PDA

View Full Version : Ροδόπη-Ανήλιο(Τζούρα-Γιουρτ) 1731m 12-9-2021



billy84
17/09/2021, 16:20
Ήταν μια εξόρμηση που σκεφτόμουν να κάνω εδώ και δύο χρόνια αλλά συνέχεια την ανέβαλα.Οι λόγοι αρκετοί,μερικοί απο αυτούς η τεράστια απόσταση,η άγνωστη κατάσταση των χωματόδρομων,οι συνεχείς βροχές ακόμα και το καλοκαίρι στην περιοχή.

Κάποια στιγμή όμως έπρεπε να το πάρω απόφαση να ανέβω και στη Ροδόπη(στο ένα απο τα τρία βουνά της οροσειράς για την ώρα).Όφειλα να κινηθώ όσο το δυνατόν ταχύτερα,να έχω σωστό πλάνο και να μείνω πειθαρχημένος σε αυτό.Η πειθαρχία δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει γενικά στη ζωή μου αλλά όταν τα πράγματα σφίγγουν και οι απαιτήσεις ανεβαίνουν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν ξεκίνησα στις 6.00 απο την Αθήνα,μία ώρα νωρίτερα απο την ώρα που ξεκινάω συνήθως,ώστε να μπορέσω να καλύψω χρονικά οποιονδήποτε αστάθμητο παράγοντα που θα μου τύχαινε στην αχανή οροσειρά της Ροδόπης.


χάρτης διαδρομής



430695




Ξεκίνησα νύχτα ουσιαστικά,η μέρα έχει μικρύνει σημαντικά.Στην Αταλάντη με την ανατολή του ήλιου δεν άντεξα και έπρεπε να καταγράψω αυτή τη μαγική εικόνα...




430696





Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασα στη Δράμα(Doctor K6 μη γελάς :lol:) και απο εκεί στο Παρανέστι.Πολύ ωραία διαδρομή με ροή.





https://www.youtube.com/watch?v=ORQ4_820j0k





Στο ύψος του Νικηφόρου συνάντησα την παλιά γέφυρα της Δράμας όπως αναφέρεται στο google maps.




430697





Ωραία τοπία




430698

billy84
17/09/2021, 16:22
Απο το Παρανέστι συνέχισα προς τη Βουνοπλαγιά





https://www.youtube.com/watch?v=JvdxsvLiJiM





Εκπληκτικό σημείο όπου το ρέμα απο κάτω κάνει μια στροφή πέταλο




430699





Πλέον όπου και να κοιτάξω βλέπω πράσινο!




430700

billy84
17/09/2021, 16:22
Συνέχεια της ασφάλτινης διαδρομής μέχρι τα Διπόταμα.Τα Διπόταμα είναι οικισμός Ποντίων προσφύγων του 1922 και μέχρι τη δεκαετία του 1960 ήταν συγκροτημένο χωριό. Τελευταία γίνεται προσπάθεια αξιοποίησης της περιοχής κυρίως με ανάπτυξη οικοτουριστικών δραστηριοτήτων και συστηματικής κτηνοτροφίας.





https://www.youtube.com/watch?v=wDzdkrYJ1yY

billy84
17/09/2021, 16:24
Απο τα Διπόταμα πια μπήκα στο χωμάτινο μέρος της εξόρμησης.Έφαγα αρκετή ώρα μέχρι να βρω πως πρέπει να προσεγγίσω το checkpoint που είχα ορίσει εξ'αρχής.Μιλάμε για ατελείωτο σύμπλεγμα χωματόδρομων και φυσικά στην περιοχή να μην υπάρχει σήμα ούτε για δείγμα.Το είχα προβλέψει αυτό βέβαια και είχα ήδη δει οτι μπορώ να πλοηγηθώ μέσω ορειβατικών χαρτών(και μόνο).


Το πρώτο μέρος ήταν βατό και σταμάτησα κοντά στο μεγάλο λιβάδι Λεπίδα.





https://www.youtube.com/watch?v=CKFTXVbP2eQ





Απολαύστε μερικές εικόνες απο το 1ο μέρος




430701




430702




430703




430704

billy84
17/09/2021, 16:26
Συνέχεια με το 2ο μέρος της χωμάτινης διαδρομής η οποία όσο πέρναγε η ώρα δυσκόλευε.Λογικό καθώς πλέον βρισκόμουν σε ένα απο τα πιο απομονωμένα μέρη στην Ελλάδα και προφανώς οι δρόμοι αυτοί δε χρησιμοποιούνται εδώ και πολλά χρόνια.





https://www.youtube.com/watch?v=yhb8GxZittw




Απολαύστε Ροδόπη!




430705




430706




Ενδεικτική φωτό της κατάστασης των χωματόδρομων απο ένα σημείο και μετά.




430707




Συμπαθέστατη φιγούρα τσοπάνη που συνάντησα κοντά στο κοπάδι με τις αγελάδες.




430708

billy84
17/09/2021, 16:28
3ο και τελευταίο μέρος της διαδρομής.Το πιο απαιτητικό προφανώς με χωματόδρομους που υποτίθεται οτι υπάρχουν.Συνολικά έφαγα αρκετή ώρα για να καταφέρω να φτάσω εκεί που ήθελα.





https://www.youtube.com/watch?v=_8pfITzPRN0




Πολλά πεσμένα δέντρα ευτυχώς χωρίς κάποιο να κλείνει τον δρόμο




430709




Φανταστικά!



430710




430711




430712

billy84
17/09/2021, 16:32
Ο δρόμος τερμάτισε σε ένα ξέφωτο.Βρίσκομαι λίγα μέτρα μακριά απο τη συνοριογραμμή.




430713





430714





Απο εδώ συνεχίζω με τα πόδια.Αναγκαστικά περνάω μέσα απο δάση.Μακάρι βέβαια όλα τα ''αναγκαστικά'' να ήταν έτσι.





430715




430716




430717




Μετά τις πρώτες αναβάσεις διαπιστώνω οτι υπάρχει μια δυσκολία στο να βρω την κορυφή του βουνού.Είναι δασωμένο μέχρι ψηλά και δύσκολα βρίσκεις άκρη.Είχα μια κορυφή στον ορειβατικό χάρτη απλά καμιά φορά δεν είναι ακριβής.




430718




Γλυπτά παντού!Ακόμη και μέσα στην πυκνή βλάστηση!




430719




Συνεχίζοντας και ελπίζοντας!



430720





Κάποια στιγμή ακριβώς πάνω στη συνοριογραμμή πέφτω σε ένα εμφανές μονοπάτι,χωρίς σήμανση όμως.




430721





Ακολουθώ το μονοπάτι το οποίο έχει βορειοδυτική κατέυθυνση και κινείται μεταξύ Ελλάδας και Βουλγαρίας.




430722

billy84
17/09/2021, 16:35
Ακόμη ένα ενδιαφέρον γλυπτό της φύσης




430723





Μετά απο κάποια ώρα διακρίνω απο μακριά 3 κολωνάκια.Ένα για κάθε χώρα που σηματοδοτεί την κορυφή του Ανηλίου και ένα που οριοθετεί ουσιαστικά τη συνοριογραμμή.Φυσικά για ποιά σύνορα να μιλήσει κανείς εδώ πάνω στη μέση του πουθενά?Αν είχαν μιλιά τα βουνά δε θα μιλούσαν καν,μόνο θα γέλαγαν...




430724




Κορυφή Ανηλίου με όνομα Ψήλωμα στα 1731m.Το συγκεκριμένο βουνό έχει και δύο Σλάβικες ονομασίες(ίσως η μια Τούρκικη),Τζούρα και Γιουρτ.




430725




Το κατάφυτο ανάγλυφο της περιοχής δεν επιτρέπει καλή θέα παρά μόνο ένα άνοιγμα προς τη Βουλγαρία




430726




Το να χαθείς εδώ πάνω ίσως είναι απο τα πιο εύκολα πράγματα στον κόσμο...





430727





https://www.youtube.com/watch?v=3nt7LzTmTqk

billy84
17/09/2021, 16:37
Επιστροφή λοιπόν στα Διπόταμα όπου τα χρώματα με κατέβασαν χωρίς δεύτερη σκέψη για φωτογραφία!Απολαύστε τα!





430728




''Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο''




430729





430730





Νέστος.Τον έχω χαζέψει πολλές φορές απο μεγάλα υψόμετρα στα βουνά εδώ τριγύρω.Ήρθε η ώρα να τον απολαύσω απο απόσταση αναπνοής.




430731




430732





















Ήταν ακόμα μια ξεχωριστή εμπειρία και φυσικά μια υπέρβαση για μένα.Μπορεί το ταξιδιωτικό να διαβάζεται σε μερικά λεπτά όμως για να ολοκληρωθεί απαιτούνται ώρες οι οποίες απο ένα σημείο και μετά βγαίνουν με πολύ κόπο.

Το σίγουρο είναι οτι κάποια στιγμή θα επιστρέψω όχι μόνο για τα δύο βουνά που έχουν απομείνει στην περιοχή,αλλά και για περαιτέρω εξερεύνηση.Μακάρι να έχω περισσότερο χρόνο τότε.Και να μην έχω βέβαια δε θα είναι αποτρεπτικός παράγοντας για μένα.Είναι προτιμότερο να κάνω κάτι που θέλω έστω σε στενά χρονικά πλαίσια παρά να μην το κάνω καθόλου.

Πάντα όρθιοι.:beer:

DoctoR_k6
17/09/2021, 23:12
Επικ...οι εικόνες στα δάση απλά απίστευτες.
Φαντάσου πως είναι από κοντά (όχι εσύ εμείς :bawl: )

Μπράβο ρε Βασίλη.

Garfield
18/09/2021, 11:04
Πολύ όμορφες εικόνες για άλλη μια φορά. Σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

Αλλά ρε billy84... 17 ώρες και 18 λεπτά οδήγηση (σύμφωνα με το google maps) σε ένα 24ώρο; Πως τα καταφέρνεις; Πότε τρως και κοιμάσαι;
Αρχίζω να πιστεύω ότι ο billy84 είναι... Cyborg (cybernetic organism living tissue over metal endoskeleton AKA The Terminator)!!! ;)

Dr.Monty
18/09/2021, 13:35
Πραγματικα εντυπωσιακό!!!!!!! Και οι φωτογραφιες αλλα και το εγχειρημα.

Πραγματικά η κουραση δεν ειναι παραγοντας για σενα?

giorgosb
18/09/2021, 15:10
:beer: :beer:

"Μια παραδοσιακή γιούρτα (από τις τουρκικές γλώσσες) ή γ(κ)ερ (μογγολικά) είναι μια φορητή στρογγυλή σκηνή που καλύπτεται με δέρματα ή τσόχα και χρησιμοποιείται ως κατοικία από διάφορες νομαδικές ομάδες στις στέπες της Κεντρικής Ασίας... Στα σύγχρονα τουρκικά, η λέξη "yurt" χρησιμοποιείται ως συνώνυμο της "πατρίδας" ή του "κοιτώνα". Στα ουγγρικά ονομάζεται "jurta". Στα ρωσικά, η δομή ονομάζεται "yurta" (юрта), απ' όπου και διεθνοποιήθηκε η χρήση της λέξης."

billy84
18/09/2021, 16:58
Επικ...οι εικόνες στα δάση απλά απίστευτες.
Φαντάσου πως είναι από κοντά (όχι εσύ εμείς :bawl: )

Μπράβο ρε Βασίλη.


Πράγματι φίλε δε φαντάζεσαι πόσο χάνουν τα τοπία απο τις φωτογραφίες.:beer:



Πολύ όμορφες εικόνες για άλλη μια φορά. Σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

Αλλά ρε billy84... 17 ώρες και 18 λεπτά οδήγηση (σύμφωνα με το google maps) σε ένα 24ώρο; Πως τα καταφέρνεις; Πότε τρως και κοιμάσαι;
Αρχίζω να πιστεύω ότι ο billy84 είναι... Cyborg (cybernetic organism living tissue over metal endoskeleton AKA The Terminator)!!! ;)


Σε λίγο θα βγει ο Τζον Κόνορ και θα με κυνηγάει!:lol:


Εντάξει οι χρόνοι του google είναι με βάση τα όρια ταχύτητας οπότε υπολογίζεις πάντα ένα 30-40% κάτω.Συνολικά χρειάστηκα για όλα 16.5 ώρες.Αναχώρηση στις 6 και επιστροφή στις 22.25.



Πραγματικα εντυπωσιακό!!!!!!! Και οι φωτογραφιες αλλα και το εγχειρημα.

Πραγματικά η κουραση δεν ειναι παραγοντας για σενα?


Σε ευχαριστώ φίλε μου.Η κούραση όχι δε με προβληματίζει γιατί απλά είναι ένα απο τα συστατικά μιας γερής εξόρμησης.


:beer: :beer:

"Μια παραδοσιακή γιούρτα (από τις τουρκικές γλώσσες) ή γ(κ)ερ (μογγολικά) είναι μια φορητή στρογγυλή σκηνή που καλύπτεται με δέρματα ή τσόχα και χρησιμοποιείται ως κατοικία από διάφορες νομαδικές ομάδες στις στέπες της Κεντρικής Ασίας... Στα σύγχρονα τουρκικά, η λέξη "yurt" χρησιμοποιείται ως συνώνυμο της "πατρίδας" ή του "κοιτώνα". Στα ουγγρικά ονομάζεται "jurta". Στα ρωσικά, η δομή ονομάζεται "yurta" (юрта), απ' όπου και διεθνοποιήθηκε η χρήση της λέξης."



Πολύ ωραίες πληροφορίες μπράβο Γιώργο!!!:beer:

George_M.
19/09/2021, 16:45
Κάθε φορά λέω πάει το τερμάτισε.. Πόσο ακόμα μακρυά θα φτάσει σ'ενα κ μόνο 24ωρο..:cry:λκαι κάθε φορά πέφτω έξω ρε τρελέ.. :lol:
Κοιτάω κ ξανακοιτάω στον χάρτη κ λέω δεν μπορεί..αυτό είναι 3ημερο για όλους...και όχι 1ημερο..:eek:
Οδηγείς πλέον με ασύλληπτο ένστικτο!!! :beer:

doctoras
20/09/2021, 07:54
Εκει με τα αγελαδια που τα πήρες κατα πόδας , λεω θα τα οδηγήσει μεχρι την στάνη, οπου ο βοσκός θα του ανοιξει την πορτα να τα βαλει μεσα και για να το ευχαριστήσει θα του κερασει τσιπουρακι περιοχής :) :)

Νομιζω σου απομενει ορεινή Αλεξανδρούπολη ημερήσιο για θα σπασεις ρεκορ!


Μπορεις τα πολυ μακρινα να τα σπασεις σε διήμερο ΣΚ για να εισαι λιγο πιο χαλαρος

billy84
20/09/2021, 16:17
Κάθε φορά λέω πάει το τερμάτισε.. Πόσο ακόμα μακρυά θα φτάσει σ'ενα κ μόνο 24ωρο..:cry:λκαι κάθε φορά πέφτω έξω ρε τρελέ.. :lol:
Κοιτάω κ ξανακοιτάω στον χάρτη κ λέω δεν μπορεί..αυτό είναι 3ημερο για όλους...και όχι 1ημερο..:eek:
Οδηγείς πλέον με ασύλληπτο ένστικτο!!! :beer:


Να σαι καλά Γιώργαρε :beer: !Η ανάγκη με έχει οδηγήσει σε τέτοιες εξορμήσεις.Μακάρι να είχα χρόνο και να τις έκανα πιο άνετα.Πολύ φοβάμαι όμως ότι όταν θα βρεθεί αυτός ο χρόνος δε θα έχω δυνάμεις(τόσο σύντομα δηλαδή! :lol:)



Εκει με τα αγελαδια που τα πήρες κατα πόδας , λεω θα τα οδηγήσει μεχρι την στάνη, οπου ο βοσκός θα του ανοιξει την πορτα να τα βαλει μεσα και για να το ευχαριστήσει θα του κερασει τσιπουρακι περιοχής :) :)

Νομιζω σου απομενει ορεινή Αλεξανδρούπολη ημερήσιο για θα σπασεις ρεκορ!


Μπορεις τα πολυ μακρινα να τα σπασεις σε διήμερο ΣΚ για να εισαι λιγο πιο χαλαρος



Τα πολύ μακρινά σίγουρα θα χρειαστούν διανυκτέρευση γιατί τα νούμερα δε βγαίνουν!

Να είσαι καλά φίλε!:beer:

airmav
21/09/2021, 07:30
μπραβο Βασιλη,
σκληρη σιδεροκωλη με μεγαλη αποζημιωση στο τελος... δεν μιλαμε για χιλιομετρα δεν εχει αξια....ευχομαι οι εικονες να σε βγαζουν απο τυχον αδιεξοδο στο μελλον οταν τις αναπολεις....

billy84
21/09/2021, 16:50
μπραβο Βασιλη,
σκληρη σιδεροκωλη με μεγαλη αποζημιωση στο τελος... δεν μιλαμε για χιλιομετρα δεν εχει αξια....ευχομαι οι εικονες να σε βγαζουν απο τυχον αδιεξοδο στο μελλον οταν τις αναπολεις....


Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!:beer:


Μακάρι να μη βρεθεί κανείς σε τέτοιο αδιέξοδο ώστε να ψάχνει διέξοδο στο παρελθόν του(με τις φωτογραφίες).Σε κάθε περίπτωση οι εμπειρίες μένουν!:cool:

νεοσσός
21/09/2021, 17:28
Τα πολύ μακρινά σίγουρα θα χρειαστούν διανυκτέρευση γιατί τα νούμερα δε βγαίνουν!
Πάει και ο Βασίλης... :p

Kickstart
24/09/2021, 08:05
καλα εγω το χω πει, εισαι η αιτια που το nc εχει μπει στη λίστα μου για μελλοντικη αγορα και φυσικα με τις απιστευτες σιδεροκωλες που διανυεις εισαι το μεγαλυτερο motivation για οσους δισταζουμε να βγουμε παραεξω συχνοτερα.

Παντα γερός να σαι να καμαρώνουμε τις ταξιδαρες σου.

Απορία...είχες μαζι κάνα συστηματακι απώθησης για αρκούδες;
τίποτα σπρέι ή κάτι σφυρίχτρες που υπάρχουν;

ξέρω οτι εκεί πάνω παίζει μεγάλη πιθανότητα για τετ α τετ.

RaGe_Raptor
24/09/2021, 08:22
Δεν έχω λόγια. :beer:
Έκανες ένα κομμάτι των τοπικών μου ασφαλτινων διαδρομών.

billy84
24/09/2021, 17:03
καλα εγω το χω πει, εισαι η αιτια που το nc εχει μπει στη λίστα μου για μελλοντικη αγορα και φυσικα με τις απιστευτες σιδεροκωλες που διανυεις εισαι το μεγαλυτερο motivation για οσους δισταζουμε να βγουμε παραεξω συχνοτερα.

Παντα γερός να σαι να καμαρώνουμε τις ταξιδαρες σου.

Απορία...είχες μαζι κάνα συστηματακι απώθησης για αρκούδες;
τίποτα σπρέι ή κάτι σφυρίχτρες που υπάρχουν;

ξέρω οτι εκεί πάνω παίζει μεγάλη πιθανότητα για τετ α τετ.


Σε ευχαριστώ φιλαράκι να είσαι καλά!:beer:

Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο μαζί μου.Τετ α τετ είναι εως απίθανο να έχεις με αρκούδα εκτός αν το θέλει η ίδια.Σε έχει ακούσει απο πολύ μακριά και έχει απομακρυνθεί ήδη(ακόμη και με τα πόδια να είσαι).Τώρα σκέψου οτι ακούει ένα μοτερ με εξάτμιση για ώρα μέχρι να σταματήσω στο σημείο και να συνεχίσω με τα πόδια.Τα σκυλιά είναι πιο επικίνδυνα στα βουνά.Εντάξει τώρα αν πέσω στην περίπτωση θα γίνει μάχη τύπου Revenant με τον Ντι Κάπριο!:lol:



Δεν έχω λόγια. :beer:
Έκανες ένα κομμάτι των τοπικών μου ασφαλτινων διαδρομών.


Κρίμα να μην έχω χρόνο να πιούμε κανα καφέ σε αυτό το απίστευτο μαγαζάκι στις όχθες του Νέστου.Το γούσταρα πολύ!Ωραία και τεχνική η διαδρομή μέχρι εκεί είμαι σίγουρος οτι θα την ευχαριστιέσαι κάθε φορά!:beer:

νεοσσός
24/09/2021, 18:36
Τετ α τετ είναι εως απίθανο να έχεις με αρκούδα εκτός αν το θέλει η ίδια.
https://www.youtube.com/watch?v=rEpd6YDnYEk

billy84
24/09/2021, 18:48
https://www.youtube.com/watch?v=rEpd6YDnYEk
:lol: θα παίρνω μαζί τσιγκινο σωβρακο για την πεζοπορία!