PDA

View Full Version : Εμπλοκή σε τροχαίο



domwat
03/10/2021, 15:44
Καλησπέρα,
Πριν λίγες μέρες είχα ένα τροχαίο ατύχημα, ένας μπάρμπας πήγε να στρίψει παράνομα στον μονόδρομο που κινούμουν, στην προσπάθειά μου να τον αποφύγω έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έπεσα με αποτέλεσμα να σπάσω το χέρι μου, χωρίς όμως να υπάρχει επαφή των δύο οχημάτων. Ο μπάρμπας έκανε θετική δήλωση ότι ευθύνεται για το τροχαίο. Η μηχανή πήγε σε συνεργείο και πήγε πραγματογνόμονας της ασφαληστικής του. Σε επικοινωνία που είχα με την ασφαλιστική του μου είπαν ότι όταν τελειώσω με την αποθεραπεία μου να τους στείλω αποδείξεις ιατρικών εξόδων, επισκευής της μηχανής κλπ αλλά επειδή δεν υπήρχε επαφή των οχημάτων έχω συνυπαιτιότητα και θα αποζημειωθώ στο μισό.

Διαβάζοντας αρκετά θέματα εδώ μέσα είδα ότι δεν υπάρχει συνυπαιτιότητα και αν το κυνηγήσεις με δικηγόρο παίρνεις όλη την αποζημείωση που δικαιούσαι.
Γενικά πως προτείνεται να κινηθώ; Να δω αρχικά τι θα μου πουν ακριβώς για αποζημείωση, να επικοινωνήσω με τη νομική προστασία της ασφαλιστικής ή να πάω σε δικηγόρο που ασχολείται με τροχαία;

karellen
03/10/2021, 17:29
Δικηγόρο κατευθείαν.
Η ασφαλιστική θα σου κάνει την μικρότερη δυνατή προσφορά για την μηχανή αλλά και τις σωματικές σου βλάβες.Μην μιλήσεις καν μαζί τους.
Ο δικηγόρος θα σε κατευθύνει τι χαρτιά να προσκομίσεις καθώς και ζημιές στον εξοπλισμό,ρούχα-κράνος κλπ.Ελπίζω να φορούσες κράνος ε?
Επίσης ρώτησέ τον από την αρχή για την αμοιβή του,συνήθως πάνε με ποσοστό 20% αλλά αν το ποσό της αποζημιώσεως είναι μικρό ελαττώνουν και την αμοιβή.

dorso
03/10/2021, 18:02
Εμένα προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις κ τα μισά εφόσον δεν υπήρχε επαφή.

BLiTzER
03/10/2021, 18:13
Η μη επαφή δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να προκληθεί ατύχημα και χωρίς επαφή. Κάνει, όμως, τα πράγματα πιο δύσκολο να αποδειχθούν. Το ότι υπάρχει θετική δήλωση είναι μια πολύ καλή αρχή. Μην τους χαριστείς.

Dant3
03/10/2021, 21:25
Εμένα προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις κ τα μισά εφόσον δεν υπήρχε επαφή.

Γουατ?

Κανονικοτατα αποζημιωνεσαι το φουλ ποσο.Δικηγορο και βαλε μεσα και ιατρικα και ψυχικες οδυνες και τα παντα.
Τυπας με εκλεισε στη Μεσογειων και επεσα χωρις επαφη και σηκωθηκε και εφυγε.Μου εδωσαν τη πινακιδα μαρτυρες πηγα δικαστηριο και αποζημιωθηκα κανονικοτατα το φουλ ποσο και παραπανω.
Οποτε μη τους χαριζετε τιποτα,ποσω μαλλον οταν εκανε και θετικη δηλωση ο αλλος.

mikes
03/10/2021, 21:52
σε προσφατο συμβαν (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160024) που ειχα τον απριλιο, αποζημιωθηκα πληρως και με το παραπανω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160024&page=3&p=3102777&viewfull=1#post3102777)
χωρις να βαλω δικηγορο η αλλον διαμεσολαβητη.. ολα τα εκανα μοναχος μου, και οι διεκπαιρεωτες της ασφαλιστικης ηταν πληρως συνεργασιμοι..

προφανως η ασφαλιστικη του 'αντιδικου" σου κοιτα να σε ριξει για να γλυτωσει φραγκα..

tzimidis
04/10/2021, 00:06
Μην τους χαρίζεστε.
Πληρώνονται για να αποζημιώνουν.
Τα περί μη επαφής είναι παπαρια.
Ρίχνουν άδεια για να δουν πόσα μπορούν να γλιτώσουν.
Greek insurance.

domwat
04/10/2021, 00:33
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια... Το θέμα πως να το χειριστώ.. Να επικοινωνήσω με τη νομική προστασία της ασφαληστικής μου ή να βρω μόνος δικηγόρο;
@mikes αν δεν γίνομαι αδιάκριτος για τον τραυματιστό περίπου τι αποζημείωση σου πρότειναν; αν θες στείλε και πμ

contes di Zante
04/10/2021, 07:20
Η μη επαφή δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να προκληθεί ατύχημα και χωρίς επαφή. Κάνει, όμως, τα πράγματα πιο δύσκολο να αποδειχθούν. Το ότι υπάρχει θετική δήλωση είναι μια πολύ καλή αρχή. Μην τους χαριστείς.

Η μη επαφή στο 90% των περιπτώσεων σημαίνει κομπίνα, σημαίνει έπεσα μόνος μου και έβαλα γνωστό να μου κάνει δήλωση, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχω ακούσει τόσα χρόνια. Το κορυφαίο είναι ότι μοτοσυκλέτα πήρε κλειστά την στροφή, βρήκε με το μαρσπιέ του συνοδηγού τον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου και στη συνέχεια το αυτοκίνητο βγήκε εκτός δρόμου.
Όμως συνυπαιτιότητα πρώτη φορά ακούω. Συνήθως βγάζουν το λάδι μέχρι να επιβεβαιώσουν το αληθινό συμβάν και μετά όλα προχωράνε ομαλά. Άποψή μου είναι να το αφήσεις στον ασφαλιστή σου να το χειριστεί από τη στιγμή που έχεις νομική....άν δεν σου δώσει ικανοποιητική λύση απευθύνεσαι σε δικό σου δικηγόρο. Έτσι κ' αλλιώς όλα της αποζημίωσης ξεκινάνε μόλις τελειώσεις τα έξοδα και καταθέσεις αίτηση

CorpseAlive
04/10/2021, 09:47
Μάζεψε αποδείξεις. Πάρε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αναρρωτική.
Φωτογράφησε τα προσωπικά σου αντικείμενα.
Ζήτα αντίγραφο του ΔΟΤΑ από την αρμόδια τροχαία που επιλήφθηκε το ατύχημα.
Φωτογράφησε τα τραύματα σου.
Ζήτα γνωματεύσεις από τους θεράποντες ιατρούς σου.
Αντίγραφο της πραγματογνωμοσύνης για την μηχανή σου.
Πρόσεξε την κατάθεση σου στην τροχαία, λογικά θα ερωτηθείς αν επιθυμείς ποινική δίωξη του παππού. Για εμένα ζήτα την και αν αποζημιωθείς ανακάλεσε την.


Αυτά για αρχή.
Καλή ανάρρωση.

airmav
05/10/2021, 09:43
κατ αρχην περαστικα σου φιλε, ευχομαι γρηγορη αναρρωση.
τωρα για τα υπολοιπα οσο και αν με καλυψαν οι υπολοιποι θα σου πω το εξης...βαστα να μην μπλεχτεις καπου..οπουδηποτε , απο το οποιο να διεκδηκεις κατι.... εισαι αυτος που μονιμα θα τρεχεις χωρις βεβαιο και αμεσο αποτελεσμα....δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα. εσυ μπαινεις σε εναν στιβο και κανεις γυρους μεχρι την τελεσιδικη αποφαση. θεωρω και εγω οτι ο δικηγορος ειναι μονοδρομος. ευχομαι να αναρρωσεις πληρως, να ξεμπλεξεις, να αποζημιωθεις στο επακρο και να ξανακαβαλησεις συντομα

AristidisZ
05/10/2021, 09:57
δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα

Ε και τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή ;

Είπε ο άνθρωπος "φταίω", από κει και πέρα τι παραπάνω ευθύνη να πάρει ;

airmav
05/10/2021, 10:04
Ε και τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή ;

Είπε ο άνθρωπος "φταίω", από κει και πέρα τι παραπάνω ευθύνη να πάρει ;

τι δεν καταλαβες? το γεγονος? το τρεξιμο που ερχεται? δεν μιλησα για τριτους μονο για τον παθων

CorpseAlive
05/10/2021, 10:07
κατ αρχην περαστικα σου φιλε, ευχομαι γρηγορη αναρρωση.
τωρα για τα υπολοιπα οσο και αν με καλυψαν οι υπολοιποι θα σου πω το εξης...βαστα να μην μπλεχτεις καπου..οπουδηποτε , απο το οποιο να διεκδηκεις κατι.... εισαι αυτος που μονιμα θα τρεχεις χωρις βεβαιο και αμεσο αποτελεσμα....δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα. εσυ μπαινεις σε εναν στιβο και κανεις γυρους μεχρι την τελεσιδικη αποφαση. θεωρω και εγω οτι ο δικηγορος ειναι μονοδρομος. ευχομαι να αναρρωσεις πληρως, να ξεμπλεξεις, να αποζημιωθεις στο επακρο και να ξανακαβαλησεις συντομα

Η διαφορά του να το κυνηγήσει κάποιος μόνος και του να το πάει με δικηγόρο, όταν εμπλέκεται και σωματική βλάβη , είναι στα διαφορετικά κονδύλια που θα ζητήσει ο ένας και ο άλλος.
Τώρα τα κόστη ανά συνάδελφο διαφέρουν, επίσης και κάθε περίπτωση διαφέρει. Δεν αξιζει να εμπλακεί δικηγόρος σε κάθε περίπτωση αλλά σίγουρα κάνε ότι σου έγραψα παραπάνω. Είναι τα βασικά , είτε πας σε συνάδελφο δικηγόρο είτε όχι καλό ειναι να τα έχεις.
Γενικά τεράστια προσοχή στο τι υπογράφεις, τι θα καταθέσεις , τι θα παραλάβεις κλπ κλπ.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο κάποιοι τα παρουσιάζουν.

g_m900
05/10/2021, 13:58
Ο μπαρμπας πηρε αναποδα τον μονοδρομο. Ο πανικος σε εκανε να πεσεις. Το παραδεχθηκε...το διατυπωσε το δηλωσε...τελος!!!
Δηλαδη που να φταις εσυ?
Ενταξει γνωστο το κολπακι των ασφαλιστικων.
Εφοσον δηλωσε οτι εκανε παρανομο ελιγμο...καμμια ευθυνη δικη σου και ας λενε οτι θελουν.
Δεν γραφεις αν ηρθε τροχαια...
Αν ηρθε περνεις αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων και μετα στρεφεσαι κατα της ασφαλιστικης.
Δεν θα φτασεις εκει αλλα θελουν κι αυτοι να παιξουν με τα νευρα σου ωστε να δωσουν οσο το δυνατον λιγοτερα.

Σε παρομοια φαση εμενα το 2012 οταν επεσα επειδη μια πιτσιρικα νομιζε οτι στριβει παντου αριστερα...εσφαξε το κοκκινο στο Χιλτον για να περασει απεναντι προς Καραβελ.
Επαφη δεν υπηρχε αλλα επεσα με κανα 80αρια...εσπασα σκαφοειδες δεξιου χεριου.
Με αποζημειωσαν κανονικα.Δεν εβαλα τραυματισμο γιατι αρχικα δεν φανηκε στην ακτινογραφια.
Μετα υπερκοστολογησα τα ανταλλακτικα οποτε μια και το αυτο.

Μη μασησεις...

Billymuse
06/10/2021, 13:47
Άσχετο αλλα δεν έχεις νομικη κάλυψη απο την ασφαλιστική σου; Αν σε καλύπτει το συμβολαιο δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κατι..

CorpseAlive
06/10/2021, 15:22
Άσχετο αλλα δεν έχεις νομικη κάλυψη απο την ασφαλιστική σου; Αν σε καλύπτει το συμβολαιο δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κατι..

Νομική κάλυψη με δικηγόρο δικό τους ,που έχει παραλάβει άλλους 100 φακέλους ζημιάς είναι κομματάκι ρίσκο. Δεν θα ασχοληθεί.
Νομική κάλυψη με όλα τα δικαστικά έξοδα πληρωμένα από την ασφαλιστική και συνεργασία με δικηγόρο δικό του είναι καλή λύση.

rainmike
06/10/2021, 15:29
Μπορεις επιπλέον να επικοινωνήσεις με τον παππού να πιέσει την ασφαλιστική του να πληρώσει.
Αν τυχαινε σε μενα ,εφταιγα και δεν αποζημιώνανε τον ανθρωπο στο 100% θα τους επαιρνα και
θα επεφτε ξεχεσμα.
Ε ναι τι τους πληρώνω για να ταλαιπωρούν τον κόσμο.

toyar
06/10/2021, 15:37
φιλικος διακανονισμος ωστε να τα παρεις απο τη δικη σου δεν παιζει;

Billymuse
06/10/2021, 18:49
Νομική κάλυψη με δικηγόρο δικό τους ,που έχει παραλάβει άλλους 100 φακέλους ζημιάς είναι κομματάκι ρίσκο. Δεν θα ασχοληθεί.
Νομική κάλυψη με όλα τα δικαστικά έξοδα πληρωμένα από την ασφαλιστική και συνεργασία με δικηγόρο δικό του είναι καλή λύση.

Aν εχει καποια μεγαλη ασφαλιστικη τυπου Interamerican,Generalli δεν θα εχει θεμα γιατι εχουν 100+ δικηγορους. Εγω απο προσωπικη εμπειρία είχα αρκετα καλη συνεργασια σε υποθεσή μου.

mikes
06/10/2021, 20:29
Άσχετο αλλα δεν έχεις νομικη κάλυψη απο την ασφαλιστική σου; Αν σε καλύπτει το συμβολαιο δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κατι..


φιλικος διακανονισμος ωστε να τα παρεις απο τη δικη σου δεν παιζει;


συμφωνα με αυτα που μου ειπαν και η δικη μου ασφαλιστικη αλλα και του αλλου, οταν το ατυχημα ειναι χωρις επαφη,
αποζημιωνεσαι μεν, αλλα η περιπτωση δεν εμπιπτει στον φιλικο διακανονισμο και δεν εμπλεκεται η ασφαλιστικη σου,
συνεπως μιλας απ'ευθειας με την ασφαλιστικη του αλλου...
σε μενα η δικη μου ασφαλιστικη δεν ειχε καμια αναμειξη στις διαδικασιες, ολα τα κανονισα με την αλλη...
χωρις να κουραστω καθολου, χωρις παρατραγουδα, και εμεινα και απολυτως ικανοποιημενος

FotisFz1
06/10/2021, 20:32
Οπως τα λεει ο φιλος @corpsealive
Μακρυα απο δικηγορο της ασφαλιστικης σου
Επαθα και εμαθα σε δικο μου ατυχημα
Πρωτο δικαστηριο βγαινει υπερ μου 85/15
Κανει η αλλη πλευρα εφεση με κανονικο σοβαρο δικηγορο
και οχι σαν την ασχετη πιτσιρικα που μου εδωσε η ασφαλιστικη μου και ως δια μαγειας εγινε 50/50

Σε 2ο τροχαιο που ειχα και παιζοταν πολλα περισσοτερα
χρηματα λογω μεγαλης αποχης απο την δουλεια μου
εβαλα δικηγορο που εξειδικευεται στα τροχαια
και πηρα περισσοτερα απο οσα υπολογιζα

CorpseAlive
06/10/2021, 20:59
Οπως τα λεει ο φιλος @corpsealive
Μακρυα απο δικηγορο της ασφαλιστικης σου
Επαθα και εμαθα σε δικο μου ατυχημα
Πρωτο δικαστηριο βγαινει υπερ μου 85/15
Κανει η αλλη πλευρα εφεση με κανονικο σοβαρο δικηγορο
και οχι σαν την ασχετη πιτσιρικα που μου εδωσε η ασφαλιστικη μου και ως δια μαγειας εγινε 50/50

Σε 2ο τροχαιο που ειχα και παιζοταν πολλα περισσοτερα
χρηματα λογω μεγαλης αποχης απο την δουλεια μου
εβαλα δικηγορο που εξειδικευεται στα τροχαια
και πηρα περισσοτερα απο οσα υπολογιζα

Η λογική είναι πολύ απλή. Αλλιώς δουλεύει κάποιος που παίρνει χρήματα ανάλογα με το πόσες πολλές υποθέσεις ''διεκπεραιώνει'' αλλιώς κάποιος που αμείβεται με ποσοστό από αυτά που θα πάρεις εσύ.
Δεν λέω ότι όλοι το κάνουμε καθαρά και μόνο από επαγγελματισμό , λέω ότι έχουμε και οικονομικό κίνητρο.
Ο καθένας βέβαια βάζει προτεραιότητες. Ο Mike π.χ. λέει ότι έμεινε ικανοποιημένος για τα στάνταρ του. Βάζω βέβαια σοβαρό στοίχημα ότι για να του τα έδωσαν εξωδικαστικά χωρίς δικηγόρο ή γνωστό στην αντίδικη ασφαλιστική έχασε κονδύλια γιατί έτσι λειτουργεί. Οι ασφαλιστικές υπολογίζουν αναλογιστικά τι προσφορά δίνουν εξωδίκως και συνήθως με τρελή πίεση από εξώδικα, αποδείξεις, γνωματεύσεις φτάνει κοντά στο 70% όσων μπορεί να βγάλει πιθανότατα μια απόφαση. Απλά γλιτώνεις έξοδα και χρόνο.