PDA

View Full Version : Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?



a_christoforos
15/08/2021, 00:51
Πρίν λίγους μήνες πήρα ένα σκούτερ μετά από πολλά χρόνια απουσίας από το χώρο της μοτοσυκλέτας και μόλις το ανέβηκα και άρχησα να το κυκλοφορώ ξύπνισαν μέσα μου παλιές αγάπες...:lol:
Έτσι αποφάσισα να το δώσω και να πάρω μια μοτό με ταβάνι τα 3000 ευρώ. Δεν σκοπεύω να πάω ταξίδια μόνο μέσα στην πόλη άντε και καμιά μεγάλη βόλτα στα 100χλμ πάνω κάτω.
Ξεκίνησα με GS650 αλλά διάβασα για ακριβά ανταλακτικά προβλήματα με αντλίες και κόμπλερ και το άφησα. Είδα λίγο για Versys 650 αλλά με 3000 παίρνω μηχανάκι με 50000χλμ πάνω και το φοβάμαι. Θέλω να είναι και κάπως οικονομικό. ΔΕν θέλω να δώσω 3000 για την αγορά και άλλα τόσα για να το φτιάξω.
Μετά βρήκα ένα Benelli TRK 251 μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια και για αυτά ακούω για μικρά προβλήματα αλλά θα έχει εγγύηση και πιστεύω θα είναι κάτι βατό δεν θα τρέχω συνεργεία συνέχεια ούτε θα είναι τόσο κοστοβόρο.
Έχει κάποιος το trk 251 που να το έχει κάνει καμιά 30000χλμ? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια. :)

BLiTzER
15/08/2021, 01:34
Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.

Bowleno
15/08/2021, 03:18
Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.

Είπε αυτός που άλλαξε 10 μηχανάκια σε 2 χρόνια:lol:

Συμφωνώ, κράτα το σκούτερ για τέτοια χρήση δεν χρειάζεσαι να μπεις σε έξοδα.

Nitse3
15/08/2021, 07:12
Παλιό , μεγάλο δικυλινδρο ή μονοκυλιδρο μέχρι 800 κ.ε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2021, 10:39
Και βεστρομ μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά!

a_christoforos
15/08/2021, 12:40
Για τη χρήση που το θέλεις, κράτα το σκούτερ. Με ευγνωμονείς αργότερα.

Την δουλεια την κάνει μια χαρά αλλά λέω να πάρω κάτι να το κάνω και λίγο γούστο. Στην χειρότερη θα πάρω 300 κυβικά να είναι λίγο πιο μηχανούλα...

a_christoforos
15/08/2021, 12:48
Και βεστρομ μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά!

Βρίσκεις αλλά σε τι κατάσταση και με πόσα χλμ. Δεν θέλω να το πάρω 3000 να ρίξω άλλα δύο και μετά να το πουλήσω 1500.
Ειληκρινά μου κάνει εντύπωση με αυτά τα μηχανάκια που είναι 15 χρονών έχει τόσα πολλά να πουλιούνται και πάλι κρατάνε τιμή. Αν πουλιούντε τελικά γιατί κάποια που είχα παρκάρει παλιότερα είναι με τους μήνες εκεί.

ptc
15/08/2021, 12:50
Αφού κοιτάς και προς Κίνα μεριά, ρίξε μια ματιά και στο CF Moto ΝΚ250 στα 2990 με τριετή εγγύηση. Θα είναι σίγουρα πιο παιχνιδιάρικο απ το TRK που είναι αρκετά ογκώδες για τόσο μικρό μοτέρ.

Σε ελαφρώς μτχ Ιάπωνα θα βρεις gsx250r , cbr300r και με λίγο υπομονή ίσως και κάνα Ζ300.

Προσωπικά είμαι υπέρ της μικρής μηχανής. Λιγότερα έξοδα, μεγαλύτερη ευκολία στην πόλη και πιο καινούριο. Έχουν κι αυτά το χαβαλέ τους -εκτός κι αν περιμένεις μόνο τις ευθείες για να χαρείς "γρήγορη οδήγηση".

a_christoforos
15/08/2021, 13:06
Αφού κοιτάς και προς Κίνα μεριά, ρίξε μια ματιά και στο CF Moto ΝΚ250 στα 2990 με τριετή εγγύηση. Θα είναι σίγουρα πιο παιχνιδιάρικο απ το TRK που είναι αρκετά ογκώδες για τόσο μικρό μοτέρ.

Σε ελαφρώς μτχ Ιάπωνα θα βρεις gsx250r , cbr300r και με λίγο υπομονή ίσως και κάνα Ζ300.

Προσωπικά είμαι υπέρ της μικρής μηχανής. Λιγότερα έξοδα, μεγαλύτερη ευκολία στην πόλη και πιο καινούριο. Έχουν κι αυτά το χαβαλέ τους -εκτός κι αν περιμένεις μόνο τις ευθείες για να χαρείς "γρήγορη οδήγηση".

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Ξέχασα να πω ότι είμαι 46 χρονών οπότε αυτά μου φαίνονται λίγο πιο νεανικά... Μετά θα ήθελα και μια βαλιτσούλα να βάζω κανένα κράνος ή τα ψώνια μου όταν κάνω καμιά δουλειά με αυτήν. Συμφωνώ με την μικρή για οικονομία. Είδα και για στρώμα 250 αλλά δεν έχει πολλά και ένα που πουλιέται 3900 μεταχειρισμένο... Για μένα υπερβολικά λεφτά για 250 κυβικά. Το trk είναι κινέζικο αλλά με σαφώς Ιταλικές καταβολές αλλά δεν είναι και κινεζιά όπως αυτό που είδα και μου έβγαλε το Zontes...

ΓιώργοςΤΤ
15/08/2021, 14:53
Τι εννοείς λέγοντας Ιταλικές καταβολές;

a_christoforos
15/08/2021, 15:56
Τι εννοείς λέγοντας Ιταλικές καταβολές;

Πιστεύω ότι κάτι έχουν κρατήσει από ιταλικό σχεδιασμό και τεχνογνωσία της Ιταλικής Benelli.

doctoras
15/08/2021, 17:07
Το ειχε ενας συμφορουμητης απο καινούργιο και το πούλησε δε καταλαβα καλα τους λόγους

Ομορφο πάντως ειναι το trk251, αν πας συνειδητοποιημένα προχωρα αφου κανεις καλο ελεγχο σε μηχανικό.
Επισης μια ακομη επιλογη που τσεκαρα ειναι το voge 300ds δες το παρακάτω
https://www.car.gr/314064035?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

a_christoforos
15/08/2021, 23:18
Το ειχε ενας συμφορουμητης απο καινούργιο και το πούλησε δε καταλαβα καλα τους λόγους

Ομορφο πάντως ειναι το trk251, αν πας συνειδητοποιημένα προχωρα αφου κανεις καλο ελεγχο σε μηχανικό.
Επισης μια ακομη επιλογη που τσεκαρα ειναι το voge 300ds δες το παρακάτω
https://www.car.gr/314064035?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Γιατρέ μου σε ευχαριστώ πολύ καλή πρόταση κι αυτή. Κινέζος καθαρός βέβαια αλλά φαίνεται ποιοτικό από είδα και διάβασα. Αν το παλικάρι κάνει και μια καλή τιμή ναι γιατί όχι.
Βέβαια σήμερα πέτυχα και έναν φίλο που έχει την BMW GS650 και μου είπε αν θέλω να την πάρω για όσο καιρό θέλω εφόσον θα λείπει στο εωτερικό. Λέω να την πάρω για έναν δυο μήνες θα με βοηθήσει καλύτερα και να δω τι θέλω.

BLiTzER
15/08/2021, 23:23
Την δουλεια την κάνει μια χαρά αλλά λέω να πάρω κάτι να το κάνω και λίγο γούστο. Στην χειρότερη θα πάρω 300 κυβικά να είναι λίγο πιο μηχανούλα...

Με ένα βεστρόμ ή κάποιο άλλο μηχανάκι των 300 κιλών, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα κάνεις γούστο. Μπινελίκια θα ρίχνεις, θα πληρώνεις τα τριπλά, και όλα αυτά για να πηγαίνεις στη δουλειά σου και βόλτες των 100 χλμ. Δε θεωρώ ότι αξίζει. Και, πίστεψέ με, έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια, για διάφορες χρήσεις.

Αν θες γούστο για τέτοια χρήση, πάρε ένα motard ή οποιοδήποτε μικρό, ελαφρύ μηχανάκι (250-300cc). Από οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να κρατήσεις το σκούτερ. My 2c. ;)

a_christoforos
16/08/2021, 09:14
Με ένα βεστρόμ ή κάποιο άλλο μηχανάκι των 300 κιλών, δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα κάνεις γούστο. Μπινελίκια θα ρίχνεις, θα πληρώνεις τα τριπλά, και όλα αυτά για να πηγαίνεις στη δουλειά σου και βόλτες των 100 χλμ. Δε θεωρώ ότι αξίζει. Και, πίστεψέ με, έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια, για διάφορες χρήσεις.

Αν θες γούστο για τέτοια χρήση, πάρε ένα motard ή οποιοδήποτε μικρό, ελαφρύ μηχανάκι (250-300cc). Από οτιδήποτε άλλο, καλύτερα να κρατήσεις το σκούτερ. My 2c. ;)

Ευχαριστώ πολύ. Είσαι η φωνή της λογικής... :) Όταν λέω γούστο δεν εννοώ τίποτα τρελό είμαι 46. Απλά μοτοσικλετάκι λίγο συμπλέκτη λίγο ο ήχος να ξεφύγω λίγο από την ραπτομηχανή... :lol:
Ναι πιο πολύ κοιτάζω εκεί. Benelli trk 251, Voge 300, Suzuki strom 250 αν και ακριβό...

man25
16/08/2021, 09:42
Κι εγώ θα κρατούσα το σκούτερ ή θα πήγαινα σαν πρώτη επιλογή στο Voge και δεύτερη το Benelli από αυτά που λες. Το benelli είναι λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις από το voge αν το δεις από κοντά και πιο αδύναμο (σε ίππους). Vstrom 250 κατά καιρούς υπήρχαν αγγελίες κοντά στα 3600-3700 αλλά από τη στιγμή που δεν εναρμοστηκε με το euro 5 και άρα δεν βγαίνει καινούριο, πήραν και τα μεταχειρισμένα την ανιούσα. Περισυ το καλοκαίρι είχε παίξει και το gsx 250r στα 2800€ τελική τιμή καινούριο, έφυγαν όλα μέσα σε ένα 20ημερο, ήταν φοβερή τιμή, αλλά για μένα καλύτερα θα σε βολεψει είτε το σκούτερ είτε ένα μικρό on off

ptc
16/08/2021, 10:26
Παντως μιας και βλεπω πως το strom το εχεις στις επιλογες σου και απλα σε χαλαει η τιμη... να ξερεις πως το gsx250r ειναι βασικα η ιδια μηχανη. Το μονο που αλλαζει ειναι πλαστικα, σελα, τιμονι. Εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153035&page=18&p=3065134&viewfull=1#post3065134) το δικο μου με μπαγκαζιερα και εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153035&page=20&p=3107699&viewfull=1#post3107699) του Χρηστου (doctoras) με σχαρα και τιμονι. Πρακτικα/λειτουργικα η ιδια ακριβως μηχανη με το v-strom. Και υπαρχει (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315049974-suzuki-gsx-250r) στο μπατζετ σου.

Nitse3
16/08/2021, 11:00
Κανά Pegaso Strada από μεγάλα, κανά Sym Wolf 250 από μικρά;;
Κάτι τέτοιο;; https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314509426-kawasaki-kle-500

Volpad
16/08/2021, 11:43
Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το να έχει κάποιος ένα σκούτερ και μια μικρή μοτο;
Μετά από λίγους μήνες, θα οδηγεί μόνο το ένα από τα 2 και το άλλο θα περισσεύει...

Μιας και όπως λες, οι βόλτες που σκοπεύεις να κάνεις θα είναι μέχρι 100χλμ και κυρίως η χρήση θα είναι στη πόλη, η άποψη μου είναι η ίδια με του μπλιτζ.
Δεν χρειάζεσαι μοτοσυκλετα, χρειάζεσαι σκουτερ, που το έχεις...

Αν θες να πάρεις κάτι άλλο, πουλά το σκούτερ, γιατί ότι και να πάρεις, με το σκούτερ θα πηγαίνεις παντού στο τέλος...

Nitse3
16/08/2021, 12:12
Αφού θα το δώσει το σκούτερ και με τα λεφτά του θα αγοράσει μηχανη, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.

o teos
16/08/2021, 12:37
Aμα το σκουτερ ειναι 300cc γλεντας πολυ κοσμο και μπορεις να κανεις και λιγα γουστα σε στροφουλες..προφανως δεν ειναι μοτοσυκλετα αλλα...οπως ειπε και ο πλιτς για τη χρηση σου σκουτερ και παλι σκουτερ;)

THRESH
16/08/2021, 12:45
καταλαβαίνω 2 πράγματα :

- θες οπωσδήποτε μηχανή να είναι
- μάλλον θες οπωσδήποτε στυλ on-off , super motard

η λογική λέει οτι θες κάτι σχετικά ελαφρύ και όχι απαραίτητα πολλά κυβικά , αφού θα είσαι μέσα στην πόλη

Οπότε, θα κοιτούσα κάτι μεταξύ
BMW F650 GS , BMW 650 X Moto , Yamaha MT-03 , Kawasaki Versys 650 , KTM Duke 390, με τρελό outsider κάτι σε στυλ Kawasaki ER6N

Ει δυνατόν , με ABS

a_christoforos
16/08/2021, 12:49
Κι εγώ θα κρατούσα το σκούτερ ή θα πήγαινα σαν πρώτη επιλογή στο Voge και δεύτερη το Benelli από αυτά που λες. Το benelli είναι λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις από το voge αν το δεις από κοντά και πιο αδύναμο (σε ίππους). Vstrom 250 κατά καιρούς υπήρχαν αγγελίες κοντά στα 3600-3700 αλλά από τη στιγμή που δεν εναρμοστηκε με το euro 5 και άρα δεν βγαίνει καινούριο, πήραν και τα μεταχειρισμένα την ανιούσα. Περισυ το καλοκαίρι είχε παίξει και το gsx 250r στα 2800€ τελική τιμή καινούριο, έφυγαν όλα μέσα σε ένα 20ημερο, ήταν φοβερή τιμή, αλλά για μένα καλύτερα θα σε βολεψει είτε το σκούτερ είτε ένα μικρό on off

Και εγώ όσο βλέπω το Voge είναι πιο καλή περίπτωση. Είναι τι θα βρω όμως σε μεταχειρισμένο γιατί ο Voge καινούριο ξεφεύγει και επίσης επειδή είμαι επιρεπείς στο να πουλάω στο καινούριο θα χάσω πολλά μετά. Το GsxR πολύ ωραίο αλλά θέλει να ανεβαίνει και η γυναίκα μου και μόλις το δει... :a016: Ή στην καλύτερη... :pantofla:


Παντως μιας και βλεπω πως το strom το εχεις στις επιλογες σου και απλα σε χαλαει η τιμη... να ξερεις πως το gsx250r ειναι βασικα η ιδια μηχανη. Το μονο που αλλαζει ειναι πλαστικα, σελα, τιμονι. Εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153035&page=18&p=3065134&viewfull=1#post3065134) το δικο μου με μπαγκαζιερα και εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153035&page=20&p=3107699&viewfull=1#post3107699) του Χρηστου (doctoras) με σχαρα και τιμονι. Πρακτικα/λειτουργικα η ιδια ακριβως μηχανη με το v-strom. Και υπαρχει (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315049974-suzuki-gsx-250r) στο μπατζετ σου.
Ρε φίλε τι όμορφα που τα κάνατε και οι δύο Συγχαρητήρια! Είμαι για on-off στάνταρ όμως...


Κανά Pegaso Strada από μεγάλα, κανά Sym Wolf 250 από μικρά;;
Κάτι τέτοιο;; https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314509426-kawasaki-kle-500

Ναι και ο Pegasos είναι μια επιλογή τον έχει και ένα παλικάρι εδώ Θεσσαλονίκη για πούλημα θα πάω να τον δω...


Μόνο εγώ θεωρώ λάθος το να έχει κάποιος ένα σκούτερ και μια μικρή μοτο;
Μετά από λίγους μήνες, θα οδηγεί μόνο το ένα από τα 2 και το άλλο θα περισσεύει...

Μιας και όπως λες, οι βόλτες που σκοπεύεις να κάνεις θα είναι μέχρι 100χλμ και κυρίως η χρήση θα είναι στη πόλη, η άποψη μου είναι η ίδια με του μπλιτζ.
Δεν χρειάζεσαι μοτοσυκλετα, χρειάζεσαι σκουτερ, που το έχεις...

Αν θες να πάρεις κάτι άλλο, πουλά το σκούτερ, γιατί ότι και να πάρεις, με το σκούτερ θα πηγαίνεις παντού στο τέλος...

Το σκούτερ το πήρα γιατί φοβόμουν αυτό που λες αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει στην περίπτωση μου γιατί δεν κάνω delivery ούτε πάω στην δουλειά μου κάθε μέρα με το μηχανάκι. Το παίρνω και πάω παραλία για περπάτημα με την γυναίκα μου βόλτα στην αγορά για ψώνια καμιά φορά και πιστεύω δεν θα με κουράσει... Θα το μάθω σύντομα καθώς θα πάρω το BMW Gs 650 για δυο μήνες και τότε θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.


Αφού θα το δώσει το σκούτερ και με τα λεφτά του θα αγοράσει μηχανη, έτσι κατάλαβα τουλάχιστον.

Σωστός έτσι ακριβώς θα κάνω το σκούτερ θα φύγει σύντομα πιστεύω έχει κίνηση.

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πολύ. Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ! :)

Bowleno
16/08/2021, 15:14
+660 για πήγασο στράντα. Έδωσα τον δικό μου με πολύ πόνο, πρόσφατα...:(

fatsas35
17/08/2021, 11:53
Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου

basilis_k6
17/08/2021, 12:27
Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου

Παντου εννοεις μέχρι 30χλμ ανοιχτο δρομο? Γιατι ας εθνικη ειναι πονος τα 250 μονοκυλινδρα.

Thakokk6
17/08/2021, 12:35
Αν βγεις στον εθνική με 250cc θα πάθεις κατάθλιψη

a_christoforos
17/08/2021, 16:16
Kawasaki klx 250..Ομορφο,ελαφρύ,παιχνιδιαρικο εντουρακι .Βαζεις κ ένα top case κ πας παντου

Είχα το 650 πριν περίπου 20 χρόνια! Είχα κάνει βόλτα και το 250 τότε. Προτειμώ on-off και κάτι πιο χαμηλό για την πόλη αλλά και πιο βολικό για την γυναίκα μου.

a_christoforos
17/08/2021, 16:34
+660 για πήγασο στράντα. Έδωσα τον δικό μου με πολύ πόνο, πρόσφατα...:(

Πήρα τηλέφωνο θα το δω το εργαλείο. Έχει περίπου 40.000 χλμ τι λές έχει ψωμί ακόμη; Το δικό σου πόσα είχε πάνω?

Σήμερα πήρα το BMW GS650 ενός φίλου έχει πάνω 110.000 χλμ. Ήθελα να δω αν θα με κουράσει στην πόλη. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι οι εξής. Άλλο να οδηγείς μηχανή και άλλο κουβά. Ναι τα σκούτερ είναι βολικά δεν λέω αλλά καμιά σχέση με την σταθερότητα την ασφάλεια και την αίσθηση της μηχανής. Η συγκεκριμένη είναι πολύ ευέλικτη και λόγο της χαμηλής σέλας δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης το βάρος κάτι παραπάνω αλλά κανένα πρόβλημα. Έχει πίσω βαλιτσάκι οπότε εντάξει και το θέμα χώρος. Στα μείον το σκληρό κιβώτιο έτσι μου φάνηκε ίσως και θέλει να το συνηθίσω λίγο. Κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι ότι μου έκαιγε τα πόδια τόσο τα δικά μου όσο και της γυναίκας μου. Η προστασία από τον αέρα πολύ μέτρια. Πρόσφατα που έκανα βόλτα το trk 502 είχε πολύ καλύτερη. Θα το κρατήσω για λίγο καιρό ακόμη και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

fatsas35
18/08/2021, 00:51
Παντου εννοεις μέχρι 30χλμ ανοιχτο δρομο? Γιατι ας εθνικη ειναι πονος τα 250 μονοκυλινδρα.

Παντού εννοώντας χώμα,πολη κ μικρα ταξίδια.Απο ότι έγραψε ο φίλος δεν ψάχνει ταξιδιάρα μοτο.Βεβαια μια μεγαλύτερη θα ήταν πιο ανετη

fatsas35
18/08/2021, 00:55
Είχα το 650 πριν περίπου 20 χρόνια! Είχα κάνει βόλτα και το 250 τότε. Προτειμώ on-off και κάτι πιο χαμηλό για την πόλη αλλά και πιο βολικό για την γυναίκα μου.

Είχα κ εγώ το 650 το r..Το μανιβελατο. Έρωτας.. Κοιτα κ freewind 650,transalp 650 κ vstrom 650

a_christoforos
18/08/2021, 09:39
Είχα κ εγώ το 650 το r..Το μανιβελατο. Έρωτας.. Κοιτα κ freewind 650,transalp 650 κ vstrom 650

Εκτός από το freewind τα άλλα είναι πολύ μεγάλα για πόλη. Μεγάλος όγκος χωρίς λόγο. Αλλά και το freewind από 20 χρονών και πάνω βρίσκεις... Πολύ παλιό...

a_christoforos
08/09/2021, 19:26
Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.

alexis72
08/09/2021, 20:23
γρεβενα με θεσ/νικη αποσταση ειναι περιπου 160-170 χλμ οποτε ειναι σχετικα κοντα να πας να το ελεγξεις και να το παρεις...,
για μενα, πολυ καλο μοτο μοντελο 2016 με abs με λιγα χλμ με 39 αλογα https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312679206-kawasaki-z-300

Dr.Monty
09/09/2021, 02:24
Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.

Εγω δεν ειμαι υπέρ των μεταχειρισμένων, αλλα τα πρωτα δυο (voge, benelli) ειναι καινούργια. Το μεγάλο προφανως ειναι πιο ολοκληρωμένη μηχανη αλλα ειναι a) παλιο, b) 24K χλμ, c) δεν εχει abs και d) δεν εχει εγγυηση

Απο ότι φαίνεται η κατηγορία των 250-300 ον -οφφ παει παρα πολυ καλα στην Ελλάδα. Στο πρώτο εξάμηνο του 21 οι πωλήσεις της voge 300ds ηταν ασύγκρητα περισσότερες σε σχέση με την benelli 251 . Για να ειμαι δικαιος, το αντιστροφο συμβαίνει με τα 500αρια ον οφφ των δυο εταιριών. Η benelli ειναι το best seller.

Επισης κατα τη γνωμη μου το voge ειναι πιο ομορφο. Τουλαχιστον σε ότι αφορα τις λεπτομέρειες απο κοντά όλοι λενε τα καλυτερα. Αλλα τελος παντων αυτο ειναι υποκειμενικο.

Τέλος σχετικα με τη συγκριση των δυο, το voge ειναι πρακτικά του κουτιου. Παρόλα αυτα η voge δίνει 2 χρόνια εγγυηση, ενω η benelli (αν θυμαμαι καλα) 4 χρόνια. Άρα πρακτικά εχουν 2χρόνια εγγυηση και τα δυο. Αν ΔΕΝ ισχύει αυτο για τα 4 χρόνια της benelli (και είναι μονο 2 - αρα πρακτικά χωρις εγγύηση) στη θέση σου θα σταματαγα να διαβάζω και θα πηγαινα με κλειστα ματια στο voge.

Τελος καποια πραγματα μόνο για το voge


Tο ειδα απο κοντά και διαβασα αρκετά. Η κατανάλωση ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρή. Απο κατόχους έχω διαβάσει από 1,6-2,6. Ακομα διαβασα και εναν δικάβαλο φορτωμένο με 3,7.

Από προβήματα έχει βγάλει μόνο ένα και εχει σχέση με ενα αισθητήρα. Χρειαζόταν αναβάθμηση λογισμικου και πρεπει να εγινε ανάκληση. Αφου το παίρνεις μεταχειρισμένο εχει διορθωθει.

Φαινομαι σαν biased προς την voge 300ds. Εν μέρει αληθεύει γιατι είχα και εγω ακριβώς αυτο το διλημμα που έχεις και εσύ, το εψαξα πολυ, και ημουν στο παρα λιγο να το αγοράσω.

Καλη τύχη.

a_christoforos
09/09/2021, 07:45
γρεβενα με θεσ/νικη αποσταση ειναι περιπου 160-170 χλμ οποτε ειναι σχετικα κοντα να πας να το ελεγξεις και να το παρεις...,
για μενα, πολυ καλο μοτο μοντελο 2016 με abs με λιγα χλμ με 39 αλογα https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312679206-kawasaki-z-300

Ευχαριστώ δεν με ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία τόσο. Πιο πολύ on - off.


Εγω δεν ειμαι υπέρ των μεταχειρισμένων, αλλα τα πρωτα δυο (voge, benelli) ειναι καινούργια. Το μεγάλο προφανως ειναι πιο ολοκληρωμένη μηχανη αλλα ειναι a) παλιο, b) 24K χλμ, c) δεν εχει abs και d) δεν εχει εγγυηση

Απο ότι φαίνεται η κατηγορία των 250-300 ον -οφφ παει παρα πολυ καλα στην Ελλάδα. Στο πρώτο εξάμηνο του 21 οι πωλήσεις της voge 300ds ηταν ασύγκρητα περισσότερες σε σχέση με την benelli 251 . Για να ειμαι δικαιος, το αντιστροφο συμβαίνει με τα 500αρια ον οφφ των δυο εταιριών. Η benelli ειναι το best seller.

Επισης κατα τη γνωμη μου το voge ειναι πιο ομορφο. Τουλαχιστον σε ότι αφορα τις λεπτομέρειες απο κοντά όλοι λενε τα καλυτερα. Αλλα τελος παντων αυτο ειναι υποκειμενικο.

Τέλος σχετικα με τη συγκριση των δυο, το voge ειναι πρακτικά του κουτιου. Παρόλα αυτα η voge δίνει 2 χρόνια εγγυηση, ενω η benelli (αν θυμαμαι καλα) 4 χρόνια. Άρα πρακτικά εχουν 2χρόνια εγγυηση και τα δυο. Αν ΔΕΝ ισχύει αυτο για τα 4 χρόνια της benelli (και είναι μονο 2 - αρα πρακτικά χωρις εγγύηση) στη θέση σου θα σταματαγα να διαβάζω και θα πηγαινα με κλειστα ματια στο voge.

Τελος καποια πραγματα μόνο για το voge


Tο ειδα απο κοντά και διαβασα αρκετά. Η κατανάλωση ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρή. Απο κατόχους έχω διαβάσει από 1,6-2,6. Ακομα διαβασα και εναν δικάβαλο φορτωμένο με 3,7.

Από προβήματα έχει βγάλει μόνο ένα και εχει σχέση με ενα αισθητήρα. Χρειαζόταν αναβάθμηση λογισμικου και πρεπει να εγινε ανάκληση. Αφου το παίρνεις μεταχειρισμένο εχει διορθωθει.

Φαινομαι σαν biased προς την voge 300ds. Εν μέρει αληθεύει γιατι είχα και εγω ακριβώς αυτο το διλημμα που έχεις και εσύ, το εψαξα πολυ, και ημουν στο παρα λιγο να το αγοράσω.

Καλη τύχη.

Ευχαριστώ πολύ για το τόσο εμπεριστατωμένο ποστ. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί δεν το πήρες τελικά?

Προσωπικά έχω μια φοβία μήπως γίνει κάτι με αντιπροσωπία εδώ και το παντρευτώ και γενικά μεταπώληση... Κατα τα άλλα μου αρέσει κι εμένα το μηχανάκι πήγα το είδα έχει 30 ίππους μου φτάνουν και μου περισσεύουν και ναι και εγώ έχω διαβάσει ότι καίει λίγο.

Dr.Monty
09/09/2021, 08:19
Ευχαριστώ δεν με ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία τόσο. Πιο πολύ on - off.



Ευχαριστώ πολύ για το τόσο εμπεριστατωμένο ποστ. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί δεν το πήρες τελικά?

Προσωπικά έχω μια φοβία μήπως γίνει κάτι με αντιπροσωπία εδώ και το παντρευτώ και γενικά μεταπώληση... Κατα τα άλλα μου αρέσει κι εμένα το μηχανάκι πήγα το είδα έχει 30 ίππους μου φτάνουν και μου περισσεύουν και ναι και εγώ έχω διαβάσει ότι καίει λίγο.

Καλημέρα φίλε μου. Τις εντστάσεις σου τις ειχα και εγω. Ειναι καινουρια μαρκα. Το παραμύθι της μεταπώλησης είναι μεγάλη συζήτηση. Πηγα να πουλήσω smart. Μου λεγαν δεν θα φυγει. Το εβαλα 200 πιο κατω απο την τιμη που πασχίζουν να τα δωσουν. Στο τηλέφωνο εκοβα και ενα κατοστάρικο και τελικα το έδωσα σε 24 ώρες. Στην σωστη τιμή όλα φευγουν.

Ακόμα με τις τιμες των μεταχειρισμένων στο θεο, δεν βλέπω κανενα λογο να μην αγοράσω το κινέζικο. Και επιτέλους αυτο το ανέκδοτο με το "κινεζικο" πρεπει καποτε να σταματισει. Πριν μια δεκαετια λεγαμε για τα κινητα. Περιμενε μια δεκαετια. Οι ανθρωποι φτιάχνουν ότι θελουν.

Τελικα παρήγγειλα το 500ds acc. Το περιμενω μεσα στο μηνα

CorpseAlive
09/09/2021, 09:03
Παίδες έχω δώσει το μηχανάκι που είχα και είμαι σε φάση να πάρω την μοτό... Είμαι ανάμεσα σε 3 μηχανάκια. α) TRK 251 μοντ 19 6500χλμ στα 2700 β) Voge ds 300 μοντ 21 στα 1800χλμ 3400€ γ) Versys 650 μοντ 07 24000χλμ στα 3000€

Μεταπωλητικά κολλήματα έχουν όλα. Τα δύο μικρά λόγο μάρκας το άλλο λόγο παλαιότητας και έλλειψης abs. Εσείς με βάση την τιμή τους από πιο λέτε ότι θα χάσω περισσότερα. Πιθανόν σε δύο χρόνια θα το δώσω ότι και να πάρω.

Κόστος συντήρησης. Το 650 έχει μεγάλη διαφορά με τα άλλα δύο μικρότερα? Στο καύσιμο για παράδειγμα βλέπω ότι παίζει γύρο στο μισό λίτρο. Δηλαδή τίποτα το σπουδαίο.

Για μένα το Versys του 07 δεν είναι και τόσο καλή επιλογή, από την μικρή μου εμπειρία, καθώς πριν έναν χρόνο έψαχνα για μεσαίο On/Off από τα 10 Versys τα 9 είχαν την κλασική βλάβη με τον εγκέφαλο και το Abs στο πίσω φρένο.
Επίσης στα Versys παίζει καθοριστικό ρόλο η συντήρηση που έχει γίνει γιατί βγάζανε κάποια προβλήματα στο μοτερ , υπάρχει ανάλογο Thread εδώ αν θες να το δεις.
Σε ότι αφορά τα Benelli το βασικό θέμα και μιλάω για το 500ρι είναι μεγάλος όγκος και 47 άλογα.
Αυτά από εμένα.

Kickstart
09/09/2021, 09:55
Τελικα παρήγγειλα το 500ds acc. Το περιμενω μεσα στο μηνα
καλημέρα φίλε.

Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, όταν με το καλό παραλάβεις τη μοτοσυκλέτα σου ενημέρωνε μας κατα καιρούς για την συμπεριφορά της στο δρόμο και την εν γένει εικόνα της κατασκευής μετα απο καποια χρήση. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και στοχεύει ξεκάθαρα τον ανταγωνισμό που ειναι το cb500 των χονταίων. Απο περιφερειακά, εξοπλισμό και οψη το πατάει κατω κατα την ταπεινή μου αποψη. Μην ξεχναμε οτι η Loncin δουλεύει χρόνια ως συνεργάτης της BMW και συναρμολογεί εξολοκλήρου τα μοτερ αρκετών μοντέλων με υψηλή δημοφιλία παγκοσμίως.
Αν αποδειχθεί αξιόπιστο μηχανικά, εχει αντοχή η ποιότητα στα πλαστικά του και ειναι καλή η υποστήριξη στο δικτυο διανομής του τοτε θα πλασαριστεί πολυ δυνατά στις προτιμήσεις νεων αγοραστών μιας και η τιμη του είναι ομολογουμένως δελεαστική.

*Συγγνώμη για το οφ τοπικ*

στον φιλο που ανοιξε το θεμα θα προτεινα να μεινει μακρια απο το βερσίς.

Ειναι αρκετα παλιο μοντελο και επειδη ενδιαφερεται απ οτι λεει για συντομη μεταπωληση, θα τον ταλαιπωρησει αρκετα η ηλικία του και η απουσία abs + τα προβληματα που αναφέρθηκαν.

ptc
09/09/2021, 11:41
Τα περισσότερα στη μεταπώληση θα τα χάσεις απ το Voge -μιας κι αυτό ρωτάς- ,το οποίο ωστόσο νομίζω είναι συνολικά η πιο συμφέρουσα αγορά. Το versys θα πουλιέται όσο το πάρεις και σήμερα, αλλά στο ενδιάμεσο θα σου έχει στοιχίσει αρκετά παραπάνω (όλα τα έξοδα ανεβαίνουν με τα μεγαλύτερα κυβικά).

Στο θέμα μεταπώληση συμφωνώ με τον dr. Όλα φεύγουν στη σωστή τιμή. Απλά θα ξέρεις ότι έχεις κινέζικο και θα τιμολογήσεις αντίστοιχα και αργά ή γρήγορα θα φύγει.

Το versys θα έχει ανεβασμένα έξοδα γενικά και η διαφορά κατανάλωσης δε θα είναι μόνο μισό λίτρο. Άσε που έχεις και σεβαστές πιθανότητες να σου βγάλει καμία χοντρή ζημιά όσο θα το έχεις (λόγω παλαιότητας).

Από μένα voge.

a_christoforos
09/09/2021, 13:35
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μάλλον θα πάω σε πιο μικρό και πιο καινούριο και το abs ναι το θέλω πολύ είναι πραγματική ασφάλεια. Εντάξει xiaomi έχω θα βάλω και έναν κινέζο ακόμη στο κεφάλι. Για να το αποφύγω πρέπει να πάω σε gsx250R ή σε 300z που τα βρίσκω σε καλή τιμή αλλά δεν έχουν καθόλου προστασία από αέρα και το βαλιτσάκι για να βάζω κανένα κράνος δεν ξέρω καν αν μπαίνει αλλά και αν μπει μου φαίνεται πολύ κουλό το μηχανάκι μετά.

Κάτι τελευταίο για το Beneli trk 251 αν ξέρει κάποιος αυτό που λένε ότι δεν βρίσκεις εύκολα την νεκρά είναι κάτι που το συνηθίζεις εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή σε κάθε φανάρι που θα σταματάω?

CorpseAlive
09/09/2021, 17:40
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μάλλον θα πάω σε πιο μικρό και πιο καινούριο και το abs ναι το θέλω πολύ είναι πραγματική ασφάλεια. Εντάξει xiaomi έχω θα βάλω και έναν κινέζο ακόμη στο κεφάλι. Για να το αποφύγω πρέπει να πάω σε gsx250R ή σε 300z που τα βρίσκω σε καλή τιμή αλλά δεν έχουν καθόλου προστασία από αέρα και το βαλιτσάκι για να βάζω κανένα κράνος δεν ξέρω καν αν μπαίνει αλλά και αν μπει μου φαίνεται πολύ κουλό το μηχανάκι μετά.

Κάτι τελευταίο για το Beneli trk 251 αν ξέρει κάποιος αυτό που λένε ότι δεν βρίσκεις εύκολα την νεκρά είναι κάτι που το συνηθίζεις εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή σε κάθε φανάρι που θα σταματάω?

Αν ψάξεις στο Facebook θα δεις ότι υπάρχει οργανωμένος σύλλογος Benelli Ελλάδος . Αν κατέληξες σε Benelli νομίζω θα τραβήξεις περισσότερες πληροφορίες από τους Ιδιοκτήτες!

a_christoforos
09/09/2021, 18:43
Αν ψάξεις στο Facebook θα δεις ότι υπάρχει οργανωμένος σύλλογος Benelli Ελλάδος . Αν κατέληξες σε Benelli νομίζω θα τραβήξεις περισσότερες πληροφορίες από τους Ιδιοκτήτες!
Μπήκα αλλά δεν βλέπω τρόπο να επικοινωνήσω με χρήστες. Το fb δεν το δουλεύω και ίσως κάτι δεν κάνω καλά.

Dr.Monty
10/09/2021, 09:34
O corpse έχει δίκιο για το fb. Αν δεν ξερεις πως δουλεύει ζητά απο ένα φίλο σου να σε βοηθήσει. Και εγώ πολλά από αυτά που σου έγραψα τα πήρα από το αντίστοιχο γκρουπακι της voge.

Το θέμα του συμπλέκτη δεν νομίζω ότι πρέπει να το έχεις σαν παράγοντα επιλογής.

Dr.Monty
10/09/2021, 09:45
Μόλις μου πέταξε αυτό.

https://2wo.gr/test/7164-test-voge-300-ds-e5-2021

PortisHead
10/09/2021, 10:10
Με μαθηματικη ακρίβεια, οτι "μεγαλο" παρεις με 3 χιλιαρικα, θα ριξεις πανω 1 χιλιαρικο και σε 2 χρονια θα το πουλησεις 1.5 (αν δεν το παντρευτεις).
Δεν αλλαζει αυτο.
Αυτο που σου λενε, μεινε με το scooter, ειναι η φωνη της λογικης.
Το ποια φωνουλα θα ακουσεις εχει να κανει με σενα, απλα να εισαι συνειδητοποιημένος.

Dr.Monty
14/09/2021, 16:44
Φίλε αν μπηκες στο club της voge sto facebook, καποιος πουλαει ενα ολοκαινουριο. Με βαλιτσα και πλαγιους σακους. 3500.

https://www.facebook.com/groups/VogeMotoClubHellas/?multi_permalinks=1195890810892848%2C1195703524244910%2C1195403004274962%2C1195075737641022%2C119477 8637670732&notif_id=1631477903226336&notif_t=group_activity&ref=notif

a_christoforos
15/09/2021, 21:59
Φίλε αν μπηκες στο club της voge sto facebook, καποιος πουλαει ενα ολοκαινουριο. Με βαλιτσα και πλαγιους σακους. 3500.

https://www.facebook.com/groups/VogeMotoClubHellas/?multi_permalinks=1195890810892848%2C1195703524244910%2C1195403004274962%2C1195075737641022%2C119477 8637670732&notif_id=1631477903226336&notif_t=group_activity&ref=notif

Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοια βλέπω και μου κόβετε η φόρα. Αυτό που έβλεπα από 3450 που ξεκίνησε πήγε τώρα 3200 και πιστεύω ότι αν δώσω 3000 το πήρα μιλάμε για μηχανάκι με 1800χλμ φετινό. Το Beneli βλέπω ότι και αυτό μπορώ να το πάρω σε πολύ καλή τιμή γύρω στα 2500 με 6000χλμ του 19. Βλέπω ότι έχει αρκετά που πουλιούνται καινούρια μηχανάκια ενός και δύο ετών. Τα Beneli γενικά βλέπω ότι έχουν καλύτερη υποστήριξη και ίσως λίγο καλύτερη μεταπώληση. Το παρατείνω λίγο γιατί όσο χαλάει ο καιρός βγαίνουν πιο καλές προσφορές. Επίσης έχω βάλει μέσα στν αναζήτηση και το ktm duke 390 μιας και για την πόλη πιστέυω είναι οικονομικό και πολυ ευέλικτό. Με κατόχους που μίλησα δεν βγάζει προβλήματα. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια δεν τα έχω απορρίψει τα voge αλλά και από την άλλη ναι ο φόβος του ότι θα το παντρευτώ με επηρεάζει αρκετά.

man25
15/09/2021, 22:13
Αυτό που είδες πάντως με τα 3400 που το πήγε 3200, το πήγε γιατί πλέον δεν δίνει τα καινούρια λάστιχα dunlop mutant που τα είχε στην τιμή, και το δίνει με τα μαμά. Πάντως σίγουρα η μεταπωλητική δεν είναι το φόρτε των Κινέζων αλλά προσωπικά δεν θα με φοβίζε (σκέφτομαι κι εγώ το Voge 300 Ds)

a_christoforos
15/09/2021, 22:31
Αυτό που είδες πάντως με τα 3400 που το πήγε 3200, το πήγε γιατί πλέον δεν δίνει τα καινούρια λάστιχα dunlop mutant που τα είχε στην τιμή, και το δίνει με τα μαμά. Πάντως σίγουρα η μεταπωλητική δεν είναι το φόρτε των Κινέζων αλλά προσωπικά δεν θα με φοβίζε (σκέφτομαι κι εγώ το Voge 300 Ds)

Το voge έχει 5 αλογάκια παραπάνω από το Benelli - που δεν τα λες λίγα για αυτή την κατηγορία - αλλά πιστεύω ότι αν μου το αφήσει και 2500 δεν θα χάσω και πολλά αν το δώσω μετά. Το voge Αν το πάρεις 3200 και πεις μετά να το πουλήσεις θα χάσεις περισσότερα και αν κάνει και καμιά αναβάθμιση στο μοντέλο την έκατσες. Μετά δεν έχουν κυκλοφορίσει ακόμη αν βγάλουν και καμιά παραξενιά την πάτησες. Τα Benelli ta 251 έχουν προλάβει να κυκλοφορήσουν και λίγο.

doctoras
16/09/2021, 01:11
Voge is Sold

a_christoforos
16/09/2021, 07:31
Voge is Sold

Εχει και αυτό με τις βαλίτσες που έβαλε ο Dr. Monty.

Dr.Monty
16/09/2021, 08:22
Χθες παντως επινα μια μπυρα κεντρο Θεσσαλονικης και βλέπω ενα τυπο παρκαρει την μηχανη του. Ηταν το voge classic 300 ac. Ηταν κουκλι και πηγα και το ρωτησα αν ειναι οντως αυτο (ημουν μακρια και δεν εβλεπα). Καθως προσέγγιζα ο τυπος μιλουσε με εναν αλλο και του έλεγε ποσο ενθουσιασμένος ειναι κτλ κτλ. Οταν τον ρωτησα και εγω αρχισε να μου λεει τα ιδια. Σαν μικρό παιδι εκανε. Πολυ τον χάρηκα. Πραγματικα φαινοταν πολυ ευχαριστημενος καταναλωτης. Τελος μου ειπε οτι του αρεσει τοσο που σε ενα μηνα εχει κανει πανω απο 3Κ χιλιόμετρα!

Dr.Monty
16/09/2021, 08:23
Εχει και αυτό με τις βαλίτσες που έβαλε ο Dr. Monty.

Δεν θα μεινει πολυ. Αντε 2 μερες του δινω. Εχει τεραστια ζητηση

sapila racing
16/09/2021, 08:35
Δεν θα μεινει πολυ. Αντε 2 μερες του δινω. Εχει τεραστια ζητηση

Τεραστια ζήτηση και το πουλάει ολοκαίνουριο? :confused:

PaNick67
16/09/2021, 08:37
Επειδη ειμαι στο ιδιο διλημμα με του φιλου που ανοιξε το θεμα, αυτο που με απασχολει επειδη θα το κρατησω καιρο, ειναι τι γινεται αφου περασουν τα 2 χρονια που εχει εγγυηση. Αν βγαλει καποιο ηλεκτρολογικο η ηλεκτρονικο θεμα. Θα υπαρχει καλυψη; Πως θα γερασει;
Περασα απο την αντιπροσωπια το καλοκαιρι το ειδα απο κοντα το 300ds και η αληθεια ειναι οτι εδειχνε πιο ποιοτικο απο τα Benelli πχ. Μενει να το οδηγησω καποια στιγμη, αλλα δεν βιαζομαι.
Με αυτα που ζουμε τα δυο τελευταια χρονια δεν θελω να ρισκαρω μια αγορα και να ειμαι κλεισμενος σπιτι. Θα περιμενω μεχρι τον χειμωνα μαλλον που οι εμποροι ειναι πιο δεκτικοι στο παζαρι, να δω και τι θα παιξει με την πανδημια.

CorpseAlive
16/09/2021, 09:08
Μπήκα αλλά δεν βλέπω τρόπο να επικοινωνήσω με χρήστες. Το fb δεν το δουλεύω και ίσως κάτι δεν κάνω καλά.

https://www.facebook.com/bmhc.gr
Δεν ξέρω αν παραβιάζω κάποιον κανόνα. Αν ναι σβήστε το Post αυτό.

Nitse3
16/09/2021, 09:15
Εγώ πάντως που πέτυχα ένα voge στατικό στο δρόμο και το επεξεργάστηκα όσο μπορούσα, ενώ μου φάνηκε καλύτερη κατασκευή στο μάτι από ένα benelli, με το Honda cb 500x που υποτίθεται ότι αντιγράφει μου φάνηκε ότι τα χωρίζει χάος ποιοτικά. Δεν ξέρω προβληματιστηκα.

Dr.Monty
16/09/2021, 09:24
Τεραστια ζήτηση και το πουλάει ολοκαίνουριο? :confused:

Θελει να παρει μεγαλύτερο

sapila racing
16/09/2021, 09:45
Θελει να παρει μεγαλύτερο

Μπορεί.
Μπορεί ομως να θέλει να παρει καλύτερο.

DoctoR_k6
16/09/2021, 14:57
Θελει να παρει μεγαλύτερο

Voge παλι...?

Dr.Monty
16/09/2021, 15:57
Voge παλι...?


Μπορεί.
Μπορεί ομως να θέλει να παρει καλύτερο.

Παιδες ειλικρινα δεν ξερω. Μπορει να πονεσε πολυ και να γυρισει, μπορει με αλλονε να βλεπουνε μια δυση.

Τι να σας πω.. Η περιγραφή λεει αυτο:

"VOGE 300DS Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο για αλλαγή κατηγορίας,σε άριστη κατάσταση με μόλις 1700χλμ"

Προφανως δεν θα εγραφε "μου βγήκε γτπ γιαυτο και το πουλαω."

Μακαρι να βρει να το πουλησει, να το αγορασει κανενας που δεν θελει να περιμενει 3μηνο σαν μαλακας (π.χ. σαν εμενα) και να ζήσουμε ολοι ευτυχισμένοι.

parkaris
16/09/2021, 22:24
Μπορεί να λεω μαλακιες , αλλά στο voge 300ds δεν μπορώ να βρω ελαστικά στις ιδιες διαστάσεις για οταν θα χρειαστουν αλλαγη , είναι ιδέα μου? Φοβάμαι μην πάσχει και αυτό από την αντίστοιχη ιδιοτροπία του cbf125

a_christoforos
16/09/2021, 22:58
Καλό το Voge έχει και 5 αλογάκια πάνω από το Benelli αλλά σαν εταιρία υποστήριξη το Benelli είναι συν ένα νομίζω. Πραγματικά παρακαλάω να καταλήξει το ζήτημα με αυτές τις εταιρίες καλά και να εδραιωθούν όπως τα xiaomi που τώρα ξεσκίζουν σε πωλήσεις. Αν δεν ήταν αυτές οι κινέζικες εταιρίες και περιμέναμε από τις επώνυμες και καλά τώρα θα είχαμε ακόμη κάμερες με 1,5 megapixel και τα τηλέφωνα θα είχαν τιμή από 500 ευρώ... Ναι πιστεύω ότι δεν έχουν ακόμη την ποιότητα των μεγάλων εταιριών όπως yamaha honda κτλ αλλά τα πηγαίνουν πολύ καλά.
Σκέφτομαι να κάνω υπομονή περιμένοντας καμιά χειμερινή ευκαιρία. Επίσης άρχισα να κοιτάζω και προς naked μεριά μιας και για την πόλη είναι μια χαρά με μόνο κόλλημα ότι πολλές φορές δεν παίρνουν βαλίτσα πίσω ή χαλάει τελείως την εμφάνιση της μηχανής.

ΓιώργοςΤΤ
16/09/2021, 23:33
Σκέψου το εξής:

Οσο τα Xiaomi φορούσαν IPS οθόνες και ΜΤΚ επεξεργαστή, είχαν την μισή τιμή στα ίδια χαρακτηριστικά σε σχέση με τα Samsung.

Τώρα που φοράνε Ultra Amoled UHD και τελευταίας γενιάς Snapdragon, κοστίζουν σχεδόν όσο το Samsung galaxy.

Η λογική σου είναι πολύ λάθος.

30 χρόνια περιμένουν τους Κινέζους να γίνουν Ιάπωνες....

a_christoforos
21/09/2021, 21:41
Σήμερα δοκίμασα το Benelli trk 251. Εξωτερικά πολύ όμορφο μπορώ να πω ότι οι φώτο το αδικούν και λίγο. Ωραίο το κόκκινο μεταλλικό χρώμα του μου άρεσε πολύ και αυτό. Δεν το οδήγησα και πολύ αλλά ήταν αρκετό για να με κάνει να το απορρίψω. Δεν ξέρω αλλά ο ήχος που έβγαζε το μηχανάκι μου φαινόταν πολύ τριζάτος. Επίσης το παλικάρι που μου το πουλούσε μου είπε ότι θέλει αλυσίδα γρανάζια. Όντως η αλυσίδα ήταν χαλαρή αλλά μου έκανε εντύπωση στις 7200χλμ να θέλει αλυσίδα και γρανάζια δεν είναι παράξενο?

ptc
22/09/2021, 00:47
Δεν είναι τόσο περίεργο, σε μπάτζετ μηχανάκια μπαίνουν μπάτζετ αναλώσιμα και περιφερειακά.

Όταν κοιτούσα για ΚΤΜ 390 -ένα φεγγάρι- πολλά μηχανάκια με λίγο πάνω από 10Κ χιλιόμετρα είχαν ήδη αλλάξει αλυσιδογράναζα.

a_christoforos
26/09/2021, 22:53
Να μαι και πάλι. Σόρι αν κουράζω αλλά όπως έγραψα παραπάνω από την δοκιμή του κινέζου δεν έμεινα ικανοποιημένος. Μη έχοντας άλλη επιλογή εφόσον οικονομικά δεν με παίρνει για on-off έβαλα και τα naked στο παιχνίδι. Με 3000 βρίσκω BMW G310R 2017 μοντ. και σχετικά λίγα χλμ. για ανάλογο ΚΤΜ 390 θέλει άλλα 500 ευρώ. Οι 5 ίπποι του ΚΤΜ δεν είναι βασικός παράγοντας. Στην συντήρηση το BMW Θα είναι αρκετά πιο ακριβό από το ΚΤΜ? Μετά σκέφτομαι ότι τα 390 τα παίρνουν νεαροί και είναι πιο πιθανόν να του έχουν φάει τα συκώτια. Επίσης αν κάποιος έχει εμπειρία και από τα δύο μέσα στην πόλη ποιο είναι πιο βολικό από άποψη δουλέματος κινητήρα?

ashton
27/10/2021, 22:53
Χθες παντως επινα μια μπυρα κεντρο Θεσσαλονικης και βλέπω ενα τυπο παρκαρει την μηχανη του. Ηταν το voge classic 300 ac. Ηταν κουκλι και πηγα και το ρωτησα αν ειναι οντως αυτο (ημουν μακρια και δεν εβλεπα). Καθως προσέγγιζα ο τυπος μιλουσε με εναν αλλο και του έλεγε ποσο ενθουσιασμένος ειναι κτλ κτλ. Οταν τον ρωτησα και εγω αρχισε να μου λεει τα ιδια. Σαν μικρό παιδι εκανε. Πολυ τον χάρηκα. Πραγματικα φαινοταν πολυ ευχαριστημενος καταναλωτης. Τελος μου ειπε οτι του αρεσει τοσο που σε ενα μηνα εχει κανει πανω απο 3Κ χιλιόμετρα!

Είναι αρκετά όμορφο (κατά τη γνώμη μου το καινουριο acx με τις ακτίνες και το μονοσελο ειναι πιο ωραιο κι αξιζει το παραπανω κατοστάρικο) . Το έκανα test drive πριν κανα μήνα, αρκετά καλές εντυπώσεις σε οδηγηση, καλά φρένα.

Nikospiaggio
28/10/2021, 11:41
Θα σου προτεινα μονο καινουριο.
Δες sym nht 200.
Αρκετα καλο για μεσα στην πολη και λιγι παρα εξω

a_christoforos
28/10/2021, 14:46
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315954292-voge-300ac

Potis
28/10/2021, 17:26
Παιδιά καλησπέρα. Σχετικό λίγο αυτό με τα αλυσιδογραναζα . Με το 250 nk που έχω κάνει 31.000 χιλιόμετρα δεν έχω αλλάξει ακόμη αλυσιδογραναζα καθώς είναι σε καλή κατάσταση. Και μένα μου φαίνεται παράξενο στα 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζουν αλυσιδογραναζα...

νεοσσός
28/10/2021, 18:07
Παιδιά καλησπέρα. Σχετικό λίγο αυτό με τα αλυσιδογραναζα . Με το 250 nk που έχω κάνει 31.000 χιλιόμετρα δεν έχω αλλάξει ακόμη αλυσιδογραναζα καθώς είναι σε καλή κατάσταση. Και μένα μου φαίνεται παράξενο στα 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζουν αλυσιδογραναζα...
10.000 είναι γρήγορα, σημαίνει ότι έχει γίνει βίαιη χρήση ή πλημμελής συντήρηση. Τόσο γρήγορα αλλάζουν όσοι τραβάνε απότομες γκαζιές ή κάνουν συμπλεκταρίσματα για σούζα, απότομα κατεβάσματα, αφήνουν το μηχανάκι να σκορτσάρει σε χαμηλές στροφές. Ακόμα χειρότερα, όσοι αφήνουν την αλυσίδα βρώμικη, να τρώει νερό, λάσπη, χωρίς καθάρισμα και λίπανση.

stefanos
28/10/2021, 19:05
Το τι χιλιόμετρα βγάζει μια αλυσίδα εξαρτάται από την ποιότητά της και το μηχανάκι.
Έχω μηχανάκι που δεν άλλαξα αλυσίδα μέχρι που το παράτησα και μηχανάκι που άλλαζα κάθε 10 με 12κ.

toyar
28/10/2021, 20:19
cbf 250.....οποτε λιγα χαλαρα αλογακια
το εργοστασιακο σετ με λιπαντικα σπρει και προσεκτικο τεντωμα αλλαχθηκε στα 19000
επωνυμο σετ μεσης τιμης με βαλβολινη και ενα τσακ πιο χαλαρο τεντωμα εχει κανει 50000 και συνεχιζει

Potis
28/10/2021, 22:55
Κατάλαβα

a_christoforos
01/12/2021, 18:21
Τελικά πήρα το mt-650. To έκανα τεστ και μου άρεσε πολύ. Δύο χρόνια εγγύηση. Οι βαλίτσες θα πουληθούν.

katsar
01/12/2021, 19:33
Καλοτάξιδο !

Potis
01/12/2021, 21:48
Πάντα όρθιος!!! Το cf λες το 650 ;

doctoras
01/12/2021, 22:00
Καλοριζικο ωραιο! 3 χρονια εγγύηση δινει η cfm

a_christoforos
01/12/2021, 22:47
Πάντα όρθιος!!! Το cf λες το 650 ;

Ευχαριστώ. Ναι είναι CFMOTO η μάρκα και ΜΤ-650 το μοντέλο.


Καλοριζικο ωραιο! 3 χρονια εγγύηση δινει η cfm

Ναι αυτό είναι αγορασμένο 12/2020 άρα θα έχω άλλα δύο χρόνια εγγύηση.

Potis
02/12/2021, 01:18
Αυτό το δίνανε πριν από ένα χρόνο 4.800 τσάμπα δηλαδή! Πήρες το μεγάλο αδερφό μου ! Καλές βόλτες!! Εγώ πορεύομαι με το μικρό 3 χρόνια περίπου τώρα !!!

doctoras
02/12/2021, 07:39
@ a_christoforos, συνεπώς second hand, ποσα χλμ και πόσο το αγόρασες αν επιτρέπεται?


@Potis για γράψε και χλμ και αν είχες κανα απρόοπτο

a_christoforos
02/12/2021, 09:03
Αυτό το δίνανε πριν από ένα χρόνο 4.800 τσάμπα δηλαδή! Πήρες το μεγάλο αδερφό μου ! Καλές βόλτες!! Εγώ πορεύομαι με το μικρό 3 χρόνια περίπου τώρα !!!

Πόσα χλμ έχεις κάνει?

a_christoforos
02/12/2021, 09:06
@ a_christoforos, συνεπώς second hand, ποσα χλμ και πόσο το αγόρασες αν επιτρέπεται?

Μαζί με τις βαλίτσες και πίσω σχάρα 4000 και έχει 7.500χλμ.

Potis
02/12/2021, 11:09
Καλημέρα παιδιά . Η TFT έχει γράψει 31.000 χιλιόμετρα μέχρι τώρα. Κανένα σοβαρό απρόοπτο ως τώρα. Κάνω τα σέρβις στην ώρα τους και το μοτέρ είναι άψογο. Η παρτίδα το μόνο που εμφάνισε στους αισθητήρες ταχυτήτων . Η TFT δείχνει ότι έχεις πρώτη ταχύτητα ενώ έχει μπει η Δευτέρα. Αυτό το έχουν όλα τα nk 250. Δεν ξέρω αν τα νέα μοντέλα το λυσανε το θέμα. Αυτά περιληπτικά. Περισσότερα έχω γράψει στη σελίδα 250nk . Φιλικά