PDA

View Full Version : Γνώμη για πρωτη μηχανή



Alexk7
01/08/2021, 11:35
Καλησπέρα σε όλους όλους, θα ήθελα όποιος καλός γνώστης των μηχανων να με βοηθήσει στο να βρω μια. Η εμπειρία μου ειναι σχεδόν μηδαμινή καθώς ειμαι κάτοχος διπλώματος αμαξιού τα τελευταία 6 χρόνια και έχω οδηγήσει ελάχιστες φορές μηχανάκι φίλων.
Ηλικία 24,θα βγάλω το δίπλωμα τον Σεπτέμβριο η Οκτώβριο. Το πρόβλημα μου είναι πως το ανάστημά μου δεν ξεπερνάει το 155. Οι μέρες είναι λίγο δύσκολες και δυστυχώς χρήματα δεν έχω πολλά να επενδύσω σε κάτι το οποίο μπορεί να μην θέλω με την πάροδο του χρόνου. Ψάχνω κάτι αρκετά οικονομικό για να κάνω αποστάσεις 3-4 ωρών (Αθήνα- Μεσολόγγι). Δεν ψάχνω σκούτερ, μηχανάκι, παπάκι. Το budget μου είναι πολύ χαμηλό. Θα εκτιμήσω κάθε απάντηση και θα την λάβω υπόψη μου καθώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το αντικείμενο. Ευχαριστώ πολύ

karellen
01/08/2021, 11:45
Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε!
Γράψε μας το ποσόν που μπορείς να διαθέσεις για μοτοσυκλετα και επίσης να εχεις υπ όψη σου ότι θα χρειαστείς και επιπλέον χρήματα για κράνος-μπουφάν-γαντια.
Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με μηδενική εμπειρία σε μοτό θα χρειαστεί να αφιερώσεις αρκετό χρονικό διάστημα σε βόλτες, κίνηση στην πόλη κλπ. προτού αποφασίσεις 4ωρο ταξίδι στην εθνική.

doctor_john
01/08/2021, 12:05
Γεια σου φίλε,
είναι πολύ γενικά όσα αναφέρεις, δεν μπορεί να στηριχθεί κανείς για να σου προτείνει. Ανέφερε μπάτζετ τουλάχιστον.

Χωρίς την παραμικρή ιδέα όπως λες, πως μπορείς να φαντάζεσαι τι θέλεις ή όχι στην πάροδο του χρόνου; και ποιος είναι ο χρόνος δηλαδή που εσύ
αντιλαμβάνεσαι;

Είναι πολλά και εσύ δείχνεις να μην γνωρίζεις ακόμα και το τι σημαίνει 3-4 ώρες διαδρομή..

Είναι καλύτερα να ασχοληθείς με γενικές "ερωτήσεις" στο google, να δεις ποιες μοτοσυκλέτες σου αρέσουν και μπορείς να αγοράσεις
και μετά να δούμε πως μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις.

Σε περίπτωση που βλέπεις την αγορά μοτοσυκλέτας σαν μια λύση ανάγκης για να καλύψεις ανάγκες μετακίνησης που σου παρουσιάστηκαν
για εμένα το βλέπεις λίγο βιαστικά.
Χρειάζεται να σου αρέσει γενικά, έχει κόπωση, διαμορφώνει πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας κ.λπ.

νεοσσός
01/08/2021, 12:09
Καλώς ήρθες στο forum!

Κάνε τα μαθήματα οδήγησης, πάρε το δίπλωμα και κατόπιν θα έχεις καλύτερη άποψη με το τι σου αρέσει ή τι χρειάζεσαι. Επόμενο βήμα είναι η αγορά προστατευτικού εξοπλισμού.

Για κάτι αξιόπιστο που θα κάνει ταξίδια των 400 χιλιομέτρων, υπολόγισε τουλάχιστον 4.000€, μαζί με τα μαθήματα οδήγησης, το δίπλωμα, τον προστατευτικό εξοπλισμό και την αγορά της μοτοσυκλέτας.

mikes
01/08/2021, 13:05
καλως μας ηρθες..
μεχρι να ανακοινωσεις μπατζετ, δε μπορουμε να σου προτεινουμε κατι...
εχε ομως υπ'οψιν σου, οτι σε οτι αφορα το κοστος χρησης, οτιδηποτε πανω απο 300 κυβικα,
ΔΕΝ σου εξασφαλιζει και τοσο οικονομικη μετακινηση σε αναλογια με ενα μικρο αυτοκινητο..
ειδικα οταν λογο χαμηλου μπατζετ, μιλαμε για μηχανακια 10ετιας+..

basilis_k6
01/08/2021, 15:03
αμαξι με αεριο

panavour
01/08/2021, 16:35
Γυναικα + μηδαμινη εμπειρια+155 cm = μηχανακι για αρχη μεχρι 125cc (και να φτανεις και με τα δυο ποδια κατω με ολο το πελμα )και μετα απο καιρο ανεβαινεις σιγα σιγα.
Aν θες επεξηγησεις Αλεξία ρωτα.:)

Panos76
02/08/2021, 14:02
Μία άσχετη παρεμβολή. Υπάρχει και η λύση του ενοικιαζόμενου, πχ. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/26482723-benelli-trk-251-gia-enoikiasi?fromfeed=1

όπου μπορούν να αντληθούν πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, χωρίς να χάνονται χρήματα σε αβέβαιες επιλογές, έως ότου καταλήξεις κάπου.

toyar
02/08/2021, 14:19
αθηνα μεσολλογι δεν ειναι 400 χλμ αλλα 230 σε πολυ καλο κλειστο αυτοκινητοδρομο ταχειας κυκλοφοριας
τετοιου ειδους ταξιδια με μηχανες πολυ χαμηλου μπατζετ ειναι απο κουραστικα κι ανασφαλη εως ανεφικτα
στα χρηματα που θα κανει μια σοβαρη μοτο προτιμησε ενα καλο μικρο μεταχειρισμενο αυτοκινητο το οποιο στην πραξη δεν θα καιει και παραπανω βενζινη απο τη μηχανη

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/08/2021, 20:53
αθηνα μεσολλογι δεν ειναι 400 χλμ αλλα 230 σε πολυ καλο κλειστο αυτοκινητοδρομο ταχειας κυκλοφοριας
τετοιου ειδους ταξιδια με μηχανες πολυ χαμηλου μπατζετ ειναι απο κουραστικα κι ανασφαλη εως ανεφικτα
στα χρηματα που θα κανει μια σοβαρη μοτο προτιμησε ενα καλο μικρο μεταχειρισμενο αυτοκινητο το οποιο στην πραξη δεν θα καιει και παραπανω βενζινη απο τη μηχανη

Ρε φίλε γιατί αυτοκίνητο?

toyar
02/08/2021, 21:56
γιατι....
-δηλωνει πληρη απειρια ως αναβατης (δεν βαζω το φυλο και τη σωματικη διαπλαση μεσα)
-διαθετει ανεπαρκες μπατζετ για σωστη μοτο
-η χρηση που θελει να κανει καλυπτεται καλυτερα απο μικρο αυτοκινητο παρα απο μικρη μηχανη

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2021, 04:33
γιατι....
-δηλωνει πληρη απειρια ως αναβατης (δεν βαζω το φυλο και τη σωματικη διαπλαση μεσα)
-διαθετει ανεπαρκες μπατζετ για σωστη μοτο
-η χρηση που θελει να κανει καλυπτεται καλυτερα απο μικρο αυτοκινητο παρα απο μικρη μηχανη

Δηλαδή αν χτυπήσει ενα σιμπιεφ η γιουμπιαρ η σιμπιαρ 125 στο 1000αρικο δεν αξιζει να ρισκάρει και να μπει στο κοσμο των 2 τροχών?

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?make=22&make=270&model=1544&model=1552&model=2931&model=3835&pg=2&sort=pra&sp=0

toyar
03/08/2021, 05:41
Ζηταει ταξιδια που δε γινονται με 125
Αν ηθελε μονο αστικη χρηση βεβαιως αξιζει

panavour
03/08/2021, 08:10
Ολα τα ταξιδια γινονται με ολα.
Πριν 30-50 χρονια ταξιδευαμε με 50αρια
Το θεμα ειναι αν εμεις αντεχουμε οχι το μηχανακι.
Επισης τα επι μερους χαρακτηριστικα του αιτουντος την αποψη μας ,μας οδηγουν σε συγκεκριμμενες λυσεις (κατα την γνωμη μας)
Απο κει και περα μπορει να παρει η κοπελλα οτι γουσταρει,με τις αναλογες συνεπειες.

CorpseAlive
03/08/2021, 12:22
Για μένα ούτε το ύψος μην κοιτάς και προφανώς ούτε το φύλο ίσα ίσα οι γυναίκες ανατομικά είναι πιο άνετες πάνω στην σέλα γιατί δεν έχουν να βολέψουν τα μεζέα τους και σε ταξίδι αυτό είναι πρόβλημα για εμάς . ;)

Αλλά έχε τον νου σου σε 3 πράγματα.
1ον ) έχεις ταξιδέψει για ώρες με μηχανή ? Μπορεί να μην σου αρέσει.
2ον) Μηχανή για τόσα χλμ κοιτάς πάνω από 300-500 κυβικά για να μην σου σπάσει τα νεύρα.
3ον) Φαιρινγκ .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/08/2021, 18:23
Ζηταει ταξιδια που δε γινονται με 125
Αν ηθελε μονο αστικη χρηση βεβαιως αξιζει

Έλα ρε συ. Δε περίμενα να το ακούσω αυτό απο σένα....
Σε θεωρώ κομάντο :lol:

klab
03/08/2021, 22:51
Ποια γυναίκα; :rolleyes:

doctoras
04/08/2021, 08:20
Εγω λεω για την περιπτωση σου χωρις να θελω να σε αποτρέψω απο τα ταξιδακια που θελεις να κανεις και καλως πρεπει να δοκιμάσεις, οχι ομως με μοτο αλλα με ενα σκουτερ 200-250 που θα εχει το απαιτούμενο ογκο για το ταξιδι, μαθαινεις ολα τα βασικα με αυτο το δικυκλο και μετα απο δυο χρονια κανεις το επερωτημα αν θελεις κατι αλλο
Σου εφτιαξα ενα φιλτρο με σκουτερ απο το '12 και μετα 200-250cc εως 1500ευρω

Αναζήτησα στο Car.gr και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον : https://www.car.gr/classifieds/bikes/?price-to=1500&engine_size-from=200&sort=prd&price-from=700&condition=used&significant_damage=f&registration-from=2012&engine_size-to=250&category=24&fuel_type=1&offer_type=sale&&utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=anazitisi

KonstantinaF
11/08/2021, 00:59
καλησπέρα σ' όλους,

είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα.

lleonidas
11/08/2021, 01:27
καλησπέρα σ' όλους,

είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα.

Welcome!
Αν θέλεις δίτροχο μέχρι 125cc, μπορείς μόνο με 5 πρακτικά μαθήματα να το αποκτήσεις, αρκεί να είσαι τουλάχιστον 27 ετών και να διαθέτεις το δίπλωμα αυτοκινήτου πάνω από 6 χρόνια.
Δες εδώ (https://www.newsauto.gr/news/etsi-tha-odigite-nomima-dikiklo-eos-125-k-ek-me-diploma-aftokinitou/) .
Εννοείται βέβαια πως αν δεν έχεις ξανακαβαλήσει, επιβάλλεται να επιδιώξεις από μόνος σου να κάνεις κάποια μαθήματα για να εξοικειωθείς.
Αν θέλεις μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα, μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα για το Α2 δίπλωμα ή και το απεριόριστο.
Εντός αστικού περιβάλλοντος πάντως ένα scooter ή ένα μοτοσυκλετάκι 125cc θα μπορούσε άνετα και οικονομικά να σε εξυπηρετήσει...για αρχή τουλάχιστον.
Στον όποιο προϋπολογισμό σου, να προσθέσεις και τα έξοδα για ένα αξιοπρεπές κράνος, για μπουφάν και γάντια :)

OldMan
11/08/2021, 12:07
Στον όποιο προϋπολογισμό σου, να προσθέσεις και τα έξοδα για ένα αξιοπρεπές κράνος, για μπουφάν και γάντια :)

Αυτο το πραγμα που τις μποτες τις εχετε χεσμενες, με ξεπερναει ρε αρχαιοπρεπεις σανδαλοφοροι..

KonstantinaF
11/08/2021, 12:21
καλησπέρα,

το δίπλωμα αυτοκινήτου το έχω απο το 2018 :D .
ευχαριστώ για την απάντηση!

για scooter (βολικό για γυναίκες) ενδιαφέρομαι περισσότερο. Τα μαθήματα μιας σχολής οδηγών είναι αρκετά για να μάθει κάποιος, αν χρειαστούν και επιπλέον τα κανονίζεις με το δάσκαλο, λογικά, ε? Γιατί δεν εχω μηχανάκι για να δοκιμάσω ή κάποιον που να έχει!

Επίσης, το κόστος των μαθημάτων πόσο είναι (ενδεικτικά)?

Leon67
11/08/2021, 12:27
καλησπέρα,

το δίπλωμα αυτοκινήτου το έχω απο το 2018 :D .
ευχαριστώ για την απάντηση!

για scooter (βολικό για γυναίκες) ενδιαφέρομαι περισσότερο. Τα μαθήματα μιας σχολής οδηγών είναι αρκετά για να μάθει κάποιος, αν χρειαστούν και επιπλέον τα κανονίζεις με το δάσκαλο, λογικά, ε? Γιατί δεν εχω μηχανάκι για να δοκιμάσω ή κάποιον που να έχει!

Υπάρχουν και μοτοσυκλετακια (με συμπλέκτη) χαμηλά και ευκολα. Κατα την γνώμη μου ειναι ασφαλέστερα των σκουτερ. Κοιτα τα μικρα ΖΧ-250, GSXR-250, CBR-250

KonstantinaF
11/08/2021, 15:48
https://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/segway-ilektriko-scooter-e110se-mauro_3782026?qId=62492ebd1f85f4c74857d09a0bf2cae7&qIx=products

Αυτό είναι μια καλή επιλογή?

rainmike
11/08/2021, 16:31
https://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/segway-ilektriko-scooter-e110se-mauro_3782026?qId=62492ebd1f85f4c74857d09a0bf2cae7&qIx=products

Αυτό είναι μια καλή επιλογή?

Οχι,να δώσεις 3 χιλιάρικα για αυτό εδώ το πράγμα?
Καλύτερα ποδηλατάκι η ηλεκτρικο πατινι

panavour
11/08/2021, 17:59
https://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/segway-ilektriko-scooter-e110se-mauro_3782026?qId=62492ebd1f85f4c74857d09a0bf2cae7&qIx=products

Αυτό είναι μια καλή επιλογή?

δωσε ηλικια ,εμπειρια,υψος σου και βαρος σου ,για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα για το ειδος ,μοτο που μπορεις να οδηγησεις.

KonstantinaF
11/08/2021, 18:38
Δεν ψάχνω να αγοράσω τώρα. Ρωτάω γενικά αν αξίζει να ασχοληθώ και να παρακολουθήσω μαθήματα για scooter!
Εμπειρία δεν έχω.

Τα υπόλοιπα στοιχεία σε τι χρειάζονται?

Παραθέτω το προηγούμενο μήνυμα με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση:
"καλησπέρα σ' όλους,

είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από το 2018 , αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα."

panavour
11/08/2021, 18:45
Δεν ψάχνω να αγοράσω τώρα. Ρωτάω γενικά αν αξίζει να ασχοληθώ και να παρακολουθήσω μαθήματα για scooter!
Εμπειρία δεν έχω.

Τα υπόλοιπα στοιχεία σε τι χρειάζονται?

Παραθέτω το προηγούμενο μήνυμα με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση:
"καλησπέρα σ' όλους,

είμαι νέο μέλος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το παραπάνω θέμα.
Σκέφτομαι να πάω σε σχολή για δίπλωμα μηχανής (χαμηλών κυβικών) για να μπορώ να μετακινούμε μέσα στη πόλη. Επειδή δεν έχω καμία προηγούμενη οδηγική εμπειρία, αξίζει να σχοληθώ και να κάνω μαθήματα?
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από το 2018 , αλλά ένα μικρό μηχανάκι είναι πιο οικονομικό για μένα."

Δεν σου κανω φακελλο,απλως αλλη μηχανη θα συστησω αν εισαι 40 ετων και 50 κιλα και 1,55 υψος και αλλη αν εισαι 1,70 65 κιλα 20 ετων.Δυστυχως δεν κανουν ολα για ολους.

doctoras
11/08/2021, 18:57
Κοπελια, με τα νεα δεδομένα αν εισαι πανω απο 28 και 7 χρονια κατοχος διπλώματος αυτοκινήτου μπορεις να οδηγήσεις ως 125cc μηχανη ή σκουτερ ή παπι.
Καλα ειναι να σκεφτείς τι θα ηθελες να αγοράσεις και κατοπιν σωστα σκέφτεσαι να απευθυνθείς σε μια σχολη οδηγων να κανεις καμια 10ρια μαθηματα να μαθεις την πρωτη συμπεριφορα οδήγησης βαση κοκ και διαφορετικά τιπ που έχουν τα δυο οχηματα(αυτοκίνητο vs δίκυκλα).

Τα ηλεκτρικά δίκυκλα ειναι μια ταση που υπάρχει αλλα πρεπει να λύσεις το προβλημα φόρτισης γιατι δεν υπάρχει υποδομή σε βενζινάδικα. Οπως και στο σπιτι αν εισαι σε μονοκατοικία να μπορεις να βαλεις το δίκυκλο μεσα για φόρτιση(5ωρες).

Αν δεν εχεις κατι απο τα παραπανω θα πας σε συμβατικό μηχανακι με κινητήρα με βενζίνη.
Ενδεικτικά οικονομικες λυσεις ειναι οι παρακατω.
https://www.piaggio.com/gr_EL/models/liberty/liberty-125-4s3v-2020/

https://sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/

https://kymco.gr/product/like-ii-125i-cbs/

KonstantinaF
11/08/2021, 19:02
ok!

Αλλά δεν ψάχνω για τώρα!
32 ετών, μέτριο ανάστημα και φυσιολογικό βάρος!!
Η οδήγηση μηχανής είναι περίπου σαν το ποδήλατο, ας πούμε?

doctoras
11/08/2021, 19:12
ok!

Αλλά δεν ψάχνω για τώρα!
32 ετών, μέτριο ανάστημα και φυσιολογικό βάρος!!
Η οδήγηση μηχανής είναι περίπου σαν το ποδήλατο, ας πούμε?

Οσο αναφορα την ισορροπία ναι.
Η ενεργητική συμπεριφορα του ενος με του αλλου διαφέρει δραματικά.
Τα ποδήλατα ειναι 15kg και ενα οπως τα πανω 130kg
Εαν δε εχεις καμια εμπειρία πριν να ξεκινησεις μαθήματα οπωσδήποτε

basilis_k6
11/08/2021, 19:12
αν εχεις τα χρήματα παιρνεις ενα 125/200 σκουτερ καινουργιο και εισαι κομπλε για καμια 7ετία. τι λεφτα διαθέτεις?

panavour
11/08/2021, 19:23
ok!

Αλλά δεν ψάχνω για τώρα!
32 ετών, μέτριο ανάστημα και φυσιολογικό βάρος!!
Η οδήγηση μηχανής είναι περίπου σαν το ποδήλατο, ας πούμε?

Αρα να υποθεσω 1.65 και γυρω στα 60 κιλα.Ενα μικρο σκουτερ μεχρι 125 κυβικα και με ροδες μεχρι 14 ιντσες ειμαι καλο γα αρχη αρκει να πατας και τα δυο ποδια κατω με ολο το πελμα.Αν ξερεις ποδηλατο και ισορροπια δεν φανταζομαι να δυσκολευτεις.

basilis_k6
11/08/2021, 19:53
Αρα να υποθεσω 1.65 και γυρω στα 60 κιλα.Ενα μικρο σκουτερ μεχρι 125 κυβικα και με ροδες μεχρι 14 ιντσες ειμαι καλο γα αρχη αρκει να πατας και τα δυο ποδια κατω με ολο το πελμα.Αν ξερεις ποδηλατο και ισορροπια δεν φανταζομαι να δυσκολευτεις.
Κάντο 50 πριν το δει :lol:

KonstantinaF
11/08/2021, 20:41
Μαζεύω τα χρήματα ακόμα! Ας πούμε έχω ένα budget γύρω στα 700€+!
Πρέπει οπωσδήποτε να πατάς με όλο το πέλμα? Γιατί έχω δει αρκετούς άντρες στο δρόμο που πατάνε με τα ακροδάχτυλα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. Θα ρωτήσω από Σεπτέμβρη σε σχολή οδηγών!

KonstantinaF
11/08/2021, 20:41
Κάντο 50 πριν το δει :lol:

Χαχαχαχα.

KonstantinaF
11/08/2021, 21:06
Κοπελια, με τα νεα δεδομένα αν εισαι πανω απο 28 και 7 χρονια κατοχος διπλώματος αυτοκινήτου μπορεις να οδηγήσεις ως 125cc μηχανη ή σκουτερ ή παπι.
Καλα ειναι να σκεφτείς τι θα ηθελες να αγοράσεις και κατοπιν σωστα σκέφτεσαι να απευθυνθείς σε μια σχολη οδηγων να κανεις καμια 10ρια μαθηματα να μαθεις την πρωτη συμπεριφορα οδήγησης βαση κοκ και διαφορετικά τιπ που έχουν τα δυο οχηματα(αυτοκίνητο vs δίκυκλα).

Τα ηλεκτρικά δίκυκλα ειναι μια ταση που υπάρχει αλλα πρεπει να λύσεις το προβλημα φόρτισης γιατι δεν υπάρχει υποδομή σε βενζινάδικα. Οπως και στο σπιτι αν εισαι σε μονοκατοικία να μπορεις να βαλεις το δίκυκλο μεσα για φόρτιση(5ωρες).

Αν δεν εχεις κατι απο τα παραπανω θα πας σε συμβατικό μηχανακι με κινητήρα με βενζίνη.
Ενδεικτικά οικονομικες λυσεις ειναι οι παρακατω.
https://www.piaggio.com/gr_EL/models/liberty/liberty-125-4s3v-2020/

https://sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/

https://kymco.gr/product/like-ii-125i-cbs/

Μου άρεσαν πολύ αυτά που μου πρότεινες. Ειδικά η τρίτη επιλογή!!!

Απλά τα kg μου φαίνονται πολλά!!

doctoras
11/08/2021, 21:17
Μαζεύω τα χρήματα ακόμα! Ας πούμε έχω ένα budget γύρω στα 700€+!
Πρέπει οπωσδήποτε να πατάς με όλο το πέλμα? Γιατί έχω δει αρκετούς άντρες στο δρόμο που πατάνε με τα ακροδάχτυλα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. Θα ρωτήσω από Σεπτέμβρη σε σχολή οδηγών!

Οχι, χρειάζεσαι 2000 ευρω περιπου για καινούργιο.
Μεταχειρισμένο ειναι για advanced users

Το πως θα πατας ειναι εμπειρία και εξοικείωση, σίγουρα οι φαρδιες σελες που εχουν τα σκουτερ θα πατας στις μύτες.

mikes
11/08/2021, 21:27
Πρέπει οπωσδήποτε να πατάς με όλο το πέλμα? Γιατί έχω δει αρκετούς άντρες στο δρόμο που πατάνε με τα ακροδάχτυλα!


οι αρκετοι αντρες που πατανε στα ακροδαχτυλα συνηθως καβαλανε χρονια και ξερουν πως να ελεγχουν το βαρος μιας μηχανης..
αμα εισαι εντελως αρχαρια, ειναι προτιμοτερο ενα "χαμηλο" αναλογικα με το υψος σου μηχανακι ωστε να μπορεις να πατας ολο
το πελμα κατω και με το καιρο να μαθεις κι εσυ να ελεγχεις το βαρος..

KonstantinaF
11/08/2021, 21:59
Οχι, χρειάζεσαι 2000 ευρω περιπου για καινούργιο.
Μεταχειρισμένο ειναι για advanced users

Το πως θα πατας ειναι εμπειρία και εξοικείωση, σίγουρα οι φαρδιες σελες που εχουν τα σκουτερ θα πατας στις μύτες.

ok!. Τα μαζεύω!! :)

KonstantinaF
11/08/2021, 22:00
οι αρκετοι αντρες που πατανε στα ακροδαχτυλα συνηθως καβαλανε χρονια και ξερουν πως να ελεγχουν το βαρος μιας μηχανης..
αμα εισαι εντελως αρχαρια, ειναι προτιμοτερο ενα "χαμηλο" αναλογικα με το υψος σου μηχανακι ωστε να μπορεις να πατας ολο
το πελμα κατω και με το καιρο να μαθεις κι εσυ να ελεγχεις το βαρος..

ευχαριστώ!!! Δεν το γνώριζα!

basilis_k6
11/08/2021, 23:38
γυρω σου τοσες γυναικες οδηγανε σκουτερ. θα πατας οπως πατάνε, θα οδηγας κατι τοσο βαρυ οσο αυτες, μην ανησυχεις. μαζεψε λεφτα γιατι κατω απο 1200 δεν παιζει ουτε στα μεταχειρισμένα κατι αξιολογο.
αν οι αποστασεις που θες να κανεις ειναι κατω απο 5-6 χλμ τοτε και με ηλεκτρικο εισαι μια χαρα.

panavour
12/08/2021, 02:17
Μαζεύω τα χρήματα ακόμα! Ας πούμε έχω ένα budget γύρω στα 700€+!
Πρέπει οπωσδήποτε να πατάς με όλο το πέλμα? Γιατί έχω δει αρκετούς άντρες στο δρόμο που πατάνε με τα ακροδάχτυλα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. Θα ρωτήσω από Σεπτέμβρη σε σχολή οδηγών!

Ο μεσος αντρας εχει 30 εως 40% περισσοτερη δυναμη απο μια αντιστοιχου βαρους γυναικα λογω μεγαλυτερης μυικης μαζας ανα βαρος.Επισης κατα κυριο λογο ο μεσος ανδρας οδηγος εχει και περισσοτερη εμπειρια λογω συνηθεστερης ενασχολησης με τα δικυκλα απο μια γυναικα.
Γιαυτο θελει προσοχη στην αρχη τουλαχιστον διοτι η αρχη ειναι το ημισυ του παντος.
Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ.

KonstantinaF
12/08/2021, 06:13
Καλημέρα!!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Να είστε καλά!!

Σχετικά με την ασφάλεια στο δρόμο,
μακάρι και πολλοί μοτοσυκλετιστές να φορούσαν το κράνος τους και να μην έτρεχαν συνέχεια!

OldMan
12/08/2021, 12:58
μακάρι και πολλοί μοτοσυκλετιστές να φορούσαν το κράνος τους και να μην έτρεχαν συνέχεια!

Το'χουν αυτό το κακό χούϊ τα κωλομηχανακια..
Τρεχουν..!!

spyros07
01/09/2021, 15:59
Έχει κάνεις το sym symfomy 125 να μας πει για κόστος συντήρησης/χρόνο περίπου .
Σκέφτομαι να το αγοράσω και με προβληματίζει το κόστος του service που απαιτείται.

mikes
01/09/2021, 20:16
Έχει κάνεις το sym symfomy 125 να μας πει για κόστος συντήρησης/χρόνο περίπου .
Σκέφτομαι να το αγοράσω και με προβληματίζει το κόστος του service που απαιτείται. τι ακριβως δλδ σε προβληματιζει στο κοστος συντηρησης ενος ΠΑΠΙΟΥ?? μην ειναι κανα-δυο ευρω ακριβοτερο απο καποιο αλλο??

spyros07
02/09/2021, 10:37
τι ακριβως δλδ σε προβληματιζει στο κοστος συντηρησης ενος ΠΑΠΙΟΥ?? μην ειναι κανα-δυο ευρω ακριβοτερο απο καποιο αλλο??

κυριως τα εξοδα συντηρησης που απαιτει ενα σκουτερ κατηγοριας 125cc
και αν θα ειναι πολυ παραπανω σε σχεση ενα παπι επισης 125cc
ειμαι αναμεσα στο symphony 125 sr και στο vf 125

Η χρηση που το χρειαζομαι ειναι 90% για να παω στη δουλεια(20-25 χλμ/μερα), βολτες στη πολη,
και μικρη χρηση 10% για κανα μπανιο το καλοκαιρι 5-6 φορες/χρονο (πχ απο αθηνα αναβυσο η σουνιο) Μικρες αποδρασεις απο την πολη δηλαδη.

mikes
02/09/2021, 22:58
κυριως τα εξοδα συντηρησης που απαιτει ενα σκουτερ κατηγοριας 125cc
και αν θα ειναι πολυ παραπανω σε σχεση ενα παπι επισης 125cc
ειμαι αναμεσα στο symphony 125 sr και στο vf 125

Η χρηση που το χρειαζομαι ειναι 90% για να παω στη δουλεια(20-25 χλμ/μερα), βολτες στη πολη,
και μικρη χρηση 10% για κανα μπανιο το καλοκαιρι 5-6 φορες/χρονο (πχ απο αθηνα αναβυσο η σουνιο) Μικρες αποδρασεις απο την πολη δηλαδη.

σε αυτη τη περπτωση, απλα ρωτας στην αντιπροσωπεια για το το κοστος συντηρησης των δυο μοντελων και αποφασιζεις αναλογα...
αν ειναι παραπλησια τα κοστη, αποφασιζεις ειτε με τη λογικη (ποιο σε εξυπηρετει καλυτερα απο αποψη πρακτικοτητας),
η με το συναισθημα (ποιο σου αρεσει περισσοτερο να το χαζευεις παρκαρισμενο απεναντι ενω πινεις τη καφεδια σου και
να λες "τι αγορασα παλι ο π****ς..)