PDA

View Full Version : Kawasaki zx10r 2005



JohnFourl
15/09/2021, 17:29
Καλησπέρα συντροχοι έχω απορεία, αγόρασα ένα zx10 του 5 ,με την τρίτη όταν πας ρελαντί κάνει σαν να συμπλεκταρει μόνο του αλλά μόλις ανοίγεις λειτουργεί κανονικά,μετά από 3 μέρες κάνει το ίδιο και με την δευτέρα,δεν έχω χρόνο να το πάω σε συνεργείο και ένας γνωστός με ζ750 με είπε πως μπορεί να είναι από την αλυσίδα επειδή είναι λίγο λασκα,ας απαντήσει κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι η αν έχει πάθει το ίδιο θέμα .

karellen
15/09/2021, 18:49
Όταν λες συμπλεκταρει εννοείς σκορτσαρει,κοπιάζει, χοροπηδάει?

telegonos
15/09/2021, 18:54
Δεν είναι φυσιολογικό να πηγαίνεις στο ρελαντί με τρίτη ταχύτητα. Ότι κι αν κάνει, δεν φταίει το καημένο, εσύ του βάζεις να κάνει κάτι παράλογο.

Εκτός κι αν θες να πεις κάτι άλλο, με τον όρο ''ρελαντί''

JohnFourl
15/09/2021, 18:55
Όταν λες συμπλεκταρει εννοείς σκορτσαρει,κοπιάζει, χοροπηδάει?

Χοροπηδάει μόνο όταν πας ρολαριστα με καμία 3χιλιαδες στροφές,αλλά όταν ανοίγεις γκάζι δεν το κάνει αυτό.

karellen
15/09/2021, 18:58
Χοροπηδάει μόνο όταν πας ρολαριστα με καμία 3χιλιαδες στροφές,αλλά όταν ανοίγεις γκάζι δεν το κάνει αυτό.

Λογικότατο, σου το εξήγησε ο φιλος από πάνω.

JohnFourl
15/09/2021, 18:58
Δεν είναι φυσιολογικό να πηγαίνεις στο ρελαντί με τρίτη ταχύτητα. Ότι κι αν κάνει, δεν φταίει το καημένο, εσύ του βάζεις να κάνει κάτι παράλογο.

Εκτός κι αν θες να πεις κάτι άλλο, με τον όρο ''ρελαντί''

Σόρρυ εννοώ πως έχω Τρίτη με 3 χιλι;δες στροφές,

JohnFourl
15/09/2021, 19:01
Λογικότατο, σου το εξήγησε ο φιλος από πάνω.

Να πω την αλήθεια ότι το κάνει και στις 5 χιλιάδες,απλά με πήγε το μυαλό σε γρανάζι Τρίτης η καμία φουρκέτα,

karellen
15/09/2021, 19:06
Να πω την αλήθεια ότι το κάνει και στις 5 χιλιάδες,απλά με πήγε το μυαλό σε γρανάζι Τρίτης η καμία φουρκέτα,

Λασκαρισμένη αλυσίδα ή/και φθαρμενα silent block στη γραναζιερα πισω. Έλεγξε τα, αν τελικά τα αλλάξεις θα εκπλαγείς με την διαφορά στην ποιότητα κύλισης.

JohnFourl
15/09/2021, 19:18
Λασκαρισμένη αλυσίδα ή/και φθαρμενα silent block στη γραναζιερα πισω. Ελεγξετα, αν τελικά τα αλλάξεις θα εκπλαγείς με την διαφορά στην ποιότητα κύλισης.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά μόλις βρω χρόνο θα το πάω συνεργείο γιατί το λυπάμαι που τσουλαει έτσι,τι άλλο θα έπρεπε να προσέξω για το συγκεκριμένο μηχανάκι; Σε θέματα λειτουργίας και έξτρα για την καλύτερη οδηγική συμπεριφορά όπως stabiliser ξύλο, είμαι νέος κάτοχος.

thunder ace
15/09/2021, 19:37
Λασκαρισμένη αλυσίδα ή/και φθαρμενα silent block στη γραναζιερα πισω. Έλεγξε τα, αν τελικά τα αλλάξεις θα εκπλαγείς με την διαφορά στην ποιότητα κύλισης.

Το αυτό,συν μία ρύθμιση στο ψεκασμό.

DoctoR_k6
16/09/2021, 09:21
Αλυσιδα εχει σωστα ρυθμισμενη?
Εχει εξατμισεις? Προγραμμα?
Σταθερο γκαζι στις 3Κ κ πνιγεται/βηχει?

Μαλλον πρεπει να βρεις ενα συνεργειο για αρχη να ριξει ενα τσεκ κ να μην σε γδαρει αν καταλαβει οτι δεν εισαι σχετικος.

Απο τα ωραια ZX το 4-5.
Σε συνεργασια με την Σουζουκι πριν τα σπασουνε κ πορευτουνε διαφορετικα απο το 5 κ μετα.

JohnFourl
16/09/2021, 13:57
Καλησπέρα μάγκες έχω απάντηση από τον μηχανικό,μαλλον είναι φουρκέτες το πρόβλημα γιατί 2α 3η πάει να τις πετάξει αλλά τις ψιλοκραταει ,με είπε ότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είναι ο επιλογέας από τον λεβιέ στην καμπάνα αλλά λιγάκι δύσκολο,με είπε 300 ευρώ εργασία + υλικά/φουρκέτες όλα μαζί γύρω στα 700. Έχετε να προτείνεται κανένα συνεργείο για kawasakια εδώ Θεσσαλονίκη;