PDA

View Full Version : BMW r 1100 gs



ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2021, 19:22
Καλησπερα παιδια.
Μου αρέσει αυτό το μηχανάκι που είναι και σε καλή τιμή.
Είναι ενα απο τα μηχανάκια που ήθελα να αποκτήσω κάποτε.

Υπάρχει περίπτωση να το γνωρίζει κάποιος απο εδώ μέσα?
Εχω μιλήσει με τον άνθρωπο. Μου ακούγεται εντάξει!

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314081017-bmw-r-1100-gs

karellen
10/08/2021, 19:38
Αρκετή ψωριαση στα μέταλλα και τα πλαστικά έχουν ρεψει από τις καιρικές συνθήκες.
Χώρια απ αυτό θα χρειαστείς οπωσδήποτε γνωμάτευση από εξουσιοδοτημενο για την μηχανική του κατάσταση, αξονας, γωνιακή μετάδοση, δίσκο-πλατώ κλπ. γιατί οι φωτογραφίες δε λένε και πολλά.
Α και τα χιλιόμετρα είναι κάμποσα. Ναι ξέρω, άμα είναι καλόσυντηρημένο δεν υπαρχει προβλημα, αλλά και πάλι είναι πολλά.

Επαναλαμβάνω, έλεγχο καλό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2021, 20:43
Δεν υπάρχει δυνατότητα ελέγχου λόγω απόστασης.
Δηλαδή λες να μη ρισκάρω?

karellen
10/08/2021, 21:33
Συνηγορούν πολλά στο να μην.
Πολλά τα ρίσκα για γουρούνι στο σακί. Κανένας γνωστός τουλάχιστον να το δει?

doctor_john
10/08/2021, 21:53
Δεν είναι τυχαία στο όριο της τιμής, έχει ζήσει κοντά σε θαλασσα.
Αν είναι τυπικά όλα στο βιβλιο και θες να το ανακατασκευάσεις σιγα σιγα οκ.
Σε άλλη περίπτωση κοίταξε για κάποιο σε καλύτερη κατάσταση.

Κοντά στα 2300 θα βρεις αρκετά καλύτερο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2021, 22:12
Ευχαριστώ παιδια!

katsar
11/08/2021, 06:00
Αυτό πατερ αν πεις να το στρώσεις απέξω και αν θέλει και κάποιο βαρύ σέρβις στην μπεμβε λόγο φυσιολογικής φθοράς από χλμ μπορεί να σου φύγει άλλο ένα χιλίάρικο για πλάκα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 07:15
Αυτό πατερ αν πεις να το στρώσεις απέξω και αν θέλει και κάποιο βαρύ σέρβις στην μπεμβε λόγο φυσιολογικής φθοράς από χλμ μπορεί να σου φύγει άλλο ένα χιλίάρικο για πλάκα.

Απο έξω δε με ενδιαφέρει. Ποτε δε με ένοιαζε η εμφάνιση.
Ο άνθρωπος ειναι 57 χρονών και έπεσε απο τη σκάλα και έσπασε το πόδι του. Το πουλάει γιατί δεν θέλει να ξανακαβαλησει δίτροχο. Το πήρε με 15.000 και του τα έχει κάνει όλα σε ταξίδια. Ισχυρίζεται ότι μηχανικά είναι άψογο αφού καθε χρόνο αλλάζει λάδι και τσιμουχακια και καποιες άλλες εργασίες. Μου είπε απο μόνος του να παω κάποιον νσ τη δει γιατί δεν γίνεται να πάρω γουρούνι στο σακί.

lospsi
11/08/2021, 07:30
Πάντως, άνθρωπός που ισχυρίζεται ότι μηχανικά είναι άψογο αλλά εξωτερικά είναι σε τέτοια κατάσταση, θα με προβλημάτιζε. Το άψογο για κάποιους είναι οριακά αποδεκτό για άλλους:D

doctor_john
11/08/2021, 07:43
Θα ήθελα να μάθω αν το συγκεκριμένο έχει ενημερωμένο βιβλίο service για τα χλμ του.
Μου φαίνεται δύσκολο και αν έχει περάσει στην φάση επισκευάζουμε ότι χαλάει.. θα μοιάζει ασυμμάζευτο.

Ωραία μοτό, ίσως όχι τόσο δυνατή για κάποιον που έχει συνηθίσει 120hp.
Εμένα δεν μου έλειψε ποτέ η δύναμη στα πλαίσια του 19" εμπρός και παίζαμε κυνηγητό
με ότι υπήρχε δικύλινδρο.

Εύκολη συντήρηση, θέλει όμως διάβασμα, εργαλεία και χρόνο. Αλλιώς υπολογίζεις 500ε ετήσια.
Θεωρώ ότι με πολύ τρέξιμο έχεις ένα GS σε καλή κατάσταση κοντά στις 3000ε.

Πολλά απο αυτά θα αλλαχθούν και σε καλύτερα μεταχειρισμένα των 3000ε.

Το μόνο μείον σε αυτή τη μοτό είναι οι ευαίσθητες βάσεις του υποπλαίσιου στο σασμαν.
Αν κάνεις πετάγματα ή φορτώνεις πολύ υπάρχουν ενισχύσεις της touratech για το σημείο.

tzimidis
11/08/2021, 07:52
Κάνε ένα καλό σέρβις στο freewind και θα σε βγάλει αλλά 10 χρόνια.
Εγώ ήδη μετάνιωσα που το παροπλισα και σκέφτομαι σοβαρά να το αναστήσω

karellen
11/08/2021, 09:16
Εξυπακούεται πως έτσι αβίαστα που το βγάλαμε ταλαιπωρημένο μπορεί κάλλιστα να είναι καλοσυντηρημένο.
Απλώς πάτερ πρέπει να σου πει λεπτομερώς τα 'βαριά' σέρβις βαλβίδες-λίπανση άξονα και κυρίως αν έχει κάνει κάτι με το δίσκο πλατώ γιατί όπου να 'ναι θα ζητήσει.

Τζιμίδη καμμία σχέση το ένα με το άλλο στο ταξίδι.

tzimidis
11/08/2021, 09:46
Εξυπακούεται πως έτσι αβίαστα που το βγάλαμε ταλαιπωρημένο μπορεί κάλλιστα να είναι καλοσυντηρημένο.
Απλώς πάτερ πρέπει να σου πει λεπτομερώς τα 'βαριά' σέρβις βαλβίδες-λίπανση άξονα και κυρίως αν έχει κάνει κάτι με το δίσκο πλατώ γιατί όπου να 'ναι θα ζητήσει.

Τζιμίδη καμμία σχέση το ένα με το άλλο στο ταξίδι.

Γενικά καμμια σ εση το ένα με το άλλο.
Ειδικά σε ταξίδι.
Αλλά ούτε σε κόστη, καταναλώσεις, σέρβις,συντηρήσεις.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 09:51
Εξυπακούεται πως έτσι αβίαστα που το βγάλαμε ταλαιπωρημένο μπορεί κάλλιστα να είναι καλοσυντηρημένο.
Απλώς πάτερ πρέπει να σου πει λεπτομερώς τα 'βαριά' σέρβις βαλβίδες-λίπανση άξονα και κυρίως αν έχει κάνει κάτι με το δίσκο πλατώ γιατί όπου να 'ναι θα ζητήσει.

Τζιμίδη καμμία σχέση το ένα με το άλλο στο ταξίδι.

Η αλήθεια είναι ότι το φριγουιντ το ξέρω πως έχει άλλη μια δεκαετία απροβλημάτιστη στην πλάτη του.
Απλά σε συνδυασμό με την πόλη ζεστή που βγάζει στις γάμπες τώρα στους καύσωνες με τους κραδασμούς και με τις κουραστικές ψιλές του είναι ότι το βαρέθηκα κιόλας. Η γυναίκα μου λέει να το πουλήσω και μετά να δω τι θα κάνω. Εγώ τις λέω ότι θα το κρατησω 2 3 μήνες μετά την αγορά του καινούργιου που σε περίπτωση που δεν βγει καλό το άλλο να το διώξω και να μείνω με το φριγουιντ πού δε βγάζει ζημιές. Η γυναίκα μου λέει ότι θα βρεθώ να είμαι με 2 μηχανάκια αφού είμαι δεμένος συναισθηματικά με το φριγουιντ και δε θα το δώσω (κάτι που ξέρω ότι αληθεύει και τις το κρύβω :lol:).

azar41
11/08/2021, 12:07
To bmw έχει φίλος και το οδηγώ πότε-πότε.Βγάζει αρκετή ζέστη στα πόδια,περισσότερη από το σουζούκι θα έλεγα,δεν οδηγείς αερόψυκτο με βερμούδα!:)

TONYBANDIT
11/08/2021, 12:40
Το 1100 και φθηνά να το βρεις για μένα δεν αξίζει γιατί με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το καλύτερο gs που είναι το 1150.
Η 6η ταχύτητα και το ενισχυμένο υποπλαίσιο είναι μεγάλο αβαντάζ.Τα ίδια έλεγα καί στον φίλο μου τον Κώστα kordix
και πήρε ένα πολύ καλό 1150.
Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι η ήρεμη οδηγηση,αλλιώς τα παίρνεις στο χέρι εύκολα.

ptc
11/08/2021, 12:43
Κωστή, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.
Αν δεν υπάρχει μια καλή καβάτζα στη τράπεζα για κάτι που θα βγει (αργά ή γρήγορα) δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Σε τέτοια εργαλεία -μηχανές ή αυτοκίνητα- το κόστος απόκτησης δεν είναι το μόνο που πρέπει να υπολογίζεις στο μπάτζετ σου. Αν είσαι τσίμα τσίμα οικονομικά
το βρίσκω κακή ιδέα.

OldMan
11/08/2021, 13:20
Αυτο το 14bph το μετρησε στο δυναμομετρο..??

Ρε μπας και ειναι 110 cc..??

Parking
11/08/2021, 13:21
Κωστή, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.
Αν δεν υπάρχει μια καλή καβάτζα στη τράπεζα για κάτι που θα βγει (αργά ή γρήγορα) δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Σε τέτοια εργαλεία -μηχανές ή αυτοκίνητα- το κόστος απόκτησης δεν είναι το μόνο που πρέπει να υπολογίζεις στο μπάτζετ σου. Αν είσαι τσίμα τσίμα οικονομικά
το βρίσκω κακή ιδέα.


Εδώ δεν έχουμε μεταξωτά βρακιά
Έχουμε παλιά βρακιά 2 νούμερα μικρότερα
που θα σκιστούν όταν τα βάλει
Αμαρτία είναι να μην τα χαρεί

Για μένα όχι
:D

Nitse3
11/08/2021, 15:05
Το 1100 και φθηνά να το βρεις για μένα δεν αξίζει γιατί με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το καλύτερο gs που είναι το 1150.
Η 6η ταχύτητα και το ενισχυμένο υποπλαίσιο είναι μεγάλο αβαντάζ.Τα ίδια έλεγα καί στον φίλο μου τον Κώστα kordix
και πήρε ένα πολύ καλό 1150.
Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι η ήρεμη οδηγηση,αλλιώς τα παίρνεις στο χέρι εύκολα.

Υποθέτω ότι είναι κυρίως οικονομικός ο λόγος για το 1100 αλλά για μένα θα ήταν αισθητικός, το 1100 είναι το μόνο gs που μου αρέσει αισθητικά, τα υπόλοιπα δεν τα μπορώ καθόλου.

bmwr1100gs
11/08/2021, 18:57
Πατερ μου Καλησπέρα.

Εγώ είχα πάρει ένα 1100gs χρόνια σε ακινησία με 130 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Ήθελε αντλία βενζίνης, ρύθμιση βαλβίδες και μπαταρία.

Την κράτησα 5 χρόνια και την έδωσα με 160 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Κατανάλωση μέσα στην Αθήνα, 6,5. Κράτημα και ποιότητα κύλισης απίστευτη. ABS, ψεκασμό και αξιοποιήσιμη δύναμη παντού και πάντα. Την έδωσα γιατί την είχα στο τέλος μόνο μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος μου (κοντος) και τέλος τα πάγια έξοδα.

Την αντικατεστησα με μια f 650 gs.

Ότι θες πες μου.

doctor_john
11/08/2021, 21:25
Kαλά μπορεί να μην συμφωνούμε όλοι στο αν είναι καλύτερο το 1150 απο το 1100, αν είναι το καλύτερο gs και τέτοια :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 21:34
Κωστή, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.
Αν δεν υπάρχει μια καλή καβάτζα στη τράπεζα για κάτι που θα βγει (αργά ή γρήγορα) δεν το βρίσκω καλή ιδέα. Σε τέτοια εργαλεία -μηχανές ή αυτοκίνητα- το κόστος απόκτησης δεν είναι το μόνο που πρέπει να υπολογίζεις στο μπάτζετ σου. Αν είσαι τσίμα τσίμα οικονομικά
το βρίσκω κακή ιδέα.

Ευχαριστώ Πέτρο. Μπάτζετ υπάρχει 1800 €ταβάνι. Αν θα πουλουσα το σουζουκι θα ήταν διαφορετικα.
Δυστυχώς είμαι αφελής και πολλές φορές εχω πιαστεί μ@λ@κας γιατί κοιταζω μονο το κόστος απόκτησης όπως λες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 21:34
To bmw έχει φίλος και το οδηγώ πότε-πότε.Βγάζει αρκετή ζέστη στα πόδια,περισσότερη από το σουζούκι θα έλεγα,δεν οδηγείς αερόψυκτο με βερμούδα!:)

Το 1100 είναι και αυτό αεροψηκτο ε?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 21:36
Το 1100 και φθηνά να το βρεις για μένα δεν αξίζει γιατί με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το καλύτερο gs που είναι το 1150.
Η 6η ταχύτητα και το ενισχυμένο υποπλαίσιο είναι μεγάλο αβαντάζ.Τα ίδια έλεγα καί στον φίλο μου τον Κώστα kordix
και πήρε ένα πολύ καλό 1150.
Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι η ήρεμη οδηγηση,αλλιώς τα παίρνεις στο χέρι εύκολα.

Εννοείτε μου αρέσει περισσότερο το 1150.Πάντα μου άρεσε. Φιλος απο το Ηράκλειο έχει γυρίσει όλη την υδρόγειο με αυτο.Μου είχε κάνει απίστευτες ιστορίες. Απο τοτε μου άρεσε το 1150.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 21:37
Πατερ μου Καλησπέρα.

Εγώ είχα πάρει ένα 1100gs χρόνια σε ακινησία με 130 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Ήθελε αντλία βενζίνης, ρύθμιση βαλβίδες και μπαταρία.

Την κράτησα 5 χρόνια και την έδωσα με 160 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Κατανάλωση μέσα στην Αθήνα, 6,5. Κράτημα και ποιότητα κύλισης απίστευτη. ABS, ψεκασμό και αξιοποιήσιμη δύναμη παντού και πάντα. Την έδωσα γιατί την είχα στο τέλος μόνο μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος μου (κοντος) και τέλος τα πάγια έξοδα.

Την αντικατεστησα με μια f 650 gs.

Ότι θες πες μου.

Πος το βλέπεις αυτο της αγγελίας?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2021, 21:38
Πάντως με όλα αυτά που μου έχετε πει η ζυγαριά γέρνει προς το "κρατα το φριγουιντ και κάτσε στ'αυγα σου.

toyar
11/08/2021, 22:08
Αγαπητε παπασουζα...
Αν για το φριγουιντ σου παιρνουν 100 ευρω για 1-2 καλωδια το bmw μην το κοιτας ουτε σε φωτο

doctor_john
11/08/2021, 22:10
"πάρε ακριβότερο και ετοιμάσου" καλύτερα
Τώρα η προσωπική μου άποψη για τις συγκεκριμένες αεροελαιόψηκτες που δεν οδηγούνται με βερμούδα απο κυρίες:
η μπολντόζα είναι δικαίωμα του αντρός.-

bmwr1100gs
11/08/2021, 22:53
Πος το βλέπεις αυτο της αγγελίας?

Σε κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα, θα σου ζητήσει συμπλέκτη, ανάλογα με την χρήση.

Γενικά η συντήρηση δεν είναι κάτι τρελό. Τα βασικά μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου, λάδια φίλτρα ακόμα και ρύθμιση βαλβίδων. Ανταλλακτικά βρίσκεις εύκολα και φθηνά.

Εαν είχε αλλάξει συμπλέκτη, σε αυτή την τιμή θα ήταν πρώτη ευκαιρία. Τώρα έχεις μπροστά σου ένα έξοδο περίπου 500 ευρώ.

Το θέμα είναι εάν θα την χρησιμοποιείς για αυτό που έχει φτιαχτεί, δηλαδή για ταξίδια , τότε πάρε την. Εαν την έχεις για μέσα στην πόλη, όπως εγώ την δικιά μου, καλύτερα όχι.

doctoras
12/08/2021, 09:23
Ευχαριστώ Πέτρο. Μπάτζετ υπάρχει 1800 €ταβάνι. Αν θα πουλουσα το σουζουκι θα ήταν διαφορετικα.
Δυστυχώς είμαι αφελής και πολλές φορές εχω πιαστεί μ@λ@κας γιατί κοιταζω μονο το κόστος απόκτησης όπως λες.

για αυτό το μπατζετ τα μηχανάκια λίτρου, είναι ρίσκο, αν χρειαστεί πραγματακια ξεφεύγεις...

εναλλακτική λύση στο μπατζετ για την αλλαγή, πουλάς το freewind και ασφαλής μετάβαση είναι ένα καλοδιατηρημένο Transalp 600 (μικρή πιθανότητα σε αυτό το μπατζετ για προσεγμένο Transalp 650).

σκόρπιες ιδέες:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314352744-honda-transalp-600
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35779287-honda-transalp-600
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24064847-honda-transalp-600#bigger-photos
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37026026-honda-transalp-600

ποπαϋ
12/08/2021, 09:59
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314958625-suzuki-v-strom-650

δεν τον ξέρω αλλά απο τις φωτό φαίνεται καλό. και είναι και στο Κάστρο

giorgosb
12/08/2021, 10:45
Έχει συρθεί κι από τις δυο μεριές όμως..

ποπαϋ
12/08/2021, 11:03
ας πάρει το bmw.

doctor_john
12/08/2021, 11:06
Σε κάστρο μένει ρε Ζωρζ και έχει μπαγαζιέρα, αν ήταν κοπέλα θα είχε κοτσίδες.. τι να κάνουμε δηλαδής...

giorgosb
12/08/2021, 11:16
ας πάρει το bmw.

Tο δίλημμα δεν είναι παλιό πολυέξοδο BMW ή στουκαρισμένο V-Strom.. :)

Νομίζω ο Παπασούζας είπε ότι το μπάτζετ είναι μέχρι 1.800€ και η ζυγαριά πλέον γέρνει προς το να κρατήσει το Freewind..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/08/2021, 21:55
Σκέφτομαι να το κρατησω το φριγουιντ και αν θα παρουσιαστεί ευκαιρία ή κάποια ανταλλαγή να το κοιτάξω. Με κάποιους γνωστούς πού μίλησα και με εσάς όλοι σχεδόν λένε μη πάρω μηχανακι χωρίς να το έχει δει μάστορας.

νεοσσός
12/08/2021, 22:07
Για ποιο λόγο θέλεις να αλλάξεις μοτοσακάκι; Σπάστηκες που σε άφησε στο δρόμο το Freewind λόγω πλεξούδας (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150006&p=3107406&viewfull=1#post3107406) και το θεωρείς αναξιόπιστο; Θέλεις κάτι πιο άνετο και πιο ταξιδιάρικο;

est
12/08/2021, 22:16
Το GS μπορεί να είναι άριστο, η λογική όμως λέει πως αν έχεις μια τέτοια μηχανή για καθημερινή, το κόστος χρήσης θα αυξηθεί και ότι είναι να παρουσιάσει θα το βγάλει πιο σύντομα.
Εκτός αν σου περισσεύουν αυτά τα λεφτά και πεις ότι θα το πάρεις για να πηγαίνεις μακρινές ήρεμες διαδρομές κι αν σου βγάλει κάτι θα έχεις τον εργάτη Φρηγουιντ.

Nitse3
12/08/2021, 22:16
Βαρέθηκε τα "τίμια" μηχανάκια και ψάχνει για κάτι πιο άτιμο τώρα μέχρι να έρθει η ώρα του 990. :-)

panavour
12/08/2021, 22:31
τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κ............................
ειδικα στις προπελες,και ειδικα στις φτηνες προπελες.
γι αυτο κατσε στα αυγουλακια σου.
βεβαια,στον κ......... ,και στο τι βρακι θα βαλει τον πρωτο λογο εχει ο κατοχος και οχι οι υπολοιποι.

doctor_john
12/08/2021, 22:32
αν το 990 είναι ο καημός, θα έλεγα να εστιάσει εκεί. Τότε έχει νόημα να αγοράσεις ότι αντέχεις και να το στήσεις διορθώνοντας βλάβες με καινούρια ανταλλακτικά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/08/2021, 23:59
Το GS μπορεί να είναι άριστο, η λογική όμως λέει πως αν έχεις μια τέτοια μηχανή για καθημερινή, το κόστος χρήσης θα αυξηθεί και ότι είναι να παρουσιάσει θα το βγάλει πιο σύντομα.
Εκτός αν σου περισσεύουν αυτά τα λεφτά και πεις ότι θα το πάρεις για να πηγαίνεις μακρινές ήρεμες διαδρομές κι αν σου βγάλει κάτι θα έχεις τον εργάτη Φρηγουιντ.

Λεφτά δεν περισσεύουν ποτε!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 00:00
Βαρέθηκε τα "τίμια" μηχανάκια και ψάχνει για κάτι πιο άτιμο τώρα μέχρι να έρθει η ώρα του 990. :-)

Το 950 είναι ο πόθος!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 00:02
αν το 990 είναι ο καημός, θα έλεγα να εστιάσει εκεί. Τότε έχει νόημα να αγοράσεις ότι αντέχεις και να το στήσεις διορθώνοντας βλάβες με καινούρια ανταλλακτικά.

Καποια στιγμή θα γίνει κι αυτο! Προς το παρόν υπάρχει ο παράγοντας "γυναίκα "που σκοντάφτω!

Bowleno
13/08/2021, 00:28
Καποια στιγμή θα γίνει κι αυτο! Προς το παρόν υπάρχει ο παράγοντας "γυναίκα "που σκοντάφτω!

.... Και 4 (αν δεν κάνω λάθος) παιδιά.... Κάτσε στα ωά σου ρε συ, όταν με μπάτζετ που δεν φτάνει ούτε για καινούργιο κινέζικο παπί απλά πας γυρεύοντας μπελάδες χωρίς ουσιαστικό λόγο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 06:33
.... Και 4 (αν δεν κάνω λάθος) παιδιά.... Κάτσε στα ωά σου ρε συ, όταν με μπάτζετ που δεν φτάνει ούτε για καινούργιο κινέζικο παπί απλά πας γυρεύοντας μπελάδες χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Αυτό αρχίζω και σκέφτομαι. Προς το παρόν το θέμα παγώνει!

doctor_john
13/08/2021, 07:04
Την υγεία του μπαμπά τους δεν την σκέφτεσαι; :D
Ασε που έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά, για ρώτησε τα, να "πάρουμε" ένα 990 τώρα που πάλιωσε το 650;..
Το πολύ πολύ να σου πουν πάρε benelli. Μη δώσεις σημασία, δεν είναι όπως παλιά :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 08:39
Την υγεία του μπαμπά τους δεν την σκέφτεσαι; :D
Ασε που έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά, για ρώτησε τα, να "πάρουμε" ένα 990 τώρα που πάλιωσε το 650;..
Το πολύ πολύ να σου πουν πάρε benelli. Μη δώσεις σημασία, δεν είναι όπως παλιά :lol:

:lol::lol:

KotsosDR
13/08/2021, 10:16
Με μπάτζετ 1800 και αν δώσεις το Freewind και κάνεις και μία καλή οικονομική διαχείριση με δεδομένο πάντα οτι θες κάτι σε 950 , πως και δεν κοιτάς κανένα περιποιημένο Αφρικα ;

βάζω σαν παράδειγμα αυτά για να καταλάβεις τι εννοώ
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314486931-honda-xrv-750-africa-twin
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314697168-honda-africa-twin-xrv-750

katsar
13/08/2021, 10:23
Έτσι να την πω και εγώ,αφού μας αρέσουν οι αρχαιολογίες θα κοιτούσα και ένα τενερε 750.Καλά γκάζια,άνετο και με λίγο συμμάζεμα γίνεται μηχανάρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 11:36
Με μπάτζετ 1800 και αν δώσεις το Freewind και κάνεις και μία καλή οικονομική διαχείριση με δεδομένο πάντα οτι θες κάτι σε 950 , πως και δεν κοιτάς κανένα περιποιημένο Αφρικα ;

βάζω σαν παράδειγμα αυτά για να καταλάβεις τι εννοώ
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314486931-honda-xrv-750-africa-twin
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314697168-honda-africa-twin-xrv-750

Το αφρικα δε μού αρέσει γιατί είναι παλιό μηχανάκι και κοστίζει πολλά. Γνώμη μου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 11:40
Έτσι να την πω και εγώ,αφού μας αρέσουν οι αρχαιολογίες θα κοιτούσα και ένα τενερε 750.Καλά γκάζια,άνετο και με λίγο συμμάζεμα γίνεται μηχανάρα.

Τενερε ειχα.Το 750 το σουπερ του 1991.Ότι καλύτερο είχε περάσει από τα χέρια μου. Το ειχα κανενα 9μηνο οταν ειχα και το τιντιεμ το 850.Με το τενερε εκανα χωμα.Σε ενα πεταγμα μια φορά εσκασα με το τροχο σε κλειστή γωνία και έπεσα και κατέστρεψα ολο το μπροστινό σύστημα. Εγω πηγα στο νοσοκομείο με σπασμένο χέρι και αυτό πουλήθηκε για ανταλλακτικά!

panavour
13/08/2021, 11:55
μ αυτα τα λεφτουδακια παρε ενα deauville 650 ,και κρατα και το σουτζουκακι για καμια χωματοφλαταδουρα.μην μπλεκεις με σαπιο-προπελλες.

Nitse3
13/08/2021, 16:16
Πάντως με 3500 (συνδυαστικό μπατζετ) παίρνεις στρομ, βαραντέρο, transalp 700, tdm 900 και αν θες ευρωπαϊκό έχει και tiger 955, capanord, ή κανα σπάνιο πουλί ΚLV 1000. Μόνο στην Κρήτη βγάζει αρκετές επιλογές το car σε όλα τα ανωτέρω. Εγώ λέω να ανανεωθείς.

lospsi
13/08/2021, 16:59
Πάντως με 3500 (συνδυαστικό μπατζετ) παίρνεις στρομ, βαραντέρο, transalp 700, tdm 900 και αν θες ευρωπαϊκό έχει και tiger 955, capanord, ή κανα σπάνιο πουλί ΚLV 1000. Μόνο στην Κρήτη βγάζει αρκετές επιλογές το car σε όλα τα ανωτέρω. Εγώ λέω να ανανεωθείς.

Καλή ιδέα και αυτή! Νομίζω πως πρέπει να το δεις πολύ σοβαρά αυτό το ενδεχόμενο!

zannisvel
13/08/2021, 19:20
Το Transalp 700 θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή αναβάθμισης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/08/2021, 21:38
Θα κρατήσω το φριγουιντ μέχρι να δω τι θα γίνει.
3.500 μπάτζετ δεν έχω με τίποτα. 1800 ευρώ εχω και αυτό γιατί δε βαζω αιρκοντισιον.
Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα.
Εχω ξανακάνει μαλακιες στη ζωή μού που έχω μετανιώσει. Δε θελω να την ξαναπαθω.Οπως μου ήρθε η καψα έτσι μου φύγε.

kordix
14/08/2021, 18:05
Πάντως για κάποιον άλλο και όχι για τον παπασούζα, GS 1100 με 1600 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή.

Αν ελεγχθεί και δεν πατινάρει οπότε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αλλαγής σετ δίσκου, τότε όλα τα άλλα φτιάχνονται προσιτά (και όχι σε επίσημα εξουσιοδοτημένα συνεργεία). Ο άξονας επισκευάζεται άσε που δεν είναι σίγουρο πως θα έχει ζημιά.

Είναι μια μοτοσικλέτα που μπορεί να ζήσει για πάντα με την ανάλογη φροντίδα και μπορεί να κάνει από χώμα ως ταξίδι παντού. Με τέτοια τιμή αξίζει να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά.

Στα μεταχειρισμένα έχει πολλά ανταλλακτικά με νορμάλ τιμές.

(Το r 1150 GS το είχα πάρει 3500 το 2015, οπότε εδώ μιλάμε σχεδόν για τα μισά λεφτά.)

doctor_john
14/08/2021, 19:19
χα, καλά τα λες, αν ρωτάς για μπόξερ πολύ πιθανά δεν είναι για εσένα..
και εντάξει, δεν είναι πυρηνική φυσική να αλλάξεις δίσκο, θέμα χρόνου και τάξης στο πως θα το διαχειριστείς είναι.

bmwr1100gs
14/08/2021, 20:27
Πάντως για κάποιον άλλο και όχι για τον παπασούζα, GS 1100 με 1600 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή.

Αν ελεγχθεί και δεν πατινάρει οπότε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αλλαγής σετ δίσκου, τότε όλα τα άλλα φτιάχνονται προσιτά (και όχι σε επίσημα εξουσιοδοτημένα συνεργεία). Ο άξονας επισκευάζεται άσε που δεν είναι σίγουρο πως θα έχει ζημιά.

Είναι μια μοτοσικλέτα που μπορεί να ζήσει για πάντα με την ανάλογη φροντίδα και μπορεί να κάνει από χώμα ως ταξίδι παντού. Με τέτοια τιμή αξίζει να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά.

Στα μεταχειρισμένα έχει πολλά ανταλλακτικά με νορμάλ τιμές.

(Το r 1150 GS το είχα πάρει 3500 το 2015, οπότε εδώ μιλάμε σχεδόν για τα μισά λεφτά.)

Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.

νεοσσός
14/08/2021, 20:30
Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.
Όνομα νήματος: "BMW r 1100 gs"
Όνομα χρήστη: "bmwr1100gs"

Ψιλοαναμενόμενο να γράψεις θετικά σχόλια. :)

bmwr1100gs
15/08/2021, 02:45
Όνομα νήματος: "BMW r 1100 gs"
Όνομα χρήστη: "bmwr1100gs"

Ψιλοαναμενόμενο να γράψεις θετικά σχόλια. :)

Δεν το έχω πλέον, αλλά αντικειμενικά έχει εξοπλισμό, το 1994, που τα υπόλοιπα της κατηγορίας απέκτησαν το 2004!

Η οδηγική συμπεριφορά, είναι υποκειμενικό, αλλά για τα δικά μου δεδομένα, είναι κορυφαία.

Κάποιος που κοιτάει την ουσία δεν πρέπει να το παραβλέψει, όσο παλιό και να είναι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 06:57
Είναι ακριβώς όπως τα λες, πολύ μοτοσικλέτα για τα χρήματα της, από μια εποχή που στην BMW, κοίταζαν την ουσία.

Κάποια στιγμή....

toyar
15/08/2021, 07:50
οταν οι γερμανοι προσπαθουν να ξεπερασουν την εποχη τους την πληρωνει ο κατοχος και μαλιστα πανακριβα
γενικοτερα σε τοσο παλια μηχανακια ανεξαρτητως μαρκας θα πρεπει να ειναι ετοιμος να διαθεσεις αλλα τοσα αν θες να εχεις σωστο μηχανακι
κι αυτο στην περιπτωση που ελεχθει και δεν βρεθει καποια βαρια βλαβη σε κινητηρα η σκελετο
σε καθε περιπτωση ξεκινας με ενα μεγαλο σερβις και πιθανοτατα λαστιχα και φρενα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 10:49
οταν οι γερμανοι προσπαθουν να ξεπερασουν την εποχη τους την πληρωνει ο κατοχος και μαλιστα πανακριβα
γενικοτερα σε τοσο παλια μηχανακια ανεξαρτητως μαρκας θα πρεπει να ειναι ετοιμος να διαθεσεις αλλα τοσα αν θες να εχεις σωστο μηχανακι
κι αυτο στην περιπτωση που ελεχθει και δεν βρεθει καποια βαρια βλαβη σε κινητηρα η σκελετο
σε καθε περιπτωση ξεκινας με ενα μεγαλο σερβις και πιθανοτατα λαστιχα και φρενα

Εχω καταλήξει. Απλά κουβέντα να γίνεται.

Εχω παρατηρήσει 2 είδη. Αυτούς που μισούν τις μπεμβε και τους άλλους.
Οι Γερμανοί στα αυτοκίνητα θεωρούνται κορυφή. Ασφαλεια αξιόπιστα είναι τα βασικότερα στοιχεία.
Τα μοτο τους γιατί να διαφέρουν?
Αυτοί πρώτοι παντρεψαν την ακτινα με το ασαμπρελο.
Λενε οτι αν βάλεις ενα γεματο ποτήρι νερό στο μποχερ πανω και πεζεις ξερογκαζιες δε θα χυθεί σταγόνα. Ελάχιστοι κραδασμοι.
Μποχερ σε συνδυασμό με διαφορικό και αναρτήσεις μπρος πίσω και την κεντρική μπροστα κάνουν το μηχανάκι τραίνο. Αν οχι αυτό τοτε ποιο για να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο ?


Το παλιό μηχανάκι δε μου λεει κάτι.
Έχει ξαναυπωθει...Οταν παίρνεις ενα πολυδουλεμενο μηχανάκι έχει τα ρίσκα του αλλά πρέπει να υπολογίσεις και ότι τις ζημιές που είναι να σου βγάλει στα 100.000χλμ π.χ. της εχει βγάλει και έχει φτιαχτεί και κάνει αλα τόσα.

νεοσσός
15/08/2021, 10:57
Αν οχι αυτό τοτε ποιο για να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο ?
Πώς αλλάζει ο άνθρωπος...; Από εκεί που έκανες άλματα με το τενερέ και πετούσες τα δίχρονα στο γκρεμό, άλλαξες τροπάριο και θέλεις να γυρίσεις ξεκούραστα τον κόσμο; Σε επόμενο ποστ αναμένουμε ερωτήσεις για αναπαυτική πολυθρόνα για τις κρύες μέρες του χειμώνα. :lol:

Πάντως για αξιοπιστία σε αμάξια, έχουν αλλάξει οι εποχές. Δεν κοιτάς γερμανικό, αλλά πρώτα κορεάτικο και κατόπιν ιαπωνικό.


Θεωρώ ότι πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα, να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να πάρεις κάτι καλύτερο.

doctoras
15/08/2021, 11:25
Το παλιό μηχανάκι δε μου λεει κάτι.
Έχει ξαναυπωθει...Οταν παίρνεις ενα πολυδουλεμενο μηχανάκι έχει τα ρίσκα του αλλά πρέπει να υπολογίσεις και ότι τις ζημιές που είναι να σου βγάλει στα 100.000χλμ π.χ. της εχει βγάλει και έχει φτιαχτεί και κάνει αλα τόσα.

συμφωνώ με την εκτίμηση σου
επιπροσθέτως οι βαυαροί κατασκευάζουν και εξελίσσουν τον boxer πάνω απο 80χρόνια, θεωρητικά αυτό το μοτερ πρέπει να είναι αξιόπιστο
πρακτικά χωρίς πλήρη ενημερωμένο ιστορικό μηχανήματος είναι ρίσκο που μπορείς να το παρεις γνωρίζοντας οτι μπορεί να σου ράψει μερικά ευρωπαικά κοστουμάκια

doctor_john
15/08/2021, 12:05
Παιδιά ένας κινητήρας που τον δουλεύουμε με νίτρο για εκατοντάδες χιλιάδες χλμ, που τον έχουν στην δασοπυρόσβεση για αντλία
που τον φοράνε μικρά αεροπλάνα κ.λπ. δεν έχει προβλήματα.

Στο GS τα προβλήματα είναι σε σκληρά πλαστικά, αν σου κάτσει στο abs, αν αδειάζει τελείως το τεπόζιτο στην τρόμπα,
αν είσαι παιχνιδιάρης η κόντρα του άξονα, τα σωληνάκια φρένων αν δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.
Έχει μια ρουτίνα συντήρησης που καλό είναι να την ακολουθείς για να μην βγάζει.
Και να μην την ακολουθείς δεν θα σε αφήσει στο δρόμο, θα ενημερώσει και θα φτάσεις εκεί που πας.

Μου έκανε πολύ θόρυβο η τρόμπα, άλλαξε την πολικότητα ο μηχανικός, καθάρισε.
Δεν μου συγχρόνιζε το abs αν δεν ήταν καλή η μπαταρία, είχα πάντα abs όταν χρειάστηκα.

Για εμένα οι αναρτήσεις είναι ακριβό ανταλλακτικό, τις άλλαξα κάποια στιγμή και είδα άλλη τόση μοτοσυκλέτα απο
αυτή που ήξερα.

Δεν το προτείνω πλέον στον Παπαζούζα πρωτίστως γιατί νομίζω πως του αρέσει το 950 της KTM περισσότερο
και γιατί μου έχει δώσει την εντύπωση ότι δεν έχει κλειστό γκαράζ γι' αυτήν.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 16:18
πετούσες τα δίχρονα στο γκρεμό
Με εκπλησεις!!!Κατι θυμάσαι αλλά το χάνεις στα σημεία :lol:Ντιαρ 350 ηταν.Αν ήταν δίχρονο θα είχα γλυτώσει εκείνη την περιπέτεια!

νεοσσός
15/08/2021, 16:34
Με εκπλησεις!!!Κατι θυμάσαι αλλά το χάνεις στα σημεία :lol:Ντιαρ 350 ηταν.Αν ήταν δίχρονο θα είχα γλυτώσει εκείνη την περιπέτεια!
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54072&p=3093548&viewfull=1#post3093548

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 17:48
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54072&p=3093548&viewfull=1#post3093548

:beer::beer:

Bowleno
15/08/2021, 19:23
συμφωνώ με την εκτίμηση σου
επιπροσθέτως οι βαυαροί κατασκευάζουν και εξελίσσουν τον boxer πάνω απο 80χρόνια, θεωρητικά αυτό το μοτερ πρέπει να είναι αξιόπιστο
πρακτικά χωρίς πλήρη ενημερωμένο ιστορικό μηχανήματος είναι ρίσκο που μπορείς να το παρεις γνωρίζοντας οτι μπορεί να σου ράψει μερικά ευρωπαικά κοστουμάκια

Τα οποία κοστουμάκια συνήθως προκύπτουν Armani Milano ....:cry:

contes di Zante
17/08/2021, 07:17
Εγώ έχω να πώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα δυσκολευτείς να βρείς καλό 990

panavour
17/08/2021, 09:38
Εγώ έχω να πώ ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο θα δυσκολευτείς να βρείς καλό 990

Αυτό φανταζομαι ισχύει για όλα τα μηχανάκια

lospsi
17/08/2021, 21:07
Μιας και η κουβέντα έχει πλατιάσει, κατά την γνώμη μου, στο μπάτζετ που παίζουν τα gs1100, κλάσεις ανώτερο μηχανάκι είναι το Caponord (αλλά και από τα gs1150). Αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Θα άξιζε πραγματικά να το κοιτάξουν σοβαρά όσοι ψάχνουν ένα φθηνό τουριστικό ονοφ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/08/2021, 05:26
Μιας και η κουβέντα έχει πλατιάσει, κατά την γνώμη μου, στο μπάτζετ που παίζουν τα gs1100, κλάσεις ανώτερο μηχανάκι είναι το Caponord (αλλά και από τα gs1150). Αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Θα άξιζε πραγματικά να το κοιτάξουν σοβαρά όσοι ψάχνουν ένα φθηνό τουριστικό ονοφ.

Και αυτό το κοίταζα. Οι επιλογές ήταν 4.
Καπορνοντ βεστρομ τζιες και 950.

Στις μάντρες*που πήγα κοίταζα τη βιτρίνα για αυτά τα 4.Αν είχαν έμπαινα μέσα.









*3 Έχουμε όλες κι όλες!

afric
22/08/2021, 20:12
Καλησπερα παιδια.
Μου αρέσει αυτό το μηχανάκι που είναι και σε καλή τιμή.
Είναι ενα απο τα μηχανάκια που ήθελα να αποκτήσω κάποτε.

Υπάρχει περίπτωση να το γνωρίζει κάποιος απο εδώ μέσα?
Εχω μιλήσει με τον άνθρωπο. Μου ακούγεται εντάξει!

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314081017-bmw-r-1100-gs

Σε ενδιαφερει ακομα?
Μπορω να παω να το δω αν θες, διπλα μου ειναι

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/08/2021, 21:09
Σε ενδιαφερει ακομα?
Μπορω να παω να το δω αν θες, διπλα μου ειναι

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε.
Προς το παρόν μένω όπως είμαι!!!
Ευχαριστώ και πάλι.

afric
23/08/2021, 06:47
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε.
Προς το παρόν μένω όπως είμαι!!!
Ευχαριστώ και πάλι.

νασαι καλα!