PDA

View Full Version : Tracer 7



Σελίδες : [1] 2

ioannispar
08/10/2021, 08:38
Εδώ και μια βδομάδα είμαι κάτοχος του νέου Tracer 7. Ομολογώ πως δεν του το είχα αλλά το βάρος του που είναι 196 κιλά σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ εύκολο και άνετο - μανιτζέβελο μέσα στην πόλη! Αν και έχω κάνει μόλις 220 χλμ νομίζω πως σαν πρώτο γέμισμα καίει λιγάκι αν και σφιχτό το μοτέρ ακόμη αλλά θέλει και στρωσιμο.

Γενικά σαν πρώτη άποψη είναι άνετο !!!

doctoras
08/10/2021, 08:40
καλορίζικο πολύ ωραίο!

Dr.Monty
08/10/2021, 08:41
Πανέμορφο

ioannispar
08/10/2021, 08:41
Σας ευχαριστώ πολύ!

AristidisZ
08/10/2021, 08:48
Και εμένα μου αρέσει πολύ, ειδικά το μούτρο του είναι πανέμορφο

Αμφιταλαντευόμουν μέχρι τελευταία στιγμή πριν καταλήξω στο CB, μήπως το έπαιρνα

Να το χαίρεσαι !

Jiannis21
08/10/2021, 09:38
Καλορίζικο!!!

ptc
08/10/2021, 10:22
Καλοτάξιδο. Απ τα καλύτερα μηχανάκια για τη χώρα μας πιστεύω. Να το χαρείς.

gior-gos
08/10/2021, 10:49
Καλορίζικο :beer:

Απο περιέργεια, πότε το παράγγειλες και πότε το παρέλαβες;

PaNick67
08/10/2021, 11:35
Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι!

ioannispar
08/10/2021, 12:11
Να είστε καλά παιδιά όλοι!

ioannispar
08/10/2021, 12:12
Καλορίζικο :beer:

Απο περιέργεια, πότε το παράγγειλες και πότε το παρέλαβες;

Το παρήγγειλα Ιούλιο και παρέλαβα μετα από 2 μήνες και 10 μέρες.

ioannispar
08/10/2021, 12:13
Καλορίζικο!!! Και εγώ σε αναμονή είμαι για το Tracer 9GT.
Πανέμορφα τα άτιμα

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς!!!

zannisvel
08/10/2021, 12:16
Κούκλα!!!!
Καλοτάξιδο να είναι φίλε :beer:

ioannispar
08/10/2021, 12:24
Να είσαι καλά φίλε ,σε ευχαριστώ πολύ! Χτύπησα και τον pandora και μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος!

Jiannis21
08/10/2021, 12:29
Εκτός από συναργεμο σκέφτεσαι να βάλεις και τπτ άλλο για ασφάλεια?

ioannispar
08/10/2021, 12:34
Εκτός από συναργεμο σκέφτεσαι να βάλεις και τπτ άλλο για ασφάλεια?


Κλειστό γκαραζ και κλειδαριές, όπως σε ότι αλλο είχα μεχρι τώρα.

Jiannis21
08/10/2021, 12:38
Κλειστό γκαράζ αξία.

basilis_k6
08/10/2021, 12:42
να το το εργαλειο! χρωστας ενα review ε μην ξεχνιόμαστε :p
καλοταξιδο!

ioannispar
08/10/2021, 13:19
Το χρωστάω Βασίλη δεν το ξεχνάω. Να κάνω το στρώσιμο όμως για να μπορώ να το ανοίξω και να έχει δουλέψει λιγάκι.

Το μόνο που μπορώ να πω μέχρι στιγμής είναι οτι καίει λιγάκι παραπανω από αυτό που υπόσχονται αλλά νομίζω θα φτιάξει μόλις ανοίξει το μοτέρ και στρωθεί. Από φρένα ακόμα δεν έχουν πατήσει καλά καλά τα τακάκια, αλλα πολύ ενθουσιασμένος είμαι με την αίσθηση και το βάρος του!!!

AristidisZ
08/10/2021, 13:26
Το χρωστάω Βασίλη δεν το ξεχνάω. Να κάνω το στρώσιμο όμως για να μπορώ να το ανοίξω και να έχει δουλέψει λιγάκι.

Το μόνο που μπορώ να πω μέχρι στιγμής είναι οτι καίει λιγάκι παραπανω από αυτό που υπόσχονται αλλά νομίζω θα φτιάξει μόλις ανοίξει το μοτέρ και στρωθεί. Από φρένα ακόμα δεν έχουν πατήσει καλά καλά τα τακάκια, αλλα πολύ ενθουσιασμένος είμαι με την αίσθηση και το βάρος του!!!

το ξανάγραψες αυτό για την κατανάλωση, πόσο σου πάει δηλαδή και σε έχει προβληματίσει ;

ioannispar
08/10/2021, 13:32
το ξανάγραψες αυτό για την κατανάλωση, πόσο σου πάει δηλαδή και σε έχει προβληματίσει ;

Είναι στα 6λίτρα αλλά έχει κάνει μόνο 220 περίπου χλμ οπότε δεν ανησυχώ, απλά το βλέπω και για αυτό το λέω. Είναι ακόμα σφιχτό! Από την κατανάλωση που είχα πριν (9-12 λιτρα) είναι τέλειο!!!!!!!!

AristidisZ
08/10/2021, 13:34
Είναι στα 6λίτρα αλλά έχει κάνει μόνο 220 περίπου χλμ οπότε δεν ανησυχώ, απλά το βλέπω και για αυτό το λέω. Είναι ακόμα σφιχτό! Από την κατανάλωση που είχα πριν (9-12 λιτρα) είναι τέλειο!!!!!!!!

Καλά δε λέει κάτι, μπορεί να το είχαν π.χ. αναμένο καμιά ώρα στο ρελαντί πριν στο δώσουν και ήδη να ήταν πάρα πολύ ψηλά η κατανάλωση

Γέμισέ το, κάνε reset, και στο επόμενο γέμισμα θα καταλάβεις τι και πως...

ioannispar
08/10/2021, 13:38
Άντε να σας βάλω και καμιά φωτό από την προηγούμενη μέρα της παραλαβής...

431138
431139
431140

ioannispar
08/10/2021, 13:40
431141
431142
431143

ioannispar
08/10/2021, 13:42
431144
431145
431146

gior-gos
08/10/2021, 13:52
Πω πω μυρίζει καινουργίλα! :beer:

Jiannis21
08/10/2021, 13:56
Τρομερό!

Dr.Monty
08/10/2021, 13:58
Να είσαι καλά φίλε ,σε ευχαριστώ πολύ! Χτύπησα και τον pandora και μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος!

Στον παντόρα τι καρτα έβαλες? Χρειαζεται μονο δεδομένα?

ioannispar
08/10/2021, 15:03
Όλοι επιλέγουν planet sim γιατί είναι φθηνότερη και δεν χάνεις τα χρήματα σου στο μήνα ή το δίμηνο ή το τρίμηνο.

ioannispar
08/10/2021, 15:06
Η αλήθεια είναι ότι μυρίζει καινουργίλα όντως, και τα άτιμα τα κίτρινα σημάδια από μαρκαδόρο δεν βγαίνουν με τίποτα.

S705
08/10/2021, 17:11
Η αλήθεια είναι ότι μυρίζει καινουργίλα όντως, και τα άτιμα τα κίτρινα σημάδια από μαρκαδόρο δεν βγαίνουν με τίποτα.

και να μην τα βγάλεις. είναι εγγύηση.
η κατανάλωση πολύ ψηλά μου μοιάζει.στο tracer το προηγούμενο που είχα ,στο στρώσιμο ήμουν στα 4,5 και μετά ήμουν σταθερά στα 5,1.

καλά χιλιόμετρα.

νεοσσός
08/10/2021, 17:26
Με γεια το μοτοσακό. Με τις περσινές σχεδιαστικές αλλαγές, έχει γίνει πολύ όμορφη. Η πρώτη γενιά Tracer 700 μου φαινόταν αδιάφορη εμφανισιακά, ενώ πλέον είναι πανέμορφο.

Στο MT-07 είχα διαπιστώσει μεγαλύτερη κατανάλωση στο στρώσιμο. Βέβαια, μπορεί να έφταιγε και ότι ήμουν στην αρχή και το πήγαινα πιο αργά στο μποτιλιάρισμα. Στρωνόμουν δηλαδή μαζί με τη μοτοσυκλέτα. Αργότερα είδα μείωση στην κατανάλωση μέσα στην πόλη, από 4,2 L/100 km στα 3,7 L/100km. Εκτός πόλης είμαι στα 3,4 L/100 km.

ioannispar
08/10/2021, 19:05
Και εγω το πηγαινω αργα και σταθερα αλλα νομιζω πως κατι παιζει με την βενζινη γιατι μου αναψε ρεζερβα στα 230χλμ σημερα. Θα βαλω σε αλλο βενζιναδικο και θα μηδενισω για να δω. Αλλιως θα πρεπει να χαλαρωσω το δεξι μου χερι…..χαχαχαχα

Grafton 505
08/10/2021, 20:34
Μεγειά !!!

:beer:

Viking
08/10/2021, 20:37
Καλοταξιδος, πολύ ωραίο μηχανάκι !

ioannispar
13/10/2021, 08:28
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

ioannispar
13/10/2021, 08:34
Σκέφτομαι για κάγκελα ή μανιτάρια. Έχω βρει κάποια που μου αρέσουν αλλα θα ήθελα και γνώμες. Τα μανιτάρια πιάνουν πάνω στο μοτέρ και έχω ακόυσει διάφορα για ρωγμές σε πτώση έστω και στατική. Πραγματικά δεν ξέρω.....

https://www.motoraid.eu/puig-crash-pads-r12-yamaha-mt-07-tracer?search=tracer%207&page=12
https://www.motoraid.eu/sw-motech-crashbars-mt-07-tracer?search=tracer%207&page=15
https://www.motoraid.eu/givi-crashbars-yamaha-mt-07-tracer-20-?search=tracer%207&page=5

Νομίζω πως τα τελευταια Givi δίνουν μια κάποια καλύτερη προστασία :hmm:

giorgosb
13/10/2021, 08:44
Σε Givi θα πήγαινα..

dankannn
13/10/2021, 08:51
Oλα φίλε μου έτσι πιάνουν , πάνω στο σκελετό και με βίδα πάνω στο moter
Αυτά είναι για στατικά , μου έπεσε από το stand πάω με 5 χλμ και μου πέφτει κλπ.
Αν την φας καλά, πίστεψε με μόνο αυτό δεν θα σε νοιάξει και λογικά πιθανά να στραβώσει κάτι.
Από αυτά που έβαλες ,αν αντέχεις θα σου έλεγα να πάρεις τα SW-Motech.
Givi γενικά είναι ψεύτικα και άσε που θα κανείς service και θα πρέπει να βγάζεις όλοι αυτή την βλακεία.
Αλλιώς ένα μανιτάρι barracuda και τέρμα

ioannispar
13/10/2021, 12:31
Από την μία με χαλάει που τα μανιτάρια πιάνουν σε μία μόνο βίδα γιατί αν έπιαναν σε 2 τότε θα μοιραζόταν το βάρος. Από την άλλη τα sw-motech είναι πιο όμορφα και πιανουν σε 2 σημεία, και τέλος τα givi ναι είναι πιο άσχημα και πρέπει να βγαίνουν απο την μηχανη οταν πάει για service αλλά έχουν και αντιρίδα που μοιράζει ακόμα περισσότερο το βάρος σε μία πτώση.

Αν έχετε και κάτι άλλο υπόψιν σας, όλα δεκτά!!!

Επίσης αν κάποιος φίλος εδώ έχει βάλει σε tracer του 20-21 θα του ήμουν υπόχρεος για μια φωτό να τα δω και πάνω στην μηχανή.

dankannn
13/10/2021, 20:20
Από την μία με χαλάει που τα μανιτάρια πιάνουν σε μία μόνο βίδα γιατί αν έπιαναν σε 2 τότε θα μοιραζόταν το βάρος. Από την άλλη τα sw-motech είναι πιο όμορφα και πιανουν σε 2 σημεία, και τέλος τα givi ναι είναι πιο άσχημα και πρέπει να βγαίνουν απο την μηχανη οταν πάει για service αλλά έχουν και αντιρίδα που μοιράζει ακόμα περισσότερο το βάρος σε μία πτώση.

Αν έχετε και κάτι άλλο υπόψιν σας, όλα δεκτά!!!

Επίσης αν κάποιος φίλος εδώ έχει βάλει σε tracer του 20-21 θα του ήμουν υπόχρεος για μια φωτό να τα δω και πάνω στην μηχανή.

Η μία βίδα στο Μανιτάρι είτε θα σπάσει είτε θα στραβώσει, σου είπα με πολλά δεν σε ενδιαφέρει το τι θα γίνει.
Σε εμένα στο μανιτάρι μου στράβωσε η βίδα του στο cbr όταν με ακούμπησε ένας καλά με αμάξι, αλλά δεν έπεσα, αν ξεπεράσει κάποια όρια θα σπάσει.
Τα givi είπαμε είναι του πεταμου, σε όσα έχω δει από φίλους κλπ έχει χαλάσει αυτό στην μεση.

basilis_k6
13/10/2021, 21:16
Από την μία με χαλάει που τα μανιτάρια πιάνουν σε μία μόνο βίδα γιατί αν έπιαναν σε 2 τότε θα μοιραζόταν το βάρος. Από την άλλη τα sw-motech είναι πιο όμορφα και πιανουν σε 2 σημεία, και τέλος τα givi ναι είναι πιο άσχημα και πρέπει να βγαίνουν απο την μηχανη οταν πάει για service αλλά έχουν και αντιρίδα που μοιράζει ακόμα περισσότερο το βάρος σε μία πτώση.

Αν έχετε και κάτι άλλο υπόψιν σας, όλα δεκτά!!!

Επίσης αν κάποιος φίλος εδώ έχει βάλει σε tracer του 20-21 θα του ήμουν υπόχρεος για μια φωτό να τα δω και πάνω στην μηχανή.

το μανιτάρι πρέπει να σπάει αν σκαλώσει κάπου σε συρσιμο αλλιώς θα χάσεις και το πλαίσιο μαζί με τα πλαστικα. Τα καλα μανιτάρια δεν ειναι μπετό, έχουν σημειο που οφείλει να σπασει στην γερή πτωση. δεν μιλάμε για low με 40χλμ προφανώς.

ioannispar
14/10/2021, 07:58
Οπότε λέτε καλύτερα να πάω για τα puig που είδα, τα μανιτάρια;

ioannispar
25/10/2021, 18:06
Με την βοήθεια του 3D εκτυπωτή έφτιαξα ένα κάλυμα για το δοχείο του υγρού φρένων και το τοποθέτησα σήμερα...

431465
431466

ioannispar
25/10/2021, 18:13
Είδα όμως και κάτι που δεν μου αρέσει...

431467

ioannispar
25/10/2021, 18:15
Να ρίξω λίγο κυανοακρυλική κόλλα για να μην ξεφλουδίσει και να μην βάφω;

doctor_john
25/10/2021, 18:26
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ασε το και κάποια άλλη στιγμή το πάς για ηλεκτροστατική.

ioannispar
25/10/2021, 18:33
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ασε το και κάποια άλλη στιγμή το πάς για ηλεκτροστατική.

Ηλεκτροστατική ναι αλλά δεν θα πρέπει να λυθεί ο σκελετός; Ή γινεται και τοπικα; (το λαμάκι αυτό είναι κολλημένο πάνω στο υποπλαίσιο αν δεν κάνω λάθος)

doctor_john
25/10/2021, 18:47
Δες το γιατί δεν βρίσκω σχέδιο του σκελετού σου. Αλλιώς βρες το σε βερνικόχρωμα νυχιών, θα το έχεις για συντήρηση του σκελετού..

ioannispar
25/10/2021, 19:00
Σωστός δεν το είχα σκεφτεί. Σκέφτηκα να παω να μου φτιάξουν 1/8 χρώμα και με το activator του οπότε να είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά νομίζω μετά θα θέλει και βερνίκι.

doctoras
25/10/2021, 19:09
Η εγγύηση δε καλύπτει τετοιες περιπτώσεις?

ioannispar
25/10/2021, 19:45
Δεν ξέρω, αλλά και αν το καλύπτει, θα πρέπει να μου το γδύσουν για να το φτιάξουν;;;; Δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία νομίζω. Το σίγουρο είναι πως θα τους το δείξω όταν πάω για το πρώτο service.

typhoon
29/10/2021, 09:16
Σχετικό άσχετο περί κάλυψης εγγύησης.
Σε ένα honda civic, εντός εγγύησης, έβγαλε σκουριές στις πονταρισιές του πορτμπαγκαζ. Έντονες αλλά μόνο στα σημεία που είναι πονταρισμένες οι λαμαρίνες.
Πάω αντιπροσωπεία, εγγύση 8 χρόνια αν δεν απατώμαι είχε για το αμαξωμα. Τους τις δείχνω.
Ξέρετε μου απαντάνε, η εταιρεία καλύπτει περιπτώσεις διάτρησης απο σκουριά, όχι απλά εμφάνιση...
γαργάρα...

ioannispar
29/10/2021, 09:54
Και εγώ δεν νομίζω να μου πουν κάτι άλλο διαφορετικό από αυτό που σου είπαν εσένα, αλλά θα του το αναφέρω σαν προβληματισμό μου. Δεν περιμένω να μου πουν ότι θα το επισκευάσουν γιατί αλλιώς θα πρέπει να λύσουμε το σκελετό κτλ κτλ. Τέλος πάντων θα δούμε σε περίπου 20 μέρες (πιστεύω) που θα του πάω για το πρώτο σέρβις, το οποίο είναι μόνο αλλαγή λαδιών και ελέγχος της μηχανής, στον αντιπρόσωπο που το πήρα για να μπορέσω να του αναφέρω και το πρόβλημά μου.

ILouloudakis
05/11/2021, 11:53
Φίλε μου καλησπέρα, καλορίζικο καλοτάξιδο! Έχουμε το ίδιο ακριβώς μηχανάκι και στο χρώμα!!! Βερνίκι νυχιών που λένε και οι φίλοι παραπάνω. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τις αλλαγές ταχυτήτων τις κάνεις εύκολα... Στο δικό μου στις χαμηλές στροφές δεν αλλάζουν, η τουλάχιστον με μεγάλη δυσκολία... Θέλει ξερογκαζο και μετά αλλάζει. Έχω 3500km.

ioannispar
05/11/2021, 16:59
Φίλε μου καλησπέρα, καλορίζικο καλοτάξιδο! Έχουμε το ίδιο ακριβώς μηχανάκι και στο χρώμα!!! Βερνίκι νυχιών που λένε και οι φίλοι παραπάνω. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τις αλλαγές ταχυτήτων τις κάνεις εύκολα... Στο δικό μου στις χαμηλές στροφές δεν αλλάζουν, η τουλάχιστον με μεγάλη δυσκολία... Θέλει ξερογκαζο και μετά αλλάζει. Έχω 3500km.


Να είσαι καλά! Και μόλις τώρα σκεφτόμουν να μπω να σου γράψω για το σασμαν στο δικό σου θέμα. Οι αλλαγές γίνονται πολύ εύκολα και σε στάση αλλά και εν κινήση!
Είναι γλυκό το σασμάν του γενικότερα και οι αλλαγές γίνονται χωρίς ξερόγκαζο.

Στην αρχή το είχα πάρει το μηχανάκι ήταν αρκετά σφιχτό στις αλλαγές του και μου έσβησε 4 - 5 φορές μέχρι που ρύθμισα το συμπλέκτη και από τότε δεν έχει ξανά σβήσει στο ξεκίνημα και οι αλλαγές γίνονται πάρα πολύ απαλά.

Μέχρι τώρα ότι μηχανάκι και αν είχα ήθελε ξερόγκαζο πριν από κάποια αλλαγή για να μπει γλυκά η ταχύτητα.

Έχω κάνει και, να το πω σαν τεστ, να σταματήσω με 6 στο φανάρι και από εκει να κατεβάσω σε νεκρά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό του έχω καταλάβει και μπορώ να πω είναι ότι θέλει λίγο συνήθεια να βρεις την νεκρά Σε σχέση πάντα με το προηγούμενο μηχανάκι που είχα.

Βέβαια έχω 650 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος πως θα δουλεύει μετά και αφού φτάσει στα δικά σου χιλιόμετρα.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις, καλορίζικο να είναι και το δικό σου και καλοτάξιδο!

basilis_k6
05/11/2021, 18:21
Να είσαι καλά! Και μόλις τώρα σκεφτόμουν να μπω να σου γράψω για το σασμαν στο δικό σου θέμα. Οι αλλαγές γίνονται πολύ εύκολα και σε στάση αλλά και εν κινήση!
Είναι γλυκό το σασμάν του γενικότερα και οι αλλαγές γίνονται χωρίς ξερόγκαζο.

Στην αρχή το είχα πάρει το μηχανάκι ήταν αρκετά σφιχτό στις αλλαγές του και μου έσβησε 4 - 5 φορές μέχρι που ρύθμισα το συμπλέκτη και από τότε δεν έχει ξανά σβήσει στο ξεκίνημα και οι αλλαγές γίνονται πάρα πολύ απαλά.

Μέχρι τώρα ότι μηχανάκι και αν είχα ήθελε ξερόγκαζο πριν από κάποια αλλαγή για να μπει γλυκά η ταχύτητα.

Έχω κάνει και, να το πω σαν τεστ, να σταματήσω με 6 στο φανάρι και από εκει να κατεβάσω σε νεκρά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό του έχω καταλάβει και μπορώ να πω είναι ότι θέλει λίγο συνήθεια να βρεις την νεκρά Σε σχέση πάντα με το προηγούμενο μηχανάκι που είχα.

Βέβαια έχω 650 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος πως θα δουλεύει μετά και αφού φτάσει στα δικά σου χιλιόμετρα.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις, καλορίζικο να είναι και το δικό σου και καλοτάξιδο!

αρα ηταν απλα στρωσιμο το θέμα? αν ειναι σφικτο απο τη μανα του αναγκαστικα θα γλυκανει με τον καιρο. ίσως οχι σε επιπεδο χοντα αλλα θα γλυκανει. αν κανεις πολλα χλμ ειναι καλο αυτο γιατι μετα τα 100-120κ χλμ θα ηταν πολύ σούπα και θα σε χάλαγε. η 1η κοπαναει σε ολα τα yamaha και η νεκρα δεν ειναι και το καλυτερο τους αλλα δεν ειναι για κανενα λογο προβληματικα. φαινετε πως τελικα το μοντελο δεν εχει θεμα.
για τις αναρτησεις δεν μας είπατε, διαβαζω τα χειρότερα...

ioannispar
07/11/2021, 09:21
Βασίλη ακόμα μόνο μέσα στην πόλη το οδηγώ. Είναι πολύ μικρές οι αποστάσεις που κάνω, αλλά χρειάστηκα - ένιωσα μέχρι στιγμής να σφίξω λίγο την πίσω γιατί το ένιωθα μαλακό πίσω . Δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω διαφορά στοκ ανάρτησης με φτιαγμένης γιατί έχω οδηγήσει μόνο με στοκ.

ILouloudakis
10/11/2021, 12:14
Να είσαι καλά! Και μόλις τώρα σκεφτόμουν να μπω να σου γράψω για το σασμαν στο δικό σου θέμα. Οι αλλαγές γίνονται πολύ εύκολα και σε στάση αλλά και εν κινήση!
Είναι γλυκό το σασμάν του γενικότερα και οι αλλαγές γίνονται χωρίς ξερόγκαζο.

Στην αρχή το είχα πάρει το μηχανάκι ήταν αρκετά σφιχτό στις αλλαγές του και μου έσβησε 4 - 5 φορές μέχρι που ρύθμισα το συμπλέκτη και από τότε δεν έχει ξανά σβήσει στο ξεκίνημα και οι αλλαγές γίνονται πάρα πολύ απαλά.

Μέχρι τώρα ότι μηχανάκι και αν είχα ήθελε ξερόγκαζο πριν από κάποια αλλαγή για να μπει γλυκά η ταχύτητα.

Έχω κάνει και, να το πω σαν τεστ, να σταματήσω με 6 στο φανάρι και από εκει να κατεβάσω σε νεκρά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό του έχω καταλάβει και μπορώ να πω είναι ότι θέλει λίγο συνήθεια να βρεις την νεκρά Σε σχέση πάντα με το προηγούμενο μηχανάκι που είχα.

Βέβαια έχω 650 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος πως θα δουλεύει μετά και αφού φτάσει στα δικά σου χιλιόμετρα.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις, καλορίζικο να είναι και το δικό σου και καλοτάξιδο!

Από 6η νεκρά σε στάση??? Ποτέ.. .. Μάλλον το δικό μου μαζί με ένα άλλο παιδί νομίζω jimsankt λέγεται, την πατήσαμε με τα σασμάν... Και εμένα το ίδιο μου λένε περίμενε και θα στρώσει, αλλά δεν στρωνει... Σε λιγι θα φτάσω τα 5000 και μάλλον θα σκοτωθούμε στη αντιπροσωπεία που θα μου πουν πάλι ότι είναι φυσιολογικό...

THRESH
10/11/2021, 14:51
παιδιά , τελείως φιλικά , τι εμπειρία έχετε σε διαφορετικές μηχανές / κιβώτια ?

Μήπως δηλαδή κάποια πράγματα είναι όντως θέμα αίσθησης παρά ουσίας ?

Αν τυχόν όντως έχει θέμα το κιβώτιο, πρέπει να το λύσετε εντός εγγύησης όσο προλαβαίνετε, απευθυνθείτε και στη Yamaha στα Κεντρικά Ευρώπης (νομίζω Ολλανδία είναι) αν σας κάνουν κόνξες εδώ

DoctoR_k6
10/11/2021, 15:13
παιδιά , τελείως φιλικά , τι εμπειρία έχετε σε διαφορετικές μηχανές / κιβώτια ?

Μήπως δηλαδή κάποια πράγματα είναι όντως θέμα αίσθησης παρά ουσίας ?

Αν τυχόν όντως έχει θέμα το κιβώτιο, πρέπει να το λύσετε εντός εγγύησης όσο προλαβαίνετε, απευθυνθείτε και στη Yamaha στα Κεντρικά Ευρώπης (νομίζω Ολλανδία είναι) αν σας κάνουν κόνξες εδώ

Η το δινεις να το καβαλησει ενας πιο εμπειρος αναβατης κ να σου πει.
Παντα στην αρχη τα κιβωτια ειναι καπως σφιχτα αλλα εδω παρουσιαζοντε σαν προβληματικα.

Ενταξει δεν ειναι κ Suzuki να παιζεις στο φαναρι σταματημενος πανω κατω με τις ταχυτητες... :D

THRESH
10/11/2021, 15:20
ΒΟΥΤΥΡΕΝΙΟ δηλαδή το κιβώτιο ? :lol:

DoctoR_k6
10/11/2021, 15:42
ΒΟΥΤΥΡΕΝΙΟ δηλαδή το κιβώτιο ? :lol:

Ακριβως...κ με 100Κ απανω. :smokin:

ioannispar
11/11/2021, 07:26
Πολύ σωστό αυτό που λέει ο THRESH (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=13787). Από κιβώτια σε Yamaha έχω δει του XT 600 2000 μοντέλο και TDM 900 2009 μοντέλο και τώρα το Tracer. Μικρές οι διαφορές που είχαν αν εξαιρέσουμε ότι το XT ήταν μεταχειρισμένο όταν το πήρα ενώ το TDM καινούργιο όπως και το Tracer.

Ο τρόπος που μπαίνουν οι ταχύτητες είναι σχεδόν ο ίδιος όπως και ο θόρυβος που κάνει η πρώτη. Από άλλες μάρκες έχω δει μόνο την Honda το CBF 600 του 2004, το οποίο αν και βούτυρο λέγανε όλοι εμένα δεν ήταν τόσο, μου θύμιζε πάρα πολύ Το XT και ας είχα αλλάξει ότι λάδια άκουγα, μου έλεγαν και μου πρότειναν.


Θα συμφωνήσω ότι στο Tracer είναι λίγο πιο σκληρό το σασμάν αλλά χωρίς να καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να πάρει την ταχύτητα ή να μην μπορείς να βάλεις καθόλου ταχύτητα και να χρειάζεται ξερογκαζιές για να μπει.

Προτείνω και εγώ να μιλήσετε εκτενέστερα με τη Yamaha και γιατί όχι να πάτε και σε κάποιο άλλο συνεργείο, να σας πει τη γνώμη του και ας μην είναι Yamaha.

ioannispar
11/11/2021, 07:43
Έφτιαξα και το χρωματάκι στο δοχείο φρένου. Βαρέθηκα να πάω στα Hondos για να ψάχνω μανό και έκανα ανάμειξη δύο spray ένα ασημί και ένα μαύρο για να βγάλω το επιθυμητό (σχεδόν) χρώμα. Έξυσα λιγο το σημείο που είχε φύγει το χρώμα και το έβαψα με το χρώμα που έφτιαξα.

Το αποτέλεσμα νομίζω είναι καλό κι ας είναι αυτό το τελευταίο σημάδι που θα έχει η μηχανή πάνω της, για να μην την πιάνει το μάτι... :rolleyes:

431982

karateo
11/11/2021, 09:27
Σε λιγι θα φτάσω τα 5000 και μάλλον θα σκοτωθούμε στη αντιπροσωπεία που θα μου πουν πάλι ότι είναι φυσιολογικό...

πέρνα απο την αντιπροσωπεία στον Άγιο Νικόλαο αν θές να κάνεις δουλειά

έχω πάθει και στα λέω

dankannn
11/11/2021, 10:54
Και το ακόμα ποιο απλό
Δοκιμάστε ένα test ride με ένα άλλο mt07 , η ακόμα και φιλου,γνωστου κλπ.
Η δώστε το σε έναν που έχει το ίδιο να σας πει την γνώμη του.
Αν δείτε διαφορά παρακαλέστε τον να πάτε μαζί στο εξουσιοδοτημένο.
Και πείτε του γιατί εδώ έτσι και σε μένα αλλιώς , όπως είπαν αυτά όσο υπάρχει εγγύηση ακόμα.
Τέλος γιατί δεν καλείτε απευθείας στα κεντρικά τον τεχνικό διευθυντή ? και να του αναφέρετε το πρόβλημα
Εγώ έχω αναφέρει ποιο πίσω την γνώμη μου με το tracer του φίλου.
Και μιας και θα μου το φέρει την Κυριακή γιατί κάνει θόρυβο ο τεντωτηρας και θέλει να το δούμε μαζί θα ξαναγράψω για το κιβώτιο , έχει κάνει 3.500χλμ τώρα

ioannispar
14/11/2021, 10:26
Να συνεχίσω τις εντυπώσεις που μου αφήνει σιγά-σιγά η μηχανή.

Εχθές για πρώτη φορά έκανα την πιο μεγάλη διαδρομή μέχρι στιγμής με το Tracer, πήγα μέχρι την Κόρινθο. Αν και ακόμα στο στρώσιμο, όποτε πήγαινα μέχρι 5.000 στροφές και έκανα και αρκετές αλλαγές ταχύτητας γιατί τη μισή διαδρομή προσπάθησα να την κάνω από τον παλιό, και είδα ότι συμπεριφέρεται τέλεια!!! Δυστυχώς λόγω έργων στην παλιά εθνική στα Μέγαρα βγήκα στην καινούργια οπότε και πήγαινα με σταθερή ταχύτητα και χωρίς αλλαγές.

Από θέμα κραδασμών δεν υπήρχαν ούτε στο ελάχιστο, πράγμα που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!

Θα ήθελα τη ζελατίνα λίγο πιο ψηλά, αν και την είχα στην ψηλή θέση, και το ύψος μου 1,74 έτρωγα αέρα κανονικά!

Τα φρένα όσο πρόλαβα να τα δω στην παλιά εθνική μου φάνηκαν πάρα πολύ ωραία και δυνατά με ωραία απόκριση εκεί που τα χρειάζεσαι!

Από θέμα κατανάλωσης ήταν στα 3,8 lt στο πήγαινε και στα 4 lt στο γύρνα.

Για τις αναρτήσεις χρειάζομαι βοήθεια μάλλον από κάποιον που γνωρίζει και μένει κάπου εδώ κοντά στα περίχωρα του Πειραιά για να με βοηθήσει να τις ρυθμίσουμε...

Για τα φώτα δεν υπάρχει τίποτα αρνητικό, είναι απλά τέλεια!!! Βλέπεις παντού όσο χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερο!!!

Και μία αναφορά για τη σέλα. Εμένα δεν με κούρασε καθόλου! Μπορεί να οφείλεται βέβαια και στο βάρος μου γιατί είμαι περίπου 90 κιλά και δεν θα την άλλαζα!

Άλλα 100 χλμ θέλω περίπου για να κάνω το πρώτο σέρβις.

Vassilis
16/11/2021, 00:45
Χαίρετε! Νέος αναβάτης εδώ (σε εμπειρία όχι σε ηλικία), νέος χρήστης στο φόρουμ και νέος κάτοχος Tracer 7 (σε γκρι) εδώ και έναν μήνα περίπου! Έψαχνα ένα φόρουμ να γραφτώ για να μάθω περισσότερα, να γνωρίσω άλλους αναβάτες και κόσμο για βόλτες και ταξίδια και είπα να μπω εδώ! Ο άλλος κάτοχος νέου Tracer με οδήγησε να ξεκινήσω από αυτό το θέμα! Καλοτάξιδη φίλε μου!

Έχω μηδενική εμπειρία σε μηχανές όποτε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω ερωτευτεί παράφορα Έχω κάνει περίπου 850 χλμ, έκανα και το πρώτο μου Riding School το Σάββατο, μαθαίνω συνεχώς και τρελάθηκα με την εμπειρία!

Πιο συγκεκριμένα σχετικά με την μηχανή, έχω κάνει κάποιες βολτίτσες στην Αττικη, έχω αρχίσει να την παίρνω και στην δουλειά, από κατανάλωση βρίσκομαι κάπου στο 4,5 και μερικές φορές μου κολλάει και εμένα το κιβώτιο ειδικά στην 1η αν κατεβάζω από μεγάλη ταχύτητα. Βέβαια συμβαίνει λιγότερο απ ότι στην αρχή όποτε απλά το έχω αποδώσει σε noobοσυνη! Δεν έχω ρυθμίσει καθόλου συμπλέκτη γιατί δεν έχω πρόβλημα με την εργοστασιακή ρύθμιση αλλά αναρωτιέμαι αν βοηθήσει αν το κάνω. Αναρτήσεις τις έχω αφήσει στο μεσαίο που απ ότι μου είπαν είναι ρυθμισμένες από το εργοστάσιο αλλά μου φαίνονται λίγο σκληρές. Μου είπαν βέβαια από την αντιπροσωπεία να την στρώσω με το καλό και μετά ν ασχοληθώ με κάτι τέτοιο και θα τους ακούσω.

Προέρχομαι από τον χώρο του αυτοκινήτου που επίσης έχω μεγάλη τρέλα και αυτό το καινούριο με την μηχανή μ έχει κατενθουσιάσει! Έχω άπειρα πράγματα να μάθω και ανυπομονώ!

billy84
16/11/2021, 08:16
Να συνεχίσω τις εντυπώσεις που μου αφήνει σιγά-σιγά η μηχανή.

Εχθές για πρώτη φορά έκανα την πιο μεγάλη διαδρομή μέχρι στιγμής με το Tracer, πήγα μέχρι την Κόρινθο. Αν και ακόμα στο στρώσιμο, όποτε πήγαινα μέχρι 5.000 στροφές και έκανα και αρκετές αλλαγές ταχύτητας γιατί τη μισή διαδρομή προσπάθησα να την κάνω από τον παλιό, και είδα ότι συμπεριφέρεται τέλεια!!! Δυστυχώς λόγω έργων στην παλιά εθνική στα Μέγαρα βγήκα στην καινούργια οπότε και πήγαινα με σταθερή ταχύτητα και χωρίς αλλαγές.

Από θέμα κραδασμών δεν υπήρχαν ούτε στο ελάχιστο, πράγμα που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!

Θα ήθελα τη ζελατίνα λίγο πιο ψηλά, αν και την είχα στην ψηλή θέση, και το ύψος μου 1,74 έτρωγα αέρα κανονικά!

Τα φρένα όσο πρόλαβα να τα δω στην παλιά εθνική μου φάνηκαν πάρα πολύ ωραία και δυνατά με ωραία απόκριση εκεί που τα χρειάζεσαι!

Από θέμα κατανάλωσης ήταν στα 3,8 lt στο πήγαινε και στα 4 lt στο γύρνα.

Για τις αναρτήσεις χρειάζομαι βοήθεια μάλλον από κάποιον που γνωρίζει και μένει κάπου εδώ κοντά στα περίχωρα του Πειραιά για να με βοηθήσει να τις ρυθμίσουμε...

Για τα φώτα δεν υπάρχει τίποτα αρνητικό, είναι απλά τέλεια!!! Βλέπεις παντού όσο χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερο!!!

Και μία αναφορά για τη σέλα. Εμένα δεν με κούρασε καθόλου! Μπορεί να οφείλεται βέβαια και στο βάρος μου γιατί είμαι περίπου 90 κιλά και δεν θα την άλλαζα!

Άλλα 100 χλμ θέλω περίπου για να κάνω το πρώτο σέρβις.


Μπράβο φίλε καλά έκανες που πήγες απο παλιό καθώς εκεί είναι η ζωή της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας!Ζελατίνα κλασσικά θα χρειαστείς μια ψηλότερη για περισσότερη κάλυψη στα ταξίδια.Τι είδες στις αναρτήσεις και χρειάζονται ρύθμιση?Σου φαίνεται σφιχτό?



Χαίρετε! Νέος αναβάτης εδώ (σε εμπειρία όχι σε ηλικία), νέος χρήστης στο φόρουμ και νέος κάτοχος Tracer 7 (σε γκρι) εδώ και έναν μήνα περίπου! Έψαχνα ένα φόρουμ να γραφτώ για να μάθω περισσότερα, να γνωρίσω άλλους αναβάτες και κόσμο για βόλτες και ταξίδια και είπα να μπω εδώ! Ο άλλος κάτοχος νέου Tracer με οδήγησε να ξεκινήσω από αυτό το θέμα! Καλοτάξιδη φίλε μου!

Έχω μηδενική εμπειρία σε μηχανές όποτε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω ερωτευτεί παράφορα ������ Έχω κάνει περίπου 850 χλμ, έκανα και το πρώτο μου Riding School το Σάββατο, μαθαίνω συνεχώς και τρελάθηκα με την εμπειρία!

Πιο συγκεκριμένα σχετικά με την μηχανή, έχω κάνει κάποιες βολτίτσες στην Αττικη, έχω αρχίσει να την παίρνω και στην δουλειά, από κατανάλωση βρίσκομαι κάπου στο 4,5 και μερικές φορές μου κολλάει και εμένα το κιβώτιο ειδικά στην 1η αν κατεβάζω από μεγάλη ταχύτητα. Βέβαια συμβαίνει λιγότερο απ ότι στην αρχή όποτε απλά το έχω αποδώσει σε noobοσυνη! Δεν έχω ρυθμίσει καθόλου συμπλέκτη γιατί δεν έχω πρόβλημα με την εργοστασιακή ρύθμιση αλλά αναρωτιέμαι αν βοηθήσει αν το κάνω. Αναρτήσεις τις έχω αφήσει στο μεσαίο που απ ότι μου είπαν είναι ρυθμισμένες από το εργοστάσιο αλλά μου φαίνονται λίγο σκληρές. Μου είπαν βέβαια από την αντιπροσωπεία να την στρώσω με το καλό και μετά ν ασχοληθώ με κάτι τέτοιο και θα τους ακούσω.

Προέρχομαι από τον χώρο του αυτοκινήτου που επίσης έχω μεγάλη τρέλα και αυτό το καινούριο με την μηχανή μ έχει κατενθουσιάσει! Έχω άπειρα πράγματα να μάθω και ανυπομονώ!


Καλορίζικο και αγρατζούνιστο να είναι φίλε.Δώσε χρόνο να το μάθεις καλά πρώτα.Αν σου φαίνεται σκληρή η πίσω ανάρτηση πιθανό να χρειαστεί λίγο ξέσφιγμα το ελατήριο πίσω(δε νομίζω ότι έχει άλλες ρυθμίσεις εκτός απο προφόρτιση ελατηρίου).

karateo
16/11/2021, 09:14
μου κολλάει και εμένα το κιβώτιο ειδικά στην 1η αν κατεβάζω από μεγάλη ταχύτητα.

Προσπάθησε να το αλλάξεις αυτό.
Σκέψου να είσαι με 4η και συμπλέκτη, έτοιμος να σταματήσεις και τελικά να χρειαστείς γκάζι ξαφνικά για να αποφύγεις κάτι.
Πάντα να έχεις τη σωστή ταχύητητα για τα χιλιόμετρα σου.

Καλοτάξιδι. Σε λίγο καιρό θα περάσεις απο την κατάσταση που θα νομίζεις ότι ξέρεις αλλά δε θα ξέρεις :p
Πρόσεχε γιατί εκεί γίνονται κάποια δυσάρεστα.

Vassilis
16/11/2021, 12:08
Σας ευχαριστώ πολύ!

@billy84 Απ' ότι θυμάμαι και οι δύο αναρτήσεις έχουν δύο ρυθμίσεις. Προφόρτιση και επαναφορά. Το καλό είναι ότι έχουν 3 στάδια μόνο οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι πολύ.

@karateo Πολύ σωστός σε όλα. Έχω συνηθίσει από το αυτοκίνητο που αλλάζω πχ στις 1.500 οπότε στην μηχανή αλλάζω κάπου στις 3 αλλά μου έχουν ήδη τύχει περιστάσεις που φάνηκε ότι είχα μεγαλύτερη σχέση απ' ότι πρέπει οπότε λέω στον εαυτό μου ότι από 4 και πάνω πρέπει ν' αλλάζω. Σχετικά με το δεύτερο, ερχόμενος από το Riding School γεμάτος γνώσεις ήμουν μέσα στην κ***α και έλεγα στον εαυτό μου αυτό που έγραψες. Πολύ σημαντικό!

basilis_k6
16/11/2021, 12:45
Σας ευχαριστώ πολύ!

@billy84 Απ' ότι θυμάμαι και οι δύο αναρτήσεις έχουν δύο ρυθμίσεις. Προφόρτιση και επαναφορά. Το καλό είναι ότι έχουν 3 στάδια μόνο οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι πολύ.

@karateo Πολύ σωστός σε όλα. Έχω συνηθίσει από το αυτοκίνητο που αλλάζω πχ στις 1.500 οπότε στην μηχανή αλλάζω κάπου στις 3 αλλά μου έχουν ήδη τύχει περιστάσεις που φάνηκε ότι είχα μεγαλύτερη σχέση απ' ότι πρέπει οπότε λέω στον εαυτό μου ότι από 4 και πάνω πρέπει ν' αλλάζω. Σχετικά με το δεύτερο, ερχόμενος από το Riding School γεμάτος γνώσεις ήμουν μέσα στην κ***α και έλεγα στον εαυτό μου αυτό που έγραψες. Πολύ σημαντικό!

αν εισαι 75-85 κιλα μην τις πειραξεις. αν εισαι εκτος αυτου το ευρους φτιαξε την προφορτιση μονο. αργοτερα, σε κανα χρονο, ψαξε μαθε παιξε και θα δεις και την επαναφορα.

Vassilis
16/11/2021, 14:16
Καλό tip, thanks! Εκεί βρίσκομαι ναι.

ioannispar
17/11/2021, 08:18
Μπράβο φίλε καλά έκανες που πήγες απο παλιό καθώς εκεί είναι η ζωή της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας!Ζελατίνα κλασσικά θα χρειαστείς μια ψηλότερη για περισσότερη κάλυψη στα ταξίδια.Τι είδες στις αναρτήσεις και χρειάζονται ρύθμιση?Σου φαίνεται σφιχτό?


Είδα την πισω ανάρτηση μαλακή και την έσφιξα 1 κλικ και νομίζω θα την σφίξω και άλλο ένα. Και η μπροστινή μου φάνηκε μαλακή, απλά δεν ξέρω τι να ρυθμίσω και πόσο. Εγω το τρώω όλο μου το φαι και είμαι στα 91 κιλά.

ioannispar
17/11/2021, 08:20
Χαίρετε! Νέος αναβάτης εδώ (σε εμπειρία όχι σε ηλικία), νέος χρήστης στο φόρουμ και νέος κάτοχος Tracer 7 (σε γκρι) εδώ και έναν μήνα περίπου! Έψαχνα ένα φόρουμ να γραφτώ για να μάθω περισσότερα, να γνωρίσω άλλους αναβάτες και κόσμο για βόλτες και ταξίδια και είπα να μπω εδώ! Ο άλλος κάτοχος νέου Tracer με οδήγησε να ξεκινήσω από αυτό το θέμα! Καλοτάξιδη φίλε μου!

Έχω μηδενική εμπειρία σε μηχανές όποτε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αλλά έχω ερωτευτεί παράφορα ������ Έχω κάνει περίπου 850 χλμ, έκανα και το πρώτο μου Riding School το Σάββατο, μαθαίνω συνεχώς και τρελάθηκα με την εμπειρία!

Πιο συγκεκριμένα σχετικά με την μηχανή, έχω κάνει κάποιες βολτίτσες στην Αττικη, έχω αρχίσει να την παίρνω και στην δουλειά, από κατανάλωση βρίσκομαι κάπου στο 4,5 και μερικές φορές μου κολλάει και εμένα το κιβώτιο ειδικά στην 1η αν κατεβάζω από μεγάλη ταχύτητα. Βέβαια συμβαίνει λιγότερο απ ότι στην αρχή όποτε απλά το έχω αποδώσει σε noobοσυνη! Δεν έχω ρυθμίσει καθόλου συμπλέκτη γιατί δεν έχω πρόβλημα με την εργοστασιακή ρύθμιση αλλά αναρωτιέμαι αν βοηθήσει αν το κάνω. Αναρτήσεις τις έχω αφήσει στο μεσαίο που απ ότι μου είπαν είναι ρυθμισμένες από το εργοστάσιο αλλά μου φαίνονται λίγο σκληρές. Μου είπαν βέβαια από την αντιπροσωπεία να την στρώσω με το καλό και μετά ν ασχοληθώ με κάτι τέτοιο και θα τους ακούσω.

Προέρχομαι από τον χώρο του αυτοκινήτου που επίσης έχω μεγάλη τρέλα και αυτό το καινούριο με την μηχανή μ έχει κατενθουσιάσει! Έχω άπειρα πράγματα να μάθω και ανυπομονώ!


Καλορίζικο φίλε, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!:beer:

dankannn
17/11/2021, 11:03
Εγώ επανέρχομαι με το κιβώτιο μιας και ο φίλος μου έφερε το μηχανάκι του από το σπίτι για έλεγχο.
Για άλλη μια φορά που το έκανα βόλτα δεν εντόπισα πρόβλημα , το κιβώτιο είναι κλασικό Yamaha.
Μια χαρά μπαίνουν οι ταχύτητες, απλά κάποιος μη έμπειρος σε Yamaha πιθανά να δυσκολευτεί σαν σταματημένος στην εύρεση νεκρας ( σωστό τέντωμα αλυσίδας και συμπλέκτη και όλα ΟΚ).

Vassilis καλοτάξιδο και απο μένα :beer:

billyka
17/11/2021, 18:32
Αυτο με την δυσκολια στην νεκρα σταματημενος το ειχα στο ΧΤ.Αυτο που με βολεψε ειναι ελαχιστα μετρα πριν σταματησω,απο δευτέρα να βαζω την νεκρα με ενα ελαφρυ πατημα χωρις συμπλεκτη,ενω το μηχανακι ειναι ακομα εν κινήσει.

ioannispar
19/11/2021, 07:39
Εχθές έκανα και το πρώτο service στα 1.000 χιλιόμετρα. Πριν κάνω το service όμως, έκανα μία μικρή αλλαγή. Δεν ήξερα αν θα ταιριάξει δεν ήξερα αν θα βρω αυτό που ήθελα αλλά είπα να προσπαθήσω μιας και κάτι που είχα βρει ήταν πανάκριβο. Έτσι δίνοντας 20 ευρώ σε ένα κατάστημα στην Αθήνα αγόρασα ένα μυτάκι για το 900, και ξεκίνησα να το βλέπω για να βρω έναν τρόπο πώς θα το βάλω πάνω στην δική μου μηχανή.

Έτσι ήταν όταν το αγόρασα...........

432206

ioannispar
19/11/2021, 07:40
Μετά από περίπου δύο ώρες προσαρμογής, σκέψης και κοψίματος με κολλητήρι έφτασε σε αυτή την κατάσταση..........

432207

ioannispar
19/11/2021, 07:43
Και τέλος μπήκε πάνω στη μηχανή. Εμένα μου αρέσει γιατί καλύπτει το κενό κάτω από τα φώτα.
Δεν φαίνεται να είναι ξέτερο και ταιριάζει με τις γραμμές της μηχανής, αν και μοιάζει λίγο σαν παπαγαλάκι....

432208
432209
432210

karellen
19/11/2021, 08:29
Μια χαρά δείχνει!

ioannispar
19/11/2021, 17:20
Μια χαρά δείχνει!

:beer:

torototo
01/12/2021, 10:57
Καλημερα καλο μηνα. μια απο τα ιδια και εγω. Σταματημενο δεν θελει να κατεβασει με τιποτα . Αναγκαζομαι να ξεκιναω με 3η-4η . Επισης πισω αναρτηση σε εγκαρσιες κοπανα δυνατα . ωρα δεν βρηκα να ασχοληθω.432590

Nikos77
01/12/2021, 17:09
Καλημερα καλο μηνα. μια απο τα ιδια και εγω. Σταματημενο δεν θελει να κατεβασει με τιποτα . Αναγκαζομαι να ξεκιναω με 3η-4η . Επισης πισω αναρτηση σε εγκαρσιες κοπανα δυνατα . ωρα δεν βρηκα να ασχοληθω.432590

Σταματημενος δε κανεις κατεβασμα. Δεν ειναι αμαξι. Φτανοντας σε φαναρι κατεβαζεις μια μια

torototo
01/12/2021, 17:41
Σταματημενος δε κανεις κατεβασμα. Δεν ειναι αμαξι. Φτανοντας σε φαναρι κατεβαζεις μια μια Ευχαριστω για την υπόδειξη. Σαραντα+χρόνια στο τιμονι ακομα μαθαινω. Αλλα θυμαμαι το cbr και το duke και σταματημενος αν τυχαινε ανετα κατεβαζα ταχυτητες. Ποτε δεν μπλόκαρε ταχυτητα. Εδω κολαει και μαλλον προβληματικο κιβωτιο αγορασα.

kyriakosrod
02/12/2021, 00:17
Άμα δεν κατεβάζει σταματημένο δίνε γκάζι.

torototo
02/12/2021, 06:49
Άμα δεν κατεβάζει σταματημένο δίνε γκάζι.

Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιο του tracer. Επρεπε να κατεβαινουν οι ταχυτητες χωρις καθυστερηση . τες πα. το παντρευτηκα τωρα τελος . ΒΑΛΤΕ καμια φωτογραφια απο TOPCASE και απο TANKBAG να δουμε ποιο ταιριαζει χωρις να εξεχει σαν αγγουρι !!!

dankannn
02/12/2021, 08:04
Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιο του tracer. Επρεπε να κατεβαινουν οι ταχυτητες χωρις καθυστερηση . τες πα. το παντρευτηκα τωρα τελος . ΒΑΛΤΕ καμια φωτογραφια απο TOPCASE και απο TANKBAG να δουμε ποιο ταιριαζει χωρις να εξεχει σαν αγγουρι !!!

Για δοκιμασε αυτο το λαδι στην επομενη αλλαγη σου AMSOIL 10W40 SYNTHETIC METRIC MOTORCYCLE OIL ( ειναι με το μπλε καπακι, σαν λαδι ειναι πολυ καλο ).
Με τον φιλο βαλαμε αυτα στο TRACER 700 τωρα που εγινε αλλαγη , προβλημα δεν ειχαμε αλλα οι αλλαγες εγιναν θετικοτερες , και δες συμπλεκτη αλυσιδα.

torototo
02/12/2021, 12:00
Για δοκιμασε αυτο το λαδι στην επομενη αλλαγη σου AMSOIL 10W40 SYNTHETIC METRIC MOTORCYCLE OIL ( ειναι με το μπλε καπακι, σαν λαδι ειναι πολυ καλο ).
Με τον φιλο βαλαμε αυτα στο TRACER 700 τωρα που εγινε αλλαγη , προβλημα δεν ειχαμε αλλα οι αλλαγες εγιναν θετικοτερες , και δες συμπλεκτη αλυσιδα.

Nαι θα το κανω ,ετσι και αλλιως το σερβις ειναι σε 2 εβδομαδες οποτε δεν εχω να χασω τιποτα .

pektis
02/12/2021, 13:38
Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιο του tracer. Επρεπε να κατεβαινουν οι ταχυτητες χωρις καθυστερηση . τες πα. το παντρευτηκα τωρα τελος . ΒΑΛΤΕ καμια φωτογραφια απο TOPCASE και απο TANKBAG να δουμε ποιο ταιριαζει χωρις να εξεχει σαν αγγουρι !!!

Δοκιμασε διαφορετικη φιρμα λαδιου, ωσπου να καταληξεις σε αυτο που δουλευει καλυτερα η μηχανη και το σασμαν της!
(Γνωμη μου, μη δοκιμασεις motul)

Nikos77
02/12/2021, 15:36
Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιοκατεβαζες ταχυτητες μια μια καθως εφτανες στο φαναρι οπως σου ειπα και δε κατεβαιναν?

ioannispar
03/12/2021, 07:22
Επειδή είσαι ακόμα στην εγγύηση όταν πας για service μην το πάρειςαν δεν σου φτιάξουν το σασμάν. Έτσι όπως το λες φαίνεται ότι έχει πρόβλημα. Εμένα στην πρώτη αλλαγή λαδιών που έκανα στα 1.000 χιλιόμετρα μου έβαλαν το yamalube σφραγισμένο από μπουκάλι και οι αλλαγές είναι ακριβώς ίδιες όπως στην αρχή, κατεβάζω η ανεβάζω και σταματημένος. Και ποτέ δεν έχω χάσει σχέση πάνω σε αλλαγή.

karateo
03/12/2021, 07:38
απο την τελευταία περιγραφή ακούγεται να έχει πρόβλημα
άλλο εν κινήσει να μήν αλλάζει ταχύτητες και άλλο σταματημένοι να περιμένουμε να αλλάζει χωρίς κόλπα (άφημα συμπλέκτη) >2 ταχύητητες

τα μαμά λάδια μια χαρά είναι μέχρι τα 3000-4000 χιλιόμετρα
τα αλλάζω μόνος κάθε 5.000 και το κιβώτιο μεταμορφώνεται
αλλά είτε yamalube είτε motul δεν έχει διαφορά νομίζω

ioannispar
03/12/2021, 07:46
Ναι από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα, όχι όμως μόνο σταματημένος αλλά και εν κινήσει. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάξει ταχύτητα γενικότερα. Χωρίς να γνωρίζω το λόγο εγώ καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολύ σφιχτό το σασμάν.

doctoras
03/12/2021, 08:12
Καλε μου φιλε . δεν εχει να κανει με το πως κατεβαζω εγω ταχυτητες -παντα ετσι κατεβαζω-,επισης δεν εχει να κανει με το πως με συμβουλεψες να κατεβαζω ταχυτητες. Εχει να κανει καθαρα με το σαζμαν του tracer. To συζήτησα και αλλου υπαρχει θεματακι , που ισως με το διαφορετικοπ λαδακι στρωσει καπως. Παρολα αυτα σκεψου να θες να κατεβασεις μια και να γινετε σε δυο χρονους . Στον πρωτο χρονο παταω τον λεβιε που κατεβαινει και δεν αλλαζει ταχυτητα.....οσο τον παταω συνεχιζει να μην αλλαζει ...τον αφηνω και τον ξαναπαταω με συμπλεκτια και τοτε κατεβαζει ...δλδ φεξε μου και γλίστρησα , Παλια ειχα ενα χτ μπενετον και δεν θυμαμαι ποτε να εχασα αλλαγη σχεσης οπως τωρα ...

Βρε φιλε γιατι παρεξηγήσε, με τρια ποστ πως μπορούμε να μη αποδώσουμε οτι το πρόβλημα προερχεται απο τον αναβατη.
Τα κιβώτια της yamaha ειναι σκληρά, οχι ομως προβληματικά. Συνεπώς ειτε η αντίληψη σου για το πως χειριζεσαι το κιβωτιο ειναι προβληματική, ειτε μεμονωμένα στο δικό σου μηχανακι συμβαίνει αυτο.
Και πριν καταλήξεις στο ακριβό ξεκινα απο το φθηνό, κανόνας, προσπαθησε να αφομοίωσης αυτα που σε συμβουλεψαν και ελα ξανα με νέα δεδομένα.
Παρατηρώ ολοι οσοι πήραν τρεισερ με εμπειρία η μη ηθελαν χρονο εξοικείωσης. Αλλα κανενας μετα το στρώσιμο δε διαμαρτυρήθηκε περι προβληματικού κιβωτίου.
Τελείωσε με το στρώσιμο οπως συνιστά ο κατασκευαστής και ανέμενε να δεις αν με την αλλαγη λαδιων (και οχι ρονταρισματος που εχει τωρα μεσα), τις διαφορές.
Επειδη ανέφερες το μπενετον το πρωτο ειναι του '89 αν δε ξανω λαθος. Μηπως εχεις χρονια αποχης και επανήλθε τωρα ξανα στις μοτο?

DoctoR_k6
03/12/2021, 08:22
To εχεις δωσει σε κανενα αλλο αναβατη πιο εμπειρο απο εσενα να σου πει την γνωμη του κ τι βλεπει?
Προσωπικα μου μοιαζεις για απειρος αναβατης...

νεοσσός
03/12/2021, 08:55
Αφήνεις τον ποδομοχλό να επιστρέψει πλήρως πάνω, πριν τον ξαναπατήσεις;

karateo
03/12/2021, 09:27
40 + χρονια απειριας ? τι να πω ? αμα 40+ χρονια που οδηγω μοτο, δεν εμαθα, και πρεπει να ψαξω να συμβουλευτω πιο εμπειρο αναβατη φερτε κανεναν 70αρη καγκουρα . Με αγαπη ... καλημερα ...


Καλημερα καλο μηνα. μια απο τα ιδια και εγω. Σταματημενο δεν θελει να κατεβασει με τιποτα . Αναγκαζομαι να ξεκιναω με 3η-4η . Επισης πισω αναρτηση σε εγκαρσιες κοπανα δυνατα . ωρα δεν βρηκα να ασχοληθω.

40 χρόνια εμπειρία και ξεκινάς με 3η-4η?
συγνώμη κιόλας αλλά πρίν πάρεις το τρασερ αν άκουγες κάποιον να τα γράφει αυτά τί θα έλεγες?

αν δεν μπορείς να αλλάξεις συνήθειες άφηνε ελάχιστα το συμπλέκτη και θα παίρνει την αλλαγή ταχύτητας ακόμα και απο 6η αν σταματήσεις

τέλος πάντων,
σταματημένος δεν κατεβάζει χωρίς κόλπα απο >3η και το θεωρώ φυσιολογικό

εν κινήσει δεν θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα στις αλλαγές εκτός απο το να είναι τραχύ και να κοπανάει πού και πού
οτιδήποτε παραπάνω είναι πρόβλημα

αφού δεν έχεις τις γνώσεις και είναι και στην εγγύηση βρές ένα συνεργείο που θα ασχοληθεί να στο φτιάξει

δεν είναι λίγο κρίμα καινούργιο μηχανάκι να λές ότι το παντρέυτηκες για θέματα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και ΛΥΝΟΝΤΑΙ?

torototo
03/12/2021, 10:04
Καλημερα σε ολα τα παιδια .Καλο Σ/Κ να εχετε. βρεχει και η αγορα κουκουλας ειναι μονοδρομος αφου δεν υπαρχει γκαραζ.