PDA

View Full Version : Hornet 09....πόσο είναι μια σωστή τιμή αγοράς?



Nikos77
02/10/2021, 16:05
Ας δούμε λίγο τα δεδομένα για να πάρω μια ρεαλιστική απάντηση.

Hornet του 09 με abs στα 85.000 χλμ. πρώτο χέρι.
- Εξωτερικά είναι άψογο εκτός: 1) των φλας που θέλουν αλλαγμα λόγω κρεμάσματος και 2) της σέλας που θέλει αλλαγή δέρματος.
- Μηχανικά θέλει αλλαγή τσιμουχες ξύστρες λάδια μπροστινού λόγω διαρροής.
- Λάστιχα χρήζουν αλλαγής.
- Αλυσογραναζα είναι σε μέτρια κατάσταση.
- Λογικά ένα σέρβις θα γίνει έτσι κι αλλιώς ένα γενικό για να ξέρουμε που βρισκομαστε.
Υπολογίζω γύρω στο 500-700 για όλα αυτά.
Βλέπω ότι αυτά που είναι χωρίς abs παίζουν στα 3.000 και πανω.
Πόσο είναι μια καλή τιμή αγοράς?

νεοσσός
02/10/2021, 16:31
Δεν φθάνουν 500€ γι' αυτά που αναφέρεις.

Nikos77
02/10/2021, 16:42
Δεν φθάνουν 500€ γι' αυτά που αναφέρεις.

Όντως μπορεί να πάει και 700.
Πόσο όμως θα ήταν καλά για αγορά?
Κοιτάζω car και βλέπω ότι ένα τέλειο που και εκεί ίσως χρειαστεί κάνα σέρβις πάει κάνα 4.000

toyar
02/10/2021, 19:38
μπορει να κανω λαθος αλλα οπως το περιγραφεις δειχνει σαν καποια στιγμη να σταματησε να συντηρειται κι αυτο δεν ειναι καλο σε συνδυασμο με τα μπολικα χλμ που εχει
μηπως να κοιταγες αλλου;

Nikos77
02/10/2021, 20:32
μπορει να κανω λαθος αλλα οπως το περιγραφεις δειχνει σαν καποια στιγμη να σταματησε να συντηρειται κι αυτο δεν ειναι καλο σε συνδυασμο με τα μπολικα χλμ που εχει
μηπως να κοιταγες αλλου;

Κοιτώντας στο καρ για να βρεις κάποιο που φαίνεται καλό πας στα 3500 χωρίς να έχεις δώσει για σέρβις.
Δε φαίνεται σωστή η σκέψη να πάρεις κάτι φτηνό και να του αλλάξεις ότι χρειάζεται ώστε να είναι σωστο?
Για το συγκεκριμένο ξέρω ότι είναι πρώτο χέρι ατρακαριστο με σέρβις αντιπροσωπεία.
Αυτά που έβαλα ότι θέλουν αλλαγή μπορεί να μη είναι αναγκαίο να αλλαχτούν.
Δηλαδή αν αγοραστεί 2700 δε θα ήταν οκ?

toyar
02/10/2021, 20:47
καταλαβαινω το σκεπτικο σου και δεν διαφωνω
το σερβις αντιπροσωπεια πως συνδυαζεται με τοσες αβαριες;
εσυ θα αφηνες το μηχανακι σου χωρις λαστιχα αλυσογραναζα χαλασμενα φλας και σελα ταυτοχρονα;
κατι αφημενο στην τυχη του τι μπορει να εχει στον κινητηρα;
γιατι δεν τα φτιαχνει ολα εκτος απ τα λαστιχα με ενα 300αρι και να το πουλησει κι αυτος 3500;
και τελικα αξιζει για 300 ευρω λιγοτερα κατι που ο προηγουμενος το ειχε παρατησει;

Nikos77
02/10/2021, 22:37
καταλαβαινω το σκεπτικο σου και δεν διαφωνω
το σερβις αντιπροσωπεια πως συνδυαζεται με τοσες αβαριες;
εσυ θα αφηνες το μηχανακι σου χωρις λαστιχα αλυσογραναζα χαλασμενα φλας και σελα ταυτοχρονα;
κατι αφημενο στην τυχη του τι μπορει να εχει στον κινητηρα;
γιατι δεν τα φτιαχνει ολα εκτος απ τα λαστιχα με ενα 300αρι και να το πουλησει κι αυτος 3500;
και τελικα αξιζει για 300 ευρω λιγοτερα κατι που ο προηγουμενος το ειχε παρατησει;
Λοιπον......
Τα λάστιχα βγάζουν ίσως και 5000χλμ ακόμα όπως και η αλυσίδα που είναι σε μέτρια απόσταση.
Αυτό που είναι άμεση αλλαγή είναι τα φλας (20 ευρώ) σέρβις μπροστινών (100 ευρώ) και το δέρμα σέλας (40 ευρώ).
Άρα με 160 συν 2700 η αγορά έχεις μια μηχανή κυκλοφορησιμη όπου δεν βρίσκεις στο καρ εδώ και 1 μήνα που το παρακολουθώ ειδικά με abs.
Οι αβαρίες που λες φαίνονται επειδή εγώ σκεφτόμουν μήπως τα έφτιαχνα όλα μαζί ενώ δε είναι απαραίτητα αμέσως να γίνουν.
Μη ξεχνάμε ότι ακόμα και ενα φαινομενικα τέλειο μεταχειρισμένο να πάρουμε η διαδρομή στα καλάμια μπορεί να γίνει σε ένα μηνα.
Αν έχεις να μου δείξεις κάποιο που να αξίζει δεν έχω θέμα να το δω.
Εγώ βλέπω να παίζουν με 3000 από Αθήνα που έχουν κάποια θεματακια μικρά η μεγάλα και χωρίς abs και 2 3 ιδιοκτητες.
Για abs θες 3500 με 4000 όπου και κει θα βάλεις χέρι στη τσέπη.

Nikos77
02/10/2021, 22:42
Αν έδινε κάποιος 3000 το μέγιστο με φτιαξιματα μέσα αν αποφάσιζε το να το δώσει σε 5 χρόνια θα έχανε κάνα 500αρικο βαριά.
Να πάρεις ένα με 4000 και δώσεις κι άλλα από πάνω να το φτιάξεις στο τέλος θα χάσεις πιο πολλά στη μεταπώληση.
Άρα στη πρώτη περίπτωση έχεις λιγότερο χάσιμο από ενα μεταχειρισμένο.
Σκέφτομαι και αυτή τη περίπτωση

sapila racing
03/10/2021, 10:16
Λοιπον......
Τα λάστιχα βγάζουν ίσως και 5000χλμ ακόμα όπως και η αλυσίδα που είναι σε μέτρια απόσταση.
Αυτό που είναι άμεση αλλαγή είναι τα φλας (20 ευρώ) σέρβις μπροστινών (100 ευρώ) και το δέρμα σέλας (40 ευρώ).
Άρα με 160 συν 2700 η αγορά έχεις μια μηχανή κυκλοφορησιμη όπου δεν βρίσκεις στο καρ εδώ και 1 μήνα που το παρακολουθώ ειδικά με abs.
Οι αβαρίες που λες φαίνονται επειδή εγώ σκεφτόμουν μήπως τα έφτιαχνα όλα μαζί ενώ δε είναι απαραίτητα αμέσως να γίνουν.
Μη ξεχνάμε ότι ακόμα και ενα φαινομενικα τέλειο μεταχειρισμένο να πάρουμε η διαδρομή στα καλάμια μπορεί να γίνει σε ένα μηνα.
Αν έχεις να μου δείξεις κάποιο που να αξίζει δεν έχω θέμα να το δω.
Εγώ βλέπω να παίζουν με 3000 από Αθήνα που έχουν κάποια θεματακια μικρά η μεγάλα και χωρίς abs και 2 3 ιδιοκτητες.
Για abs θες 3500 με 4000 όπου και κει θα βάλεις χέρι στη τσέπη.

Ετσι οπως τα υπολογίζεις δεν βλεπω να βγαζεις ακρη.

πχ Τα φλας με 20 Ευρω μονο μεταχειρισμένα τα βρίσκεις, καινούρια εχουν 60 το ενα.
Με 40 Ευρω δεν βαζεις καλυμα σελλας αντίστοιχο του εργοστασιακού αλλά της πλάκας.
Υπολογίζεις το service μπροστινού μαζί με τσιμούχες και ξύστρες στα 100 Ευρω ενω μόνο για ξυστρες και τσιμούχες θέλεις πανω απο 60 Ευρω.

Nikos77
03/10/2021, 10:34
Ετσι οπως τα υπολογίζεις δεν βλεπω να βγαζεις ακρη.

πχ Τα φλας με 20 Ευρω μονο μεταχειρισμένα τα βρίσκεις, καινούρια εχουν 60 το ενα.
Με 40 Ευρω δεν βαζεις καλυμα σελλας αντίστοιχο του εργοστασιακού αλλά της πλάκας.
Υπολογίζεις το service μπροστινού μαζί με τσιμούχες και ξύστρες στα 100 Ευρω ενω μόνο για ξυστρες και τσιμούχες θέλεις πανω απο 60 Ευρω.
Ξύστρες τσιμουχες γνήσιες από αντιπρόσωπο έχουν 46 και 10 ευρώ το λάδι.
Δέρμα με 40 ευρώ μια χαρά θα είναι. Έχουν αναφερθεί εδώ μέσα μαγαζιά.
Φλας εχω βρει καινούρια όχι γνησια με 20 ευρώ τα 4

AristidisZ
03/10/2021, 12:11
Τα φλας θέλουν αλλαγή ή οι λαστιχένιες βάσεις τους ;
Και στο δικό μου είχαν κρεμάσει και άλλαξα τις βάσεις, όχι τα ίδια τα φλας
Είχα πάρει τις αυθεντικές, αλλά δε θυμάμαι ποσό είχαν

Nikos77
03/10/2021, 12:44
Τα φλας θέλουν αλλαγή ή οι λαστιχένιες βάσεις τους ;
Και στο δικό μου είχαν κρεμάσει και άλλαξα τις βάσεις, όχι τα ίδια τα φλας
Είχα πάρει τις αυθεντικές, αλλά δε θυμάμαι ποσό είχαν

με πιανεις αδιαβαστο

Tallyban
04/10/2021, 08:00
Φτηνοδουλειά είναι αυτό το μηχανάκι με ξερή (χωρίς μοχλικο ) ανάρτηση πίσω.Θα σου φύγει η μέση στα σαμαρακια.Απεφυγε το.

sam4g
04/10/2021, 09:01
Ναι χωρίς το μοχλικό θα αντιμετωπίσεις τεράστια προβλήματα. 431086

Πάλι καλά που έχει διπλό δισκόφρενο μπροστά και φρενάρει.

Τι ακούω εδω μέσα...

Εγώ φίλε θα σου πω ότι το θεωρώ ένα από τα καλύτερα γυμνά στην κατηγορία του. Μπορεί να μην έχει το γκάζι του Z750 αλλά είναι VFM. Να σημειώσω ότι είναι το τελευταίο CB600 made in Japan.

AristidisZ
04/10/2021, 09:02
Πάλι καλά που έχει διπλό δισκόφρενο μπροστά και φρενάρει.

Τι ακούω εδω μέσα...

Εγώ φίλε θα σου πω ότι το θεωρώ ένα από τα καλύτερα γυμνά στην κατηγορία του. Μπορεί να μην έχει το γκάζι του Z750 αλλά είναι VFM. Να σημειώσω ότι είναι το τελευταίο CB600 made in Japan.

Το 09 είναι Italy, όχι Japan

:beer:

sam4g
04/10/2021, 09:09
Το 09 είναι Italy, όχι Japan

:beer:

Έχεις δίκιο :beer:

Παρ΄ όλα αυτά δεν θυμίζει ιταλικό σε προβλήματα :bawl:

Nikos77
04/10/2021, 11:26
Εγώ ρε παιδιά βλέπω στο καρ ότι αν θες τέλειο πας στα 4500 που για μένα δεν αξίζει. Ακόμα και κει μπορεί να θες λάστιχα σε κάνα χρόνο η να εχουν διαρροή οι τσιμουχες σε 6 μήνες.
Πιστεύω πως αν το χτυπήσω το ανώτερο 2700 και με αλλαγή σε ότι απαραίτητο χρειαστεί θα είναι ιδανική επιλογή να κάνω τις βόλτες μου.
Θα μπει και προσωπική εργασία σε ότι μπορώ ειδικά σε ότι αφορά το σέρβις.
Νομίζω μπορώ να το φέρω σε πολύ καλή κατάσταση λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι πρώτο χέρι και δουλεμενο εθνική περισσοτερο.
Με λίγο πάνω από 3000 θα έχω ένα αρκετά αξιόπιστο μηχανακι

CorpseAlive
04/10/2021, 11:35
Εγώ ρε παιδιά βλέπω στο καρ ότι αν θες τέλειο πας στα 4500 που για μένα δεν αξίζει. Ακόμα και κει μπορεί να θες λάστιχα σε κάνα χρόνο η να εχουν διαρροή οι τσιμουχες σε 6 μήνες.
Πιστεύω πως αν το χτυπήσω το ανώτερο 2700 και με αλλαγή σε ότι απαραίτητο χρειαστεί θα είναι ιδανική επιλογή να κάνω τις βόλτες μου.
Θα μπει και προσωπική εργασία σε ότι μπορώ ειδικά σε ότι αφορά το σέρβις.
Νομίζω μπορώ να το φέρω σε πολύ καλή κατάσταση λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι πρώτο χέρι και δουλεμενο εθνική περισσοτερο.
Με λίγο πάνω από 3000 θα έχω ένα αρκετά αξιόπιστο μηχανακι

Χορνετ και δουλεμένο εθνική? Ποιος τα γράφει αυτά?

Nikos77
04/10/2021, 12:15
Χορνετ και δουλεμένο εθνική? Ποιος τα γράφει αυτά?

Συνάδερφος είναι όπου τον βλέπω κάθε μέρα επί 20 χρόνια.
Για αυτό το λέω επειδή είναι γνωστός. Δε το διάβασα σε αγγελία όπου διαβάζεις:δεν έχει βγει βροχή,γκαράζ και σκεπασμένο,από συνταξιούχο.......

Για αυτό έβαλα ερώτημα αν αξίζει να αγοραστεί ποια τιμή θα ήταν καλή ώστε να συμφέρει

AristidisZ
04/10/2021, 12:17
Συνάδερφος είναι όπου τον βλέπω κάθε μέρα επί 20 χρόνια.
Για αυτό το λέω επειδή είναι γνωστός. Δε το διάβασα σε αγγελία όπου διαβάζεις:δεν έχει βγει βροχή,γκαράζ και σκεπασμένο,από συνταξιούχο.......

Για αυτό έβαλα ερώτημα αν αξίζει να αγοραστεί ποια τιμή θα ήταν καλή ώστε να συμφέρει

Για αρχή γιατί δεν τον ρωτάς πόσο το δίνει ;

2700 που έγραψες παραπάνω ;

Nikos77
04/10/2021, 12:20
Για αρχή γιατί δεν τον ρωτάς πόσο το δίνει ;

2700 που έγραψες παραπάνω ;Ναι εκεί προτίθεται να πέσει. Δε ξέρω αν μας παίρνει για κάνα 100ρικο ακόμα

toyar
04/10/2021, 13:56
Αφου τον ξερεις γιατι πιστευεις οτι το αφησε να ρημαξει;

Nikos77
04/10/2021, 14:32
Αφου τον ξερεις γιατι πιστευεις οτι το αφησε να ρημαξει;Τα σέρβις έχουν γίνει όλα αντιπροσωπεία.
Το να κλάσουν οι τσιμουχες και να θέλει λάστιχα σε 4 5000 χλμ δεν σημαινει ότι ρημάζει ένα μοτό. Υπερβολικός μάλλον είσαι.
Δηλαδή τα δικά σου λάστιχα που θα θέλουν αλλαγή σε λίγο καιρό και μαζί με αυτό μπορεί να έχεις τσιμουχες ξύστρες στο μπροστινό θα λέγεται παρατημένο?

Nikos77
04/10/2021, 14:34
Στα 3500 παίδες δε θα το κοιτουσα ακόμα και αν ήταν καλό γιατί όλο και κάτι θέλει ένα μεταχειρισμεμο. Στα 2700 η παρακάτω νομίζω είναι καλή ευκαιρια

AristidisZ
04/10/2021, 14:45
Τα σέρβις έχουν γίνει όλα αντιπροσωπεία.
Το να κλάσουν οι τσιμουχες και να θέλει λάστιχα σε 4 5000 χλμ δεν σημαινει ότι ρημάζει ένα μοτό. Υπερβολικός μάλλον είσαι.
Δηλαδή τα δικά σου λάστιχα που θα θέλουν αλλαγή σε λίγο καιρό και μαζί με αυτό μπορεί να έχεις τσιμουχες ξύστρες στο μπροστινό θα λέγεται παρατημένο?

Σκισμένη σέλα, πεσμένα / χαμένα (ακόμα το ψάχνουμε) φλας, το μπροστινό να χάνει λάδια, εσύ θα το άφηνες το μηχανάκι σου έτσι ;

Εγώ πάντως όχι...

Λάστιχα αλυσιδογράναζα, συν τα παραπάνω, είναι minimum 600 ευρώ, το ξέρεις φαντάζομαι

Άρα αν βρεις ένα στα 3500 που δε χρειάζεται τα παραπάνω, και έχει τα μισά (ή λίγο παραπάνω χιλιόμετρα), τι λες, θα αξίζει ή όχι ;

Και θα κόψεις και 2-3 κατοστάρικα, σίγουρα

Nikos77
04/10/2021, 15:54
Άρα αν βρεις ένα στα 3500 που δε χρειάζεται τα παραπάνω, και έχει τα μισά (ή λίγο παραπάνω χιλιόμετρα), τι λες, θα αξίζει ή όχι ;

Και θα κόψεις και 2-3 κατοστάρικα, σίγουρα
Θεωρείς πιθανό να βρω ένα μεταχειρισμένο το οποίο θα έχει καινούρια λάστιχα,αλυσογραναζα,τσιμουχες μπροστινού που θα βγάλουν 3 4 χρόνια,θα είναι με 40.000 χλμ και με το παζάρι θα το δίνει 3.300 ευρώ? Δε θα χρειάζεται ούτε ευρώ και θα θέλει βενζίνη μόνο? Και θα έχει και abs?

Άρα απορρίπτεις αυτό που βρήκα με τα χιλιόμετρα εθνικής στα 2700 ευρω και με τα 600 ευρώ διαφορά να τα βάλω όλα καινούρια και για μερικά χρόνια να είμαι οκ

AristidisZ
04/10/2021, 16:01
Θεωρείς πιθανό να βρω ένα μεταχειρισμένο το οποίο θα έχει καινούρια λάστιχα,αλυσογραναζα,τσιμουχες μπροστινού που θα βγάλουν 3 4 χρόνια,θα είναι με 40.000 χλμ και με το παζάρι θα το δίνει 3.300 ευρώ? Δε θα χρειάζεται ούτε ευρώ και θα θέλει βενζίνη μόνο? Και θα έχει και abs?

Άρα απορρίπτεις αυτό που βρήκα με τα χιλιόμετρα εθνικής στα 2700 ευρω και με τα 600 ευρώ διαφορά να τα βάλω όλα καινούρια και για μερικά χρόνια να είμαι οκ

Δεν απορρίπτω τίποτα, απλά μηχανάκι που έχει τόσες εμφανείς ελλείψεις, μπορεί να έχει και άλλα (πολλά) πράματα που δε τα ξέρεις

Πάντως αλυσιδογράναζα, λάστιχα, τις ζημιές που λες, και γενικό σέρβις, με 500€ δε τα κάνεις με καμία Παναγία

Αφού εσύ νομίζεις ότι με 2700 που σου ζητάει είναι καλό το deal, τι ρωτάς εμάς ;

sam4g
04/10/2021, 16:04
Θεωρείς πιθανό να βρω ένα μεταχειρισμένο το οποίο θα έχει καινούρια λάστιχα,αλυσογραναζα,τσιμουχες μπροστινού που θα βγάλουν 3 4 χρόνια,θα είναι με 40.000 χλμ και με το παζάρι θα το δίνει 3.300 ευρώ? Δε θα χρειάζεται ούτε ευρώ και θα θέλει βενζίνη μόνο? Και θα έχει και abs?

Άρα απορρίπτεις αυτό που βρήκα με τα χιλιόμετρα εθνικής στα 2700 ευρω και με τα 600 ευρώ διαφορά να τα βάλω όλα καινούρια και για μερικά χρόνια να είμαι οκ

Διακρίνω (σόρρυ αν κάνω λάθος) ότι ήδη έχεις πάρει την απόφαση σου (να το πάρεις). Αν το πάρεις λοιπόν εύχομαι να το καταευχαριστηθείς και καλά χιλιόμετρα.

Μου κάνει εντύπωση βέβαια να το δίνει τόσο φθηνά. Μια αναζήτηση έκανα στο καρ και τα πραγματικά μοντέλα 2009 που πωλούνται είναι 4 αν δεν κάνω λάθος. Τα άλλα απλά θα έχουν πρώτη άδεια κυκλοφορίας 2009. Στο λέω γιατί τα πραγματικά 2009 και μετέπειτα έχουν ρυθμιζόμενο μπροστινό σύστημα ως προς προφόρτιση ελατηρίου και απόσβεση επαναφοράς (ασημί μπουκάλες). το φθηνότερο, λοιπόν, από αυτά τα 4 που υπάρχουν, το δίνει 3500.

Δεν ξέρω, αλλά εγώ θα έμπαινα σε υποψίες με την τιμή των 2700 ή και φθηνότερα.

CorpseAlive
04/10/2021, 16:22
Πάντως 2 πράγματα παίζουν για να ''υπερασπίζεσαι'' τόσο πολύ αυτή την αγορά.
είτε την έκανες και δεν θες να καταλάβεις ότι έκανες κακή αγορά , είτε την πουλάς και δεν θες να καταλάβεις ότι το μηχανάκι θέλει μάζεμα.
Το να το σκέφτεσαι και να ζητάς την άποψη από ένα φορούμ και μετά να υπερασπίζεσαι μια επιλογή που θεωρητικά δεν έχεις κάνει και έχεις αμφιβολίες για αυτή μου φαίνεται κομματάκι παράδοξο.

Το θέμα μεταπώλησης είναι άλλη κουβέντα.
Το όλο ''χρηματιστήριο'' που νομίζετε ότι κάποιοι παίζετε με τα μηχανάκια είναι κάπως αστείο.
Το μηχανάκι έχασε ότι αξία ήταν να χάσει μέχρι σήμερα μετά χάνει λιγότερη αξία σε περισσότερο χρόνο.

Nikos77
04/10/2021, 16:35
Πάντως 2 πράγματα παίζουν για να ''υπερασπίζεσαι'' τόσο πολύ αυτή την αγορά.
είτε την έκανες και δεν θες να καταλάβεις ότι έκανες κακή αγορά , είτε την πουλάς και δεν θες να καταλάβεις ότι το μηχανάκι θέλει μάζεμα.
Το να το σκέφτεσαι και να ζητάς την άποψη από ένα φορούμ και μετά να υπερασπίζεσαι μια επιλογή που θεωρητικά δεν έχεις κάνει και έχεις αμφιβολίες για αυτή μου φαίνεται κομματάκι παράδοξο.

Όχι τίποτα από τα δύο. Αν έχεις αγγελία που να αξίζει δειξτη μου. Ίσως για αυτό φαίνεται να το υπερασπίζομαι. Θέλω να τα δω ορθολογιστικά από τη μεριά μου.
Δηλαδη αν αλλάξω κάποια πράγματα που σε αρκετά μηχανάκια έτσι κι αλλιώς θα τα άλλαζες και μου φτάσει στα 3200 με 3300 θεωρώ πως είμαι κερδισμένος.
Το να δώσω 3500 με 4000 και μετά να μου βγάλει κάτι που δε φαίνεται πχ μπροστινό με διαρροή ή να χρειάζομαι λάστιχα σε 1 χρόνο νομίζω πως είμαι χαμενος
@sam4g το δίνει φτηνά για να το πάρω εγώ. Στη πραγματικότητα δε θα το έδινε γιατί ότι έχει πάρει μέχρι τώρα το κρατάει. Τώρα του παρουσιάστηκε η διαρροή μπροστά και είχε σκοπό να το φτιάξει μαζί με το μικρό σκισιμο της σέλας. Λάστιχα θα έβαζε την άνοιξη αφού χειμώνα πλέον δε το κυκλοφορεί. Έρχεται δουλειά με το 2ο.
Η άδεια είναι του 09 αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις στις αναρτήσεις που βγήκε το μοντέλο του 10-13

dorso
04/10/2021, 17:23
Σε αυτά τα χιλιόμετρα υπολόγισε και κάνα ρουλεμάν τροχού, λαιμού,κάνα σέρβις πίσω ανάρτησης και γενικά οτιδήποτε είναι αναλώσιμο και δίσκους φρένων μπορεί κ δίσκους συμπλέκτη και γενικά ότι είναι αναλώσιμο, γενικά σε αυτά τα χλμ οποιαδήποτε μηχανή με οποιονδήποτε χρήση θα ζητάει τακτικά αναλώσιμα.Ισως βγεις κερδισμένος μόνο αν ξεχάσεις τον μάστορα και μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου, αλλιώς θα βγεις χαμένος σε βάθος χρόνου..Κ από μεταπώληση αν έχει ήδη 85000χλμ εσύ θα την δώσεις με 100000+++ οπότε πάλι ρίσκο η μεταπώληση..

stefanos
04/10/2021, 18:14
Νομίζω ότι συζήτηση για λάστιχα και αλυσιδογράναζα, πιθανόν τακάκια, σέρβις αναρτήσεων, κλπ λεπτομερειών δεν έχει και μεγάλο
νόημα στην αγορά μεταχειρισμένου, και ειδικά αν μιλάμε για 10+ χρόνια.
Και ουσιαστικά καλό είναι να θέλει ώστε να υπάρχει περιθώριο στο παζάρι παρά να να μην θέλει επειδή ο πωλητής φρόντισε να τα αλλάξει με ότι φτηνότερο βρήκε ώστε να το "σπρώξει".
Πρώτα πρέπει να εξασφαλιστεί ότι δεν έχει κάνει 200κ χιλ με λάδι του lidl ότι είναι ίσιο ότι δεν το έχουν σκίσει 3 προηγούμενοι ιδιοκτήτες και τέτοια πράγματα,
που θα οδηγήσουν σε πραγματικά έξοδα.

Nomand
04/10/2021, 18:31
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313203544-honda-cb-600f-hornet
Αυτό φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση, απλά ειναι μακριά από εσένα. Το θέμα με τα μτχ είναι πως από την στιγμή που μοντέλα μεταξύ 2012-2018 περίπου ειναι ελάχιστα οι πωλητές ζητούν ότι τους κατέβει στον εγκέφαλο. Έγινε και η αύξηση στα καινούρια τα τελευταία χρόνια και εκεινοι διαμορφώνουν την τιμή τους με βάση την σημερινη τιμη καταλόγου. Σου λέει το cb 650 r έχει 8700 οπότε να ζητήσω και εγω τα μισα.
Γι αυτό πλέον θέλει πολύ υπομονή η αγορά μτχ μέχρι να βρεθεί κάτι που αξίζει οικονομικά και σαν μηχανή. Συνήθως πριν την πληρωμη τελών σε κάνα μήνα και κάτι και πριν αλλάξει η χρονιά και πάρει ένα ακόμα χρόνο στην πλατη βγαίνουν κάποιες ευκαιρίες.

Nomand
04/10/2021, 18:47
Επειδή είμαι σε αναζήτηση της επόμενης μηχανης και σημερα χρειάστηκα μηχανή πήρα του γαμπρού μου που ειναι hornet 09 απλά χωρίς abs. Έχει 90+ χλμ και δουλεμένο 85% της ζωής του στην πόλη αλλά το συντηρεί μόνος του τακτικά με βάση αυτά που λέει ο κατασκευαστής σε αναλώσιμα. Η αληθεια ειναι πως ήταν πραγματικά όπως ήταν όταν το είχα οδηγήσει πριν 12 χρόνια που το είχε πάρει εκτός από ένα σφύριγμα που ακουγα από την αντλία βενζίνης νομίζω. Αν και Ιταλία κατασκευή ήταν πολύ ωραίο στο δρόμο και τράβαγε σαν καινούριο το μοτέρ. Ενώ ένα cb 650 f του 2018 που είχα πάρει για δοκιμή την προηγουμενη εβδομαδα για να δω αν μου κάνει ήταν εντελώς ψεύτικο και αμφιβάλλω αν θα αντέξει στο χρόνο όσο το hornet.

Nikos77
04/10/2021, 22:18
Αν μετά από έλεγχο χρειάζεται τίποτα δισκόφρενα,ρουλεμάν τιμονιού,συμπλέκτες εννοείται δε προχωραω.
Δε νομίζω να το χαρίσει σε τιμή αλλά ούτε και γω να μπω δλσε διαδικασία αλλαγής όλης της μηχανής ώστε να γίνει σωστή.
Μέχρι ώρας αυτά που θέλει σίγουρα είναι σέρβις μπροστινό, σελα και μια τετράδα βάσεις για φλας

toyar
05/10/2021, 05:35
αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ειναι οτι πισω απο τα αυστηρα μαθηματικα ''2700+500 και ολα καινουρια'' μηπως κρυβεται ενα ασυντηρητο και παρατημενο μηχανακι με οτι μπορει να σημαινει αυτο σε συνδυασμο με τα αρκετα χλμ που κουβαλαει
ο συλλογισμος αγοραζω ρημαδι φθηνα και το μαζευω προσωπικα δε με βρισκει αντιθετο γιατι το εχω κανει αρκει να ξερεις οτι παιρνεις ρημαδι κι οχι τεφαρικι για να εισαι προετοιμασμενος
εχω αγορασει απο φιλο ρημαδι σε τιμη χαρισμα κι εχω περασει μαζι του 5 πολυ ωραια χρονια πριν το πεταξω