PDA

View Full Version : Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...



Σελίδες : [1] 2 3

ptc
30/09/2021, 11:33
Λοιπον... Εχω παρει μια σημαντικη αποφαση αυτες τις μερες, να ξεκινησω σπουδες παραλληλα με τη δουλεια μου. Τι σημαινει αυτο πρακτικα. Μια ή δυο μετακινησεις την ημερα των 40χλμ (20+20) -οποτε μινιμουμ 40χλμ, και κανα δυο φορες τη βδομαδα 80χλμ- καθως σχολη και δουλεια ειναι στην αλλη ακρη της πολης. Να μετακομισω δε θελω καθως μενω σε ιδιοκτητο σπιτι. Θελω να χρησιμοποιω οσο γινεται μηχανη και για λογους οικονομιας καυσιμου αλλα κυριως οικονομιας χρονου. Δε με παιρνει να μπλεκω στην κινηση του περιφερειακου οποτε εχει υποψια ψιχαλας και παιρνει ολη η πολη το αμαξι. Επισης το αμαξι το χρειαζεται και η γυναικα καποιες φορες οποτε οσο λιγοτερο το χρειαζομαι τοσο το καλυτερο.

Τα εβαλα κατω και το σκεφτηκα λοιπον. Οσο και αν τα σιχαινομαι, η λογικη λεει να παω σε σκουτερ. Χρονος για πιστες δε θα υπαρχει ετσι κι αλλιως, προστασια απο λασπονερα και κρυο ειναι must. Θελω κατι μινιμουμ 250 κυβικα, οσο το δυνατο να θυμιζει μηχανη στην οδηγηση (να εχει μεγαλες ροδες, σχετικα κανονικο πλαισιο, ανθρωπινες αναρτησεις). Οι χωροι δεν ειναι τοσο θεμα, ενα κρανος κατω απο το καθισμα και μια μεγαλη μπαγκαζιερα με καλυπτουν. ABS ειναι επιθυμητο αλλα οχι απαραιτητο, αφου δε θα κινουμαι εντος πολης αλλα κυριως περιφερειακο Θεσσαλονικης. Το να ειναι εντιεμπορικο το θεωρω πελονεκτημα αφου θα παρκαρω στο δρομο. Το Ζ υπολογιζω να το δωσω καπου στα δυομιση χιλιαρικα, οποτε ενα μπατζετ στα 3000€ μπορω να διαθεσω. Ιδανικα θα ηθελα ενα Integra 700 αλλα εκει ξεφευγω στα λεφτα. Και καθως τα διδακτρα της σχολης ειναι γερο ποσο δε θελω να κανω παραπανω ανοιγματα.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια.

o teos
30/09/2021, 12:14
Xmax 250 - 2015-2016...ψαχτο...ίσως πας στα 3500 αλλά θα γίνει δουλίτσα.. ;)

Panos76
30/09/2021, 12:23
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315621938-honda-nc-700 πολλά Km!

Για εμένα αξίζει να πας στο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315044183-honda-nc700x από πολλές απόψεις.

Ασφάλεια, αξιοπιστία, μεγάλο βεληνεκές αποστάσεων, κλπ, όλα αυτά μεταφράζονται σε εξοικονόμηση χρήματος και χρόνου.

lleonidas
30/09/2021, 12:24
Μια χαρά τα σκέφτηκες, είναι ιδανική λύση για τη χρήση που θα κάνεις.
Με budget τρια χιλιάρικα, θα επέλεγα Beverly 350 ή αν βρεις κάποιο SH 300.

DoctoR_k6
30/09/2021, 12:44
Για προστασια απο λασπονερα, κρυο (εως ενα σημειο) πας για σκουτερ κανονικοτατο.
Τωρα θες κατι μαντζοβολο κ σπιρτοζικο (Beverly 350/Sh300) η σε βαρκα φαση (Kymco/Sym κ λιγο απο X Max)?
Βρισκεις με λιγο ψαξιμο απο ιδιωτες...
Να εχει ABS κ μη σου πω κ τραξιο.
Εχετε κ κατι δρομους εκει πανω δραμα...


Υ.Γ Εγω τα τελευταια 4 χρονια με το 350 στις βροχες με συνδυασμο τραξιο κ καλο λαστιχο εριχνα κ στον Βερμιουλεν αμα λαχει.

ptc
30/09/2021, 12:58
Να πω παιδια πως τα 3000 ειναι οντως ταβανι. Αν μπορουσα να παω παραπανω θα επαιρνα το Ιντεγκρα χωρις σκεψη και δε θα ανοιγα καν το νημα. Αλλα τα διδακτρα μου ειναι 5200 το ετος, οποτε πρεπει να σφιξουν οι κωλοι.

Οπως λεει ο doctor θελω προστασια απο νερο, οποτε σκουτερ μονο. Δεν μπορω να βαζω και να βγαζω αδιαβροχα 4 φορες τη μερα, θα σπασουν τα νευρα μου. Αν γινεται το θελω οσο το δυνατον λιγοτερο μπανιεροειδες....

Το beverly 350 δειχνει πολυ ωραιο και με λιγο ψαξιμο απο ιδιωτη πιστευω ειναι εντος μπατζετ.

Κατι 300αρια ιταλικα που ηταν και λιγο "σπορ"; Nexus και ενα αντιστοιχο της Aprilia. Λενε τπτ αυτα ή μακρια κι αγαπημενοι;

karateo
30/09/2021, 13:07
sh300
δές να έχει επισκευαστεί η πίσω μετάδοση με τα γρανάζια/άξονα/ρουλεμάν και να μήν καίει πολύ λάδι. Και να μήν χάνει λάδια απο καμιά τρόμπα ψυκτικού!

άπαιχτο οδικά με τους μεγάλους τροχούς και το πλαίσιο του
φρενάρες και καίει 3.5-4.0

επίσης τα σερβις είναι παιχνιδάκι

beverly με τίποτα για μένα

Panos76
30/09/2021, 13:09
Δεν μπορω να βαζω και να βγαζω αδιαβροχα 4 φορες τη μερα, θα σπασουν τα νευρα μου. Αν γινεται το θελω οσο το δυνατον λιγοτερο μπανιεροειδες....


Με το σκούτερ βρέχεσαι κανονικότατα παντού. Είναι υπερεκτιμημένη η άποψη για προστασία από τη βροχή. (δεν λέω για νερά στο δρόμο, αλλά για βροχή από τον ουρανό..)

Ωστόσο, αν μιλάμε για την όποια κάλυψη η μπανιεροειδή φόρμα είναι αυτή που την προσφέρει.

Επειδή ο περιφερειακός είναι καρμανιόλα - ειδικά το πρωί - σίγουρα το καλύτερο λάστιχο και μεγάλους τροχούς.

ptc
30/09/2021, 13:16
Με το σκούτερ βρέχεσαι κανονικότατα παντού. Είναι υπερεκτιμημένη η άποψη για προστασία από τη βροχή. (δεν λέω για νερά στο δρόμο, αλλά για βροχή από τον ουρανό..) .

Εγω Πανο λεω για νερα απ΄το δρομο. Αλλο να εχει βραχει απ΄τη βροχη το τζιν σου (που με μια κουβερτα στα ποδια ισως κι αυτο να σωθει ως ενα σημειο) και αλλο να εχεις λουστει με ο,τι λασπη, λαδι, κτλ εχει ο δρομος. Το πρωτο ειναι νερο, θα στεγνωσει το παντελονι σε μιση ωρα και εισαι κομπλε, με το δευτερο τι κανεις.

Πλην βαριας βροχης νομιζω στο σκουτερ θα την παλευω μονο με το πανω αδιαβροχο. Αν εχω λαθος εντυπωση ας με διορθωσουν οι κατοχοι.

edit: Οταν λεω για αδιαβροχο μιλαω για παντελονι, που εχει τη μανουρα του στο βαλε βγαλε. Το πανω δε με απασχολει, το χειμωνα το φοραω πολλες φορες κι ας μη βρεχει μονο για την αντιανεμικη προστασια του.

DoctoR_k6
30/09/2021, 13:19
Για πολυ βροχη θες αδιαβροχο σιγουρα. Σε πολλους η κουβερτα κανει δουλεια στα ποδια αλλα στο σωμα θελεις το αδιαβροχο.
Η ζελατινα παντως κοβει παρα πολυ κρυο κ βροχη.
SH αν βρεις κανα καλο που να μην εχει αλλαξει αυτα τα λιγα που λεει ο karateo προχωρα...
Εμενα προσωπικα η θεση οδηγησης στο SH δεν με βολεψε σε σχεση με το beverly.
Το Nexus εχει 15αρι μπροστα αν θυμαμαι καλα.

Για εμενα περα απο το ABS pου δεν πρεπει καν να το συζητας αν θα το εχει η οχι κοιτα να εχεις κ τραξιο.
Θα με θυμηθεις στις βροχες οταν ανοιγεις γκαζι υπο κλιση...

karateo
30/09/2021, 13:21
25χλμ σε καταρακτώδη βροχή με το SH Και είχα βραχεί ελάχιστα στα μπούτια όσο κατέβαζε το μπουφάν μόνο
βέβαια ήμουν συνέχεια σε κίνηση και δεν σταματούσα πχ σε φανάρια

PaNick67
30/09/2021, 13:52
Εγω Πανο λεω για νερα απ΄το δρομο. Αλλο να εχει βραχει απ΄τη βροχη το τζιν σου (που με μια κουβερτα στα ποδια ισως κι αυτο να σωθει ως ενα σημειο) και αλλο να εχεις λουστει με ο,τι λασπη, λαδι, κτλ εχει ο δρομος. Το πρωτο ειναι νερο, θα στεγνωσει το παντελονι σε μιση ωρα και εισαι κομπλε, με το δευτερο τι κανεις.

Πλην βαριας βροχης νομιζω στο σκουτερ θα την παλευω μονο με το πανω αδιαβροχο. Αν εχω λαθος εντυπωση ας με διορθωσουν οι κατοχοι.

edit: Οταν λεω για αδιαβροχο μιλαω για παντελονι, που εχει τη μανουρα του στο βαλε βγαλε. Το πανω δε με απασχολει, το χειμωνα το φοραω πολλες φορες κι ας μη βρεχει μονο για την αντιανεμικη προστασια του.

Η κουβερτα κοβει κρυο και βροχη. Σε συνδυασμο με ζελατινη ψηλη θα εισαι αρκετα προστατευμενος. Ομως αν κανεις τοσο μεγαλες διαδρομες μπορει να φυγεις με ψιχαλα και να βρει κατακλυσμος στον δρομο. Εκει μονο με κουβερτα την πατησες.

Θα ελεγα κι εγω για SH αλλα αν δοκιμασεις την μεταδοση του Beverly 350 μαλλον θα γλυκαθεις. Το οποιο πρεπει να εχει καλυτερη προστασια απο αερα επειδη σε βαζει πιο πισω. ΜΕ το SH θα κουτουλας στην ζελατινα.

Α και δεν υπαρχει τροπος να τσεκαρεις αν καιει λαδια. Οταν φτασει να μυριζει ζεστο η να καπνιζει, καιει ΠΟΛΥ!

kachius
30/09/2021, 13:57
Κατι 300αρια ιταλικα που ηταν και λιγο "σπορ"; Nexus και ενα αντιστοιχο της Aprilia. Λενε τπτ αυτα ή μακρια κι αγαπημενοι;

Της Aprilia είναι το Atlantic, είχα το 250, και τώρα έχω το 300αρί!
Πρακτικά, πήρα το ίδιο μότο 2 φορές, οπότε είμαι κάπως προκατειλημμένος :D

Πολύ βολικό μηχανάκι, πολλοί χώροι (σε συνδυασμό με μπαγκαζιέρα 48λ, τύφλα να'χει το αυτοκίνητο, παώ σουπερ μάρκετ κανονικότατα).
Ωραίο γκαζάκι (για τα δεδομένα και τα κυβικά) και πολύ καλή συμπεριφορά, με ωραία, φρέσκα λαστιχάκια στρίβεις πολύ ωραία!!

Στα πολύ θετικά του για εμένα η 2η θέση που έχει για τα πόδια μπροστά (εκεί τα βάζω συνέχεια)!

Είναι αρκετά βαρύ και δίνει μια κάποια καλύτερη αίσθηση, αλλά παραμένει "σκουτεράκι" κατά τα λοιπά (έχει όλη την ευκολία).
Καίει ~13€ για 200 χλμ (κάπου στα 4λτ/100χλμ χοντρικά), λαστιχάκια ~100€ για 2γομα.

Από σκουτερ είχα παλιότερα και το SH150, αλλά δε με ενθουσίαζε, σαν παπάκι ήταν (έχει και αυτό τα θετικά του βέβαια).
Γενικά από μεγαλύτερα μηχανάκια προέρχομαι και εγώ, παπάκι πήρα πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια σε "μεγάλες".
Το συγκεκριμένο σκουτερ το έχω ευχαριστηθεί πολύ (εξ ου και το πήρα και 2η φορά πρακτικά), και για την καθημερινότητα το προτίμησα έναντι της κούκλας trident που είχα...!


υ.γ: α! πρέπει να βρέχει δυνατά και να ακινητοποιηθείς αρκετή ώρα για να βραχούν τα πόδια σου!
Βέβαια, πάντα θα σε βρέξει διερχόμενο όχημα, οπότε εγώ αδιάβροχο παντελόνι φοράω αν βρέχει ήδη ή είναι σίγουρο ότι θα με πιάσει στο δρόμο

karateo
30/09/2021, 14:03
Α και δεν υπαρχει τροπος να τσεκαρεις αν καιει λαδια. Οταν φτασει να μυριζει ζεστο η να καπνιζει, καιει ΠΟΛΥ!

Αν ξεβιδώσει την εξάτμιση να δεί στην έξοδο του κινητήρα δεν φαίνεται? Δε γνωρίζω απλά ρωτάω. Και δε ξέρω αν μπορεί να φανεί αν είναι 100ml/1000χλμ ή 500ml/1000χλμ!

Εγώ είμαι 1.90 και είχαν την puig sport και δεν κουτουλούσα. Αν μπεί κουβέρτα και ένα μπουφάν που κάπως να δένονται με χριτς χρατς δεν θα μπαίνει σταγόνα και κατακλυσμό να κάνει.


Βέβαια στο MT07 στα 120-140 ένιωθα ότι έτρωγα λιγότερο αέρα στο κράνος!

Μέ ξεχνάτε το ίσιο πάτωμα του SH που είναι φανταστικό.
Θέμα είναι όντως η θέση οδήγησης. Δε ξέρω αν σε κανένα moto-k μπορούν να κάνουν τίποτα.

PaNick67
30/09/2021, 14:35
Αν ξεβιδώσει την εξάτμιση να δεί στην έξοδο του κινητήρα δεν φαίνεται? Δε γνωρίζω απλά ρωτάω. Και δε ξέρω αν μπορεί να φανεί αν είναι 100ml/1000χλμ ή 500ml/1000χλμ!

Εγώ είμαι 1.90 και είχαν την puig sport και δεν κουτουλούσα. Αν μπεί κουβέρτα και ένα μπουφάν που κάπως να δένονται με χριτς χρατς δεν θα μπαίνει σταγόνα και κατακλυσμό να κάνει.


Βέβαια στο MT07 στα 120-140 ένιωθα ότι έτρωγα λιγότερο αέρα στο κράνος!

Μέ ξεχνάτε το ίσιο πάτωμα του SH που είναι φανταστικό.
Θέμα είναι όντως η θέση οδήγησης. Δε ξέρω αν σε κανένα moto-k μπορούν να κάνουν τίποτα.

Δεν νομιζω να δεχθει κατοχος να γινει κατι τετοιο, ουτε αγοραστης να το πληρωσει.


Δεν ξερω για puig κλπ, μιλαω για την εργοστασιακη που βαζει ο Σ. Εκανα βολτα ενα φιλου και εκτος του οτι δεν οδηγεις με ανοιχτη ζελατινα γιατι σχεδον ακουμπαει, στο φρεναρισμα κοπανας πανω της. ΟΚ μαθαινεις να το αντιμετωπιζεις, αλλα δεν ειναι ωραιο.

Α, το καλο στο SH ειναι οτι παιρνει χουφτες για το κρυο.

Nitse3
30/09/2021, 14:53
Τα nexus είναι αρκετά παλιά πλέον νομίζω καλύτερα sr max για πιο καινούριο. Έχει ο Morx από το forum αν δεν κάνω λάθος.

ptc
30/09/2021, 15:03
Τα nexus είναι αρκετά παλιά πλέον νομίζω καλύτερα sr max για πιο καινούριο. Έχει ο Morx από το forum αν δεν κάνω λάθος.

Μπράβο, αυτό ήταν το Aprilia που θυμόμουν. Μου αρέσει πολύ το σουλούπι του αν και δεν παίζει abs σ'αυτά. Θα εναι και αντικλεπτικό από μόνο του πάντως λογικά. :D

Το Atlantic που αναφέρθηκε το βλέπω να έχει πολύ μικρά ροδάκια, που είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω.

stefanos
30/09/2021, 15:17
Ωραίος τίτλος, το "καταντήσαμε".
Καλό και το 300αρι σκούτερ για αυτές τις δουλειές, υπολογίζεις ένα έξοδο για tucano urbano ποδίτσα και χουφτίτσες https://www.e-moto.gr/el/10344_0_%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%87%CE%BF%CF%8D%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%82-tucano-urbano-r362x-R362X.htm
και είσαι κύριος (χωρίς μηχανή όμως).

pektis
30/09/2021, 15:40
Θα σου προτεινα το sh300...Μια φορα το ειχα οδηγησει και με τις 16αρες ζαντες μου φανηκε πολυ ασφαλες...(ιδιαιτερα περνωντας πανω απο ''σαμαρακια'')
Απο εκκινηση μια χαρα παει :)

lospsi
30/09/2021, 15:53
Beverly, τίμιο, αξιόπιστο, ΦΘΗΝΗ συντήρηση. Σκάρτα 4lt/100km, καλοί χώροι.
Yamaha xmax, πλέον αρκετά ακριβό, αισθητά ακριβότερη συντήρηση. Περίπου 4lt/100km επίσης, καλοί χώροι.
Τα είχα /έχω και τα δύο.

Γενικότερα, ίσως με τα γιαπωνέζικα να έχεις ακριβότερη συντήρηση. Καλές περιπτώσεις και τα κορεατικά, όμως ότι έχω δει μέχρι στιγμής παλιώνει άσχημα, δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή η διαφορά σε τιμή στο βάθος χρόνου.

Όμως, επειδή ψάχνεις με συγκεκριμένο μπάτζετ:
Ότι βρεις πιο καινούργιο (χρονολογικά και χιλιομετρικά) στο μπάτζετ που διαθέτεις, με abs.

Τώρα, για οδική συμπεριφορά, γκάζι κτλ, προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο, δεν είναι αυτό που κοιτάω σε σκούτερ.

Pew
30/09/2021, 19:34
Πετρο νομιζω ειχαμε ξανακανει την κουβεντα.
Απο Επταπυργιο παω Βουλγαρη απο τοτε που μετακομισα θεσσαλονικη, μεσω περιφερειακου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Δ-Π για τη δουλεια μου.
Αμαξι παιρνω μονο αν σηκωθω και ηδη εξω ριχνει καρεκλοποδαρα και δεν ειμαι σε mood να βραχω. Σπανια δηλαδη!

Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!


Υ.Γ. Ηθελα να το αλλαξω με καποιο συγχρονο (nexus εχω, SR Max whatever!) καθως κλεινει 6ετια!
Ο ΜΟΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ λογος που δεν το αλλαζω, ειναι γιατι δεν συμπαθω τα Sym/Kymco.
Μονο αυτα τα ρημαδια μπορουν να καλυψουν χερια ποδια κορμο οπως αυτο!
Ηθελα το καινουριο BV400 ... αλλα η τιμη του ειναι αντε γεια. Ομοιως και το Xmax 300.
Με οποιοδηποτε απο τα παραπανω δυο, ειναι μεγαλη η παραχωρηση που θα πρεπει να κανω ως προς την προστασια απο τα καιρικα.
Εχω κατεβασει την αγγελια εδω και κανα μηνα. Εχω 76000χλμ και πραγματικα οταν και αν βροντηξει, το φτιαχνω και συνεχιζω.

Αν σου αρεσει το Sr Max, μπορω να σε βοηθησω να διαλεξεις ενα ανταξιο των χρηματων.
Ειναι αξιοπιστο μεχρι αηδιας και προσωπικα θα το προτεινα αν ειναι προσεγμενο και 1ο χερι!

DoctoR_k6
30/09/2021, 22:46
Πετρο νομιζω ειχαμε ξανακανει την κουβεντα.
Απο Επταπυργιο παω Βουλγαρη απο τοτε που μετακομισα θεσσαλονικη, μεσω περιφερειακου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Δ-Π για τη δουλεια μου.
Αμαξι παιρνω μονο αν σηκωθω και ηδη εξω ριχνει καρεκλοποδαρα και δεν ειμαι σε mood να βραχω. Σπανια δηλαδη!

Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!


Υ.Γ. Ηθελα να το αλλαξω με καποιο συγχρονο (nexus εχω, SR Max whatever!) καθως κλεινει 6ετια!
Ο ΜΟΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ λογος που δεν το αλλαζω, ειναι γιατι δεν συμπαθω τα Sym/Kymco.
Μονο αυτα τα ρημαδια μπορουν να καλυψουν χερια ποδια κορμο οπως αυτο!
Ηθελα το καινουριο BV400 ... αλλα η τιμη του ειναι αντε γεια. Ομοιως και το Xmax 300.
Με οποιοδηποτε απο τα παραπανω δυο, ειναι μεγαλη η παραχωρηση που θα πρεπει να κανω ως προς την προστασια απο τα καιρικα.
Εχω κατεβασει την αγγελια εδω και κανα μηνα. Εχω 76000χλμ και πραγματικα οταν και αν βροντηξει, το φτιαχνω και συνεχιζω.

Αν σου αρεσει το Sr Max, μπορω να σε βοηθησω να διαλεξεις ενα ανταξιο των χρηματων.
Ειναι αξιοπιστο μεχρι αηδιας και προσωπικα θα το προτεινα αν ειναι προσεγμενο και 1ο χερι!

Ποιο είναι αυτό το σκούτερ που έχεις? Να το κάνουμε εικόνα κ εμείς.

Pew
30/09/2021, 22:56
Ποιο είναι αυτό το σκούτερ που έχεις? Να το κάνουμε εικόνα κ εμείς.

Aprilia Sr300 ... rebadged Gilera Nexus 300 στην ουσια.

ptc
30/09/2021, 23:21
Να πω ότι από πλευράς εμφάνισης είναι το μόνο που μου κάνει κάτι το sr.

Βέβαια η λογική λέει αυτό που είπε ο ψηλός πιο πάνω. Ό,τι πιο καινούριο σηκώνει το μπάτζετ.

lospsi
01/10/2021, 06:17
Να πω ότι από πλευράς εμφάνισης είναι το μόνο που μου κάνει κάτι το sr.

Βέβαια η λογική λέει αυτό που είπε ο ψηλός πιο πάνω. Ό,τι πιο καινούριο σηκώνει το μπάτζετ.

Τα έχεις οδηγήσει αυτά τα Sr ή Nexus?
Δεν έχουν καλούς χώρους, ούτε στη ποδιά, ούτε κάτω από τη σέλα. Επίσης, η θέση οδήγησης θυμίζει περισσότερο μηχανή (μοταρντ) παρά σκούτερ, με ότι αυτό συνεπάγεται σε θετικά και αρνητικά.

Φωτό χειμερινής διαβίωσης ( το προηγούμενο γαϊδουράκι, τώρα έχω το ίδιο με ΑΒS)

lospsi
01/10/2021, 06:19
Φωτό

DoctoR_k6
01/10/2021, 08:03
Μπορει να ειναι σκουτερ με οτι συνεπαγεται αυτο...αλλα οταν μιλαμε για το μεσο που κανεις καθημερινα τα πιο πολλα χλμ αν δεν σε νοιαζει το στησιμο/οδηγηση τι αλλο να σε νοιαξει?
Αν ειναι να παρεις ενα σκουτερ που δεν οδηγειται με κινδυνο να φας τα μουτρα σου δεν αξιζει.
Οποτε οδηγεις 3-4 κ διαμορφωνεις αποψη.
Εγω ας πουμε στο Nexus δεν κουμπωσα ποτε. Δεν θα μπορουσα ποτε να το εχω για commuter. Ενιωθα οτι το μπροστινο ειναι αλλου γι αλλου.
Εχω κ το κακο πως το σκουτερ το παω καπως γοργα βεβαια...αλλος μπορει να παει τσου κου τσου κου (:D ) κ να μην τον ενδιαφερει.

yannis24
01/10/2021, 08:19
Να πω και εγω την γνωμη μου ....
SYM GTS 250 εχω....
120κμ την ημερα συνολικα.....
με βροχη-κρυο-αερα......
176.000κμ συνολικα στο κοντερ.... ( στο προ-τελευταιο ΚΤΕΟ δεν με πιστεψαν, και μου εγραψαν οτι τα γυρισα......ενω τους εδειχνα το sevice book οτι το προσεχω σχολαστικα !! :lol::lol::lol::lol:)
καταναλωση με τον ρυθμο που οδηγαω 3.5lt/100κμ.
καλη καλυψη απο τον αερα-βροχη εχω...ειμαι ομως και ενα τερας 1.70 !!!!

ειμαι σε φαση να το αλλαξω τωρα......ψαχνω για Cruisym 300....που βασικα ειναι σχεδον το ιδιο πιο καινουργιο.....

αυτα

kachius
01/10/2021, 09:22
Μπορει να ειναι σκουτερ με οτι συνεπαγεται αυτο...αλλα οταν μιλαμε για το μεσο που κανεις καθημερινα τα πιο πολλα χλμ αν δεν σε νοιαζει το στησιμο/οδηγηση τι αλλο να σε νοιαξει?
Αν ειναι να παρεις ενα σκουτερ που δεν οδηγειται με κινδυνο να φας τα μουτρα σου δεν αξιζει.
Οποτε οδηγεις 3-4 κ διαμορφωνεις αποψη.
Εγω ας πουμε στο Nexus δεν κουμπωσα ποτε. Δεν θα μπορουσα ποτε να το εχω για commuter. Ενιωθα οτι το μπροστινο ειναι αλλου γι αλλου.
Εχω κ το κακο πως το σκουτερ το παω καπως γοργα βεβαια...αλλος μπορει να παει τσου κου τσου κου (:D ) κ να μην τον ενδιαφερει.

Σωστό, θα πρέπει να οδηγήσεις κάποια να δεις πως σου φαίνεται εσένα.
Το κακό με τα σκούτερ όταν δεν έχεις εμπειρία μαζί τους, παρά μόνο με "κλασσικές" μοτοσυκλέτες, είναι ότι είσαι αλλού για αλλού.
Εμένα τουλάχιστον πήρε αρκετό καιρό να συνηθίσω τη θέση οδήγησης (βασικά, την έλλειψη μοτοσυκλέτας ανάμεσα στα πόδια σου!), οπότε δε θα καταλάβεις και πολλά.
Αλλά συγκριτικά μεταξύ αυτών που θα δοκιμάσεις, θα έχεις ένα μέτρο.

cornell
01/10/2021, 09:55
Κάτοχος sr max 300.
Το μόνο κοινό που έχει με scooter είναι η αυτόματη μετάδοση.
Sport οδηγική συμπεριφορά με τάση να βουτάει το μπροστινό στις στροφές.
Πιο ψηλό σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οι καθρέφτες θέλουν προσοχή γιατί βρίσκουν στα αυτοκίνητα καθώς κάνεις διήθηση.
Φρένα καλά με σωληνάκια υψηλής, abs όμως δεν έχει.
Κατανάλωση 3.5l περίπου.
Κάτω από την σέλα χωράει ενα full face κράνος.
Θέση οδήγησης όρθια και ελαφρώς μπροστά.

giorgos.boun
01/10/2021, 10:35
Κάτι δεν έχω καταλαβει καλα.
Λέτε κάποιοι ότι είναι καλυτερα να πάει σε xmax, Honda, απριλια ή μπεβερλι του 11-12-13-14 φαντάζομαι από το να πάει να πάρει ο άνθρωπος ένα sym hd300 ας πούμε του 19-20; Στα ίδια λεφτά;
Καταλαβα καλα;;;

ptc
01/10/2021, 10:54
Το SR δεν το εχω οδηγήσει παιδιά, αλλά αν προχωρώντας μένει όντως στις επιλογές πιστεύω πως ο Βαγγέλης (pew) θα μου το δώσει μια γύρα.

Scooter γενικά εχω οδηγήσει κάποια (xmax250, sh300, Beverly 250, sym xciting και kymco downtown 300), αλλά να πω την αλήθεια όλα το ίδιο άθλια μου είχαν φανεί. Αυτό που σίγουρα με χάλασε περισσότερο είναι το ίσιο πάτωμα (πχ sh300) αλλά μάλλον είναι επειδή απέχει ακόμα πιο πολύ από μοτοσυκλέτα που έχω συνηθίσει.

Θα πρέπει να τα δω ξανά με ψύχραιμο μάτι και με βάση τη λογική. Αλλά ρε γμτ αυτά τα sym και kymco ειδικά με χαλάνε πολύ στο μάτι. Και είμαι άνθρωπος που γενικά δε δίνω βάση στην εμφάνιση.

teogtp
01/10/2021, 10:54
Κάτι δεν έχω καταλαβει καλα.
Λέτε κάποιοι ότι είναι καλυτερα να πάει σε xmax, Honda, απριλια ή μπεβερλι του 11-12-13-14 φαντάζομαι από το να πάει να πάρει ο άνθρωπος ένα sym hd300 ας πούμε του 19-20; Στα ίδια λεφτά;
Καταλαβα καλα;;;

Ναι, γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πρίν,τα κορεάτικα σκούτερ
έχουν την τάση να "γερνανε" απότομα.
Π.χ. το δικό μου xmax είναι μοντέλο του 08 και δεν τυχαίνει και τις καλύτερης περιποίησης στο αισθητικό κομμάτι από μεριάς μου, (πλύσιμο- σκίαση) παρόλα αυτά όταν το πλένω είναι σαν καινούργιο κάτι που δεν βλέπω στα κορεάτικα που τα πλαστικά τους θολώνουν και κιτρινίζουν.

DoctoR_k6
01/10/2021, 11:16
Κανε μια βολτιτσα κ παρε μερικα βολτα κ θα καταλαβεις μονος σου.
Θεωρω οτι ολοι καταλαβαινουμε πως κανενα σκουτερ δεν μπορει να συγκριθει με μια μοτοσυκλετα (απο ενα σημειο κ μετα βεβαια γιατι κ εκει υπαρχουν εκτρωματα οδηγικα κ μη).
Δες τι θα σου κανει την δουλεια σου με το σκεπτικο ποσα χλμ θα γραφεις με αυτο καθημερινα.

ABS (απαραιτητως) κ εξτρα το τραξιο.
Τωρα ο καθενας αλλο οδηγει αλλο του αρεσει...ετσι δεν θα βγαλεις ακρη.

McGyver
01/10/2021, 11:27
Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;

Panos76
01/10/2021, 11:33
Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;

https://www.hyundai.gr/i-hyundai-parousiazi-ilektriko-scooter-me-aftonomia-20chlm/ :tooth:

teogtp
01/10/2021, 11:39
Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;

Τι Κορέα τι Ταϊβάν.....:D

Kickstart
01/10/2021, 12:31
μην βγαλεις το σιτικομ απο την αναζήτηση σου. Ισως να μην εχει τον πουλμουρ σχεδιασμο των (αισθητα) ακριβοτερων ανταγωνιστων του αλλα την αποστολή του την εκληρώνει με πολυ ανεση.

Κανω commuting αλλα και κοντινες εξορμησεις 200-250 χλμ ευκολα και ανελπιστα ξεκουραστα.

το πηρα καινουργιο περυσι πριν το σταματησει η sym.

μισώ τα σκουτερ αλλα στη παρούσα φαση οι συνθηκες μου επέβαλλαν την πώληση της μοτο μου και την κίνηση καθημερινά με κατι οικονομικό, ασφαλές και οσο το δυνατόν αξιόπιστο με τα λεφτά που ειχα διαθέσιμα (3-4 χιλιαρικα δλδ)

το μηχανάκι έχει καλά φρένα, μεταλλικά σωληνάκια μπρος πισω, μοτέρ που δεν καιει σταγόνα λάδι (κύλινδρο νικασιλ απο την μανα του) άριστα φώτα, άνετη σελα με χώρο για ενα φουλ φεις απο κάτω και περίσσευμα για αδιάβροχα, λουκέτο κτλ. επίσης χώρο ανάμεσα στα πόδια για τσάντα, εχει πάρα πολυ κάλυψη απο νερά και αέρα, 16αρηδες τροχούς και για σκούτερ όχι κακές αναρτήσεις (τώρα που έστρωσαν).

Συμβιβασμοί γίνονται στο κουστούμι του που δεν ειναι και πρώτης τάξεως πλαστικό, αλλά και σε άλλες πιο ακριβες εταιρείες δεν βλεπω και χαώδεις διαφορές...το σκουτερ αμα το χεις πεταμένο μέσα στον ήλιο και τις βροχες μια χαρα χάλια βλεπω οτι γίνονται όλα τα παλιότερα.

προσωπικά το χω σε κλειστο χωρο, το πλενω μόνος μου αραιά και παντα χωρίς πιεστικά και απο την αρχη περνάω τα πλαστικά του με προστατευτικά και ολα καλα μεχρι τωρα μετα απο ενάμιση χρόνο. Επίσης δεν τρίζει τιποτα πάνω του.

Σέρβις έχω κανει δυο μεχρι τωρα στα 7.000χλμ που εχω διανύσει, δλδ λαδια και σφιξιματα, έξοδα...20 ευρω εκαστο, κι αυτο λογω εγγυησης αλλιως θα το κανα μονος μου ακομα φθηνοτερα.

ντεποζιτο 10 λιτρων βγαζει 250 χιλιομετρα ανετα.

Οταν αγορασα επαιζε καινουργιο στα ιδια λεφτα και το hd300..πιο φρεσκο σχεδιαστικα με το ιδιο μοτερ, αλλα οχι τοσο καλο σε καλυψη απο αερα, νερα κτλ οποτε πηγα στο σιτι.

παίζουν καλές επιλογές απο 2.500 χιλιάρικα μέχρι 3+ στα μεταχειρο.

μιλαω για την τελευταια εκδοχή του σιτικομ με abs, ψεκασμο euro4

STF
01/10/2021, 12:56
Όταν ένας μοτοσυκλετιστής θέλει να αγοράσει σκούτερ και να μειώσει μακροπρόθεσμα τα έξοδα του πρέπει να βλέπει μόνον τα πρακτικά θέματα.
Άρα, το να ανεβαίνεις και να κατεβαίνεις άνετα. Να μη σε διαλύει στις λακούβες των πόλεων, άρα μεγάλους τροχούς. Να φορτώνεται εύκολα με πράγματα και αν χρειαστεί να μεταφέρει περίεργα αντικείμενα. Να είναι αξιόπιστο και να έχει σχετικά εύκολη μεταπώληση.
Αν έχει όλα αυτά τα πράγματα, κάνουν τόσο εύκολη τη ζωή που δύσκολα κανείς θα ασχοληθεί με το εμφανισιακό. Προσωπικά ούτε το θέμα του στησίματος δε θα με ενδιέφερε, αν με ενδιέφερε θα έμενα με τη μηχανή ή ΚΑΙ με τη μηχανή. Σε σκούτερ το ABS το θεωρώ απαραίτητο γιατί πολλές φορές η ευκολία στην οδήγηση τους... μας οδηγεί σε ακραίες καταστάσεις.

Η εμπειρία μου προέρχεται από X-MAX 250 (πρώτης γενιάς, το είχα πάρει καινούριο) και PCX 125 (το είχα πάρει μεταχειρισμένο). Στη πρώτη περίπτωση έδωσα βαρύτητα στους χώρους, στη δεύτερη στην οικονομία καθώς το χρησιμοποιούσα ως Courier κάνοντας 120 χλμ καθημερινά εντός Αττικής.

Αν θα έπρεπε να συστήσω κάτι αυτό θα ήταν SH150 ή SH300 (αναλόγως αν θα ήθελα να κάνω και λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις για μπάνια το καλοκαίρι).
Όμως οι συστάσεις δεν έχουν νόημα. Ο υποψήφιος πρέπει να ξέρει πολύ καλά και να εξαντλήσει κάθε ιδέα ως προς τη χρήση. Τότε νομίζω θα αποφασίσει ορθά μόνος του.

ptc ελπίζω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου.

ptc
01/10/2021, 13:27
Να πω την αλήθεια έχω μια κρυφή ελπίδα πως κάτι σαν το sr μπορεί να μου καλύψει και ένα μικρό μέρος των άλλων αναγκών πέρα απ τη καθημερινή μετακίνηση. Μια ελαφρώς σβέλτη βόλτα πχ. Αλλιώς αν πω τα παρατάω όλα, πλέον μόνο με νοιάζει να πηγαίνω δουλειά σχολή ναι, πάμε για κάτι πιο κλασικό. Κοροϊδεύω τον εαυτό μου λέτε;

Το sh βλέπω κυριαρχεί στις προτάσεις. Σίγουρα θα κοιτούσα μόνο το 300, έχω ζήσει τον περιφερειακό με μηχανάκι με λιγότερα από 20 άλογα και δεν είναι κάτι που το θέλω ξανά. Το οποίο βέβαια σημαίνει πως πάμε σε αρκετά πιο παλιά μοντέλα. Οπότε λογικό είναι να σκεφτείς γιατί να μην πάρεις το σχεδόν καινούριο ταϊβανέζο, όπως λέει κι ο Γιώργος. Δεν είναι ότι μου αρέσει κιόλας το sh, το αντίθετο.

kouk
01/10/2021, 13:31
Έχοντας το Beverly 350 για ένα εξάμηνο. Ένα θα σου πω. Σαν την Μηχανή δεν έχει. Σε όλα κερδιζει η μηχανή. Μα σε όλα πλην της ελαφριάς οικονομίας. Που αν μιλάμε για μηχανάκι 200-400 κυβικών παίζει ούτε εκεί.

Panos76
01/10/2021, 13:43
Έχοντας το Beverly 350 για ένα εξάμηνο. Ένα θα σου πω. Σαν την Μηχανή δεν έχει. Σε όλα κερδιζει η μηχανή. Μα σε όλα πλην της ελαφριάς οικονομίας. Που αν μιλάμε για μηχανάκι 200-400 κυβικών παίζει ούτε εκεί.

θα δείτε που στο τέλος σε NC θα καταλήξει :tooth:

panavour
01/10/2021, 14:03
Άμα μάθεις στην πρακτικότητα του σκούτερ θα αλλάξεις γνώμη για αυτά.θα μιλήσω για αυτό που έχω τώρα.Απριλια σκαραβεος 200 dual map. 16αρηδες τροχοί,επίπεδο πάτωμα(πολύ πρακτικό)κουβαλάς πράγματα ανάμεσα στα πόδια σου,αποθηκευτικός χώρος κάτω από την σέλλα(δεν χωρά φουλ φεις κράνος όμως)πρακτικό πολύ σου λύνει τα χέρια,σταθερό,πολύ γρήγορο λόγω 19 ίππων από 180 κυβικά,με δύο επικεφαλης εκκεντροφορους και καπέλοτα(ρύθμιση βαλβίδων μετά τα 60000 χλμ κατά τον μάστορα της Απρίλια),δεν βρέχεσαι,δεν λερώνεσαι,δεν ρυθμίζεις-τεντωνεις αλυσιδες θα το λατρέψεις για την πρακτικότητα του σιγά σιγά,πολύ καλά φρένα ( cbs) και μια χαρά κράτημα για σκούτερ δεν με έχει προβληματίσει ποτέ.Καιει με μένα που είμαι όσο 3 κοπέλες μαζί σε βάρος,από 2,70 έως 3,50 λίτρα ανά 100 χλμ με τέρμα γκάζι.Τελικη ταχύτητα σε ελαφρά κατηφόρα στην εθνική μετρημένη με gps 132χλμ/ώρα.Με κάποιον ελαφρύτερο αναβάτη θα καίει λιγωτερο και θα τρέχει περισσότερο.Τα 100 χλμ /ώρα τα έχει από στάση για πλάκα,από κει και πάνω επιβραδύνεται ο ρυθμός.Αναμενομενο όπως όλα τα σκούτερ μέχρι 200 κυβικά.Το βρίσκεις μτχ από 900 ευρώ μέχρι 1800 αναλόγως καταστάσεως.Αριστο μέχρι στιγμής Μ έχει βολεψει πολύ.Πιστευω να βοήθησα.

gior-gos
01/10/2021, 14:12
Πόσες μηχανές έχεις; (αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διάβασει ότι έχεις 2-3).
Αν ισχύει το παραπάνω, μπορείς να τα πουλήσεις όλα και να πάρεις ένα καλομεταχειρισμένο Integra. Θα κάνεις και οικονομία καυσίμου - συντήρησης και θα έχεις και μιά κάποια ψιλο(ψευδαί)σθηση μηχανής. Όταν θα τελειώσεις τις σπουδές σου και θέλεις και μπορείς το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.

ptc
01/10/2021, 14:20
Γιωργο αυτη τη στιγμη εχω μονο το Ζ250SL. Στο παρελθον ειχα βρεθει με 2 μηχανες για καποια διαστηματα, αλλα οχι τωρα. Οποτε το κεφαλαιο ειναι αυτο ουσιαστικα και με μια μικρη ενεση της ταξης των 500€ να παμε μεχρι τα 3000. Η σχολη θα μου στοιχισει συνολικα 15600 στα επομενα τρια χρονια οποτε δεν ειναι καιρος για ανοιγματα...

Σας ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη, διαβαζω ολα οσα γραφονται με προσοχη. :beer:

karateo
01/10/2021, 14:33
Έχω οδηγήσει citycom300, bev350, sh300 και μτ07


το πιο κοντινό σε μηχανή είναι το sh στα φρένα και κρατήματα
το sh300 κοσκινίζει σε συγκεκριμένη στροφή στα 140 και το μτ07 στα 150-160
και σε αυτά τα χιλιόμετρα το ελέγχεις με το μικρό δαχτυλάκι μόνο, είναι πραγματικά τρένο με τα σωστά λάστιχα (radial πίσω)
χωρίς ραντιαλ πίσω απο τα 130 γίνεται βάρκα

βάλτε τις ανάγκες σου σε σειρά

το sh ΔΕΝ είναι άνετο τουλάχιστον του 2011 (ούτε βέβαια και το ΜΤ :) )

Nitse3
01/10/2021, 14:52
Και μια μ@λ@κια έτσι για να περάσει η ώρα. Πάρε ένα ΤΜax 2004-2007 σαν αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315783634-yamaha-t-max-500

Έχει και abs :lol:

Panos76
01/10/2021, 15:06
Και μια μ@λ@κια έτσι για να περάσει η ώρα. Πάρε ένα ΤΜax 2004-2007 σαν αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315783634-yamaha-t-max-500

Έχει και abs :lol:

Το έχει ένας στην πολυκατοικία. Περισσότερο το βλέπω να κάθεται με λυμένο πιστόνι παρά να βολτάρει :confused:

STF
01/10/2021, 15:10
Και μια μ@λ@κια έτσι για να περάσει η ώρα. Πάρε ένα ΤΜax 2004-2007 σαν αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315783634-yamaha-t-max-500

Έχει και abs :lol:

Αυτό "πίνει" το πάτο του...

afasias
01/10/2021, 18:08
Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!




Στην περιγραφή που κάνει ο φίλος παραπάνω ταιριάζει και το δικό μου σκούτερ, μόνο που έχει τρεις ρόδες. Κάνω περίπου 50 χλμ τη μέρα, έχω ξεχάσει τι πάει να πει να τρως τη βροχή και τον αερα στη μάπα, τα νερά στο δρόμο. Χώρος για δυο full face άνετα ή αλλιώς ένα μεγάλο σάκο. Στα λεφτά που έχει μπορείς να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο. Το δικό μου καίει 4.5/100

Pew
01/10/2021, 20:21
Στην περιγραφή που κάνει ο φίλος παραπάνω ταιριάζει και το δικό μου σκούτερ, μόνο που έχει τρεις ρόδες. Κάνω περίπου 50 χλμ τη μέρα, έχω ξεχάσει τι πάει να πει να τρως τη βροχή και τον αερα στη μάπα, τα νερά στο δρόμο. Χώρος για δυο full face άνετα ή αλλιώς ένα μεγάλο σάκο. Στα λεφτά που έχει μπορείς να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο. Το δικό μου καίει 4.5/100

Κατσε ρε τρελε θα παθει τιποτα, μην τα λες ετσι αυτα!!!

Αμαν και πως κανει τωρα να παρει σκουτερ, αν δει κανενα 3ροδο δε θα τον προλαβαινουμε με τα υπογλωσσια!!! :bawl:

teogtp
01/10/2021, 20:42
Πάντως ο περιφερειακός στην Θεσσαλονίκη είναι άθλιος σε ποιότητα ασφάλτου.
Οπότε καλό θα είναι το μηχανάκι να έχει κάποιο σύχρονο βοήθημα (abs)

ptc
01/10/2021, 21:18
Σχετικά με το abs. Επειδή κι η μηχανή που έχω τώρα δεν έχει και με αυτήν κάνω το ίδιο δρομολόγιο που θα κάνω και με το σκούτερ. Δε μου έχει λείψει. Στην προηγούμενη δουλειά που ήταν κέντρο το ήθελα. Για μέσα στην πόλη ασυζητητί, δεν ξέρεις ποιος θα σου πεταχτεί κι από πού. Αλλά στον αυτοκινητόδρομο πρέπει να κάνεις κάτι πολύ λάθος νομίζω για να φτάσει να βγει το βοήθημα.

Όχι πως δεν είναι καλό να υπάρχει φυσικά, αλλά στο συγκεκριμένο δρομολόγιο που είναι 90% αυτοκινητόδρομος δεν το βλέπω για απαραίτητο. Δεν είναι deal breaker αυτή τη στιγμή για μένα βασικά.

Το mp3 σίγουρα θα είναι πολύ κυριλέ αλλά όντως δε θέλω να ξεφύγω τόσο πολύ απ την έννοια μηχανή.

billy84
01/10/2021, 21:34
Ξέρω ότι θα σου βάλω μπρίζα αλλά αυτά που ψάχνεις και πολλά ακόμη θα στα δώσει ένα μεταχείρο Ninja 250.Ανεμοκάλυψη,προστασία απο κρύο και νερά,οικονομικό και φουλ άνετο.Και φυσικά κλάσεις ανώτερη οδική συμπεριφορά απο σκούτερ.Ευχάριστο μηχανάκι γενικά το έχω δουλέψει αρκετά.

motojojo
01/10/2021, 21:38
Βρεχει τόσο συχνά για να μπεις σε τέτοια διαδικασία?

doctoras
01/10/2021, 22:15
καλώς τον είπα και εγώ άργησε :lol:

πάντως σε παραδέχομαι πάντα πιασάρικα θέματα ανοίγεις! και Παρασκευή(που είναι ημέρα must)!!
just for the record που λενε, καταλαβαίνεις ποσο έχει αλλάξει το μοτοσυκλετιστικό κοινό συμπεριφορά στην ελλάδα όταν το ίδιο θέμα πριν 15 χρόνια θα έκλεινε απο τρολάρισμα μέχρι σκληρό πείραγμα αλα joe bar team.

προσωπικά όντας υπέρ τις εναλλακτικότητας χωρίς ταμπού και λοιπά βαρίδια, πάντα κοιτούσα τα σκουτερ μια μία πιο εξερευνητική ματιά μιας και ποτέ δεν αγόρασα ένα.
βγάζοντας απο τον παρανομαστή τα 50-125 που είναι σχετικά ελαφριά σκουτερ ως 130 κιλά. Όσες φορές καβάλησα 250 ως 400cc με βάρος απο 170 και πάνω το θέμα που δεν μπορεσα ποτέ (και μάλλον δε θα μπορέσω) να ξεπεράσω οδηγικά είναι το 70-30 οπισθόβαρο. Δηλαδή αυτό, ο κώλος να έχει το βάρος και μπροστά να πάει κούφιο δεν μπορώ αισθητικά και ιδεολογικά να το αντιμετωπίσω.
Με τα ως 125-150 δεν διακρίνεται τόσο άσχημα λόγω οτι το βάρος παραμένει κάτω απο 140kg. Γιαυτό τα παπιά είναι πιο κοντά σαν κατασκευές στις μοτό (κινητήρας μπροστά & μαρσπιέ δεξί-αριστερό).



τώρα για το εγχείρημα σου αν και ξέρω οτι βολεύεσαι με κυβικά ως 300cc και καλά κάνεις, και εγώ μαζι όμως όταν το μενού έχει καθημερινή μετακίνηση εκτός πόλης με περιφερειακό / εθνική μέχρι σίνδο και καιρικές συνθήκες θα το σκεφτόμουν για μεγαλύτερο σε κυβικά για περισσότερη άνεση
προσπαθώντας να βρω εναλλακτικές για την ανεμοκάλυψη σε μοτοσυκλέτα έρχεται στο μυαλό μου το nt700 όπως το παρακάτω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/23201358-honda-nt-700-deuville#bigger-photos
ξέρω οτι για εσένα είναι βαρετό αλλά είναι τουριστικό με μελετημένη σε εργονομία θέση και απολυτη ανεμοπροστασία απο πάνω μέχρι κάτω, μοντέλο αξίας, μοντέλο που δε κανιβαλίζεται ενω έχει απο την μάνα του πλαινές τσάντες που μπορείς να μεταφέρεις αρκετά πράγματα και οδηγικά σε ανοιχτό δρόμο δε συγκρίνεται με κανένα σκουτερ στα κυβικά του.
Απο εκεί και μετά η κατηγορία έχει αρκετές επιλογές
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/28691317-bmw-r-850-rt
ή ακόμη και
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29100862-honda-pacific-coast

αν παραυτα εγκαταλείψεις όλες τις περιπτώσεις μοτό, δώσε χρόνο να εξερευνήσεις maxi scooter με κινητήρα μπροστά(για καλύτερη οδηγική εμπειρία) όπως tmax 500, burgman 650 και αν βρεις κατι αξιόλογο νεότερο. Το disadvantage του βάρους εντός πόλης θα είναι πλεονέκτημα στην εθνική
σκόρπιες ιδέες προς διερεύνηση
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315621938-honda-nc-700
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315156678-suzuki-burgman-650
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/23820270-malaguti-spidermax-rs-500-ie
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/32502200-honda-fjs-600-silver-wing
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313120751-yamaha-t-max-500

Αν τελικά καταλήξεις σε <= 300 προτίμησε με φερινκ όπως του cruisym και όχι όπως του beverly, έχει λίγο περισσότερο βάρος μπροστά, έχει καλύτερη ανεμοπροστασία και καλύτερη σταθερότητα σε ταχύτητα ταξιδιού λόγω μεγαλύτερης δυναμικής άντωσης

Πάντως κακά τα ψέματα το κουτί είναι η πιο ενδεδειγμένη περίπτωση για τέτοια διαδρομή εδώ στα βόρεια, αν μπορείτε να το μοιράσετε με την συντρόφισσα σου, δεν θα σφάξεις και το παιχνίδι σου (ή θα το ανανεώσεις με κάτι άλλο ;) )

ptc
01/10/2021, 23:58
Βρεχει τόσο συχνά για να μπεις σε τέτοια διαδικασία?

Τώρα έχω γυμνό το οποίο ζυγίζει 150 κιλά και έχει μεταξόνιο παπιού. Όσο καλό είναι για αυτό που το είχα πάρει (παιχνίδι), τόσο κακό είναι για καθημερινή μετακίνηση και αρκετά χιλιόμετρα. Να πω εδώ πως απ όταν πήρα το Ζ πηγαίνω στη δουλειά κυρίως με το αμάξι. Αλλά με έχει κουράσει το να μην ξέρω τι ώρα θα φτάσω κάθε μέρα. Μια ατύχημα, μια κίνηση λόγω βροχής, μια ο Μητσοτάκης στην έκθεση, κοκ. Ξεκινάω για τη δουλειά και δεν ξέρω αν θα φτάσω σε είκοσι ή σαράντα λεπτά. Δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω. Και πλέον με τη σχολή αυτό θα γίνεται εις διπλούν.

Θελω μηχανάκι που να είναι κατάλληλο για καθημερινή μετακίνηση και να μαζεύει χιλιόμετρα όσο γίνεται ξεκούραστα και οικονομικά.*

Χρήστο οι προτάσεις σου είναι πολύ ξεχωριστές. Μου άρεσαν το nt700 και παραδόξως το malaguti. Το πρώτο το φοβάμαι από πλευράς οικονομίας (πραγματικό κόστος χιλιομέτρου, όχι μόνο καύσιμο). Το δεύτερο... δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Πάντως φαίνεται να παρέχει φοβερή προστασία, είσαι μέσα κυριολεκτικά στη μηχανή.

*edit: Η αλήθεια είναι πως αν είχα κρατήσει το gsxr τώρα πιθανότατα δε θα έψαχνα άλλο μηχανάκι. Αλλά η σχολή προέκυψε κυριολεκτικά αυτή τη βδομάδα, δεν ήταν κάτι που το είχα στα σχέδια.

Garfield
02/10/2021, 14:02
Το διάστημα 2010-2013 είχα μια Kawasaki Er6f την οποία αποφάσισα να πουλήσω ένεκα οικονομικής κρίσης και γιατί δεν την εκμεταλλευόμουνα όσο θα ήθελα. Κατά 95% την χρησιμοποιούσα για να πηγαίνω στην δουλειά που τότε ήταν στο κέντρο Θεσσαλονίκης. Όταν την πούλησα η δουλειά μου πια ήταν δίπλα στο σπίτι οπότε δεν χρειαζόμουν άμεσα δίτροχο. Όταν το 2015 έπρεπε λόγω δουλειάς να κάνω κάποια χιλιόμετρα είπα να πάρω κάτι σε σκουτερ ως πιο πρακτικά. Για 2 χρόνια πήρα ένα Honda PCX150 για μέγιστη οικονομία αλλά αποδείχθηκε πολύ λάθος για μένα καθώς έκανα μεγάλη απόσταση εκτός πόλης. Έτσι όταν αποφάσισα να πάρω κάτι μεγαλύτερο σκέφτηκα να κινηθώ σε σκούτερ 300-400 κυβικά ώστε να υπάρχει ισορροπία ανάμεσα σε δύναμη και κατανάλωση. Βέβαια επειδή μου άρεσαν οι μηχανές και δη οι street και ss έλεγα ότι αν θα πάρω θα έπαιρνα μόνο το Nexus της Gilera ή το αδελφάκι του Aprilia SR Max που τουλάχιστον σε σχεδίαση είχαν το κάτι διαφορετικό. Έτσι κατέληξα το 2017 να αγοράζω ένα μαυροκόκκινο SR Max μεταχειρισμένο ενός έτους με 14000χλμ.

Τώρα που το έχω περίπου 4 χρόνια μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω κάνει περίπου 16000χλμ και πέρα από τα σερβις και μια αλλαγή ελαστικών και μπαταρίας δεν μου έχει ζητήσει κάτι άλλο (φτου φτου μην το ματιάξω). Μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια έχω αρχίσει δειλά δειλά και τα κοντινά ταξιδάκια (Καβάλα, Κοζάνη, Χαλκιδική) και αν δεν ήταν η καραντίνα και κάποια προβλήματα με την δουλειά σχεδίαζα για φέτος ταξίδι μέχρι Αθήνα και Λευκάδα. Το μηχανάκι πάει αρκετά καλά στον ανοιχτό δρόμο αλλά και μέσα στην πόλη. Έχει καλό γκάζι αλλά κάποιες φορές ευχόμουν να ήταν μερικά κυβικά παραπάνω κυρίως για τα ταξίδια ώστε να κάνω κάποια προσπέραση σαφώς πιο άνετα. Έχει αρκετά ψηλή θέση οδήγησης (εγώ 1,70μ πατάω με τις μύτες) και είναι και λίγο σκυφτή προς τα μπροστά κάτι που εμένα προσωπικά μου αρέσει. Τα φρένα του είναι πολύ καλά και δεν με έχουν προβληματίσει ποτέ (για λόγους ασφαλείας καλό θα ήταν να έχει ABS). Οι αναρτήσεις του είναι λίγο σκληρές και δεν φιλτραρουν πολύ τις ανωμαλίες του εδάφους οπότε δεν είναι και το πιο άνετο ίσως επειδή έχει πιο σπορ προσανατολισμό. Βέβαια τα περισσότερα σκούτερ έχουν εδώ ένα θέμα λόγω σχεδίασης. Χώρους έχει ικανοποιητικούς καθώς από κάτω από την σέλα χωρά το full face κράνος μου και κάποια άλλα πράγματα όπως ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανής και γάντια. Από εμφάνιση δεν σου λέω πολλά γιατί αυτό είναι υποκειμενικό αλλά εγώ την βρίσκω κούκλα και πολλές φορές κάθομαι και την χαζεύω! Είναι απίστευτη η σχεδίαση των Ιταλών αν σκεφτείς ότι πρωτοπαρουσιάστηκε πριν μια 15ετία και στέκεται ισάξια απέναντι και σε σημερινά μοντέλα. Αν οι Ιταλοί δεν ήταν και τόσο τεμπέληδες θα μπορούσαν τόσα χρόνια να την ανανεώσουν σε κάποια σημεία και να μην δείχνει καθόλου τα χρόνια της (π.χ. τα όργανα, που εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν, ή τα πίσω φώτα).

Μπορείς να αντισταθείς σε αυτό το μούτρο;
431070

Garfield
02/10/2021, 14:13
Πετρο νομιζω ειχαμε ξανακανει την κουβεντα.
Απο Επταπυργιο παω Βουλγαρη απο τοτε που μετακομισα θεσσαλονικη, μεσω περιφερειακου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Δ-Π για τη δουλεια μου.
Αμαξι παιρνω μονο αν σηκωθω και ηδη εξω ριχνει καρεκλοποδαρα και δεν ειμαι σε mood να βραχω. Σπανια δηλαδη!

Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!


Υ.Γ. Ηθελα να το αλλαξω με καποιο συγχρονο (nexus εχω, SR Max whatever!) καθως κλεινει 6ετια!
Ο ΜΟΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ λογος που δεν το αλλαζω, ειναι γιατι δεν συμπαθω τα Sym/Kymco.
Μονο αυτα τα ρημαδια μπορουν να καλυψουν χερια ποδια κορμο οπως αυτο!
Ηθελα το καινουριο BV400 ... αλλα η τιμη του ειναι αντε γεια. Ομοιως και το Xmax 300.
Με οποιοδηποτε απο τα παραπανω δυο, ειναι μεγαλη η παραχωρηση που θα πρεπει να κανω ως προς την προστασια απο τα καιρικα.
Εχω κατεβασει την αγγελια εδω και κανα μηνα. Εχω 76000χλμ και πραγματικα οταν και αν βροντηξει, το φτιαχνω και συνεχιζω.

Αν σου αρεσει το Sr Max, μπορω να σε βοηθησω να διαλεξεις ενα ανταξιο των χρηματων.
Ειναι αξιοπιστο μεχρι αηδιας και προσωπικα θα το προτεινα αν ειναι προσεγμενο και 1ο χερι!

Βαγγέλη εσύ;

Να τον ακούτε τον συγκεκριμένο. Εμένα με βοήθησε πολύ στην επιλογή δίτροχου (σχεδόν αυτός μου το βρήκε αυτό που έχω) αλλά και στις συμβουλές του μετά από την αγορά. Thanks και πάλι!

Χωρίς να θέλω να κάνω και διαφήμιση αλλά αν τελικά το δώσεις το SR θα έλεγα ότι θα είναι μοναδική ευκαιρία καθώς ξέρω πόσο πολύ το προσέχεις.

ptc
03/10/2021, 15:22
Να πω και εγω την γνωμη μου ....
SYM GTS 250 εχω....
120κμ την ημερα συνολικα.....
με βροχη-κρυο-αερα......
176.000κμ συνολικα στο κοντερ.... ( στο προ-τελευταιο ΚΤΕΟ δεν με πιστεψαν, και μου εγραψαν οτι τα γυρισα......ενω τους εδειχνα το sevice book οτι το προσεχω σχολαστικα !! :lol::lol::lol::lol:)
καταναλωση με τον ρυθμο που οδηγαω 3.5lt/100κμ.
καλη καλυψη απο τον αερα-βροχη εχω...ειμαι ομως και ενα τερας 1.70 !!!!

ειμαι σε φαση να το αλλαξω τωρα......ψαχνω για Cruisym 300....που βασικα ειναι σχεδον το ιδιο πιο καινουργιο.....

αυτα

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315629393-sym-gts-300

Αυτό τι λέει;

ptc
04/10/2021, 21:50
Επανερχομαι μιας και ειχα εξελιξεις. Το Ζ μπηκε αγγελια το Σαββατο, με πηραν τηλεφωνο την ιδια μερα και σημερα πηγαμε για ελεγχο. Μεθαυριο γινεται η μεταβιβαση.
Αρα θα μεινω χωρις μηχανακι συντομα και πρεπει να κινηθω αμεσα. Παραθετω το περιεχομενο του parking μου στο car (ιν νοου παρτικιουλαρ ορντερ).

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316197443-piaggio-beverly-300i
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315572319-sym-hd-300
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314129321-honda-deauville-700
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/26147691-honda-deauville-700
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315996536-aprilia-sr-max-300
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35969434-aprilia-sr-max-300
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29514766-aprilia-sr-max-300

Το beverly φαινεται καλη περιπτωση, το μονο που με χαλασε ειναι οτι φοραει ακομα τα μαμα λαστιχα. Οχι τοσο για το κοστος αλλαγης, οσο το τι σημαινει αυτο για τον ιδιοκτητη. Αλλα οκ, τα χιλιομετρα ειναι ελαχιστα. Επισης υπαρχει και το θεμα της αποστασης.

HD300 θα το δω αυριο. Καινουριο εκανε 4000, οποτε νομιζω μεχρι 3200 αξιζει οχι παραπανω. Το χρωμα τρατζικ αλλα οκ. Να δω πώς θα μου φανει κι απο κοντα.

Το υπερωκεανειο της Honda γυρναει στο μυαλο μου αρκετα. Το καφε φαινεται ωραιο αλλα ο ιδιοκτητης περιμενει να το δειξει την Παρασκευη σε εναν.

Τα Aprilia τα κραταω στην ακρη μεχρι να βρεθω με τον Βαγγελη για μια δοκιμη. Αλλα εξακολουθει να μου αρεσει.

Ακουω γνωμες...

kyriakosrod
04/10/2021, 21:52
Τη μηχανή

Nitse3
04/10/2021, 22:25
Το Ντοβιλ ρε συ αν αποφασίσεις σε ένα χρόνο ότι δεν σου κάνει θα μπορέσεις να το διώξεις αυθημερόν όπως το kawa και τα υπόλοιπα σου μηχανάκια;; Και αν Ντοβιλ γιατί όχι οποιαδήποτε άλλη sport touring;;

Pew
04/10/2021, 22:26
bv300 με ABS
Μια μπαγαζιερα και τελος.

Οταν αποφασισεις να το δωσεις θα φυγει σαν ζεστο ψωμακι!

gior-gos
04/10/2021, 23:07
Εκ πρώτης το deauville φαίνεται κατάλληλο για τη δουλειά που το θες, λάβε υπόψη σου όμως ότι τα συγκεκριμένα που κοιτάς τα χουν τα χρονάκια τους και ίσως σε απασχολήσουν με τίποτα χαζομαρούλες (δάκρυσμα λαδάκι από καμιά ξεραμένη φλάντζα, καμιά ψιλοδιαρροούλα από κάνα ραγισμένο σωληνάκι, τίποτα γυμνωμένα καλωδιάκια που μπορεί να μην κάνουν καλή επαφή..). Αν δεν είσαι ψείρας το αφήνεις ως εχει· κάτι χοντρό δεν πρόκειται να βγάλει, έτσι κι αλλιώς αυτοί που τα χουν δεν τα σκίζουν + ότι το μηχανάκι είναι αποδεδειγμένα πολύ αξιόπιστο.
Δελεαστικό είναι και το συμ (ίσως δούλευε delivery) λογικά όμως είναι ακόμα εντός εγγύησης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/10/2021, 04:13
Το ντεβιλ που έχει και το σκυλάκι δίπλα :beer:

panavour
05/10/2021, 06:57
Το ντωβιλ το καφέ με 3 χιλιάρικα στο χέρι.Μηχαναρα με τα όλα της ,για αυτό που ζητάς.Και το βασικότερο ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ.Και με τα κλειδιά επάνω να την αφήσεις.Ενω το Μπέβερλυ,................................... .Το συγκεκριμένο ντωβιλ το ζαχαρωνα και μου το άφηνε πριν 2 μήνες 3200 αν ανέβαινα από Αθήνα να το πάρω.Βουρ λοιπόν στον πατσά.Η Χόντα θα είναι πάντα Χόντα.

Kickstart
05/10/2021, 08:31
ή το μαυρο aprilia (που ειναι και στην πόλη σου) ή το μπέβερλι, το hd καλη περίπτωση αλλα οχι μπορντωκαφέ ρε παιδιά.:D

το χοντα ειναι ογκώδες, θα το απέφευγα γι αυτο και μονο, επίσης το μαυρο δεν εχει abs και το καφε που εχει ειναι ακυρο χρώμα κατα τη γνωμη μου, θα το βαριομουνα συντομα.

βεβαια ολα είναι θέμα γουστου.

Το χοντα τι καταναλωση εχει στην πόλη;

doctoras
05/10/2021, 08:33
Θα σου το παω αναστροφα

Πρωι, χειμωνας, μουντιλα, θερμοκρασια 10, μαλακός καιρος, αλλα υγρασια μπόλικη..
Θες να βγεις εθνικη τρεις λοριδες για 20km
Στην μια μερια μονοκυλινδρο cvt 300cc ελαφρυ, αλλα κουφιο (οσων αφορα το balance) μπροστα.
Η αλλη, δικυλινδρο V, 65hp ροπατο, βαρυ αλλα με κύλιση (οχι sport touring που αναφερθηκε) γνήσια touring.
Κατα την διαδρομη στο μισαωρο σκέψεων που θα εχεις με τον εαυτό σου με ποιες σκεψεις θα θεωρεις οτι επραξες σωστα..αν εχεις απαντήσει ηδη, go ahead ειτε με το ενα ειτε με το αλλο

karateo
05/10/2021, 08:51
Θα σου το παω αναστροφα

Πρωι, χειμωνας, μουντιλα, θερμοκρασια 10, μαλακός καιρος, αλλα υγρασια μπόλικη..
Θες να βγεις εθνικη τρεις λοριδες για 20km
Στην μια μερια μονοκυλινδρο cvt 300cc ελαφρυ, αλλα κουφιο (οσων αφορα το balance) μπροστα.
Η αλλη, δικυλινδρο V, 65hp ροπατο, βαρυ αλλα με κύλιση (οχι sport touring που αναφερθηκε) γνήσια touring.
Κατα την διαδρομη στο μισαωρο σκέψεων που θα εχεις με τον εαυτό σου με ποιες σκεψεις θα θεωρεις οτι επραξες σωστα..αν εχεις απαντήσει ηδη, go ahead ειτε με το ενα ειτε με το αλλο

Βάλε και λίγα νερά στο δρόμο :p

Υπολόγισε γεμάτο ~260 κιλά σε αντίθεση με το SH300 ~170 κιλά.

Απο τη μία τα σκούτερ προσφέρουν άνεση και οικονομία απο την άλλη τα χιλιόμετρα δεν είναι και λίγα οπότε αν δεν έχεις την υπομονή για 100-120χλμ/ώρα σταθερά θές κάτι μεγαλύτερο απο 300κυβικά.


Μια ή δυο μετακινησεις την ημερα των 40χλμ (20+20) -οποτε μινιμουμ 40χλμ, και κανα δυο φορες τη βδομαδα 80χλμ- καθως σχολη και δουλεια ειναι στην αλλη ακρη της πολης.

yannis24
05/10/2021, 09:01
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315629393-sym-gts-300

Αυτό τι λέει;

Φαινεται τιμιο.....θα το κοιτουσα!

Panos76
05/10/2021, 09:04
Είναι καθαρά θέμα χρήσης και οικονομικών.

Το ντεβίλ είναι σικάτο μηχανάκι, 20 λίιτρα ρεζερβουάρ, ~4,5lt/100km, διακοσαρίζει άνετα, βγαίνεις παραέξω για τις εκδρομές σου, έχει χώρους παντού, οικονομικό στη συντήρηση.

Επειδή - όπως και εγώ - βγαίνουμε σε ανοιχτούς δρόμους και όχι αυστηρά πόλη (σφιχτό κέντρο), νομίζω πως είναι καλύτερη επιλογή. Για αυτό και εγώ πήγα σε δικύλινδρο με λίγα σχετικά cc.

Με τα σκούτερ (πρέπει να έχω αλλάξει από το '98 - 2016 πάνω από 5, ιταλικά και ιαπωνικά) έχω κακή εμπειρία από βλάβες και έξοδα. Βέβαια ίσως τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να είναι αξιόπιστα, αλλά επειδή έχω καεί, θα πήγαινα μόνο σε χόντα.

DoctoR_k6
05/10/2021, 09:04
Θα σου το παω αναστροφα

Πρωι, χειμωνας, μουντιλα, θερμοκρασια 10, μαλακός καιρος, αλλα υγρασια μπόλικη..
Θες να βγεις εθνικη τρεις λοριδες για 20km
Στην μια μερια μονοκυλινδρο cvt 300cc ελαφρυ, αλλα κουφιο (οσων αφορα το balance) μπροστα.
Η αλλη, δικυλινδρο V, 65hp ροπατο, βαρυ αλλα με κύλιση (οχι sport touring που αναφερθηκε) γνήσια touring.
Κατα την διαδρομη στο μισαωρο σκέψεων που θα εχεις με τον εαυτό σου με ποιες σκεψεις θα θεωρεις οτι επραξες σωστα..αν εχεις απαντήσει ηδη, go ahead ειτε με το ενα ειτε με το αλλο

Με βαση τη χρηση που θελει σοβαρα τωρα συζηταμε για το Honda σε σχεση με ενα σκουτερ...?
Ουτε καν.
Σκουτερ με ABS κ οσο το δυνατον μικροτερο σε ηλικια.
Κατι 7-8 χρονων σκουτερ μην τα κοιτας.

ptc
05/10/2021, 11:13
Η πλακα ειναι οτι οποιου σχολιο κι αν διαβασω συμφωνω.

Με ποιο θα ηθελες να εισαι στην εθνικη; - Ναι, προφανως το NT.

Πού να το κουμαντάρεις το θηριο; -Ναι, δικιο εχει.

:lol:

Τα εχω κανει λιγο κουλουβαχατα στο μυαλο μου ειναι η αληθεια. Κατι θετικο ειναι οτι ειδα ενα Beverly 300 που υπαρχει εδω κοντα μου. Δυστυχως δεν ειναι καλη περιπτωση το συγκεκριμενο, αλλα οδηγωντας το καταλαβα οτι μου αρεσει αρκετα ως μοντελο. Βασικα μου φανηκε πολυ ανετο, που για το υψος μου δεν ειναι δεδομενο. Και με εκανε να ξανασκεφτω το θεμα abs, μιας και η ολη αισθηση του σκουτερ μου ειναι τοσο ξενη που μαλλον θα μου δημιουργει ανασφαλεια στο φρεναρισμα η απουσια του. Αργοτερα στην ημερα ειναι να δω και το HD300. Το παιδι οντως delivery δουλευει αλλα οκ, εξι μηνων μηχανακι ειναι, δε θα το εχει φαει κιολας.

Παντως αυτη τη στιγμη μαλλον προηγειται το λευκο Beverly απ΄το Λεωνιδιο στο μυαλο μου. Φαινεται βολικο, εχει abs, 16αρι μπροστα και αν δε με βολεψει στο τελος θα φυγει ευκολα (παντα σημαντικο για ανθρωπο με μεσο ορο κτησης μηχανης το οχταμηνο). Το οτι ειναι εμπορικο βεβαια εχει και το μειονεκτημα οτι μπορει να γινει στοχος. Παρκαρω κατω απ΄το σπιτι, σκεπαζοντας με κουκουλα και βαζω δυο λουκετα σε βαση στο εδαφος. Not great, not terrible.

Απ΄την αλλη σκεφτομαι οτι πιθανοτατα πολλα απ΄οσα λεμε θα μου κανουν τη δουλεια μου (το καθενα κερδιζοντας καπου και χανοντας καπου αλλου). Οποτε δεν αγχωνομαι και ιδιαιτερα...

Θα σας κραταω ενημερους. :beer:

Panos76
05/10/2021, 11:32
Ο,τι Ιταλικό σκούτερ είχα (κυρίως runner) ήταν ευχάριστο στην οδήγηση. Μην το σκέφτεσαι το θέμα της οδήγησης, όταν το συνηθήσεις δεν θα ξεκαβαλάς που λέει ο λόγος.

Αν πας Λεωνίδιο θα πάμε μαζί, να νοιώσεις παράδεισο :lol:

PaNick67
05/10/2021, 11:36
Aν οντως θα κανεις γυρω στα 280 χλμ την βδομαδα μονο για δουλεια - σχολη και αυτα στον περιφερειακο, ποιο σκουτερ τωρα;

Το ΝΤ με 1000!

Τα σκουτερ ειναι μανουλα σε αστικη χρηση, χωρανε παντου, κανουν διηθηση για πλακα, ειναι αυτοματα για το συνεχες σταματα - ξεκινα της πολης.
Εξω απο αυτην αρχιζουν οι συμβιβασμοι.

Στο ΝΤ συμβαινει το αναποδο.

doctoras
05/10/2021, 11:48
δεν υπάρχει καλύτερο επιχείρημα απο το "μου αρεσει"
μιας και βλέπεις μπεβερλυ δεν κοιτάς και το πατρινο που είναι πρώτο χερι όπως λέει
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316232591-piaggio-beverly-300i

ίσως να έκανες ένα διερευνητικό τηλ για το αθηναικο (αν είναι καλό) γιατί λεει οτι είναι του '19
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315919467-piaggio-beverly-300i

man25
05/10/2021, 12:09
Ναι στης Αθήνας, όχι στης Πάτρας, γιατί αυτό της Πάτρας είναι χωρίς abs&asr.

Panos76
05/10/2021, 12:44
Βρίσκεις και του '20 με 3.500 αλλά μια προσοχή στο θέμα με τις ζάντες (κοσκίνισμα), κάτι τέτοιο δεν είχε συζητηθεί εδώ λίγο παλαιότερα;

nickald
05/10/2021, 12:49
Aν οντως θα κανεις γυρω στα 280 χλμ την βδομαδα μονο για δουλεια - σχολη και αυτα στον περιφερειακο, ποιο σκουτερ τωρα;

Το ΝΤ με 1000!

Τα σκουτερ ειναι μανουλα σε αστικη χρηση, χωρανε παντου, κανουν διηθηση για πλακα, ειναι αυτοματα για το συνεχες σταματα - ξεκινα της πολης.
Εξω απο αυτην αρχιζουν οι συμβιβασμοι.

Στο ΝΤ συμβαινει το αναποδο.

+1

Και οταν ξανανοιξει το τριωδιο και θες καμια βολτουλα το ΝΤ θα σε παει χαλαρα ενω το σκουτερ ειναι σκουτερ

kouk
05/10/2021, 13:12
Όλα τα Μπέβερλι τρέμουν στα 60. μην το ψάχνετε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/10/2021, 14:14
Εγώ νομίζω οτι μηχανάκι χωρίς συμπλέκτη θα το βαρεθείς γρήγορα! Δεδομένου το ιστορικό σού! Η Θεσσαλονίκη έχει άπειρους μοτοδρομους που σίγουρα έχεις γυρίσει αρκετούς αλλά όχι όλους. Ναι συμφωνώ οτι στη κίνηση το χοντα θα σε δυσκολέψει αλλά έχε στο νου σού ότι όταν θα βγαίνεις βόλτα απο εδω και περα θα εισαι με σκούτερ!

Garfield
05/10/2021, 14:51
..................

Τα Aprilia τα κραταω στην ακρη μεχρι να βρεθω με τον Βαγγελη για μια δοκιμη. Αλλα εξακολουθει να μου αρεσει.

Ακουω γνωμες...

Αν κανονίσετε συνάντηση και με βολεύει μπορώ να έρθω και εγώ για να το δεις από κοντά και σε λευκό και σε μαύρο! ;)

billy84
05/10/2021, 21:11
Αν και το ΝΤ είναι όντως εξαιρετικό μηχανάκι και για τη δουλειά που το θέλει ο PTC δε θα το πρότεινα δεδομένου του ιστορικού του.Ο άνθρωπος αλλάζει πιο συχνά μηχανάκια απο πουκάμισα :lol: δεν τον προλαβαίνω λέμε.Σε περίπτωση που το βαρέθηκε άντε να το δώσει.

Πέτρο για μένα καλύτερα ένα SYM όσο πιο καινούργιο γίνεται να κάνεις τη δουλειά σου και σε περίπτωση που δεις οτι δε σε καλύπτει το σπρώχνεις.;)

basilis_k6
07/10/2021, 11:13
Επεσε στα σοβαρά προταση για Deauville? :lol:

stefanos
07/10/2021, 12:00
Επεσε στα σοβαρά προταση για Deauville? :lol:

Έγινε στα σοβαρά πρόταση για να πηγαίνει ΣΕ ΣΧΟΛΗ με Deauville

ptc
07/10/2021, 12:09
Παιδια το μηχανακι βρεθηκε. Ακολουθησα βασικα τη γραμμη οσο γινεται πιο καινουριο στα λεφτα μου και με ABS. Αλλα αν και επιμεναμε για το Beverly 300 (που μου αρεσε κι εμενα), δυστυχως αυτο δεν ειναι στα λεφτα μου. Ειχα βαλει ενα ταβανι στον εαυτο μου τα 3000€ και σιγα σιγα με τις προτασεις που επεφταν τα 3 εγιναν 3200 και μετα 3500 και παει λεγοντας. Γιατι το Beverly που κανει 3100 και βρισκεται στην αλλη ακρη της χωρας εμενα θα μου βγει 3500. Λαστιχα, μεγαλο σερβις, μεταφορικα, μεταβιβαση. Ολα μα ολα τα σκουτερ που ειναι στο πιο χαμηλο οικονομικο σκαλοπατι ειναι κοντα στο μεγαλο σερβις τους. Και λογικο αλλωστε. Οποτε μετα απο πολλα τηλεφωνα καταλαβα οτι πολυ απλα τα μηχανακια πενταετιας ειναι εκτος μπατζετ για μενα. Το κουσουρι του φορουμ να προτεινουμε μηχανες πανω -λιγο ή πολυ- απο το μπατζετ επαιξε δυνατα και στην περιπτωση μου, αλλα επειδη υπαρχει σκοπος (σπουδες - αλλαγη καριερας) επρεπε αυτη τη φορα να ξεκαθαρισω τις προτεραιοτητες μου.

Στο δια ταυτα... Το σκουτερ που βρηκα ειναι ενα Kymco KXCT 300 ABS ΜΥ14. Εχει 36500χλμ, πληρες ιστορικο σερβις σε καλο συνεργειο της πολης και ο ιδιοκτητης ηξερε πιο πολλα για το μηχανακι του και το προγραμμα συντηρησης κι απο τον μηχανικο που ρωτησα στην Kymco. Οταν πηγα να το δω το παιδι μου μιλουσε για το μηχανακι για πανω απο μιση ωρα, σε καποια φαση τον σταματησα εγω γιατι κουραστηκα. Η κατασταση του σκουτερ ειναι συγκλονιστικα καλη για μηχανακι επταετιας και στην οδηγηση μου φανηκε ωραιο. Το μοτερ δυνατο, σελαρα με τζελ, ωραια οργανα, φρενα με ABS και ρυθμιζομενες μανετες. Καταλαβαινω τη διαφορα με το Beverly ή το HD με τους 16ρηδες τροχους, αλλα δεν ειναι κατι φοβερο. Επισης μπορω να πω οτι απο εμφανιση μου αρεσε πολυ. Το σκουτερ χθες πηγε και σε εξουσιοδοτημενο για ελεγχο, οπου κι εκει ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι απλα αψογο. Η τιμη 2500, εχει καινουρια λαστιχα Metzeler, και σε 3500χλμ θελει μεγαλο σερβις που το συνεργειο μου το κοστολογησε στα 220-250€ (με τον καλο ιμαντα που βγαζει 20Κ). Οποτε με 2800€ -μαζι με τη μεταβιβαση- θα εχω σκουτερ επταετιας μεν, σε εξαιρετικη κατασταση, με ABS, ολοκαινουρια λαστιχα και απο μεγαλο σερβις δε.

Το απογευμα ειναι να γινει η μεταβιβαση, αυριο ελπιζω να προλαβω και μια πρωτη βολτουλα.

Σας ευχαριστω ολους πραγματικα για τη συνεισφορα. Καποιοι μπορει να πουνε οτι τζαμπα γραφαμε, αυτος πηγε και εκανε το δικο του τελικα. Αλλα μονο ετσι δεν ηταν. Καθε σχολιο το ζυγιζα και απο τον καθενα κατι πηρα. Ειδικα σε ενα κομματι τοσο ξενο για μενα οπως τα σκουτερ η βοηθεια σας ηταν πολυ σημαντικη. Το ΝΤ700 μπορει να το παρω καποια στιγμη στο μελλον. Εχουμε χρονια μπροστα μας. Αν ειχα αλλα 500€ να διαθεσω θα επαιρνα το Beverly παντως. Επισης κοιταξα και αρκετα προς το Aprilia αλλα δεν υπαρχει κατι σε καλη κατασταση και λογικη τιμη.

Ενα ξεχωριστο ευχαριστω στον Βαγγελη (Pew) που του τα εκανα τσουρεκια στο Viber αυτες τις μερες. :lol:

Θα επανελθω με φωτογραφιες και εντυπωσεις αφου τελειωσουμε με τα τυπικα.

Και παλι ευχαριστω την κοινοτητα. :beer:

DoctoR_k6
07/10/2021, 12:26
Καλα χλμ κ απροβληματιστα.

kachius
07/10/2021, 13:05
Όταν το συνηθίσεις λίγο θα ξετρελαθείς με την άνεση που παρέχει :beer:
ΟΚ, "μηχανή" δεν είναι, αλλά για την καθημερινή μετακίνηση είναι άψογο!!
Και εκδρομούλες* θα κάνεις άμα θες και όλα κομπλε

Καλές (και στεγνές και χωρίς κρύο :D ) βόλτες!!!

(*για όσο δεν υπάρχει 2ο μηχανάκι για αυτή τη δουλειά ;) )

basilis_k6
07/10/2021, 13:24
καλη επιλογη. ελπιζω να ειναι το race blue :smokin:

cornell
07/10/2021, 13:54
καλορίζικο

kouk
07/10/2021, 14:10
Τι καριέρα αλλάζει Πέτρο;
Απλά περίεργος. Καλή επιλογή εύχομαι να ναι.
Όσο για το μηχανάκι ξέρουμε δε θα μακροημερευσει. Χεχεχε
Καλορίζικο.

ptc
07/10/2021, 14:22
Τι καριέρα αλλάζει Πέτρο;
Απλά περίεργος. Καλή επιλογή εύχομαι να ναι.
Όσο για το μηχανάκι ξέρουμε δε θα μακροημερευσει. Χεχεχε
Καλορίζικο.

Ευχαριστω Στεφ.
Βγαινουμε off topic ουσιαστικα, αλλα να το πω κι αυτο. Απο βδομαδα ξεκιναω σπουδες Τεχνολογου τροφιμων στην Αμερικανικη Γεωργικη Σχολη (bachelor σε συνεργασια με πανεπιστημιο της Αγγλιας). Ειναι ενα πλανο μακροπροθεσμο, σκοπος μου ειναι ας πουμε σε 5 χρονια να εχω βγει απο τις κουζινες. Διαλεξα τη συγκεκριμενη ειδικοτητα γιατι πιστευω πως δε θα παει χαμενη και η πλουσια εμπειρια που εχω συλλεξει τοσα χρονια στη μαγειρικη. Εξελιξη προϊοντων σε βιομηχανια τροφιμων, προτυπα HACCP, κοκ, που ειναι αρκετα κοντα στο αντικειμενο μου. Θα δουμε αν θα μου βγει. Εγω θα κανω την προσπαθεια μου παντως...

Καλα για το αν θα μακροημερευσει, αν κρινω απο τα προηγουμενα το over-under ειναι στο οχταμηνο. :D

Ευχαριστω και για τις ευχες στα vrooms. :beer:

doctoras
07/10/2021, 15:42
Στο δια ταυτα... Το σκουτερ που βρηκα ειναι ενα Kymco KXCT 300 ABS ΜΥ14.

Το απογευμα ειναι να γινει η μεταβιβαση, αυριο ελπιζω να προλαβω και μια πρωτη βολτουλα.


το πως καταφέρνεις τώρα 3-4 μηχανάκια και τα διώχνεις με το που θα ανεβάσεις αγγελία είτε πρόκειται περί ταλέντου είτε ικανοτήτων(σύμβουλος αγοράς) είτε περι best lap(or luck) time
δεν υπάρχεις λεμε
καλορίζικο μαζεμένο φαίνεται!


Όταν το συνηθίσεις λίγο θα ξετρελαθείς με την άνεση που παρέχει :beer:
ΟΚ, "μηχανή" δεν είναι, αλλά για την καθημερινή μετακίνηση είναι άψογο!!
Και εκδρομούλες* θα κάνεις άμα θες και όλα κομπλε

Καλές (και στεγνές και χωρίς κρύο :D ) βόλτες!!!

(*για όσο δεν υπάρχει 2ο μηχανάκι για αυτή τη δουλειά ;) )

Πάνω σε αυτό το ποστ περι άνεσης κύλισης θέλω το review σου μετά τα πρώτα 2000km



Καλα για το αν θα μακροημερευσει, αν κρινω απο τα προηγουμενα το over-under ειναι στο οχταμηνο. :D


σε αναμένουμε εννοείται εμεις τι δουλειά θα κάνουμε? κλέφτες θα γίνουμε?:lol:

Pew
07/10/2021, 16:04
Έγινε στα σοβαρά πρόταση για να πηγαίνει ΣΕ ΣΧΟΛΗ με Deauville

Περα απο την πλακα μια και το εθεσες ετσι, θεωρω πως ο Πετρος θα μπορουσε να σκαει μυτη στη σχολη με Τμαξ!
Δεδομενων των τασεων και τι τραβαει το ματι στα γκομενακια, οι πιθανοτητες φορτωτικης στο σχολασμα, θα εκτινασσονταν over 9000 !!!! :eek:

ΠΕΤΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ !!!!! :bawl:




Ενα ξεχωριστο ευχαριστω στον Βαγγελη (Pew) που του τα εκανα τσουρεκια στο Viber αυτες τις μερες. :lol:


Αγορινα, αν ηταν με 10 γραμμες στο viber να μου τα κανεις τσουρεκια θα σου ειχα κοψει τη φορα απο την αρχη, αραζοντας για νετφλιεξξξξ !! :lol:
Αλιμονο μου αν δεν βοηθησω φιλο, οποτε χρειαστει χωρις κανενα ενδοιασμο, χτυπα, εδω ειμαι!!
Καλοταξιδος και απο 'δω λοιπον, σε αναμονη να τα πουμε και απο κοντα :)


Υ.Γ. 1: Σουζα σηκωνεται! (δεν ρωταω, απλα το αναφερω)
Υ.Γ. 2: Αυτο που ρωταω ομως.... γόνατο ξύνουμε αραγε με τα σκουτερ στο Ρύσιο;; :bawl:

billy84
07/10/2021, 17:00
Ομολογώ πως με τέτοια πληθώρα μοντέλων στην κατηγορία έχω χάσει τη μπάλα και δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του Kymco KXCT 300 ABS.Το googlαρα για να δω τι ειναι.Πολύ άνετο δείχνει και πιστεύω θα σε βολέψει.Καλορίζικο!:beer:

Garfield
07/10/2021, 18:21
Καλορίζικο και από εμένα!

Όντως τώρα που το είδα σε φωτογραφίες δείχνει πολύ όμορφο.

πυξιδας990
07/10/2021, 18:32
Πετρο τι μεταφορικα σου ζητησαν για το δικο μας?

ptc
07/10/2021, 18:58
Πετρο τι μεταφορικα σου ζητησαν για το δικο μας?

Μάνο δεν έφτασα να πάρω τιμή. Το μηχανάκι ήταν με τα μαμά λάστιχα και ήθελε μεγάλο σέρβις. Μου το άφηνε 3000. Οπότε λάστιχα, σέρβις και μεταβίβαση ήμουν στα 3400 χονδρικά. Όσο λίγο κι αν ήταν τα μεταφορικά, δεν έβγαινα.

Να σαι καλά πάντως, αν δεν ήσουν εσύ η αλήθεια είναι δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία να σηκώσω το τηλέφωνο. :beer:

Και μια μικρή ενημέρωση, το μηχανάκι είναι πλέον δικό μου και με περιμένει σκεπασμένο κάτω απ το σπίτι. Είχα κάνει εξουσιοδότηση και πήγαν με τη γυναίκα μου στο ΚΕΠ μιας και τα προγράμματά μας με τον πωλητή ήταν ανάποδα.

Άντε να σχολάσω για να το βγάλω βόλτα. :p

stefanos
07/10/2021, 19:11
Άντε καλές βόλτες και καλή πρόοδο.:beer: