Σύνδεση

View Full Version : Yamaha Tracer7 2021. Αναρτήσεις



AlexTracer7
23/09/2021, 20:01
Καλησπέρα. Κοντά 4 μήνες είμαι κάτοχος ενός Tracer 7 2021. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αξίζει να γίνει αναβάθμιση στις αναρτήσεις. Μιλάμε για κοντά 2.000ε ή κοντά 3.000 για να μπουν μπροστά καλάμια upside down.
Οι αναρτήσεις που έχει είναι απλά απαράδεκτες. Ναι μεν ρυθμιζόμενες αλλά! 14 κλικ για απόσβεση επαναφοράς και μόνο τα 2 τελευταία διαφέρουν από όλα τα υπόλοιπα τα οποία βέβαια πάνε την απόσβεση από το 0 κατευθείαν στο 8 και το τελευταίο στο 10 (σε θέμα ταχύτητας επαναφοράς)
Το πίσω τα ίδια και είναι υπερβολικά σκληρό. Μετρημένο sag δικάβαλο 150 κιλά για να έρθει στα σωστά του πάνω κάτω 1 κλικ πριν το τέρμα χαλαρό.
Δεν ξέρω με τι σκεπτικό έβαλε η yamaha αυτές τις αναρτήσεις μετά από 4 χρονια παραπόνων για το παλιό Tracer αλλά πραγματικά είναι σκέτη κοροϊδία. Marketing και τίποτα άλλο.
Δεν είμαι κανένας λεφτάς. Δουλεύω όλη μέρα αλλά η μηχανή είναι το μεράκι μου και θέλω όταν ανεβαίνω απάνω να τα ξεχνάω όλα. Τρελαίνομαι για στροφές όχι για τελικές.
Αξίζει να γίνει αυτή η αναβάθμιση ή να κλάψω 1 με 1,5 χιλιάρικο να την δώσω και να πάρω κάτι άλλο?

Υ,Γ. Σε δύναμη με καλύπτει.

billy84
23/09/2021, 20:17
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις τόσα λεφτά.Πίσω μια κομπλέ ανάρτηση ναι + σωστό ελατήριο και λάδια μπροστά αλλά μέχρι εκεί.Πέρνα καμια βόλτα απο ανθρώπους του χώρου να σε κατατοπίσουν(Τασούλης,K-Shock).

basilis_k6
23/09/2021, 20:32
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις τόσα λεφτά.Πίσω μια κομπλέ ανάρτηση ναι + σωστό ελατήριο και λάδια μπροστά αλλά μέχρι εκεί.Πέρνα καμια βόλτα απο ανθρώπους του χώρου να σε κατατοπίσουν(Τασούλης,K-Shock).

ο τασουλης ειναι αυτος που θελει 500ευρω μονο για ενα κλικ στην συμπίεση?

alex και εγω ενα αμορτισερ θα άλλαζα. το μπροστινο ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα που δεν πιστευω οτι αξιζει η συγκεκριμενη μηχανη. ισως ταιριαζει απο T9.

AlexTracer7
23/09/2021, 20:36
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις τόσα λεφτά.Πίσω μια κομπλέ ανάρτηση ναι + σωστό ελατήριο και λάδια μπροστά αλλά μέχρι εκεί.Πέρνα καμια βόλτα απο ανθρώπους του χώρου να σε κατατοπίσουν(Τασούλης,K-Shock).

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μένω Κρήτη και δυστυχώς εδώ τα πράγματα είναι κάπως περιορισμένα σε αυτά τα θέματα. :(

basilis_k6
23/09/2021, 20:39
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μένω Κρήτη και δυστυχώς εδώ τα πράγματα είναι κάπως περιορισμένα σε αυτά τα θέματα. :(

παιζουν cartridge στα 600ε για το παλιο μοντελο. συντομα θα βγουν και για σενα. βαλε ενα αμορτισερ και αργοτερα βαζεις ενα τετοιο. θα γινει οπλο μετα, μολις το χαρεις μου το πουλας :lol:

ενα hyperpro πισω θα εβαζα, οχι κανα σουπερ ντουπερ αμορτισερ στο χιλιαρικο. με 600-700 θα βρεις.

AlexTracer7
23/09/2021, 20:45
παιζουν cartridge στα 600ε για το παλιο μοντελο. συντομα θα βγουν και για σενα. βαλε ενα αμορτισερ και αργοτερα βαζεις ενα τετοιο. θα γινει οπλο μετα, μολις το χαρεις μου το πουλας :lol:

ενα hyperpro πισω θα εβαζα, οχι κανα σουπερ ντουπερ αμορτισερ στο χιλιαρικο. με 600-700 θα βρεις.

Χαχα.. Εγώ έβλεπα Nitron , Ohlins , Bitubo.

S705
23/09/2021, 20:46
https://www.matrisdampers.com/en/prodotto/datasheet/tracer-7-7gt-20/

https://www.andreanigroup.com/prodotti/moto/FKS+229/?Yamaha+Tracer+700+20%3E+-+CARTUCCIA+NI+


έτοιμος:wave2:

AlexTracer7
23/09/2021, 20:49
https://www.matrisdampers.com/en/prodotto/datasheet/tracer-7-7gt-20/

https://www.andreanigroup.com/prodotti/moto/FKS+229/?Yamaha+Tracer+700+20%3E+-+CARTUCCIA+NI+


έτοιμος:wave2:

Αυτά μαζί με πίσω ανάρτηση με ρύθμιση προφόρτησης εξωτερική (βασικό γιατί είμαι 50/50 δικάβαλο) πάμε κοντά 1,500ε..

S705
23/09/2021, 20:51
Αυτά μαζί με πίσω ανάρτηση με ρύθμιση προφόρτησης εξωτερική (βασικό γιατί είμαι 50/50 δικάβαλο) πάμε κοντά 1,500ε..

σωστά. που τα 2 και 3 χιλιάρικα που είπες στο πρώτο ποστ?

AlexTracer7
23/09/2021, 20:55
σωστά. που τα 2 και 3 χιλιάρικα που είπες στο πρώτο ποστ?

Τα μπροστινά εδώ στην Ελλάδα έχουν 800+ και το πίσω 800+ βάλε και τα έξοδα τοποθέτησης. πάει κοντά 2.000
Τα 3 είναι με αλλαγή τα καλάμια.

S705
23/09/2021, 21:00
εδώ κάνεις κάποιο λάθος.

τα andreani όσο εχουν στο σαιτ τους τόσο κάνουν και Ελλάδα.

ο σπυλιωτης για τοποθέτηση τούς ζητά 70 εργασία .

το Matris αγορασμένο από αυτόν στα 850 ευρώ.

AlexTracer7
23/09/2021, 21:12
εδώ κάνεις κάποιο λάθος.

τα andreani όσο εχουν στο σαιτ τους τόσο κάνουν και Ελλάδα.

ο σπυλιωτης για τοποθέτηση τούς ζητά 70 εργασία .

το Matris αγορασμένο από αυτόν στα 850 ευρώ.

Ξανά λέω. Μένω Κρήτη. Εδώ δεν υπάρχουν τιμές Αθήνας.
Στα παραγγέλνει ο μηχανικός ή η Yamaha. Στην yamaha οι ohlins πάνε 1800 αγορά -15% έκπτωση και τσάμπα η τοποθέτηση αλλα! Θα πρέπει να καθίσω να ασχοληθώ μόνος μου για τις ρυθμίσεις.Δεν θα μπούν στον κόπο ούτε για το βασικό sag. Στον μηχανικό θα δώσω κάτι της παραπάνω αλλά θα ασχοληθεί με το setup.
Ίσως να πρέπει να ψάξω εκτός Ηρακλείου μήπως και βρω τις τιμές που λες ή η καλύτερη λύση για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι έγινε σωστά η δουλειά να έρθω Αθήνα ένα ταξιδάκι και τα παραπάνω που θα έδινα εδώ να τα δώσω σε εισιτήρια.

basilis_k6
23/09/2021, 21:14
Ξανά λέω. Μένω Κρήτη. Εδώ δεν υπάρχουν τιμές Αθήνας.
Στα παραγγέλνει ο μηχανικός ή η Yamaha. Στην yamaha οι ohlins πάνε 1800 αγορά -15% έκπτωση και τσάμπα η τοποθέτηση αλλα! Θα πρέπει να καθίσω να ασχοληθώ μόνος μου για τις ρυθμίσεις.Δεν θα μπούν στον κόπο ούτε για το βασικό sag. Στον μηχανικό θα δώσω κάτι της παραπάνω αλλά θα ασχοληθεί με το setup.
Ίσως να πρέπει να ψάξω εκτός Ηρακλείου μήπως και βρω τις τιμές που λες ή η καλύτερη λύση για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι έγινε σωστά η δουλειά να έρθω Αθήνα ένα ταξιδάκι και τα παραπάνω που θα έδινα εδώ να τα δώσω σε εισιτήρια.

σιγα ρε συ τα εισιτηρια. πρωι θα ερθεις βραδυ θα εισαι πισω και ποσο να σου παει? 100ευρω?
ο σπηλιωτης αν οντως κανει αυτη τη δουλεια ειναι απο το λιμανι 15 λεπτα, μια ευθεια ειναι και εφτασες.

S705
23/09/2021, 21:25
Και τι τις θες τις αναρτήσεις στην Κρήτη?
Εκεί δεν πάτε αργά αργα γιατί δεν έχετε δρόμους? :D

νεοσσός
23/09/2021, 21:43
Και τι τις θες τις αναρτήσεις στην Κρήτη?
Εκεί δεν πάτε αργά αργα γιατί δεν έχετε δρόμους? :D
Ανέβασε τον πήχη στην ταχύτητα ο karateo που κάνει κόντρες με τον Παπασούζα. :p

S705
23/09/2021, 22:21
Ανέβασε τον πήχη στην ταχύτητα ο karateo που κάνει κόντρες με τον Παπασούζα. :p

Αλήτες μηχανοβιοι παιδί μου!

billy84
23/09/2021, 23:31
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μένω Κρήτη και δυστυχώς εδώ τα πράγματα είναι κάπως περιορισμένα σε αυτά τα θέματα. :(


Δυστυχώς αλλάζει το πράγμα έτσι.Προσωπικά πάντως σε αυτήν την κατηγορία δε θα έκανα τίποτα περισσότερο απο αυτα τα 2 πράγματα που σου είπα.Μετά το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.Δε χρειάζεται πάντως, σίγουρα θα σε καλύψουν αυτές οι δύο βελτιώσεις.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/09/2021, 06:12
Ανέβασε τον πήχη στην ταχύτητα ο karateo που κάνει κόντρες με τον Παπασούζα. :p

:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/09/2021, 06:17
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μένω Κρήτη και δυστυχώς εδώ τα πράγματα είναι κάπως περιορισμένα σε αυτά τα θέματα. :(

Αλέξη καλημέρα! Έχεις υπόψη σου ενα τυπο που ασχολείται μόνο με αμορτισέρ στην εθνική ηρακλειου μοιρών λιγο μετά το ύψος του πεπαγνη?Δε θα εχανες τίποτα να τού έκανες μια ερώτηση! Ο τύπος είναι άπαιχτος. Ασχολείται μόνο με αναρτήσεις!
Αν ενδιαφέρεσαι να πας πες μού να σού πω που ακριβώς είναι.

nikosk2
24/09/2021, 06:49
Αλέξη καλημέρα! Έχεις υπόψη σου ενα τυπο που ασχολείται μόνο με αμορτισέρ στην εθνική ηρακλειου μοιρών λιγο μετά το ύψος του πεπαγνη?Δε θα εχανες τίποτα να τού έκανες μια ερώτηση! Ο τύπος είναι άπαιχτος. Ασχολείται μόνο με αναρτήσεις!
Αν ενδιαφέρεσαι να πας πες μού να σού πω που ακριβώς είναι.

BI MOTORS, εννοείς ??
ασχολείται και με αναρτήσεις

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/09/2021, 09:36
BI MOTORS, εννοείς ??
ασχολείται και με αναρτήσεις

Ενοειτε!Κανε ενα τηλέφωνο!

AlexTracer7
24/09/2021, 22:05
Και τι τις θες τις αναρτήσεις στην Κρήτη?
Εκεί δεν πάτε αργά αργα γιατί δεν έχετε δρόμους? :D

Χαχα! Μα γιατί το λες αυτό? Επειδή αν δεν σπάσεις ζάντα δεν σου δίνουν το δίπλωμα? Όντως εδώ η δρόμοι είναι Ουγκάντα. Λακούβα πάνω στην λακούβα. καρούμπαλο στο καρούμπαλο , φρεάτια 10 πόντους κάτω ή πάνω, οι στροφές το 95% είναι ανάποδη κλήση, η άσφαλτος είναι vilanova και για κερασάκι μπορεί να σου βγει από το πουθενά μεσα στην εθνική ένα κοπάδι κατσίκια και ο βοσκός να σε πυροβολήσει γιατί τις τρόμαξες και μπορεί να τους κόπηκε το γάλα. Αυτοί είμαστε. :beer:

STF
25/09/2021, 00:25
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις τόσα λεφτά.Πίσω μια κομπλέ ανάρτηση ναι + σωστό ελατήριο και λάδια μπροστά αλλά μέχρι εκεί.Πέρνα καμια βόλτα απο ανθρώπους του χώρου να σε κατατοπίσουν(Τασούλης,K-Shock).

Αυτά θα κάνεις που σου λέει ο Μπίλης και θα είσαι ΟΚ. Εκτός αν θέλεις να μπαίνεις πίστα, οπότε πήρες λάθος μηχανή.
Sag ρυθμίζεται για μονοκάβαλο με τον όποιον συνήθη φορεμένο εξοπλισμό (π.χ. μπότες, μπουφάν). Για δικάβαλο ότι καταφέρνεις με τη προφόρτιση και θα είσαι ΟΚ.
Τα υπόλοιπα που περιγράφεις ότι σκέφτεσαι αν θα τα ήθελες (ή αν πρέπει να τα θέλεις)... τα ακυρώνεις τη στιγμή που περιμένεις να στα ρυθμίζουν επαγγελματίες. Δεν είναι ντροπή ούτε κακό, αλλά πραγματικά στο 90% των αναβατών μάλλον δεν χρειάζονται. Έχεις δίκιο πάντως, στα περισσότερα συμβατικά Japan οι αποσβέσεις δεν "ακούνε" καλά, δε ξέρω μόνο πόσο πραγματικό πρόβλημα είναι στη συνήθη χρήση ενός Tracer 7.

AlexTracer7
07/05/2022, 13:46
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ψάχνω πολύ καιρώ να βρω κάποιον ειδικό εδώ στην Κρήτη. Θα μιλήσω και θα σας πω εντυπώσεις :beer: