PDA

View Full Version : Λάδια σε cbf 125!!!



raftako13
06/09/2021, 07:16
Χαιρετώ την ομάδα. Είμαι νέο μέλος και νέος κάτοχος ενός cbf 125 του 2017. Θέλω για αρχή να του κάνω ένα service για να ξέρω τι μου γίνεται και επειδή είμαι λίγο σχολαστικός με τα λάδια θα ήθελα τη γνώμη σας καθότι διάφοροι φίλοι με μπέρδεψαν. Το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας αναγράφει ξεκάθαρα για λάδι 10-30w όμως πολλοί γνωστοί μου λένε ότι στην Ελλάδα καλύτερα θα ήταν να του έβαζα 10-40w λόγω αυξημένων θερμοκρασιών.
Όσο για τη μάρκα δεν το πολυσυζητάω... ξεκάθαρα θα πάω σε Redline. Θα χαρώ πολύ να δω τις απόψεις σας εφόσον είναι τεκμηριωμένες και όχι κάτι απαντήσεις που βλέπω μερικές φορές του στυλ "εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια λάδι για τηγανιτές πατάτες και δεν καίει σταγόνα και δουλεύει και αθόρυβα το μοτέρ"

karellen
06/09/2021, 08:22
Καλώς ήρθες στην ομάδα και καλή διαμονή.
Ό,τι λέει το μάνιουαλ θα βάλεις για αρχή και στην επόμενη αλλαγή μπορείς να πειραματιστείς και να βάλεις 10 sae παραπάνω (10-40w πχ). Μόνο εσύ θα διαπιστώσεις την αλλαγή στη λειτουργία του μοτέρ σου και κανένας άλλος για τον απλούστατο λόγο ότι και οι γνώμες είναι υποκειμενικές αλλά και τα μηχανάκια των άλλων διαφορετικά,δεν υπάρχει γενικός κανόνας γι αυτά.

raftako13
06/09/2021, 08:41
Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
Το θέμα είναι ποιό είναι το σωστό για το μοτέρ και πως θα διατηρηθεί μακροχρόνια αξιόπιστο και όχι πως το ακούω εγώ. Έτσι κι αλλιώς διάφορα στον ήχο από 10-30w σε 10-40w δεν θα υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι αμελητέα σε επίπεδο να μην το καταλαβαίνεις καν. Αυτή είναι η άποψη μου.
Καλή σου μέρα.

Nostradamus
06/09/2021, 10:00
Καλημερα. Αν θες μην ανοιγεις πολλα διαφορετικα θεματα (και ξεθαβεις παλαιοτερα) για το ιδιο πραγμα. μαζεψε τα ολα σε ενα.

Σχετικα με την ερωτηση σου δεν ειναι λογικο η απαντηση να ειναι "οτι λεει το μανιουαλ"?? (ευχομαι να μην αρχισουμε παλι τα: ενας θειος μου ομως βαζει σαλαμουρα και μου ειπε για Ελλαδα ειναι μια χαρα σωστο).

Τελος, αν εχεις ηδη αποψη οπως λες οτι τα λαδια θα εχουν αμελητεα μονο διαφορα στον ηχο (που δεν ειναι ετσι προφανως), τοτε δεν εχεις λογο να παρεις αποψεις. Αλλωστε 99% αλλα ακους εσυ και αλλα καποιος αλλος.

toyar
06/09/2021, 11:11
Οτι λεει το manual
Αλλωστε γιατι να βαλεις 40αρι σεπτεμβριο μηνα...

karellen
06/09/2021, 11:33
Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
Το θέμα είναι ποιό είναι το σωστό για το μοτέρ και πως θα διατηρηθεί μακροχρόνια αξιόπιστο και όχι πως το ακούω εγώ.Το σωστό είναι αυτό που λέει το manual.Δεν είναι μόνο πως το ακούς το κάθε λάδι αλλά και πως το νιώθεις,ναι,μπορείς να το καταλάβεις σε πολλά σημεία: μαλακότερο κούμπωμα στις ταχύτητες-πιο ήσυχη λειτουργία του μοτέρ και διάφορα άλλα.Όλα αυτά συνηγορούν ότι ένα λιπαντικό μπορεί να είναι καλύτερο από ένα άλλο στη δική σου μηχανή. Έτσι κι αλλιώς διάφορα στον ήχο από 10-30w σε 10-40w δεν θα υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι αμελητέα σε επίπεδο να μην το καταλαβαίνεις καν. Αυτή είναι η άποψη μου.Μερικές φορές υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις μάρκες λαδιών ακόμα και σε ίδιο ιξώδες! Δοκιμασμένο πολλάκις σε δικές μου μοτοσυκλέτες και σε μεγαλύτερα κυβικά.
Καλή σου μέρα.
Σου απαντάω πιο πάνω με κόκκινα.
Επίσης κάτι άλλο: Η συνηθισμένη ρήση μεταξύ φίλων "εγώ βάζω το τάδε λάδι και 5 χρόνια τώρα το μηχανάκι δεν έχει πάθει τίποτα,βάλε το ίδιο κι εσύ" δεν είναι απόλυτα αωστή,θα μπορούσε κάλλιστα να βάζει μια άλλη μάρκα ή ένα ελαφρώς διαφορετικό ιξώδες και πάλι το μηχανάκι του να είναι ΟΚ.Οι ανοχές στα μηχανικά μέρη ενός μοτέρ είναι αρκετά μεγάλες ώστε να μην διαφαίνονται διαφορές μεταξύ 2 λιπαντικών.
Άλλωστε τα λάδια είναι τόσο υποκειμενικά όσο τα ελαστικά,άλλοι ορκίζονται στο όνομά τους και τα ίδια άλλοι τα καταρρακώνουν.

raftako13
06/09/2021, 12:24
Άρα σύμφωνα με την απάντησή σου βάζεις 30αρι τον χειμώνα και 40αρι το καλοκαίρι ή σταθερά ότι λέει το εγχειρίδιο για 30αρι.

karellen
06/09/2021, 12:32
Σταθερά ότι λέει το εγχειρίδιο.
Συν τοις άλλοις το "χειμώνα και καλοκαίρι" είναι εντελώς άτοπο. 1) στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασιακές αποκλίσεις ώστε να επιβάλλεται η εναλλαγή ιξώδους και 2) είναι φύσει αδύνατον να συμπίπτει η αλλαγή λαδιών με την αλλαγή των εποχών,το χειμώνα κάνουμε λιγότερα χιλιόμετρα και μπορεί κάλλιστα να φτάσει καλοκαίρι και τα υπάρχοντα λάδια στο μοτέρ να είναι με μόλις 1.000-2.000 χλμ.Τι θα κάνεις θα τα πετάξεις? :wave2:

raftako13
06/09/2021, 13:01
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας δλδ χειμώνα καλοκαίρι βάζουμε 10-30w όπως λέει το εγχειρίδιο. Συγγνώμη για τις απορίες μου αλλά είμαι ευαίσθητος στο θέμα λάδι και ψάχνω την ιδανικότερη λύση.
Τα αναφέρω αυτά γιατί κάποιος μου έλεγε ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν εγχειρίδιο ίδιο για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ότι εμείς με θερμότερο κλίμα θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε 10-40w. Επί αυτού ποιά είναι η απάντησή σας;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις απόψεις σας

Bowleno
06/09/2021, 14:17
Γιατί; Τι έχει το τηγανόλαδο;:confused:

:p

Ότι είπαν οι από πάνω.
Καλή διαμονή και από μένα:beer:

panavour
06/09/2021, 14:23
Βάλε ότι λέει το Μάνουαλι
κάτι παραπάνω ξέρει η Χόντα απ' τον μάστρο μητσο,ο οποίο
ς ξέρει μόνο αυτό που του λέει η τσέπη του.

OldMan
06/09/2021, 14:24
Θα χαρώ πολύ να δω τις απόψεις σας εφόσον είναι τεκμηριωμένες

Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..


Το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας αναγράφει ξεκάθαρα για λάδι 10-30w όμως πολλοί γνωστοί μου λένε ότι στην Ελλάδα καλύτερα θα ήταν να του έβαζα 10-40w λόγω αυξημένων θερμοκρασιών.
Όσο για τη μάρκα δεν το πολυσυζητάω... ξεκάθαρα θα πάω σε Redline.

Υ.Γ.
Μιλάμε για μοτερ 88 άλογων στο λιτρο, ναι..??;)

raftako13
06/09/2021, 15:30
Και 5 άλογα στο λίτρο να ήταν πάλι redline θα έβαζα,το ξέρω υπερβολή αλλά στο θέμα λάδι το ψειρίζω λίγο η αλήθεια είναι.

raftako13
06/09/2021, 15:33
Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..



Οι απόψεις που ανέφερα δεν είναι δικές μου, απλά γνώμες άλλων ατόμων προς εμένα τον άσχετο σε μηχανάκια καθώς ειναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι λίγο άσχετος. Μου ανέφεραν λοιπόν για το Ελληνικό κλίμα ότι είναι πιο θερμό από την υπόλοιπη Ευρώπη οπότε και θα ήταν καλύτερα το 10-40w. Το λες και τεκμηριωμένη άποψη.

panavour
06/09/2021, 15:51
Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..



Οι απόψεις που ανέφερα δεν είναι δικές μου, απλά γνώμες άλλων ατόμων προς εμένα τον άσχετο σε μηχανάκια καθώς ειναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι λίγο άσχετος. Μου ανέφεραν λοιπόν για το Ελληνικό κλίμα ότι είναι πιο θερμό από την υπόλοιπη Ευρώπη οπότε και θα ήταν καλύτερα το 10-40w. Το λες και τεκμηριωμένη άποψη.
Η μόνη τεκμηριωμένη άποψη είναι η άποψη του κατασκευαστή.ΤΕΛΟΣ

raftako13
06/09/2021, 15:59
430531

ΤάκηςΜπ
06/09/2021, 16:10
Αρχικά, μπες εδώ (https://www.facebook.com/groups/822269644559341). Τα έχουμε υπεραναλύσει όλα τόσα χρόνια, μπορείς να βρεις πολλές απόψεις, κάποιες εμπεριστατωμένες όπως θέλεις, κάποιες λιγότερο εμπεριστατωμένες, αλλά θα'χεις την ελευθερία της επιλογής. Προσωπικά, δοκίμασα πολλά λάδια στο cbf στα 2.5 χρόνια που το είχα γιατί ήμουν μικρός και ψαχνόμουν, το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το motul ημισυνθετικό 10w40(νομίζω 5100 λέγεται; ), γενικά η motul είναι κακή επιλογή για μένα. Αλλά αφού έχεις αποφασίσει την μάρκα και πάμε μόνο στο ιξώδες, τουλάχιστον στο manual που'χω κατεβάσει εγώ λέει και 10w30 και 10w40, το πρώτο για κρύα κλίματα και το δεύτερο για πιο ζεστά φαντάζομαι. Εγώ όσο το'χα έβαζα 10w40, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός απ' όταν έβαζα motul όπως προείπα.

Edit: Τώρα είδα ότι έχεις μπει ήδη στο group.

raftako13
06/09/2021, 16:10
430532

raftako13
06/09/2021, 16:11
430533

raftako13
06/09/2021, 16:12
430534

raftako13
06/09/2021, 16:14
Αρχικά, μπες εδώ (https://www.facebook.com/groups/822269644559341). Τα έχουμε υπεραναλύσει όλα τόσα χρόνια, μπορείς να βρεις πολλές απόψεις, κάποιες εμπεριστατωμένες όπως θέλεις, κάποιες λιγότερο εμπεριστατωμένες, αλλά θα'χεις την ελευθερία της επιλογής. Προσωπικά, δοκίμασα πολλά λάδια στο cbf στα 2.5 χρόνια που το είχα γιατί ήμουν μικρός και ψαχνόμουν, το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το motul ημισυνθετικό 10w40(νομίζω 5100 λέγεται; ), γενικά η motul είναι κακή επιλογή για μένα. Αλλά αφού έχεις αποφασίσει την μάρκα και πάμε μόνο στο ιξώδες, τουλάχιστον στο manual που'χω κατεβάσει εγώ λέει και 10w30 και 10w40, το πρώτο για κρύα κλίματα και το δεύτερο για πιο ζεστά φαντάζομαι. Εγώ όσο το'χα έβαζα 10w40, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός απ' όταν έβαζα motul όπως προείπα.

Edit: Τώρα είδα ότι έχεις μπει ήδη στο group.

Από αυτή την ομάδα είναι οι απαντήσεις που πήρα και με μπέρδεψαν λίγο. Άλλοι λένε μόνο 10-30w που λέει το εγχειρίδιο, άλλοι λένε μόνο 10-40w στην Ελλάδα λόγω κλίματος. Απ'οτι κατάλαβα μάλλον ο καθένας πράττει αναλόγως το πώς το βλέπει.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε μου,να είσαι καλά.

ΤάκηςΜπ
06/09/2021, 16:18
Από αυτή την ομάδα είναι οι απαντήσεις που πήρα και με μπέρδεψαν λίγο. Άλλοι λένε μόνο 10-30w που λέει το εγχειρίδιο, άλλοι λένε μόνο 10-40w στην Ελλάδα λόγω κλίματος. Απ'οτι κατάλαβα μάλλον ο καθένας πράττει αναλόγως το πώς το βλέπει.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε μου,να είσαι καλά.

Δεν είναι exact science η επιλογή λαδιού, μην τρελαίνεσαι τόσο. Βάλε 10w40.

karellen
06/09/2021, 16:23
430533

H δεύτερη δημοσίευση στο screenshot που έβαλες παραπέμπει στην πρωινή απάντησή μου,βάλε ένα συγκεκριμένο λάδι και στην επόμενη αλλαγή βάλε κάτι άλλο και σύγκρινε μόνος σου,όχι τι λένε οι άλλοι.
Μπορεί όντως με το 10-40 να δουλεύει πιο στρωτά το μηχανάκι,δεν αντιλέγω,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με το 10-30 θα του κάνεις ζημιά,αλλοίμονο!

o_gavros
06/09/2021, 16:27
Ραφτακο, φίλε δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αλλά με τόσο σπάσιμο μεζεων για το λάδι στο παπί σου, κάνεις την ζωή σου δύσκολη ως προς το να πάρεις απαντήσεις.
Λαρωσε λίγο, δεν μας ενδιαφέρει να δούμε όλες τις συζητήσεις της ζωής σου προκειμένου να δείξεις κάτι που νομίζεις σημαντικό.

raftako13
06/09/2021, 16:35
Φίλε μου αν δε γουστάρεις ή βαριέσαι να απαντήσεις το βρίσκω απολύτως λογικό αλλά τότε μη μπαίνεις καν στον κόπο να διαβάσεις το θέμα που άνοιξα γιατί σπας τα δικά μου μέζεα τότε. Ευχαριστώ πολύ.
Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στον προβληματισμό μου και κυρίως τον karellen. Καλό απόγευμα.

o_gavros
06/09/2021, 16:43
Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.

Bowleno
06/09/2021, 16:52
Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.

Αγαπάμε διευθυντή, λέμε!:pink:

:lol:

rainmike
06/09/2021, 16:55
Εγω θα λεγα να βάλεις έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
Ασε τον κατασευαστή και αν δεν κάνεις πολλά χιλιάμετρα το χειμώνα ,θα σε βγάλει μερικές ωραιότατες σαλάτες.:tooth:

raftako13
06/09/2021, 17:43
Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.

Αδερφέ μου ούτε κι εγώ έχω καμία διάθεση για μανούρα και νομίζω ήμουν απολύτως σοβαρός σε όσα έγραψα χωρίς να προσβάλλω κανέναν αλλά θεώρησα λίγο ειρωνική την απάντησή σου γι'αυτό και σου απάντησα έτσι. Είμαι μηχανικός αξιωματικός του πολεμικού Ναυτικού εδώ και 21 χρόνια και έχω δουλέψει και στο συνεργείο αυτοκινήτων του πατέρα μου πιο πιτσιρικάς γι'αυτό και γνωρίζω πράγματα και είμαι λίγο πιο ευαίσθητος σε κάποια θέματα όπως είναι τα λάδια. Αν αυτό ενόχλησε ζητάω συγγνώμη αλλά νομίζω εξέφρασα ταπεινά τις απόψεις μου. Συγγνώμη και πάλι αν ενοχλήθηκες, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Καλή καρδιά.

Volpad
06/09/2021, 18:11
Σορρυ κιόλας..

21 χρόνια μηχανικός, με προϋπηρεσία σε συνεργείο αυτοκινήτων και ρωτάς για το αν πρέπει να βάλεις 10-30W ή 10-40W στο παπί?

Η απάντηση είναι απλή και στην έχουν πεί.

Βάλε 10-30, μετά βάλε 10-40 και κρίνε απο τον ήχο και τις αλλαγές ταχυτήτων τι κάθεται καλύτερα στο μοτέρ σου.

raftako13
06/09/2021, 18:15
Εγω θα λεγα να βάλεις έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
Ασε τον κατασευαστή και αν δεν κάνεις πολλά χιλιάμετρα το χειμώνα ,θα σε βγάλει μερικές ωραιότατες σαλάτες.:tooth:

Εσύ για stand up comedy κάνεις, έχεις φοβερό χιούμορ 5χρονου....

raftako13
06/09/2021, 18:18
Συγχώρεσέ με αλλά δεν είχα ποτέ ανάλογη εμπειρία σε μηχανάκια και λόγω της ιδιαιτερότητας ότι το ίδιο λάδι είναι και για το σασμάν γι'αυτό και είπα καλύτερα να ρωτήσω γιατί πολλοί είναι κάθετοι για ότι λέει το manual και μερικοί κάθετοι για 10-40w .... Τρέχα γυρευε δλδ...

Nostradamus
06/09/2021, 18:18
Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?

Pew
06/09/2021, 18:20
Αδερφέ μου ούτε κι εγώ έχω καμία διάθεση για μανούρα και νομίζω ήμουν απολύτως σοβαρός σε όσα έγραψα χωρίς να προσβάλλω κανέναν αλλά θεώρησα λίγο ειρωνική την απάντησή σου γι'αυτό και σου απάντησα έτσι. Είμαι μηχανικός αξιωματικός του πολεμικού Ναυτικού εδώ και 21 χρόνια και έχω δουλέψει και στο συνεργείο αυτοκινήτων του πατέρα μου πιο πιτσιρικάς γι'αυτό και γνωρίζω πράγματα και είμαι λίγο πιο ευαίσθητος σε κάποια θέματα όπως είναι τα λάδια. Αν αυτό ενόχλησε ζητάω συγγνώμη αλλά νομίζω εξέφρασα ταπεινά τις απόψεις μου. Συγγνώμη και πάλι αν ενοχλήθηκες, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Καλή καρδιά.

Διαβαζοντας το παραπανω, πιστευω πως ΔΕΝ θα επρεπε να ρωτας για το τι λαδια να βαλεις.
Εκτος και αν αραδιαζεις παπατζιλικια.


Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?
Στο δευτερο ριχνω το στοιχημα μου!
Φαντασου καταστασεις....

raftako13
06/09/2021, 18:39
Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?

Πάντα by the book πάμε αλλά εδώ βλέπω η πλειοψηφία πάει εμπειρικά.

raftako13
06/09/2021, 18:40
Απάντησα παραπάνω στο σχόλιό σου, ανέτρεξε στα προηγούμενα σχόλια.

raftako13
06/09/2021, 18:41
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας,με βοηθήσατε αρκετά και ελπίζω να βοηθηθεί ακόμη περισσότερος κόσμος από αυτό το thread. Καλή συνέχεια σε όλους,εις το επανιδείν.

stefanos
06/09/2021, 18:45
Συγχώρεσέ με αλλά δεν είχα ποτέ ανάλογη εμπειρία σε μηχανάκια και λόγω της ιδιαιτερότητας ότι το ίδιο λάδι είναι και για το σασμάν γι'αυτό και είπα καλύτερα να ρωτήσω γιατί πολλοί είναι κάθετοι για ότι λέει το manual και μερικοί κάθετοι για 10-40w .... Τρέχα γυρευε δλδ...

Και όλα τα μηχανάκια δουλεύουν μια χαρά.
Ούτε αυτά με το 10-30 χαλάσανε ούτε αυτά με 10-40.χαλάσανε.
Συχνό έλεγχο στη στάθμη να δείς μήπως στο καίει αλλαγές στην ώρα τους και είσαι μια χαρά.
Δεν χρειάζεται τόσο ψάξιμο.
Ουσιαστικά δεν χρειάζεται καθόλου ψάξιμο.
Να έχει λάδι.

OldMan
07/09/2021, 12:09
Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..;)

Υ.Γ.
Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..

Pew
07/09/2021, 13:22
Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..;)

Υ.Γ.
Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..
Ξεχασες να αναφερεις πως προκειται για 50/50 μειξη!!
Μη βγει κανα 10W-37,8 και δεν προλαβαινεις τις αγωγες!!

(Τοσο τις δικαστικες αλλα και τις φαρμακευτικες με οσα ακομα εχεις να διαβασεις εδω μεσα!!)

raftako13
07/09/2021, 13:46
Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..;)

Υ.Γ.
Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..

Καθόλου με τσαμπουκά και καθόλου απαίτηση. Η απαίτησή μου ήταν απλά να μη μπει ο κάθε "γνώστης του πληκτρολογίου" να δώσει απάντηση. Γι'αυτό και ζήτησα εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι γενικόλογα. Καλή σου μέρα.

AristidisZ
07/09/2021, 13:51
Καθόλου με τσαμπουκά και καθόλου απαίτηση. Η απαίτησή μου ήταν απλά να μη μπει ο κάθε "γνώστης του πληκτρολογίου" να δώσει απάντηση. Γι'αυτό και ζήτησα εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι γενικόλογα. Καλή σου μέρα.

Η εμπεριστατωμένη άποψη είναι ότι για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν παίζει κανέναν ρόλο είτε βάλεις 10/30 είτε 10/40, και στην εξέφρασαν μια ντουζίνα άνθρωποι

Tallyban
07/09/2021, 13:51
Έτσι και βάζεις 10/30 το καλοκαίρι και του κάνεις κανονική/έντονη χρήση θα ψάχνεις για γρανάζια και φουρκέτες κάποια στιγμή.

Και ποτέ δε ξεχνάμε:Αυτοί που γράφουν τα βιβλιαράκια των αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών δε θέλουν να κρατήσεις το απόκτημα σου 15 -20 χρόνια χωρίς βλάβη στο δρόμο.

Εργοστάσια είναι, μηχανάκια και ανταλλακτικά πουλάνε,τη τσέπη τους κοιτάνε,κοίτα και συ τη δική σου .

Nostradamus
07/09/2021, 14:14
Έτσι και βάζεις 10/30 το καλοκαίρι και του κάνεις κανονική/έντονη χρήση θα ψάχνεις για γρανάζια και φουρκέτες κάποια στιγμή.

Και ποτέ δε ξεχνάμε:Αυτοί που γράφουν τα βιβλιαράκια των αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών δε θέλουν να κρατήσεις το απόκτημα σου 15 -20 χρόνια χωρίς βλάβη στο δρόμο.

Εργοστάσια είναι, μηχανάκια και ανταλλακτικά πουλάνε,τη τσέπη τους κοιτάνε,κοίτα και συ τη δική σου .

Μηχανολογος μηχανικος, με ειδικοτητα στα παραγωγα πετρελαιου και την χρηση τους λογικα.

raftako13
07/09/2021, 14:22
Anyway...ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Από κει και πέρα εγώ ήθελα απλά να δω οι περισσότεροι κάτοχοι της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας τι λάδια χρησιμοποιούν. Άλλοι πάνε by the book και οι υπόλοιποι εμπειρικά...
Πιστεύω πάντως πως το συγκεκριμένο μοτέρ αν του βάζεις καλό λάδι με τακτικές αλλαγές όπως προβλέπεται (ανεξαρτήτως αν είναι 10-30w ή 10-40w) πολύ απλά δε σπάει δε χαλάει.

AristidisZ
07/09/2021, 14:39
Kαλά και να σπάσει / χαλάσει, μικρό το κακό...

Tallyban
07/09/2021, 14:45
Ο χρόνος θα δείξει ποιες τσέπες θα αδειάσουν /γεμίσουν.

OldMan
07/09/2021, 14:45
Kαλά και να σπάσει / χαλάσει, μικρό το κακό...

:rolleyes::rolleyes:

Μαμιεσαι κι εσυ λιγακι, εεε..??

raftako13
07/09/2021, 15:00
Καλό βέβαια είναι να μη συμβεί κάτι τέτοιο....

Grafton 505
07/09/2021, 20:34
Δεν θα καταλάβεις καμιά διαφορά μεταξή 10W-30 και 10W-40. Και αν κάποιος ''λέει'' ότι κατάλαβε, είναι καθαρά ψυχολογικό.

Tallyban
07/09/2021, 22:32
Σαφέστατα,το τι καταλαβαίνεις είναι θέμα ψυχολογίας,το τι καταλαβαίνουν τα μέταλλα είναι η ουρά στο ταμείο.

alexis72
07/09/2021, 23:01
φιλος αγορασε μετ/νο cbf125 πριν 2χρονια σε πολυ καλη κατασταση απο ξαδελφο του με ελαχιστα χλμ 2018 μοντελο ,ο ξαδελφος του εβαζε απο την πρωτη ημερα αυτο το λαδι
μετα απο ΥΠΟΔΕΙΞΗ φιλου του μηχανικου στην honda https://www.skroutz.gr/s/13496293/Liqui-Moly-Motorbike-4T-10W-40-Street-1lt.html και ειναι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος το μοτερ ακουγεται σαν καινουργιο τα αλλαζει καθε 2-2.5000 χλμ και εργαζεται σαν delivery κανοντας 70-80χλμ καθημερινα ,μονο αυτο το λαδι βαζει ,ποτε δεν εχει βαλει αλλη μαρκα η αλλο ιξωδες - και στο innova με injection το manual γραφει 10w30 πρωτα η 10w40 μετα ,οσα ατομα ξερω με innova κ μαλιστα delivery εργαζονται , βαζουν χρονια τωρα μονο 10w40 χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ,και σχεδον ΟΛΑ τα cbf βγαζουν προβλημα στην αντλια βενζινης και στα πηνία ,ελεγαν οτι μετα το 2016 η 2017 το θεμα θα λυνοταν αλλα κ στον φιλο με cbf model 2018 του εβγαλε αντλια βενζινης κ ειναι κ ακριβη η γνησια γυρω στα 200 ευρω κοστιζει...

OldMan
08/09/2021, 12:06
Ισως μια διαφώτιση σχετικα με την επιδραση της μαρκας και του ιξωδους του λαδιού στην αντλια βενζινης και στα πηνια του cbf, θα ειχε ενδιαφερον..

Grafton 505
08/09/2021, 16:23
Σαφέστατα,το τι καταλαβαίνεις είναι θέμα ψυχολογίας,το τι καταλαβαίνουν τα μέταλλα είναι η ουρά στο ταμείο.

:confused:

Bowleno
08/09/2021, 17:44
Ισως μια διαφώτιση σχετικα με την επιδραση της μαρκας και του ιξωδους του λαδιού στην αντλια βενζινης και στα πηνια του cbf, θα ειχε ενδιαφερον..

όση επίδραση έχει και ο φάντης στο ρετσινόλαδο.....:D

Pew
08/09/2021, 17:46
:confused:

ΙΣΩΣ να εννοει, οτι δεν προκειται ΕΣΥ σαν ανθρωπινος οργανισμος να καταλαβεις ποτε τη διαφορά ενος 10w40 με 10w30 ... τουλαχιστον οχι, σε ενα CBF125.


Η διαφορα θα φανει εχοντας 2 ιδιους κινητηρες, σε 100% παραλληλη λειτουργια. Ιδιες συνθηκες, ιδιες ωρες, ιδιο φορτιο, ολα ιδια!
Στο "ταμειο" θα φανει η διαφορά, οταν θα τους ανοιξεις και μετρησεις τα επι μερους εξαρτηματα ενα προς ενα.

Δικη μου εκτιμηση;
Σημαντικοτερο το να αλλαζεις λαδια στην ωρα τους, με ποιοτικά παντα χωρις τσιγγουνιες, απο το αν θα μπουν 10w30 ή 10w40 σε ενα τετοιο μοτερακι!

raftako13
08/09/2021, 18:40
ΙΣΩΣ να εννοει, οτι δεν προκειται ΕΣΥ σαν ανθρωπινος οργανισμος να καταλαβεις ποτε τη διαφορά ενος 10w40 με 10w30 ... τουλαχιστον οχι, σε ενα CBF125.


Η διαφορα θα φανει εχοντας 2 ιδιους κινητηρες, σε 100% παραλληλη λειτουργια. Ιδιες συνθηκες, ιδιες ωρες, ιδιο φορτιο, ολα ιδια!
Στο "ταμειο" θα φανει η διαφορά, οταν θα τους ανοιξεις και μετρησεις τα επι μερους εξαρτηματα ενα προς ενα.

Δικη μου εκτιμηση;
Σημαντικοτερο το να αλλαζεις λαδια στην ωρα τους, με ποιοτικά παντα χωρις τσιγγουνιες, απο το αν θα μπουν 10w30 ή 10w40 σε ενα τετοιο μοτερακι!

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η τοποθέτησή σου.

stefanos
09/09/2021, 00:33
φιλοσοφικές συζητήσεις την εποχή που οι μοτοσυκλέτες χάνουν την μισή αξία τους στα πρώτα 50κ και στα 100κ τις χαρίζεις και δεν την θέλουν.:)

ΤάκηςΜπ
09/09/2021, 03:23
φιλοσοφικές συζητήσεις την εποχή που οι μοτοσυκλέτες χάνουν την μισή αξία τους στα πρώτα 50κ και στα 100κ τις χαρίζεις και δεν την θέλουν.:)

Τι αγγελίες βλέπεις εσύ; Εγώ βλέπω μηχανές με 100κ σε ίδιες τιμές με αυτές των 50κ.

thunder ace
09/09/2021, 07:43
Παντως ,οτι λαδια αλλαζεις κρατα τα και δωστα σε εμενα να τα βαζω στο thunderace.
Δεν ρωταει ποτε τι λαδι του βαζω.

Bowleno
09/09/2021, 10:51
Παντως ,οτι λαδια αλλαζεις κρατα τα και δωστα σε εμενα να τα βαζω στο thunderace.
Δεν ρωταει ποτε τι λαδι του βαζω.

Λογικό, αφού δεν τα αλλάζεις ποτέ, μόνο συμπληρώνεις...:lol:

thunder ace
09/09/2021, 11:08
Λογικό, αφού δεν τα αλλάζεις ποτέ, μόνο συμπληρώνεις...:lol:

Σωστος...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!