PDA

View Full Version : Πρώτη μου αγορά μηχανής, απορίες(για xtx η xtr)



JohnF
22/08/2021, 10:32
Καλησπέρα φίλοι, ψάχνω φώτιση για αγορά μηχανής.
Θέλω να παρω μηχανή και σκέφτομαι για τα xt.

Εχω οδηγήσει πολλές φορές μηχανές κ μεγάλου κυβισμού από φιλαράκια παρόλα αυτα δεν είχα ποτέ.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε με μερικές απορίες που έχω.

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για την έλλειψη γνώσεων στο κομμάτι των μηχανών. (Είμαι λίγο άσχετος ναι)



Λοιπόν ξεκινώ με το ότι σκέφτομαι να παρω μια xt για χρήση μέσα στην πόλη κυρίως και επαρχιακούς δρόμους (καθώς μενω Κρήτη και μόνο τέτοιους έχουμε). Επίσης θέλω σίγουρα να βγαινω και εθνική κάθε εβδομάδα (αλλά μιλάμε για μια απόσταση 50-70χλμ συνολικά).

ΕΡΩΤΗΣΗ: βλέπω ότι τα xtx με τα xtr έχουν κάποια διαφορά στην τιμή τους με το r να το βρίσκω γενικά πιο χαμηλά από το x. Από διαφορές στην εμφάνιση περα απο τις ζάντες λάστιχα δεν βλέπω. Οπότε Μπορώ να παρω μια xtr και να το κανω super motard με άλλες ζάντες; και αν ναι ποιο είναι το κοστολόγιο περίπου. Τι επιπτώσεις θα έχει αν έχει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παλι συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου.

doctoras
22/08/2021, 10:44
αρχικά έχεις δίπλωμα?
δεν είμαι σίγουρος αν εισαι νομιμος με Α2

οι διάφορες είναι περισσότερες απο αυτές που εντόπισες, γεωμετρικά, στις αναρτήσεις και στα φρένα. Κοινώς το r δεν θα γίνει ποτέ όπως το x, όπως και το αντίθετο
Ενώ αν πας και βάλεις 17" μπροστινό αντί του 21" το κοντέρ σου θα δείχνει 20-30km/h παραπάνω απο την πραγματική ταχύτητα

η διαφορά στο r είναι γιατί το προτιμάνε λιγότεροι κάγκουρες οπότε αυτή η χαμηλότερη ζήτηση αντικατοπτρίζει την διαφορά τιμής. Εξοπλιστικά τα 2 μοντέλα δεν έχουν καμία διαφορά

Bowleno
22/08/2021, 10:45
Κακώς ήρθες.
Πάρε κατευθείαν το ΧΤΧ η μετατροπή που λες πάει πολύ ακριβότερα.... Το χτχ είναι ότι πρέπει για το νησί. Λέγοντας Εθνική εννοείς τον βοακ σωστά; Ο Θεός να τον κάνει Εθνική οδό.... Πολύ προσοχή εκεί τίποτα άλλο

JohnF
22/08/2021, 11:58
Εχω το α2 σωστά αλλά τι να κάνω που την θέλω πολυ κ δεν θέλω να κατέβω κυβικά.
Είδα ότι έχουν και αυτές τις διαφορές ναι.. Αλλά εγώ μιλάω από διαφορές εμφανισιακά. Οποτε ακόμη και αν βαλω 17αρα μπροστά δεν γίνεται κάποια ρυθμιση ώστε να αντισταθμισω το θέμα με το κοντέρ; (το οποίο είναι σημαντικό θεματάκι το οποίο δεν είχα υπόψιν) .ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες

JohnF
22/08/2021, 12:03
Ναι αυτόν τον περίφημο ΒΟΑΚ εννοώ

JohnF
22/08/2021, 12:04
Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω

karellen
22/08/2021, 13:25
Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω

Όσο κοστίζει μία ζάντα 17άρα + τους αποστάτες για τη δαγκάνα γιατί ο δίσκος του Χ είναι μεγαλύτερος.
Μιλάμε για οπτική μετατροπή γιατί αν καταλήξουμε σε ουσιαστική θέλεις κι άλλα πολλά.

doctoras
22/08/2021, 13:51
Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει μια τέτοια μετατροπή; πληροφοριακά ρωτάω

3 επιλογες

Α)Βρισκεις μεταχειρισμένα σετ ετοιμα ενδεικτικα 500-800ευρω
Β)μετατρέπεις τα δικα σου κεντρα με στεφανια ακτινες αφτεραδικες σε ειδικό καταστημα μετατροπων ενδεικτικά 900ευρω(μαζι με καινουργια λαστιχα
Γ)τα αγορασεις ολα ως ανταλλακτικα κοστος 3000

Δυσκολο το εγχείρημα εχει κιαλλα να γραψω οπως αυτπ που περιγράφει ο karellen δεν νονιζω να τα κατανοήσεις ειναι για αρκετα προχωρημένους που εσυ εισαι αρχάριος

Πηγαίνεις απλα για το μοταρντ η το ονοφ μοντελο και δεν ασχολείσαι. Θελει μακροχρόνιο διαβασμα και ενασχόληση για να αποκτήσεις βασικες γνωσεις καποιον εύκολων μετατροπων

JohnF
22/08/2021, 14:07
Οκ καταλαβαίνω τείνω προς το xtx με αυτά εν τέλη.. Αφου μιλάμε για σχεδόν ενα χιλιάρικο μετατροπή . Μιας που σε βρήκα doctora έχεις άποψη περι αντίστοιχα KTM ή και το KTM 950 supermoto. Όσον αφορά την αξιοπιστία τους, κόστος συντήρησης συγκριτικά με το xtx και αν βγάζουν τόσα προβληματα όσο λένε ;

doctoras
22/08/2021, 14:42
Καμια σύγκριση μεταξυ xtx και 950super moto το δευτερο ειναι μηχανή λίτρου αλλο επίπεδο.
Πολλοι πίνουν νερο για το RC8 μοτερ ομως δε παυει να ειναι ενα πουσαρισμενο μοτερ με πολλες δυνατότητες αλλα και προσεχτική συντήρηση.
Ειναι μεταξωτό βρακί, οπως λεει το ρητό πρεπει να εχεις μεταξωτό ποπο
Για καλο rc8 θελεις τουλαχιστο 5000
Για καλο xtx θελεις τουλαχιστο 3500
Για καλο xtr θελεις τουλάχιστο 3000

Αν βρικες xtx στα 2000-2500 ειναι απο το κατω ραφι με οτι και αν συμαινει οσο αναφορα το ρισκο αγορας ενος μεταχειρισμένου.

basilis_k6
22/08/2021, 15:26
Παρε το xtr γιατι ειναι καλύτερο απλα. Νομιζω ομως δηλωνει περισσοτερα αλογα, σε καλύπτει?
Το xtx νγηκε για να καλυψει την μοδα των μοταρντ, ουτε μοταρντ ειναι ουτε καλυτερα παει απο το r με εξαιρεση τον βοακ πουη διαφορα ειναι και παλι πολυ μικρη. Βαλε λαστιχα χωρις τακουνι με μεγαλες αυλακιες και εισαι αρχοντας. Το x εχει πιο ακριβα λαστιχα και δεν προσφερει τιποτα παραπανω απλα κανει ωραιες σουζες.


αρχικά έχεις δίπλωμα?
δεν είμαι σίγουρος αν εισαι νομιμος με Α2

οι διάφορες είναι περισσότερες απο αυτές που εντόπισες, γεωμετρικά, στις αναρτήσεις και στα φρένα. Κοινώς το r δεν θα γίνει ποτέ όπως το x, όπως και το αντίθετο
Ενώ αν πας και βάλεις 17" μπροστινό αντί του 21" το κοντέρ σου θα δείχνει 20-30km/h παραπάνω απο την πραγματική ταχύτητα

η διαφορά στο r είναι γιατί το προτιμάνε λιγότεροι κάγκουρες οπότε αυτή η χαμηλότερη ζήτηση αντικατοπτρίζει την διαφορά τιμής. Εξοπλιστικά τα 2 μοντέλα δεν έχουν καμία διαφορά

ειμαι 99% βεβαιος οτι ο σενσορας ειναι στο γραναζι μπροστα. θα χαλασει λογο του πισω οπως θα χαλασει και αν αλλαξεις γραναζωμα αλλα σιγα το θεμα.

JohnF
22/08/2021, 20:04
Το θέμα μου δεν είναι τα λάστιχα τόσο όσο το μέγεθος της ζάντας.. Γτ Νταξει κακά τα ψέματα όταν θέλεις μια μηχανή μαζί με την αξιοπιστία θέλεις και να την ερωτεύεσαι όταν την βλέπεις.. Ε με το 21αρι εγώ προσωπικά δεν μπορώ, το 17 με έχει μαγέψει. Εξου και η απορία μου για την μετατροπή.

JohnF
22/08/2021, 20:09
Καταλαβαίνω.. Ευχαριστώ πολυ και παλι .. Νομίζω ότι όλα με τείνουν προς το xtx. Τώρα όσον αφορά την αγορά και το πως πρεπει να ψάχνω, ποια ειναι τα σος πράγματα που πρεπει να κοιτάω πτιν την πάρω; περα απο χιλιόμετρα και γενική κατάσταση; ποια ειναι απαγορευτικά που χρήζουν μια αγγελία no go.? (Εννοείται βέβαια ότι για την αγορά θα πάω με κάποιον καλό γνωστη στο κομμάτι αυτό) αλλά μιλάω για πριν από αυτό το κομμάτι. Τι βασικές ερωτήσεις πρεπει να κάνω στον πωλητή; και τι απαντήσεις θέλω να πάρω πισω;...
Συγγνώμη για τις τόσες πολλες ερωτήσεις αλλά όντας άσχετος έχω τις επιφυλάξεις μου και τους φόβους μου για την αγορά.. Γτ θέλω να πάρω κάτι που να το έχω πολυ καιρό

doctoras
22/08/2021, 20:19
όσο γνωστη και να βρείς, πρωτίστως χρειάζεται μπάτζετ, αν τα οικονομικά σου είναι πενιχρά και αναγκαστικά οδηγηθείς σε αγορά απο "κάτω ράφι" (όπως σου έγραψα τα κόστη παραπάνω)αναλαμβάνεις και το ρίσκο.
Και σε ενδεχόμενη επισκευή μοτερ τα ανταλλακτικά που μπορεί να απαιτηθούν σε μια μοτοσυκλέτα 650cc απέχουν δραματικά πολύ απο αντίστοιχη επισκευή σε παπί σκουτερ

όλα ξεκινάνε απο το μπατζετ

katsar
22/08/2021, 20:47
Ρίξε μια ματιά και σε αυτά αν θέλεις,είναι το στυλ που σου αρέσει νομίζω https://www.car.gr/used-bikes/honda.html?category=23&make=22&model=1596&pg=1
Καρμπυρατερ και αερόψυκτο βέβαια αλλά Χόνδα και καλές τιμές.

basilis_k6
22/08/2021, 20:51
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315165647-yamaha-xt-660x

μονο αυτο υπαρχει σε λογική τιμή στην κρητη

Bowleno
22/08/2021, 21:11
Ο δαίμων του πληκτρολογίου αφής χτύπησε πάλι.... Αντί καλώς ήρθες βγήκε κακώς ήρθες....
Εννοείται ότι είναι φάουλ.

Άλλη μια στο παλικάρι: καλώς ήρθες!:beer:

JohnF
23/08/2021, 16:01
Χαχαχ το φαντάστηκα ότι αυτό έγινε. Μην αγχώνεσαι δεν παρεξηγουμε κάτι τέτοια. Καλώς σας βρήκα φίλοι!

JohnF
23/08/2021, 16:08
Δεν μου το ανοίγει νομίζω ξέρω ποιο λες το έβλεπα μέχρι και χθες βράδυ. Μάλλον το πήρανε


Γνώμη για αυτό εδώ;;

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314170350-yamaha-xt-660x

karellen
23/08/2021, 16:09
Περιποιημένο φαίνεται,έχει γυαλίσει μέχρι και τα κολλάρα του ψυγείου ο τύπος.
Και ακριβούτσικο.

zannisvel
23/08/2021, 16:28
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ περιποιημένο και προσεγμένο.
Σίγουρα να το περάσεις μια βόλτα και από έναν μηχανικό να το κοιτάξει.
Η τιμή είναι κάτι σχετικό. Και εγώ νομίζω ότι είναι λίγο ακριβό, αλλά αν είναι καλύτερο από τα άλλα;

ΥΓ: Έχει και το στίκερ των A-TE-XA ;)

basilis_k6
23/08/2021, 17:19
Δεν μου το ανοίγει νομίζω ξέρω ποιο λες το έβλεπα μέχρι και χθες βράδυ. Μάλλον το πήρανε


Γνώμη για αυτό εδώ;;

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314170350-yamaha-xt-660x

λογικα το πηρανε μιας και ειχε νορμαλ τιμη. αυτο που δειχνεις τωρα κάνει 3.800! 15 ετων μηχανάκι ζητάει πανω απο το 50% της αρχικής του αξίας. εγω ουτε τηλεφωνο δεν θα εκανα.

Nitse3
23/08/2021, 17:31
Ναι ρε παιδιά πόσο έκανε το xtx καινούριο;; Έλεος

basilis_k6
23/08/2021, 17:56
Ναι ρε παιδιά πόσο έκανε το xtx καινούριο;; Έλεος

λίγο πανω απο 7κ αν θυμαμαι καλα, το 2007 μοντελο. βαρια 7.300...

JohnF
23/08/2021, 18:31
https://www.facebook.com/marketplace/item/1183156812137420/

Γνώμη εδώ φίλοι;.. Τώρα μιλάμε και μου εδωσε έξτρα πληροφοριες

Οι εξής :
Δεν έχει after market τίποτα όλα είναι γνήσια εκτός από ένα καντράν με θερμοκρασία εξωτερικη και usb θύρες

Είναι αλλαγμένα πλαστικά σέλα τιμόνι βεντιλατερ και ψυγείο
Φώτα ξενον
Έχει καρίνα θερμενομενα χαιρουλια χούφτες λάστιχα 6 μηνόν
60000 χιλιόμετρα εγώ είμαι 2 χέρι
Όλα τα σέρβις αντιπροσωπεία
2006 κικλοφοριας 2007

JohnF
23/08/2021, 18:36
Η μηχανή έχει το μπροστινό δεξί αεραγωγό η γωνιά μπροστά μπροστά σπασμένη
Καινούρια πλαστικά αλλά μου το σπάσανε και ακόμα το καντράν είναι λίγο θολό τη μέρα δε ξεκαθαρίσεις αλλά βράδυ τα βλέπεις όλα

JohnF
23/08/2021, 19:00
Η μηχανή έχει το μπροστινό δεξί αεραγωγό η γωνιά μπροστά μπροστά σπασμένη
Καινούρια πλαστικά αλλά μου το σπάσανε και ακόμα το καντράν είναι λίγο θολό τη μέρα δε ξεκαθαρίσεις αλλά βράδυ τα βλέπεις όλα

Επίσης έχει και λίγο σκουριά στις ζάντες και σε μερικά αλλά σημεία φίλοι μου. Δεν ξέρω ..

JohnF
23/08/2021, 19:04
Ότι θα θέλει μερικά μάζεματα θα τα θέλει.. Αλλά αν είναι καλό μηχανικα αξίζει;

doctoras
23/08/2021, 21:50
johnF τα δύο που ποσταρες δεν έχουν καμια σχέση μεταξύ τους όσο αναφορά την οπτική τους κατάσταση που αρχικά υποδηλώνει πόσο προσεγμένο δείχνει ένα όχημα

το πρώτο που έβαλες το καλό, το πουλάει ακριβά ξέρεις γιατί? γιατί είναι τρίτο χέρι. Δηλαδή ποσο το αγόρασε απο τον προηγούμενο? 4000? δε νομίζω γιατί είναι '07, αρα μηπως αντι να μετρήσει την παλαιότητα πάει να εποφεληθεί απο την πώληση λογω της εμπορικότητας του μοντέλου? εμένα ετσι μου δείχνει
αν ήταν πρώτο χέρι φυσικά και θα τα άξιζε ίσως και 4k

δε έχει κάτι άλλο αξιόλογο στο νησί εκτός απο αυτό που ανάρτησες

αν μπορούσες να δεις εκτός κρήτης ας πουμε αττική θα ξεκινούσα με το παρακάτω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315223291-yamaha-xt-660x#bigger-photos

JohnF
23/08/2021, 23:47
johnF τα δύο που ποσταρες δεν έχουν καμια σχέση μεταξύ τους όσο αναφορά την οπτική τους κατάσταση που αρχικά υποδηλώνει πόσο προσεγμένο δείχνει ένα όχημα

το πρώτο που έβαλες το καλό, το πουλάει ακριβά ξέρεις γιατί? γιατί είναι τρίτο χέρι. Δηλαδή ποσο το αγόρασε απο τον προηγούμενο? 4000? δε νομίζω γιατί είναι '07, αρα μηπως αντι να μετρήσει την παλαιότητα πάει να εποφεληθεί απο την πώληση λογω της εμπορικότητας του μοντέλου? εμένα ετσι μου δείχνει
αν ήταν πρώτο χέρι φυσικά και θα τα άξιζε ίσως και 4k

δε έχει κάτι άλλο αξιόλογο στο νησί εκτός απο αυτό που ανάρτησες

αν μπορούσες να δεις εκτός κρήτης ας πουμε αττική θα ξεκινούσα με το παρακάτω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315223291-yamaha-xt-660x#bigger-photos


Μπορώ Αττική και έχω ξεκινήσει και ψάχνω εκεί αν τα προλαβω γτ έχω ένα μήνα δουλειάς ακόμα βέβαια.. Σκέφτομαι να ανέβω αμα παρω μαζεμένα ρεπο .Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

JohnF
23/08/2021, 23:48
Το είδα αυτό που μου έστειλες δόκτορα και μένα μου φάνηκε αξιόλογο

Nomand
24/08/2021, 23:15
Θα σου πρότεινα το fmx 650. Το είχα για 3 χρόνια με την μονη αλλαγή ένα σετ Leo Vinci, Εμφανισιακά εινια πολυ όμορφο και πολύ ελαφρύ, στα αρνητικά του ο σχετικά αρχαίος κινητιρας του από το dominator και το απαρχαιωμένο όργανο αλλά παρόλα αυτά σκυλί μαύρο εκτός ότι τσιμπουσε λίγο λαδάκι. Την περίοδο εκείνη έκανα διαδρομή Αθήνα Οινόφυτα κάθε μέρα και πήγαινα άνετα με 120 χλμ χώρις ζόρι και λογική κατανάλωση. Και με τα χρήματα που θα σου μείνουν κάνεις και τα γούστα σου και κρατάς και μια πισινή. Σου εύχομαι να βρεις το σωστο μηχανάκι αφού ειναι και το πρώτο σου

Nomand
24/08/2021, 23:37
Θα σου πρότεινα το fmx 650. Το είχα για 3 χρόνια με την μονη αλλαγή ένα σετ Leo Vinci, Εμφανισιακά εινια πολυ όμορφο και πολύ ελαφρύ, στα αρνητικά του ο σχετικά αρχαίος κινητιρας του από το dominator και το απαρχαιωμένο όργανο αλλά παρόλα αυτά σκυλί μαύρο εκτός ότι τσιμπουσε λίγο λαδάκι. Την περίοδο εκείνη έκανα διαδρομή Αθήνα Οινόφυτα κάθε μέρα και πήγαινα άνετα με 120 χλμ χώρις ζόρι και λογική κατανάλωση. Και με τα χρήματα που θα σου μείνουν κάνεις και τα γούστα σου και κρατάς και μια πισινή. Σου εύχομαι να βρεις το σωστο μηχανάκι αφού ειναι και το πρώτο σου

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314538456-honda-fmx-650

panosp77
27/08/2021, 09:47
καλησπέρα φίλε εγω θα σ έλεγα να πας για xtx με 1000 είναι οτκ μόλις πρόσφατα το πήρα κ εγω στα 3000 από φίλο μ γνωστό που τον ξέρω χρόνια κ έχω ξετρελαθεί. Απλά έχω μια απορία ρε παίδες εδώ τον Μάιο του 22 θα μπορώ να βγάλω για απεριόριστα κ τώρα είμαι με α1 δίπλωμα με καλύπτει αν πάω να κάνω επέκταση για α2 κ να οδηγώ νόμιμα το χτακι μ;

Shinji Ikari
29/08/2021, 11:13
Εδω κατι λεει. https://www.mybike.gr/topic/65960-xt660x-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B12/

JohnF
29/08/2021, 13:34
καλησπέρα φίλε εγω θα σ έλεγα να πας για xtx με 1000 είναι οτκ μόλις πρόσφατα το πήρα κ εγω στα 3000 από φίλο μ γνωστό που τον ξέρω χρόνια κ έχω ξετρελαθεί. Απλά έχω μια απορία ρε παίδες εδώ τον Μάιο του 22 θα μπορώ να βγάλω για απεριόριστα κ τώρα είμαι με α1 δίπλωμα με καλύπτει αν πάω να κάνω επέκταση για α2 κ να οδηγώ νόμιμα το χτακι μ;

Ωραίος αδερφάκι καλοτάξιδο, ευχομαι να το χαίρεσαι!! Και εγώ σε χτχ έχω καταλήξει, την έχω ερωτευτεί απλά. Ανέβηκα και σε μια στην πένα και τρελάθηκα!!

panosp77
09/09/2021, 12:54
Επίσης φιλαράκι, παλαιότερα δεν μ άρεσαν καθόλου ενώ τώρα θέλω να την βλέπω κάθε μέρα!

PortisHead
10/09/2021, 10:17
Αν ζεις στην Κρητη και κυκλοφορεις στους εκει επαρχιακους δρομους και θες να μεγαλωσεις και να κανεις οικογενεια αρτιμελής (εσυ δλδ) να χαρεις παιδια και εγγονια,
παρε ενα Volvo κατα προτιμηση της δεκαετιας του 80-90 με αμερικάνικους προφυλακτηρες (εκεινους τους τεραστιους ξέρεις...) κι ασε τις μηχανες.
Αν λεω....αν....

CorpseAlive
10/09/2021, 10:54
Ίσως θα ήταν λογικότερο να βγάλετε δίπλωμα πρώτα και μετά να κοιτάξετε για τα μηχανάκια...Κρίμα ρε παιδιά να καταστρέψετε την ζωή σας γιατί δεν είχατε υπομονή για λίγο καιρό.
το Α1 είναι μέχρι 125 κυβικά. ''Μηχανές μεγίστου κυβισμού 125 cm3, μεγίστης ισχύος 11 kW (14.96 hp) και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW. '' Επομένως αν καβαλάς το xtx είναι σαν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα.
Το Α2 καλύπτει ''Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg.'' Βγαίνουν πλέον τόσα νέα και ωραία μηχανάκια με περιοριστή για Α2 ! Ψάξου λίγο , αλλά όχι οδήγηση χωρίς δίπλωμα...για πλάκα γίνεται το κακό και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις όλη σου την ζωή.

panosp77
13/09/2021, 12:15
συμφωνώ ρε φίλε σε αυτό που λες αλλά αν έβρισκες κ εσύ ευκαιρία ενα μηχανακι γνωστού σου που το έδινε εκείνη την στιγμή κ ήξερες ότι είναι στην πένα (γτ για να λέμε την αλήθεια "ολα" τα xtx είναι χιλιοκαμμενα κ δεν βρίσκεις καλό εύκολα κ στην τιμή που το τσίμπησα) δεν θα το έπαιρνες δλδ; ασε που έχω κάνει όλα τα χαρτιά μ για επέκταση σε α2 κ περιμένω να δώσω να ξεμπερδευω αλλά ως γνωστόν σχολές οδηγών, κράτος μαμιουνται στο περίμενε κοντεύω μήνα κ ακόμα θα περιμένω βλέπω.
Υ. Γ Οτι και να οδηγείς όσο κ νάσαι σε λογικά πλαίσια βέβαια το θέμα είναι να έχεις οδηγική παιδεία.

CorpseAlive
13/09/2021, 15:42
συμφωνώ ρε φίλε σε αυτό που λες αλλά αν έβρισκες κ εσύ ευκαιρία ενα μηχανακι γνωστού σου που το έδινε εκείνη την στιγμή κ ήξερες ότι είναι στην πένα (γτ για να λέμε την αλήθεια "ολα" τα xtx είναι χιλιοκαμμενα κ δεν βρίσκεις καλό εύκολα κ στην τιμή που το τσίμπησα) δεν θα το έπαιρνες δλδ; ασε που έχω κάνει όλα τα χαρτιά μ για επέκταση σε α2 κ περιμένω να δώσω να ξεμπερδευω αλλά ως γνωστόν σχολές οδηγών, κράτος μαμιουνται στο περίμενε κοντεύω μήνα κ ακόμα θα περιμένω βλέπω.
Υ. Γ Οτι και να οδηγείς όσο κ νάσαι σε λογικά πλαίσια βέβαια το θέμα είναι να έχεις οδηγική παιδεία.

Βέβαια το να οδηγείς χωρίς δίπλωμα δεν είναι και ενδεικτικό της οδηγικής παιδείας .
Αν η οδηγική παιδεία ήταν βιβλίο στο εξώφυλλο θα έλεγε μην οδηγείτε χωρίς δίπλωμα , μην οδηγείτε χωρίς κράνος/ζώνη και μην οδηγείτε πιωμένοι.
My 0.02 .

Dr.Monty
14/09/2021, 10:14
συμφωνώ ρε φίλε σε αυτό που λες αλλά αν έβρισκες κ εσύ ευκαιρία ενα μηχανακι γνωστού σου που το έδινε εκείνη την στιγμή κ ήξερες ότι είναι στην πένα (γτ για να λέμε την αλήθεια "ολα" τα xtx είναι χιλιοκαμμενα κ δεν βρίσκεις καλό εύκολα κ στην τιμή που το τσίμπησα) δεν θα το έπαιρνες δλδ; ασε που έχω κάνει όλα τα χαρτιά μ για επέκταση σε α2 κ περιμένω να δώσω να ξεμπερδευω αλλά ως γνωστόν σχολές οδηγών, κράτος μαμιουνται στο περίμενε κοντεύω μήνα κ ακόμα θα περιμένω βλέπω.
Υ. Γ Οτι και να οδηγείς όσο κ νάσαι σε λογικά πλαίσια βέβαια το θέμα είναι να έχεις οδηγική παιδεία.

Αν εχεις να δόσεις σήματα (Αθήνα/Σαλονίκη) μπορει να σου παρει και 3μηνο. Να το εχεις υπόψη σου.

panosp77
03/10/2021, 17:08
είμαι Πάτρα και δίνω μόνο οδήγηση γτ είμαι από επέκταση α1 σε α2 τώρα περιμένω να δώσω από ότι μ είπαν οπότε κομπλέ. Όσο γιαυτό που λες κορπς εδώ οπότε θέλει ο καθένας λαδωνει κ οδηγάει χωρίς καν να ξέρει να οδηγεί και πόσοι γέροι 80 και οδηγούν χωρίς αύριο τι μ λες τώρα.

Nikos77
04/10/2021, 06:45
είμαι Πάτρα και δίνω μόνο οδήγηση γτ είμαι από επέκταση α1 σε α2 τώρα περιμένω να δώσω από ότι μ είπαν οπότε κομπλέ. Όσο γιαυτό που λες κορπς εδώ οπότε θέλει ο καθένας λαδωνει κ οδηγάει χωρίς καν να ξέρει να οδηγεί και πόσοι γέροι 80 και οδηγούν χωρίς αύριο τι μ λες τώρα.Φιλε μου ο καθένας που λαδωνει ας κάνει ότι θέλει. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και θα πληρώσει τις συνέπειες της ανευθυνότητας του. Μη γενικεύουμε όμως για να δικαιολογήσουμε τα λάθη μας.
Εγώ στη θέση σου αφού έβρισκα ευκαιρία θα το αγόραζα και θα το άφηνα στο γκαράζ κάνοντας υπομονή μεχρι να βγάλω δίπλωμα για να είμαι καλυμμένος