PDA

View Full Version : Θα το κρατήσεις;



thunder ace
28/07/2021, 10:24
Διαβάζω συνέχεια:
Η Μερσεντές θα έχει βενζινοκίνητο μέχρι το 2030, η bmw μέχρι το 32, η τάδε μέχρι τότε κλπ κλπ.
Από ότι όλα δείχνουν πάμε προς το τέλος των κινητήρων εσω καύσης .
Σίγουρα θα πάρει μπάλα και αυτό που Αγαπάμε εδώ μέσα:
Τα μηχανάκια.... τουλάχιστον έτσι όπως τα ξέρουμε.
Θα γίνουν και αυτά αργά η γρήγορα ηλεκτρικά.
Και εδώ ρωτάω: εμείς που γουστάραμε και μεγαλώσαμε και σπαταλησαμε μεγάλο κομμάτι της ζωής μας με αυτά τα ρημάδια,θα κρατήσουμε το τελευταίο που θα έχουμε εκείνες τις ημέρες που θα τα κόψουν τελείως;
Θα μου πεις..άντε και το κρατήσεις,τι να το κάνεις άμα βενζίνη γιοκ;
Θα το κοιτάς;
Ναι,εγώ θα κρατήσω το thunderace (γιατί άλλο δεν με βλέπω να μπορώ να πάρω)και θα θυμάμαι όσα πέρασα μαζί του,αλλά και με όσα μηχανάκια είχα από το 79 και μετά.
Οι νέοι θα μάθουν στα καινούργια δεδομένα και δεν θα τους νοιάζει καθόλου που τελείωσαν τα μηχανάκια όπως τα γνωρίσαμε εμείς.
Αυτά.

panavour
28/07/2021, 11:05
Εσυ θα το κρατησεις,αυτο πως ξερεις οτι θα ΣΕ κρατησει?:lol:

Λευκάδιος
28/07/2021, 11:06
Εμείς θα γίνουμε νομάδες ψάχνοντας τα τελευταία αποθέματα βενζίνης (με όποιο κόστος :lol:)
429871

Έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας να τα χαρούμε , όταν έρθει εκείνη η στιγμή το ξαναβλέπουμε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/07/2021, 11:12
Κατσε να ζούμε μέχρι τότε και βλέπουμε :D

rainmike
28/07/2021, 11:25
Κατσε να ζούμε μέχρι τότε και βλέπουμε :D

Πες τα ρε Παπασουζα,αραγε στον αλλο κοσμο εχει μηχανάκια?:)

thunder ace
28/07/2021, 11:27
Γιατι εχουμε εδω;
Με την εννοια,τα φχαριστιομαστε;

sanctusan
28/07/2021, 11:33
Όσο οι μοτοσυκλέτες έχουν:
Κινητήρα
Φρένα
Αναρτήσεις

Μου είναι αδιάφορο που βρίσκει την ενέργεια να κινείται.
Δε μπα να ναι ρεύμα, δε μπα να ναι από πετράδια της Σελήνης, το ίδιο μου κάνει. Γκάζι φρένο και 2 ρόδες!!!!

SeniorCanardo
28/07/2021, 11:46
Οι περισσότεροι εδώ είμαστε αρκετά μεγάλοι σε ηλικία για να μας απασχολήσει πραγματικά αυτό το "μέλλον".

Εμένα μου κάνει για μαρκετίστικο κόλπο, όλη αυτή η "ηλεκτρική βαβούρα".
Αν δεις τις τιμές του "αργού" να πέφτουν τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.

motojojo
28/07/2021, 17:59
Όλοι έτσι λένε, δεν το δένουν και κόμπο όμως.

Όλες αυτές οι οικολογικές ανυσηχίες είναι μ@λ@κίες της ευρωπαικής ένωσης. Αποφασίσανε πριν λίγες μέρες την απαγόρευση πώλησης αυτοκινήτων με ΜΕΚ από το 2035. Πρέπει όμως να εγκριθεί από τα κράτη. @@ μάντολες, κανένας δεν θα το δεχτεί.

Όσο υπάρχει πετρέλαιο θα υπάρχουν και βενζινοκίνητα. Το ερώτημα είναι πόσο θα κοστίζει η βενζίνη. Παίζει να ξεπεράσει το διευρω/λίτρο τότε.

Ένα πιθανό σενάριο είναι επίσης να καταρεύσει η ΕΕ και να ησυχασουμε.

νεοσσός
28/07/2021, 18:04
Η τιμή της βενζίνης, η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και οι φόροι, θα καταστήσουν ασύμφορα τα οχήματα με μηχανή εσωτερικής καύσης. Δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά φαντάζομαι πριν το 2040.

Τα ηλεκτρικά είναι πολύ καλύτερα σε λειτουργία. Μένει να λυθεί το σημαντικό ζήτημα της αυτονομίας και να πέσουν σταδιακά οι τιμές.

Προσωπικά περιμένω με ανυπομονησία να αποκτήσω ηλεκτρικό αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα. Είναι όμως ακόμα ακριβά.

motojojo
28/07/2021, 18:11
Η τιμή της βενζίνης, η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και οι φόροι, θα καταστήσουν ασύμφορα τα οχήματα με μηχανή εσωτερικής καύσης. Δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά φαντάζομαι πριν το 2040.

Τα ηλεκτρικά είναι πολύ καλύτερα σε λειτουργία. Μένει να λυθεί το σημαντικό ζήτημα της αυτονομίας και να πέσουν σταδιακά οι τιμές.

Αυτονομία, φόρτιση και δίκτυο φόρτισης, όπως ίσως και η παραγωγή που να καλύπτει τη ζήτηση.

Για αστική χρήση ο ηλεκτρισμός δείχνει ιδανικός.

Εναλλακτικά υπάρχει το φυσικό αέριο. Παραδόξως δεν δίνουν βάρος σε αυτό το καύσιμο που κατά τα άλλα είναι πιο φτηνό και πιο καθαρό από βενζίνη και πετρέλαιο.

tzimidis
28/07/2021, 18:11
.......,τι να το κάνεις άμα βενζίνη γιοκ;


Γιατί αγχώνεσαι???
Όλο και κάποιος Αγρινιωτης, αν όχι Γιαννιώτης, θα κάνει πατέντα παραγωγής ενέργειας από τσίπουρο.
Δεν θα ξεμείνουμε ποτεεεεεε!!!

toyar
28/07/2021, 18:25
Εντωμεταξύ ενα μεγαλο μερος του φορουμ (κι εγω μεσα) τοτε κοντα θα ειναι να παραδωσει το διπλωμα λογω γηρατος οπότε πεη blue... ..

bulmont
28/07/2021, 18:41
Εντωμεταξύ ενα μεγαλο μερος του φορουμ (κι εγω μεσα) τοτε κοντα θα ειναι να παραδωσει το διπλωμα λογω γηρατος οπότε πεη blue... ..
:moutza::moutza:

azar41
28/07/2021, 19:01
Εντωμεταξύ ενα μεγαλο μερος του φορουμ (κι εγω μεσα) τοτε κοντα θα ειναι να παραδωσει το διπλωμα λογω γηρατος οπότε πεη blue... ..

Για βόλτα στο βουνό τι να το κάνεις το δίπλωμα,αν και καθόλου δεν θα με χάλαγε ενα ηλεκτρικό εντουράκι !

SeniorCanardo
28/07/2021, 19:21
Μόλις λύσουν το πρόβλημα της αυτονομίας, της φόρτισης των μπαταριών, της ανακύκλωσης των μπαταριών, της εξόρυξης όλων των μεταλλευμάτων που απαιτούνται για την κατασκευή των μπαταριών και τις τεράστιες οικολογικές επιπτώσεις αυτών των διαδικασιών, όταν βρεθεί και ένας τρόπος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με ήπιο οικολογικό αποτύπωμα, (γιατί η "καθαρή Αθήνα" και η "μολυσμένη Πτολειμαϊδα", προφανώς δεν είναι λύση) το συζητάμε ξανά.

Κατά τα άλλα υπολογίζω να έρχεται ταυτόχρονα με την αυτόνομη οδήγηση.(Θα πληρώνεις εσύ το όχημα θα το οδηγεί ο "κομπιούτορας").

Εκτός και αν τους προλάβει ο Μαρκ με το metaverse και γίνουν όλα virtual.

Από την άλλη προσωπικά αντιλαμβάνομαι την κίνηση με μοτοσυκλέτα σαν σύνθετη πολυ-αισθητική εμπειρία.
Αν μου αφαιρέσεις τον ήχο, την μυρωδιά (του δίχρονου, μη σου πω και του τετράχρονου) λείπει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα.

Αυτό το σκατένιο "μπζζζζζζζζ" δεν παλεύεται με τίποτα και όσο ο νεοσσός ονειρεύεται ηλεκτρικό εγώ λοξοκοιτάω για κάνα πολιτικό δίχρονο. :bawl:

basilis_k6
28/07/2021, 19:28
εξαρτάται απο το πόσο θα κοστιζει μια ηελκτρικη μηχανη, ποσο θα κάνει η βενζινη, ποσα τέλη θα βάλουν σε οχηματα με βενζινη και πολλα άλλα. ίσως δεις αγγελίες panigale 2028 μοντέλο ίδια τιμή με lambo 2010 γιατι η βενζινη θα κάνει 15ε/λιτρο και τα τέλη οσο ενα μικρο διαμέρισμα στο χαλανδρι.

Οι μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμου έχουν ακομα μελλον. οι τιμές των zero σήμερα ειναι στα επίπεδα σπορ σενταν 2λιτρου. σε 10 χρόνια αντε να κοστιζουν οσο μια hayabusa του κουτιου.

aris19
28/07/2021, 20:02
Προσωπικά θεωρώ ότι η παύση παραγωγής των κινητήρων εσωτερικής καύσης θα αργήσει αρκετά περισσότερο, ό,τι και να ψηφίζει η ΕΕ. Οι περισσότερες αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν ρίξει πολύ χρήμα και χρόνο στην εξέλιξη αυτών των κινητήρων για να τους εγκαταλείψουν τόσο εύκολα. Επιπλέον, ακόμα δεν έχουν λυθεί σημαντικά προβλήματα των ηλεκτρικών όπως ανέφερε ο SeniorCanardo. Ακόμα και ηλεκτρικά αυτοκίνητα με 500 χλμ αυτονομία στις τυποποιημένες μετρήσεις δεν σου φτάνουν για μια μεγαλύτερη διαδρομή, όπως για παράδειγμα Αθήνα-Θεσσαλονίκη, διότι η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη όταν ταξιδεύεις σταθερά με ταχύτητα 120-130 χλμ/ώρα. Θα πρέπει να σταματήσεις κάπου για φόρτιση, όμως θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμοι φορτιστές που θα εξασφαλίσουν ταχεία φόρτιση, αλλιώς θα καθυστερήσεις σημαντικά μέχρι να φορτίσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για τη συνέχιση του ταξιδιού. Επιπλέον, μου φαίνεται ότι απλά μετατίθεται το πρόβλημα με την παραγωγή αποκλειστικά ηλεκτρικών οχημάτων, δηλαδή θα καίμε ορυκτά καύσιμα για να φορτίζουμε τις μπαταρίες μας; Πώς ελαττώνονται με αυτόν τον τρόπο οι εκπομπές ρύπων; Εκτός αν γίνει κάποια επανάσταση στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και αποσυνδεθεί σε μεγάλο βαθμό από τη συμβατική μέθοδο καύσης ορυκτών καυσίμων.

Γενικά πολλά λέγονται-γράφονται, έχω διαβάσει διάφορα ότι ψάχνονται για κινητήρες υδρογόνου. Νομίζω ότι όσο υπάρχει απόθεμα ορυκτών καυσίμων, απλά θα συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται οι κινητήρες εσωτερικής καύσης, με όλο και πιο αυστηρά πρότυπα εκπομπών ρύπων. Υποθέτω ότι ο χρόνος θα δείξει.

Grafton 505
28/07/2021, 20:22
Όταν βρεθεί εναλλακτικό καύσιμο για τα αεροπλάνα, τότε να ανησυχείς. Μέχρι τότε θα έχεις τζίνα να κάνεις όσες βόλτες θες.

vassat
28/07/2021, 21:22
Η ανθρώπινη τεχνολογία δεν έχει φτάσει ακόμα στο σημείο να μπορεί να απεξαρτηθεί από τα ορυκτά καύσιμα (ειδικά για τα αεροσκάφη όπως προαναφέρθηκε).
Σταδιακά το Φυσικό Αέριο θα αντικαταστήσει το πετρέλαιο νομοτελειακά στις περισσότερες χρήσεις, όμως αυτό συνεπάγεται "Χιούστον γουί χαβ α σιτσουάτιον",
καθόσον μαζί με την αντικατάσταση του πετρελαίου θα αντικατασταθεί και το δολάριο ως παγκόσμιο αποθεματικό...
Όσον αφορά τα δίτροχα,
οι αγγλάρες που πρωτοεισηγήθηκαν τα μέτρα για αντικατάσατση των ΜΕΚ εξαίρεσαν τα δίτροχα από τις σχετικές προβλέψεις,
βέβαια στας Βρυξέλλας η μπούρδα θριαμβεύει, οπότε "κρατάτε μικρό καλάθι".
/// Β

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/07/2021, 22:04
Εντωμεταξύ ενα μεγαλο μερος του φορουμ (κι εγω μεσα) τοτε κοντα θα ειναι να παραδωσει το διπλωμα λογω γηρατος οπότε πεη blue... ..

Σιγά πως κανείς έτσι. Στην Ελλάδα ζουμαστε!!!!Δε τρέχει και τίποτα...

katsar
28/07/2021, 22:08
και τι να το κάνω ρε μάστορα;να το σπάσω με βαριά ;

ΤάκηςΜπ
28/07/2021, 23:16
Δεν ξέρω πότε ακριβώς, αλλά φαντάζομαι πριν το 2040.

Αν έλεγες '60 να το συζητήσουμε, αλλά ποιο 40 ρε συ; Σε 19 χρόνια δεν θα'χει πεθάνει ακόμα το xt μου του '97, θα πείσεις εσύ ανθρώπους που μόχθησαν να πάρουν ένα toyota με 15κ το 2032 να το θεωρήσουν ασύμφορο το 2040; Χλωμό για μένα, ακόμα κι αν κάνει άλματα η ηλεκτροκίνηση, και πάλι οι λεφτάδες θα τα παίρνουν, η μεσαία τάξη ακόμα στα μεταχειρισμένα θα στρέφεται. Προσωπικά δεν με νοιάζει. Σίγουρα θα στενοχωρηθώ αν κάνουμε τόση μεγάλη μετάβαση εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι και τα κόστη παραμείνουν παρόμοια, ειδικά στην ΕΕ με τους τόσους φόρους. Θα μου λείψουν λίγο οι ταχύτητες και το πρα πρα, αλλά θα το ξεπεράσω. Το σίγουρο για μένα είναι πως ηλεκτροκίνηση θα αρχίσει να γίνεται mainstream 1) όταν ασχοληθεί η Honda μαζί της σοβαρά 2) όταν σταματήσουν να βγάζουν πανάκριβα ready to race ή ready to hoon μηχανήματα και βγάλουν κάτι το καθημερινό, όπως αυτό που κάνει η Surron εδώ και λίγα χρόνια, αυτό είναι το κοντινό μας μέλλον θεωρώ.

Coyote.V
29/07/2021, 10:21
Αν μου αφαιρέσεις τον ήχο, την μυρωδιά (του δίχρονου, μη σου πω και του τετράχρονου) λείπει ένα μεγάλο κομμάτι από την πίτα.


https://www.youtube.com/watch?v=-vR8PQXlJ1k

:tooth:

telegonos
29/07/2021, 17:30
Τα ίδια και τα ίδια. Λογοτεχνίες τύπου η βενζίνη είναι για τους άντρες και τα ηλεκτρικά είναι για τους φλούφληδες.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

Όταν θα βγαίνεις από την στροφή, και συμπλέκτης-ταχύτητες δεν θα υπάρχουν να σε ενοχλούν-απασχολούν, και στο άνοιγμα του γκαζιού, το μοτέρ θα δίνει ΠΑΝΤΑ τέρμα, ούτε να το έχεις στην καλή περιοχή, ούτε να έβηξε, να φταρνίστηκε, να έκλασε, τότε θα ξεχάσουν τους βενζινοκινητήρες ακόμα και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές τους.

Η πλάκα θα είναι, να κατεβαίνεις από ηλεκτροκίνητο, και να ανεβαίνεις σε βενζινοκίνητο και συνηθισμένος πια από την απόδοση του ηλεκτρικου, να σου φαίνεται προβληματικό και χαλασμένο από απόδοση το βενζινοκίνητο, όπως ακριβώς σου φαίνεται όταν από σύχρονο μοτό με τέλεια λειτουργία πας να οδηγήσεις κανά δεινόσαυρο των '80s που δεν δούλευαν σχεδόν ποτέ σωστά, και απορείς, πως τα πηγαίναν αυτά.

Νυχτα θα αλλάξουν όλοι αυτά που λέγανε.

thunder ace
29/07/2021, 17:57
Πόσο χρονών είσαι;

toyar
29/07/2021, 19:11
Η καυλα μιας μεκ που παιρνει μπροστα δεν αντικαθισταται

telegonos
29/07/2021, 19:20
Η μαγεία της ατμομηχανής δεν θα ξεπεραστεί ποτέ.

Σαν το άλογο να το νοιώθεις να αε καταλαβαίνει δεν έχει.

Με δυνατά πόδια, πας παντού και άσε να λένε.

Σαν το ρεύμα της θάλασσας να σε πηγαίνει από αποικία σε αποικία (αμοιβάδων) η δύναμη της φύσης πάνω από όλα.

κ.ο.κ.

panavour
29/07/2021, 19:26
Η καυλα μιας μεκ που παιρνει μπροστα δεν αντικαθισταται

τα ιδια λεγαν πριν απ τις Μ.Ε.Κ και οι σιδηροδρομικοι με τις ατμομηχανες.

tzimidis
29/07/2021, 20:12
Θα καταλάβετε ότι εχει έρθει η ώρα που θα καταργηθεί η βενζινοκινηση,
όταν αρχίσει η ελληνική κυβέρνηση να δίνει κίνητρα αγοράς αυτοκινήτων με μ.ε.κ.

Παραδοσιακά, ότι ξεφορτωνουν οι ανεπτυγμένες, καταλήγει στις χώρες του τρίτου κόσμου.

DRAKONET
29/07/2021, 20:18
θα δουλεψει το υδρογονο !

stefanos
29/07/2021, 20:28
τα ιδια λεγαν πριν απ τις Μ.Ε.Κ και οι σιδηροδρομικοι με τις ατμομηχανες.

Και καλά λέγαν.
Η ατμομηχανή είναι ιδανική για τρένα, η μέγιατη ροπή σε μηδέν στροφές.
Από την άλλη μεκ ουσιαστικά δεν υπάρχουν στα τρένα με την έννοια που αντιλαμβανόμαστε, πρόκειται για γεννήτριες που κινούν ηλεκτρομηχανές, πλήν σπανίων μικρών υδραυλικών μεταδόσεων.
Και βέβαια η ηλεκτροκίνηση είναι η καλύτερη δυνατή λύση για οχήματα αλλά υπάρχουν τα προβλήματα αποθήκευσης και παραγωγής.
Θα δούμε.
Τα μηχανάκια μου πάντως θα τα κρατήσω.

thunder ace
29/07/2021, 20:33
Η μαγεία της ατμομηχανής δεν θα ξεπεραστεί ποτέ.

Σαν το άλογο να το νοιώθεις να αε καταλαβαίνει δεν έχει.

Με δυνατά πόδια, πας παντού και άσε να λένε.

Σαν το ρεύμα της θάλασσας να σε πηγαίνει από αποικία σε αποικία (αμοιβάδων) η δύναμη της φύσης πάνω από όλα.

κ.ο.κ.

Εγώ όμως ειμουν ερωτευμένος με την Ορνελα Μούτι,και όχι με την Ρίτα Χέιγουορθ.
Αν με πιάνεις.

peterTHErider
29/07/2021, 21:07
Τα ίδια και τα ίδια. Λογοτεχνίες τύπου η βενζίνη είναι για τους άντρες και τα ηλεκτρικά είναι για τους φλούφληδες.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

Όταν θα βγαίνεις από την στροφή, και συμπλέκτης-ταχύτητες δεν θα υπάρχουν να σε ενοχλούν-απασχολούν, και στο άνοιγμα του γκαζιού, το μοτέρ θα δίνει ΠΑΝΤΑ τέρμα, ούτε να το έχεις στην καλή περιοχή, ούτε να έβηξε, να φταρνίστηκε, να έκλασε, τότε θα ξεχάσουν τους βενζινοκινητήρες ακόμα και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές τους.

Η πλάκα θα είναι, να κατεβαίνεις από ηλεκτροκίνητο, και να ανεβαίνεις σε βενζινοκίνητο και συνηθισμένος πια από την απόδοση του ηλεκτρικου, να σου φαίνεται προβληματικό και χαλασμένο από απόδοση το βενζινοκίνητο, όπως ακριβώς σου φαίνεται όταν από σύχρονο μοτό με τέλεια λειτουργία πας να οδηγήσεις κανά δεινόσαυρο των '80s που δεν δούλευαν σχεδόν ποτέ σωστά, και απορείς, πως τα πηγαίναν αυτά.

Νυχτα θα αλλάξουν όλοι αυτά που λέγανε.

συμφωνώ και επαυξάνω.είμαι κάτοχος υβριδικού plug in αυτοκινήτου και τα καθημερινά μου χλμ τα κάνω με το ρεύμα αποκλειστικά.Δεν καταλαβαίνεται το ξενέρωμα μου αν κάποια φορά ξεμείνω από το ρεύμα και πάρει ο κεκ.είναι λες και γυρνάω στη εποχή του χαλκού.Γιατί κάνει θόρυβο?Γιατί αργεί να ´ξεκολλήσει’?Γιατί νιώθω αλλαγές ταχυτήτων?Γιατί η απόδοση αλλάζει ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα?
παιδιά πραγματικά αν το συνηθίσεις δεν γυρνάς πίσω!τουλάχιστον στο αυτοκίνητο που είναι πιό διαδικαστική η χρήση.στη μηχανή δεν μπορώ να το φανταστώ γιατί είναι μια πιο διαδραστική εμπειρία,αλλά μην το απορρίπτετε.

toyar
29/07/2021, 21:31
τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε αν τα δει κανεις καθαρα απο τη μερια του οδηγου που απλα χειριζεται ενα μηχανημα μετακινησης
απο τη σκοπια του μηχανικου ακομα και του ερασιτεχνη η μεκ με ολα της τα στραβα εχει μια μαγεια γιατι η λειτουργια της συνδυαζει παρα πολλες επιστημες και τεχνολογιες ακομα και στην πιο απλη της μορφη
αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι οι ιδεες περι καταργησης του ιχ και η παροχη αυτοματοποιημενων μετακινησεων

telegonos
29/07/2021, 22:28
Εγώ όμως ειμουν ερωτευμένος με την Ορνελα Μούτι,και όχι με την Ρίτα Χέιγουορθ.
Αν με πιάνεις.

Κι άμα σου χτυπήσει το κουδούνι η April Bowlby (η Kandi (https://i.pinimg.com/originals/48/0a/1a/480a1a409a796be1961ded16a61b7ccc.jpg) στο 2 and a half men), κάτσε να σκέφτεσαι πως τα έκανες Μούτι.

νεοσσός
29/07/2021, 22:42
Αν οδηγείς σπάνια αυτοκίνητο, είναι πράγματι ωραίο να αλλάζεις ταχύτητες και να έχεις συστηματική αλληλεπίδραση με το όχημα και το χειρισμό του. Έχει ενδιαφέρον. Αν όμως οδηγείς για πολλά χρόνια, κάμποσες ώρες την ημέρα, ειδικά σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης, εκτιμάς κάθε τεχνολογία που αφαιρεί μέρος της προσπάθειας από το χειριστή.

Τα είπε ωραία ο Τηλέγονος. Με τα ηλεκτρικά δεν χρειάζεται να μάθεις τις ατέλειες του βενζινοκινητήρα με την περιοχή των στροφών που έχει καλή ροπή. Ούτε πώς θα τον προσέξεις για να μην τον χαλάσεις όταν είναι κρύος. Ούτε να προσέχεις να κάνεις ομαλή σύμπλεξη, ώστε να μη σβήσει ο κινητήρας στην εκκίνηση. Ουσιαστικά, για το χειρισμό ενός αυτοκινήτου με χειροκίνητο κιβώτιο, εκπαιδεύεται ο χρήστης ώστε να προσαρμοστεί στις ατέλειες του αυτοκινήτου.

Ακόμα και σε σβέλτη οδήγηση, η γραμμικότητα απόδοσης, εξασφαλίζει ότι δε θα χαθεί η πρόσφυση, όταν ο κινητήρας ροπιάσει λόγω στροφών ή εμπλοκής του υπερσυμπιεστή.

Φυσικά είναι θεμιτό για κάποιον να του αρέσει να εισάγει προκλήσεις στον εαυτό του, παρόλο που η τεχνολογία τις έχει λύσει. Να παίρνει ένα όχημα που απαιτεί αυξημένη εξοικείωση από το χειριστή του και ειδικές δεξιότητες, ώστε να το τιθασεύσει. Έχει κι αυτό την ομορφιά του, αλλά θεωρώ για περιορισμένο χρόνο, σαν χόμπι και όχι σαν συστηματική καθημερινότητα. Όπως π.χ. άλλος προτιμάει να πάει για τρέξιμο ή να περπατήσει, αντί να πάρει το αμάξι. Εισάγει ένα βαθμό δυσκολίας, που προάγει την υγεία του και τον κάνει να αισθάνεται ότι επιτυγχάνει κάποιους στόχους.


τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε αν τα δει κανεις καθαρα απο τη μερια του οδηγου που απλα χειριζεται ενα μηχανημα μετακινησης
απο τη σκοπια του μηχανικου ακομα και του ερασιτεχνη η μεκ με ολα της τα στραβα εχει μια μαγεια γιατι η λειτουργια της συνδυαζει παρα πολλες επιστημες και τεχνολογιες ακομα και στην πιο απλη της μορφη
αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι οι ιδεες περι καταργησης του ιχ και η παροχη αυτοματοποιημενων μετακινησεων

Και τα jukebox έχουν πολύ ωραίες ιδέες από μηχανικούς για τη λειτουργία τους. Μάλιστα, είχα την τύχει να γνωρίσω έναν από τους πρώτους τεχνικούς που τα υποστήριζαν στην Ελλάδα και μου μετέφερε με νοσταλγία και καμάρι τον τρόπο λειτουργίας τους και πώς τα συντηρούσε. Σε οτιδήποτε αφιερώσεις χρόνο, αποδίδεις μεγαλύτερη αξία. Μετά από κάμποσα τεχνολογικά βήματα, φθάσαμε στο audio streaming. Οπότε, πέρα από τη νοσταλγία και την εκτίμηση του τρόπου λειτουργίας ενός παλαιού μηχανήματος, παύει να υπάρχει πρακτική αξία. Περνάει από τη σφαίρα του εργαλείου, στη σφαίρα το χόμπι.

Είμαι υπέρ και της αυτόνομης οδήγησης των οχημάτων, διότι η ανθρώπινη οδήγηση έχει στατιστικά αποτύχει, εξαιτίας των ατυχημάτων, αλλά και της επιβάρυνσης της κυκλοφορίας με τις παραβάσεις. Δε σημαίνει ότι δεν απολαμβάνω την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Όμως έχω επίγνωση των κοινωνικών συνεπειών της μαζικής οδήγησης οχήματων Ι.Χ..

peterTHErider
29/07/2021, 23:57
το θέμα ξεφεύγει λίγο αλλά η αυτόνομη οδήγηση τουλάχιστον στο επίπεδο της καθημερινής μετακίνησης θα είναι δώρο για την ζωή μας.σκεφτείτε,μπαίνεις στο όχημα σου και επιλέγεις προορισμό.ΟΛΑ τα οχήματα είναι συνδεδεμένα σε έναν κοινό υπερυπολογιστή που τα ελέγχει όλα!τα ρυθμίζει όλα με τέτοιο τρόπο που κανένα δεν σταματά ΠΟΤΕ αλλά περνάνε με κινήσεις συνχρονισμένης κολύμβησης το ένα δίπλα από το άλλο και προσαρμόζοντας στο βέλτιστο τις διαδρομές ΟΛΩΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
https://youtu.be/zZwikur1AIU ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!κάτι τέτοιο!
ενώ εσύ διαβάζεις την εφημερίδα σου.

ΤάκηςΜπ
30/07/2021, 00:08
Κι άμα σου χτυπήσει το κουδούνι η April Bowlby (η Kandi (https://i.pinimg.com/originals/48/0a/1a/480a1a409a796be1961ded16a61b7ccc.jpg) στο 2 and a half men), κάτσε να σκέφτεσαι πως τα έκανες Μούτι.

πόσο ψαγμένος.....

doctoras
30/07/2021, 09:22
Παιδια οι φήμες λενε οτι θα σταματήσουν να παράγονται ΚΕΚ
Δε ανεφεραν πουθενα οτι θα σε αναγκάσουν να αντικαταστήσει το οχημα σου με τα νεα τηλεκατευθυνόμενα..

Οπως συμβαίνει σήμερα με το diesel. Εχουν σταματήσει να εισάγονται dieselοκινητα, μονο κατοπιν παραγγελίας λογω απαγορεύσεις στα μεγαλα κεντρα αθηνα-θεσσαλονικη απο το '24
Τα υπολοιπα πετρελαιοκίνητα ομως θα συνεχίσουν να κινούνται κανονικά

ειμαι παλιομοδιτης μετα απο μια άστοχη πωληση σε καποια φαση θα αναζητήσω πολιτικο διχρονο.

Δε με φοβίζει ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει τροπος καυσης σε ΚΕΚ το 2050 και μετα
και δε θα πεθάνουνε ποτε κουφαλα θεσμοθετη

SeniorCanardo
30/07/2021, 10:08
Εντάξει τώρα όταν σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, συγκρίνουμε την μοτοσυκλετιστικλή εμπειρία με πολιτικό υβριδικό όχημα καθημερινής μετακίνησης και γίνεται ζητούμενο η άνεση και η ευκολία, τσεκάρω τρεις φορές το address bar για να δω που μπήκα.:bawl:

Το θέμα εξ αρχής ήταν αν και πόσο γρήγορα προβλέπεται η κατάργηση ή έστω η ουσιαστική μείωση των οχημάτων με MEK, όχι αν είναι αποδοτικότερος ή φιλικότερος προς τον χρήστη ένας ηλεκτροκινητήρας.
Αυτά έχουν απαντηθεί προ πολλού.

Έχουμε βέβαια και τον "προφήτη Μαλαχία" που βλέπει τα μελλούμενα και όπως μας πληροφόρησε αναμένονται σύντομα εξελίξεις!:bawl:

πυξιδας990
30/07/2021, 10:21
θα παρω τοτε ενα hypermotard 1100 ξηροκαμπανο να φτηνει φλογα απο τις τερμι και συναυλια απ τον ξηρο...πανδαισια ηχου απεναντι στο ηλεκτρικο <τιποτα>

doctoras
30/07/2021, 10:48
Προβλέπεται οι τιμές μεταχειρισμένων να εκτοξεύουν
Αν θες και ΕΣΥ μια μηχανη του χρονου, αντι των μπαταριοφορων, μπορεις! Μονο με 99999€ :)

Κρατηστε τα μηχανάκια σας οποια ριζοσπαστικη αλλαγη νομιζω οι μεσήλικες δεν θα προλάβουμε σε αυτη την ζωη να βιώσουμε (τουλαχιστο μεχρι το 2050 IMHO).
Τα παιδια μας ας τα κάνουν εκθετικά κομμάτια(βασικος ορος διαθήκης για να αποδεχθουν την κληρονομιά :) ).