PDA

View Full Version : Ένα απ' όλα με μπόλικο χρώμιο!



νεοσσός
12/08/2021, 19:33
Και τώρα η ερώτηση της ημέρας: Μία "σωστή" αποθήκη εργαλείων σε πληρότητα και ποιότητα για ποικίλες χρήσεις, αντρίκια βρε παιδί μου, πόσο κοστίζει κατά την άποψή σου daz;

Ξέρω ότι η πρώτη συνεπακόλουθη ερώτηση είναι "για ποια χρήση;". Θα πω ερασιτεχνική, αλλά παντός είδους.

Ρωτάω, διότι βλέπω συστάσεις για ποιοτικά εργαλεία (ρεύματος ή χειροκίνητα), καθώς και για ποικιλία εργαλείων, ώστε να χρησιμοποιείται το κάθε εξειδικευμένο εργαλείο σωστά, στη χρήση που του αρμόζει.

Metabo από εδώ, Facom από εκεί, μόνο και μόνο για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές εργασίες (στα ξυλουργικά δε θυμάμαι αν έχουμε μπει εκτενώς), πάμε στο τριχίλιαρο.

toyar
12/08/2021, 22:12
δεν υπαρχει σωστη αποθηκη εργαλειων
παντα κατι θα λειπει και πολλα θα περισσευουν

daz
12/08/2021, 23:12
Και τώρα η ερώτηση της ημέρας: Μία "σωστή" αποθήκη εργαλείων σε πληρότητα και ποιότητα για ποικίλες χρήσεις, αντρίκια βρε παιδί μου, πόσο κοστίζει κατά την άποψή σου daz;

Ξέρω ότι η πρώτη συνεπακόλουθη ερώτηση είναι "για ποια χρήση;". Θα πω ερασιτεχνική, αλλά παντός είδους.

Ρωτάω, διότι βλέπω συστάσεις για ποιοτικά εργαλεία (ρεύματος ή χειροκίνητα), καθώς και για ποικιλία εργαλείων, ώστε να χρησιμοποιείται το κάθε εξειδικευμένο εργαλείο σωστά, στη χρήση που του αρμόζει.

Metabo από εδώ, Facom από εκεί, μόνο και μόνο για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές εργασίες (στα ξυλουργικά δε θυμάμαι αν έχουμε μπει εκτενώς), πάμε στο τριχίλιαρο.

Τριχιλιαρο; lol

Το τριχιλιαρο είναι καλό για να φτιάχνει το ποδήλατο του ο πιτσιρικάς.

Ρε σεις.. γιατί ρωτάτε τα πάντα σε ότι θέμα να ναι; lol

Bowleno
13/08/2021, 06:40
Τριχιλιαρο; lol

Το τριχιλιαρο είναι καλό για να φτιάχνει το ποδήλατο του ο πιτσιρικάς.

Ρε σεις.. γιατί ρωτάτε τα πάντα σε ότι θέμα να ναι; lol

Για να σου φορτώνουν Αυγουστιάτικα δουλειές :lol:

daz
13/08/2021, 11:45
Για να σου φορτώνουν Αυγουστιάτικα δουλειές :lol:

Δε γμτε...? Κουβέντα να γίνεται! :lol:

o_gavros
13/08/2021, 21:29
Και τώρα η ερώτηση της ημέρας: Μία "σωστή" αποθήκη εργαλείων σε πληρότητα και ποιότητα για ποικίλες χρήσεις, αντρίκια βρε παιδί μου, πόσο κοστίζει κατά την άποψή σου daz;

Ξέρω ότι η πρώτη συνεπακόλουθη ερώτηση είναι "για ποια χρήση;". Θα πω ερασιτεχνική, αλλά παντός είδους.

Ρωτάω, διότι βλέπω συστάσεις για ποιοτικά εργαλεία (ρεύματος ή χειροκίνητα), καθώς και για ποικιλία εργαλείων, ώστε να χρησιμοποιείται το κάθε εξειδικευμένο εργαλείο σωστά, στη χρήση που του αρμόζει.

Metabo από εδώ, Facom από εκεί, μόνο και μόνο για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές εργασίες (στα ξυλουργικά δε θυμάμαι αν έχουμε μπει εκτενώς), πάμε στο τριχίλιαρο.

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτη την ερώτηση γιατι υπάρχουν αμέτρητες κυριολεκτικά δουλειές για να καταπιαστεί κάποιος εστω και ερασιτεχνικά, οπότε και υπάρχουν και αμέτρητα εργαλεία για να τις διεκπεραιώσει.
Νομίζω ότι ίσως έχεις λίγο λάθος στο κεφάλι σου, την έννοια του σωστού οπλοστασίου.
οι επώνυμες μάρκες επιλέγονται, συνήθως, γιατί φέρνουν μια εξασφαλισμένη ποιότητα στο εργαλείο. κανείς δεν λέει ότι πρέπει να έχεις μόνο την αφρόκρεμα. Θα ήταν οικονομικά αβάσταχτο για κάποιον ερασιτέχνη αλλά και επαγγελματία πολλές φορές.
Υπάρχει διαβάθμιση ευτυχώς και μπορούν να καλυφθούν όλα τα βαλάντια.
Επίσης, κανείς δεν έχει τα πάντα. Όσο καταπιάνεσαι με δουλειές, μαθαίνεις ότι το τάδε εργαλείο σου λύνει τα χέρια. Για παράδειγμα, το σφυροκατσάβιδο. Δεν μπορείς να διανοηθείς απο το τι καντήλι μπορεί να σε γλυτώσει!
Όσο προχωράς μαθαίνεις, παίρνεις κι αλλα, μαθαίνεις κάτι ακόμα, παίρνεις περισσότερα,μετα δε σε φτάνει ο χώρος, θελεις γκαράζ,νοικιάζεις γκαράζ, χωρίζεις, κ.ο.κ.
Γερμανικά,καστανια με καρυδάκια,κανα σφυρί,κανα μαχαίρι, νομίζω αποτελούν τη βάση πάντως.


Αυτες οι μαλακιες https://www.utools.gr/%CE%A4%CE%A1%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-6%CE%A4%CE%95%CE%9C-%CE%9C%CE%95-%CE%A3%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91-HDT-6K να δεις πως ζεματανε...!!
(και δε πα να τις λουζεις σαπουνονερα, πετρελαια, λαδια..)

Και μη μΕ πειτε για στροφες δραπανου γιατι στις χαμηλες ακομη και σε αλουμινιο φρακαρουν..
ζαχαρωνα κι εγώ ένα τετοιο σετάκι αλλά κάτι μου έλεγε ότι θα σπάνε σαν οδοντογλυφίδες.

νεοσσός
13/08/2021, 21:50
Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτη την ερώτηση γιατι υπάρχουν αμέτρητες κυριολεκτικά δουλειές για να καταπιαστεί κάποιος εστω και ερασιτεχνικά, οπότε και υπάρχουν και αμέτρητα εργαλεία για να τις διεκπεραιώσει.
Νομίζω ότι ίσως έχεις λίγο λάθος στο κεφάλι σου, την έννοια του σωστού οπλοστασίου.
οι επώνυμες μάρκες επιλέγονται, συνήθως, γιατί φέρνουν μια εξασφαλισμένη ποιότητα στο εργαλείο. κανείς δεν λέει ότι πρέπει να έχεις μόνο την αφρόκρεμα. Θα ήταν οικονομικά αβάσταχτο για κάποιον ερασιτέχνη αλλά και επαγγελματία πολλές φορές.
Υπάρχει διαβάθμιση ευτυχώς και μπορούν να καλυφθούν όλα τα βαλάντια.
Επίσης, κανείς δεν έχει τα πάντα. Όσο καταπιάνεσαι με δουλειές, μαθαίνεις ότι το τάδε εργαλείο σου λύνει τα χέρια. Για παράδειγμα, το σφυροκατσάβιδο. Δεν μπορείς να διανοηθείς απο το τι καντήλι μπορεί να σε γλυτώσει!
Όσο προχωράς μαθαίνεις, παίρνεις κι αλλα, μαθαίνεις κάτι ακόμα, παίρνεις περισσότερα,μετα δε σε φτάνει ο χώρος, θελεις γκαράζ,νοικιάζεις γκαράζ, χωρίζεις, κ.ο.κ.
Γερμανικά,καστανια με καρυδάκια,κανα σφυρί,κανα μαχαίρι, νομίζω αποτελούν τη βάση πάντως.
Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω. Διαβάζω με ενδιαφέρον τα νήματα με τα εργαλεία και πιστεύω ότι εμπεριέχουν πολλή και χρήσιμη πληροφορία. Ενδεχομένως συγκρίσιμη πλέον με τις πληροφορίες για μοτοσυκλέτες.

Όμως βλέπω ότι ο προϋπολογισμός ξεφεύγει, ακόμα και για ερασιτέχνες, με δεδομένη την πεποίθηση ότι πρέπει να αγοράζονται πολλά, ποιοτικά και ακριβά εργαλεία, ώστε να γίνει σωστά η δουλειά.

daz
13/08/2021, 22:01
Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω. Διαβάζω με ενδιαφέρον τα νήματα με τα εργαλεία και πιστεύω ότι εμπεριέχουν πολλή και χρήσιμη πληροφορία. Ενδεχομένως συγκρίσιμη πλέον με τις πληροφορίες για μοτοσυκλέτες.

Όμως βλέπω ότι ο προϋπολογισμός ξεφεύγει, ακόμα και για ερασιτέχνες, με δεδομένη την πεποίθηση ότι πρέπει να αγοράζονται πολλά, ποιοτικά και ακριβά εργαλεία, ώστε να γίνει σωστά η δουλειά.

Δε χρειάζονται ακριβά εργαλεία. Δε χρειάζεται όλα τα εργαλεία να είναι ακριβά. Για περιστασιακή χρήση μια μέση ποιότητα είναι συνήθως αρκετή.

borgiriadis1
13/08/2021, 22:07
Καλά εγώ πιστεύω ότι σιγά σιγά μπορείς να διαθέτεις χρήματα κ σε ένα Χ χρονικό διάστημα να έχεις μια γκάμα εργαλείων που θα κάνουν καλά τη δουλειά που θες. Συνήθως κάπως έτσι γίνονται οι συλλογές και πραγματικά μετά από κάποιο καιρό πιθανότατα θα έχεις δώσει χρήματα που θα έχουν φτάσει τα 4 ψηφία. Κ φυσικά δεν ειναι ανάγκη να είναι όλα ακριβά. Πχ όπως αναφέρει ο γάβρος κάποια στιγμή χρειάστηκα σφυροκατσαβιδο. Πήρα ένα με ένα 20αρι. Οκ το χρησιμοποίησα και 5 φορές μέσα σε μια 8ετια κ τις 4 μόνο και μόνο για την ευκολία μου.

o_gavros
13/08/2021, 22:28
Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω. Διαβάζω με ενδιαφέρον τα νήματα με τα εργαλεία και πιστεύω ότι εμπεριέχουν πολλή και χρήσιμη πληροφορία. Ενδεχομένως συγκρίσιμη πλέον με τις πληροφορίες για μοτοσυκλέτες.

Όμως βλέπω ότι ο προϋπολογισμός ξεφεύγει, ακόμα και για ερασιτέχνες, με δεδομένη την πεποίθηση ότι πρέπει να αγοράζονται πολλά, ποιοτικά και ακριβά εργαλεία, ώστε να γίνει σωστά η δουλειά.
θα στο πω με λίγο διαφορετική προσέγγιση γιατι μου φαίνεται απογοητεύεσαι.
όπως σε πολλές εκφάνσεις της ζωής μας ΚΑΙ τα εργαλεία είναι trial & error όπως λέμε δυτικά των Πέκος.
πάρε ενα σετακι καστάνιας με τα βασικά (https://www.skroutz.gr/s/15468771/Total-THT141121-1-2-12%CF%84%CE%BC%CF%87.html) νούμερα και αλλο ένα σετακι γερμανικά (https://www.skroutz.gr/s/23910200/Total-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-THT102386-8%CF%84%CE%BC%CF%87.html).
Η τοταλ είναι ίδια φίρμα με την ingco,κινέζικα μεν, όχι κινεζιές δε.Δεν είναι δηλαδή ο απόπατος,τα τελείως ψεύτικα.
Ενα 20-30ευρω, νομίζω λίγο πολύ τους περισσότερους τους παίρνει να το δαπανήσουν για να έχουν δυο βασικά εργαλεία.
Δουλεύοντας τα, θα δεις στην πράξη αν σου κάνουν. Αν ας πούμε σπάσεις την καστάνια στο πρώτο ζόρι, ε τότε είναι ενα σημάδι για το που είναι η βάση σου.
Οπότε το επόμενο,θα είναι λίγο καλύτερο.
Αν τα χρησιμοποιείς μια φορά κάθε πουά φεγγάρι, τότε πιθανότατα θα γεράσεις με αυτα.
Αν η συχνότητα και το εύρος είναι αυξημένο, θα δεις αν ή όχι σου κάνουν απλά μέσω της χρήσης.
Αν δε θυμαμαι λάθος, πριν λίγο καιρό είχες βάλει στο ζυγι δυο κατσαβίδια ενα φτηνιάρικο και ενα φακομ.
Απο κατω προς τα πανω ξεκιναμε όταν δεν ξέρουμε. Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι πριμιουμ, αν δεν ξέρεις.
Και σου ξαναλέω απο το πρίμιουμ μέχρι το σκουπίδι, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Αυτα ειναι πράγματα που τα βρίσκεις μόνος σου με τον καιρό.

daz
13/08/2021, 23:20
Αν ας πούμε σπάσεις την καστάνια στο πρώτο ζόρι, ε τότε είναι ενα σημάδι για το που είναι η βάση σου.


Δε σπάνε έτσι οι καστάνιες μωρέ. Άλλα πράγματα πληρώνεις, τα οποία αν δε τα χρειάζεσαι, δε χρειάζεται να τα πληρώσεις.

stefanos
14/08/2021, 09:28
Metabo από εδώ, Facom από εκεί, μόνο και μόνο για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές εργασίες (στα ξυλουργικά δε θυμάμαι αν έχουμε μπει εκτενώς), πάμε στο τριχίλιαρο.

Μόνο τριχίλιαρο επειδή αφήσαμε απ έξω τα περισσότερα κεφάλαια εργαλείων.
Είναι ανάλογα με τον άνθρωπο και την χρήση.
Προσωπικά συντηρώ (αποτυχημένα) ένα εξοχικό του 70 σε οικόπεδο 1000 τμ ,3 μηχανάκια, 2 αυτοκίνητα, τα μηχανοκίνητα εργαλεία του
κήπου την βάρκα και τον κινητήρα της.
Αγόραζα και αγοράζω από ανάγκη ,
Α) για να κάνω τη δουλειά.
Β) να την κάνω γρήγορα στο λίγο χρόνο που έχω
Δεν έχω την δυνατότητα να αγοράζω τα καλύτερα γιατί χρειάζομαι πολλά και διάφορα.
Ωραία τα facom και τα metabo αλλά χρειάζομαι και μια μπετονιέρα και ένα τριβείο τοίχου που μου λείπουν.
Από την άλλη αν ασχολιόμουν μόνο με μηχανάκια ή αυτοκίνητα στα 54 μου θα είχα και καλές καστάνιες
και παλμογράφο και καλά νάνους γερμανοπολύγωνα καστάνιας που τόσο πολύ μου λείπουν.
Συμβιβασμός λοιπόν.
Κόστος εναντίον ποιότητας.
Οι πιό νέοι που φτιάχνεται εργαλειοθήκες τώρα είστε τυχεροί που υπάρχει διαδίκτυο και άτομα σαν τον daz.

νεοσσός
14/08/2021, 09:36
Νομίζω ότι για πολλές εργασίες συμφέρει να πληρώσεις επαγγελματία, ο οποίος έχει και τα εργαλεία και τη γνώση για να δώσει σωστό αποτέλεσμα. Κερδίζεις χρόνο και χρήμα έτσι.

Αν τώρα σου περισσεύει πολύς χρόνος για να αποκτήσεις τις δεξιότητες της κάθε εργασίας, ίσως κερδίσεις χρήματα σε κάποιες επαναλαμβανόμενες, αν αγοράσεις τα απαιτούμενα εργαλεία. Σίγουρα θα έχεις κερδίσει σε ικανοποίηση που έκανες κάτι μόνος σου και απέκτησες σχετικές γνώσεις.

Στο πολύ απλό παράδειγμα του ποδηλάτου μου, έχω φθηνά εργαλεία για να κάνω τις περισσότερες επισκευές που χρειάζονται περιστασιακά. Για κάποιες άλλες χρειάζονται πολύ ακριβότερα εργαλεία. Είχα δοκιμάσει να πάρω ένα φθηνό για την κασέτα, αλλά δεν έκανε δουλειά, πεταμένα λεφτά στο φθηνό λοιπόν. Κατέληξα ότι συμφέρει να πληρώνω εργατικά σε ποδηλατάδικο για να μου κάνει σωστά τη δουλειά ο επαγγελματίας, που έχει την εμπειρία και τα σωστά εργαλεία, παρά να αγοράσω εργαλεία μερικών εκατοντάδων ευρώ την αξία των οποίων δε θα αποσβέσω ποτέ, ενώ θα μου πιάνουν και χώρο στην αποθήκη.

Πριν τον κορωνοϊό, δεν έχανα καν χρόνο, διότι οι εργασίες γίνονταν επί τόπου. Μετά όμως έπηξαν τα ποδηλατάδικα και πλέον ως προς το χρόνο συμφέρει να το κάνεις μόνος σου.

Δεν προσπαθώ να απαξιώσω κάτι. Ίσα-ίσα που λατρεύω τα εργαλεία και σας θαυμάζω που τα έχετε. Αλλά έχω την απαίτηση να αξιοποιώ ό,τι έχω. Δε μου αρέσει να συσσωρεύω αντικείμενα που δεν χρησιμοποιώ συστηματικά.

o_gavros
14/08/2021, 09:58
Είδες πουθενά κανένα να σε βάζει με το ζόρι να πάρεις ωρε;
Ρώτησες τι θα έπρεπε να έχει μια "σωστή" γκάμα.
Απάντηση που δεν υπάρχει γιατί η ερώτηση είναι οφφ.
Επίσης, δεν είναι πανάκεια το περίσσευμα χρόνου για να κάνει κάποιος δουλειές μόνος του.
Ένα εξοχικό πχ όπως είπε ο Στέφανος, μπορεί να σε τεντώσει σοβαρά (και σε πολλά μέτωπα μάλιστα) εκείνη τη μια βδομάδα που θα πας να ξεκουραστείς ή/και ακόμα πολλές φορές μέσα στο χρόνο.

daz
14/08/2021, 11:42
Είχα δοκιμάσει να πάρω ένα φθηνό για την κασέτα, αλλά δεν έκανε δουλειά, πεταμένα λεφτά στο φθηνό λοιπόν. Κατέληξα ότι συμφέρει να πληρώνω εργατικά σε ποδηλατάδικο για να μου κάνει σωστά τη δουλειά ο επαγγελματίας, που έχει την εμπειρία και τα σωστά εργαλεία, παρά να αγοράσω εργαλεία μερικών εκατοντάδων ευρώ την αξία των οποίων δε θα αποσβέσω ποτέ,

Μια χαρά είναι τα φθηνά εργαελεία. Αλλά αυτό συζητάμε τόσες σελίδες, κάποια εργαλεία δε μπορεί να είναι πολύ φθηνά γιατί είναι λογικό να μη δουλέψουν. Κάποια εργαλεία οφείλουν να έχουν μια κάποια ποιότητα. Ακόμα και λόγο του γεγονότος οτι ο χρήστης δεν έχει την εμπειρία που θα έπρεπε. Ίσως κάποιος έμπειρος την έκανε μια χαρά τη δουλειά με το εργαλείο που πήρες εσύ (ίσως λέω, δε ξέρω).
Διαχωρίζεις τους τομείς στους ο οποίους ασχολείσαι περισσότερο, είτε από ανάγκη, είτε επειδή σ' αρέσει και έπειτα ξεχωρίζεις ποια εργαλεία είναι τα πιο χρήσιμα. Στο τέλος επιλέγεις και ποια εργαλεία είναι τα πιο εξειδικευμένα και αποφασίζεις μέχρι που θα φτάσεις ανάλογα με το χρόνο το χρήμα και τις δυνατότητες που έχεις.

πχ κατσαβιδιάζω το αμάξι μου, θα πάρω μια σειρά με μέτριας ποιότητας καρυδάκια και γερμανοπωλύγωνα. Επειδή ασχολούμαι αρκετά και βάζω χέρι όλο και πιο μέσα αποφάσισα να πάρω και ένα,δυο καλά δυναμόκλειδα. Τώρα αν θα πάρω μετρητή γωνίας για να φτιάξω μια καμμένη φλάτζα είναι άλλη υπόθεση. Μπορεί αυτή την εργασία να την αναθέσω σε άλλον, ή επειδή έχω τις γνώσεις, το χώρο και το χρόνο, να αποφασίσω να πάρω ότι μου λείπει και να την κάνω μόνος μου. Ή αποφάσισα να την κάνω μόνος μου επειδή έχω τα περισσότερα και θα γλιτώσω αρκετά χρήματα ακόμα και αν χρειαστεί να πάρω κάποια εξειδικευμένα εργαλεία. Συν το γεγονός οτι θα μου μείνουν τα εργαλεία.

Ο ερασιτέχνης κάνει απόσβεση απ' τα χρήματα που γλιτώνει, όχι απ' τα χρήματα που βάζει στην τσέπη για την εργασία του. Για μια καμμένη φλάτζα στο σαραβαλάκι μου γλίτωσα 4 κατοστάρικα χωρίς να υπολογίζω την επισκευή της βλάβης που οδήγησε σε καμμένη φλάτζα και θα ήταν άλλα 2-2,5 κατοστάρικα στην καλύτερη. Για την επισκευή της βλάβης στο κύκλωμα όμως, θα χρειαζόταν να δώσω το λιγότερο 100 με 130 ευρώ για ένα διαγνωστικό εργαλείο. Ένα εργαλείο που δεν ήθελα να έχω γιατί είναι πολύ εξειδικευμένο και πιάνει χώρο που δεν ήθελα να διαθέσω. Αν δε το έπαιρνα και το πήγαινα σε μάστορα, θα γλίτωνα χρόνο αλλά όχι χρήμα. Μου το έδωσε ένας φίλος και γλίτωσα χρήμα και χώρο αλλά όχι χρόνο. Αν αποφάσιζα να διαθέσω 30 ευρώ γι' αυτό, αντί για 100, τότε ίσως η διαρροή ήταν από αυτό και όχι απ' το κύκλωμα στο οποίο θα έψαχνα. (παρεμπιπτώντος τα επαγγελματικά διαγνωστικά έχουν πάνω από 200 ευρώ).

Αυτός που ασχολείται θα βρει τα εργαλεία που θέλει καλά και φθηνά. Θα τα πάρει σε προσφορά, θα τα πάρει NOS (new old stock), θα τα πάρει μτχ σε καλή κατάσταση. Δε μπορεί όμως να τα πάρει όλα σε επαγγελματική ποιότητα, ούτε χρειάζεται να το κάνει αυτό. Κάποιες φορές είναι απλά πεταμένα λεφτά.