PDA

View Full Version : Αξίζει;



lansking
17/09/2021, 19:15
Αξίζει να στείλω στον μηχανικό μου να τσεκάρει ένα ΧΤ 125 Χ με 100.000χλμ; Ή θα είναι μάπα σταντέ; Το δίνει 650 ευρώ το παλικάρι. Είμαι 18 δεν έχω άλλη μηχανή, έχω βγάλει δίπλωμα και έχω μαζέψει 1300 ευρώ για να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.

Bowleno
17/09/2021, 21:44
Αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί όχι; Η τιμή είναι καλή, σχετικά πάντα με την κατάσταση του.
Με αυτά τα λεφτά ούτε παπι δεν...
Το πολύ να χρειαστεί ρεκτιφιέ, πιστόνι τσιμούχες κλπ με μικρό σχετικά κόστος και θα έχεις νέο μοτέρ

gior-gos
17/09/2021, 21:53
Αξίζει να στείλω στον μηχανικό μου να τσεκάρει ένα ΧΤ 125 Χ με 100.000χλμ; Ή θα είναι μάπα σταντέ; Το δίνει 650 ευρώ το παλικάρι. Είμαι 18 δεν έχω άλλη μηχανή, έχω βγάλει δίπλωμα και έχω μαζέψει 1300 ευρώ για να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.

125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/09/2021, 21:58
125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.
Διαφωνώ


Αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί όχι; Η τιμή είναι καλή, σχετικά πάντα με την κατάσταση του.
Με αυτά τα λεφτά ούτε παπι δεν...
Το πολύ να χρειαστεί ρεκτιφιέ, πιστόνι τσιμούχες κλπ με μικρό σχετικά κόστος και θα έχεις νέο μοτέρ

Συμφωνώ!

Panos76
18/09/2021, 00:33
Εξαρτάται..:D

Lioulios
18/09/2021, 00:48
Αν αξιζει για αγορα δεν ξερω ,αλλα σιγουρα αξιζει να στηλεις καποιον να το δει αν και εφοσον εισαι υποψυφιος αγοραστης που θελει να αγορασει και το σκεφτεται σοβαρα.
Τωρα τι θα σου πει ο μηχανικος ειναι αλλο θεμα .
Μετα θα δεις αν αξιζει η οχι η αγορα του .
Μπορει δηλ να θελει με το καλημερα πολλα λ7 για να ερθει στα ισα του ή απο την αλλη να ειναι καλοσυντηρημενο σενιο .

karellen
18/09/2021, 08:26
100.000 χλμ για ένα 125άρι είναι πάρα πολλά και επειδή 99% δεν είναι εκδρομικά πάει να πει ότι είναι σκισμένο στην πόλη.
Μην τσιγκουνεύεσαι τα λεφτά δώσε 300-400€ παραπάνω και πάρε ένα πιο αξιοπρεπές.

Εδιτ: το βρήκα το δικό σου στο καρ,είναι όντως ταλαιπωρημένο.

Bowleno
18/09/2021, 08:29
125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.

Να κάνεις με το παπί όσα θα έκανες με το ΧΤ; Μην τρελαθούμε κιόλας, έτσι; Το ένα είναι... Παπί με ότι συνεπάγεται, το άλλο είναι μοτοσυκλέτα κανονική έστω μικρή. Με 650 που αναφέρει μόνο διαλυμένο παπί παίρνεις. Εγώ θα το έπαιρνα αν μου έλεγε ο μηχανικός ότι με άλλα 300-350 γίνεται σένιο. Με ένα χιλιάρικο έχω μοτοσυκλέτα με "φρέσκο" μοτέρ και τα ρέστα κρανος, σουβλάκια, βενζίνες, ότι γουστάρει το παλικάρι...

toyar
18/09/2021, 08:49
Με τα λεφτα που εχεις μαζεψει το κανεις καινουριο
Καλυτερο απο καθε παπι και δεν κλεβεται τοσο
Βεβαιωσου οτι ειναι ισιο
Εγω θα το κοιταγα αν ειχα μαστορα εμπιστοσυνης

gior-gos
18/09/2021, 09:07
Να κάνεις με το παπί όσα θα έκανες με το ΧΤ; Μην τρελαθούμε κιόλας, έτσι; Το ένα είναι... Παπί με ότι συνεπάγεται, το άλλο είναι μοτοσυκλέτα κανονική έστω μικρή. Με 650 που αναφέρει μόνο διαλυμένο παπί παίρνεις. Εγώ θα το έπαιρνα αν μου έλεγε ο μηχανικός ότι με άλλα 300-350 γίνεται σένιο. Με ένα χιλιάρικο έχω μοτοσυκλέτα με "φρέσκο" μοτέρ και τα ρέστα κρανος, σουβλάκια, βενζίνες, ότι γουστάρει το παλικάρι...

Μη σου πω ότι με το παπί θα κάνει περισσότερα απ ότι με το χτ· το χτ με τα 125 ταλαιπωρημένα κυβικούλια των εκατό χιλιάδων χιλιομέτρων έτσι;
Αυτό τώρα που κάποιοι προτείνουν ελαφρά τη καρδία "έλα μωρέ πάρτο και σιγά, τι θα θέλει; το πολύ πολύ ένα ρεκτιφιεδάκι κει πέρα, ένα πιστονακι, μερικές φλατζούλες κι έχεις καινούριο μοτέρ με λεφτά ψίχουλα.." λες κι όλα αυτά είναι στραγάλια, τι να πω ρε παίδες; Συμβουλεύετε έναν νέοεισερχόμενο στο χώρο, που θέλει κάτι οικονομικό, με μηδαμινές γνώσεις, να πα να μπλέξει μ ένα χρέπι, μ έναν μηχανικό που κατά πάσα πιθανότητα θα τον γδύσει μ όλα αυτά τα ρεκτιφιεδάκια και τα πιστονάκια, με τελικό αποτέλεσμα εργασίας αμφίβολο και, εν τέλει, μ ένα μηχανάκι που χει φάει τα ψωμιά του..

ioannispar
18/09/2021, 09:25
Εγώ να σου πω πως εκτός των χρημάτων που θα δώσεις για service και επισκευή μοτέρ, θα χρειαστεί επίσης και επισκευή - αλλαγή :

1. Φρένα (δισκόπλακες - τακάκια - υγρά φρένων)
2. Ρουλεμάν τιμονιού
3. Ρουλεμάν τροχών
4. Λάστιχα
5. Αλυσιδογράναζα
6. Σέλα

και όταν θα δεις ότι χρειάζεται και σε άλλα επισκευή θα στεναχωρηθείς και θα έχεις δώσει και έναν σκασμό λεφτά!

:wave2:

motojojo
18/09/2021, 09:27
Με 650 παιρνεις παπι με τα ίδια χλμ. Οπότε αρχικά, σε ακαδημαικό επίπεδο κι εγω θα επέλεγα το χτ γιατί είναι μοτοσυκλετάκι.

Αρχικά θα κοίταζα τα περιφερειακά του. Δηλ να μη θέλει ένα σκασμό μαζέματα που ανεβάζουν το κόστος. Αυτά φαίνονται και με γυμνό μάτι υποθέτω, πόσο μαλλον του μηχανικού. Πλαστικά, ηλεκτρικά, αναρτήσεις. Οπότε το μόνο ερωτηματικό θα ήταν ο κινητήρας. Στη χειρότερη περίπτωση να χρειαστεί άνοιγμα φαντάζομαι το κόστος θα είναι μικρό, 300? 400 ευρω? Κι αυτή ειναι μια εκτίμηση που μπορεί να κάνει ο μηχανικός, ανταλλακτικά τόσο, δουλειά τόσο, συνολικά κάπου τόσο. Όσο το συνολικό κόστος μένει κάτω απο χιλιάρικο το βρίσκω καλό ντηλ, αρκεί όπως είπα τα περιφερειακά του να είναι καλά.

Στην καλύτερη να συνεχίζει να δουλεύει και όσο πάει. Τότε το ντηλ αποδεικνύεται ακόμα καλύτερο. Αλλά είναι λαχείο.

toyar
18/09/2021, 09:29
με τα λεφτα που διαθετει σε μεταχειρισμενο θα παει.....
δεν ειναι κακο να παρει κατι σε τιμη χωμα και να το στησει απ την αρχη

giorgosb
18/09/2021, 10:47
Σε YBR 125 θα πήγαινες; Με 1.300€ που διαθέτεις κάτι θα υπάρχει..

panavour
18/09/2021, 12:03
Μη σου πω ότι με το παπί θα κάνει περισσότερα απ ότι με το χτ· το χτ με τα 125 ταλαιπωρημένα κυβικούλια των εκατό χιλιάδων χιλιομέτρων έτσι;
Αυτό τώρα που κάποιοι προτείνουν ελαφρά τη καρδία "έλα μωρέ πάρτο και σιγά, τι θα θέλει; το πολύ πολύ ένα ρεκτιφιεδάκι κει πέρα, ένα πιστονακι, μερικές φλατζούλες κι έχεις καινούριο μοτέρ με λεφτά ψίχουλα.." λες κι όλα αυτά είναι στραγάλια, τι να πω ρε παίδες; Συμβουλεύετε έναν νέοεισερχόμενο στο χώρο, που θέλει κάτι οικονομικό, με μηδαμινές γνώσεις, να πα να μπλέξει μ ένα χρέπι, μ έναν μηχανικό που κατά πάσα πιθανότητα θα τον γδύσει μ όλα αυτά τα ρεκτιφιεδάκια και τα πιστονάκια, με τελικό αποτέλεσμα εργασίας αμφίβολο και, εν τέλει, μ ένα μηχανάκι που χει φάει τα ψωμιά του..

Όπως τα είπες είναι,βαρέλι δίχως πατο

alexis72
18/09/2021, 13:39
φιλε ,μαλλον αυτο εννοείς ...https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315870224-yamaha-xt-125x εγω σιγουρα θα το επαιρνα , αν επαιρνε κανονικα μπροστα το μοτερ κ κραταγε σωστα ρελαντι κ οχι να εσβηνε κ παλι απο την αρχη η ειχε αρρυθμιες στο γκαζι κλπ ,θελει ελεγχο αν ειναι τρακαρισμενο ...αν εχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ χαρτιά SOS κ ταιριαζουν με τον αριθμο πλαισιου και ΔΕΝ χρωστάει σε εφορίες τέλη κτεο κλπ ...αν εχει διαρροη λαδιων το μοτερ ,θελει ανοιγμα για επισκευή οποτε μακρυα αν ΔΕΝ πιανουν τα χερια σου ...ΕΛΕΓΧΟΣ αν δουλευουν φωτα ανορθωτης πηνια κ φυσικα βόλτα απο καποιον εμπειρο ,αν τραβαει το μοτερ η αν πατινάρει - αν ακουγονται οι βαλβιδες η η καδένα κλπ ,εχω οδηγησει παρομοιο xt125 κ πηγαινε μια χαρα για τα κυβικα του αλλα ηταν πολυ προσεγμενο -παντως απο αντ/κα υπαρχουν σχεδον τα παντα στην yamaha κυριως μοτερικά και παρα πολλα σε μεταχειρισμένα οποτε no problem απο θεμα ανταλλακτικών ...

νεοσσός
18/09/2021, 14:56
Μπορεί να περιμένει να μεγαλώσει λίγο, να αναβαθμίσει το δίπλωμά του, να μαζέψει περισσότερα χρήματα, ώστε να πάρει ένα KLE 500 και να είναι άρχοντας. :p

lansking
18/09/2021, 16:56
Μάγκες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απο αυτά που διάβασα μάλλον θα σκιππάρω την αγγελία και θα περιμένω να εμφανιστεί κάτι καλύτερο. Είμαι νέος εντελώς στον χώρο και δεν έχω ιδέα να κρίνω αν αξίζει μία αγορά, αλλά ευτηχώς έχω εναν πολύ καλο μηχανικό γνωστό που τον εμπιστεύομαι πολύ, απλα γενικά κοιτάω να μην τον ενοχλώ συνέχεια γιατί βρίσκω 2-3 αγγελίες την ημέρα και δε μπορώ να του τα στέλνω όλα, δε μου παίρνει καν χρήματα. Έχει και αυτός τον νου του σε αγγελίες. Ψάχνουμε XT 125 διότι είμαι κολλημένος με τα ΧΤ απο μικρός. Τώρα πέρα απο αυτό θα πήγαινα και σε XR της Honda καθώς το έχω οδηγήσει και μου άρεσε αρκετά. Πέρα απο ΧΤ και XR δε μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει κάτι άλλο, με έχουν ζαλίσει με το Remix της Daytona αλλα δεν έχω ιδέα να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.

billyka
18/09/2021, 18:18
Παρε ενα φθηνο παπι για αρχη αφου εισαι και νεος στον χωρο.Αργοτερα οταν μαζεψεις κι αλλα χρηματα πουλας το παπι και περνεις ενα Χτ 600.Το XR που λες φανταζομαι ξερεις οτι ουτε κλειδαρια εχει καθως ηταν η προταση της Χοντα στα εντουρο.Προσωπικα ειμαι της αποψης πως αν ειναι για λιγα κυβικα περνω παπι,δεν περνω κατι που μοιαζει με μεγαλη μοτοσυκλετα αλλα δεν ειναι..Δεν θελω δλδ για τις ιδιες επιδοσεις του μοτερ,να πληρωνω ακριβα περιφερειακα σερβις..

DRAKONET
18/09/2021, 19:13
δωστα προκαταβολη και με δοσεις παρε ενα καινουριο παπι !

panavour
18/09/2021, 20:48
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=25&condition=new&offer_type=sale&pg=1&price-from=%3E1000&price-to=%3C1500&sort=prd. Πάρε καινούργιο κινεζικό παπί ναχεις και την εγγύηση και άσε τα χρεπια στην ησυχία τους για να έχεις την ησυχία σου,άλλαζε τους και λαδακι κάθε 2000 χλμ και είσαι κύριος.Μαθε μπαλιτσα που έλεγε κι ο Αλέφαντος.

toyar
18/09/2021, 20:58
δλδ ενα φασον κινεζικο παπι του οποιου δεν ξερουμε να προφερουμε το ονομα ειναι καλυτερο απο ενα πληρως ανακατασκευασμενο επωνυμο μοτοσυκλετακι στα ιδια λεφτα;

dorso
18/09/2021, 21:48
Μην ασχολείσαι καθόλου με 125 αρι με τόσα χλμ.Βαρελι δίχως πάτο όπως σου είπαν.

panavour
18/09/2021, 22:28
δλδ ενα φασον κινεζικο παπι του οποιου δεν ξερουμε να προφερουμε το ονομα ειναι καλυτερο απο ενα πληρως ανακατασκευασμενο επωνυμο μοτοσυκλετακι στα ιδια λεφτα;

Ναι, άσε που δεν θα ναι στα ίδια λεφτά, γιατί το ανακατασκευασμένο είναι βαρέλι δίχως πατο και θα έχει και 2 χρόνια εγγύηση και cbs η και abs ίσως πλέον ,και ηλεκτρονική ανάφλεξη.

p@nos
18/09/2021, 22:42
Τα μισα παπια για πουλημα εχουν γυρισει 3 φορες το κοντερ και πωλουνται ολα με 40.000 χλμ . Αν δε σε νοιαζει εμφανισιακα που ειναι χρεπι, που εδω που τα λεμε αν απλα θες να κανεις καθημερινη μετακινηση, ειναι καλυτερο να μην εχεις garage queen, μαλλον αξιζει.

Βεβαιωσου απλα πως:

-δεν κανει σαν να βαρας κατσαρολες οταν δουλευει
-δεν βγαζει καπνους απο την εξατμιση
-παει ισια στο δρομο (αν δεν εχεις εμπειρια εσυ, βαλε καποιον που ξερει απο μηχανακια να το οδηγησει)
-δεν εχει ηλεκτρολογικα προβληματα, κομμενα καλωδια κλπ

Αν στα παραπανω παιρνει σε ολα τσεκ, χτυπα το ενα 500αρικο και παιζει να του κανεις αλλα 40.000 (σχετικα) απροβληματιστα.

Tallyban
19/09/2021, 13:12
Πολύ πιο φτηνά τα ανταλλακτικά στα παπιά από τα μοτοσυκλέτα και.Καμια σχέση.

Nomand
25/09/2021, 17:36
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315504001-derbi-senda-125
Αφού έχεις μαζέψει ένα ποσό δες και αυτό που πλησιάζει στα θέλω σου

billyka
25/09/2021, 19:17
Σε κενεζικο μοτερ παπιου παντως(λιφανεζος για την ακριβεια) το εχω λιωσει στο ντελιβερι 120-150 χλμ καθε μερα συνολο 60.000 αλλαζοντας λαδια καθε 3.000χλμ και το μονο που εχει παθει ειναι οτι πατιναρει απο τα συμπλεκταρισματα για σουζες