PDA

View Full Version : Αγορά VSTROM 650 10'



mariosf33
04/10/2021, 12:25
Καλησπέρα παίδες,

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Είμαι κάτοχος Transalp 650 2003 μοντέλο εδώ και 8 χρόνια.
Πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη μηχανή όλα τα χρόνια, οκ γνωρίζουμε ότι η μηχανή είναι best seller.

Μετά απο οκτώ χρόνια θέλω να κάνω τη μετάβαση σε VSTROM 650, ιδανικά του 2010-2011 μοντέλο (τελευταίο μοντέλο 1ης γενιάς). Ο λόγος καθαρά και μόνο η αλλαγή σε
ένα πιό εξελιγμένο τεχνολογικά μηχανάκι απο το transalp (injection, ABS κτλ), λίγο πιό γκαζιάρικο, και με γνώμονα και πάλι το να πάω σε ένα εξίσου διαδεδομένο και δοκιμασμένο μηχανάκι.

Το budget που αρχικά διέθετα είναι τα 4000-4500ευρώ. Παρόλα αυτά έχω δεί διάφορα μηχανάκια και γενικώς ένα καλο προσεγμένο μηχανάκι
full comple (λάστιχα, 3 βάλιτσο, καρίνες, προβολάκια, διπλό στάντ, bagster , κάγκελα κτλ) δέν το βρίσκω κάτω απο 5000ευρώ (για μοντέλα πάντα του
'10-'11 και για χιλιόμετρα έως 70.000).

Βρήκα λοιπόν ένα vstrom με την παραπάνω περιγραφή στα 60.000χιλιόμετρα περίπου και με το book service όπου φαίνονται όλα τα σέρβις.

Άν και εγώ το έχω πιά αποφασίσει, η ερώτηση μου είναι αν βρίσκετε αυτές τις τιμές λογικές για μηχανάκι 12ετίας σχεδόν έστω κ άν πρόκειται για το VSTROM.

AristidisZ
04/10/2021, 12:43
Όχι, ούτε κατά διάνοια λογική τιμή δεν είναι ένα τάληρο για VSTROM 12ετίας, αλλά θες και προβολάκια, και καρίνες και από όλα μέσα, οπότε θα πλερώ :p

toyar
04/10/2021, 13:55
Αυτο θα ελεγα
Κριτηριο για καλο μηχανακι ειναι η καρινα και τα προβολακια;

basilis_k6
04/10/2021, 14:08
Δυστυχως δεν βγήκε ακομα αξιος συνεχιστης οποτε τα στρομ του καρ ειναι μονοδρομος αν θες τετοια μηχανη. Ειναι καλες οι τιμές αν τα συγκρινεις με σκουτερ 300cc η tracer. Γενικα ομως ναι, ειναι λιγο ψηλα σε σχεση με τις χρονολογιες.
Παρε του 08,ιδιο μηχανακι ειναι.

AristidisZ
04/10/2021, 14:15
Δυστυχως δεν βγήκε ακομα αξιος συνεχιστης οποτε τα στρομ του καρ ειναι μονοδρομος αν θες τετοια μηχανη. Ειναι καλες οι τιμές αν τα συγκρινεις με σκουτερ 300cc η tracer. Γενικα ομως ναι, ειναι λιγο ψηλα σε σχεση με τις χρονολογιες.
Παρε του 08,ιδιο μηχανακι ειναι.

Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα

Πόσο μάλλον στα μηχανάκια

Σιγά μην έδινα ένα τάληρο για μηχανή 12 ετών

αν ψαχτείς υπάρχουν αντιπρόσωποι που κάνουν άτοκες δόσεις

βάζεις 4-5 μπροστά, άλλα τόσα σε 24 άτοκες και παίρνεις μηχανάκι του κουτιού, ΟΚ, χωρίς καρίνες και προβολάκια βέβαια αλλά δεν έχει κάνει 50 φορές το γύρο της Ελλάδας

giorgosb
04/10/2021, 14:22
Το ίδιο δεν γίνεται με όλα τα εμπορικά μηχανάκια; Τα ίδια βλέπουμε και στο Tracer 900.. Αν κάποιος θέλει να πουλήσει δεν θα βάλει πάνω κάτω τον μέσο όρο τιμής που παίζουν στο car; Γιατί να το δώσει όσο πιστεύει ο καθένας ότι αξίζει;

Όπως τα έγραψε ο basilis_k6

giorgosb
04/10/2021, 14:24
βάζεις 4-5 μπροστά, άλλα τόσα σε 24 άτοκες και παίρνεις μηχανάκι του κουτιού, ΟΚ, χωρίς καρίνες και προβολάκια βέβαια αλλά δεν έχει κάνει 50 φορές το γύρο της Ελλάδας

Συμφωνώ κι εγώ ίδιο θα έκανα. Με 8.800 πλέον το παίρνεις κούτα.

AristidisZ
04/10/2021, 14:31
Συμφωνώ κι εγώ ίδιο θα έκανα. Με 8.800 πλέον το παίρνεις κούτα.

Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις

Όταν π.χ. πήρα το Hornet Δεκέμβρη του 12, είχα πληρώσει 3300€ για μια μηχανή 5 1/2 ετών, με 27-28k χιλιόμετρα που αν θυμάμαι καλά τότε έκανε κάνα 8αρι καινούργια

Δηλαδή πήρα μηχανή 5ετίας, στο 40% της αρχικής της τιμής

Τώρα ζητάνε 60% της αρχικής αξίας μηχανής 12 ετών !

Που γύρευε τι θα θέλει, από αναρτήσεις μέχρι και εγώ δε ξέρω τι μπορεί να βγάλει ένα όχημα τέτοιας ηλικίας

Ε εντάξει δηλαδή, να πα να γ@μηθεί, ή πας και το παίρνεις καινούργιο, ή δε παίρνεις καθόλου, και κρατάς το παλιό σου

Δεν είναι και ότι ο φίλος έχει κάνα παπί και δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, Transalp έχει, παλιό μεν, αξιόπιστο δε, και ξέρει τι έχει κάνει με αυτό...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/10/2021, 14:52
Πολλά τα λεφτά! Μέχρι 4.000€βρίσκεις καλό και προσεγμένο! Ψάξε λίγο παραπάνω!

basilis_k6
04/10/2021, 14:57
Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις

Όταν π.χ. πήρα το Hornet Δεκέμβρη του 12, είχα πληρώσει 3300€ για μια μηχανή 5 1/2 ετών, με 27-28k χιλιόμετρα που αν θυμάμαι καλά τότε έκανε κάνα 8αρι καινούργια

Δηλαδή πήρα μηχανή 5ετίας, στο 40% της αρχικής της τιμής

Τώρα ζητάνε 60% της αρχικής αξίας μηχανής 12 ετών !

Που γύρευε τι θα θέλει, από αναρτήσεις μέχρι και εγώ δε ξέρω τι μπορεί να βγάλει ένα όχημα τέτοιας ηλικίας

Ε εντάξει δηλαδή, να πα να γ@μηθεί, ή πας και το παίρνεις καινούργιο, ή δε παίρνεις καθόλου, και κρατάς το παλιό σου

Δεν είναι και ότι ο φίλος έχει κάνα παπί και δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, Transalp έχει, παλιό μεν, αξιόπιστο δε, και ξέρει τι έχει κάνει με αυτό...

Συγκρινεις χορνετ που θελουν 5 ατομα σε ολη την αθηνα με στρομ που θέλουν 20 σε καθε δημο.
Σε σπρωχνει στο καινουργιο αλλα αυτος που κοιταει στα 4κ ευρω δεν εχει 8κ ευρω. Οι τιμες του θα επεφταν αν πουλαγε το επομενο μοντελο που πήγε απατο.

AristidisZ
04/10/2021, 14:58
Συγκρινεις χορνετ που θελουν 5 ατομα σε ολη την αθηνα με στρομ που θέλουν 20 σε καθε δημο.
Σε σπρωχνει στο καινουργιο αλλα αυτος που κοιταει στα 4κ ευρω δεν εχει 8κ ευρω. Οι τιμες του θα επεφταν αν πουλαγε το επομενο μοντελο που πήγε απατο.

Δες πόσο πουλάνε σήμερα τα hornet του 07/08 εν έτει 2021 και ξανασκέψου τι έγραψα

basilis_k6
04/10/2021, 15:07
Δες πόσο πουλάνε σήμερα τα hornet του 07/08 εν έτει 2021 και ξανασκέψου τι έγραψα

Ξερω ποσο τα πουλανε. Ολες σχεδόν οι μηχανες χανουν στα πρώτα 3 με 5 χρονια το 50% και μετα πολυυυυ σιγα ενα 30% σε βαθος 15ετιας. παντα ετσι ηταν. Αν θες να παρεις πολυ μηχανη με λιγο χρημα κοιτας μοντελα 2016 με 2018 τωρα.

ptc
04/10/2021, 15:07
Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις


Απο τη μια η αγορα σε σπρωχνει στο καινουριο και απο την αλλη η ιδια αγορα δεν εχει να σου δωσει καινουριο. Υπαρχει τεραστιο θεμα με την παραδοση νεων μηχανων και αυτοκινητων. Σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να περιμενεις αρκετους μηνες για να ερθει το οχημα. Ηταν που ηταν χαλια η αγορα μτχ λογω χαμηλων εισοδηματων στη χωρα μας, ηρθε τωρα και αυτο και εδεσε το γλυκο...

AristidisZ
04/10/2021, 15:12
Απο τη μια η αγορα σε σπρωχνει στο καινουριο και απο την αλλη η ιδια αγορα δεν εχει να σου δωσει καινουριο. Υπαρχει τεραστιο θεμα με την παραδοση νεων μηχανων και αυτοκινητων. Σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να περιμενεις αρκετους μηνες για να ερθει το οχημα. Ηταν που ηταν χαλια η αγορα μτχ λογω χαμηλων εισοδηματων στη χωρα μας, ηρθε τωρα και αυτο και εδεσε το γλυκο...

Ναι ισχύει αυτό που λες

Για αυτό αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, δεν κάνεις αγορά τώρα


Ξερω ποσο τα πουλανε. Ολες σχεδόν οι μηχανες χανουν στα πρώτα 3 με 5 χρονια το 50% και μετα πολυυυυ σιγα ενα 30% σε βαθος 15ετιας. παντα ετσι ηταν. Αν θες να παρεις πολυ μηχανη με λιγο χρημα κοιτας μοντελα 2016 με 2018 τωρα.
Δηλαδή εγώ θα βρω σήμερα π.χ. Africa του 17 με 7.5 - 8 χιλιάρικα ε ;

basilis_k6
04/10/2021, 15:59
Ναι ισχύει αυτό που λες

Για αυτό αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, δεν κάνεις αγορά τώρα


Δηλαδή εγώ θα βρω σήμερα π.χ. Africa του 17 με 7.5 - 8 χιλιάρικα ε ;
καλά το πηρες τοις μετρητοις. χάνουν τελος παντων αρκετά τα πρωτα χρόνια. κάποια χάνουν οντως ακομη και τη μιση αξια. τα περισσοτερα οχι τοσο, υπερεβαλλα.

AristidisZ
04/10/2021, 16:03
καλά το πηρες τοις μετρητοις. χάνουν τελος παντων αρκετά τα πρωτα χρόνια. κάποια χάνουν οντως ακομη και τη μιση αξια. τα περισσοτερα οχι τοσο, υπερεβαλλα.

Παλιά χάναν, πλέον μηχανάκια 1-2 έτους πωλούνται σχεδόν στο 90% της αξίας καινούργιου

Στο λέω γιατί έψαχνα και εγώ CB500X ΜΥ 19 (στις αρχές του 21), και κάτω από 6 δεν έβρισκα ούτε ένα, τη στιγμή που κούτα το πήρα 6700€

mariosf33
04/10/2021, 18:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχήν συμφωνώ στα περισσότερα που γράφετε. 9600 ή 9200 για το καινούργιο δεν τα έδινα. 7500 που έκαναν τα τότε μηχανάκια, ναί για μία τέτοια διαφορά τα έδινα. Ναι ξέρω το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο, και καλό να θεωρείς το μεταχειρισμένο, ότι είναι το μηχανάκι, και τον καλύτερο μάστορα να πάρεις μαζί σου, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Επομένως ξέρω έτσι κ αλλιώς ότι είναι ρίσκο, όπως ρίσκο ήταν και τότε που πήρα το transalp απο 2ο χέρι. Τώρα με τις αυξήσεις που έχουν πάρει όλα άντε να δικαιολογίσω σε ένα βαθμό την αύξηση της αξίας.

Κριτήριό μου δέν είναι τα προβολάκια και οι καρίνες ούτε οι 3 βαλίτσες. Παίζει και να μήν χρησιμοποιήσω ποτέ τς 3 βαλίτσες, τέλος πάντων. Βλέπω ότι τα vstrom γενικώς παίζουν σε αυτές τις τιμές. Έχω δεί 3-4 μηχανάκια έως τώρα.
Του '10 τα έδιναν 4000-4500. Αυτό με τα 4500 οκ καλό ήταν, δέν είχε βέβαια τίποτα απο extra ούτε μία μπαγκαζιέρα, που ρε αδερφέ μία μπαγκαζιέρα τι θές, και μή μου πείς θα πάς να πάρεις μία των 100ευρώ και θα βολευτείς, επίσης δεν τηρούσε τα σέρβις, δέν είχε book service τίποτα. Μετά άλλη μηχανή είχε πρόβλημα με το abs
και την είχε ο άλλος 4000. Και σου λέει την έχω τόσο φθηνά επειδή δέν έχει abs, δηλαδή και που οδηγούνταν η μηχανή να είμαι τυχερός.

Θέλω να πώ με λίγα λόγια ότι σύμφωνοι, και μένα τα 5 μου φαίνονται πολλά, απο την άλλη απο τη στιγμή που ψάχνω για μεταχειρισμένη μένω και στο πόσο προσεγμένη την έχει ο άλλος (μπορείς να το διαπιστώσεις με πολλούς τρόπους), οκ μηχανικά δεν
μπορείς να ξέρεις. Προσωπικά για κάτι τέτοια αφού μπαίνω στη διαδικασία, δέ θα κολλήσω στα 500ευρώ. Και κάτι άλλο, αν πράγματι πουλάνε "χρέπια" vstrom ή παλιότερα μοντέλα με 4000 και 4200 σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν χάνει την αξία του, και άυριο μεθαύριο ίσως τη δώσω κ γω σε ένα σεβαστό ποσό που λέει ο λόγος. Γιατί η αλήθεια είναι ότι φεύγουν τα μηχανάκια, δεν τους μένουν.

Επίσης λαμβάνω υπόψη και το ότι θα πουλήσω τη δικιά μου, οπότε κάπως μετριάζεται το πράγμα, δεν μου φαίνονται και τόσο τα 5k.

basilis_k6
04/10/2021, 20:16
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχήν συμφωνώ στα περισσότερα που γράφετε. 9600 ή 9200 για το καινούργιο δεν τα έδινα. 7500 που έκαναν τα τότε μηχανάκια, ναί για μία τέτοια διαφορά τα έδινα. Ναι ξέρω το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο, και καλό να θεωρείς το μεταχειρισμένο, ότι είναι το μηχανάκι, και τον καλύτερο μάστορα να πάρεις μαζί σου, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Επομένως ξέρω έτσι κ αλλιώς ότι είναι ρίσκο, όπως ρίσκο ήταν και τότε που πήρα το transalp απο 2ο χέρι. Τώρα με τις αυξήσεις που έχουν πάρει όλα άντε να δικαιολογίσω σε ένα βαθμό την αύξηση της αξίας.

Κριτήριό μου δέν είναι τα προβολάκια και οι καρίνες ούτε οι 3 βαλίτσες. Παίζει και να μήν χρησιμοποιήσω ποτέ τς 3 βαλίτσες, τέλος πάντων. Βλέπω ότι τα vstrom γενικώς παίζουν σε αυτές τις τιμές. Έχω δεί 3-4 μηχανάκια έως τώρα.
Του '10 τα έδιναν 4000-4500. Αυτό με τα 4500 οκ καλό ήταν, δέν είχε βέβαια τίποτα απο extra ούτε μία μπαγκαζιέρα, που ρε αδερφέ μία μπαγκαζιέρα τι θές, και μή μου πείς θα πάς να πάρεις μία των 100ευρώ και θα βολευτείς, επίσης δεν τηρούσε τα σέρβις, δέν είχε book service τίποτα. Μετά άλλη μηχανή είχε πρόβλημα με το abs
και την είχε ο άλλος 4000. Και σου λέει την έχω τόσο φθηνά επειδή δέν έχει abs, δηλαδή και που οδηγούνταν η μηχανή να είμαι τυχερός.

Θέλω να πώ με λίγα λόγια ότι σύμφωνοι, και μένα τα 5 μου φαίνονται πολλά, απο την άλλη απο τη στιγμή που ψάχνω για μεταχειρισμένη μένω και στο πόσο προσεγμένη την έχει ο άλλος (μπορείς να το διαπιστώσεις με πολλούς τρόπους), οκ μηχανικά δεν
μπορείς να ξέρεις. Προσωπικά για κάτι τέτοια αφού μπαίνω στη διαδικασία, δέ θα κολλήσω στα 500ευρώ. Και κάτι άλλο, αν πράγματι πουλάνε "χρέπια" vstrom ή παλιότερα μοντέλα με 4000 και 4200 σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν χάνει την αξία του, και άυριο μεθαύριο ίσως τη δώσω κ γω σε ένα σεβαστό ποσό που λέει ο λόγος. Γιατί η αλήθεια είναι ότι φεύγουν τα μηχανάκια, δεν τους μένουν.

Επίσης λαμβάνω υπόψη και το ότι θα πουλήσω τη δικιά μου, οπότε κάπως μετριάζεται το πράγμα, δεν μου φαίνονται και τόσο τα 5k.

αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.

εγω πήρα το δικο μου 3600 με όλα οσα ζητάς εσυ φορτωμένο και μετά απο 8 χρόνια και +100.000χλμ πιάνει 2500.... μιλάμε για ληστεια.

Parking
04/10/2021, 20:35
αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.

Αν δεν έχει κλάσει!
Έχει δίκιο ο Αστιδηζζζζ
Πολλά λεφτά για ένα ματρακά που συνήθως είναι και κακομεταχειρισμένος και κακοσυντηρημένος
Για μένα κοίτα κανά μπενέλι ή κάτι τέτοιο 500 καινούριο
τουλάχιστον να του βγάλεις εσύ τα ματιά κι όχι άλλος γα... κι άλλος πληρωνει.
Γνώμη μου

Εκτός αν έχεις άκρη έξω και διάθεση και χρόνο
οπότε αλλάζει

basilis_k6
04/10/2021, 20:50
Αν δεν έχει κλάσει!
Έχει δίκιο ο Αστιδηζζζζ
Πολλά λεφτά για ένα ματρακά που συνήθως είναι και κακομεταχειρισμένος και κακοσυντηρημένος
Για μένα κοίτα κανά μπενέλι ή κάτι τέτοιο 500 καινούριο
τουλάχιστον να του βγάλεις εσύ τα ματιά κι όχι άλλος γα... κι άλλος πληρωνει.
Γνώμη μου

Εκτός αν έχεις άκρη έξω και διάθεση και χρόνο
οπότε αλλάζει

:lol:
να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?

AristidisZ
04/10/2021, 22:08
αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.

εγω πήρα το δικο μου 3600 με όλα οσα ζητάς εσυ φορτωμένο και μετά απο 8 χρόνια και +100.000χλμ πιάνει 2500.... μιλάμε για ληστεια.

Το ότι λόγω ενδοιας έχουμε καταντήσει να κάνουμε αγοραπωλησίες μηχανών 20 ετών δεν πάει να πει ότι οι τιμές των οχημάτων αντικατοπτρίζουν την κανονική τους αξία
Σε μια νορμαλ κατάσταση το μηχανάκι σου θα ήταν για παλιοσίδερα

Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας

doctor_john
04/10/2021, 22:39
Δεν είναι μόνο το ότι δεν έχουμε τις αποδοχές που θα έπρεπε, ένα όχημα πωλείται με βάση τις δυνατότητες του.

Στο παράδειγμα σας: για να έχω ένα όχημα που προσφέρει όσα το dl 650 πόσα θα πρέπει να δώσω; έστω 8000ε
Το dl που θέλω να πουλήσω πόσα χρειάζεται για να γίνει καινούριο; έστω 3500ε κ.ο.κ...

basilis_k6
04/10/2021, 23:52
Το ότι λόγω ενδοιας έχουμε καταντήσει να κάνουμε αγοραπωλησίες μηχανών 20 ετών δεν πάει να πει ότι οι τιμές των οχημάτων αντικατοπτρίζουν την κανονική τους αξία
Σε μια νορμαλ κατάσταση το μηχανάκι σου θα ήταν για παλιοσίδερα

Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας

nope

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?con=USED&fr=2005%3A2011&isSearchRequest=true&ms=23600%3B%3B%3Bdl+650%3B&od=down&s=Motorbike&sb=p&sfmr=false&vc=Motorbike

2009 Μοντέλα στην γερμανια πιο ακριβα απο εδω

παλιοσίδερα δεν ειναι ουτε τα xt2001. τα σκουτερ εχουν φτασει 5κ ευρω στα 300cc καινουργια. πως να μην κρατανε τιμη τα 650-700 του 2005-2010?

zannisvel
05/10/2021, 14:27
Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας

Αυτό φίλε θέλει συζήτηση και μάλλον μαζί με παγωμένες μπύρες. Αυτες τις μέρες βρίσκομαι Αμερική, το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και εδώ και όχι μόνο στις μηχανές και στα αυτοκίνητα αλλά ακόμα και στα χορτοκοπτικά και στα εκχιονιστικά.
Ο αδερφός μου πούλησε αυτοκίνητο δυο ετών εδώ στην τιμή που το αγόρασε καινούριο το 2019. Το πούλησε σε μάντρα για μετρητά.:eek: και δε μιλάμε για πόλη που έχει βαρέσει κανόνι αλλά πόλη με σταθερή ανάπτυξη από το 2000 και top 5 κατά κεφαλήν εισόδημα.
Υπάρχει μια γενική έλλειψη, απλά δεν είναι τόσο μεγάλη για να κάνει μπαμ η αγορά.
Δε νομιζω ότι φταίνε μόνο τα χάλια μας για αυτήν τη κατάσταση.:beer:

AristidisZ
05/10/2021, 14:46
Αυτό φίλε θέλει συζήτηση και μάλλον μαζί με παγωμένες μπύρες. Αυτες τις μέρες βρίσκομαι Αμερική, το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και εδώ και όχι μόνο στις μηχανές και στα αυτοκίνητα αλλά ακόμα και στα χορτοκοπτικά και στα εκχιονιστικά.
Ο αδερφός μου πούλησε αυτοκίνητο δυο ετών εδώ στην τιμή που το αγόρασε καινούριο το 2019. Το πούλησε σε μάντρα για μετρητά.:eek: και δε μιλάμε για πόλη που έχει βαρέσει κανόνι αλλά πόλη με σταθερή ανάπτυξη από το 2000 και top 5 κατά κεφαλήν εισόδημα.
Υπάρχει μια γενική έλλειψη, απλά δεν είναι τόσο μεγάλη για να κάνει μπαμ η αγορά.
Δε νομιζω ότι φταίνε μόνο τα χάλια μας για αυτήν τη κατάσταση.:beer:

Δεν μιλάω για την τωρινή περίοδο Ζαννή, και προ Covid είχαν φτάσει τα μτχ στην Ελλάδα στο Θεό...

Dr.Monty
05/10/2021, 16:18
Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.

CorpseAlive
05/10/2021, 16:50
Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλλημα.

Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.

Βέβαια το Benelli έχει 47 άλογα για 500 κυβικά και το στρώμα 69 άλογα στα 650 κυβικά .
Όταν φεύγεις από το TA650 φεύγεις γιατί θες γκάζι και το σουλούπι του On/off. Σε καινούριο η αντιστοιχία είναι το NC750 κλπ όχι τα 500ρια που έχουν βγει πρόσφατα.

Dr.Monty
05/10/2021, 17:07
Βέβαια το Benelli έχει 47 άλογα για 500 κυβικά και το στρώμα 69 άλογα στα 650 κυβικά .
Όταν φεύγεις από το TA650 φεύγεις γιατί θες γκάζι και το σουλούπι του On/off. Σε καινούριο η αντιστοιχία είναι το NC750 κλπ όχι τα 500ρια που έχουν βγει πρόσφατα.

Δεκτο. Δεν ήξερα οτι μιλουσαμε για 20+αλογα. Αν και παλι, εγω θα εχανα σε οτιδήποτε για να εχω κατι κουτα

CorpseAlive
05/10/2021, 17:15
Καλησπέρα παίδες,

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Είμαι κάτοχος Transalp 650 2003 μοντέλο εδώ και 8 χρόνια.
Πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη μηχανή όλα τα χρόνια, οκ γνωρίζουμε ότι η μηχανή είναι best seller.

Μετά απο οκτώ χρόνια θέλω να κάνω τη μετάβαση σε VSTROM 650, ιδανικά του 2010-2011 μοντέλο (τελευταίο μοντέλο 1ης γενιάς). Ο λόγος καθαρά και μόνο η αλλαγή σε
ένα πιό εξελιγμένο τεχνολογικά μηχανάκι απο το transalp (injection, ABS κτλ), λίγο πιό γκαζιάρικο, και με γνώμονα και πάλι το να πάω σε ένα εξίσου διαδεδομένο και δοκιμασμένο μηχανάκι.

Το budget που αρχικά διέθετα είναι τα 4000-4500ευρώ. Παρόλα αυτά έχω δεί διάφορα μηχανάκια και γενικώς ένα καλο προσεγμένο μηχανάκι
full comple (λάστιχα, 3 βάλιτσο, καρίνες, προβολάκια, διπλό στάντ, bagster , κάγκελα κτλ) δέν το βρίσκω κάτω απο 5000ευρώ (για μοντέλα πάντα του
'10-'11 και για χιλιόμετρα έως 70.000).

Βρήκα λοιπόν ένα vstrom με την παραπάνω περιγραφή στα 60.000χιλιόμετρα περίπου και με το book service όπου φαίνονται όλα τα σέρβις.

Άν και εγώ το έχω πιά αποφασίσει, η ερώτηση μου είναι αν βρίσκετε αυτές τις τιμές λογικές για μηχανάκι 12ετίας σχεδόν έστω κ άν πρόκειται για το VSTROM.

Θα ακουστώ γραφικός αλλά το ΤΑ 700 είναι αυτό που ψάχνεις, έχει το ABS , το Injection , ένα τσίκ παραπάνω γκάζι από το 650 και τον χαρακτήρα της Transalp. Το μόνο μείον είναι η ανεμοκάλυψη σε σχέση με το 650.

PaNick67
05/10/2021, 18:35
Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.

Για 10 χρονια συμφωνω μαζι σου αλλα η συγκριση πρεπει να αφορα παρομοια οχηματα. Τα voge/ benelli δεν εχουν επαφη με v-strom. Δεν κανουν τα ιδια πραγματα με τον ιδιο τροπο. Η αγορα εδω ειναι στρεβλη που δεκαετιας μηχανες κρατανε τοσο πολυ τιμη.

Απο εκει και μετα, φιλος αγορασε στα ξενα Audi A3 τριετιας με τα παντα ολα απο εξοπλισμο 30% φθηνοτερα απο οσο κανει καινουργιο. Εκει μιλαμε για το ιδιο οχημα. Δεν αξιζει λες;

doctor_john
05/10/2021, 20:43
H αγορά είναι ειλικρινής, ειλικρινέστατη αν κοιτάξετε μοτό της ίδιας χρονολογίας που έχει πουλήσει λιγότερο αλλά έχει την φήμη ότι βγάζει
ή τελοσπάντων όντως βγάζει.

Τις δυνατότητες της πουλά το εργοστάσιο αρχικά και όπως αποδυκνείεται, άρεσε και αρέσει στο κοινό.
Τις δυνατότητες της πουλά και ο ιδιώτης μείον την φθορά από καινούρια που είναι κάτι μετρήσιμο.

Αν μέρος του κοινού που την προτιμά, την θέλει σε καλύτερη τιμή δεν αλλάζει κάποια από τις παραμέτρους.
Εξακολουθούν να την προτιμούν πολλοί, οι δυνατότητες της σε καινούρια κοστίζει τα διπλάσια και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Αν βλέπαμε άρτιες, πετυχημένες μοτό 15 ετίας να πωλούνται 1500ε δεν θα ήταν λογικό να συμπεράνουμε πως οι αγοραστές της έχουν λίγες δυνατότητες
και πως οι πωλητές έχουν την άνεση να χάσουν; δεν βάζει κανείς μαχαίρι στο λαιμό να πουλήσεις μια σύγχρονη μοτό που δεν σε προβληματίζει..

Αυτή την εικόνα της κοινωνίας είναι που θέλουμε όταν κάποιος λέει "η αγορά είναι χάλια";

Και αν όντως σήμερα την αγοράσει κάποιος 2000ε, σε 5+ χρόνια αν θέλει να την δώσει πώς θα την εκτιμήσει
αν όχι με τις δυνατότητες της και την αποδοχή του κοινού;

billy84
05/10/2021, 21:07
Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.


Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό και συμφωνώ εν μέρει όμως πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι τα κινέζικα ΔΕΝ είναι ακόμα δοκιμασμένα.Το καινούργιο δε λέει και πολλά γιατί μόλις χρειαστεί κάτι και μείνεις χωρίς μηχανάκι 3 βδομάδες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό τι να το κάνεις?Είχα διαβάσει πρόσφατα κάποιον με ένα ΚΤΜ 390 που έπαθε κάτι παρόμοιο.Το δοκιμασμένο για χρόνια μοντέλο έχει δεδομένη αξιοπιστία και πληθώρα ανταλλακτικών για οτιδήποτε χρειαστείς.Και φυσικά μην ξεχνάμε την καλύτερη μεταπώληση.Το Μπενέλι το πήρες και σε 2-3 χρόνια έχασες 2 χιλιάρικα ενώ στο Vstrom μπορεί να χάσεις μόνο 1 χιλιάρικο.

Σίγουρα πάντως τα 5 χιλιάρικα για τέτοιας χρονολογίας Vstrom είναι πάρα πολλά όταν πλέον βρίσκεις NC700-750 με τα ίδια λεφτά που είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα πλην γκαζιού(ποιος κοιτάει γκάζι σε αυτήν την κατηγορία?:D)

Parking
06/10/2021, 08:17
:lol:
να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?

ναι φίλε είναι μηχανάκι 11 ετών πια
και σε 5 χρόνια θα είναι 16
θα βγάλει ότι και να ναι.
Με λίγα λόγια αν δεν το κλείσει σε κανένα γκαράζ
και δεν γράφει χλμ θα πληρώνει μόνιμα
(άσπαστο μηχανάκι δεν υπάρχει)

Tallyban
06/10/2021, 09:22
Το NC είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το στρομ;εγώ έχω ήδη αρχίσει να τα
βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)

doctor_john
06/10/2021, 09:28
Έλα ρε 'συ, μη την μαυρίζεις την καημένη..
Τι προτεινεις; να βάλει άλλα 4000ε γραμμάτια για να γλυτώσει πόσα;

Αν ο μηχανικός είναι πουθενάς και αλλάζει τα μισά από όσα χρειάζονται, θα βγάζει.
Δεν γίνεται συντήρηση με καφέ τσιγάρο κρουασάν, θέλει το ρημάδι το βιβλίο.
Όχι πως δεν θα βλέπεις τη μοτό αλλά ναί, μια φορά το εξάμηνο; τον χρόνο; θα σε απασχολεί.

Τι ακριβώς είναι το ζητούμενο; να χρεώνεται ο κόσμος την υπεραξία που φαντάζεται ο εισαγωγέας
για να εργάζονται χαλαρά τα συνεργεία;

Η μήπως θα αλλάξει η διάθεση του με ένα φτηνιάρικο υποβαθμισμένο dashboard;

Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουν ανεπίτρεπτες ζημιές και η τάση είναι να αποφεύγουμε την συντήρηση;

(για εσένα τα λέω ΖΩΟ πίσω απο βιτρίνα στην ΡΟΔΟ, τολμάς και ανοίγεις ducati γελοίε)

billy84
06/10/2021, 09:35
Το NC είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το στρομ;εγώ έχω ήδη αρχίσει να τα
βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)

Έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο μην το ξεχνάς! :lol:

DoctoR_k6
06/10/2021, 11:03
... έχω ήδη αρχίσει να τα
βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)

Ποιοι αλητες? Πες μου οτι βγαζουν κ πινακιδες...

billy84
06/10/2021, 11:13
Ποιοι αλητες? Πες μου οτι βγαζουν κ πινακιδες...


Σα δε ντρέπονται τα ρεμάλια οι τσαντάκηδες!:bawl:

AristidisZ
06/10/2021, 11:19
Έλα ρε 'συ, μη την μαυρίζεις την καημένη..
Τι προτεινεις; να βάλει άλλα 4000ε γραμμάτια για να γλυτώσει πόσα;

Αν ο μηχανικός είναι πουθενάς και αλλάζει τα μισά από όσα χρειάζονται, θα βγάζει.
Δεν γίνεται συντήρηση με καφέ τσιγάρο κρουασάν, θέλει το ρημάδι το βιβλίο.
Όχι πως δεν θα βλέπεις τη μοτό αλλά ναί, μια φορά το εξάμηνο; τον χρόνο; θα σε απασχολεί.

Τι ακριβώς είναι το ζητούμενο; να χρεώνεται ο κόσμος την υπεραξία που φαντάζεται ο εισαγωγέας
για να εργάζονται χαλαρά τα συνεργεία;

Η μήπως θα αλλάξει η διάθεση του με ένα φτηνιάρικο υποβαθμισμένο dashboard;

Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουν ανεπίτρεπτες ζημιές και η τάση είναι να αποφεύγουμε την συντήρηση;

(για εσένα τα λέω ΖΩΟ πίσω απο βιτρίνα στην ΡΟΔΟ, τολμάς και ανοίγεις ducati γελοίε)

Εσύ πιστεύεις ότι όλοι πληρώνουν για να κάνουν την συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής ;

doctor_john
06/10/2021, 17:41
Εσύ πιστεύεις ότι όλοι πληρώνουν για να κάνουν την συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής ;

Οχι αλλά έχω καλά δείγματα από συνεργεία και πως διαχειρίζονται τους πελάτες τους πλέον.
Βοηθά και το επίπεδο κατασκευής σε αρκετές εμπορικές μοτό.
Οι νέοι μοτοσυκλετιστές επίσης δεν έχουν τις "γνωσεις" που χρησιμοποιούσαν οι παλιότεροι για να δικαιολογήσουν
αυτή την τακτική.

Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής, δεν με πειράζει να έχω δυο ζητήματα το χρόνο με μεταχειρισμένη μοτό.
Θα με διαολίσει εκείνη την ώρα αλλά εφόσον δεν είχα έλεγχο της συντήρησης είναι λογικό.

mariosf33
06/10/2021, 22:13
Κάθε εμπόδιο για καλό,

Η 2η συνεχώμενη φορά που μου ακυρώνουν αγοραπωλησία ενώ έχουμε συμφωνήσει. Τελικά απ'ότι βλέπω δεν θέλουν να τα πουλήσουν τα μηχανάκια οπότε
δέν καταλαβαίνω γιατί βάζουν αγγελίες. Τέλος πάντων, ίσως γίνεται για καλό αυτό. Ίσως κοιτάξω για κανένα καινούργιο στο τέλος γιατί πραγματικά δέν έχω το χρόνο
να γυρνάω απο δώ και απο κεί και στο τέλος να μήν ξέρουν τι θέλουν.

Εν πάσει περιπτώσει...Νομίζω η συζήτηση γενικότερα είναι εποικοδομητική.

Spar1991
28/11/2021, 08:41
:lol:
να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?

Προτιμω να κυκλοφορω με στρομ 80.000 χλμ παρα με μπενελι καινουργιο που οι κολλησεις του ειναι ετοιμες να φυγουν!! Τι συγκρινετε τωρα...Μια μηχανη θελει συντηρηση οκ αποδεκτο. Αμα την παρεις και σκασεις ενα 500αρικο για μεγαλο σερβις και μερικα γυρω γυρω εισαι οκ για μεγαλο διαστημα. Οσο την συντηρεις σε συντηρει.. δεν καταλαβαινω γιατι να μην παρει καποιος μεταχειρισμενο.. Περυσι ειχα tdm εδωσα 4600για μοντελο του 2009 52.000 χλμ.. ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.. Ο λογος που αγαπησα τον μοτοσυκλετισμο ηταν αυτη η μηχανη.. Τωρα εχω στρομ παλι φουλ ικανοποιημενος με την αγορα..Το προτιμω απο το να δωσω 9000 για μεταχειρισμενο tracer η 8000 για στρομ μεταχειρισμενο. Η αγορα κραταει ψηλα τιμες γιατι υπαρχει ζητηση αλλιως ολοι θα εριχναν τιμη. Για μενα μια μοτο αν εχει βιβλιο σερβις φαινεται καλοσυντηρημενη και της κανεις 3 4 πραματα οταν την παρεις για να ναι πενα ειναι οτι καλυτερο αν δεν αντεχει η τσεπη σου τα 4000 παραπανω.. Και μην ξεχνατε οτι την αγορασατε ακριβα αλλα θα πουλησετε ακριβα αν ειναι σε ιδια καλη κατασταση..χανεις λεφτα στο καινουργιο οχι στο μεταχειρισμενο.. Οσα πουλησα μεταχειρισμενα δεν εχασα ποτε περα απο κατι 300ευρα που δεν με νοιαζει καν!

toyar
30/11/2021, 10:29
Η αληθεια ειναι οτι αν πληρωσεις καλα για καλο μεταχειρισμένο και το προσεξεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω αν το πουλησεις συντομα

pektis
30/11/2021, 11:31
Προτιμω να κυκλοφορω με στρομ 80.000 χλμ παρα με μπενελι καινουργιο που οι κολλησεις του ειναι ετοιμες να φυγουν!! Τι συγκρινετε τωρα...Μια μηχανη θελει συντηρηση οκ αποδεκτο. Αμα την παρεις και σκασεις ενα 500αρικο για μεγαλο σερβις και μερικα γυρω γυρω εισαι οκ για μεγαλο διαστημα. Οσο την συντηρεις σε συντηρει.. δεν καταλαβαινω γιατι να μην παρει καποιος μεταχειρισμενο.. Περυσι ειχα tdm εδωσα 4600για μοντελο του 2009 52.000 χλμ.. ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.. Ο λογος που αγαπησα τον μοτοσυκλετισμο ηταν αυτη η μηχανη.. Τωρα εχω στρομ παλι φουλ ικανοποιημενος με την αγορα..Το προτιμω απο το να δωσω 9000 για μεταχειρισμενο tracer η 8000 για στρομ μεταχειρισμενο. Η αγορα κραταει ψηλα τιμες γιατι υπαρχει ζητηση αλλιως ολοι θα εριχναν τιμη. Για μενα μια μοτο αν εχει βιβλιο σερβις φαινεται καλοσυντηρημενη και της κανεις 3 4 πραματα οταν την παρεις για να ναι πενα ειναι οτι καλυτερο αν δεν αντεχει η τσεπη σου τα 4000 παραπανω.. Και μην ξεχνατε οτι την αγορασατε ακριβα αλλα θα πουλησετε ακριβα αν ειναι σε ιδια καλη κατασταση..χανεις λεφτα στο καινουργιο οχι στο μεταχειρισμενο.. Οσα πουλησα μεταχειρισμενα δεν εχασα ποτε περα απο κατι 300ευρα που δεν με νοιαζει καν!

Το μονο σιγουρο, ειναι οτι αν παρεις μεταχειρισμενο δεν χανεις πολλα ευρω στην μεταπωληση...
Το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας...
Για παραδειγμα αν επαιρνα καινουργιο θα το επαιρνα με σκοπο να το κρατησω, ενω αν επαιρνα μεταχειρισμενο δεν θα ειχα κολλημα να το δωσω, γιατι οπως ειπες πολυ σωστα χανεις λιγα ευρω!
Για το v-strom οτι και να πουμε ειναι λιγο...Εχω δει κοντερ με 200000χλμ. χωρις προβληματα!

Spar1991
30/11/2021, 22:45
Η αληθεια ειναι οτι αν πληρωσεις καλα για καλο μεταχειρισμένο και το προσεξεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω αν το πουλησεις συντομα

Ναι συμφωνω απολυτα

Spar1991
30/11/2021, 22:46
Το μονο σιγουρο, ειναι οτι αν παρεις μεταχειρισμενο δεν χανεις πολλα ευρω στην μεταπωληση...
Το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας...
Για παραδειγμα αν επαιρνα καινουργιο θα το επαιρνα με σκοπο να το κρατησω, ενω αν επαιρνα μεταχειρισμενο δεν θα ειχα κολλημα να το δωσω, γιατι οπως ειπες πολυ σωστα χανεις λιγα ευρω!
Για το v-strom οτι και να πουμε ειναι λιγο...Εχω δει κοντερ με 200000χλμ. χωρις προβληματα!


Στο μεταχειρισμενο οχι μονο δεν χανεις αν εχει μεταπωλητικη αξια αλλα μπορεις να παρεις παραπανω... Αν βεβαιαεχεις κανα μπουρουχι δεν θα πουληθει ποτε