PDA

View Full Version : Δικαστήριο για δίπλωμα



Utopia21
03/09/2021, 01:59
Χαίρετε!

Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/09/2021, 03:22
Χαίρετε!

Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

Αφού δεν πήγαν μέσα και το φαδερ μη ζητάς και τα ρέστα!
Έχεις ιδέα τι θα ξεκινούσες σε περίπτωση ατυχήματος χωρίς δίπλωμα και ασφάλεια?Δεν έχεις ιδέα!!!!

Utopia21
03/09/2021, 03:34
Ποιος είπε ότι δεν έχω ασφάλεια; Κανεις την ίδια υπόθεση με αυτόν που με σταμάτησε που, όταν του είπα ότι ΟΚ δεν εχω δίπλωμα αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα μου πετάει ένα «ασφάλεια δεν έχεις» ενώ του είχα δείξει τον φάκελο που ήταν μέσα η ασφάλεια τον οποίο δεν έκανε τον κόπο να τον ανοίξει. Μόλις του έδειξα την ασφάλεια μου κάνει ένα αδιάφορο «Α εντάξει» λες και το ότι είναι ασφαλισμένο δεν είναι από μόνο του σημαντικό.

Όλα υπήρχαν εκτός από το δίπλωμα.

Όσον αφορά το ατύχημα γνωρίζω τι συμβαίνει εάν συμβεί ατύχημα και φταις. Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο γιατί θεώρησα ότι είμαι αρκετά προσεκτικός ώστε να μην τύχει κάτι στο οποίο να φταίω εγώ. Ξέρω ότι, εάν φταίει ο άλλος, αποζημιώνεσαι κανονικά διότι η υπαιτιότητα ειναι άσχετη με το αν έχεις δίπλωμα (πχ πάει ο άλλος και περνάει με κόκκινο και με κοπανάει, όπως πήγε να μου συμβεί μια φορά, οπότε η ασφαλιστική του θα πρέπει να με αποζημιώσει).

Εν πάσι περιπτώσει, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε υποθετικά σενάρια, μιας και η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να μην επιστρέφονται τα χρήματα σε περίπτωση αθώωσης. Όπως το σκέφτομαι αθώος=νόμιμος, τουλάχιστον κατά το δικαστήριο.

dorso
03/09/2021, 03:59
Από την στιγμή που δεν έχεις δίπλωμα δεν έχεις και ασφάλεια.Απλα τα πράγματα ως εδώ.Κ ποιος σου είπε ότι ο άλλος που θα σε χτυπήσει στο φανάρι που περιμένεις ότι έχει δίπλωμα κ ασφάλεια κ δεν είναι κανένας ανεύθυνος σαν εσένα?(τότε ξέρεις τι παίρνεις)Ενώ σε περίπτωση που είσαι νόμιμος θα δικαιωθείς με κάποιο τρόπο κ ας είναι παράνομος ο άλλος,οι περισσότερες ασφαλείες σε καλύπτουν από ατύχημα με ανασφαλιστο,κ έχουν κ νομική προστασία, εννοείται βέβαια να έχεις δίπλωμα για να σε καλύψει η ασφάλεια σου.
Το πρόστιμο ήταν για το δίπλωμα? Δηλαδή έχει κ πρόστιμο κ δικαστήριο το δίπλωμα?

katsar
03/09/2021, 05:55
Γιατί ΑΝ αθωωθείς θα σε αθωώσουν χαριστικά.

g_m900
03/09/2021, 06:02
Μικρέ... Οταν γινει η δικασιμος απλα δεν δίνεται συνέχεια.
Ως έχει θα αποφασίσει το δικαστήριο.

Ας ειναι η τελευταία χαζομάρα που θα κανεις ως νεος οδηγος με δίπλωμα.

aris19
03/09/2021, 07:07
Θα έπρεπε να φοράς κράνος ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τη δική σου ασφάλεια αλλά και δευτερευόντως για να ελαττώσεις την πιθανότητα να σου κάνουν έλεγχο και να έχεις μπλεξίματα λόγω των παρατυπιών σου, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις δίπλωμα.

Όσον αφορά την επιστροφή των χρημάτων, πρέπει να κάνεις πλάκα: Αυτή η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ που δέχεσαι πρόστιμο χωρίς να έχεις περάσει τις εξετάσεις για το δίπλωμα οδήγησης και αθωώνεσαι παρουσιάζοντας έγγραφο με ημερημονία επιτυχίας στις εξετάσεις μεταγενέστερη της παράβασης μόνο στο Ελλάντα πρέπει να γίνεται και προφανώς ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ όπως είπε ο katsar. Δεν ενδιαφέρει κανέναν τι είναι λογικό και τι όχι για εσένα, πρέπει να υπάρχουν κανόνες και νόμοι, ειδάλλως θα ζούσαμε σε ζούγκλα. Για κάποιον άλλον μπορεί να είσαι περισσότερο επικίνδυνος μετά την απόκτηση του διπλώματος οδήγησης γιατί (για αυτόν) πλέον είσαι νόμιμος και κάνεις περισσότερες μαλακίες από πριν. Από τη στιγμή που πιάστηκες να παρανομείς και τη γλιτώνεις φθηνά, κάτσε στα αυγά σου και μην είσαι άπληστος. Μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν αλλάζει νοοτροπία ο ελληνάρας.

div400
03/09/2021, 07:11
......
Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;



... Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να μην επιστρέφονται τα χρήματα σε περίπτωση αθώωσης. Όπως το σκέφτομαι αθώος=νόμιμος, τουλάχιστον κατά το δικαστήριο.


Γιατί κατά την στιγμή του ελέγχου ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ όπως και ο ίδιος παραδέχεσαι άρα καλώς σου επιβλήθηκε το πρόστιμο.

Bowleno
03/09/2021, 07:35
Δεν μπορεί, μας τρολλάρεις, ναι;
Άκου επιστροφή προστίμου σε κατάφορη παράβαση επειδή έβγαλες ΜΕΤΑ το δίπλωμα; το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;
όσο για ασφάλεια στα είπαν πιο πάνω. Φαντάζομαι έχεις πάρει το Α2 τώρα, σωστά;
ΜΗΝ κάνεις το λάθος να πάρεις η να οδηγήσεις άλλο μηχανάκι που ΔΕΝ καλύπτει το δίπλωμα σου. ΔΕΝ θα σε καλύψει καμία ασφάλεια σε ενδεχόμενη στραβή......

telegonos
03/09/2021, 07:39
Το πρόστιμο είναι ''διοικητικό'', δλδ το τρως γιατί το προβλέπει ο ΚΟΚ και στο επιβάλει ο διοικητής της τροχαίας που σε σταμάτησε. Τι ακριβώς σου έγραψε στην αιτιολογία της κλήσης, να ξέρουμε; 100 ευρώ απόσο θυμάμαι δεν είναι ούτε το κράνος, ούτε η έλλειψη άδειας ικανότητας οδήγησης (δίπλωμα). Μπορεί να θυμάμαι και λάθος βέβαια γιατί αλλάζουν.

Το δικαστήριο γίνεται για το ''ποινικό'' της υπόθεσης. Εκανες κάτι παράνομο και θα δικαστείς για την παρανομία σου. Εκεί αντιμετωπίζεις τι θα αποφασίσει ο Δικαστής (Η, γυναίκα είναι συνήθως).

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η αθώωση του εκ των υστέρων δίπλωμα, είναι μια πρωτοτυπία του Ελληνικού Κράτους. Κανονικά το έγκλημα που έκανες, ΔΕΝ θα έπρεπε να χαρίζεται, επειδή το διόρθωσες εκ των υστέρων. Εϊναι το ίδιο παράλογο, σαν να κλέψεις λεφτά, να σε πιάσουνε, και όταν γίνει το δικαστήριο για την κλεψιά να τα πας πίσω και να σου πουνε, α αθωώνεσαι, δεν είσαι κλέφτης.

Δική μου υπόθεση, τα δικαστήρια έχουν υιοθετήσει αυτό το Χούι, για να μειώνουν λίγο την γραφειοκρατία τους, ίσως και επειδή η συγκεκριμένη παρανομία κατά κανόνα γίνεται από νέους ανθρώπους που είτε δεν έχουν λεφτά στην ζωή τους ακόμα, είτε είναι απλά νέοι και ανόητοι, είτε θεωρείται το ότι έβγαλε εκ των υστέρων δίπλωμα ως ειλικρινή μεταμέλεια, δίνεται μια αθώωση ως ''προειδοποίηση''.

Στην δική σου περίπτωση, έχεις το ελαφρυντικό ότι δεν φταίς εσύ, που δεν δούλευαν οι υπηρεσίες να σου βγάλουν το δίπλωμα, οπότε αν εμφανιστείς αξιοπρεπώς στο δικαστήριο, μιλήσεις με απλά λόγια τι έγινε, θα αθωωθείς πανηγυρικά.

Αυτά που γράφεις, τι σημασία έχει λίγες μέρες μετά, λίγες μέρες πριν, να τα βγάλεις από το μυαλό σου σαν τρόπο σκέψης. Μια ημερομηνία, είτε έχεις δίπλωμα, είτε δεν έχεις. Είτε πληρείς μια προυπόθεση, είτε δεν την πληρείς. Αν δεν ήταν χαριστικά τα δικαστήρια, μόνο αυτό θα μέτραγε, όχι το τι υποθέτεις-θεωρείς εσύ. Εφάρμοσέ το αυτό, και σε άλλα πράγματα γιατί θα βρεθείς σε μεγάλους μπελάδες αν συνεχίσεις να ''λογικοποιείς'' με την δική σου λογική τους νόμους.

Όταν οδηγάς όχημα, χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, και χρυσή ασφάλεια να του έχεις κάνει, είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Η ασφαλιστική εταιρία, αν γίνει κάτι, θα πει ''δεν είχες δίπλωμα, δεν σε αποζημιώνω''. Ειδικά αν έχει το ατύχημα σοβαρές αποζημειώσεις όπως τραυματισμούς, νοσηλείες, αγωγές των άλλων κ.ο.κ. είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ και τα πληρώνεις όλα από την τσέπη σου. Η νοσηλεία κοστίζει 100δες ευρώ κάθε μέρα, μια αποζημίωση για αγωγή ενός που τον χτύπησες, μπορεί να είναι χιλιάδες ευρώ ή και μισθός για ένα χρονικό διάστημα, δεν μιλάμε για μικρά ποσά. Για κανά μούτρο από παπί, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, και μπορεί να σε αποζημιώσουν, αλλά για σοβαρά ποσά, αλίμονό σου αν δεν έχεις το δίπλωμα που χρειάζεται και κάνεις ατύχημα.

nickald
03/09/2021, 09:41
Ελπιζω να μην χρειαστει να μαθεις πως ακριβως λειτουργουν οι ασφαλιστικες σε τετοιες περιπτωσεις

Μια χαρα θα παρουν τα λεφτακια σου ειδικα αφου την κανεις online με μηδενικη καταθεση οποιουδηποτε δικαιολογητικου αλλα αν χρειαστει να φτασει στο δια ταυτα θα δεις οτι ουσιαστικα δεν ειχες ασφαλεια ειχες απλα ενα χαρτι που λεει οτι πληρωσες.

Utopia21
03/09/2021, 09:42
Το πρόστιμο είναι ''διοικητικό'', δλδ το τρως γιατί το προβλέπει ο ΚΟΚ και στο επιβάλει ο διοικητής της τροχαίας που σε σταμάτησε. Τι ακριβώς σου έγραψε στην αιτιολογία της κλήσης, να ξέρουμε; 100 ευρώ απόσο θυμάμαι δεν είναι ούτε το κράνος, ούτε η έλλειψη άδειας ικανότητας οδήγησης (δίπλωμα). Μπορεί να θυμάμαι και λάθος βέβαια γιατί αλλάζουν.

Το δικαστήριο γίνεται για το ''ποινικό'' της υπόθεσης. Εκανες κάτι παράνομο και θα δικαστείς για την παρανομία σου. Εκεί αντιμετωπίζεις τι θα αποφασίσει ο Δικαστής (Η, γυναίκα είναι συνήθως).

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η αθώωση του εκ των υστέρων δίπλωμα, είναι μια πρωτοτυπία του Ελληνικού Κράτους. Κανονικά το έγκλημα που έκανες, ΔΕΝ θα έπρεπε να χαρίζεται, επειδή το διόρθωσες εκ των υστέρων. Εϊναι το ίδιο παράλογο, σαν να κλέψεις λεφτά, να σε πιάσουνε, και όταν γίνει το δικαστήριο για την κλεψιά να τα πας πίσω και να σου πουνε, α αθωώνεσαι, δεν είσαι κλέφτης.

Δική μου υπόθεση, τα δικαστήρια έχουν υιοθετήσει αυτό το Χούι, για να μειώνουν λίγο την γραφειοκρατία τους, ίσως και επειδή η συγκεκριμένη παρανομία κατά κανόνα γίνεται από νέους ανθρώπους που είτε δεν έχουν λεφτά στην ζωή τους ακόμα, είτε είναι απλά νέοι και ανόητοι, είτε θεωρείται το ότι έβγαλε εκ των υστέρων δίπλωμα ως ειλικρινή μεταμέλεια, δίνεται μια αθώωση ως ''προειδοποίηση''.

Στην δική σου περίπτωση, έχεις το ελαφρυντικό ότι δεν φταίς εσύ, που δεν δούλευαν οι υπηρεσίες να σου βγάλουν το δίπλωμα, οπότε αν εμφανιστείς αξιοπρεπώς στο δικαστήριο, μιλήσεις με απλά λόγια τι έγινε, θα αθωωθείς πανηγυρικά.

Αυτά που γράφεις, τι σημασία έχει λίγες μέρες μετά, λίγες μέρες πριν, να τα βγάλεις από το μυαλό σου σαν τρόπο σκέψης. Μια ημερομηνία, είτε έχεις δίπλωμα, είτε δεν έχεις. Είτε πληρείς μια προυπόθεση, είτε δεν την πληρείς. Αν δεν ήταν χαριστικά τα δικαστήρια, μόνο αυτό θα μέτραγε, όχι το τι υποθέτεις-θεωρείς εσύ. Εφάρμοσέ το αυτό, και σε άλλα πράγματα γιατί θα βρεθείς σε μεγάλους μπελάδες αν συνεχίσεις να ''λογικοποιείς'' με την δική σου λογική τους νόμους.

Όταν οδηγάς όχημα, χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, και χρυσή ασφάλεια να του έχεις κάνει, είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Η ασφαλιστική εταιρία, αν γίνει κάτι, θα πει ''δεν είχες δίπλωμα, δεν σε αποζημιώνω''. Ειδικά αν έχει το ατύχημα σοβαρές αποζημειώσεις όπως τραυματισμούς, νοσηλείες, αγωγές των άλλων κ.ο.κ. είσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ και τα πληρώνεις όλα από την τσέπη σου. Η νοσηλεία κοστίζει 100δες ευρώ κάθε μέρα, μια αποζημίωση για αγωγή ενός που τον χτύπησες, μπορεί να είναι χιλιάδες ευρώ ή και μισθός για ένα χρονικό διάστημα, δεν μιλάμε για μικρά ποσά. Για κανά μούτρο από παπί, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, και μπορεί να σε αποζημιώσουν, αλλά για σοβαρά ποσά, αλίμονό σου αν δεν έχεις το δίπλωμα που χρειάζεται και κάνεις ατύχημα.


Στην αιτιολογία έγραψε ότι στερούμαι άδειας ικανότητας οδήγησης και ότι δε φορούσα το προστατευτικό κράνος. Η κλήση για το δίπλωμα από όσο γνωρίζω είναι 200€ και για το κράνος 0€ (αλλά αφαίρεση διπλώματος και άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες). Τώρα πώς προέκυψε το 100€ δεν ξέρω. Πιθανόν λόγω του νέου ΚΟΚ που τα περισσότερα πρόστιμα μειώθηκαν στο μισο.

Σε αυτά που γράφεις δε διαφωνώ, αλλά από τη στιγμή που κρίνομαι αθώος από δικαστήριο για το δίπλωμα (ασχέτως του λόγου για τον οποίο αθωωνομαι), γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο για το ίδιο πράγμα;

Τώρα επειδή λες ότι δεν έχει σημασία αν έβγαλα το δίπλωμα λίγες μέρες μετά, έχω να πω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δε θα έπρεπε οι νόμοι να εφαρμόζονται γιούρια κι ό,τι γίνει. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, δες εδώ νόμους https://www.newsbeast.gr/society/arthro/2216154/savvato-periergi-elliniki-nomi-gia-idikes-periptosis

Αν εφαρμόζουμε το γράμμα του νόμου, και όχι την ουσία, σε κάθε περίπτωση, περιμένω να δικαστούν όλοι όσοι φιλοξενούν τροχόσπιτα.

Όσο για την ασφαλιστική, πάλι αυτό που λες είναι ανακριβές, αν και η ουσία είναι όντως η ίδια. Αν εμπλακείς σε ατύχημα στο οποίο φταις, χωρίς να έχεις δίπλωμα, η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει τον άλλον, αλλά έχει το δικαίωμα να σε κυνηγήσει στα δικαστήρια για να τα πάρει πίσω.

PaNick67
03/09/2021, 10:01
Ναι, κανε και υποδειξεις απο πανω για την εφαρμογη των νομων :lol:

Καταλαβαινεις οτι ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ αθωωνεσαι; Κανονικα θα επρεπε να δικαστεις για μη κατοχη διπλωματος, να δεχθεις την αναλογη ποινη, φυλσκιση απο 1 εως 12 μηνες, προστιμο 200€ και αφιαρεση της αδειας οδηγησης που εβγαλες τελικα για 30 μερες.
Η εξαγορα της ποινης φυλακιση κοστιζει επισης, αλλιως στην μπουζου.

και θα ησουν εξαιρετικα τυχερος γιατι αν εμπλεκοσουν σε ατυχημα μπορει για ολη σου την ζωη να δουλευες να ξεπληρωσεις τα σπασμενα ή να ξεπουλαγε ο πατερας σου την περισουσια του να σε ξελασππωσει.

McGyver
03/09/2021, 10:06
Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.

rainmike
03/09/2021, 10:07
Στην αιτιολογία έγραψε ότι στερούμαι άδειας ικανότητας οδήγησης και ότι δε φορούσα το προστατευτικό κράνος. Η κλήση για το δίπλωμα από όσο γνωρίζω είναι 200€ και για το κράνος 0€ (αλλά αφαίρεση διπλώματος και άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες). Τώρα πώς προέκυψε το 100€ δεν ξέρω. Πιθανόν λόγω του νέου ΚΟΚ που τα περισσότερα πρόστιμα μειώθηκαν στο μισο.

Σε αυτά που γράφεις δε διαφωνώ, αλλά από τη στιγμή που κρίνομαι αθώος από δικαστήριο για το δίπλωμα (ασχέτως του λόγου για τον οποίο αθωωνομαι), γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο για το ίδιο πράγμα;

Τώρα επειδή λες ότι δεν έχει σημασία αν έβγαλα το δίπλωμα λίγες μέρες μετά, έχω να πω ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δε θα έπρεπε οι νόμοι να εφαρμόζονται γιούρια κι ό,τι γίνει. Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, δες εδώ νόμους https://www.newsbeast.gr/society/arthro/2216154/savvato-periergi-elliniki-nomi-gia-idikes-periptosis

Αν εφαρμόζουμε το γράμμα του νόμου, και όχι την ουσία, σε κάθε περίπτωση, περιμένω να δικαστούν όλοι όσοι φιλοξενούν τροχόσπιτα.

Όσο για την ασφαλιστική, πάλι αυτό που λες είναι ανακριβές, αν και η ουσία είναι όντως η ίδια. Αν εμπλακείς σε ατύχημα στο οποίο φταις, χωρίς να έχεις δίπλωμα, η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να αποζημιώσει τον άλλον, αλλά έχει το δικαίωμα να σε κυνηγήσει στα δικαστήρια για να τα πάρει πίσω.

Ρε φιλαράκι γιατι τρολάρεις πρωινιάτικα,αφου οταν σε σταματήσαν δεν ειχες διπλώμα αρα ησουν παράνομος και αρα καλα έκαναν και σου κόψανε το προστιμο.
Κανονικά θα μπορούσες να φας και αλλο πρόστιμο στο δικαστήριο.
Να πω οτι είχες αγωνία για την @@ρια που έκανες και ζητάς διευκρινήσεις το καταλαβαινω και οπως βλέπεις τα παιδια σε καθησύχασαν.
Αλλα το να ζητάς να πάρεις πίσω και τα λεφτα του προστιμου,παραπάει δεν νομίζεις?

AristidisZ
03/09/2021, 10:10
Eν τω μεταξύ δεν έχει καν γίνει το δικαστήριο...

teogtp
03/09/2021, 10:28
Εγώ θα κυνηγούσα δικαστικά και τον τροχονόμο.
:D

Nostradamus
03/09/2021, 10:45
Ποσο μου ειχαν λειψει τετοια θρεντακια δεν λεγεται..

Δεν μου λες κουμπαρακι..

Στην επαρχια εγιναν αυτα ? Εννοω εθνικη οδο που περιπου?

Θα στην χαρισουν κατα 99.9% στο δικαστηριο οποτε μην σκας. Τα λεφτα δεν θα τα παρεις πισω, αλλα δεν γαμεις τσαμπα σου πηγε ετσι και αλλιως.
Με την ασφαλιστικη σε περιπτωση ατυχηματος χωρις διπλωμα η φαση θα ειναι "καλη σου τυχη". Ασε τι εχεις στο χερι απο ασφαλεια..

Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω... :D

AristidisZ
03/09/2021, 10:47
Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω... :D

άμα πηγαίνεις στο δίπλα χωριό για ποτάρα, πως θα σκάσεις με το κράνος ρε πατρίδα, άσε που θα κολλήσει όλος ο ζελές μέσα

CorpseAlive
03/09/2021, 10:50
Χαίρετε!

Τις προάλλες με σταμάτησαν χωρίς κράνος και δίπλωμα στην εθνική, μου έκοψαν κλήση 100€, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας για 60 μέρες, μου είπαν θα οριστεί δικάσιμος και με άφησαν να φύγω. Το δίπλωμα δεν είχα καταφέρει να το βγάλω λόγω των μέτρων κατά του COVID (τα οποία κρίνω ηλίθια καθώς πώς στον διάολο διασπείρω τον COVID όταν εξετάζομαι μόνος πάνω σε δίκυκλο?).

Έβγαλα δίπλωμα σε λιγότερο από δυο βδομάδες από τότε που κόπηκε η κλήση, πράγμα που, από άποψη οδικής ασφάλειας, την καθιστά εντελώς άσκοπη (δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς πως τη στιγμή που έβγαλα δίπλωμα ήμουν το ίδιο επικίνδυνος με τη στιγμή που βεβαιώθηκε η παράβαση). Η κλήση (καλώς ή κακώς δεν ξέρω) πληρώθηκε από τον father χωρίς καν να με ρωτήσει.

Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

Λοιπόν, να τα πάρουμε ένα ένα.
1) Το διοικητικό πρόστιμο αφορά διοικητική παράβαση ήτοι δεν είχες το δίπλωμα για την μηχανή που οδηγούσες την στιγμή που έγινε ο έλεγχος.
2) Το ποινικό κομμάτι αφορά την παράβαση ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα. Σαν διαδικασία με το διοικητικό πρόστιμο είναι παράλληλη μεν αλλά εντελώς ξεχωριστή δε.
3) Το δικαστήριο πιθανότατα να σε αθωώσει γιατί έβγαλες το δίπλωμα μετά την παράβαση που διέπραξες και με αυτόν τον τρόπο έδειξες έμπρακτη μεταμέλεια . Προσοχή ΔΕΝ είναι σε καμία των περιπτώσεων υποχρεωμένο να σε αθωώσει. Επιείκεια δείχνει.
4) Ασφάλεια χωρίς δίπλωμα δεν υφίσταται , δεν σε καλύπτει , καλύπτει την ζημιά του άλλου και μετά τα ζητάει από σένα.

Τέλος μια συμβουλή , αν πας με το υφάκι που ήρθες εδώ να ζητήσεις τα ρέστα για την τρελή χαζομάρα που έκανες και την απίστευτη ανευθυνότητα σου, στο δικαστήριο πάω σοβαρό στοίχημα ότι δεν θα αθωωθείς.
Τα 100 ευρώ θα είναι αστεία για τα έξοδα σου στο εφετείο μετά.
Φιλικά ένας δικηγόρος.

DoctoR_k6
03/09/2021, 10:59
Εγώ θα κυνηγούσα δικαστικά και τον τροχονόμο.
:D

:bawl::bawl::bawl:
Κλαιω...


Φιλαρακι μην μασας. Πηγαινε δικαστηριο ριξτους ενα ξεχεσμα ανεπαναληπτο κ ζητα χρηματα για ψυχικη οδυνη.
Ποια 100 ευρω μιλας τωρα...παρτους τα χοντρα με αυτα που σου κανανε.
Εχεις ολα τα δικια με το μερος σου...

CorpseAlive
03/09/2021, 10:59
:bawl::bawl::bawl:
Κλαιω...


Φιλαρακι μην μασας. Πηγαινε δικαστηριο ριξτους ενα ξεχεσμα ανεπαναληπτο κ ζητα χρηματα για ψυχικη οδυνη.
Ποια 100 ευρω μιλας τωρα...παρτους τα χοντρα με αυτα που σου κανανε.
Εχεις ολα τα δικια με το μερος σου...

Ηθική βλάβη,
Ψυχική οδύνη είναι όταν έχει πεθάνει κάποιος και ζητούν αποζημίωση οι οικείοι του.

KotsosDR
03/09/2021, 11:01
άμα πηγαίνεις στο δίπλα χωριό για ποτάρα, πως θα σκάσεις με το κράνος ρε πατρίδα, άσε που θα κολλήσει όλος ο ζελές μέσα

Αυτά που έχω δει Αθήνα :eleison: , δεν τα έχω δει σε καμία επαρχία...

DoctoR_k6
03/09/2021, 11:06
Ηθική βλάβη,
Ψυχική οδύνη είναι όταν έχει πεθάνει κάποιος και ζητούν αποζημίωση οι οικείοι του.

Λεπτομερειες...εχει σοβαροτερα προβληματα.
Το θεμα ειναι να τους τα παρει.

Shinji Ikari
03/09/2021, 11:19
Φιλε αν τρολαρεις σκασιλα μου. Αν αυτα τα γραφεις σοβαρα κατι σου διαφευγει, κοιτα να διαβασεις προσεκτικα αυτα που σου εχουν γραψει και να καταλαβεις πως ειναι ο κοσμος.
Σου απαντηθηκε αυτο που ρωτησες αλλα εχουμε και μια υποχρεωση στην κοινωνια να σου λεμε και τα υπολοιπα. Δεν κανουμε μετρο χωρις κρανος και χαρτια, ποτε.

Επισης δεν ειναι δουλεια μας να κρινουμε τα μετρα για τον ιο. Μιλαμε για κατι θανατηφορο, αεροβιο που μεταλλασσεται γρηγορα και μπορει να μας σκοτωσει ολους πανω στη Γη χωρις να ιδρωσει καν.

Shinji Ikari
03/09/2021, 11:44
Αποφάσισα να πάρω το ρίσκο γιατί θεώρησα ότι είμαι αρκετά προσεκτικός ώστε να μην τύχει κάτι στο οποίο να φταίω εγώ.

Αυτο δεν υπαρχει, δεν υπηρξε και δεν θα υπαρξει ποτε.

harris_x
03/09/2021, 14:36
Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.

:cry:








:bawl::bawl::bawl::bawl:

Utopia21
03/09/2021, 16:07
Επισης δεν ειναι δουλεια μας να κρινουμε τα μετρα για τον ιο. Μιλαμε για κατι θανατηφορο, αεροβιο που μεταλλασσεται γρηγορα και μπορει να μας σκοτωσει ολους πανω στη Γη χωρις να ιδρωσει καν.

Δεν αμφισβητώ το πόσο θανατηφόρος είναι ο ιός (FYI είμαι πλήρως εμβολιασμενος από τον Ιούλιο, παρότι είμαι 19). Όταν όμως οι εκκλησίες στις οποίες μεταλαβαίνουν όλες οι ευπαθείς ομάδες από το ίδιο κουτάλι είναι ανοιχτές κι εγώ δεν μπορώ να δώσω για δίπλωμα μόνος μου πάνω στο δίκυκλο, θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να ασκώ κριτική πάνω στα μέτρα.

Utopia21
03/09/2021, 16:11
Ποσο μου ειχαν λειψει τετοια θρεντακια δεν λεγεται..

Δεν μου λες κουμπαρακι..

Στην επαρχια εγιναν αυτα ? Εννοω εθνικη οδο που περιπου?

Θα στην χαρισουν κατα 99.9% στο δικαστηριο οποτε μην σκας. Τα λεφτα δεν θα τα παρεις πισω, αλλα δεν γαμεις τσαμπα σου πηγε ετσι και αλλιως.
Με την ασφαλιστικη σε περιπτωση ατυχηματος χωρις διπλωμα η φαση θα ειναι "καλη σου τυχη". Ασε τι εχεις στο χερι απο ασφαλεια..

Εχω μια απορια ομως ρε συ.. Οκ μεσα στην πολη εσυ και ολοι οσοι δεν το βαζουν, δεν φορας το κρανος για να βλεπουν οι υπολοιποι ποιος εισαι και τι σπουδαιο πραγμα κανεις οδηγωντας μηχανη.. Στην εθνικη γιατι να μην το βαλεις ? Ηρεμα ρωταω... :D

Εθνική 5 χλμ έξω από σχετικά μεγάλη επαρχιακή πόλη.

Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

telegonos
03/09/2021, 17:01
Α είσαι και gentleman...

Στην woke-feminazi-womanempowered εποχή ζούμε, μέχρι και ο 007 γίνεται γυναίκα στην τελευταία ταινία, κόψε τις ιπποσύνες τώρα που εισαι μικρός, θα σε φάνε λάχανο.

teogtp
03/09/2021, 17:03
Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

Αυτή η παραδοχή μόνο σε ταινία του Σειρηνάκη ισχύει....

:cool:

billyka
03/09/2021, 17:04
Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;

Ναι αθωωνεσαι.Οχι,δεν δικαιουσε επιστροφη του ποσου της κλησης.Μην ζητας και τα ρεστα.Σκεψου οτι και χαρη ειναι που αθωωνουν κοσμο επειδη εχει βγαλει διπλωμα μεχρι να γινει το δικαστηριο,καθως δεν αλλαζει το γεγονος οτι εσυ δεν ειχες διπλωμα οταν κοπηκε η κληση.Αθωωνεσαι καταρχην για το περεταιρω τσιβι που θα σου ριχνανε στο δικαστηριο,καθως και για το τσιβι που θα ριχνανε στον πατερα σου για παραχωρηση,ΕΑΝ το μηχανακι ηταν στο δικο του ονομα και οχι στο δικο σου.Επισης,το προστιμο για ποια παραβαση κοπηκε?Για κρανος η για διπλωμα?Για την ασφαλεια που λες...Εφοσον δεν εχεις διπλωμα οδηγησης δλδ δεν εχεις κριθει ως ικανος να χειριζεσαι το εν λογω οχημα,η ασφαλεια ειναι ακυρη σε περιπτωση ατυχηματος και δεν μετραει.Δεν ξερω αν σου φαινετε κλαιν μαιν,αλλα εχεις επιγνωση που μπορεις να μπλεξεις ετσι και μπλεχτεις σε κανα ατυχημα?

aris19
03/09/2021, 17:19
Εθνική 5 χλμ έξω από σχετικά μεγάλη επαρχιακή πόλη.

Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

Μάλλον ρητορική ήταν η ερώτηση που έκανε ο Nostradamus. Δηλαδή το κράνος χρειάζεται μονο σε περίπτωση που πέσεις ή εμπλακείς σε ατύχημα, όμως επειδή είσαι προσεκτικός δεν υπάρχει λόγος να το φοράς; Πριν λίγους μήνες και ενώ πήγαινα με χαμηλή ταχύτητα (50-60 χλμ/ω), σκάει στη ζελατίνα έντομο τόσο μεγάλο που μου τράβηξε πίσω το κεφάλι και έκανε τόσο μεγάλο "λεκέ" που κάλυψε σχεδόν ολόκληρη την κεντρική περιοχή της ζελατίνας και χρειάστηκε να σταματήσω επιτόπου για να την καθαρίσω. Φαντάσου να το έτρωγες αυτό στα μούτρα χωρίς κράνος ή με γυαλί ηλίου. Όσον αφορά το επιχείρημα για την κοπέλα, τι να πρωτοσχολιάσω... Σοβαρέψου ή τουλάχιστον μην απαντάς σοβαρά με τέτοια επιχειρήματα.

tzimidis
03/09/2021, 17:39
... Εϊναι το ίδιο παράλογο, σαν να κλέψεις λεφτά, να σε πιάσουνε, και όταν γίνει το δικαστήριο για την κλεψιά να τα πας πίσω και να σου πουνε, α αθωώνεσαι, δεν είσαι κλέφτης..

Κι όμως, ΙΣΧΥΕΙ ΡΕ ΜΑΝ ΜΟΥ,
ΙΣΧΥΕΙ !!!!!!!!

αστερισκος*για χρήματα δεν ισχύει, ισχύει για όλα τα άλλα.

div400
03/09/2021, 18:13
Εθνική 5 χλμ έξω από σχετικά μεγάλη επαρχιακή πόλη.

Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

δηλ δικάβαλος χωρίς κράνη και χωρίς δίπλωμα ο οδηγός.....

ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΚΛΗΣΗΣ !;!;!;! :eek: ....να δώσεις άλλα 100€ σε πίτσες και μπύρες και να τα στείλεις στο τμήμα τροχαίας...

την λογική που θεωρείς "εγωιστικό" να είσαι εσύ προστατευμένος την στιγμή που δεν θα ήταν η συνεπιβάτης σου αλλά την ανέβασες στο μηχανάκι τελικά, εκθέτοντάς την στον κίνδυνο από τον οποίο ήθελες να την προφυλάξεις..... ειλικρινά δεν μπορώ να την καταλάβω.... φιλικά στο λέω αλλά είσαι λίγο τρικυμία εν κρανίο με αυτά που γράφεις και σκέφτεσαι....

θα τα πω γιατί πρέπει...
ΔΕΝ ανεβάζουμε άλλο άτομο εάν δεν έχει τουλχ κράνος.... ΕΣΥ (ως οδηγός) είσαι υπεύθυνος για την ασφάλεια των επιβατών σου και ΔΕΝ είναι επιλογή τους....

spyrval
03/09/2021, 18:53
Η ερώτησή μου είναι τι γίνεται στο δικαστήριο; Ο mr Μπάτσος μου είπε ότι δείχνω το δίπλωμα και αθωώνομαι. Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;


Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.


Εγώ θα κυνηγούσα δικαστικά και τον τροχονόμο.
:D


άμα πηγαίνεις στο δίπλα χωριό για ποτάρα, πως θα σκάσεις με το κράνος ρε πατρίδα, άσε που θα κολλήσει όλος ο ζελές μέσα



Γιατί δεν ταίριαζε στην κοπέλα που είχα πίσω σε μέγεθος και, πέραν του ότι θεώρησα εγωιστικό να το έχω εγώ και να μην το έχει ο πίσω, μου είπε ότι θα προτιμούσε να μην το βάλω γιατί λέει την ενοχλεί.

Ρε σεις, δεν μπορεί να μη διαβάζει ένας παραγωγός, ένας σκηνοθέτης, μιλάμε για σενάριο plug and play.

CorpseAlive
03/09/2021, 19:43
Κι όμως, ΙΣΧΥΕΙ ΡΕ ΜΑΝ ΜΟΥ,
ΙΣΧΥΕΙ !!!!!!!!

αστερισκος*για χρήματα δεν ισχύει, ισχύει για όλα τα άλλα.

Όχι απόλυτα. Ισχύει σίγουρα για την απάτη.

CorpseAlive
03/09/2021, 19:49
Ρε σεις, δεν μπορεί να μη διαβάζει ένας παραγωγός, ένας σκηνοθέτης, μιλάμε για σενάριο plug and play.

Έχω κρατήσει κράνος του πατέρα μου στην ντουλάπα για όταν ανεβάζω φίλο μου.Ένας μου σκότισε τα @@ πολύ και απλά πήρε το αμάξι του. Δεν ανεβάζω ΚΑΝΕΝΑΝ χωρίς κράνος ούτε για 5 μέτρα.
Όταν πήρα μηχανή τον εξοπλισμό της κοπέλας μου (γάντια κράνος μπουφάν) τον θεώρησα σαν μέρος της μηχανής. Πέρα από τον δικό μου προφανώς.
Όταν με μάθαινε ο πατέρας μου πήγαινα στο τρίτση που είναι το πάρκο που μας εξετάζουν δεν οδήγησα ποτέ έξω από αυτό μέχρι να πάρω το δίπλωμα στα χέρια.
Και τώρα βλέπω κάποιον που τα έχει ΟΛΑ γραμμένα στα @@ του και νιώθει και αδικημένος ,που αν ήταν σωστοί δεν θα συζητούσαμε να πάρει δίπλωμα για 60 μέρες.

tzimidis
03/09/2021, 20:02
Όχι απόλυτα. Ισχύει σίγουρα για την απάτη.

Και για κλοπη

Tallyban
03/09/2021, 21:28
Νταξ παιδιά σεβασμός στους νόμους, αλλά μη το παρακάνουμε.Τοσος κόσμος δουλεύει εκεί,άμα δεν υπάρχουν παράνομοι τι θα κάνουν ,κλέφτες θα γίνουν;

jimpap
03/09/2021, 21:29
1. Μαλακίες έχουμε κάνει όλοι. Αλλά ήταν αυτό ακριβώς. Μαλακίες.
2. Να θεωρείς τον εαυτό σου ΚΩΛΟΦΑΡΔΟ που πρώτον δεν σε σκίσανε, και δεύτερον δεν είχες ατύχημα.
3. Σε κράζουν όλοι γιατί είναι μεγαλύτεροί σου, έως πολύ μεγαλύτεροί σου και έχουνε δει πολλά τα μάτάκια μας. Κι εγώ μέσα σε αυτούς.
4. Όταν πεθάνει ο πρώτος σου φίλος (φτου φτου σου εύχομαι να μην το ζήσεις) σε τροχαίο με μηχανή απο μαλακία του, θα αναθεωρήσεις πολλά πράγματα.
5. ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ άτρωτος λόγω της ηλικίας σου. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.

Στα έχουν πεί όλα οι προηγούμενοι.

Garfield
03/09/2021, 23:45
- Κάνουμε την παρανομία και μετά ζητάμε και τα ρέστα.
- Δεν παίρνουμε όλα τα μέτρα προστασίας γιατί "εγώ προσέχω".
- Ο "μπαμπάκας" πληρώνει και καθαρίζει μην τυχόν και στεναχωρηθεί ο κανακάρης του.

Όλη η νεοελληνική νοοτροπία μαζεμένη σε ένα topic...

Δες λίγο, αγόρι μου, τα παρακάτω. Και αυτοί τα ίδια θα λέγανε αλλά ήταν η "κακιά" στιγμή (και στις 3 περιπτώσεις ο συνοδηγός την πλήρωσε και στις 2 στις 3 περιπτώσεις δεν είχε δίπλωμα ο οδηγός)

https://www.newsbeast.gr/society/arthro/160735/skotothike-sunodigos-mihanis-sti-halkida

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/livadeia-skotothike-synodigos-mixanis-se-troxaio-dystyxima-aytopsia-sto-simeio-tis-tragodias-pic-vid/1249864/

https://thecaller.gr/ellada/paraliaki-17chronos-sinodigos-michanis-skotothike-otan-chtipisan-pezo-pou-dieschize-to-dromo-den-forousan-kranos-vid/

bulmont
04/09/2021, 00:48
... Αν ισχύει αυτό, δε θα έπρεπε να δικαιούμαι και επιστροφή του ποσού της κλήσης; Από πού κι ως πού να είμαι αθώος και να οφείλω να πληρώσω κλήση;


Κάνε τη χάρη σε όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, όταν γίνει το δικαστήριο και αθωωθείς να κάνεις ένσταση και να ζητήσεις επιστροφή του προστίμου ως αχρεωστήτως καταβληθέν.


Να τα ζητήσει πίσω και μάλιστα εντόκως...........

Maradi
04/09/2021, 02:35
Γιατί μου έρχεται στο μυαλό η σκέψη ότι με βλάκες δεν βρίσκεις άκρη ; Γιατί;;

Bowleno
04/09/2021, 08:08
Γιατί μου έρχεται στο μυαλό η σκέψη ότι με βλάκες δεν βρίσκεις άκρη ; Γιατί;;

Έχει αναφερθεί σε αυτό το ζήτημα ο Αϊνστάιν, τι ψάχνεις να βρεις τώρα εσύ;:cry:

McGyver
04/09/2021, 08:12
Έχει αναφερθεί σε αυτό το ζήτημα ο Αϊνστάιν, τι ψάχνεις να βρεις τώρα εσύ;:cry:

Αν δεν κάνω λάθος, λέγεται ότι έχει τοποθετηθεί και ο Mark Twain επί του θέματος.

o_gavros
04/09/2021, 10:38
Άλλος για τη βάρκα μας;

Utopia21
04/09/2021, 14:27
- Κάνουμε την παρανομία και μετά ζητάμε και τα ρέστα.
- Δεν παίρνουμε όλα τα μέτρα προστασίας γιατί "εγώ προσέχω".
- Ο "μπαμπάκας" πληρώνει και καθαρίζει μην τυχόν και στεναχωρηθεί ο κανακάρης του.

Όλη η νεοελληνική νοοτροπία μαζεμένη σε ένα topic...

Δες λίγο, αγόρι μου, τα παρακάτω. Και αυτοί τα ίδια θα λέγανε αλλά ήταν η "κακιά" στιγμή (και στις 3 περιπτώσεις ο συνοδηγός την πλήρωσε και στις 2 στις 3 περιπτώσεις δεν είχε δίπλωμα ο οδηγός)

https://www.newsbeast.gr/society/arthro/160735/skotothike-sunodigos-mihanis-sti-halkida

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/livadeia-skotothike-synodigos-mixanis-se-troxaio-dystyxima-aytopsia-sto-simeio-tis-tragodias-pic-vid/1249864/

https://thecaller.gr/ellada/paraliaki-17chronos-sinodigos-michanis-skotothike-otan-chtipisan-pezo-pou-dieschize-to-dromo-den-forousan-kranos-vid/

1ον δε ζητάω τα ρέστα. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο ενώ για το δικαστήριο είμαι αθώος (ασχέτο με το τι έγινε, το δικαστήριο με θεωρεί αθώο)

2ον φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος. Επέλεξα να μην το βάλω τώρα για τον λόγο που είπα. Πώς θα ζήσω εγώ με τις τύψεις αν γίνει κάτι και πεθάνει ο συνοδηγός; Διαφωνώ με το ισχύον νομικό πλαίσιο για το κράνος και τη ζώνη γιατί δεν είναι δουλειά της τροχαίας να με τιμωρεί για πράγματα που επηρεάζουν μόνο εμένα. Όταν το φοράω (πάντα όταν δεν έχω δικαβαλιά και βγαίνω έξω από το χωριό), το κάνω για τη δίκη μου ασφάλεια και όχι για την τροχαία.

Επίσης δεν αμφισβητώ ότι το κράνος προστατεύει ή ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνει η στραβή. Παρότι μειώνεται η πιθανότητα με προσοχή, δε μηδενίζεται ποτέ. Δε φόρεσα κράνος επειδή δεν μπορώ να είμαι προστατευμένος με απροστάτευτη συνοδηγό, την οποία εξάλλου ενοχλεί το κράνος μου· όχι γιατί «εγώ προσέχω»

3ον εγώ στον father είπα να μην την πληρώσει και ότι θα το κάνω εγώ όταν βρω τα χρήματα. Αυτός την πλήρωσε βέβαια χωρίς να με ρωτήσει (θα του έλεγα όχι) αλλά εννοείται θα του δώσω τα 100€.

tzimidis
04/09/2021, 15:10
Διαφωνώ με το ισχύον νομικό πλαίσιο για το κράνος και τη ζώνη γιατί δεν είναι δουλειά της τροχαίας να με τιμωρεί για πράγματα που επηρεάζουν μόνο εμένα.

1ον δεν επηρεάζει μόνο εσένα.
2ον Dura Lex, sed lex

Μπορείς να κηρύξεις επανάσταση, ή αν θέλεις μπορείς να καταγγείλεις την αντισυνταγματικοτητα του νόμου.
Μέχρι να τελεσιδικισει και ακυρωθεί ή αλλάξει, οφείλεις να τον τηρεις.

nickald
04/09/2021, 15:20
1ον δε ζητάω τα ρέστα. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο ενώ για το δικαστήριο είμαι αθώος (ασχέτο με το τι έγινε, το δικαστήριο με θεωρεί αθώο)

2ον φοράω ΠΑΝΤΑ κράνος. Επέλεξα να μην το βάλω τώρα για τον λόγο που είπα. Πώς θα ζήσω εγώ με τις τύψεις αν γίνει κάτι και πεθάνει ο συνοδηγός; Διαφωνώ με το ισχύον νομικό πλαίσιο για το κράνος και τη ζώνη γιατί δεν είναι δουλειά της τροχαίας να με τιμωρεί για πράγματα που επηρεάζουν μόνο εμένα. Όταν το φοράω (πάντα όταν δεν έχω δικαβαλιά και βγαίνω έξω από το χωριό), το κάνω για τη δίκη μου ασφάλεια και όχι για την τροχαία.

Επίσης δεν αμφισβητώ ότι το κράνος προστατεύει ή ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνει η στραβή. Παρότι μειώνεται η πιθανότητα με προσοχή, δε μηδενίζεται ποτέ. Δε φόρεσα κράνος επειδή δεν μπορώ να είμαι προστατευμένος με απροστάτευτη συνοδηγό, την οποία εξάλλου ενοχλεί το κράνος μου· όχι γιατί «εγώ προσέχω»

3ον εγώ στον father είπα να μην την πληρώσει και ότι θα το κάνω εγώ όταν βρω τα χρήματα. Αυτός την πλήρωσε βέβαια χωρίς να με ρωτήσει (θα του έλεγα όχι) αλλά εννοείται θα του δώσω τα 100€.


Επιμενεις με εντελως fuck logic

Αν δεν φορας κρανος δεν ειναι μονο δικο σου προβλημα γιατι αν μεν σκοτωθεις θα σε κλαψει η μανα σου και τελος. Αν δεν σκοτωθεις ομως και μεινεις αναπηρος θα σε πληρωνω εγω και αυτο αφορα και εμενα.

Το δικαστηριο δεν θα σε κρινει αθωο απλα θα στην χαρισει. Αν δεν μπορεις να καταλαβεις αυτη την απλη εννοια τοτε λαθος κανουμε ολοι εδω μεσα που απανταμε στα απιθανα που γραφεις.

billyka
04/09/2021, 15:24
Φιλε μου εν μερη συμφωνω οτι ειναι δικαιωμα σου να μην φορας κρανος,κραζω ομως τους φιλους μου που δεν φορανε,εγω το φοραω πριν ακομα βγω απ το σπιτι,γιατι θελω να χω τα χερια μου ελευθερα βεβαια και οχι για τπτ αλλο.Το κρατος ομως δεν σκεφτεται ετσι και ισως σκεφτεται οτι σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος λογω δικιας σου απερισκεψιας θα απασχολησεις ιατρικο δυναμικο το οποιο θα μπορουσε να ασχοληθει με αλλη περιπτωση,δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω,μια υποθεση κανω.Επισης χωρις κρανος μετα απο καποια χλμ δεν μπορεις καν να δεις καθαρα απο τα δακρυα στα ματια σου,μπορει να σε χτυπησει ενα εντομο και να χασεις τον ελεγχο πεφτοντας επειτα πανω σε αλλο διερχομενο οχημα η πεζο η η η ..Μου εχει ερθει εντομο κατακουτελα με 180(φορουσα κρανος αλλα ειχα ανοικτη την ζελατινα) και νομισα οτι μου σκασε πετρα..Πιστευω ολα αυτα ειναι λογοι που σε υποχρεωνουν να φορας κρανος.Το οτι σκεφτηκες την συνεπιβατη σου να ειναι προστατευμενη αυτο σε τιμα.Θα μου πεις και τι να κανω,να κουβαλαω μαζι μου δευτερο κρανος μηπως και πετυχω καποιον γνωστο και χρειαστει να τον μεταφερω?Δεν ξερω τι να σου απαντησω σε αυτο το κομματι.Τα ιδια ελεγα και γω για την πινακιδα,τι τους ενοχλει και με γραφουν για πινακιδα,εφοσον εμενα δεν μου αρεσει στο ματι..Η απαντηση του αστυνομικου ηταν τοσο απλη που δεν ειπα δευτερη κουβεντα..Μου ειπε λοιπον ''Εαν ερθει ενα μηχανακι χωρις πινακιδα και πεσει πανω στο δικο σου που ειναι παρκαρισμενο,το ριξει κατω και εξαφανιστει πως θα σου φανει?''Φαν φακτ,γνωστος μου την εχει γλυτωσει απο αυτοφωρο ''φορτωμα'' ενω δεν ειχε καμια σχεση, επειδη μηχανακι ολοιδιο με το δικο του δεν σταματησε σε ελεγχο και εφυγε,τον κυνηγησαν και περασε και δυο κοκκινα,αλλα το μηχανακι που κατεδιωκαν οι αστυνομοι δεν ειχε πινακιδα ενω το δικο του ειχε!Για το προστιμο,οπως σου εξηγησε και ο δικηγορος εδω μεσα,η αστυνομια βεβαιωνει διοικητικο προστιμο και το πληρωνεις,γιατι επ αυτοφορω ''πιαστηκες'' να οδηγεις χωρις κρανος και αυτο δεν αλλαζει.Το δικαστηριο σε δικαζει για το ποινικο κομματι της παραβασης και κανονικα θα σου την φοραγε και αυτο,απλα οπως σου ξαναειπανε δειχνει επιεικια λογω του οτι συμμορφωνεσαι και τελικα βγαζεις διπλωμα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και υποχρεωμενο η οτι παντα σε αθωωνει..Η λογικη λεει οτι κανονικα θα σου την φοραγε γιατι οταν εγινε το συμβαν δεν ειχες διπλωμα..

Utopia21
04/09/2021, 15:39
Επιμενεις με εντελως fuck logic

Αν δεν φορας κρανος δεν ειναι μονο δικο σου προβλημα γιατι αν μεν σκοτωθεις θα σε κλαψει η μανα σου και τελος. Αν δεν σκοτωθεις ομως και μεινεις αναπηρος θα σε πληρωνω εγω και αυτο αφορα και εμενα.

Το δικαστηριο δεν θα σε κρινει αθωο απλα θα στην χαρισει. Αν δεν μπορεις να καταλαβεις αυτη την απλη εννοια τοτε λαθος κανουμε ολοι εδω μεσα που απανταμε στα απιθανα που γραφεις.

Γιατί να μην υπάρχει δυνατότητα να υπογράψω ότι σε περίπτωση τραυματισμού για τον οποίο ευθύνεται η έλλειψη προστατευτικού κράνους θα καλύψω εγώ τα έξοδα νοσηλείας;

cityfly
04/09/2021, 15:39
Νταξ παιδιά σεβασμός στους νόμους, αλλά μη το παρακάνουμε.Τοσος κόσμος δουλεύει εκεί,άμα δεν υπάρχουν παράνομοι τι θα κάνουν ,κλέφτες θα γίνουν;

Μεζέδες θα γίνουν :D

https://www.youtube.com/watch?v=K7G08YPnP8w

νεοσσός
04/09/2021, 15:45
Φιλε μου εν μερη συμφωνω οτι ειναι δικαιωμα σου να μην φορας κρανος,...
Τα δικαιώματα ορίζονται από τους νόμους. Μπορείς να τεκμηριώσεις το παραπάνω;

Utopia21
04/09/2021, 15:45
Φιλε μου εν μερη συμφωνω οτι ειναι δικαιωμα σου να μην φορας κρανος,κραζω ομως τους φιλους μου που δεν φορανε,εγω το φοραω πριν ακομα βγω απ το σπιτι,γιατι θελω να χω τα χερια μου ελευθερα βεβαια και οχι για τπτ αλλο.Το κρατος ομως δεν σκεφτεται ετσι και ισως σκεφτεται οτι σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος λογω δικιας σου απερισκεψιας θα απασχολησεις ιατρικο δυναμικο το οποιο θα μπορουσε να ασχοληθει με αλλη περιπτωση,δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω,μια υποθεση κανω.Επισης χωρις κρανος μετα απο καποια χλμ δεν μπορεις καν να δεις καθαρα απο τα δακρυα στα ματια σου,μπορει να σε χτυπησει ενα εντομο και να χασεις τον ελεγχο πεφτοντας επειτα πανω σε αλλο διερχομενο οχημα η πεζο η η η ..Μου εχει ερθει εντομο κατακουτελα με 180(φορουσα κρανος αλλα ειχα ανοικτη την ζελατινα) και νομισα οτι μου σκασε πετρα..Πιστευω ολα αυτα ειναι λογοι που σε υποχρεωνουν να φορας κρανος.Το οτι σκεφτηκες την συνεπιβατη σου να ειναι προστατευμενη αυτο σε τιμα.Θα μου πεις και τι να κανω,να κουβαλαω μαζι μου δευτερο κρανος μηπως και πετυχω καποιον γνωστο και χρειαστει να τον μεταφερω?Δεν ξερω τι να σου απαντησω σε αυτο το κομματι.Τα ιδια ελεγα και γω για την πινακιδα,τι τους ενοχλει και με γραφουν για πινακιδα,εφοσον εμενα δεν μου αρεσει στο ματι..Η απαντηση του αστυνομικου ηταν τοσο απλη που δεν ειπα δευτερη κουβεντα..Μου ειπε λοιπον ''Εαν ερθει ενα μηχανακι χωρις πινακιδα και πεσει πανω στο δικο σου που ειναι παρκαρισμενο,το ριξει κατω και εξαφανιστει πως θα σου φανει?''Φαν φακτ,γνωστος μου την εχει γλυτωσει απο αυτοφωρο ''φορτωμα'' ενω δεν ειχε καμια σχεση, επειδη μηχανακι ολοιδιο με το δικο του δεν σταματησε σε ελεγχο και εφυγε,τον κυνηγησαν και περασε και δυο κοκκινα,αλλα το μηχανακι που κατεδιωκαν οι αστυνομοι δεν ειχε πινακιδα ενω το δικο του ειχε!Για το προστιμο,οπως σου εξηγησε και ο δικηγορος εδω μεσα,η αστυνομια βεβαιωνει διοικητικο προστιμο και το πληρωνεις,γιατι επ αυτοφορω ''πιαστηκες'' να οδηγεις χωρις κρανος και αυτο δεν αλλαζει.Το δικαστηριο σε δικαζει για το ποινικο κομματι της παραβασης και κανονικα θα σου την φοραγε και αυτο,απλα οπως σου ξαναειπανε δειχνει επιεικια λογω του οτι συμμορφωνεσαι και τελικα βγαζεις διπλωμα,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και υποχρεωμενο η οτι παντα σε αθωωνει..Η λογικη λεει οτι κανονικα θα σου την φοραγε γιατι οταν εγινε το συμβαν δεν ειχες διπλωμα..

Αυτό που λες για την ορατότητα ισχύει μεν, αλλά δεν είναι υποχρεωτική η ζελατίνα στο κράνος έτσι κι αλλιώς. Υπάρχουν κράνη που είναι τελείως ανοιχτά μπροστά. Για παράδειγμα στις διακοπές που νοίκιασα μηχανάκι, μου έδωσαν κράνος που κάλυπτε μόνο το κεφάλι και δεν έβλεπα Χριστό μπροστά στην εθνική από τα δάκρυα.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου.

Pearl Nebular
04/09/2021, 15:47
1ον ....γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο ενώ για το δικαστήριο είμαι αθώος...
Μέγιστο λάθος που δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα. Εάν γίνει δικαστήριο, δεν θα σε αθωώσει όπως νομίζεις, αλλά μπορεί να μην σου επιβάλλει ποινή. Η ενοχή σου είναι δεδομένη.

2ον ...δεν είναι δουλειά της τροχαίας να με τιμωρεί για πράγματα που επηρεάζουν μόνο εμένα...
Η ενδεχόμενη νοσηλεία σου, επηρρεάζει όλο τον πληθυσμό που θα πληρώσει για τη περίθαλψη και την αποθεραπεία σου.

...Δε φόρεσα κράνος επειδή δεν μπορώ να είμαι προστατευμένος με απροστάτευτη συνοδηγό, την οποία εξάλλου ενοχλεί το κράνος μου...
Εάν είχες έστω λίγη φαιά ουσία, δεν θα έπαιρνες βόλτα συνοδηγό χωρίς κράνος.

3ον εγώ στον father είπα να μην την πληρώσει... Αυτός την πλήρωσε βέβαια χωρίς να με ρωτήσει (θα του έλεγα όχι) αλλά εννοείται θα του δώσω τα 100€.
Τα οικονομικά της οικογενείας σου νομίζω αφορούν ΜΟΝΟ την οικογένεια σου.
Πάντα φιλικά.

cityfly
04/09/2021, 15:47
1ον δε ζητάω τα ρέστα. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να πληρώσω διοικητικό πρόστιμο ενώ για το δικαστήριο είμαι αθώος (ασχέτο με το τι έγινε, το δικαστήριο με θεωρεί αθώο)

.

Στο εξήγησε ο δικηγόρος παραπάνω.
Η παράβαση είναι μία αλλά έχει δύο μέρη, το διοικητικό (υποθέτω αυτό είναι το αστικό κομμάτι θα μας το πει ο δικηγόρος αν ρο δει) και το ποινικό.
Το διοικητικό έγινε επιτόπου και δεν ξαναεξετάζεται
Το ποινικό θα κριθεί στο δικαστήριο, το δικαστήριο πιθανότατα θα σε απαλάξει διότι θα κρίνει ότι κατάλαβες το λάθος σου βγάζοντας το δίπλωμα, ή αλλιώς με αυτήν τη κίνηση να βγάλεις το δίπλωμα απέδειξες τη μεταμέλεα σου οπότε αποφασίζει να μην σου επιβάλει άλλη ποινή. Δεν ξέρω αν το ότι έχεις ήδη πληρώσει και το πρόστιμο παίζει ρόλο, πιθανώς.
Δεν σου λέει επομένως ότι δεν ήσουν παραβάτης, σου λέει πιστεύω ότι κατάλαβες το λάθος σου και δεν θα το ξανακάνεις οπότε σου δίνω μια δεύτερη ευκαιρία

McGyver
04/09/2021, 15:48
Γιατί να μην υπάρχει δυνατότητα να υπογράψω ότι σε περίπτωση τραυματισμού για τον οποίο ευθύνεται η έλλειψη προστατευτικού κράνους θα καλύψω εγώ τα έξοδα νοσηλείας;

Αφού σε κάνουν καλά (αν μπορέσουν) ή προκαταβολικά;

sapila racing
04/09/2021, 15:50
Αυτό που λες για την ορατότητα ισχύει μεν, αλλά δεν είναι υποχρεωτική η ζελατίνα στο κράνος έτσι κι αλλιώς. Υπάρχουν κράνη που είναι τελείως ανοιχτά μπροστά. Για παράδειγμα στις διακοπές που νοίκιασα μηχανάκι, μου έδωσαν κράνος που κάλυπτε μόνο το κεφάλι και δεν έβλεπα Χριστό μπροστά στην εθνική από τα δάκρυα.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου.

Παλι λαθος εισαι.
Ξαναδιαβασε τον ΚΟΚ που πήρες και διπλωμα τρομαρα σου.


Μη χρήση γυαλιών κατά του ανέμου με κράνος χωρίς διαφανές προστατευτικό κάλυμμα (μοτοσικλετιστές)
(ν.2696/1999 αρθ.101 παρ.1) 200 Ευρω προστιμο.

Utopia21
04/09/2021, 15:51
Αφού σε κάνουν καλά (αν μπορέσουν) ή προκαταβολικά;
Όπως στις χώρες με ιδιωτικό σύστημα υγείας. Θα σου παρέχουν την περίθαλψη προκειμένου να μην πεθάνεις και μετά θα σε κυνηγήσουν για τα λεφτά.

tzimidis
04/09/2021, 15:53
.... καλύψω εγώ τα έξοδα νοσηλείας;

Έχεις καποια , έστω κατά μακρινή προσέγγιση, εικόνα του πόσα είναι τα έξοδα νοσηλείας?
Δεν είναι 2 ντεπόν και 1 γαζα.

nickald
04/09/2021, 16:03
Γιατί να μην υπάρχει δυνατότητα να υπογράψω ότι σε περίπτωση τραυματισμού για τον οποίο ευθύνεται η έλλειψη προστατευτικού κράνους θα καλύψω εγώ τα έξοδα νοσηλείας;

Δεν εχεις καμια επαφη με την πραγματικοτητα

teogtp
04/09/2021, 16:04
Όπως στις χώρες με ιδιωτικό σύστημα υγείας. Θα σου παρέχουν την περίθαλψη προκειμένου να μην πεθάνεις και μετά θα σε κυνηγήσουν για τα λεφτά.

Εγώ θα τους κυνηγούσα και αυτούς δικαστικά γιατί δεν θα με είχαν ρωτήσει αν εγώ ήθελα να νοσηλευτω στο μαγαζί τους.

o_gavros
04/09/2021, 16:05
Επειδή όντως ο φίλος μας δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα και κάνει μπαμ ότι προκαλεί εκνευρισμό (ήδη κάποιοι άρχισαν τους χαρακτηρισμούς), το παρών κλειδώνεται καθώς ότι είχε να προσφέρει το πρόσφερε.