PDA

View Full Version : Επιλογή μηχανής για νέο οδηγό



poseidon88
16/09/2021, 09:42
Καλημέρα!
Νέος στο φόρουμ και στο χώρο της μηχανής γενικότερα!
Πήρα πριν ένα μήνα το δίπλωμα (Α) και ψάχνομαι για αγορά μηχανής.
Είμαι 33 (αισίως) χρόνων, 1,87, 80 κιλά.
Δεν οδηγούσα ποτέ μηχανή, κατέχω και οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια.
Επειδή όμως η μηχανή ήταν πάντα απωθημένο, έφτασε η ώρα!
Η χρήση που θέλω είναι μετακινήσεις εντός Αθήνας,βόλτες γύρω από την Αττική και καμια χαλαρή εκδρομή μέχρι 100-150km.
Κοιτάω για on off λόγω ύψους.
Budget 3000-4000€.
Διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένος.
Κοίταζα μερικά μεταχειρισμένα όπως vstrom 650 , versys 650, f650gs, transalp 650 αλλά με φοβιζαν τα πολλά χλμ και τι αμαρτίες μπορεί να κουβαλάνε.
Από την άλλη καινούριo voge 300ds όπου έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αλλά πολλοί μου λένε ότι θα το βαρεθω και δεν θα τραβάει με ένα δεύτερο άτομο για να κινηθείς με ασφάλεια και άνεση για μια χαλαρή εκδρομή.
Η ιδανική λύση σκέφτομαι οτι θα ήταν ένα versys x 300 αλλά είδα λίγα σε αγγελίες και βγαίνουν εκτός budget.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας!
Συγγνώμη για το σεντόνι..

CorpseAlive
16/09/2021, 09:47
Καλημέρα!
Νέος στο φόρουμ και στο χώρο της μηχανής γενικότερα!
Πήρα πριν ένα μήνα το δίπλωμα (Α) και ψάχνονται για αγορά μηχανής.
Είμαι 33 (αισίως) χρόνων, 1,87, 80 κιλά.
Δεν οδηγούσα ποτέ μηχανή, κατέχω και οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια.
Επειδή όμως η μηχανή ήταν πάντα απωθημένο, έφτασε η ώρα!
Η χρήση που θέλω είναι μετακινήσεις εντός Αθήνας,βόλτες γύρω από την Αττική και καμια χαλαρή εκδρομή μέχρι 100-150km.
Κοιτάω για on off λόγω ύψους.
Budget 3000-4000€.
Διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένος.
Κοίταζα μερικά μεταχειρισμένα όπως vstrom 650 , versys 650, f650gs, transalp 650 αλλά με φοβιζαν τα πολλά χλμ και τι αμαρτίες μπορεί να κουβαλάνε.
Από την άλλη καινούριo voge 300ds όπου έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αλλά πολλοί μου λένε ότι θα το βαρεθω και δεν θα τραβάει με ένα δεύτερο άτομο για να κινηθείς με ασφάλεια και άνεση για μια χαλαρή εκδρομή.
Η ιδανική λύση σκέφτομαι οτι θα ήταν ένα versys x 300 αλλά είδα λίγα σε αγγελίες και βγαίνουν εκτός budget.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας!
Συγγνώμη για το σεντόνι..

Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?
Είναι μέσα στο Budget σου ,είναι σαφώς καλύτερο σε ότι αφορά την σύγκριση με τον προκάτοχο του(XLV650) , πάει και σε πατημένο δρόμο, είναι πιο καλοζυγισμένο και μαζεμένο από τα Vstorm(2005-2012) και σίγουρα πιο αξιόπιστο από τα Versys (2008-2012) έχει ΑΒS (που είναι αναγκαίο για νέο ειδικά οδηγό) , είναι άνετο και στο δικαβάλλο και πας και το ταξίδι σου χαλαρός !

poseidon88
16/09/2021, 10:24
Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?
Είναι μέσα στο Budget σου ,είναι σαφώς καλύτερο σε ότι αφορά την σύγκριση με τον προκάτοχο του(XLV650) , πάει και σε πατημένο δρόμο, είναι πιο καλοζυγισμένο και μαζεμένο από τα Vstorm(2005-2012) και σίγουρα πιο αξιόπιστο από τα Versys (2008-2012) έχει ΑΒS (που είναι αναγκαίο για νέο ειδικά οδηγό) , είναι άνετο και στο δικαβάλλο και πας και το ταξίδι σου χαλαρός !

Σ'ευχαριστω για την απάντηση!
Πέτυχες τα δύο λάθη μου στο πρώτο μήνυμα..
Όντως,κοιτάζω μόνο μοντέλα με ABS λόγω απειρίας.
Δεύτερον,εννοούσα το 700αρι transalp,όχι το 650.
Όσα βρίσκω όμως στα μοντέλα που ανέφερα είναι είτε με πολλά χλμ, είτε εκτός budget..

CorpseAlive
16/09/2021, 10:30
Σ'ευχαριστω για την απάντηση!
Πέτυχες τα δύο λάθη μου στο πρώτο μήνυμα..
Όντως,κοιτάζω μόνο μοντέλα με ABS λόγω απειρίας.
Δεύτερον,εννοούσα το 700αρι transalp,όχι το 650.
Όσα βρίσκω όμως στα μοντέλα που ανέφερα είναι είτε με πολλά χλμ, είτε εκτός budget..

Περίμενε Οκτώβρη θα πέσουν οι τιμές και θα πουλιούνται περισσότερες.
Είναι πολύ καλό μηχανάκι για αυτό που θες .
Εγώ την δική μου την αγόρασα τον Οκτώβρη του 2020 με 27.000χλμ σε τέλεια κατάσταση στα 3600..

giorgosb
16/09/2021, 10:40
Είναι όμως το βαρύτερο της τριάδας (κοντά 230kg), με την μικρότερη απόδοση και 5τάχυτο..

poseidon88
16/09/2021, 11:43
Αυτό με τον Οκτώβριο όντως ισχύει,όσο χαλάει ο καιρός θα εμφανίζονται ευκαιρίες λογικά..
Άρα θεωρείτε καλύτερο το transalp από το versys;Για τα μικρά πιστεύτε θα τα βαρεθω όντως τόσο γρήγορα όσο μου λένε;
Το σκεφτόμουν για μια πιο ομαλή είσοδο στο χώρο της μοτοσυκλέτας και από θέμα ασφάλειας και απόκτηση πείρας..
Να πω ότι μ'ενδιαφερει απλά να εχει μια αξιοπρεπή ροπή για μια ασφαλή προσπεραση, μια ανηφόρα και μια κοντινή εκδρομή με την κοπελιά..
Η ηλικία μου αλλά και όσα έχω δει λόγω δουλειάς (ορθοπαιδικός) δεν συμβαδίζουν με γκάζια και τρέλες..

CorpseAlive
16/09/2021, 12:20
Αυτό με τον Οκτώβριο όντως ισχύει,όσο χαλάει ο καιρός θα εμφανίζονται ευκαιρίες λογικά..
Άρα θεωρείτε καλύτερο το transalp από το versys;Για τα μικρά πιστεύτε θα τα βαρεθω όντως τόσο γρήγορα όσο μου λένε;
Το σκεφτόμουν για μια πιο ομαλή είσοδο στο χώρο της μοτοσυκλέτας και από θέμα ασφάλειας και απόκτηση πείρας..
Να πω ότι μ'ενδιαφερει απλά να εχει μια αξιοπρεπή ροπή για μια ασφαλή προσπεραση, μια ανηφόρα και μια κοντινή εκδρομή με την κοπελιά..
Η ηλικία μου αλλά και όσα έχω δει λόγω δουλειάς (ορθοπαιδικός) δεν συμβαδίζουν με γκάζια και τρέλες..

Είναι όντως βαρύ 220 KG με υγρά , είναι εύκολο στο γκάζι του καθώς δεν έχει άκυρα ξεσπάσματα κλπ, την ροπή την έχει (νομίζω) στις μεσαίες προς υψηλές.
Για μένα (εξού και η επιλογή μου) είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα.
Αν μιλάγαμε για καινούρια αλλάζει εντελώς η κουβέντα ( και το Budget σου) .
Αν η χρήση είναι για μέσα στην πόλη και για ταξίδι , να πατάς και κανένα χαλαρό χωματόδρομο είναι πολύ καλή επιλογή το TA700.

Panos76
16/09/2021, 12:55
Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36454675-triumph-tiger-800)

Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους :D

karellen
16/09/2021, 13:14
90 άλογα και χωρίς abs?
Ριψοκίνδυνο σε βρίσκω νεαρέ! :smokin:

CorpseAlive
16/09/2021, 13:18
Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36454675-triumph-tiger-800)

Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους :D

Αν είχε ABS θα ήμουν σε ψάξιμο τώρα...μην μου λες τέτοια όμως.

ΑΚΥΡΟ
η διαφορά στις τιμές με ξεπερνάει !
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315782325-triumph-tiger-800

poseidon88
16/09/2021, 13:40
Είναι όντως βαρύ 220 KG με υγρά , είναι εύκολο στο γκάζι του καθώς δεν έχει άκυρα ξεσπάσματα κλπ, την ροπή την έχει (νομίζω) στις μεσαίες προς υψηλές.
Για μένα (εξού και η επιλογή μου) είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα.
Αν μιλάγαμε για καινούρια αλλάζει εντελώς η κουβέντα ( και το Budget σου) .
Αν η χρήση είναι για μέσα στην πόλη και για ταξίδι , να πατάς και κανένα χαλαρό χωματόδρομο είναι πολύ καλή επιλογή το TA700.

Κατάλαβα..Ευχαριστώ!

poseidon88
16/09/2021, 13:41
Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36454675-triumph-tiger-800)

Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους :D

Υπέροχη!
Αλλά οχι abs + νέος οδηγός, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα!

giorgosb
16/09/2021, 13:53
Κανένα ΧΤ660; Και αργότερα βλέπεις

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&offer_type=sale&onlyprice=1&price=%3E50&make=270&model=6298&price-from=%3E3000&price-to=%3C4000&mileage-to=%3C90000&significant_damage=f&sort=pra&rg=3&hi=1&st=private

Ή ένα Pegaso 650 ίσως;

ptc
16/09/2021, 13:55
Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?


Συγγνωμη λιγο για το off topic, αλλα εχω μια απορια. Επειδη βλεπω οτι συνεχεια προτεινεις το TA700 σε αντιστοιχα θεματα, ενω θυμαμαι οτι εισαι νεος αναβατης και αυτη ειναι η πρωτη σου μηχανη. Εχεις εμπειρια με τις υπολοιπες μηχανες της κατηγοριας; Εννοω εχεις οδηγησει V-Strom, Versys, FG650, κτλ ωστε να μπορεις να κανεις μια συγκριση με τη δικια σου; Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση η επιμονη σου ,καθως απο την εμπειρια μου ειναι απο τις χειροτερες (οδηγικα) επιλογες στην κατηγορια. Εχει κι αυτη τα καλα της βεβαια, αλλα εχει και καποια σημαντικα μειονεκτηματα. Αυτο αλλωστε επιβεβαιωνεται κι απ΄τις μικρες πωλησεις που εκανε το μοντελο ως καινουριο (παρα το ιστορικο ονομα που του εδινε μεγαλο αβαντζο), αλλα και απο τη μικρη της ζητηση ως μεταχειρισμενο.

Προς τον νηματοθετη, ενα προσεγμενο εμπορικο μονοκυλινδρο οπως το ΧΤ660 που αναφερθηκε θα ηταν καλη κινηση για να μπεις στο χωρο και να δεις σιγα σιγα τι σου αρεσει.

CorpseAlive
16/09/2021, 14:05
Συγγνωμη λιγο για το off topic, αλλα εχω μια απορια. Επειδη βλεπω οτι συνεχεια προτεινεις το TA700 σε αντιστοιχα θεματα, ενω θυμαμαι οτι εισαι νεος αναβατης και αυτη ειναι η πρωτη σου μηχανη. Εχεις εμπειρια με τις υπολοιπες μηχανες της κατηγοριας; Εννοω εχεις οδηγησει V-Strom, Versys, FG650, κτλ ωστε να μπορεις να κανεις μια συγκριση με τη δικια σου; Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση η επιμονη σου ,καθως απο την εμπειρια μου ειναι απο τις χειροτερες (οδηγικα) επιλογες στην κατηγορια. Εχει κι αυτη τα καλα της βεβαια, αλλα εχει και καποια σημαντικα μειονεκτηματα. Αυτο αλλωστε επιβεβαιωνεται κι απ΄τις μικρες πωλησεις που εκανε το μοντελο ως καινουριο (παρα το ιστορικο ονομα που του εδινε μεγαλο αβαντζο), αλλα και απο τη μικρη της ζητηση ως μεταχειρισμενο.

Προς τον νηματοθετη, ενα προσεγμενο εμπορικο μονοκυλινδρο οπως το ΧΤ660 που αναφερθηκε θα ηταν καλη κινηση για να μπεις στο χωρο και να δεις σιγα σιγα τι σου αρεσει.

Δεν έψαχνα εξ αρχής για Transalp , Υπάρχει το νήμα που φαίνεται τι έψαχνα στην ίδια στήλη.
Δοκίμασα πολλά Versys (φαίνεται στο νήμα μου και τα προβλήματα που αντιμετώπισα με την βλάβη στον εγκέφαλο για το ABS του πίσω τροχού και το θέμα με τα μοτερ τους) , δεν κοίταξα ποτέ BMW λόγω κόστους συντήρησης και έχω οδηγήσει ειδικά φέτος , 2-3 διαφορετικά V-strom σε μοτοβόλτες , και το 650 και το 1000 και το 300 το καινούριο.
Αν εξαιρέσεις το καινούριο 300ρι τα V-strom μου φάνηκαν πολύ ογκώδη και καθόλου βολικά στην πολή , ενώ στην εθνική και σε ταχύτητες πάνω από 120 εξαιρετικά πιο άνετα από το δικό μου. Αλλά η άποψη μου είναι ότι για πιο ολοκληρωμένο μηχανάκι πας στο Ta700. (σχετικά με το να το χρησιμοποιείς για τα πάντα)
Τώρα οι πωλήσεις τι σχέση έχουν με την προσωπική μου άποψη δεν ξέρω. Πάντως πολλοί δεν το αγόρασαν λόγω τιμής και λόγω ότι είχαν πάρει το 650 που έγινε επανασχεδιασμός το 2006. +ότι το στρώμα έδινε περισσότερους ίππους που κυκλοφόρησε τότε.

ptc
16/09/2021, 14:14
Οκ, μου λύθηκε η απορία. Θέμα γούστου λοιπόν, ίσως και του τύπου οδήγησης που κάνει ένας πολύ νέος αναβάτης σε μια μηχανή. Thanks. :beer:

CorpseAlive
16/09/2021, 14:17
Οκ, μου λύθηκε η απορία. Θέμα γούστου λοιπόν, ίσως και του τύπου οδήγησης που κάνει ένας πολύ νέος αναβάτης σε μια μηχανή. Thanks. :beer:

Ναι σχετικά είδικα με τον τύπο οδήγησης που κάνει ένας νέος αναβάτης, επείδη είναι ψόφιο θεωρώ αντικειμενικά ότι σε βάζει στο νόημα της μοτοσυκλέτας με τον πιο ομαλό τρόπο.!
Εξού και πήρα μεταχειρισμένο , θα την αλλάξω σε 2 χρόνια ΜΑΞ , δνε την θεωρώ την ΚΑΛΥΤΕΡΗ μηχανή γενικά, την θεωρώ όμως από τις καλύτερες μηχανές για ΝΕΟ οδηγό ή για συμβατικό οδηγό που θέλει λίγο από όλα και δεν ενδιαφέρεται για τρελές επιδόσεις!
Δεν έχω προφανώς κάτι να κερδίσω ή να χάσω...άποψη λέω, εδώ είμαστε να το συζητάμε , που ίσως είναι η πιο on topic αντιπαράθεση που έχω συμμετάσχει σε αυτό το Forum. :lol:

DoctoR_k6
16/09/2021, 14:38
Κλασικη περιπτωση V-Strom 650...
Παρε σβαρνα τις αγγελιες κ βρες το καλυτερο σε κατασταση/οικονομικα κ εφυγες (Προφανως με ABS).
Ενα συνεργειο για το ΟΚ της υποθεσης κ πηρες μοτο για τα παντα.
Ασε που ειναι κ Σουζουκαρα κ δεν σπαει δεν χαλαει.

Panos76
16/09/2021, 14:45
Αν είχε ABS θα ήμουν σε ψάξιμο τώρα...μην μου λες τέτοια όμως.

ΑΚΥΡΟ
η διαφορά στις τιμές με ξεπερνάει !
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315782325-triumph-tiger-800

Έχει 6 ψήφιο αριθμό Km, για αυτό λογικά και η χαμηλή τιμή.

Δεν πρόσεξα την έλλειψη abs, ούτε φαντάστηκα ότι ευρωπαϊκό μηχανάκι του '12 δεν θα είχε!

DoctoR_k6
16/09/2021, 14:50
Έχει 6 ψήφιο αριθμό Km, για αυτό λογικά και η χαμηλή τιμή.

Δεν πρόσεξα την έλλειψη abs, ούτε φαντάστηκα ότι ευρωπαϊκό μηχανάκι του '12 δεν θα είχε!

Γιατι δεν εχει ABS...? :confused:
Look more closely που λενε στο χωριο μου.

Tα 3ψηφια ειναι αποριας αξιο. :bawl:

basilis_k6
16/09/2021, 15:36
Κλασικη περιπτωση V-Strom 650...
Παρε σβαρνα τις αγγελιες κ βρες το καλυτερο σε κατασταση/οικονομικα κ εφυγες (Προφανως με ABS).
Ενα συνεργειο για το ΟΚ της υποθεσης κ πηρες μοτο για τα παντα.
Ασε που ειναι κ Σουζουκαρα κ δεν σπαει δεν χαλαει.

Αυτο

Αν για καποιο λογο δεν θες vstrom να το συζητήσουμε. Δυστυχως -και το εννοω αυτο το δυστυχως- σε λογικη τιμη, μηχανη που κανει τα πάντα και ευκολα δεν υπαρχει αλλη. Αν τα tdm δεν ηταν μια θαλασσα ξεσκιμενων μηχανων θα σου ελεγα οτι υπαρχει και αυτο. Πλεον δυσκολο.

Παντως το xmax ειναι επισης μια καλη επιλογη. Δεν ειναι μηχανη βεβαιως.

CorpseAlive
16/09/2021, 16:19
Γιατι δεν εχει ABS...? :confused:
Look more closely που λενε στο χωριο μου.

Tα 3ψηφια ειναι αποριας αξιο. :bawl:

Είναι σίγουρα χωρίς ABS.
Μόλις την ανέβασε τον πήρα τηλ. από απορία γιατί τόσο χαμηλότερη τιμή.
Ναι είμαι από αυτούς. :lol::beer:

poseidon88
16/09/2021, 16:32
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια!
Το xt660 λόγω abs το έχω αποκλείσει.
Το v Strom μου αρέσει αλλά όσα έχω πετύχει είναι με πολλά χλμ και συνεπώς ρίσκο ή εκτός budget.
To versys μου άρεσε πολύ αλλά με αυτά που άκουσα για εγκέφαλο στα πρώτα μοντέλα το σκέφτομαι.
Μικρά τυπου voge 300ds,Benelli trk251 δεν θα με καλύψουν πιστεύετε;

poseidon88
16/09/2021, 16:37
Αυτο

Αν για καποιο λογο δεν θες vstrom να το συζητήσουμε. Δυστυχως -και το εννοω αυτο το δυστυχως- σε λογικη τιμη, μηχανη που κανει τα πάντα και ευκολα δεν υπαρχει αλλη. Αν τα tdm δεν ηταν μια θαλασσα ξεσκιμενων μηχανων θα σου ελεγα οτι υπαρχει και αυτο. Πλεον δυσκολο.

Παντως το xmax ειναι επισης μια καλη επιλογη. Δεν ειναι μηχανη βεβαιως.

Scooter δεν κοιτάζω καθόλου για να είμαι ειλικρινής..
Πρακτικά αλλά δεν μου αρέσουν..

Panos76
16/09/2021, 16:42
Μικρά τυπου voge 300ds,Benelli trk251 δεν θα με καλύψουν πιστεύετε;

Μια χαρά καλύπτουν όλα, απλά ως άνθρωποι, μετά από λίγο αναζητούμε πάντα το κάτι παραπάνω. Έτσι μόλις του πάρεις τον αέρα θα θελήσεις κάτι δυνατότερο. Σε μια τέτοια περίπτωση και στο ενδεχόμενο μεταπώλησης, σίγουρα το χιλιάρικο το χάνεις με το καλημέρα.

Ζύγισέ τα όλα και θα δεις τι σε καλύπτει.

CorpseAlive
16/09/2021, 16:43
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια!
Το xt660 λόγω abs το έχω αποκλείσει.
Το v Strom μου αρέσει αλλά όσα έχω πετύχει είναι με πολλά χλμ και συνεπώς ρίσκο ή εκτός budget.
To versys μου άρεσε πολύ αλλά με αυτά που άκουσα για εγκέφαλο στα πρώτα μοντέλα το σκέφτομαι.
Μικρά τυπου voge 300ds,Benelli trk251 δεν θα με καλύψουν πιστεύετε;

Για μέσα στην πολή ωραία είναι! Το Versys to 300ρι πχ το έχω δει από κοντά είναι πολύ ωραίο, το μόνο που έχει θέμα από όσο ξέρω είναι η σέλα που είναι αρκετά σκληρή αλλά αλλάζει με ένα 150ρι για πλάκα. Για ταξίδι δεν γνωρίζω τι συμπεριφορά έχει καθώς ο φίλος που το έχει δεν έχει πάει πιο μακριά από σούνιο και λίμνη μπελέτση

DoctoR_k6
16/09/2021, 16:43
Είναι σίγουρα χωρίς ABS.
Μόλις την ανέβασε τον πήρα τηλ. από απορία γιατί τόσο χαμηλότερη τιμή.
Ναι είμαι από αυτούς. :lol::beer:

Οι φωτο στους τροχους δειχνουν αλλα πραγματα... :confused:

CorpseAlive
16/09/2021, 16:44
Οι φωτο στους τροχους δειχνουν αλλα πραγματα... :confused:

ή έχει βάλει άλλες φωτό ή μου είπε ψέματα ή κάνεις κάπου λάθος . Σου λέω μίλησα μαζί του.

Panos76
16/09/2021, 16:47
ή έχει βάλει άλλες φωτό ή μου είπε ψέματα ή κάνεις κάπου λάθος . Σου λέω μίλησα μαζί του.

και;; λόγω km;

DoctoR_k6
16/09/2021, 16:56
ή έχει βάλει άλλες φωτό ή μου είπε ψέματα ή κάνεις κάπου λάθος . Σου λέω μίλησα μαζί του.

Δηλαδη αυτος πουλαει την μοτο του κ δεν εχει βαλει αληθινες φωτο ή δεν ξερει αν εχει ABS (κ λεει δεν εχει)?
Να κανω λαθος πως γινεται? Θεωρω ξεχωριζεις το κομματι με το ABS στον τροχο...

CorpseAlive
16/09/2021, 16:58
Να κανω λαθος πως γινεται? Θεωρω ξεχωριζεις το κομματι με το ABS στον τροχο...

Δεν έχω ιδέα αν κάνεις λάθος ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το ξεχωρίσω . Αλλά πιθανολογώ πως ο τύπος ξέρει καλύτερα το μηχανάκι που οδηγά από κάποιον που βλέπει 3-4 φωτό και εν τέλει αυτός που το έχει τον συμφέρει να πει ότι έχει ABS , καθώς του είπα ότι ψάχνω αποκλειστικά με ABS . Αν δεν ήταν σίγουρος θα έλεγε δεν ξέρω.

DoctoR_k6
16/09/2021, 17:03
Δεν έχω ιδέα αν κάνεις λάθος ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το ξεχωρίσω . Αλλά πιθανολογώ πως ο τύπος ξέρει καλύτερα το μηχανάκι που οδηγά από κάποιον που βλέπει 3-4 φωτό και εν τέλει αυτός που το έχει τον συμφέρει να πει ότι έχει ABS , καθώς του είπα ότι ψάχνω αποκλειστικά με ABS . Αν δεν ήταν σίγουρος θα έλεγε δεν ξέρω.

Αν δεν ξερεις παω πασο...

Καλα γι αυτον μην παιρνεις ορκο αν ξερει κ τι μπορει να ξερει...

CorpseAlive
16/09/2021, 17:03
Αν δεν ξερεις παω πασο...

Καλα γι αυτον μην παιρνεις ορκο αν ξερει κ τι μπορει να ξερει...

:facepalm:

DoctoR_k6
16/09/2021, 17:04
:facepalm:

Σα να λεμε την πατησες...?

basilis_k6
16/09/2021, 17:09
Οι φωτο στους τροχους δειχνουν αλλα πραγματα... :confused:

άλλο μηχανάκι κοιτας? δεν εχει abs αυτο με τα 3900. δεν φαινεται τιποτα στους τροχους παντως. ουτε δισκος ουτε σενσορας.

DoctoR_k6
16/09/2021, 17:20
άλλο μηχανάκι κοιτας? δεν εχει abs αυτο με τα 3900. δεν φαινεται τιποτα στους τροχους παντως. ουτε δισκος ουτε σενσορας.

K ομως ναι κοιταω αυτο με τις 9500Κ...:bawl: :moutza:
Απο την παραθεση ειδα αυτο...

Τι σκατα λεω θα τρελαθω δεν βλεπω καλα?

@CorpseAlive Τελικα η ''κουκλα'' δεν ειχε...(Σορυ αν σε μπερδεψα αλλα μαθε κ εσυ το ABS να τελειωναμε μια ωρα αρχυτερα :lol:)
Μας το ελυσε ο Βασιλης τελικα.

Dr.Monty
16/09/2021, 17:37
Μικρά τυπου voge 300ds,Benelli trk251 δεν θα με καλύψουν πιστεύετε;

Δεν απαντάω Γενικά γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Ακριβώς έτσι σκεφτόμουν και εγω. Όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα με καλύπτει σε λίγο καιρό.

Ο panos76 σου έδωσε την πιο σωστή απάντηση.

Ακριβώς για τους λόγους που περιγράφει ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω την 300δσ πήρα την 500ds. Από την άλλη σκέφτομαι ότι μιλαμε για ιπποδύναμη όταν εγώ με ένα πουντακι με 60 αλογα είχα κάνει 400Κ και είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα. Μετά καλομαθε ο κώλος μου και ήθελα παραπάνω.

Το πολύ καλό με μπενελι και voge είναι ότι τα παίρνεις κουτί και έχεις εγγύηση. Επίσης και με τις δύο εταιρίες έχεις άτοκες δόσεις. Δεν θα σκάσεις 4Κ. Με 2κατοσταρικα το μηνα έχεις καινούριο μότο.

karellen
16/09/2021, 17:43
Οι φωτο στους τροχους δειχνουν αλλα πραγματα... :confused:
Πουθενά στους τροχους δεν φαίνονται οι διάτρητοι δίσκοι του ABS και επιπροσθέτως από το καντραν λείπει το πορτοκαλι λαμπάκι, κοντά στο 9 του στροφομετρου.:smokin:

CorpseAlive
16/09/2021, 19:06
K ομως ναι κοιταω αυτο με τις 9500Κ...:bawl: :moutza:
Απο την παραθεση ειδα αυτο...

Τι σκατα λεω θα τρελαθω δεν βλεπω καλα?

@CorpseAlive Τελικα η ''κουκλα'' δεν ειχε...(Σορυ αν σε μπερδεψα αλλα μαθε κ εσυ το ABS να τελειωναμε μια ωρα αρχυτερα :lol:)
Μας το ελυσε ο Βασιλης τελικα.


Σα να λεμε την πατησες...?
:wave2:

poseidon88
16/09/2021, 21:56
Δεν απαντάω Γενικά γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Ακριβώς έτσι σκεφτόμουν και εγω. Όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα με καλύπτει σε λίγο καιρό.

Ο panos76 σου έδωσε την πιο σωστή απάντηση.

Ακριβώς για τους λόγους που περιγράφει ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω την 300δσ πήρα την 500ds. Από την άλλη σκέφτομαι ότι μιλαμε για ιπποδύναμη όταν εγώ με ένα πουντακι με 60 αλογα είχα κάνει 400Κ και είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα. Μετά καλομαθε ο κώλος μου και ήθελα παραπάνω.

Μεγάλη αλήθεια αυτό..
Ευχαριστημένος από το 500ds;
Σαν ποιότητα,τυχόν προβλήματα,υποστήριξη;

doctoras
17/09/2021, 08:07
Εγω που συνιστω να αγοράζετε μεχρι εκει που φτανουν τα μανικια σας ειτε οικονονικα, συντήρηση και κυριότερο εμπειρία δε θα προτεινα τιποτε αλλο απο την κατηγορια που ενδιαφέρεσαι ηδη 250/300cc
Versys300,vstrom250,voge300ds, trk251 ειναι στον σωστο δρόμο.

Επίσης επειδη αναφέρεται και απο τους παλαιότερους, οταν ξεκινάει καποιος να μπει στον χωρο δε παει να πει οτι θα συνεχίσει κιολας.
Δεν ειναι δεδομένο και νομιζω η κατασταση πια ειναι φθίνουσα, οποιος μπαίνει παράγοντες οπως οδηγικη του συμπεριφορα/ικανοτητα στο δίκυκλο, εξοδα κοστος, φοβος τροχαια ατυχήματα, έλλειψη ενδιαφέροντος, έλλειψη χρόνου ειναι καθοριστικοι στις αποφασεις του αν θα συνεχίσει, αν θα το αντικαταστήσει με ενα μικρο σκουτερακι ή θα εγκαταλείψει οριστικά
Οπότε ψώνιστε με βαση "εκει φτάνουν τα μανικια σας"

Dr.Monty
17/09/2021, 08:56
Μεγάλη αλήθεια αυτό..
Ευχαριστημένος από το 500ds;
Σαν ποιότητα,τυχόν προβλήματα,υποστήριξη;

Μέσα Οκτώβρη θα παραλάβω. Έκανα παραγγελία μέσα Ιουλίου νομίζω.

Προβλήματα δεν έχουν βγάλει κανένα μέχρι στιγμής. Ούτε το 300 ούτε το 500. Είναι πολύ καινούργιο όμως.

Το δίκτυο και υποστήριξη είναι η motorend που είναι εξαιρετικοί. Αν ενδιαφέρεσαι να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα στείλε μου προσωπικό μνμ για να σου γραψω σε ποιον αντιπρόσωπο θα πας. Είναι εξαιρετικός και θα σου λύσει όλες τις απορίες. Ακόμα και από το τηλέφωνο.

Dr.Monty
17/09/2021, 09:00
Εγω που συνιστω να αγοράζετε μεχρι εκει που φτανουν τα μανικια σας ειτε οικονονικα, συντήρηση και κυριότερο εμπειρία δε θα προτεινα τιποτε αλλο απο την κατηγορια που ενδιαφέρεσαι ηδη 250/300cc
Versys300,vstrom250,voge300ds, trk251 ειναι στον σωστο δρόμο.

Επίσης επειδη αναφέρεται και απο τους παλαιότερους, οταν ξεκινάει καποιος να μπει στον χωρο δε παει να πει οτι θα συνεχίσει κιολας.
Δεν ειναι δεδομένο και νομιζω η κατασταση πια ειναι φθίνουσα, οποιος μπαίνει παράγοντες οπως οδηγικη του συμπεριφορα/ικανοτητα στο δίκυκλο, εξοδα κοστος, φοβος τροχαια ατυχήματα, έλλειψη ενδιαφέροντος, έλλειψη χρόνου ειναι καθοριστικοι στις αποφασεις του αν θα συνεχίσει, αν θα το αντικαταστήσει με ενα μικρο σκουτερακι ή θα εγκαταλείψει οριστικά
Οπότε ψώνιστε με βαση "εκει φτάνουν τα μανικια σας"

Doctor στην περίπτωση που αναφέρεσαι σε αυτό που είπα για τις δόσεις έχεις δίκιο. Όταν αναφέρω τις δόσεις εννοώ ότι κάποιος έχει το ποσό και απλά δεν το σκάει κασέρι. Και εγώ έτσι έκανα. Άνθρωποι είμαστε. Γιατί να φύγει ένα ποσό από την τσέπη μου όταν μπορώ να το δώσω τμηματικά και ατοκα;

poseidon88
17/09/2021, 21:57
Εγω που συνιστω να αγοράζετε μεχρι εκει που φτανουν τα μανικια σας ειτε οικονονικα, συντήρηση και κυριότερο εμπειρία δε θα προτεινα τιποτε αλλο απο την κατηγορια που ενδιαφέρεσαι ηδη 250/300cc
Versys300,vstrom250,voge300ds, trk251 ειναι στον σωστο δρόμο.

Επίσης επειδη αναφέρεται και απο τους παλαιότερους, οταν ξεκινάει καποιος να μπει στον χωρο δε παει να πει οτι θα συνεχίσει κιολας.
Δεν ειναι δεδομένο και νομιζω η κατασταση πια ειναι φθίνουσα, οποιος μπαίνει παράγοντες οπως οδηγικη του συμπεριφορα/ικανοτητα στο δίκυκλο, εξοδα κοστος, φοβος τροχαια ατυχήματα, έλλειψη ενδιαφέροντος, έλλειψη χρόνου ειναι καθοριστικοι στις αποφασεις του αν θα συνεχίσει, αν θα το αντικαταστήσει με ενα μικρο σκουτερακι ή θα εγκαταλείψει οριστικά
Οπότε ψώνιστε με βαση "εκει φτάνουν τα μανικια σας"

Πολύ συνετή άποψη..Έχεις δίκιο!

poseidon88
17/09/2021, 21:58
Μέσα Οκτώβρη θα παραλάβω. Έκανα παραγγελία μέσα Ιουλίου νομίζω.

Προβλήματα δεν έχουν βγάλει κανένα μέχρι στιγμής. Ούτε το 300 ούτε το 500. Είναι πολύ καινούργιο όμως.

Το δίκτυο και υποστήριξη είναι η motorend που είναι εξαιρετικοί. Αν ενδιαφέρεσαι να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα στείλε μου προσωπικό μνμ για να σου γραψω σε ποιον αντιπρόσωπο θα πας. Είναι εξαιρετικός και θα σου λύσει όλες τις απορίες. Ακόμα και από το τηλέφωνο.

Κατάλαβα..Κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό προς το παρόν αλλά όπως είπες ίσως είναι νωρίς.. Ευχαριστώ,αν είναι θα σε ρωτήσω αν τελικά πάω προς τα εκεί..
Με το καλό να παραλάβεις!!