To ΒMW λες το καινούργιο?
Το Aprilia είναι aprilia. Έχω αλλάξει 4, τα θεωρώ φοβερά μηχανάκια και ειδικά το V4 είναι φοβερό. Έχω οδηγήσει το πρώτο (2011) και είναι μηχανάκι με χαρακτήρα, τα επόμενα θα είναι σίγουρα καλύτερα. Ίσως το κορυφαίο supernaked...

Αξιοπιστία δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί, όλα τα μηχανάκια μπορεί να βγάλουν χαζοπροβλήματα, δεν νομίζω να υπάρχουν όμως πραγματικά προβληματικά την σήμερον ημέρα.

Κάνε όσα περισσότερα τεστ ράιντ μπορέσεις!!!

Και εκει που διαβαζω για S1000R και TUONO νατος λεω ο ανθρωπος μας, γραφεις ... με κουρασαν ... και ψαρωνω.
Να δημιουργει τοσο προβλημα το υψος ; Εγω ειμαι στο 1.77
Το MULTI με το GS παροτι κουκλια μηχανακια μου βγαζουν μια μυρωδια συνταξιοδοτησης. Δεν ξερω αν το λεω σωστα ... Δεν ειμαι πια ο τυπος που θα φορτωσω τριβαλιτσο δικαβαλο και θα φυγω στα νησια-εξωτερικο και δεν ξερω ποσο fun θα εισπραξω με αυτα.
Αυτο που γραφεις στο τελος περι αξιοπιστιας ειναι κατι που θα ηθελα να ακουσω ειναι αληθεια.

panavour
28/07/2021, 11:03
Kοιτα και το VERSYS 1000 και το VSTROM 1050.
Eισαι απο γιαπωνεζικο,θα σε στεναχωρησουν τα ευρωπαικα στην ''ανεμελια'' που ειχες συνηθισει.Ο ΝΟΩΝ ,ΝΟΗΤΩ.

lleonidas
28/07/2021, 11:10
Καλημέρα!
Ευχάριστοι πονοκέφαλοι αυτοί, σε ζηλεύει αρκετός κόσμος!
Έχοντας την εμπειρία του θηρίου, γνωρίζεις ότι υπάρχουν αναβάτες που επιθυμούν ψηλές μοτοσυκλέτες και άλλοι που αγαπούν γυμνά ή sport touring.
Αφού δεν έχεις οδηγήσει ποτέ γυμνό, νομίζω πως θα βόλευε πολύ να οδηγήσεις κάποια στιγμή(σε μια καλή διαδρομή) ένα από αυτά για να έχεις έστω μια εικόνα.

Είναι πολλά τα 15-20 χιλιάρικα για ένα μηχάνημα χωρίς να έχεις οδηγήσει κάποιο της κατηγορίας !
Αν προσανατολιστεις ως προς αυτό, μετά θα μπορείς να φτιάξεις μια τελική τριάδα naked ή on/off μοντέλων και θα είναι πιο εύκολη η επιλογή :)
Θεωρητικά μιλώντας και με δεδομένο ότι 1.δεν είχες ποτέ γυμνό, 2. ψάχνεις κάτι όχι για μεγάλα ταξίδια αλλά για κοντινές σχετικά και στριφτερές διαδρομές, μάλλον θα κοιτούσα για γυμνό.
Επειδή κυνηγάς ισχύ και ροπή, να προσθέσω και τα Triumph Speed Twin RS, Ducati Streetfighter, Kawasaki Z H2...τα δύο τελευταία άνω των 20.

zpaf
28/07/2021, 11:30
Kοιτα και το VERSYS 1000 και το VSTROM 1050.
Eισαι απο γιαπωνεζικο,θα σε στεναχωρησουν τα ευρωπαικα στην ''ανεμελια'' που ειχες συνηθισει.Ο ΝΟΩΝ ,ΝΟΗΤΩ.

Οντως φιλε μου μεγαλη ανεμελια αλλα δεν ξερω σε τι επιπεδο εχουν φτασει σημερα τα ευρωπαικα και αν πρεπει να τα κοιταμε με μισο ματι.


Καλημέρα!
Ευχάριστοι πονοκέφαλοι αυτοί, σε ζηλεύει αρκετός κόσμος!
Έχοντας την εμπειρία του θηρίου, γνωρίζεις ότι υπάρχουν αναβάτες που επιθυμούν ψηλές μοτοσυκλέτες και άλλοι που αγαπούν γυμνά ή sport touring.
Αφού δεν έχεις οδηγήσει ποτέ γυμνό, νομίζω πως θα βόλευε πολύ να οδηγήσεις κάποια στιγμή(σε μια καλή διαδρομή) ένα από αυτά για να έχεις έστω μια εικόνα.

Είναι πολλά τα 15-20 χιλιάρικα για ένα μηχάνημα χωρίς να έχεις οδηγήσει κάποιο της κατηγορίας !
Αν προσανατολιστεις ως προς αυτό, μετά θα μπορείς να φτιάξεις μια τελική τριάδα naked ή on/off μοντέλων και θα είναι πιο εύκολη η επιλογή :)
Θεωρητικά μιλώντας και με δεδομένο ότι 1.δεν είχες ποτέ γυμνό, 2. ψάχνεις κάτι όχι για μεγάλα ταξίδια αλλά για κοντινές σχετικά και στριφτερές διαδρομές, μάλλον θα κοιτούσα για γυμνό.
Επειδή κυνηγάς ισχύ και ροπή, να προσθέσω και τα Triumph Speed Twin RS, Ducati Streetfighter, Kawasaki Z H2...τα δύο τελευταία άνω των 20.

Οντως αλλα τρια μηχανακια που ειναι στην κατηγορια του γυμνου.
Αυτη η Ducati Streetfighter ειναι πραγματικα πανεμορφη με τοσο τεχνολογια πανω της αλλα και στησιμο που πραγματικα σκεφτομαι αν μετα απο μια βολτα μαζι της θα μου μεινει ο ενοχλητικος αερας ενος γυμνου ή ολα τα υπολοιπα.

lleonidas
28/07/2021, 11:50
Στις πρώτες βόλτες αποκλείεται να σε ενοχλεί...για ευνόητους λόγους :D
Σε βάθος χρόνου και αν αναλογιστείς ότι με τα ίδια περίπου χρήματα θα μπορούσες να έχεις αγοράσει π.χ. ένα s 1000 xr ή ένα 1290 adv, ναι μπορεί να το σκεφτείς αυτό για τον αέρα!

Αλλά δύσκολα θα σε βοηθήσει κάποιος εξ αποστάσεως σχετικά με αυτό το θέμα... είναι απαραίτητο να οδηγήσεις κάποιο μοντέλο διότι το δικό μου "δεν αντέχεται" ως προς την ανεμοκάλυψη, μπορεί για εσένα να είναι παιχνιδάκι!

zpaf
28/07/2021, 12:03
Στις πρώτες βόλτες αποκλείεται να σε ενοχλεί...για ευνόητους λόγους :D
Σε βάθος χρόνου και αν αναλογιστείς ότι με τα ίδια περίπου χρήματα θα μπορούσες να έχεις αγοράσει π.χ. ένα s 1000 xr ή ένα 1290 adv, ναι μπορεί να το σκεφτείς αυτό για τον αέρα!

Αλλά δύσκολα θα σε βοηθήσει κάποιος εξ αποστάσεως σχετικά με αυτό το θέμα... είναι απαραίτητο να οδηγήσεις κάποιο μοντέλο διότι το δικό μου "δεν αντέχεται" ως προς την ανεμοκάλυψη, μπορεί για εσένα να είναι παιχνιδάκι!

Κοιταξε τωρα το σκεπτικο μου.
Παω βλεπω το S1000R και το XR διπλα διπλα. Το γυμνο ειναι ερως το ντυμενο ειναι αγαπη.
Το ιδιο ακριβως μου βγαινει με το Streetfighter και το Μultistrada.
Σιγουρα βεβαια ενα test ride θα μου λυσει αρκετες αποριες.

panavour
28/07/2021, 12:03
Οντως φιλε μου μεγαλη ανεμελια αλλα δεν ξερω σε τι επιπεδο εχουν φτασει σημερα τα ευρωπαικα και αν πρεπει να τα κοιταμε με μισο ματι.


προσεχε,ρωτα,μαθε, γιατι ο διαβολος φιλουσε υπεροχα :D:D:D

zpaf
28/07/2021, 12:26
προσεχε,ρωτα,μαθε, γιατι ο διαβολος φιλουσε υπεροχα :D:D:D

Σου μαζευω ολους τους διαβολους θελοντας να μου πεις σε ποιον θα χαριζες τα φιλια σου κατα προτεραιοτητα.

APRILIA TUONO V4
BMW S1000R
DUCATI STREETFIGHTER V4
KTM SUPER DUKE 1290 R
MV AGUSTA BRUTALE 800 RR

για να σε δω ... :)

lleonidas
28/07/2021, 12:30
Κοιταξε τωρα το σκεπτικο μου.
Παω βλεπω το S1000R και το XR διπλα διπλα. Το γυμνο ειναι ερως το ντυμενο ειναι αγαπη.
Το ιδιο ακριβως μου βγαινει με το Streetfighter και το Μultistrada.
Σιγουρα βεβαια ενα test ride θα μου λυσει αρκετες αποριες.

Συμπάσχω μαζί σου όπως και πολλοί άλλοι αναβάτες...οι μοτοσυκλέτες είναι ξελογιάστρες και μας αρέσουν, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους!
Αν πάντως παίζει ρόλο και η μεταπώληση στην επιλογή σου, θα πρότεινα να δεις με πιο ζεστό μάτι την εμπορική κατηγορία των on/off. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να πουλήσεις για παράδειγμα ένα GS συγκριτικά με ένα S1000R.

doctor_john
28/07/2021, 12:31
Οντως φιλε μου μεγαλη ανεμελια αλλα δεν ξερω σε τι επιπεδο εχουν φτασει σημερα τα ευρωπαικα και αν πρεπει να τα κοιταμε με μισο ματι.



Οντως αλλα τρια μηχανακια που ειναι στην κατηγορια του γυμνου.
Αυτη η Ducati Streetfighter ειναι πραγματικα πανεμορφη με τοσο τεχνολογια πανω της αλλα και στησιμο που πραγματικα σκεφτομαι αν μετα απο μια βολτα μαζι της θα μου μεινει ο ενοχλητικος αερας ενος γυμνου ή ολα τα υπολοιπα.

Δεν σε χτυπάει ο αέρας σε αυτό, σε καλύπτει ο κινητήρας :lol:

lospsi
28/07/2021, 12:53
Αφού δεν έχεις οδηγήσει ποτέ γυμνό, νομίζω πως ένα πολιτισμικό σοκ θα το φας όταν βγεις Εθνική για να πας Επίδαυρο ή Ρώσο. Βέβαια, μετά στο στροφιλίκι θα σε αποζημιώσει και μένει να φανεί στο σύνολο τι εντυπώσεις θα σου αφήσει...

Για μένα, χτύπα ένα ψηλό στρητ (S1000XR, MULTI1260) και θα είσαι αρχηγός σε όλα αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική. Εσύ όμως, απ' ότι φαίνεται, γουστάρεις γυμνό. Γνώμη μου λοιπόν, ΜΗΝ πάρεις καινούργιο. Βρες στο car ένα μτχ SD1290 ή V4 ή S1000R με τα μισά λεφτά, πειραματίσου με ζελατίνες κτλ να δεις αν σου κάνει η κατηγορία;)
Αν ναι, μπράβο και μπορείς πλέον να σκέφτεσαι το επόμενο σου μηχανάκι. Αν όχι, το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.

ΚΑΝΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΕΣΤ ΡΑΙΝΤ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ
(στο 20λεπτο δεν πρόκειται να δεις πολλά πράγματα αλλά μια πρώτη αίσθηση θα την πάρεις)

Φωτο για δόλωμα

zpaf
28/07/2021, 12:55
Συμπάσχω μαζί σου όπως και πολλοί άλλοι αναβάτες...οι μοτοσυκλέτες είναι ξελογιάστρες και μας αρέσουν, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους!
Αν πάντως παίζει ρόλο και η μεταπώληση στην επιλογή σου, θα πρότεινα να δεις με πιο ζεστό μάτι την εμπορική κατηγορία των on/off. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να πουλήσεις για παράδειγμα ένα GS συγκριτικά με ένα S1000R.

Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.

karellen
28/07/2021, 13:01
Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.

Τα gs στρίβουν μια χαρά,θα εκπλαγείς άμα το δοκιμάσεις σε τέτοιο δρόμο.

Viking
28/07/2021, 13:04
Είσαι έμπειρος και ξέρεις τι θέλεις.

Πάρε αυτό που σου αρέσει ;)

panavour
28/07/2021, 13:04
Σου μαζευω ολους τους διαβολους θελοντας να μου πεις σε ποιον θα χαριζες τα φιλια σου κατα προτεραιοτητα.

APRILIA TUONO V4
BMW S1000R
DUCATI STREETFIGHTER V4
KTM SUPER DUKE 1290 R
MV AGUSTA BRUTALE 800 RR

για να σε δω ... :)

αν και δεν μ αρεσουν τα ss λογω σωματοτυπου, θα φιλαγα το Απριλια.

lleonidas
28/07/2021, 13:25
Τα ιδια λογια μου ειπε και ενας πωλητης στην BMW πριν λιγες μερες βαζοντας σαν 1η επιλογη το GS 2η το S1000XR και τελευταιο το S1000R.
Απλα σκεφτομαι υπαρχει εκει εξω ανθρωπος που θα παρει GS για να παει να στριψει ; οκ all around μηχανακι αλλα ....
Εχω δει βεβαια φιλο στον μπραλο με GS να μας γλενταει αλλα τον θεωρω περιπτωση.

Πολλές μοτοσυκλέτες που δε μας γεμίζουν το μάτι μπορούν να κάνουν παπάδες στα κατάλληλα χέρια, γνωστό αυτό!
Ναι, για τη χρήση που προορίζεται ίσως το GS να μην είναι η ''ορθή'' επιλογή αλλά στα 55 σου και με τόσο γενναιόδωρο budget, νομίζω πως το πιο σωστό είναι να πάρεις αυτήν που θα ερωτευτείς και θα στενοχωριέσαι κάθε φορά που θα την παρκάρεις! Εννοείται ότι θα μπει στην εξίσωση και η λογική(μεταπώληση, κατηγορία, αξιοπιστία) αλλά προτείνω να αφήσεις την καρδιά να έχει τον τελευταίο λόγο, αρκεί να έχεις πρώτα καβαλήσει κάποιες!

zpaf
28/07/2021, 13:26
Για μένα, χτύπα ένα ψηλό στρητ (S1000XR, MULTI1260) και θα είσαι αρχηγός σε όλα αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική. Εσύ όμως, απ' ότι φαίνεται, γουστάρεις γυμνό. Γνώμη μου λοιπόν, ΜΗΝ πάρεις καινούργιο. Βρες στο car ένα μτχ SD1290 ή V4 ή S1000R με τα μισά λεφτά, πειραματίσου με ζελατίνες κτλ να δεις αν σου κάνει η κατηγορία;)
Αν ναι, μπράβο και μπορείς πλέον να σκέφτεσαι το επόμενο σου μηχανάκι. Αν όχι, το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.


Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;

lospsi
28/07/2021, 13:34
Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;

Σαφώς και διαφέρει.
Στο Tuono αν παρατηρήσεις υπάρχει μασκάκι με ζελατίνα. Μπορεί να αντικατασταθεί και με ψηλότερη. Το S1000R είναι πιο σπαρτιάτικο μπροστά αν και προσωπικά με μια ζελατίνα (ermax νομίζω), ήταν κάπως υποφερτό. Δες φωτό.
Ομοίως σπαρτιάτικο είναι και το SD αλλά έχει πάρει το μάτι μου κιτ ζελατίνας που μάλλον θα κάνει δουλειά.

Πάντως, στα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν, υπάρχουν πολλά μτχ στο car με λίγα έως ελάχιστα χλμ. Μιλάμε για ακριβά naked 3-5 χρόνων, συνηθώς το κοινό τους είναι άνθρωποι που γνωρίζουν τι έχουν αγοράσει και το συντηρούν ανάλογα. Εξάλλου ένας έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο και το ιστορικό συντήρησης δείχνουν πολλά για την μοτοσυκλέτα αλλά και τον ιδιοκτήτη;)

panavour
28/07/2021, 13:35
Λογικη σκεψη αλλα φοβαμαι μη παντρευτω κανενα ζημιαρικο και εγκλωβιστω.
Δεν ειμαι και του παρε δωσε με ιδιωτες.
Ολες μου τις μηχανες της αφηνα στην εκθεση και με καποια διαφορα επαιρνα την καινουργια.
Απο την μεχρι τωρα συζητηση σκεφτομαι οτι με το γυμνο εινα καθαρα θεμα εθνικης και ποσο θα αντεξεις μεχρι να μπεις σε ενα επαρχιακο δρομο για να ευχαριστηθεις το στρηψιμο.
Το ποσο 'ξυλο' θα φαω προτου φτασω στον μπραλο ή στην επιδαυρο ή στον Ρωσσο διαφερει απο γυμνο σε γυμνο ή πανω κατω ειναι τα ιδια ;
λιγο πολυ τα ιδια.

CorpseAlive
28/07/2021, 14:32
Απορώ που κανείς δεν ανέφερε το όνομα Tracer 900GT τόση ώρα..:bawl:

teogtp
28/07/2021, 14:41
Αφού είχες μπουσα και θες γυμνό,δες και την επιλογή του bking.
Μπορεί να μην είναι τόσο σύγχρονο όσο τα καινούργια μηχανάκια (traction control κλπ συστήματα), αλλά έχει αρκουδογκαζο και ροπακλα .
Και μην βιαστεί κάποιος να μου πει πώς δεν στρίβει....
Υπάρχουν κάποια προσιτά μηχανάκια στο car και κάνεις την πλάκα σου οικονομικά.

νεοσσός
28/07/2021, 15:22
Ωραίοι προβληματισμοί!

Αναμένουμε με αγωνία την απόφασή σου και τη μετέπειτα αξιολόγηση.

Λες ότι φεύγεις από τη Hayabusa, διότι θέλεις κάτι πιο όρθιο, αλλά στα 130 km/h με τα γυμνά θα σκύβεις περισσότερο για κοντράρεις τον άνεμο.

Τα γυμνά τα ευχαριστιέσαι μακροπρόθεσμα μόνο σε επαρχιακό δρόμο και με διψήφια νούμερα στο κοντέρ.

Η δική μου ψήφος πάει στο S1000XR και στο Multistrada.

basilis_k6
28/07/2021, 17:06
οδηγα πρωτα ενα γυμνο. εγω που δεν ειχα ποτε, κάθε φορα που ανεβαινω θέλω να κατεβω οσο πιο γρηγορα γινεται. τα γουσταρω πολύ να τα βλεπω και παντα ηθελα ενα αλλα δεν την παλευω μια να τα οδηγαω. δεν προσφέρουν τιποτα σε σχεση με τα ss εκτός απο άνεση στην πόλη. στην πολή δεν οδηγαω μεγαλα κυβικα οπότε τα θεωρω άχρηστα.

dorso
28/07/2021, 19:48
Με την τεχνολογία και το αρκουδογκαζο που διαθέτουν πλέον τα mega on-off δεν θα κοίταγα για γυμνό.. Κ εγώ σαν πρώην κάτοχος γυμνού θα σου πω ότι θα σε ενοχλήσει ο αέρας..

o_gavros
28/07/2021, 21:01
Πολλοί αναφέρετε για το θέμα του αέρα στα γυμνά και κάποιοι λέτε πως πάνω κάτω ίδια -δυσκολη- ιστορία είναι σε όλα τα γυμνά.
Νομίζω η σωστότερη συμβουλή είναι να δοκιμάσεις.
Ενδεικτικά να σου πω,πως με το ταπεινό μου Ζ750 ο αέρας αρχίζει να με ενοχλεί λίγο μετά τα 160-170, αρχίζει να γίνεται ξύλο πιο πανω από εκεί.
Έχοντας οδηγήσει τον κανίβαλο της κτμ που σε ενδιαφέρει, θα σου πω πως ο σχεδιασμός της θέσης του οδηγού είναι τέτοιος που στις ίδιες ταχύτητες δεν ένιωθα αέρα να με ενοχλεί!
Από τη στιγμή που λες ότι οι μεγάλες εκδρομές τελείωσαν, κινήσου με γνώμονα το σου κάνει περισσότερο κλικ. Αφού σε παίρνει οικονομικά,τότε κρίμα να βάζεις επιπλέον σκοτουρες στην επιλογή σου.
Εγωας πουμε θα πήγαινα για το Brutalle dragster.

motojojo
28/07/2021, 21:48
Αν θες άνεση, φαιρινγκ.

Αν θες επαφή με τη φυση και τα στοιχεία της, γυμνό.

Simple as that.

νεοσσός
28/07/2021, 23:20
Αν θες άνεση, φαιρινγκ.

Αν θες επαφή με τη φυση και τα στοιχεία της, γυμνό.

Simple as that.
Σωστά. Το ζήτημα όμως είναι πόση ώρα θα εκτίθεται στα στοιχεία της φύσης και πόσο συχνά.

Να φας άνεμο και κρύο για μισή ώρα, μια φορά την εβδομάδα, μπορεί να έχει πλάκα. Αν όμως κάθε Κυριακή, μέχρι να φτάσεις στον στριφτερό προορισμό, κάνεις 300 χιλιόμετρα (πήγαινε-έλα) σε αυτοκινητόδρομο, τότε το γυμνό θα σε κουράσει. Όπως σωστά ειπώθηκε, όχι τον πρώτο καιρό, που θα έχεις τον ενθουσιασμό. Μετά όμως θα σκέφτεσαι και την απόσταση και τον καιρό, κάτι που δεν σκεφτόσουν με τη Hayabusa, αφού σε προφύλασσε πολύ καλά.

zpaf
29/07/2021, 07:21
Σωστά. Το ζήτημα όμως είναι πόση ώρα θα εκτίθεται στα στοιχεία της φύσης και πόσο συχνά.

Να φας άνεμο και κρύο για μισή ώρα, μια φορά την εβδομάδα, μπορεί να έχει πλάκα. Αν όμως κάθε Κυριακή, μέχρι να φτάσεις στον στριφτερό προορισμό, κάνεις 300 χιλιόμετρα (πήγαινε-έλα) σε αυτοκινητόδρομο, τότε το γυμνό θα σε κουράσει. Όπως σωστά ειπώθηκε, όχι τον πρώτο καιρό, που θα έχεις τον ενθουσιασμό. Μετά όμως θα σκέφτεσαι και την απόσταση και τον καιρό, κάτι που δεν σκεφτόσουν με τη Hayabusa, αφού σε προφύλασσε πολύ καλά.

Πολλές φορές στα ταξίδια μου στην Ευρώπη ήμουν κουρασμένος επειδή πέρναγα κάποια πάσο.
50 με 100 χλμ σε ss διαδρομες δεν ηταν και οτι καλυτερο για μενα και τον καναπε μου :D εεε συγνωμη την hayabusa μου.
Τώρα αν πάω σε γυμνό μάλλον θα πρέπει να χαζεύω με λίγα ή να παλεύω με πολλά στην εθνική μέχρι να μπω σε κάποιον επαρχιακό δρόμο για να δω χαρά.
Είναι αλήθεια ότι τα μεγάλα onoff σήμερα έχουν τέτοιο στήσιμο με αρκετά άλογα που τα κάνουν όλα.
Δύσκολη η απόφαση.

ποπαϋ
29/07/2021, 08:35
Super Duke GT

doctor_john
29/07/2021, 11:25
Καβάλαγε γυμνασμένα άλογα, δεν ξέρω πως θα του φανεί ο ταύρος του ροντέο.. :p

rainmike
29/07/2021, 11:57
Have you considered buying KLE 500?
κλεμμενο αλλα τα σπάει:a08:

billy84
29/07/2021, 17:12
Καλημερα σε ολους και ολες.
Μετα απο κανα 10αρια χρονια με hayabusa ειπα να παω σε κατι ορθιο.
Ξεκινησα λοιπον να πηγαινω βολτες στις αντιπροσωπειες και σταματησα στα παρακατω μηχανακια.

APRILIA TUONO V4
BMW S1000R
BMW R 1250 GS
DUCATI MULTISTRADA V4
KTM SUPER DUKE 1290 R
MV AGUSTA BRUTALE 800 RR
SUZUKI GSXS 1000
YAMAXA MT 10 SP

Το πρωτο μεγαλο διλημμα ειναι η κατηγορια δηλαδη γυμνο ή οχι ;
Μετα ειναι η σκεψη που θα εμπιστευτεις περιπου 20.000 ευρω ; Ιαπωνια vs Ευρωπη αλλα και μεσα στην Ευρωπη Γερμανια vs Ιταλια vs Αυστρια.
Τα μεγαλα ταξιδια στην Ευρωπη εχουν πλεον σταματησει οποτε στα 55 μου χρονια ψαχνω κατι για κοντινες αποστασεις γυρω απο την Αθηνα.
Το BMW R 1250 GS και το DUCATI MULTISTRADA V4 μου τα προτειναν ως πιο συνετες επιλογες που αν χρειαστει να τα πουλησω αργοτερα θα φυγουν πιο γρηγορα σε σχεση με τα υπολοιπα.

Πιο ειναι λοιπον εκεινο το μηχανακι που θα μου δωσει την μεγαλυτερη ευχαριστηση σε μια γρηγορη-στριφτερη μονοημερη διαδρομη-εκδρομη χωρις να ειμαι στα συνεργεια καθε λιγο και λιγακι ;

Ευχαριστω εκ των προτερων.



Είναι δεδομένο οτι τα μηχανάκια που αναφέρεις θα σε ευχαριστήσουν περισσότερο στο επαρχιακό οδικό δίκτυο.Σίγουρα τα γυμνά θα κουράσουν στην εθνική όμως είναι ανάλογα το πόσο μακριά θα πας.Δηλαδή για καταδρομικές κοντινές όπως αναφέρεις μια χαρά θα είσαι.

Στη θέση σου θα έμενα στη Suzuki πάντως και θα χτύπαγα το GSXS ίσως και το F για να έχω και ανεμοκάλυψη.Μοτεράκι Κ5 ραφιναρισμένο με φανταστική ροπή στα χαμηλομεσαία.Σπορ μοτοσυκλέτα με όρια πολύ παραπάνω των δρόμων μας.

Lioulios
29/07/2021, 18:12
Εγω απορω πως απο μπουσα ,θες να πας σε γυμνο .
Πολυ ξυλο μετα τα 170 σε σημειο να θες να σταματησεις και απο τη φασαρια ....και ολα αυτα με κρανος των 500+
Ή φαιρινγκατο με ζελατινακι οπως ειπαν παραπανω ή τα μεγαλα ον οφ που εχουν του κοσμου τα καλα .
Αν απο την αλλη δεν θα βγαινεις εθνικη , παρτο να σου φυγει η καψα.
Ομορφα τα γυμνα αλλα δεν ειναι χριστικα .
Δεν ειμαστε 30 πλεον

THRESH
29/07/2021, 18:28
Είναι δεδομένο οτι τα μηχανάκια που αναφέρεις θα σε ευχαριστήσουν περισσότερο στο επαρχιακό οδικό δίκτυο.Σίγουρα τα γυμνά θα κουράσουν στην εθνική όμως είναι ανάλογα το πόσο μακριά θα πας.Δηλαδή για καταδρομικές κοντινές όπως αναφέρεις μια χαρά θα είσαι.

Στη θέση σου θα έμενα στη Suzuki πάντως και θα χτύπαγα το GSXS ίσως και το F για να έχω και ανεμοκάλυψη.Μοτεράκι Κ5 ραφιναρισμένο με φανταστική ροπή στα χαμηλομεσαία.Σπορ μοτοσυκλέτα με όρια πολύ παραπάνω των δρόμων μας.

είδα ένα χθες, απο κοντά είναι πολύ πιο ωραίο με φανταστικό ήχο

προφανώς όχι επίπεδα V4 αλλά και πάλι , πολύ ενδιαφέρον

aris19
29/07/2021, 18:55
Δεν ειμαστε 30 πλεον
Μίλα για τον εαυτό σου :p

zpaf
29/07/2021, 20:12
Στη θέση σου θα έμενα στη Suzuki πάντως και θα χτύπαγα το GSXS ίσως και το F για να έχω και ανεμοκάλυψη.Μοτεράκι Κ5 ραφιναρισμένο με φανταστική ροπή στα χαμηλομεσαία.Σπορ μοτοσυκλέτα με όρια πολύ παραπάνω των δρόμων μας.

Είναι όμορφα αυτά τα γυμνά και το συγκεκριμένο που δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα πρέπει να είναι και σε καλή τιμή.

https://www.youtube.com/watch?v=ZnwziiEy2hg

Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι τα γυμνά δεν τρώνε ξύλο μόνο από τον αέρα αλλά και από αρκετό κόσμο εδώ μέσα.
Σίγουρα η ομορφιά πάει σε 2η μοίρα μπροστά στην χρηστικοτητα.

Πάντως αν προσπαθουσες να βάλεις ζελατίνα σε αυτήν εδώ https://www.youtube.com/watch?v=F9Kr0goFqVA θα κατεβαινε ο θεος και θα σε βαραγε ....:D

νεοσσός
29/07/2021, 22:59
Θα έλεγα να πάρεις γνώμες από συμφορουμήτες.

- Για το S1000XR θα σου πει ο lospsi (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=13490).
- Για το Ducati Streetfighter ο peterTHErider (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155197&p=3077594&viewfull=1#post3077594).
- Για KTM 1290 GT ο FotizFz1 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114685&p=3100544&viewfull=1#post3100544).
- Για KTM SuperDuke 1290R o macdeath_s (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=25451).

doctor_john
30/07/2021, 00:57
Είναι όμορφα αυτά τα γυμνά και το συγκεκριμένο που δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα πρέπει να είναι και σε καλή τιμή.

https://www.youtube.com/watch?v=ZnwziiEy2hg

Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι τα γυμνά δεν τρώνε ξύλο μόνο από τον αέρα αλλά και από αρκετό κόσμο εδώ μέσα.
Σίγουρα η ομορφιά πάει σε 2η μοίρα μπροστά στην χρηστικοτητα.

Πάντως αν προσπαθουσες να βάλεις ζελατίνα σε αυτήν εδώ https://www.youtube.com/watch?v=F9Kr0goFqVA θα κατεβαινε ο θεος και θα σε βαραγε ....:D

:hunter:

Nitse3
30/07/2021, 06:59
Υπάρχει και το Kawasaki το z1000 με φέρινγκ σαν επιλογή.

Lioulios
30/07/2021, 12:24
Μίλα για τον εαυτό σου :p

Για τον εαυτο μου μιλαω και για υτον που ρωταει.
:bawl:

zpaf
23/08/2021, 11:47
Ηρθε η ωρα και καβαλησα το Ducati Streetfighter V4S.
Να ΄ναι καλα τα παιδια στην καλλιροης που με εξυπηρετησαν.
Μια ωρα περιπου και μου ληθηκαν ολες οι αποριες περι γυμνου.
Μεχρι 170 λοιπον και αυτα οχι για πολλη ωρα.
Και εδω τελειωνουν τα αρνητικα.
Παροτι κατοχος hayabusa τα ειδα ολα με το γκαζι του με τα φρενα του με το στριψημο του.
Ευκολο μηχανακι μεχρι τις 10.000 στροφες ανετο αλλα απο εκει και πανω μεχρι τις 15.000 (κοφτες) θελει γνωστες.
Με 3η στα 170 και ο τροχος ορθιος χωρις να προλαβεις να το καταλαβεις.
Γυρισα σπιτι και λεω ..... οκ ωραιο ηταν αλλα 3ταχυτο :D στα 22.000 πολλα δεν ειναι ;
Μηπως να περιμενω σε κανα μηνα το SUZUKI GSXS 1000 στα 14.000 ;
Η αληθεια ειναι οτι εβγαλα απο το μυαλο μου το BMW R 1250 GS αλλα οχι το DUCATI MULTISTRADA V4 λογω υποδυναμης.
Μπορει να εκανα και λαθος που το καβαλησα :p μιας και πιστεψτε με δυσκολα θα φυγει απο το μυαλο μου η κοκκινη καλλονη.
Σε κανα μηνα μου ειπαν για το APRILIA TUONO V4 (non factory) οτι θα υπαρχει διαθεσιμο οποτε εκρεμει μια βολτα και με αυτο.

νεοσσός
23/08/2021, 16:37
Το S1000XR μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις εκτενώς.

zpaf
25/08/2021, 18:25
Μηπως ενα τετοιο https://www.powerbronze.co.uk/ducati-streetfighter-v4-20-360-mm-high-430-u291a.html αλλαζε το προβλημα του αερα μετα απο καποια χιλιομετρα ;
Και δεν το ρωταω μονο για το ducati αλλα και για αλλα γυμνα της κατηγοριας.
Πωωω πωωω πολυ ασχημια ρε παιδια ομως εεεεεε ;;;;; :D

lospsi
09/06/2022, 11:20
Τελικά, τι να πήρε ο φίλος και πως θα του φαίνεται πλέον η επιλογή του?

zpaf
10/06/2022, 20:47
Καλησπέρα φίλε μου.
Δεν έκανα κάποια κίνηση πέρσι.
Τέλος του μήνα δίνω το hayabusa σε φίλο και μάλλον πάω για bmw s1000rr.
Εκεί που κοίταγα μόνο όρθια τώρα κλείδωσα στο πιο ‘πολιτικο’ από ότι λένε ss.
Είναι ωραίο πανάθεμά το. :D
https://youtu.be/WVd9TcVgDeY

zpaf
07/02/2023, 10:27
κάλλιο αργά παρά ποτέ
πορτοκαλί έφυγε κόκκινο ήρθε. :D

karellen
07/02/2023, 10:33
Ομορφιές!
Καλορίζικο,άπεφτο και με πολλές βόλτες! :beer:

zpaf
07/02/2023, 10:47
Ομορφιές!
Καλορίζικο,άπεφτο και με πολλές βόλτες! :beer:

Σε ευχαριστώ.
Λίγο υπομονή να φύγει η κακοκαιρία και βρουμ βρουμ πάλι.

lospsi
07/02/2023, 13:48
κάλλιο αργά παρά ποτέ
πορτοκαλί έφυγε κόκκινο ήρθε. :D

Ωραίος!

OldMan
07/02/2023, 14:11
άπεφτο

Πεφτουν αυτα ρε μαστρο-Νικο..??

zpaf
10/02/2023, 12:49
Μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ όριο οι 6000 στροφές. Μέχρι τα 2500 χλμ ανεβαίνουμε μέχρι τις 7000 στροφές και μετά ανοίγματα με μέτρο.
Στις 6000 στροφές με 6η έχει τα 120 χιλιόμετρα όποτε κάπως παλεύεται.
Δεν βοηθάει και το στροφόμετρο η αλήθεια είναι.
Πρώτες εντυπώσεις είναι ο ήχος από την εξάτμιση, το shifter και τα λιγοτερα κιλα σε σχεση με το hayabusa.
Ευτυχώς το shifter δεν ηταν σαν και αυτου που δοκιμασα εναμησι χρονο πριν.
Πολύ μαλακό στα ανεβοκατεβάσματα μεταξύ 3000 και 6000 στροφών.
Να δούμε πότε θα λιώσουν τα χιόνια στα βίλια να πάμε να το στρώσουμε.

DoctoR_k6
10/02/2023, 13:25
Μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ όριο οι 6000 στροφές. Μέχρι τα 2500 χλμ ανεβαίνουμε μέχρι τις 7000 στροφές και μετά ανοίγματα με μέτρο.
Στις 6000 στροφές με 6η έχει τα 120 χιλιόμετρα όποτε κάπως παλεύεται.
Δεν βοηθάει και το στροφόμετρο η αλήθεια είναι.
Πρώτες εντυπώσεις είναι ο ήχος από την εξάτμιση, το shifter και τα λιγοτερα κιλα σε σχεση με το hayabusa.
Ευτυχώς το shifter δεν ηταν σαν και αυτου που δοκιμασα εναμησι χρονο πριν.
Πολύ μαλακό στα ανεβοκατεβάσματα μεταξύ 3000 και 6000 στροφών.
Να δούμε πότε θα λιώσουν τα χιόνια στα βίλια να πάμε να το στρώσουμε.

Αλλο πραγμα το στρωσιμο. Δαγκωνεσαι να μην το γυρισεις ολο αναποδα... :lol:
Θερμοκρασια νερου δεν εχει βαθμους? Μονο την ενδειξη με τα κουτακια?

zpaf
10/02/2023, 13:34
Αλλο πραγμα το στρωσιμο. Δαγκωνεσαι να μην το γυρισεις ολο αναποδα... :lol:
Θερμοκρασια νερου δεν εχει βαθμους? Μονο την ενδειξη με τα κουτακια?

Όχι δυστυχώς δεν έχει βαθμούς.
Εδώ που τα λέμε δεν έχει καν δείκτη βενζίνης. :D
Άσε που είδα μια κατανάλωση 8 l/100 και φοβάμαι τι θα δω όταν το ανοίξω.

STF
10/02/2023, 14:00
Καλορίζικος και καλοτάξιδος ο μαχητής των δρόμων!

:beer:

skritikos
10/02/2023, 14:26
Όχι δυστυχώς δεν έχει βαθμούς.
Εδώ που τα λέμε δεν έχει καν δείκτη βενζίνης. :D
Άσε που είδα μια κατανάλωση 8 l/100 και φοβάμαι τι θα δω όταν το ανοίξω.

Τα πολλά άλογα θέλουν και τον απαραίτητο σανό!
Πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα όμως!
Όταν μου δόθηκε μια ευκαιρία να την δοκιμάσω χάρηκα, ανέβηκα πάνω, γέλασαν όλοι και κατέβηκα επιτόπου!

DoctoR_k6
10/02/2023, 14:27
Όχι δυστυχώς δεν έχει βαθμούς.
Εδώ που τα λέμε δεν έχει καν δείκτη βενζίνης. :D
Άσε που είδα μια κατανάλωση 8 l/100 και φοβάμαι τι θα δω όταν το ανοίξω.

Νταξει στην βενζινη εχει το λαμπακι οποτε αναβει οταν θα φτασει σε καποια λιγα λιτρα λογικα.
Ειχες συνηθισει το busa γι αυτο. Εμενα περισσοτερο θα με ενοχλουσε η ενδειξη του νερου.
Απο καταναλωση εισαι ακομα αστρωτος εχεις ακομα.
Τα αλογα θελουν κ φαι...γνωστο αυτο.
Δεν πιστευω οτι θα εχει την αντιστοιχη αποδοση καταναλωσης σε σχεση με το γκαζι πως το busa αλλα οκ...ξερεις τι πηρες.

Καλο στρωσιμο κ γρηγορα!!!

zpaf
10/02/2023, 19:09
Εκεί που δεν είχα ούτε καν abs στο μπουσα τώρα βρίσκομαι μπροστά σε μια πληθώρα επιλογών.
Πολλά ηλεκτρονικά βοηθήματα που εκτός της προστασίας που σου παρέχουν σε πάνε και ένα βήμα πιο μπροστά σαν οδηγό.

https://youtu.be/y6xTc2NsQNk

Είμαι περίεργος να δω πόσα και ποια από αυτά θα πειράξω πρώτα.

zpaf
11/03/2023, 14:33
Ήρθε και το καινούργιο κράνος του τατσουκι όποτε οι βόλτες-στρώσιμο έγιναν καλύτερες.
Σήμερα στα βίλια ξέφυγαν οι στροφές και από 7000 πήγαν στις 8000 και η μελωδία του μοτέρ με αποσυντόνισε.
Ακόμα 1000χλμ για να πιάσουμε τα 2500χλμ και να αρχίζουμε να ανεβάζουμε στροφές σταδιακά.

Εδώ ένα κλικ από σούνιο μεριά.
https://youtu.be/3fVgYBMENC0

zpaf
01/07/2023, 19:39
Πέντε μήνες 5.000 χλμ και όλα καλά.
Αγαπημένη βόλτα τα Βιλια.

zpaf
18/11/2023, 12:49
Δέκα μήνες στην κατοχή μου με 10.000χλμ στο κοντέρ και συνεχίζω να έχω αυτήν την στέρηση με το που ξεκαβαλαω … έλα λίγο ακόμη ….
Θέλω συνέχεια να την χαζεύω να την καβαλάω να την στρίβω.
Ο ορισμός του γεροντοερωτα. :D

Μια παιδική χαρά αυτή η μηχανή.

https://youtu.be/IBdiQCTqP6o?si=oUn3GdR3eE5pfItc