PDA

View Full Version : Πρόβλημα με lifan 110



gerasimosrtu
16/08/2021, 03:41
Έχω ένα chally cf50 μόλις πάω να βάλω 3η ταχύτητα κάνει έναν θόρυβο σα να μπουκώνει τι φταίει?

borbos
17/08/2021, 15:58
σβησε το Lifan πανω στο μοτερ και γραψε HONDA και θα φτιαξει

OldMan
18/08/2021, 13:31
Θα μΕ πεις καποιος τι σχεση εχει το τσαλλακι το 50αρι με το λιφαν το 110 ή να το στείλω προς Καιαδα μερια αυτανδρο..??

borgiriadis1
18/08/2021, 13:49
Μάλλον ο ποιητής εννοεί ότι έχει ένα chally cf50 με κινητήρα lifan 110. Τώρα γτ στην 3η "μπουκώνει" δεν μπορώ να το καταλάβω.

jimpap
18/08/2021, 15:42
:a014:

borbos
18/08/2021, 15:51
Η τετάρτη ή τέταρτη τι κανει ξερουμε?

thunder ace
18/08/2021, 16:47
Θα μΕ πεις καποιος τι σχεση εχει το τσαλλακι το 50αρι με το λιφαν το 110 ή να το στείλω προς Καιαδα μερια αυτανδρο..??

Εισαι μικρος,θα μαθεις με τα χρονια.

OldMan
19/08/2021, 13:36
Εισαι μικρος,θα μαθεις με τα χρονια.

Ντεν με βλεπω να προλαβαινω, καρντια μου..

gerasimosrtu
22/08/2021, 12:11
Εγώ έχω πρόβλημα και εσείς κοροϊδεύεται υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα μου?

gerasimosrtu
22/08/2021, 12:18
Θα μΕ πεις καποιος τι σχεση εχει το τσαλλακι το 50αρι με το λιφαν το 110 ή να το στείλω προς Καιαδα μερια αυτανδρο..??
Το παλιό μοτέρ είχε 40 χρόνια πάνω είχε πολλά χιλιόμετρα και έτσι έβαλα ένα λιφαν που το πρόβλημα?

gerasimosrtu
22/08/2021, 12:19
Μάλλον ο ποιητής εννοεί ότι έχει ένα chally cf50 με κινητήρα lifan 110. Τώρα γτ στην 3η "μπουκώνει" δεν μπορώ να το καταλάβω.
Μπουκώνει το καρμπυρατερ δεν ξέρω γιατί ορίστε ένα βίντεο ευχαριστώ για την απάντηση
https://youtube.com/shorts/cIYmPyT43mk?feature=share

gerasimosrtu
22/08/2021, 12:20
σβησε το Lifan πανω στο μοτερ και γραψε HONDA και θα φτιαξει
Ευχαριστώ πολύ θα το κάνω

stefanos
22/08/2021, 15:54
Στο βιντεο δεν ακούγεται τίποτα περίεργο.

gerasimosrtu
22/08/2021, 16:16
Στο βιντεο δεν ακούγεται τίποτα περίεργο.
Όταν μπαίνει η 3η ταχύτητα μετα από ένα σημείο δεν δίνει γκάζι τα μηχανακι κάνει μόνο έναν έντονο θόρυβο

OldMan
23/08/2021, 12:57
Το παλιό μοτέρ είχε 40 χρόνια πάνω είχε πολλά χιλιόμετρα και έτσι έβαλα ένα λιφαν που το πρόβλημα?

Στο οτι δεν το λες καθαρα απο την αρχή ρε τσαμπουκαλεμενε..!!

Αμα εχεις επανω Lifan 110 στα φρυδια μας αν ειναι σε chally ή σε ural..!!

gerasimosrtu
25/08/2021, 21:59
Στο οτι δεν το λες καθαρα απο την αρχή ρε τσαμπουκαλεμενε..!!


Αμα εχεις επανω Lifan 110 στα φρυδια μας αν ειναι σε chally ή σε ural..!!
Το λέω από την αρχή ότι είναι τσαλι γιατί θα με ρωτούσαν όπως και σε άλλα forum

Bowleno
26/08/2021, 00:27
Το λέω από την αρχή ότι είναι τσαλι γιατί θα με ρωτούσαν όπως και σε άλλα forum

Σου λέει ότι δεν είπες εξαρχής ότι φοράει μοτέρ λιφαν.
Το τι μηχανάκι είναι, στα φρύδια του, όπως επίσης είπε...:lol:

OldMan
26/08/2021, 12:54
Επειδη ο παλικαρος το δουλευει το πραγμα αλλιως..;)

Το προβλημα υπαρχει στο ΜΟΤΕΡ και οχι στο μηχανακι..!!

Εκτος βεβαια αν το μαϊμουνι έχει υποιστει μεταλλαξη σαν συνολο, οποτε αντιδρα με περιεργο τροπο..

gerasimosrtu
26/08/2021, 13:04
[QUOTE=Bowleno;3109076]Σου λέει ότι δεν είπες εξαρχής ότι φοράει μοτέρ λιφαν.
Το τι μηχανάκι είναι, στα φρύδια του, όπως επίσης είπε...:lol:[/QUOTE
Το λέει πάνω στο τίτλο φίλε εγώ το εφτιαξα αυτό το θέμα τώρα όσο αφορά το μοτέρ της ταχύτητες της έχει ανάποδα (όλες κάτω) και όχι όπως τα άλλα λιφαν 110, δεν κρατάει ρελαντί, και στην 3η ταχύτητα δεν ανεβάζει γκάζι με αποτέλεσμα να πας να βάλεις 4η και να σε φρενάρει

gerasimosrtu
26/08/2021, 13:12
Επειδη ο παλικαρος το δουλευει το πραγμα αλλιως..;)

Το προβλημα υπαρχει στο ΜΟΤΕΡ και οχι στο μηχανακι..!!

Εκτος βεβαια αν το μαϊμουνι έχει υποιστει μεταλλαξη σαν συνολο, οποτε αντιδρα με περιεργο τροπο..
Το μαμούνι ήταν του παππού μου απλά επειδή το μοτέρ το παλιό είχε πολλά χρόνια και πολλά χιλιομετρα δεν πήγαινε πάνω από 40 και έτρωγε φουλ βενζίνη γι αυτό έβαλα λιφαν 110 μια εξάτμιση μοτοσπορτ και μια φιλτροχοανη τίποτα άλλο δεν το έχω ούτε για κόντρες ούτε για σούζες και καγκουριλικια όπως πολλοί στην ηλικία μου το έχω για βόλτα αλλά τα προβλήματα που με έχει βγάλει δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ούτε μια βόλτα και συγνώμη αν σου μίλησα απότομα

OldMan
26/08/2021, 16:15
:bawl::bawl::bawl:

Αν κανεις ενα search θα καταλαβεις τι σημαινει "μιλαω αποτομα" εδω μεσα..;)

Μια χαρα μιλησες... Απλα εγω ειπα να σε τσιγκλισω λιγακι..:beer:

OldMan
26/08/2021, 16:17
Και για να βγαλουμε μια ακρη..

Την 3η στην γονατίζει ή στην πεταει..??

gerasimosrtu
28/08/2021, 10:29
Και για να βγαλουμε μια ακρη..

Την 3η στην γονατίζει ή στην πεταει..??
Γονατίζει σαν να έχει κάποιο κόφτη κάνει μάλλον θέλει να δοκιμάσω κάνα άλλο καρμπυρατερ αλλά δεν έχω άτομο να μου δώσει και τα λεφτά για ένα καλό καρμπυρατερ είναι πολλά εκτός αν πάρω κάνα shark qtech taiwan fuego που δεν είναι και τόσο καλά

Bowleno
28/08/2021, 13:01
Ένα ένα μας τα λες..... Αν του έχεις βάλει το καρμπ από το μαμά μοτέρ περίμενες να δουλέψει σωστά;

gerasimosrtu
28/08/2021, 15:28
Το καρμπυρατέρ του λιφαν 110 φοράει επάνω γιατί να μην δουλέψει σωστά?

dorso
28/08/2021, 18:19
Το δοκίμασες χώρις χοάνη,μήπως δεν του φτάνει ο αέρας?

OldMan
30/08/2021, 14:43
Το δοκίμασες χώρις χοάνη,μήπως δεν του φτάνει ο αέρας?

Εχεις δοκιμασει να βγαλεις σφηκα απο το κεντρικο ζιγκλερ..??

gerasimosrtu
30/08/2021, 15:34
Εχεις δοκιμασει να βγαλεις σφηκα απο το κεντρικο ζιγκλερ..??
Οχι

stefanos
30/08/2021, 22:33
Λοιπόν να τα βγάλουμε με το τσιγκέλι.
Βάζεις τρίτη ανοίγει μετά πνίγεται και σβήνει η δουλεύει κανονικά?
Σωληνάκι βενζίνης άλλαξες? φίλτρο βενζίνης? Το ντεπόζιτο είναι καθαρό ή μήπως κατέβασε σκουριές και βούλωσε τίποτα?

dorso
31/08/2021, 00:20
Εχεις δοκιμασει να βγαλεις σφηκα απο το κεντρικο ζιγκλερ..??
Δοκιμή του λέω να κάνει, όχι να το αφήσει μόνιμα.

kostaskk
31/08/2021, 02:34
Βουλωμένο καρμπυρατέρ η λάθος ρυθμίσεις αυτού
Η (λιγο απίθανο ίσως ηλεκτρικό πρόβλημα)

Το μοτέρ θεωρούμε ότι είναι καλό χωρίς να χανει,καει λάδια,να έχει καλή συμπίεση,καλές φλάντζες,να μη παίρνει αέρα μέσα. Να μη το φρενάρει κάτι όταν βάζεις 4η.

Αφού έχεις φρέσκια βενζίνη,καθαρό φίλτρο,καθαρό ντεπόζιτο,μη τσακισμένα και καθαρά σωληνάκια βενζίνης

η θα λύσεις το καρμπυρατέρ εντελώς και θα το καθαρίσεις με σαπουναδα,ζεστό νερό με πίεση,αέρα με πίεση και με σπρέι καθαρισμού καρπυρατερ, ψεκάζοντας σε όλες τις τρύπες διόδους και σιγουρευοντας ότι είναι εντελώς καθαρές,ανοικτές,μια υμιβουλωμενη δίοδος θα περάσει το σπρέι από μέσα αλλά θα βγει με μικρότερη ροή,και διαφορετικό 'πιδακα'

Πολύ Λεπτό σύρμα ίσως βοηθισει στο καθάρισμα,. Μετά καθαρίσεις όλα τα εξαρτήματακια όπου έχει τρύπα, πχ κοιτάς απέναντι από φως τις τρυπουλες τις φλογέρας,του ζιγκλέρ,του προζιγκλερ κτλ, και ψεκάζεις από μέσα, περνάς το σύρμα από τις τρυπουλες, αέρα με πίεση κτλ μέχρι να είναι όλα καθαρά.

Αν δεν καταστρέψεις κάτι όπως,στραβωμενη βελωνα,λυγισμενο φλοτερ που αλλάζει την στάθμη,πυραυλακι,τσιμουχες,φλάντζες,ζιγκλέρ και φλογέρα αν είναι κολλημένα,η πυρο φλοτερ,
αν δεν σπάσει κάποιο κομμάτι από μέσα θα το δέσεις και αν δεν χάνει βενζίνες έχεις καθαρίσει σωστά το καρμπ.

Για ρυθμίσεις πρέπει να έχεις μια εικόνα του μίγματος, είτε εμπειρικά από το δούλεμα του μοτέρ,ροπή,στροφαρισμα,τον ήχο,τα καυσαέρια,την μυρωδιά,την κατανάλωση, η πρακτικά,.

Βγάζοντας το μπουζί η βάζοντας καινούριο και μετά από 10 λεπτά χρήσης το ξαναβγαζεις παίρνεις μια εικόνα του μίγματος,. Αν το μπουζί κοντά στην ακίδα είναι τέρμα άσπρο η πολύ ανοικτό χρώμα τότε έχεις πολύ φτωχό μίγμα, και για αυτό κόβει και ξεψιχαει, σαν να μένει από βενζίνη.επικίνδυνο μιας και μπορεί να λιώσουν, κολλήσουν όλα μέσα στο μοτέρ. Αν το μπουζί είναι τέρμα μαύρο,η βρεγμένο με βενζίνη έχεις πολύ πλούσιο μιγμα, που στις ψηλές rpm κόβει την δύναμη,στροφαρισμα, ίσως να είχες και προβλήματα με βρεγμενα μπουζί να μην παίρνει μπρος κτλ.

Άλλος τρόπος χωρίς να λύσεις κάτι είναι να αυξήσεις την παροχή αέρα και να την μειώσεις κάνοντας δοκιμές να δεις αν βελτιώνεται η χειροτερεύει κάτι,. Πχ βγάζοντας την χοάνη,η βάζοντας από πάνω τις ένα λεπτό σφουγγάρι,φίλτρο,ύφασμα,καπάκι,χρησιμοποιοντας το τσοκ η οποιδηποτε άλλο τρόπο,. Αν με μειωμένο αέρα καλητερευει τότε είναι φτωχό, το αντίθετο για πλούσιο.

Τέλος απλά λύνεις το καρμπ και βλέπεις τις ρυθμίσεις του.
Τι νούμερο ζιγκλέρ φοράει, σε ποια θέση είναι η ασφάλεια τις βελωνας, πόσες στροφές είναι βιδωμενη η βίδα του αέρα, κτλ. (Έχει και άλλα όπως προζιγκλερ και που είναι η εσωτερική στάθμη βενζίνης)

Με μικρότερο νούμερο ζιγκλέρ και την βελωνα ποιο κατω-μεσα στην τρύπα φτωχενεις το μίγμα,. Με μεγαλητερο ζιγκλέρ και την βελωνα ποιο πάνω το κάνεις πλούσιο.

Στην θέση σου απλά θα ξεβιδωνα το πάνω καπάκι του καρμπ,θα έβγαζα ντιζα,ελατήριο ασφάλεια,slide με προσοχή μη χάσω,στραβωσω κάτι και θα άλλαζα θέσεις στην ασφαλεια- ύψος τις βελωνας κάνοντας δοκιμές. Είναι ο ποιο απλός τρόπος να αλλάζεις το μίγμα στις μεσαίες rpm. Θεωριτικα και αν θυμάμαι καλά στο λιφαν πρέπει να είναι στην μεσαία θέση η ασφάλεια βελωνας.

Bowleno
31/08/2021, 10:32
Χαρά στο κουράγιο σου για το σεντόνι:uplate:
Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα, όχι να τα κάνω κιόλας:D

borgiriadis1
01/09/2021, 21:19
Πάντως γενικά παίζοντας με την βελόνα και το μπουζι όντως θα δει αν έχει θέμα με το καρμπ.
3-4η ταχύτητα σε όλο το φάσμα των στροφών γονατίζει? Αν το μείγμα δεν είναι σωστό πάλι μέχρι ένα σημείο πρέπει να δουλεύει.