PDA

View Full Version : Yamaha mt-07 για δίπλωμα Α2



xrhstakhs1
11/09/2021, 20:21
Καλησπέρα φίλοι!
Έβγαλα επιτέλους το Α2 και ψάχνω κάποια naked να πάρω σύντομα (τα παπιά δε τα μπορώ καθόλου). Μου χει κάτσει στο μυαλό το mt07, και βγαίνει και για Α2, αλλά επειδή θα είναι το πρώτο (έχω πάρα πολύ μικρή εμπειρία με οποιαδήποτε μηχανή) και σχεδόν 700cc δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλο για να με μάθει ή πόσο επικύνδυνο μπορεί να γίνει για αρχάριο οδηγό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κάποιο αρνητικό πάνω της πέραν του ότι θα πρέπει να την πάρω κούτα για να είναι νόμιμο Α2. Εσείς τι άποψη έχετε;

Ευχαριστώ :D

rainmike
11/09/2021, 20:31
Καλησπέρα φίλοι!
Έβγαλα επιτέλους το Α2 και ψάχνω κάποια naked να πάρω σύντομα (τα παπιά δε τα μπορώ καθόλου). Μου χει κάτσει στο μυαλό το mt07, και βγαίνει και για Α2, αλλά επειδή θα είναι το πρώτο (έχω πάρα πολύ μικρή εμπειρία με οποιαδήποτε μηχανή) και σχεδόν 700cc δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλο για να με μάθει ή πόσο επικύνδυνο μπορεί να γίνει για αρχάριο οδηγό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κάποιο αρνητικό πάνω της πέραν του ότι θα πρέπει να την πάρω κούτα για να είναι νόμιμο Α2. Εσείς τι άποψη έχετε;

Ευχαριστώ :D

Να δώσεις 7000 ευρώ για να πάρεις φιμωμένο μηχανάκι?
Εχει ενα κάρο 300αρια και 400 αρια που μπορουν να σε καλύψουν που ειναι και μετάχειρα.
Οταν με το καλο βγάλεις το Α παιρνεις το mt07 που λαχταράς.

Nitse3
11/09/2021, 20:50
Γιατί μετά δεν παίρνει πρόγραμμα για να γίνει 75 άλογα;;

xrhstakhs1
11/09/2021, 21:23
Να δώσεις 7000 ευρώ για να πάρεις φιμωμένο μηχανάκι?
Εχει ενα κάρο 300αρια και 400 αρια που μπορουν να σε καλύψουν που ειναι και μετάχειρα.
Οταν με το καλο βγάλεις το Α παιρνεις το mt07 που λαχταράς.

Φιμωμένο το αγοράζω αλλά όταν βγάλω το Α, αν θυμάμαι καλά, αλλάζω φίλτρο αέρα και ρυθμίζω την γκαζιέρα να ανοίγει στο μέγιστο. Η ερώτησή μου δεν ήταν για το κόστος (που αν πάρω κάποιο 300ρι και μετα το 07 θα βγεί πιο ακριβό από το 07 και αλλαγή των δύο σε 2-3 χρόνια) αλλά από θέμα οδηγικής συμπεριφοράς. Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή το 07 για αρχή ή ότι είναι ακριβό;

rainmike
11/09/2021, 21:54
Φιμωμένο το αγοράζω αλλά όταν βγάλω το Α, αν θυμάμαι καλά, αλλάζω φίλτρο αέρα και ρυθμίζω την γκαζιέρα να ανοίγει στο μέγιστο. Η ερώτησή μου δεν ήταν για το κόστος (που αν πάρω κάποιο 300ρι και μετα το 07 θα βγεί πιο ακριβό από το 07 και αλλαγή των δύο σε 2-3 χρόνια) αλλά από θέμα οδηγικής συμπεριφοράς. Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή το 07 για αρχή ή ότι είναι ακριβό;

Το μηχανάκι ρε φιλε δεν ειναι επένδυση.
Δεν προκειται σε 3 χρονια να ανέβει η αξια του.
Γιατι να πάρεις κάτι που δεν μπορεις να το αξιοποιήσεις πλήρως?
Σε 3 χρόνια να χαμε να λέγαμε.Αν είναι η πρώτη σου μηχανή η λογική λέει να πας
σε κάτι μικρό και μετάχειρο.
Τώρα αν θες να το πάρεις πάρτο.Ευκολο μηχανάκι ειναι δεν ειναι κάτι τραγικό αλλα για μένα
φιμωμένο δεν αξίζει.

xrhstakhs1
11/09/2021, 22:55
Το μηχανάκι ρε φιλε δεν ειναι επένδυση.
Δεν προκειται σε 3 χρονια να ανέβει η αξια του.
Γιατι να πάρεις κάτι που δεν μπορεις να το αξιοποιήσεις πλήρως?
Σε 3 χρόνια να χαμε να λέγαμε.Αν είναι η πρώτη σου μηχανή η λογική λέει να πας
σε κάτι μικρό και μετάχειρο.
Τώρα αν θες να το πάρεις πάρτο.Ευκολο μηχανάκι ειναι δεν ειναι κάτι τραγικό αλλα για μένα
φιμωμένο δεν αξίζει.

Προφανώς είναι και επένδυση όταν δεν γεννάω λεφτά :')
Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να πάρω τώρα το 07 και με το Α να το ξεφιμώσω, να γίνει όπως πρέπει να είναι. Η διαφορά από όσο ξέρω είναι μεγάλη οπότε με το ίδιο μηχανάκι βγάζω περισσότερα χρόνια εφόσον το αντέχει.

karellen
11/09/2021, 23:17
Αν έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου και είσαι προσεκτικός αυτό το μηχανάκι θα σε βολέψει πολύ.
Όταν αργότερα μεγαλώσεις το δίπλωμά σου τότε το ξεφιμώνεις και είσαι οκ.
Από μένα πάρτο.

ΓιώργοςΤΤ
12/09/2021, 00:05
Συμφωνώ με τον Karellen!

Dani_26
12/09/2021, 09:14
Πρωην κάτοχος.

Αν το θέλεις και ισχύει οτι ξεφιμώνεται, τότε παρτο.
Το μηχανάκι θα σε βολέψει, είναι πολύ εύκολο και ελαφρύ.

THRESH
12/09/2021, 14:57
με την προυπόθεση να είναι φιμωμένο , ναι

δίχως περιοριστή δεν θα το συνιστούσα σε αρχάριο για 1η μηχανή

ptc
13/09/2021, 09:27
Μια χαρά αγορά μου φαίνεται. Αν κοιτάς για καινούριο πήγαινε κατευθείαν στο 07 που θα σε καλύψει και αργότερα. Το είχε πάρει φίλος στην έκδοση Α2 και το είχε "ανοίξει" αργότερα. Αν θυμάμαι καλά στην άδεια μένει Α2, δλδ δεν υπάρχει επίσημα η διαδικασία του ανοίγματος που να αλλάζει και την άδεια. Εφόσον θα γίνει η μετατροπή αφού έχεις βγάλει το Α δε βλέπω κανένα πρόβλημα.

Δεν αποκλείεται να βρεις και μεταχειρισμένο Α2 πάντως, υπάρχουν κατά καιρούς αγγελίες. Κι ο φίλος μου ως Α2 το έδωσε (αν και ανοιγμένο).

rainmike
13/09/2021, 15:56
Παντως ένα ευλογο ερώτημα ειναι ,τι εμποδιζει το φιλο το να ξεφιμώσει το μηχανάκι στο τρίμηνο.?
Θελει τρελή εγκράτεια να περιμένεις 3 χρονια οταν θεωρεις οτι του χεις παρει τον αερα στο τριμηνο;)

Panos76
13/09/2021, 16:00
Παντως ένα ευλογο ερώτημα ειναι ,τι εμποδιζει το φιλο το να ξεφιμώσει το μηχανάκι στο τρίμηνο.?
Θελει τρελή εγκράτεια να περιμένεις 3 χρονια οταν θεωρεις οτι του χεις παρει τον αερα στο τριμηνο;)

Και το πρακτικό ερώτημα είναι, τι γίνεται σε κάποιον έλεγχο; Πως καταλαβαίνει το όργανο αν είναι φιμωμενο ή όχι; Αλλάζει η άδεια; Το αναφέρει ο ptc αλλά μου φαίνεται πολύ χύμα η φάση από το υπουργείο..

ptc
13/09/2021, 16:27
https://youtu.be/NWuWSTHtWM8

Με λίγα λόγια η Yamaha έχει βάλει διαφορετικά κολάρα εισαγωγής και άλλη χαρτογράφηση για να το κάνει πιο ψόφιο. Τα αλλάζεις αυτά σε όποια Yamaha θες και το μηχανάκι είναι πλέον κανονικό. Το όργανο σε έναν έλεγχο στο δρόμο φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει τίποτα πρακτικά, δείχνεις τα χαρτιά σου και συνεχίζεις τη βόλτα σου.

Ακόμα και ένα rc390 με φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση τυπικά είναι ακατάλληλο για Α2, καθώς το εργοστασιακό μηχανάκι είναι από πλευράς επιδόσεων στα όρια του διπλώματος. Δύο άλογα παραπάνω να βγάλει τυπικά έχει γίνει ακατάλληλο για Α2. Πρακτικά όμως μας νοιάζει τι γράφει η άδεια.

Nitse3
13/09/2021, 16:52
https://youtu.be/NWuWSTHtWM8

Με λίγα λόγια η Yamaha έχει βάλει διαφορετικά κολάρα εισαγωγής και άλλη χαρτογράφηση για να το κάνει πιο ψόφιο. Τα αλλάζεις αυτά σε όποια Yamaha θες και το μηχανάκι είναι πλέον κανονικό. Το όργανο σε έναν έλεγχο στο δρόμο φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει τίποτα πρακτικά, δείχνεις τα χαρτιά σου και συνεχίζεις τη βόλτα σου.

Ακόμα και ένα rc390 με φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση τυπικά είναι ακατάλληλο για Α2, καθώς το εργοστασιακό μηχανάκι είναι από πλευράς επιδόσεων στα όρια του διπλώματος. Δύο άλογα παραπάνω να βγάλει τυπικά έχει γίνει ακατάλληλο για Α2. Πρακτικά όμως μας νοιάζει τι γράφει η άδεια.

Υπάρχει όμως yamaha που θα κάνει αυτή τη δουλειά σε κάτοχο διπλώματος Α2;;

PaNick67
13/09/2021, 18:24
Δεν νομίζω να την ενδιαφέρει την Yamaha τι κάνει κάποιος στη μηχανή του.
Την ευθύνη την έχει παντα ο κάτοχος.

borgiriadis1
13/09/2021, 18:40
Αν δεν αλλάζει η άδεια τι γίνεται με τα τέλη?
Κ αφού δεν ελέγχεται όπως αναφέρθηκε πιο πάνω γτ να μην πάω να το ξεφυμωσω με τη μια?

rainmike
13/09/2021, 19:22
Αν δεν αλλάζει η άδεια τι γίνεται με τα τέλη?
Κ αφού δεν ελέγχεται όπως αναφέρθηκε πιο πάνω γτ να μην πάω να το ξεφυμωσω με τη μια?

Τα τελη δεν εχουν σχεση με το αν ειναι φιμωμενο η οχι θα πληρωνει αναλογα με τον κυβισμο ,λογικά 55 ευρώ

xrhstakhs1
13/09/2021, 20:55
Παντως ένα ευλογο ερώτημα ειναι ,τι εμποδιζει το φιλο το να ξεφιμώσει το μηχανάκι στο τρίμηνο.?
Θελει τρελή εγκράτεια να περιμένεις 3 χρονια οταν θεωρεις οτι του χεις παρει τον αερα στο τριμηνο;)


Δεν με ψήνει να σου πω την αλήθεια. Τουλάχιστον όσο ακόμα δεν το έχω πάρει δε σκοπεύω να το βγάλω πριν την ώρα του.

Panos76
13/09/2021, 22:35
Για να το θέσω απλά. Έχεις α2 κ οδηγείς μηχανάκι Α. Εμπλέκεται σε ατύχημα. Εκεί με ασφαλιστική κλπ τι γίνεται; Για αυτό λέω πως μου φαίνεται λίγο χύμα η φάση.

xrhstakhs1
13/09/2021, 23:10
Για να το θέσω απλά. Έχεις α2 κ οδηγείς μηχανάκι Α. Εμπλέκεται σε ατύχημα. Εκεί με ασφαλιστική κλπ τι γίνεται; Για αυτό λέω πως μου φαίνεται λίγο χύμα η φάση.

Δε γνωρίζω. Νομίζω όμως ότι όταν βγει ο περιοριστής η άδεια αλλάζει, από Α2 σε Α, έχεις - δεν έχεις το δίπλωμα (χέστηκε η γιαμαχα, πρόβλημα δικό σου θα είναι). Αυτό σημαίνει ότι μπλέκεις σαν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα. Θα το ρωτήσω αύριο και θα απαντήσω εδώ

ΓιώργοςΤΤ
13/09/2021, 23:19
Διαβάσατε αυτά που έγραψε ο ptc;

Panos76
14/09/2021, 00:25
Ναι, ότι δεν υπάρχει επίσημη διαδικασία για την αλλαγή στην άδεια.

ptc
14/09/2021, 00:47
Έχω βάλει κι ένα "αν θυμάμαι καλά" μπροστά, οπότε μην μου το κρατήσετε εναντίον μου. :p

Αυτό που ξέρω πάντως είναι η περίπτωση που έγινε το άνοιγμα ενώ το μηχανάκι έμεινε Α2 στα χαρτιά. Όπως αντίστοιχα γίνονται υπερκυβισμοί και διάφορες άλλες μετατροπές που αλλάζουν τα δυναμικά χαρακτηριστικά της μηχανής χωρίς αυτό να φαίνεται πουθενά.

edit: Βρηκα αυτο το αρθρο (https://www.motomag.gr/news/dokimes-moto/yamaha-mt-07-2014) που αναφερει τα εξης:


Έκδοση για δίπλωμα Α2
Διατίθεται ήδη και ειδική έκδοση με περιορισμένη ισχύ, ώστε να καλύπτονται οι προϋποθέσεις για δίπλωμα κατηγορίας Α2. Ωστόσο, δεν υπάρχει κιτ μετατροπής για αύξηση της ιπποδύναμης, όταν με το καλό ο ιδιοκτήτης αποκτήσει την άδεια οδήγησης Α. Φυσικά η αύξηση της ιπποδύναμης στα επίπεδα της κανονικής έκδοσης είναι δυνατόν να γίνει, ωστόσο επειδή αυτό αντιτίθεται στο νόμο, δεν υποστηρίζεται και από την αντιπροσωπεία. Που σημαίνει ότι δεν υπάρχει και επίσημο κοστολόγιο, ούτε και στάνταρ τιμή. Το κάθε συνεργείο μπορεί να ζητήσει ότι θέλει.

Μιας και η μηχανη που ηξερα ηταν πρωτης γενιας, οντως λοιπον σωστα τα θυμομουν. Το μηχανακι τυπικα δεν μπορουσε να γινει Α, ακομα και μετα το ανοιγμα στα χαρτια εμενε Α2. Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να εχει αλλαξει κατι στην τελευταια γενια ή/και στη νομοθεσια στο ενδιαμεσο.

xrhstakhs1
14/09/2021, 10:16
Μίλησα με τη γιαμαχα όπου πρέπει να πας εκεί για να στο ξεφιμώσουν, γίνεται αλλαγή χαρτογράφησης και εισαγωγής αέρα. Κοστίζει 150€ και αλλάζει και η άδεια. Αυτό που λέει ο ptc ίσχυε παλιότερα. Άρα σε εμπλοκή σε ατύχημα είσαι καλυμμένος

Panos76
14/09/2021, 10:42
Μίλησα με τη γιαμαχα όπου πρέπει να πας εκεί για να στο ξεφιμώσουν, γίνεται αλλαγή χαρτογράφησης και εισαγωγής αέρα. Κοστίζει 150€ και αλλάζει και η άδεια. Αυτό που λέει ο ptc ίσχυε παλιότερα. Άρα σε εμπλοκή σε ατύχημα είσαι καλυμμένος

:a013: τώρα βγαίνει νόημα.

Thanks for the info.

ptc
14/09/2021, 10:47
Μίλησα με τη γιαμαχα όπου πρέπει να πας εκεί για να στο ξεφιμώσουν, γίνεται αλλαγή χαρτογράφησης και εισαγωγής αέρα. Κοστίζει 150€ και αλλάζει και η άδεια. Αυτό που λέει ο ptc ίσχυε παλιότερα. Άρα σε εμπλοκή σε ατύχημα είσαι καλυμμένος

:beer:

Χρησιμη πληροφορια και θετικο που υπαρχει πλεον ως επιλογη να γινεται και επισημα. Τωρα βγαζει και περισσοτερο νοημα το βιντεο. Γιατι και πριν τα κανανε, απλα δεν το διαφημιζαν κιολας.

Αραγε ποσο να κοστιζει να γινει το ανοιγμα χωρις να αλλαξει η αδεια; Κι αυτο θα ενδιαφερει καποιους. :D Κατι μου λεει οτι αυτο δε θα σου το πουν απ΄το τηλεφωνο...

xrhstakhs1
14/09/2021, 11:48
Αραγε ποσο να κοστιζει να γινει το ανοιγμα χωρις να αλλαξει η αδεια; Κι αυτο θα ενδιαφερει καποιους. :D Κατι μου λεει οτι αυτο δε θα σου το πουν απ΄το τηλεφωνο...

Χαχαχα σίγουρα δε θα μου το πουν έτσι εύκολα :bawl:

ΓιώργοςΤΤ
14/09/2021, 14:02
Είμαι περίεργος να δω πως θα ταξινομήσουν το ίδιο όχημα δύο φορές...

νεοσσός
14/09/2021, 19:22
Το αντίστροφο γίνεται; Δηλαδή να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένο MT-07 με 75 ίππους και να το φιμώσει, ώστε να το χρησιμοποιήσει για Α2;

rainmike
14/09/2021, 20:39
Το αντίστροφο γίνεται; Δηλαδή να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένο MT-07 με 75 ίππους και να το φιμώσει, ώστε να το χρησιμοποιήσει για Α2;

Πονηρέ, που θες να το δώσεις?
Σε καμμιά αιθέρια ύπαρξη κατόχου Α2?:D

xrhstakhs1
14/09/2021, 21:40
Το αντίστροφο γίνεται; Δηλαδή να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένο MT-07 με 75 ίππους και να το φιμώσει, ώστε να το χρησιμοποιήσει για Α2;

Πρακτικά πρέπει να γίνεται. Τώρα αν υπάρχει σαν διαδικασία δεν ξέρω

AristidisZ
15/09/2021, 15:13
Είμαι περίεργος να δω πως θα ταξινομήσουν το ίδιο όχημα δύο φορές...

Γιατί, αν αλλάξεις νόμιμα κινητήρα ή ακόμα και χρώμα σε ένα όχημα, αυτό ταξινομείται 2 φορές ;

cityfly
15/09/2021, 15:32
:beer:

Χρησιμη πληροφορια και θετικο που υπαρχει πλεον ως επιλογη να γινεται και επισημα. Τωρα βγαζει και περισσοτερο νοημα το βιντεο. Γιατι και πριν τα κανανε, απλα δεν το διαφημιζαν κιολας.

Αραγε ποσο να κοστιζει να γινει το ανοιγμα χωρις να αλλαξει η αδεια; Κι αυτο θα ενδιαφερει καποιους. :D Κατι μου λεει οτι αυτο δε θα σου το πουν απ΄το τηλεφωνο...

Αν δεν υπάρχει νομική υποχρέωση να δηλώσει την αλλαγή η αντιπροσωπεία τότε το ίδιο θα κοστίζει. Αυτό αυτόματα θα σημαίνει ότι δεν έχει και ευθύνη για την ενδεχόμενη μη δήλωση από τον ιδιοκτήτη.

ΓιώργοςΤΤ
15/09/2021, 17:26
Γιατί, αν αλλάξεις νόμιμα κινητήρα ή ακόμα και χρώμα σε ένα όχημα, αυτό ταξινομείται 2 φορές ;

Άλλο αλλάζω κινητήρα, άλλο κάνω μετατροπή στον ήδη υπάρχοντα.

Το πρώτο γίνεται και υπάρχουν νόμιμες διαδικασίες. Το δεύτερο δεν προβλέπεται πουθενά. Αυτός είναι και ο λόγος ο οποίος δεν αλλάζει η άδεια.

Επίσης στην μοτοσυκλέτα, αλλάζεις κινητήρα χωρίς να χρειάζεται να δηλώσεις το οτιδήποτε, αφού η μοτοσυκλέτα στην άδεια, ουσιαστικά είναι ο σκελετός.