PDA

View Full Version : Daytona Zontes G155



Aviador
12/08/2021, 11:34
Χαιρετώ την παρέα!
Σκέφτομαι το παραπάνω μηχανάκι για το πήγαινε έλα στη δουλεία (Συνολικά 50χλμ).
Μου αρέσει εμφανισιακά, έχει μεγάλο ντεπόζιτο και πολύ μικρή κατανάλωση.
Θέλω κάτι καινούργιο. Όχι όμως σκούτερ ή παπί.
Τιμή κάπου στα 3 χιλιάρικα.
Για την ώρα έχω ένα CBF 1000 αλλά θα το δώσω.
Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχανάκι και γενικά με την Zontes?

ptc
12/08/2021, 11:56
Επειδη το ειχα το μηχανακι και για την αποσταση που αναφερεις πιστευω πως θα σε βολεψει πολυ.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315049974-suzuki-gsx-250r

Ξεκαθαρα ανωτερο απο το κινεζικο σε ολα τα επιπεδα, οδικη συμπεριφορα μεγαλης μηχανης, πραγματικη καταναλωση ~3,2/100. Καν΄του μια προταση στα 2800 και με μια βοηθεια απο κανενα συμφορουμιτη απο Ηρακλειο με το μπατζετ των 3000€ το εχεις στο σπιτι σου με μια μεταφορικη.

Το προτεινω -αν και ειπες για καινουριο- λογω εγγυησης που χρονικα υπερκαλυπτει την εγγυηση του καινουριου. Επισης στο σουζουκι την εγγυηση δε θα τη χρειαστεις καν, για το κινεζικο δεν ξερω να σου πω. Αν θες καινουριο για αλλους λογους περα της εγγυησης (πχ θες να του κανεις εσυ το στρωσιμο, θες να εισαι ο πρωτος που καθησες πανω, κτλ) αγνοεις την προταση μου. Καλες αγορες.

Aviador
12/08/2021, 13:00
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.
Ασφαλώς και είναι ανώτερο το Suzuki σε όλους τους τομείς.
Ωστόσο κοιτάζω μόνο καινούριο.
Θέλω να γνωρίζω το ιστορικό της μηχανής από το μηδέν.
Έστω και 500χλμ να έχει γράψει πάντα θα έχω τις αμφιβολίες μου για το ιστορικό μιας μεταχειρισμένης μηχανής.

ptc
12/08/2021, 14:27
Σεβαστο φιλε μου. Σε καινουριο στα λεφτα σου θα κοιτουσα την προσφορα της CF Moto για το 250NK στα 2990 με τριετη εγγυηση. Υπαρχει και κατοχος της μηχανης στο forum που ειναι ευχαριστημενος, αν ψαξεις λιγο θα βρεις και το νημα.

Τωρα θα μου πεις ρε φιλε εγω για το G155 ρωταω, γιατι φαγωθηκες να μου λες για ασχετα μηχανακια; Ο λογος ειναι οτι για 50χλμ καθημερινα νομιζω πως τα 150 κυβικα ειναι λιγα. Τα 250 ειναι επαρκη ωστε να κινεισαι με ασφαλεια στον αυτοκινητοδρομο (να μπορεις να κρατας 110-120χαω και να εχεις και λιγο ακομα γκαζακι για λογους ενεργητικης ασφαλειας). Ειχα κι εγω αντιστοιχη μετακινηση (40χλμ τη μερα) και η εμπειρια μου μου λεει οτι θες ~25 αλογα για να κινεισαι αξιοπρεπως στον αυτοκινητοδρομο. Εχω βεβαια και σοβαρες επιφυλαξεις για τα Zontes, αλλα αυτο ας πουμε οτι ειναι υποκειμενικο θεμα και δε χρειαζεται να σε απασχολει.

Απο την αλλη καταλαβαινω αν σου αρεσει το 155, το εχουν κανει μπανικο ειναι η αληθεια.