PDA

View Full Version : Δίπλωμα α2



panosp77
28/08/2021, 03:17
Καλησπέρα παίδες μόλις αγόρασα Πρίν κάτι μέρες ενα xtx ενός φίλου μ κ θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά την γνώμη σας σχετικά με το θέμα του διπλώματος α2 (ξέρω έχει ειπωθεί αρκετές φορές γενικά),είμαι 23 κ τον επόμενο Μάιο θα μπορώ να βγάλω απεριόριστο. Κατά την γνώμη σας αξίζει να παω για το α2 με καλύπτει η να περιμένω για το απεριόριστο;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/08/2021, 05:17
Πώς έκανες μεταβίβαση?Γίνετε χωρίς δίπλωμα?Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω!

νεοσσός
28/08/2021, 08:21
Καλησπέρα παίδες μόλις αγόρασα Πρίν κάτι μέρες ενα xtx ενός φίλου μ κ θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά την γνώμη σας σχετικά με το θέμα του διπλώματος α2 (ξέρω έχει ειπωθεί αρκετές φορές γενικά),είμαι 23 κ τον επόμενο Μάιο θα μπορώ να βγάλω απεριόριστο. Κατά την γνώμη σας αξίζει να παω για το α2 με καλύπτει η να περιμένω για το απεριόριστο;
Καλημέρα!

Κατ' αρχάς δεν πρέπει να οδηγήσεις σε δημόσιο δρόμο τη μοτοσυκλέτα που μόλις απέκτησες. Πρώτα θα βγάλεις δίπλωμα, θα αγοράσεις προστατευτικό εξοπλισμό, θα ασφαλίσεις τη μοτοσυκλέτα και κατόπιν θα κάνεις τα πρώτα σου μέτρα. Δεν είμαι σίγουρος αν το XTX καλύπτεται από Α2. Κάποιοι λένε ότι η δηλωμένη ισχύς του είναι 35,3 KWatt, επομένως χρειάζεται δίπλωμα Α κατηγορίας.

Η γνώμη μου είναι να πας κατευθείαν για δίπλωμα κατηγορίας Α. Θα γλιτώσεις χρόνο και χρήματα.

CorpseAlive
28/08/2021, 09:58
Χωρίς δίπλωμα=0 ασφάλιση= αν ο μη γένοιτο εμπλακείς σε σοβαρό τροχαίο τα πληρώνεις από την τσέπη σου.
Χωρίς δίπλωμα ακόμα και αν δεν φταις σου δίνεται υπαιτιότητα σε ένα τροχαίο ήτοι δεν θα αποζημιωθείς τόσο όσο με δίπλωμα.
Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω νομίζω το έπιασες.

ΤάκηςΜπ
28/08/2021, 10:53
Ακούγεται κατά καιρούς ότι οδηγάς το 1ης γενιάς xt660, αλλά όχι το 2ης. Δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά αν δεν λέει στην άδεια σου κάτι, για μένα είσαι οκ. Γνωστός μου είχε πληρωθεί κανονικά ενώ οδηγούσε cb400 με Α2, επειδή δεν λέει kW στην άδεια.

karellen
28/08/2021, 11:08
Ακούγεται κατά καιρούς ότι οδηγάς το 1ης γενιάς xt660, αλλά όχι το 2ης. Δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά αν δεν λέει στην άδεια σου κάτι, για μένα είσαι οκ. Γνωστός μου είχε πληρωθεί κανονικά ενώ οδηγούσε cb400 με Α2, επειδή δεν λέει kW στην άδεια.

Tα ΧΤΧ πρώτης γεννεάς ανέγραφαν 35,2 kW ή 35 μερικές φορές,δεν ξέρω που οφειλόταν αυτό,στον εκάστοτε υπάλληλο,στο σύστημα?
Τα περισσότερα 2ης πάλι δεν γράφουν τίποτα στο κουτάκι Ρ2.

ΤάκηςΜπ
28/08/2021, 11:52
Tα ΧΤΧ πρώτης γεννεάς ανέγραφαν 35,2 kW ή 35 μερικές φορές,δεν ξέρω που οφειλόταν αυτό,στον εκάστοτε υπάλληλο,στο σύστημα?
Τα περισσότερα 2ης πάλι δεν γράφουν τίποτα στο κουτάκι Ρ2.

Ανάποδα τα είπα τότε. Φυσικά αν λέει η άδεια 35.2 έχει το οποιοδήποτε πάτημα και κάποιος αστυνομικός και η εκάστοτε ασφαλιστική να σε θεωρήσει παράνομο.

Shinji Ikari
28/08/2021, 20:43
Πώς έκανες μεταβίβαση?Γίνετε χωρίς δίπλωμα?Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω!

Εννοειται, δεν εχει σχεση η αγορα με το διπλωμα.

Shinji Ikari
28/08/2021, 20:46
Εδω κατι λεει. https://www.mybike.gr/topic/65960-xt660x-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B12/

panosp77
31/08/2021, 01:41
στο p.2 μάγκες έχω παυλες δεν μ λεει για ίππους τίποτα από ότι ξέρω με καλύπτει το α2 που έχω διαβάσει κ σε αλλα φορουμ πάντως. ο φίλος μ από τον οποίο πήρα την μηχανή έχει α2 κ τόσα χρόνια δεν του έχουν πει κάτι οι μπάτσοι να τονίσω μένω επαρχία συγκεκριμένα Πάτρα.
Επίσης έχω δίπλωμα οδήγησης για 125 όμως γιαυτό ρώτησα αν είναι να πάω για α2 σαν επέκταση.
Υ. Γ θα παω να αρχίσω κατευθείαν για α2 αμα ειναι να έχω το κεφάλι μ σίγουρο κ ήσυχο.