PDA

View Full Version : Βλέποντας τη παλιά μηχανή σου να πουλιέται με παραποιημένα στοιχεία ..



Maradi
21/08/2021, 13:05
Και ξαφνικά χτες βλέπω τη κλασική Μπέμπα που πούλησα το Μάιο σε ´σοβαρό´μαγαζι, μετά από αγορά στη Βρετανία και 8 και κάτι χρόνια ιδιοκτησίας, να πουλιέται στο car.gr
58 χιλ χιλιόμετρα λέει. Μα εγώ την πούλησα με σχεδόν 70χιλ μίλια (120 χιλ χιλιόμετρα). Σύνολο κατόχων 2 λέει. Μα εγώ ημουν ο 12ος;;
Βράζω !!

kostas_1100gs
21/08/2021, 13:28
Και ξαφνικά χτες βλέπω τη κλασική Μπέμπα που πούλησα το Μάιο σε ´σοβαρό´μαγαζι, μετά από αγορά στη Βρετανία και 8 και κάτι χρόνια ιδιοκτησίας, να πουλιέται στο car.gr
58 χιλ χιλιόμετρα λέει. Μα εγώ την πούλησα με σχεδόν 70χιλ μίλια (120 χιλ χιλιόμετρα). Σύνολο κατόχων 2 λέει. Μα εγώ ημουν ο 12ος;;
Βράζω !!

Λέω να βάλεις τν αγγελία, αν είσαι σίγουρος ότι είναι δική σου, να γλυτώσει κανένα παιδί από εδώ.

Maradi
21/08/2021, 13:38
Απόλυτα σίγουρος. Μέχρι και τις φωτογραφίες που είχα πάρει στην αυλή μου έχει.
Έχω φωτογραφίες και από την άδεια στη Βρετανία που γράφει προηγούμενους ιδιοκτήτες και από καμία δεκαριά ΜΟΤ ( UK ΚΤΕΟ) που γράφουν τα ετήσια μίλια. Και ΚΤΕΟ του 19 με καταγραμμένα 68209 στο μετρητή. Όλα επισήμως.

karellen
21/08/2021, 13:43
Καλό είναι να σβήσεις το λινκ που παραπέμπει στον έμπορο.Ανέβασε μεν τις φωτογραφίες αλλά χωρίς στοιχεία που να καταδεικνύουν τον άλλο.

Maradi
21/08/2021, 13:51
430281

Maradi
21/08/2021, 13:54
Είδες που καταντήσαμε; Να μην τολμάμε να μιλάμε ξεκάθαρα.

kouk
21/08/2021, 14:54
2012 πούλησα το μηχανάκι μου με 34.000 χλμ
Το 2018 το πέτυχα σε αγγελία με 29.000 χλμ.

toyar
21/08/2021, 15:12
δεν υπαρχει πραγματικα κανενας λογος να αγορασει κανεις απο εμπορο
εκτος αν θελει δοσεις.....οποτε θα παρει και σαβουρα και υπερκοστολογημενο μηχανακι
καντε λιγο υπομονη φτιαξτε ενα πλανο κανοντας τις δοσεις αποταμιευση και ψωνιστε απο ιδιωτη με τα λεφτα στο χερι

Shinji Ikari
21/08/2021, 15:32
Και τι ανχωνεσε? Το παραξενο θα ηταν να την εβλεπες με τα ιδια χλμ.

νεοσσός
21/08/2021, 16:42
Γνωστός μου πούλησε αμάξι σε μάντρα με 160.000 χλμ. Το αμάξι έκαιγε λάδια και ο τύπος συμπλήρωνε τακτικά. Μία εβδομάδα μετά, περνάει από τη μάντρα και το βλέπει να πουλιέται 40% ακριβότερα, με 80.000 χλμ. Και λέει το θεϊκό:
"Με τόσο λίγα χιλιόμετρα και τέτοια τιμή, πραγματικά συμφέρει. Σκέφτομαι να το ξαναγοράσω από το μαντρά."
:lol:

Άλλος γνωστός μου, πήρε εισαγόμενο αμάξι μεγάλου κυβισμού, από Έλληνα έμπορο, με τα χιλιόμετρα χαμηλά. Σε λίγους μήνες έπαθε σοβαρή ζημιά από ιμάντα εκκεντροφόρου, την οποία θα είχε προλάβει αν ήξερε τα πραγματικά χιλιόμετρα, αφού θα ήταν στην τακτική συντήρηση η αλλαγή του ιμάντα.

Τα καλά μεταχειρισμένα, φεύγουν σε δικούς τους ανθρώπους. Είτε από μάντρα, είτε από leasing, είτε από πλειστηριασμό.

thunder ace
21/08/2021, 16:50
2012 πούλησα το μηχανάκι μου με 34.000 χλμ
Το 2018 το πέτυχα σε αγγελία με 29.000 χλμ.

Το πήγαιναν με την όπισθεν.

kostas_1100gs
21/08/2021, 16:57
Τα καλά μεταχειρισμένα, φεύγουν σε δικούς τους ανθρώπους. Είτε από μάντρα, είτε από leasing, είτε από πλειστηριασμό.

Έτσι ακριβώς είναι.

basilis_k6
21/08/2021, 17:17
ανέβασε την ίδι αγγελλία ωστε να βγαινουν μαζι στην αναζητηση με την ιδια φωτο και γραψε ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ.
το εχουν ξανακάνει και το car υποτιθετε τους banarei απο το σαιτ. θα σου ζητησουν στοιχεια ομως.

Λευκάδιος
21/08/2021, 18:25
ανέβασε την ίδι αγγελλία ωστε να βγαινουν μαζι στην αναζητηση με την ιδια φωτο και γραψε ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ.
το εχουν ξανακάνει και το car υποτιθετε τους banarei απο το σαιτ. θα σου ζητησουν στοιχεια ομως.

Μπορεί και να επικοινώνησει απευθείας με τους υπεύθυνους του car μέσω της επιλογής 'αναφορά αγγελίας', δεν δημοσιεύουν τα στοιχεία όποιου κάνει την αναφορά.

Maradi
21/08/2021, 18:26
Δεν αξίζει τον κόπο αφού και πάλι θα βρουν τρόπο…Απλα ελπίζω να μην την πατήσει κανένας απο αυτό το forum.Αν ημουν ο αγοραστής θα έψαχνα γερά το ιστορικό πριν παρω.
Πάντως η συγκεκριμένη μηχανή αν και είχε κάποια προβλήματα με τροφοδοσια και καρμπυρατέρ όταν την πούλησα, είχε περάσει πλήρη ανακατασκευή το 2010 όταν είχε γύρω στα 55χιλ μίλια.

kouk
21/08/2021, 19:15
Το πήγαιναν με την όπισθεν.
Ιδιώτες. Την αγόρασε κάποιος και σε ένα εξάμηνο την ξαναεδινε με τα ίδια χλμ.

spyrval
21/08/2021, 19:42
Και ξαφνικά χτες βλέπω τη κλασική Μπέμπα που πούλησα το Μάιο σε ´σοβαρό´μαγαζι, μετά από αγορά στη Βρετανία και 8 και κάτι χρόνια ιδιοκτησίας, να πουλιέται στο car.gr
58 χιλ χιλιόμετρα λέει. Μα εγώ την πούλησα με σχεδόν 70χιλ μίλια (120 χιλ χιλιόμετρα). Σύνολο κατόχων 2 λέει. Μα εγώ ημουν ο 12ος;;
Βράζω !!


2012 πούλησα το μηχανάκι μου με 34.000 χλμ
Το 2018 το πέτυχα σε αγγελία με 29.000 χλμ.

Μήπως είστε και ναυτικοί;

νεοσσός
21/08/2021, 19:52
Μήπως είστε και ναυτικοί;
Γιαγιάδες είναι που πηγαίνουν μόνο τα Σάββατα με καλό καιρό στο super market.

Νομίζω ότι στοκάρ τζιάρ θα πρέπει να βάλουν στα check boxes, που επιλέγεις κατά την καταχώρηση της αγγελίας, τις επιλογές "από γιαγιά", "από ναυτικό", άντε και ένα τρίτο "από γιαγιά ναυτικό".

spyrval
21/08/2021, 20:44
"Αχ ρε φίλε, μου'ρχεται να μην το δώσω, σαν τα μάτια της το πρόσεχε το CBR η γιαγιάκα μου η Κούλα όταν έπιανε λιμάνι"
:tooth:

mikes
21/08/2021, 22:06
Παιδες, με το συμπαθειο, αλλα θεωρω πως γι αυτο το φαινομενο, ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης το εχουμε κι εμεις ως αγοραστες που θεωρουμε υπερβολικα πολλα τα 60-70κ χλμ σε μηχανακια 10ετιας+...

Maradi
21/08/2021, 23:34
Παιδες, με το συμπαθειο, αλλα θεωρω πως γι αυτο το φαινομενο, ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης το εχουμε κι εμεις ως αγοραστες που θεωρουμε υπερβολικα πολλα τα 60-70κ χλμ σε μηχανακια 10ετιας+...

Έχεις δίκιο για τα μηχανάκια 10+ αλλά εδώ δεν είναι θέμα αξιοπιστίας. Αλλάζει τα νούμερα για να πάρει κανα χιλιάρικο παραπάνω και γι'αυτο αγαπητέ δεν έχουμε καμία μα καμία ευθύνη

kouk
22/08/2021, 04:21
Μήπως είστε και ναυτικοί;
Δεν σε πιάνω!

tzimidis
22/08/2021, 06:11
Δεν σε πιάνω!

σε πολλές αγγελίες που έχουν αδικαιολογητα ΛΙΓΑ χιλιόμετρα,
για να γίνουν πιστευτοι γράφουν ότι το όχημα ανήκε σε ναυτικό που επειδη έλειπε σε ταξίδια, το κινούσε κάθε 6 μήνες για ένα σ/κ, αρα είναι του κουτιού.
Εννοείται και ότι πάντα ήταν φυλασσόμενο σε κλειστό γκαράζ .
Εναλλακτικά ο ιδιοκτήτης ήταν γιατρός, και τα λίγα χιλιόμετρα είναι πάντα ταξιδιάρικα.

Nitse3
22/08/2021, 06:54
Κάθε έμπορος θέλει να αγοράζει φθηνά και να πουλάει ακριβά. Στα αυτοκίνητα για να αγοράσεις φθηνά θα πρέπει να είναι κάτι με πολλα χλμ αναλογικά ή να έχει κάποια θέματα. Άρα το πιο απλό για τον έμπορο είναι να πάρει ένα αυτοκίνητο με πολλα χλμ για την ηλικία του φθηνά, να του γυρίσει τα χλμ και να βγάλει κέρδος πουλώντας το ως ευκαιρία με.λιγα χλμ. Και εγώ εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένα πενταετίας συν, δεν θα κοιταγα ποτέ έμπορο, εκτός αν επρόκειτο για πολύ ειδικό και σπάνιο μοντέλο.

doctoras
22/08/2021, 10:24
ωστόσο για να μη το κάψουμε, σαφώς και υπάρχουν μοτοσυκλέτες με λιγα χλμ, απλώς αν έχει παει σε εμπορο δεν τους πιστεύεις

οι περιπτώσεις είναι πολλές μια βασική να αναφέρω, αν είσαι μεγαλύτερος απο 25 βιοπαλαιστής εργαζόμενος και την μοτο την αγοράσεις για βόλτα και δε την χρησιμοποιήεις σε καθημερινή μετακίνηση για την δουλειά σου, είτε γιατί σε βολεύουν τα μμμ, σε βολέυει το παλιό αυτοκίνητο σου, είτε γιατι σου προσφέρουν εταιρικό όχημα, είτε γιατί παρέχεται δωρεάν μετακίνηση, θα κάνεις χλμ μονο για βόλτα εντός πολης ΣΚ (γιατί καθημερινά δουλεύεις ως το βράδυ) ή στην εκδρομή του ΣΚ, είτε 15 μέρες διακοπές το καλοκαίρι
Είναι πιθανό για τον μέσο όρο αναβατών να καταφέρουν να κάνουν 5-7 χιλ χλμ / ετος. προσθέστε οτι τα επόμενα χρόνια μπορεί να αλλάξει η οικογενειακή του κατάσταση μπορεί να έχουν μοτό δεκαετίας ή δεκαπενταετίας με 50-70 χιλ χλμ πραγματικά
Προσθέστε επισης οτι εκτός αττικής οι αστικές αποστάσεις είναι σημαντικά μικρότερες

Το θέμα είναι να υπάρχει ενημερωμένο ιστορικό αν και αυτό είναι δύσκολο να αποτυπωθεί αν έχει περάσει απο 2 χέρια και ενα έμπορο ενδιάμεσα. Ωστόσο υπάρχουν και θέλει καλό ψάξιμο. Αν πας σε εμπορο για ενα μοντέλο το οποιο είναι "καθαρό" και του ζητήσεις το τηλ. του προκάτοχου θα σου το δώσει γιατί το έχει κρατήσει απο την αγοραπωλησία. Θα μάθεις.
Το κακό είναι οτι οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές αρκούνται στα λογια των πωλητών και μετά πέφτει το κλάμα. Θέλει λίγο ψάξιμο

toyar
22/08/2021, 11:49
υπαρχουν 3 θεματα....
αν εχω να πουλησω καθαρο μηχανακι με λιγα χλμ δεν εχω λογο να παω σε εμπορο
αν παω γιατι βαριεμαι να ασχοληθω τοτε το μηχανακι μου δυσκολα θα προλαβει να βγει σε αγγελια καθως θα παει σε γνωστο
αν τελικα βγει αγγελια θα βγει πανακριβο
τελικα σε εμπορο μηχανακι σωστο και σε καλη τιμη δεν βλεπω πως μπορει να βρεθει

tzimidis
22/08/2021, 13:17
ωστόσο για να μη το κάψουμε, σαφώς και υπάρχουν μοτοσυκλέτες με λιγα χλμ, απλώς αν έχει παει σε εμπορο δεν τους πιστεύεις

οι περιπτώσεις είναι πολλές μια βασική να αναφέρω, αν είσαι μεγαλύτερος απο 25 βιοπαλαιστής εργαζόμενος και την μοτο την αγοράσεις για βόλτα και δε την χρησιμοποιήεις σε καθημερινή μετακίνηση για την δουλειά σου, είτε γιατί σε βολεύουν τα μμμ, σε βολέυει το παλιό αυτοκίνητο σου, είτε γιατι σου προσφέρουν εταιρικό όχημα, είτε γιατί παρέχεται δωρεάν μετακίνηση, θα κάνεις χλμ μονο για βόλτα εντός πολης ΣΚ (γιατί καθημερινά δουλεύεις ως το βράδυ) ή στην εκδρομή του ΣΚ, είτε 15 μέρες διακοπές το καλοκαίρι
Είναι πιθανό για τον μέσο όρο αναβατών να καταφέρουν να κάνουν 5-7 χιλ χλμ / ετος. προσθέστε οτι τα επόμενα χρόνια μπορεί να αλλάξει η οικογενειακή του κατάσταση μπορεί να έχουν μοτό δεκαετίας ή δεκαπενταετίας με 50-70 χιλ χλμ πραγματικά
Προσθέστε επισης οτι εκτός αττικής οι αστικές αποστάσεις είναι σημαντικά μικρότερες

Το θέμα είναι να υπάρχει ενημερωμένο ιστορικό αν και αυτό είναι δύσκολο να αποτυπωθεί αν έχει περάσει απο 2 χέρια και ενα έμπορο ενδιάμεσα. Ωστόσο υπάρχουν και θέλει καλό ψάξιμο. Αν πας σε εμπορο για ενα μοντέλο το οποιο είναι "καθαρό" και του ζητήσεις το τηλ. του προκάτοχου θα σου το δώσει γιατί το έχει κρατήσει απο την αγοραπωλησία. Θα μάθεις.
Το κακό είναι οτι οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές αρκούνται στα λογια των πωλητών και μετά πέφτει το κλάμα. Θέλει λίγο ψάξιμο

Έχετε υπόψιν ότι υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που ακυρώνει την αγοραπωλησία και επιστρεφονται τα χρηματα , αν αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα ή άλλο σημαντικό λειτουργικό θεμα που είχε αποκρυφθει από τον πωλητή.

basilis_k6
22/08/2021, 13:24
τα καλα μηχανάκια φευγουν σε γνωστο μαγαζι η σε επαρχια σε εμπορο ξανα. η επαρχια δεν εχει ευκολη προσβαση σε οτι οχημα γουσταρει. αν καποιος δωσει στον χ αθηναιο μαντρά ενα καλο μοτορι το δινει αμεσως σε καποιον που συνεργαζεται στην λαρισσα πχ για 500ε και δεν ασχολειται αλλο. εκεινος το δινει με αλλα 500 ευρω και ειναι ολοι χαρουμενοι. πολυ καλες ευκαιριες ειναι οι μηχανές που δινουν οι καυλωμένοι με ενα πιο καινουργιο μοντελο και πανε και δινουν 1-2 ετων μηχανη στον ιδιο εμπορο για να παρουν το μεγαλυτερο που τους γιαλισε. αυτα πανε σε γνωστους "ιδιωτες" δηλαδη φιλους της πιατσας απο μαγαζια, λαστιχαδικα κτλ. Λογικο ειναι, φιλοι ειναι οι ανθρωποι σιγα μην το εβγαζαν στη βιτρινα να το παρω εγω.
Δυστυχως αυτο το ακουω συχνα. αντι να το βαλουν αγγελια το μηχανακι τους που ειναι ολοκαινουργιο με 2κ χλμ το δινουν πισω στο μαγαζι που το πηραν γιατι "βιαζομαι να παρω το καινουργιο" και τους βοηθαει να βγαλουν δανειο ενω τους το παιρνει 1κ κατω απο την τιμη αγορας στο καρ.

PaNick67
22/08/2021, 14:43
τα καλα μηχανάκια φευγουν σε γνωστο μαγαζι η σε επαρχια σε εμπορο ξανα. η επαρχια δεν εχει ευκολη προσβαση σε οτι οχημα γουσταρει. αν καποιος δωσει στον χ αθηναιο μαντρά ενα καλο μοτορι το δινει αμεσως σε καποιον που συνεργαζεται στην λαρισσα πχ για 500ε και δεν ασχολειται αλλο. εκεινος το δινει με αλλα 500 ευρω και ειναι ολοι χαρουμενοι. πολυ καλες ευκαιριες ειναι οι μηχανές που δινουν οι καυλωμένοι με ενα πιο καινουργιο μοντελο και πανε και δινουν 1-2 ετων μηχανη στον ιδιο εμπορο για να παρουν το μεγαλυτερο που τους γιαλισε. αυτα πανε σε γνωστους "ιδιωτες" δηλαδη φιλους της πιατσας απο μαγαζια, λαστιχαδικα κτλ. Λογικο ειναι, φιλοι ειναι οι ανθρωποι σιγα μην το εβγαζαν στη βιτρινα να το παρω εγω.
Δυστυχως αυτο το ακουω συχνα. αντι να το βαλουν αγγελια το μηχανακι τους που ειναι ολοκαινουργιο με 2κ χλμ το δινουν πισω στο μαγαζι που το πηραν γιατι "βιαζομαι να παρω το καινουργιο" και τους βοηθαει να βγαλουν δανειο ενω τους το παιρνει 1κ κατω απο την τιμη αγορας στο καρ.

Σωστά όλα. Σκέψου όμως ότι βάζεις αγγελία το δυο ετών αστέρι και έρχεται ο κάθε πικραμένος να σου κόψει Χ χρήματα γιατί τόσα δίνει, να σου μιλάει για ανταλλαγή ενώ δεν θες, να σου μιλάει για γραμμάτια ή να σε τρέχει στην άλλη άκρη της πολης σε συνεργείο επιλογής του. Οπότε για να γλυτώσεις χρόνο, ταλαιπωρία και άσκοπα τηλέφωνα πας εκεί που το αγόρασες, σου κάνουν μία τιμή 1Κ κάτω, σου κόβουν και 500€ από το καινούργιο γιατί είσαι φίλος, πελατης, γνωστός και τελειώνεις αμέσως.

basilis_k6
22/08/2021, 14:52
Σωστά όλα. Σκέψου όμως ότι βάζεις αγγελία το δυο ετών αστέρι και έρχεται ο κάθε πικραμένος να σου κόψει Χ χρήματα γιατί τόσα δίνει, να σου μιλάει για ανταλλαγή ενώ δεν θες, να σου μιλάει για γραμμάτια ή να σε τρέχει στην άλλη άκρη της πολης σε συνεργείο επιλογής του. Οπότε για να γλυτώσεις χρόνο, ταλαιπωρία και άσκοπα τηλέφωνα πας εκεί που το αγόρασες, σου κάνουν μία τιμή 1Κ κάτω, σου κόβουν και 500€ από το καινούργιο γιατί είσαι φίλος, πελατης, γνωστός και τελειώνεις αμέσως.

το καλό μηχανάκι φευγει στα μπαμ. ουτε βδομαδα δεν κλεινει με την σωστη τιμη. αλλα οταν πας στον εμπορο δεχεσαι την μειωση ενω στον ιδιωτη οχι. δεν χρειαζεται να πας σε κανενα συνεργειο. ουτε βολτα δεν δινεις για νεο μηχανάκι, οποιος θελει το παιρνει. οι ευκαιρίες φευγουν, αν ο εμπορος δινει χ λεφτα ο ιδιωτης δινει χ+500 και δεν ζηταει ουτε βολτα ουτε τπτ.

doctoras
22/08/2021, 14:58
Έχετε υπόψιν ότι υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που ακυρώνει την αγοραπωλησία και επιστρεφονται τα χρηματα , αν αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα ή άλλο σημαντικό λειτουργικό θεμα που είχε αποκρυφθει από τον πωλητή.

Εγω προσωπικά δεν χω υποψη. Αν σου είναι ευκολο ανεβασε το εδω.

Ομως φαντασου τι γίνεται στην ελληνικη πραγματικοτητα φανταζοναι θα εχεις ακουστα για την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου εισαγωγής ποσα χλμ εχει οταν εκτελωνιζεται ποσα οταν βγαινει πωλητήριο

νεοσσός
22/08/2021, 15:01
το καλό μηχανάκι φευγει στα μπαμ. ουτε βδομαδα δεν κλεινει με την σωστη τιμη. αλλα οταν πας στον εμπορο δεχεσαι την μειωση ενω στον ιδιωτη οχι. δεν χρειαζεται να πας σε κανενα συνεργειο. ουτε βολτα δεν δινεις για νεο μηχανάκι, οποιος θελει το παιρνει. οι ευκαιρίες φευγουν, αν ο εμπορος δινει χ λεφτα ο ιδιωτης δινει χ+500 και δεν ζηταει ουτε βολτα ουτε τπτ.
Η δοκιμαστική βόλτα από τον υποψήφιο αγοραστή, είναι ζήτημα που είχαμε συζητήσει στο παρελθόν. Άλλος εμπιστεύεται τυφλά τους αγοραστές, επειδή "τους κόβει από τη σύντομη κουβέντα", άλλος δεν δίνει επ' ουδενί το μηχανάκι σε άγνωστο για βόλτα.

Αντίστοιχα, υπάρχουν αγοραστές που θεωρούν αδιανόητο να αγοράσουν κάτι που δεν έχουν οδηγήσει έστω και για 500 μέτρα.

basilis_k6
22/08/2021, 15:16
Η δοκιμαστική βόλτα από τον υποψήφιο αγοραστή, είναι ζήτημα που είχαμε συζητήσει στο παρελθόν. Άλλος εμπιστεύεται τυφλά τους αγοραστές, επειδή "τους κόβει από τη σύντομη κουβέντα", άλλος δε δίνει επ' ουδενί το μηχανάκι σε άγνωστο.

Αντίστοιχα, υπάρχουν αγοραστές που θεωρούν αδιανόητο να αγοράσουν κάτι που δεν έχουν οδηγήσει έστω και για 500 μέτρα.

αν η μηχανη εχει τιμη που πληρωνει ο έμπορος για ανταλλαγη, ο ιδιωτης θα κανει τουμπες για να την παρει. ουτε βολτες θελει ουτε ελεγχους. αφησα να μου φυγει ενα μηχανακι σκεπτομενος οτι δεν προλλαβαινα να το τσεκαρω σε μαγαζι και την ιδια μερα 2 ωρες μετα εκανε μεταβιβαση. το έδινε ακριβως οσα του ειπε ο εμπορος απλα γιατι δεν γουσταρε να το δωσει σε εμπορο. μου το ειπε στο τηλεφωνο δηλαδη. 8 ωρες αγγελία ηταν οταν μιλησα εγω και στις 10 ωρες εκανε μεταβιβαση.

Maradi
22/08/2021, 15:58
Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά να έχεις ταμπέλα εξουσιοδοτημένου στο μαγαζί σου και να γυρίζεις χιλιόμετρα στο κοντέρ;;

CorpseAlive
22/08/2021, 16:49
Έχετε υπόψιν ότι υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που ακυρώνει την αγοραπωλησία και επιστρεφονται τα χρηματα , αν αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα ή άλλο σημαντικό λειτουργικό θεμα που είχε αποκρυφθει από τον πωλητή.

Και Ελληνική Νομοθεσία υπάρχει, υπαναχώρηση λόγω έλειψης συνομολογημένης ιδιότητας του κινητού ή λόγω πραγματικού/νομικού ελαττώματος.
Δικαίωμα παραγραφής 2 έτη από την αγοραπωλησία χωρίς να χρειαστεί να υπάρχει δόλος από μεριάς του πωλητή . (να αποδείξεις απάτη) .

DrIoannis
22/08/2021, 16:58
Δεν αξίζει τον κόπο αφού και πάλι θα βρουν τρόπο…

Με συγχωρείς αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο!Τέτοιο πράγμα θα πρέπει να καταγγέλλετε και αφού η πλατφόρμα έχει αυτή την επιλογή να το κάνει άμεσα μπας και κάπως περιοριστεί το θέμα έστω και λίγο.

stefanos
22/08/2021, 17:15
Δεν αξίζει τον κόπο αφού και πάλι θα βρουν τρόπο…Απλα ελπίζω να μην την πατήσει κανένας απο αυτό το forum.Αν ημουν ο αγοραστής θα έψαχνα γερά το ιστορικό πριν παρω.
Πάντως η συγκεκριμένη μηχανή αν και είχε κάποια προβλήματα με τροφοδοσια και καρμπυρατέρ όταν την πούλησα, είχε περάσει πλήρη ανακατασκευή το 2010 όταν είχε γύρω στα 55χιλ μίλια.

Πραγματικά δε νομίζω να ενδιαφερθεί κάποιος απονήρευτος για το συγκεκριμένο μηχανάκι,
όπως επίσης δεν νομίζω να δώσει κανείς βάση στα χιλιόμετρα του κοντέρ.
Μιλάμε για 40 χρονών μηχανάκι.... ήμαρτον.

PaNick67
22/08/2021, 18:55
το καλό μηχανάκι φευγει στα μπαμ. ουτε βδομαδα δεν κλεινει με την σωστη τιμη. αλλα οταν πας στον εμπορο δεχεσαι την μειωση ενω στον ιδιωτη οχι. δεν χρειαζεται να πας σε κανενα συνεργειο. ουτε βολτα δεν δινεις για νεο μηχανάκι, οποιος θελει το παιρνει. οι ευκαιρίες φευγουν, αν ο εμπορος δινει χ λεφτα ο ιδιωτης δινει χ+500 και δεν ζηταει ουτε βολτα ουτε τπτ.
Έτσι δεν θα αγόραζα ποτε γιατί αν είναι τόσο καλό θα έχει τιμή κοντά στο καινούργιο, το πήρα καινούργιο και το στρώνω εγώ.
Επίσης αν δεν το κάνεις βόλτα, αν δεν το δει μηχανικός μπορεί να έχει κάτι και να την φας.
Όσες φορές έδωσα μοτο ή αμάξι ή το πηρε φίλος ή το πήρε έμπορος. Διετίας όμως δεν ήταν.
Γιατί βαρέθηκα τους τυπους που δεν έφταναν τα φράγκα τους και έψαχναν τρόπο να ρίξουν τιμή. Λες και δεν ήξερα τι έχω. Γιατί βαρέθηκα τα παζάρια χωρίς να το δουν καν. Γιατί η δουλειά μου είναι 6 μέρες την βδομάδα και τις 3 μέχρι το βράδυ, οπότε δεν θα χάσω την ξεκούραση μου για τον κάθε περιεργο που δεν έχει τι να κάνει.

Τώρα για τον εξουσιοδοτημένο που γυρισε χιλιόμετρα νομίζω ότι έκανε μία τρυπα στο νερό. Δεν νομίζω ότι θα αγοράσει κάνεις κλασική μηχανή χωρίς πλήρες βιβλίο σέρβις και αριθμό κατόχων.

Maradi
22/08/2021, 19:59
Με συγχωρείς αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο!Τέτοια πράγματα θα πρέπει να καταγγέλλετε και αφού η πλατφόρμα έχει αυτή την επιλογή να το κάνει άμεσα μπας και κάπως περιοριστεί το θέμα έστω και λίγο.

Έχεις δίκιο. Αν και αρχικά δεν ήθελα να μπλέξω αποφάσισα και έκανα την καταγγελία στο car.gr
Για να δούμε…

Shinji Ikari
23/08/2021, 11:30
Διαγραφηκε.

ptc
23/08/2021, 11:46
Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά να έχεις ταμπέλα εξουσιοδοτημένου στο μαγαζί σου και να γυρίζεις χιλιόμετρα στο κοντέρ;;

Αυτο ειναι το θεμα βασικα. Και εχει καλο ονομα ο συγκεκριμενος. Σκεψου τι κανουν αυτοι που ειναι διασημοι για το ποσο απατεωνες ειναι.

Απο εμπορο τελικα ειναι να σου λεει καλημερα μπαινοντας στο μαγαζι και να βγαινεις να δεις αν ειναι οντως μερα εξω.

Maradi
23/08/2021, 13:44
Πήρα το έμπορο τηλ σήμερα και του τα έχωσα ότι αυτά που είδα στην αγγελία είναι παραπλανητικά κτλ κτλ. Μου είπε ότι την χρησιμοποιεί ο ίδιος καθημερινά και ότι απλά έκανε λάθος στα χλμ όταν έβαλε τη αγγελία και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει ‘γυρίσει’ κοντέρ. Τώρα πως γίνεται μετά από καθημερινή χρήση να κανείς λάθος, τρέχα γύρευε. Τεσπα του είπα να την αλλάξει η να την βγάλει. Το τελειώνω εδώ γιατί άκρη δεν βρίσκεις και βαριέμαι να ακούω δικαιολογίες. Λυπάμαι όμως πολύ γιατί για μια ακόμα φορά καταλαβαίνω ότι το Ελλαδιστάν ζει και βασιλεύει. Δεν θα αλλάξει ποτέ.

giwrgoscharala
23/08/2021, 16:33
Καλά έκανες φίλε. Εγώ πούλησα BMW Gs 1200 και είδα όλες τις σφραγίδες από επίσημη αντιπροσωπία μετά σε αγγελία.Ειναι να απορείς....

Maradi
23/08/2021, 17:33
Απ’οτι βλέπω η αγγελία κατέβηκε. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα την πάρει κάποιος αδιάβαστος.

ΟΚΤΑΝΙΟ
23/08/2021, 17:39
Δεν νομίζω ότι θα αγοράσει κάνεις κλασική μηχανή χωρίς πλήρες βιβλίο σέρβις και αριθμό κατόχων.



Παιζει σε μηχανη 20-30-40 χρονων να ιππαρχει πληρες service book?

ΟΚΤΑΝΙΟ
23/08/2021, 17:42
Και Ελληνική Νομοθεσία υπάρχει, υπαναχώρηση λόγω έλειψης συνομολογημένης ιδιότητας του κινητού ή λόγω πραγματικού/νομικού ελαττώματος.
Δικαίωμα παραγραφής 2 έτη από την αγοραπωλησία χωρίς να χρειαστεί να υπάρχει δόλος από μεριάς του πωλητή . (να αποδείξεις απάτη) .



Κατσε γιατι αυτο ειναι ωραιο...
Αν καταλαβα καλα, λες οτι αν πχ παρω μια μηχανη απο εμπορα που κΣερω οτι τα χιλιομετρα ειναι πειραγμενα, μετα απο 1μιση χρονο του τη παω πισω και απαιτω επιστροφη τα χρημματα μου?

Μου αρεσει :D

stefanos
23/08/2021, 20:06
Παιζει σε μηχανη 20-30-40 χρονων να ιππαρχει πληρες service book?

Φυσικά όχι γιατί δεν υπάρχει περίπτωση μοτοσυκλέτα να κάνει σέρβις σε συνεργεία στην Ελλάδα και να αντέξει πάνω από 10 χρόνια.

katsar
23/08/2021, 20:35
Γιατί όχι,η δικιά μου είναι 25+,όπως το βλέπω θα φτάσει και τα 30 με το καλό.
Γράφω όλες τις εργασίες που γίνονται στο συνεργείο (φλάτζες,ρουλεμάν κάθε είδους,γρανάζια κτλ,επισκευές,βαλβίδες κτλ)
εκτός από τις απλές αλλαγής λαδιού :wave2:

Maradi
23/08/2021, 20:41
Πόσο δίκιο έχεις ρε φίλε. Μέχρι το ‘15-16 που είχα τη συγκεκριμένη στη Σκωτία είχα (και το έχω ακόμα) τέλειο ιστορικό. Αφού την έφερα και την εκτελώνισα στο Ελλαδιστάν σέρβις και επισκευές στα μικρά συνεργεία στο νησί με μηδέν βούλες και μετρητά (εδώ φταίω κι εγώ που δεν επέμεινα, γνωστοί σου λέει). Και ΚΤΕΟ πάντα εύκολο. Την αγαπούσα τη ρουφιάνα τη Μπέμπα αλλά τελικά βαρέθηκα να κατεβαίνω διακοπές για δυο εβδομάδες και να περνάω ώρες γυάλισμα, συντήρηση και κράξιμο από γυναίκα και παιδιά που την έβγαζα στο γκαράζ αντί για τη θάλασσα και κατέληξα να την αντικαταστήσω με ένα NC750. Την αγοράζω για τον πατέρα μου μου είπε ο μάστορας, το έχαψα και σκέφτηκα θα τη προσέξει. Κούνια που με κούναγε …

Tallyban
25/08/2021, 08:57
Το σημαντικό αν πουλάς όχημα (σαν ιδιώτης) είναι να καταλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται αν ο ενδιαφερόμενος αγοραστής είναι βλάκας ή/και άσχετος.Αν καλύπτει έστω ένα από τα δύο κριτήρια τη κανείς με μικρά πηδηματακια .

CorpseAlive
25/08/2021, 15:38
Κατσε γιατι αυτο ειναι ωραιο...
Αν καταλαβα καλα, λες οτι αν πχ παρω μια μηχανη απο εμπορα που κΣερω οτι τα χιλιομετρα ειναι πειραγμενα, μετα απο 1μιση χρονο του τη παω πισω και απαιτω επιστροφη τα χρημματα μου?

Μου αρεσει :D

Αν το ξέρεις και μπορεί να αποδειχθεί ότι το γνώριζες δεν μπορείς. Π.χ. ο φίλος παραπάνω που ήταν κάποτε δική του η μηχανή.
Το να το γυρίσεις πίσω προαπαιτεί να είναι στην ίδια κατάσταση ενώ τα χλμ που θα κάνεις μείωνουν την αξία του αντικειμένου και βάση του άρθρου για αδικαιολογήτο πλουτισμό οφείλει ανάλογη αποζημίωση. Επομένως δεν μπορείς να το ασκήσεις ως δικαίωμα καταχρηστικά.

AristidisZ
25/08/2021, 15:59
Το σημαντικό αν πουλάς όχημα (σαν ιδιώτης) είναι να καταλάβεις όσο πιο γρήγορα γίνεται αν ο ενδιαφερόμενος αγοραστής είναι βλάκας ή/και άσχετος.Αν καλύπτει έστω ένα από τα δύο κριτήρια τη κανείς με μικρά πηδηματακια .

To σημαντικό είναι να σου δώσει ο ενδιαφερόμενος τα λεφτά που ζητάς, και εσύ σαν πωλητής να δαπανήσεις όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο

Τώρα αν είναι ο αγοραστής βλάκας, άσχετος, βάζελος, πρώην συνδικαλιστής επί ΠΑΣΟΚ κ.ο.κ., ποσώς σε ενδιαφέρει

Tallyban
26/08/2021, 08:44
Η εμπειρία μου σαν πωλητής ιδιώτης λέει ότι οπότε έμπλεξα με βλάκες/άσχετους έχασα το χρόνο μου.
Οι επαγγελματίες πωλητές σίγουρα έχουν άλλα κριτήρια που δε τα γνωρίζω.

STF
26/08/2021, 22:59
Αν το ξέρεις και μπορεί να αποδειχθεί ότι το γνώριζες δεν μπορείς. Π.χ. ο φίλος παραπάνω που ήταν κάποτε δική του η μηχανή.
Το να το γυρίσεις πίσω προαπαιτεί να είναι στην ίδια κατάσταση ενώ τα χλμ που θα κάνεις μείωνουν την αξία του αντικειμένου και βάση του άρθρου για αδικαιολογήτο πλουτισμό οφείλει ανάλογη αποζημίωση. Επομένως δεν μπορείς να το ασκήσεις ως δικαίωμα καταχρηστικά.

Όμως δε θα έπρεπε να συνυπολογιστεί πως τα χρήματα που έδωσες για μια μοτοσυκλέτα με "χ" χιλιόμετρα δεν αντιστοιχούν σε αυτή τη τιμή και άρα το να επιστραφούν τα χρήματα είναι μια τίμια και δίκαιη προσέγγιση; Αν είχε 150.000 χλμ και όχι 70.000 με τα οποία (π.χ.) παρουσιάστηκε θα είχε και άλλη τιμή (προφανώς χαμηλότερη), άρα πως θα αξιώσει μείωση της αξίας του αντικειμένου όταν εξ΄ αρχής πωλήθηκε με εξαπάτηση. Ειδάλλως δε θα είχε κανέναν λόγο να την επιστρέψει, αλλά έδωσε τόσα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με 70.000 χλμ και όχι με 150.000 χλμ.
Φαντάζομαι όμως πως σε μια δικαστική εμπλοκή θα έχει μεγάλη σημασία πόσο ισχυρά στοιχεία έχεις στη διάθεση σου.

CorpseAlive
27/08/2021, 00:45
Όμως δε θα έπρεπε να συνυπολογιστεί πως τα χρήματα που έδωσες για μια μοτοσυκλέτα με "χ" χιλιόμετρα δεν αντιστοιχούν σε αυτή τη τιμή και άρα το να επιστραφούν τα χρήματα είναι μια τίμια και δίκαιη προσέγγιση; Αν είχε 150.000 χλμ και όχι 70.000 με τα οποία (π.χ.) παρουσιάστηκε θα είχε και άλλη τιμή (προφανώς χαμηλότερη), άρα πως θα αξιώσει μείωση της αξίας του αντικειμένου όταν εξ΄ αρχής πωλήθηκε με εξαπάτηση. Ειδάλλως δε θα είχε κανέναν λόγο να την επιστρέψει, αλλά έδωσε τόσα χρήματα για μια μοτοσυκλέτα με 70.000 χλμ και όχι με 150.000 χλμ.
Φαντάζομαι όμως πως σε μια δικαστική εμπλοκή θα έχει μεγάλη σημασία πόσο ισχυρά στοιχεία έχεις στη διάθεση σου.

Δεν μιλάς για το ίδιο θέμα που αναφέρω εγώ όταν υπάρχει εξαπάτηση.
Στην απάτη πας για αδικοπραξία.
Στην υπαναχώρηση πας για να αναστρέψεις την πώληση.
Εγώ μιλάω για την περίπτωση που δεν θες να μπεις στην διαδικασία να αποδείξεις σε δικαστήριο ότι ο άλλος με δόλο σε εξαπάτησε και θες να πάρεις απλά τα χρήματα σου πίσω λόγω πραγματικού ελαττώματος του αντικειμένου της αγοραπωλησίας.
Η περίπτωση του συντάκτη δεν ενσωματώνεται στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω. Εκεί μιλάμε για καθαρή απάτη.

Tallyban
27/08/2021, 08:39
Δηλαδή ρε παιδιά αν πω στον αγοραστή ότι το μηχανάκι μου εχει 100000 αντί 50000χλμ που έχει πραγματικά μπορεί να μου το γυρίσει πίσω;;

STF
27/08/2021, 13:57
Δηλαδή ρε παιδιά αν πω στον αγοραστή ότι το μηχανάκι μου εχει 100000 αντί 50000χλμ που έχει πραγματικά μπορεί να μου το γυρίσει πίσω;;

Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.

CorpseAlive
27/08/2021, 15:48
Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.

Οχι δεν γίνεται να αποδεχθείς οικειοθελώς την εξαπατήση.

Nostradamus
27/08/2021, 16:58
Φυσικά και θα πρέπει να σου δώσει και κάποια χρήματα γιατί αποδέχθηκε οικειοθελώς την εξαπάτηση σου.

Νομιζω οτι ο Στεφανος αστειευεται.. (η εγω ειμαι κουρασμενος σημερα)...:D

STF
29/08/2021, 23:06
Νομιζω οτι ο Στεφανος αστειευεται.. (η εγω ειμαι κουρασμενος σημερα)...:D

Εμ φυσικά αστειεύομαι, με αυτά που διαβάζω τι να κάμω ο έρμος...

Tallyban
30/08/2021, 08:42
Ωραία,την επόμενη φορά που θα πουλήσω μηχανάκι όταν με ρωτήσει ο υποψήφιος θα του πω ότι το μοτέρ είναι λειωμένο,το πλαίσιο οχταρι,ηλεκτρικά φυτίλια, αλυσίδα σωβρακο,δισκοπλακες ,πετσικαρισμενες και από εμφάνιση δε βλεπεται,μη το πάρει και αξιώνει και επιστροφή και μπλέξουμε με δικηγόρους και δικαστήρια χωρίς λόγο.

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/08/2021, 11:34
Αμα οντως ειναι ετσι, γιατι να μη του το πεις? :confused: