PDA

View Full Version : Λάστιχα για NC



Nik0s_Dk
16/09/2021, 18:41
Καλησπέρα σύντροχοι!

Είμαι σε αναζήτηση νέου πατούμενου για το NC Μου.
Μετά από προτροπή του Billy είχα πάει στα BRIDGESTONE SCRAMBLER AX41S που δεν ειχα κανένα παράπονο σε χώμα (και σε σκληρό χώμα) και σε βρεγμένο και στο στεγνό.
Ωστόσο περίπου στα 9-10000 χλμ (σε λιγοτερο από ενα χρόνο 11 μηνες αν θυμαμαι είναι σε κακή κατάσταση. Οσο δεν έχει βροχές κ τέτοια δεν με απασχολεί πολυ, αλλά έρχεται χειμώνας και το μηχανάκι ως μοναδική επιλογή μεταφοράς δεν με γεμίζει εμπιστοσύνη με αυτά που φοράω όπως είναι. Οπότε ψάχνω. Τι θέλω?
Απόδοση στο βρεγμένο,
Ισως μεγαλύτερη αντοχή από το ΑΧ41s αλλά σε τελική δε με νοιάζει τόσο (εννοώ υπολογίζω πάντα ένα σετ ελαστικων τον χρόνο ακόμα και να μη χρειάζεται)
Επειδή δε με βλέπω να πατάω αμεσα χώμα πάλι (εως το καλόκαίρι ας πούμε) σκεφτόμουν πιο πολύ ενα ελαστικό δρόμου 100%.

PILOT ROAD 5 MICHELIN (ως εξέλιξη του 4 αλλά πιο ακριβό)
PILOT ROAD 4 MICHELIN (τα είχα στο cbr μου άρεσαν ήταν πολύ τίμια και τα ξανασκέφτομαι)
BRIDGESTONE SCRAMBLER AX41S (αν δεν βρεθεί κάτι δεν με ενοχλεί να τα ξαναβάλω, εκτός του ότι θα ήθενα να δω το NC και με λάστιχα δρόμου)
Κάποια δική σας επιλογή. Ανοιχτός σε θέμα μάρκας δεν έχω κολλήματα. Αλλά ει δυνατόν να μην είναι πολύ ακριβο. Ας βάλουμε αν μαξ στα 280:beer:

Δυνητικά κάνω αρκετά χιλιόμετρα μηνιαίως (δεν λέω ημερήσια γιατι μια μερα μπορει να κάνω 20 και μια αλλη 150) σχεδόν ολα μεσα στην αθήνα.
Αν βγαίνω οικονομικά εχω σκοπό να το σκάω και σκ (όχι για τα βουνά όπως ο Μπίλυς!!)

S705
16/09/2021, 18:55
Το PILOT ROAD 4 Michelin το φόραγε το tracer από το εργοστάσιο. Έκανα σε 12 μήνες 12.500 χιλιόμετρα. Δεν με προβλημάτισε ποτέ.
Έβαλα το 5 και η μόνη διαφορά που πρόλαβα να δω (γιατί το μοτορι κλάπηκε) ήταν ότι επειδή είχε σε μικρότερη πλαϊνή επιφάνεια την μαλακή γόμα, είχαν επεκτείνει τις μοίρες που είχε την σκληρή γόμα, έδινε κάποια ελαφρά χαζά γλιστρηματα. Εμένα μου άρεσε γιατί πλάσαρες λίγο την μηχανή ;).
Τώρα έβαλα στο dtm τα bridgestone t32. Μια εβδομάδα αλλά δείχνει πολύ σπορ για τουριστικό και το λέω θετικά. Ζεσταίνετε άμεσος και έχει κοφτερη κορώνα.

zannisvel
16/09/2021, 20:03
Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?

gior-gos
16/09/2021, 20:05
Τα dunlop meridian βγαίνουν για το nc; Είχα δοκιμάσει τους προκατόχους του (trailmax και trailsmart) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετικό κράτημα στην άσφαλτο αλλά τελειώνουν γρήγορα. Στο wheel city που ρώτησα μου είπαν ότι το meridian είναι ακόμα πιο στριφτερό απ τα 2 προηγούμενα.

McGyver
16/09/2021, 20:29
Τα Pilot Road 5 είναι εξαιρετικά, εγώ τα καταευχαριστιέμαι.

billy84
17/09/2021, 00:54
Γενικά ακούω θετικά σχόλια για τα pilot road 5.Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως οτι είναι ένα τουριστικό λάστιχο,άντε πες sport touring με ότι συνεπάγεται αυτό.

Προσωπικά τα ΑΧ41s δεν τα δουλεύω εδώ και κανα χρόνο γιατί παρόλο που ήταν κορυφαία σε κράτημα και γρήγορο ζέσταμα,όπως και σε σένα δε άντεχαν στη χρήση που κάνω.Για να φανταστείς δηλαδή το μπροστά στις 7.000km ήταν σλικ και στις 7500 έβγαζε λινά.Πολύ πολύ μαλακά.Αλλά για πόλη ότι πρέπει.


Τώρα έχω το νέο Dunlop Mutant μπροστά το οποίο υποτίθεται οτι το έβγαλαν και για κράτημα στο βρεγμένο.Όσες φορές βρήκα βρεγμένο οδόστρωμα μια χαρά μου δούλεψε δεν έχω παράπονο.Έχει σχεδόν 3πλάσια αντοχή απο το AX41s σίγουρα όμως αυτό έχει και ένα τίμημα δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Nik0s_Dk
17/09/2021, 07:06
Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?

Καλημέρα! Ναι το αυτόματο έχω! Κατανάλωση 4.2 μέσο όρο. Με min 3.7 και max 5.3 μέσα σε πόλη πάντα.
Όσο για το λάστιχο ναι αυτό είναι το σκεπτικό μου. Να το δοκιμάσω και το 5. Προς τα κει με κόβω αν και αυτό με τα χαζογλιστρηματακια που αναφέρει ο φίλος Μάκης με προβληματισε λίγο. Με το σκεπτικό χαζά στην αρχή λίγο πιο χαζά μετά γ@μ0 το σπίτι τους αργότερα..

Billy με προβληματίζεις. Λες είναι σπορ Τούρινγκ με ότι συνεπάγεται αυτό. Δηλαδή??

Gio-rgos το στριφτερο δε μου λέει πολλά πράματα με την έννοια ότι δεν πάω να το ξεφτίλισω στους επαρχιακούς ούτε ξύνω αγκώνες.

Αυτό το mutant θα το τσεκαρω σε λίγο που θα παω δουλειά.

Πάνω κάτω όμως η από όσα βλέπω έως τώρα παίζουνε η ξανά στο Ax η στο Παιλοτ 5 η αν βγαίνουμε στο mutant.

Επίσης έχει κανενας να προτείνει κάποιον λαστιχα? Εγώ πήγαινω στον γνωστό στην Μιχαλακοπούλου.(δε θυμάμαι τι παίζει με τις επωνυμίες στο φόρουμ γι'αυτό χαχαχαχα)


Ps ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Και σένα Θωμά που δε σε ανέφερα από πάνω :beer:

Nik0s_Dk
17/09/2021, 07:11
Ζαννή στοιχεία 14 μηνών για τις Βενζίνες. Από την πρώτη μερα εως σήμερα. 17500 χιλιόμετρα. Ώρε, αν δεν είχαμε καραντίνες πόσα θα έκανα????????

430688

nickald
17/09/2021, 07:14
Ειμαστε 3 μηχανακια με mutant στην Σαλονικη και οι 3 εχουμε την ιδια αποψη οτι το λαστιχο γ@μαει

Εχει αποδειξει την αξια του σε πιεση σε ασφαλτινο κομματι, φορτωμένο δικαβαλο σε χωματινες τυπου πέρασμα Καλιακούδας προς Πάντα Βρέχει, γύρο Πελοποννήσου φορτωμενο δικαβαλο και κατι λασπες και γρασιδια που παει ενας ημιτρελος εδω πανω.

Μενει να δουμε ποσα κμ θα βγαλει μεχρι να παραδωσει πνευμα αλλα προς το παρον δεν βρισκω λογο να βαλω αλλο λαστιχο.

Nik0s_Dk
17/09/2021, 07:17
Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?

Παρεμπιπτόντως καλοταξιδο!!! :beer:

Nik0s_Dk
17/09/2021, 07:24
Καλημέρα και ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Πολύ ωραίο αυτό που λες, ωστόσο τουλάχιστον για τον επόμενο καιρό η χρήση θα είναι αποκλειστικά δρόμος. Ούτε βουνά λαγκάδια ούτε τίποτα. Αξίζει να δωθουν όσα χρήματα έχει για την αξιοποίηση του μόνο στους δρόμους της Αθήνας άντε και καμιά εκδρομή που δε θα έχει χώμα? Εννοώ με απλούστερα λόγια, ναι είναι εξαιρετικό και σε εμπιστεύομαι. Αξίζει ομως να το βάλω για τη χρήση που το θέλω? Αν κάνει και για λάστιχο πόλης (δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω) να το δω πιο σθεναρά. Αν το χαραμίσω να πάω στην πεπατημένη.

mike_4
17/09/2021, 07:41
Καλημέρα Νίκο. Με το προφίλ χρήσης που αναφέρεις, εγώ θα έβαζα τα bridgestone S21. Για χρήση πόλης και καμια εκδρομή στο τόσο είναι ταμάμ. Ζεσταίνονται γρήγορα, είναι καλά στο βρεγμένο και στο επαρχιακό τα ευχαριστιέσαι. 10-12000 θα σου βγάλουν. Τιμή κανά 50ρι κάτω από το ταβάνι σου. Εαν παίζεις μπάλα σε εθνικές με μεγάλες ταχύτητες ή φορτωμένος για μεγάλα διαστήματα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα, είναι μαλακό.

nickald
17/09/2021, 07:47
Συμφωνω με τον απο πανω

Για λαστιχο πολης μονο κατι θα ζεσταθει αμεσα και τα S της bridgestone ειναι μια καλη επιλογη

Nik0s_Dk
17/09/2021, 08:38
Η ένσταση μου για τα 21 είναι ότι θεωρητικά είναι για σούπερ σπορτ μηχανές η κάνω λάθος? Τα είχα στο cbr για λίγο πριν το πουλήσω.

Κατά τα λοιπά δεν έχω θέμα!

zannisvel
17/09/2021, 09:56
Θα συμφωνήσω με τον Billy για τα Mutant αν και τώρα έχει αλλάξει το μοντέλο σε σχέση με αυτό που είχα.
Τα Mutant τα είχα φορέσει στο XT 2 φορές και και μου είχαν βγάλει κοντά 12K km το κάθε ζευγάρι. Και τα άλλαζα λόγω διετίας . Σχετικά σκληρό ελαστικό, καλό στη βροχή αλλά στην στεγνή κακή άσφαλτο ο πίσω τροχός έφευγε εύκολα.
Τα AX41S φαίνονται πολύ πιο μαλακά και έχουν δυο γόμες. Μόλις έκανα 1000km μαζί τους και είμαι πολύ ευχαριστημένος και το traction δεν έχει επέμβει καθόλου ενώ με τα προηγούμενα ήταν λες κι έκανε υπερωρίες. (πιέσεις 34-38) Τώρα αν όντως μου βγάλουν μόνο 7K km, μάλλον θα δοκιμάσω κάτι άλλο μετά.

Nik0s_Dk
17/09/2021, 09:58
Με μια γρήγορη έρευνα:

Michelen road 5 300e
Bridgestone s21 255e
Bridgestone s22 285e
AX41s 245e
( αυτά τιμές ονλαιν στο ιδιο μαγαζί)

DUNLOP MUTANT 275e (αλλο μαγαζί)

απλά ενημερωτικά μιας και αυτά τα ελαστικά έχουν ακουστεί.
Ας πουμε τα 5 θα τα βάλώ αν για κάποιο λόγο απορριφθούν όλα τα υπόλοιπα ή δεν βρεθεί κάτι καλύτερο.

Nik0s_Dk
17/09/2021, 12:53
430694

Εεε τελικά το πήρα πάνω μου. Εμπιστεύομαι τον Μαγκάιβερ. Κάτι θα ξέρει!!

Panos76
17/09/2021, 13:00
Καλορίζικα! και στα δικά μου :D (μάλλον θα πάω για τα AX41s καθότι τρου αντβέ :lol: )

Πλύν' το λίγο βρε πουλάκι μου, καινούρια λάστιχα έβαλες!

McGyver
17/09/2021, 13:29
Εεε τελικά το πήρα πάνω μου. Εμπιστεύομαι τον Μαγκάιβερ. Κάτι θα ξέρει!!

Ας πρόσεχες :bawl:!

Καλορίζικα και καλόβολτα!

:beer:

Nik0s_Dk
17/09/2021, 13:53
Καλορίζικα! και στα δικά μου :D (μάλλον θα πάω για τα AX41s καθότι τρου αντβέ :lol: )

Πλύν' το λίγο βρε πουλάκι μου, καινούρια λάστιχα έβαλες!


Καλορίζικα! και στα δικά μου :D (μάλλον θα πάω για τα AX41s καθότι τρου αντβέ :lol: )

Πλύν' το λίγο βρε πουλάκι μου, καινούρια λάστιχα έβαλες!

xaxaqxaaxxaaxaxxaaxxaxaaxaxaxaxxa
κλαιω,

ναι θα το πλυνω το υπόσχομαι!! Ειναι που παγαινω χώμα ολ δε ταιμ, τώρα Με τα καινουρια παπά δεν έχει χώμα οποτε θα το πλυνω και θα μεινει καθαρο! χααχαχαχχααχαχχα

Nik0s_Dk
17/09/2021, 13:54
Ας πρόσεχες :bawl:!

Καλορίζικα και καλόβολτα!

:beer:

χααχχαχαχααχ
Να σαι καλά Θωμά! Ευχαριστώ! Σημερα θα τα στρώσω, αυριο θα σας πω πως πανε! αχαχααχαχαχαχχααχχχααχαχχααχχααχ

zannisvel
17/09/2021, 15:56
Να τα ευχαριστηθείς και να μας πεις και τη γνώμη σου μετά από μερικά χιλιόμετρα πόλης.
:beer:
Πάντως είναι από τα πιο όμορφα ελαστικά!!!

billy84
17/09/2021, 16:16
Θα συμφωνήσω με τον Billy για τα Mutant αν και τώρα έχει αλλάξει το μοντέλο σε σχέση με αυτό που είχα.
Τα Mutant τα είχα φορέσει στο XT 2 φορές και και μου είχαν βγάλει κοντά 12K km το κάθε ζευγάρι. Και τα άλλαζα λόγω διετίας . Σχετικά σκληρό ελαστικό, καλό στη βροχή αλλά στην στεγνή κακή άσφαλτο ο πίσω τροχός έφευγε εύκολα.
Τα AX41S φαίνονται πολύ πιο μαλακά και έχουν δυο γόμες. Μόλις έκανα 1000km μαζί τους και είμαι πολύ ευχαριστημένος και το traction δεν έχει επέμβει καθόλου ενώ με τα προηγούμενα ήταν λες κι έκανε υπερωρίες. (πιέσεις 34-38) Τώρα αν όντως μου βγάλουν μόνο 7K km, μάλλον θα δοκιμάσω κάτι άλλο μετά.


Aπλά σκέψου οτι τα καινούργια Mutant δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά που ήταν μόνο για Motard οπως και το ΜΤ60.Τα καινούργια έχουν δείκτη W και αντέχουν πραγματικά πολύ και με πολύ καλή απόδοση.Το ΑΧ41s είναι με δείκτη Η και πράγματι πολύ μαλακό αλλά ιδανικό για κάποιον που κινείται σε πόλη και κακό οδόστρωμα.Δεν πατάει απλά αξιοπρεπώς δηλαδή αλλά σηκώνει και ινδιανιλίκια σε οδόστρωμα που και μόνο που το βλέπεις τρομάζεις!:D Απο χιλιομετρική απόδοση μη με λαμβάνεις υπόψιν γιατί τα λάστιχά μου τρώνε πολύ ξύλο στα χώματα και στα πολλά απανωτά χιλιόμετρα.

Σχετικό-άσχετο.Έχουν ανέβει πολύ οι τιμές στα ελαστικά μεσαίων μοτο και έχουν φτάσει σε επίπεδα 1000αριών τετρακύλινδρων που βάζαμε 5-6 χρόνια πριν.Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική γίνεται όλο και χειρότερη και στο τέλος ο κόσμος θα σκέφτεται να πάει ακόμα και μια κοντινή βόλτα.:mad:


Ελπίζω να σε έχει βολέψει το εργαλείο φίλε!:beer:

Nik0s_Dk
17/09/2021, 16:29
@Zannisvel Θα ενημερώσω ναι. Νομίζω θα κάνω 400 500 χλμ το πσκ οπότε από Δευτέρα θα τα δω στην πράξη μέσα στην Αθήνα.
Ευχαριστώ πολύ φίλε!

νεοσσός
17/09/2021, 17:00
Με γεια τα ελαστικά!




Πάντως είναι από τα πιο όμορφα ελαστικά!!!
Δε μου αρέσει καθόλου η σχεδίασή τους, εμφανισιακά. Φυσικά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση.

Σε εμφάνιση μού αρέσουν τα S21 και όλα τα Diablo. Εννοείται ότι η εμφάνιση δεν είναι βασικό κριτήριο για την επιλογή ελαστικών, αλλά αν αμφιταλαντευεσαι σε τύπους ελαστικών ίδιας απόδοσης, θα μετρήσει και η εμφάνιση στην τελική επιλογή.

Σκεφτόμουν τα AX21S το καλοκαίρι που άλλαξα λάστιχα, αλλά θεώρησα ότι ταιριάζουν σε on/off και scrambler, όχι σε streetfighter.

Πάντως με μονό δισκόφρενο μπροστά, ό,τι λάστιχο και να βάλεις, μια χαρά θα φρενάρει. :p

o_gavros
17/09/2021, 19:13
Aπλά σκέψου οτι τα καινούργια Mutant δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά που ήταν μόνο για Motard οπως και το ΜΤ60.Τα καινούργια έχουν δείκτη W και αντέχουν πραγματικά πολύ και με πολύ καλή απόδοση.Το ΑΧ41s είναι με δείκτη Η και πράγματι πολύ μαλακό αλλά ιδανικό για κάποιον που κινείται σε πόλη και κακό οδόστρωμα.Δεν πατάει απλά αξιοπρεπώς δηλαδή αλλά σηκώνει και ινδιανιλίκια σε οδόστρωμα που και μόνο που το βλέπεις τρομάζεις!:D Απο χιλιομετρική απόδοση μη με λαμβάνεις υπόψιν γιατί τα λάστιχά μου τρώνε πολύ ξύλο στα χώματα και στα πολλά απανωτά χιλιόμετρα.

Σχετικό-άσχετο.Έχουν ανέβει πολύ οι τιμές στα ελαστικά μεσαίων μοτο και έχουν φτάσει σε επίπεδα 1000αριών τετρακύλινδρων που βάζαμε 5-6 χρόνια πριν.Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική γίνεται όλο και χειρότερη και στο τέλος ο κόσμος θα σκέφτεται να πάει ακόμα και μια κοντινή βόλτα.:mad:


Ελπίζω να σε έχει βολέψει το εργαλείο φίλε!:beer:

Προχθές πήγα σε πασίγνωστο αγωνιζόμενο λαστιχά επί της Λένορμαν και πέρασα νέα παπούτσια στο σιμπι του αδερφού.
Μιλούσαμε για τις καθυστερήσεις και τις αδικαιολόγητες αυξήσεις που εφάρμοσαν κάποιες εταιρείες. (ορισμένες και δύο φορές μέσα στη χρονιά).
Οι Κινέζοι πλέον είναι ρυθμιστής στις τιμολογιακες πολιτικές κάθε εταιρείας,κι ας μην είναι κινεζική.
Παράδειγμα μου έφερε τη Bridgestone που μπορεί να μην έφερε αυξήσεις ακόμα αλλά θα το κάνει αφού εκεί πάει το πράγμα.

zannisvel
18/09/2021, 08:32
Aπλά σκέψου οτι τα καινούργια Mutant δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά που ήταν μόνο για Motard οπως και το ΜΤ60.Τα καινούργια έχουν δείκτη W και αντέχουν πραγματικά πολύ και με πολύ καλή απόδοση.Το ΑΧ41s είναι με δείκτη Η και πράγματι πολύ μαλακό αλλά ιδανικό για κάποιον που κινείται σε πόλη και κακό οδόστρωμα.Δεν πατάει απλά αξιοπρεπώς δηλαδή αλλά σηκώνει και ινδιανιλίκια σε οδόστρωμα που και μόνο που το βλέπεις τρομάζεις!:D Απο χιλιομετρική απόδοση μη με λαμβάνεις υπόψιν γιατί τα λάστιχά μου τρώνε πολύ ξύλο στα χώματα και στα πολλά απανωτά χιλιόμετρα.

Σχετικό-άσχετο.Έχουν ανέβει πολύ οι τιμές στα ελαστικά μεσαίων μοτο και έχουν φτάσει σε επίπεδα 1000αριών τετρακύλινδρων που βάζαμε 5-6 χρόνια πριν.Η κατάσταση ήταν που ήταν τραγική γίνεται όλο και χειρότερη και στο τέλος ο κόσμος θα σκέφτεται να πάει ακόμα και μια κοντινή βόλτα.:mad:


Ελπίζω να σε έχει βολέψει το εργαλείο φίλε!:beer:

Όχι απλά με έχει βολέψει… με έχει κάνει πιο χαρούμενο άνθρωπο :lol: μόνο και μόνο που δεν οδηγώ τη Vespa και ευχαριστιέμαι την κάθε μετακίνηση.

Το Tuono δε μου έχει λείψει ακόμα γιατί δεν έχει έρθει αυτή η λύσσα που με πιάνει την Κυριακή τα ξημερώματα που απλά περιμένω να ξημερώσει για να φύγω για μια γρήγορη βόλτα.

Επίσης αυτή η μηχανή σου δημιουργεί έναν καινούριο στόχο, να οδηγήσεις οικονομικά. Κάτι που σε μένα είναι καινούριο και μου την κάνει περισσότερο ενδιαφέρουσα. Μπορεί βέβαια να είναι αυτό που την κάνει για άλλους βαρετή.
Και όχι δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Κάνω το μισό ντεπόζιτο σαν Ινδιάνος και μετά προσπαθώ να φτιάξω το μέσο όρο οδηγώντας οικονομικά. :lol:

S705
18/09/2021, 16:01
Καλό περπατητα.
Και για να σου φύγει ο φόβος για τα γλιστράτα που σου είπα, αυτά έρχονται μόνο αν το επιδιώξεις ας πούμε με έντονο φρένο πριν την στροφή και πλαγιασμα για πλασάρισμα.

billyka
18/09/2021, 16:36
Ειχα τα road 3 η 4 δεν θυμαμαι,σε βρεγμενο ηταν πολυ καλα!

Nik0s_Dk
18/09/2021, 18:40
Καλό περπατητα.
Και για να σου φύγει ο φόβος για τα γλιστράτα που σου είπα, αυτά έρχονται μόνο αν το επιδιώξεις ας πούμε με έντονο φρένο πριν την στροφή και πλαγιασμα για πλασάρισμα.

Ααααα όπως μπαίνω σε κάθε στροφή δηλαδή. :bawl::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::smokin:.

Billyka και γω από τα 4 (για τις απαιτήσεις που είχα) ήμουν φουλ ικανοποιημένος.