PDA

View Full Version : Ποια μηχανή για 60άρη ?



lazkal
10/10/2021, 11:21
Καλημέρα.
Μια στατική πτώση με 0 km (γλίστρησε η σαγιονάρα :p) , μου έδειξε το πρόβλημα :
Δεν μπορώ πλέον να σηκώσω μόνος μου τη μηχανή αν για τον α ή β λόγο μου πέσει (VFR 800 2003) .
Ευτυχώς στην τελευταία περίπτωση ήρθε μια γιαγιά η οποία έβαλε τα 4-5 κιλά δύναμης που μου λείπανε :lol::lol::lol:
Επιπλέον η μέση μου δεν είναι σε καλή κατάσταση οπότε ΔΕΝ πρέπει να προσπαθώ να σηκώνω κάτι βαρύ .
Έχω δει φυσικά τα σχετικά video για το πως σηκώνουμε την μηχανή άμα πέσει ...

Οπότε
Κρατάω το VFR για δικάβαλες εκδρομές (σιγουράτζα...) και αναζητώ μηχανή για τις μετακινήσεις μου .
Οι μετακινήσεις μου γίνονται στη Αττική κυρίως .Ελευσίνα έως Σούνιο . Με αρκετή Αττικό οδό , Παραλιακή και Λαυρίου .
Θέλω προτάσεις για κάτι ελαφρύ και δυνατό ( έρχεται στο μυαλό μου το παλιό το TDR 250 ) .
Στα παπιά δεν μπορώ να συνηθίσω το κατέβασμα με την φτέρνα , οπότε με ταλαιπωρούν πολύ .
ΔΕΝ έχω πρόβλημα να είναι και παλιό μοντέλο (TDR 250 -RD 350 κτλ) καθότι Συντήρηση - Επισκευή γίνεται by me ( αρκεί να μπορώ να βρω ανταλλακτικά ) .
'Αραγε επιτρέπονται τα δίχρονα ?

Η οροφή χρημάτων είναι τα 3.000 ( καθότι κρατάω και το VFR) .

Δεν έχω κόλλημα με κανένα μοντέλο (ακόμη και σκούτερ) , αρκεί να κινείται αξιοπρεπώς ( 110 km/h ) και να μπορώ να την σηκώσω ...:lol::lol::lol:
Ξέχασα να συμπληρώσω πως είμαι 1.85 και 88 κιλά και αρκετές απο τις μετακινήσεις θα είναι με δεύτερο άτομο (60 κιλά) .

Περιμένω τις απόψεις σας
και αν θέλετε πείτε μου και πως αντιμετωπίζετε το πρόβλημα οι "μαθουσάλες " :zzz: του foroum ...

karellen
10/10/2021, 11:35
XT 600.
Αν ήσουν μονός θα σου έλεγα KLR250 ή Honda AX1 250 αλλά για δικάβαλος και αξιοπρεπή χ/ω πας σε 600 κυβικά και 150 κιλά.

Ή κανά στρητάκι YBR250.

thunder ace
10/10/2021, 11:39
Αφου επιτρεπεις και διχρονα:
115 κιλα.
431228

doctoras
10/10/2021, 11:41
μας τρολάρεις εεε??
ποιος βρε φίλε μου σημερινός τριαντάχρονος μπορεί να σηκώσει μηχανάκι 230kg με σαγιονάρα?

τα κιλά σου βάση ηλικίας και ύψους θα έλεγα οτι είσαι αθλητικότατος. μια χαρά είσαι, ανάγκη δεν έχεις

πάντως μη το γενικεύεις 110χαω αξιοπρεπώς πανε απο 250cc με 18hp μέχρι όσο θες

ασε τα σκουτερ αν σε ψήνει το tdr250 που είναι old school μηχανάρα πάρτο είναι 2-3 στο καρ.γρ αλλά μπροστά στην τάυλα τι να σου κάνουν τα φράγκα

lazkal
10/10/2021, 12:05
μας τρολάρεις εεε??
ποιος βρε φίλε μου σημερινός τριαντάχρονος μπορεί να σηκώσει μηχανάκι 230kg με σαγιονάρα?

τα κιλά σου βάση ηλικίας και ύψους θα έλεγα οτι είσαι αθλητικότατος. μια χαρά είσαι, ανάγκη δεν έχεις

πάντως μη το γενικεύεις 110χαω αξιοπρεπώς πανε απο 250cc με 18hp μέχρι όσο θες

ασε τα σκουτερ αν σε ψήνει το tdr250 που είναι old school μηχανάρα πάρτο είναι 2-3 στο καρ.γρ αλλά μπροστά στην τάυλα τι να σου κάνουν τα φράγκα

ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων περνάνε τα TDR ?
Το ότι ο σωματότυπος μου είναι νορμάλ , δεν σημαίνει ότι μπορώ να σηκώσω το VFR ...
Για αυτό θέλω ελαφρύ μηχανάκι ...

lazkal
10/10/2021, 12:06
Αφου επιτρεπεις και διχρονα:
115 κιλα.
431228

Χαρά που θα κάνει η συμβία μου :D

div400
10/10/2021, 12:22
εάν το budget δεν είναι ανελαστικό, γιατί όχι κάτι σε καινούργιο όπως Voge 300ds-e5 (https://voge.gr/bike/300ds-e5/) ή το Voge 300ac-e5 (https://voge.gr/bike/300ac-e5/) ;

δεν είναι πολύ πάνω από το budget που έχει βάλει και θα είναι και καινούργιο.....

thunder ace
10/10/2021, 12:23
Χαρά που θα κάνει η συμβία μου :D

Σιγά μη το είχα αυτό (λέμε τώρα) και θα με ένοιαζε τι θα πει η συμβία μου.
Αρκεί να μου το έδινε να πάω και μένα καμμία βόλτα.
:tooth:

McGyver
10/10/2021, 12:24
Πόσο συχνά πέφτεις δηλαδή και το βάζεις ως κριτήριο επιλογής;

doctoras
10/10/2021, 13:26
ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων περνάνε τα TDR ?
.

φυσικά και περνάει κτέο, αλλά ρυθμισμένο σωστά όχι τσιμινιέρα
τα καυσαέρια και το παραγόμενο co2 δεν επιδεινώνεται απο το λάδι μίξης(κάτοχος dt125x)

karellen
10/10/2021, 13:36
Πόσο συχνά πέφτεις δηλαδή και το βάζεις ως κριτήριο επιλογής;

:lol:

billyka
10/10/2021, 13:36
Στα παπιά δεν μπορώ να συνηθίσω το κατέβασμα με την φτέρνα , οπότε με ταλαιπωρούν πολύ .

Ποιος κατεβαζει με την φτερνα?Μετακινεις το ποδι και κατεβαζεις με το ball of the foot.

billyka
10/10/2021, 13:37
Αφου επιτρεπεις και διχρονα:
115 κιλα.
431228

ομορφια!Αλλα δεν νομιζω να βρει με 3.000.

THEOD
10/10/2021, 13:38
Ρε σεις δεν πάτε καλά... Λέτε στον άνθρωπο για δίχρονο δρόμου εν έτη 2021 ? :eek::eek:
Εντάξει καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας έχει κάποιες νεανικές αναμνήσεις από αυτά που επανερχόμενες (μυωπικά) μετά από τόσα χρόνια τα κάνουν να φαίνονται ως μέχρι και ελκυστικά, αλλά η γεροντοκαψούρα ποτέ δεν βγαίνει σε καλό... :D

Και μην νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...μόνο μια 5ετία πίσω είμαι και μπορώ να καταλάβω... :rolleyes:

doctoras
10/10/2021, 14:46
Γιατι να μη προτιμήσει να παρει (παλιας κοψιας μηχανακιας) δίχρονο theod?
Αν ειναι καλο το μηχανακι (και οχι κανιβαλισμενο απο μαπα μαστορια) ειναι για μια ζωη με μονη συντήρηση τα περιφερειακά και δυο ελέγχους στο μοτερ καρμπ/αντλια λαδιου
Με κλειστα τα μάτια

Vstrommer71
10/10/2021, 14:57
450 Rally Factory

Ανοίγοντας το γκάζι γίνεσαι 20 χρόνια νεώτερος.Λίγο ακριβούτσικο πάντως:lol:

STF
10/10/2021, 15:09
Χαρά που θα κάνει η συμβία μου :D

Και με το TDR250 ίδια θα είναι η χαρά της όταν θα μοσχομυρίσουν τα μαλλάκια της, άσε που οι τιμές τους είναι στο θεό όταν είναι σωστό.

doctoras
10/10/2021, 16:08
Και με το TDR250 ίδια θα είναι η χαρά της όταν θα μοσχομυρίσουν τα μαλάκια της.
Στα πανω απο 20χρονια γαμου λέγεται και ισοδύναμο.

lazkal
10/10/2021, 16:32
Πόσο συχνά πέφτεις δηλαδή και το βάζεις ως κριτήριο επιλογής;

Συνολικά (σε 40 χρόνια ) πρέπει να μου έχει πέσει το μηχανάκι 5-6 φορές .
Απλά την τελευταία , αν δεν ήταν η γιαγιά θα με έτρωγε το μαύρο σκοτάδι (εύχομαι να μην σου τύχει ...)
Και τέλος πάντων , τώρα αυτό είναι το κριτήριο μου ...

lazkal
10/10/2021, 16:39
εάν το budget δεν είναι ανελαστικό, γιατί όχι κάτι σε καινούργιο όπως Voge 300ds-e5 (https://voge.gr/bike/300ds-e5/) ή το Voge 300ac-e5 (https://voge.gr/bike/300ac-e5/) ;

δεν είναι πολύ πάνω από το budget που έχει βάλει και θα είναι και καινούργιο.....

Οι προδιαγραφές του φαίνονται καλές . Απλώς μου είναι εντελώς άγνωστο . Ξέρεις κάτι παραπάνω για αξιοπιστία , γνώμες κτλ ?

lazkal
10/10/2021, 16:43
Και με το TDR250 ίδια θα είναι η χαρά της όταν θα μοσχομυρίσουν τα μαλάκια της, άσε που οι τιμές τους είναι στο θεό όταν είναι σωστό.

Κάποτε , αν το μαλλί δεν μύριζε διχρονίλα , δεν ¨φτιαχνόσουν" , και οι κοπέλες ήταν εκπαιδευμένες . Ωστόσο η αλήθεια είναι πως τα σωστά δίχρονα είναι πολύ ακριβά .

lazkal
10/10/2021, 16:52
Ρε σεις δεν πάτε καλά... Λέτε στον άνθρωπο για δίχρονο δρόμου εν έτη 2021 ? :eek::eek:
Εντάξει καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας έχει κάποιες νεανικές αναμνήσεις από αυτά που επανερχόμενες (μυωπικά) μετά από τόσα χρόνια τα κάνουν να φαίνονται ως μέχρι και ελκυστικά, αλλά η γεροντοκαψούρα ποτέ δεν βγαίνει σε καλό... :D

Και μην νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...μόνο μια 5ετία πίσω είμαι και μπορώ να καταλάβω... :rolleyes:

Δεν έχω πρόβλημα με τα δίχρονα , oυτε με τα scooter . Προφανώς και προτιμώ κάτι σύγχρονο (για να μην με τρώνε και οι δρόμοι ψάχνοντας για ανταλλακτικά ). Απλώς το ανέφερα για να δείξω ότι προτιμώ κάτι ελαφρύ ...(Αν βέβαια μπορώ να πετύχω κανα RD 350 YPVS σε σχετικά καλή τιμή και όχι χρέπι ...:moutza:)

Και τέλος πάντων μηχανή έχω . Commutator θέλω ..

doctoras
10/10/2021, 17:14
Ελα Λαζαρε στο βρήκα
https://www.car.gr/315603878?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

stefanos
10/10/2021, 17:15
Χρειάζεται τεχνική. https://www.youtube.com/watch?v=57CxadhwMPg

div400
10/10/2021, 17:40
Οι προδιαγραφές του φαίνονται καλές . Απλώς μου είναι εντελώς άγνωστο . Ξέρεις κάτι παραπάνω για αξιοπιστία , γνώμες κτλ ?

δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία με κανένα από τα 2.

το 300ac στατικό μόνο το είδα σε έκθεση. για τα χρήματά του, μου φάνηκε καλό από ποιότητα υλικών και κατασκευής.

δες και το θέμα ΑΥΤΟ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160070&p=3098716&viewfull=1#post3098716) μήπως σε βοηθήσει να σχηματίσεις άποψη....

lazkal
10/10/2021, 18:28
Χρειάζεται τεχνική. https://www.youtube.com/watch?v=57CxadhwMPg

Το έχω προσπαθήσει στο γκαράζ . ΔΕΝ μπόρεσα να την σηκώσω ( έχω και δύο κοίλες στην μέση και πρέπει να προσέχω ...:look:)

lazkal
10/10/2021, 18:30
Ελα Λαζαρε στο βρήκα
https://www.car.gr/315603878?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Ωραίο , 25 χρονών με 16.500 km και ανορθόγραφο ιδιοκτήτη ...:D

Lakisss
10/10/2021, 18:44
Μήπως ήρθε η ώρα για σκούτερ; (Honda sh 300)

panavour
10/10/2021, 18:48
Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα,και επειδή είμαι 61,και μόνο εγώ μπορώ να σε καταλάβω απολύτως,και κάνα δυο άλλοι κ......λογεροι από δω μέσα,μετά λόγου και έργου γνώσεως σου λέω πάρε σκούτερ ,και δη ,SH 300 honda,διότι με τα χρόνια ούτε το πόδι σηκώνεται εύκολα πάνω από την σέλλα.

stefanos
10/10/2021, 19:04
Κανονικά σε αυτές τις ηλικίες κοιτάμε κανα gs 1200 όχι sh300.
Το οποίο δεν είναι και το καλύτερο για τη μέση.
Δηλαδή τα σκούτερ παίζει να είναι και τα απολύτως χειρότερα για τη μέση με τις διαδρομές αναρτήσεων των 10εκ.

dankannn
10/10/2021, 19:06
Μιας και είχα tdr 250 θα σου έλεγα όχι εν έτη 2021.
Ακομα λογικό ρε φιλε το vfr800 είναι 210 + κιλά, αυτος ειναι και ο λόγος που δεν αλλάζω το cbr600f περίπου 180, 190.κιλα.
Μιας και έχουμε 12 χρόνια διαφορά, για κάθε μέρα θα σου έλεγα να παρεις ενα crf300 το πολιτικό.
Περίπου 150 κιλά ουτε την μέση σου θα ταλαιπωρείς ούτε τίποτα.
Απλα δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά για κάθε μέρα θα είναι super.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314397459-honda-crf-300

panavour
10/10/2021, 19:11
Κανονικά σε αυτές τις ηλικίες κοιτάμε κανα gs 1200 όχι sh300.
Το οποίο δεν είναι και το καλύτερο για τη μέση.
Δηλαδή τα σκούτερ παίζει να είναι και τα απολύτως χειρότερα για τη μέση με τις διαδρομές αναρτήσεων των 10εκ.

Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.

THEOD
10/10/2021, 19:12
Γιατι να μη προτιμήσει να παρει (παλιας κοψιας μηχανακιας) δίχρονο theod?
Αν ειναι καλο το μηχανακι (και οχι κανιβαλισμενο απο μαπα μαστορια) ειναι για μια ζωη με μονη συντήρηση τα περιφερειακά και δυο ελέγχους στο μοτερ καρμπ/αντλια λαδιου
Με κλειστα τα μάτια

Δίχρονο +20 ετών και μη κανιβαλισμένο/ξεσκισμένο/χιλιοπεσμένο κλπ ΔΕΝ υπάρχει. Και αν παρ’ ελπίδα βρεθεί κάποιο καλό κομμάτι αυτό θα έχει τιμή συλλεκτικού κομματιού και όχι μοτοσυκλέτας χρήσης. Και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί και να παραμείνει…
Από εκεί και πέρα σε κάθε περίπτωση η αγορά δίχρονου δρόμου σήμερα καλύπτει καθαρά και μόνο την ανάγκη ψυχολογικού boostαρίσματος, κοινώς κάτι «που μου θυμίζει τα νιάτα μου» (που καλό είναι μεν αλλά ξεφουσκώνει γρήγορα δε), και σε καμία περίπτωση κάποια ανάγκη ορθολογικής/καθημερινής χρήσης - που κάτι τέτοιο περιγράφει ότι χρειάζεται.

lazkal
10/10/2021, 19:16
Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.

:beer:

lazkal
10/10/2021, 19:17
Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα,και επειδή είμαι 61,και μόνο εγώ μπορώ να σε καταλάβω απολύτως,και κάνα δυο άλλοι κ......λογεροι από δω μέσα,μετά λόγου και έργου γνώσεως σου λέω πάρε σκούτερ ,και δη ,SH 300 honda,διότι με τα χρόνια ούτε το πόδι σηκώνεται εύκολα πάνω από την σέλλα.

Με ένιωσες ...
Αρχίζω να διαβάζω για scooter ..:)

ioannispar
10/10/2021, 19:39
Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις, να ξέρεις ότι μπορεί να την ξανά πατήσεις αν συνεχίσεις να φοράς σαγιονάρες και να οδηγείς :wave2:

Parking
10/10/2021, 20:26
Καλημέρα.
Μια στατική πτώση με 0 km (γλίστρησε η σαγιονάρα :p) , μου έδειξε το πρόβλημα :
Δεν μπορώ πλέον να σηκώσω μόνος μου τη μηχανή αν για τον α ή β λόγο μου πέσει (VFR 800 2003) .
Ευτυχώς στην τελευταία περίπτωση ήρθε μια γιαγιά η οποία έβαλε τα 4-5 κιλά δύναμης που μου λείπανε :lol::lol::lol:
Επιπλέον η μέση μου δεν είναι σε καλή κατάσταση οπότε ΔΕΝ πρέπει να προσπαθώ να σηκώνω κάτι βαρύ .
Έχω δει φυσικά τα σχετικά video για το πως σηκώνουμε την μηχανή άμα πέσει ...

Οπότε
Κρατάω το VFR για δικάβαλες εκδρομές (σιγουράτζα...) και αναζητώ μηχανή για τις μετακινήσεις μου .
Οι μετακινήσεις μου γίνονται στη Αττική κυρίως .Ελευσίνα έως Σούνιο . Με αρκετή Αττικό οδό , Παραλιακή και Λαυρίου .
Θέλω προτάσεις για κάτι ελαφρύ και δυνατό ( έρχεται στο μυαλό μου το παλιό το TDR 250 ) .
Στα παπιά δεν μπορώ να συνηθίσω το κατέβασμα με την φτέρνα , οπότε με ταλαιπωρούν πολύ .
ΔΕΝ έχω πρόβλημα να είναι και παλιό μοντέλο (TDR 250 -RD 350 κτλ) καθότι Συντήρηση - Επισκευή γίνεται by me ( αρκεί να μπορώ να βρω ανταλλακτικά ) .
'Αραγε επιτρέπονται τα δίχρονα ?

Η οροφή χρημάτων είναι τα 3.000 ( καθότι κρατάω και το VFR) .

Δεν έχω κόλλημα με κανένα μοντέλο (ακόμη και σκούτερ) , αρκεί να κινείται αξιοπρεπώς ( 110 km/h ) και να μπορώ να την σηκώσω ...:lol::lol::lol:
Ξέχασα να συμπληρώσω πως είμαι 1.85 και 88 κιλά και αρκετές απο τις μετακινήσεις θα είναι με δεύτερο άτομο (60 κιλά) .

Περιμένω τις απόψεις σας
και αν θέλετε πείτε μου και πως αντιμετωπίζετε το πρόβλημα οι "μαθουσάλες " :zzz: του foroum ...


Γιατί περίπτωση που η ανάρτηση δεν είναι τρολιά
(πράγμα απίθανο)

ένα 250 ον οφ θα σε βολέψει

doctoras
10/10/2021, 20:26
Ωραίο , 25 χρονών με 16.500 km και ανορθόγραφο ιδιοκτήτη ...:D
Εσυ ειπες δίχρονο τι περίμενες? να ειναι οσια Παναγία παρθενα, εκτος αν λεμε για να λεμε
Το 250ρι που ανεφερες ειναι ακομη παλαιότερο μοντελο κατασκευαστικά

Παντως αν δεν εχει γινει ανακατασκευή και εχει τα οριτζιναλ αυτοκόλλητα(κατι που μπορει να αποδειχθεί), δεν θα μου φανει παράξενο να συνάδει η φυσική κατασταση με τα χλμ.

doctoras
10/10/2021, 20:31
Δίχρονο +20 ετών και μη κανιβαλισμένο/ξεσκισμένο/χιλιοπεσμένο κλπ ΔΕΝ υπάρχει. Και αν παρ’ ελπίδα βρεθεί κάποιο καλό κομμάτι αυτό θα έχει τιμή συλλεκτικού κομματιού και όχι μοτοσυκλέτας χρήσης. Και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί και να παραμείνει…
Από εκεί και πέρα σε κάθε περίπτωση η αγορά δίχρονου δρόμου σήμερα καλύπτει καθαρά και μόνο την ανάγκη ψυχολογικού boostαρίσματος, κοινώς κάτι «που μου θυμίζει τα νιάτα μου» (που καλό είναι μεν αλλά ξεφουσκώνει γρήγορα δε), και σε καμία περίπτωση κάποια ανάγκη ορθολογικής/καθημερινής χρήσης - που κάτι τέτοιο περιγράφει ότι χρειάζεται.

Ελα επειδή αν δεν γνωριζεις συγκεκριμένα μπορεις να λες αυθαίρετα οτι θελεις

Το παρακατω ηταν δικο μου μηχανακι το πουλησα περσι σε εναν πατερα για τον γιο του και οπως το αγορασε το πουλαει οποιος ενδιαφέρεται εγγυώμαι την κατασταση του


https://www.car.gr/315733345?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

panavour
10/10/2021, 20:53
Ελα επειδή αν δεν γνωριζεις συγκεκριμένα μπορεις να λες αυθαίρετα οτι θελεις

Το παρακατω ηταν δικο μου μηχανακι το πουλησα περσι σε εναν πατερα για τον γιο του και οπως το αγορασε το πουλαει οποιος ενδιαφέρεται εγγυώμαι την κατασταση του


https://www.car.gr/315733345?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Άλλο μηχανάκι δίχρονο,του 2007,και άλλο μηχανάκι δίχρονο του,1980,η του 1987.

doctoras
10/10/2021, 20:59
Άλλο μηχανάκι δίχρονο,του 2007,και άλλο μηχανάκι δίχρονο του,1980,η του 1987.

Αστο δεν ειναι μια οπτική μονο, περσι εντόπισα παλαιουρα συντοπίτη μηχανακια που ειχε 5-6 μοντελα πουλησε καποια λογω οικονομικών του και του εμεινε ενα tzr125 (το μπλε κιτρινο χωρις το φεριγκ). Εντελώς μαμα πρωτο χερι απο το '87, Υπαρχουν καποια μοντελα και μαλιστα με πραγματικά χλμ μη τσουβαλιαζετε αν δεν δειτε

panavour
10/10/2021, 21:05
Αστο δεν ειναι μια οπτική μονο, περσι εντόπισα παλαιουρα συντοπίτη μηχανακια που ειχε 5-6 μοντελα πουλησε καποια λογω οικονομικών του και του εμεινε ενα tzr125 (το μπλε κιτρινο χωρις το φεριγκ). Εντελώς μαμα πρωτο χερι απο το '87, Υπαρχουν καποια μοντελα και μαλιστα με πραγματικά χλμ μη τσουβαλιαζετε αν δεν δειτε
.
Οι εξαιρέσεις (που σίγουρα υπαρχουν εστω και κατά ελάχιστον)επιβεβαιώνουν τον κανονα.Το 99,9 των δίχρονων αυτής της ηλικίας είναι χρεπια,που το μόνο που αξίζουν είναι για σκραπ.

stefanos
10/10/2021, 21:53
Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.

Όσο μεγαλώνουμε καλό είναι να προσέχουμει να ΜΗΝ πέσουμε γιατί 5 πόντοι πάνω ή κάτω δεν έχει καμιά σημασία
και το τελευταίο που θα σκεφτόμουν σε αυτή την περίπτωση είναι πώς θα σηκώσω το μηχανάκι.:lol:
Πάντως το ελαφρύ έχει πάντα νόημα σε όλα τα μηχανάκια, όπως και το ABS και τα σύγχρονα φρένα, πλαίσια, αναρτήσεις...
Το οποίο σημαίνει αφήνουμε στην άκρη ή στο γκαράζ τα μηχανάκια του 80-90 γενικά,
και ψάχνουμε κάτι πιο σύγχρονο.

Kickstart
10/10/2021, 22:16
Ελαφρύ και δυνατό;
Αξιόπιστο και κοντά σε αυτό που καβαλάς ως φιλοσοφία;
Αττική οδό και ανοικτούς δρόμους;
Δεύτερο άτομο;
3 χιλιάρικα; (αν και πιστεύω ότι το χει κάπως ακριβά)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315742443-suzuki-sv-650

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το κάπως στραβό ακρομπαρο της γκαζιερας. (εκτός κι αν είναι φώτο ιλούζιον)

Κατα τ άλλα είναι κουκλί.
Και είναι μοτοσυκλετα με τα όλα της.
Από τη στιγμή που έχεις θέματα με τη μέση κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και άσε τα σκούτερ. Στο λέω εγώ που έχω πάει αυτό το φεγγάρι σε σκούτερ κι είμαι ομοιοπαθής με τη μέση αλλά είμαι αρκετά νεότερος σου και το αντιπαρερχομαι.

kostaskk
10/10/2021, 22:22
Ελαφρύ με 130-150 κιλά και τελική κοντά 200 (περίπου 50 άλογα) πας μόνο σε δίχρονο. Αν βρεις κάτι καλό δεν θα σε απασχολήσει κάτι για πολύ καιρό και ας είναι 30 χρόνων. Βέβαια άπειρα έχουν φύγει για άλλες χώρες,σπάσει για ανταλλακτικά.και το πολύ καλό θα είναι ακριβό. Υπάρχει και η περίπτωση να πάρεις ακριβά μαπα μηχανάκι

Μαζί καλό θα ήταν να υπάρχει και Κάβαντζα ανταλλακτικών,. Χρήσιμων,εκεί που πονάει,κάποια που θα χρειαστούν στο μέλλον σίγουρα
Για να μην ψάχνεις,. Και να δεις τι στοκ υπάρχει,παράγεται ακομα,και σε τι τιμες.
πχ στρόφαλος,πιστόνια,τσιμουχες,ρουλεμάν,ντιζες.
Βέβαια το παν είναι ο ελενχος που θα γίνει πριν την αγορά. Και μετά από αυτήν.

Βέβαια το 2τ και ειδικά το tdr θα έχει αρκετή κατανάλωση βάλε και το λαδι, αλλά ποιο απλό και οικονομικο σέρβις. Και με πολύ λιγότερα πράγματα που μπορεί να χαλασουν

Τα αδύναμα σημεία θα έλεγα ότι είναι: ντεπόζιτο χωρίς σκουριά,επιλογέας ταχυτήτων χωρίς κενά, ρουμπινετο,ίσως μοχλικο,ρογμες σε πλαστικά.
Και μετά τα κλασικά που κοιτάς σε ένα 2τ, τσιμουχα στρόφαλου,κατάσταση κυλινδροπιστονων,καρπυρατερ,ηλεκτρικά,ypvs και πολλά άλλα.

Η γενική του ποιότητα είναι αρκετά ποιο κάτω από honda ίδιας εποχής και έχει λίγο δύσκολο,περίεργο λύσε δέσε,εργονομια,στριμωγμένα ανταλλακτικά,. Το εμπρός φρένο είναι αρκετά καλό για την εποχή που βγηκε (320 δίσκος) οι αναρτήσεις οκ,πλαίσιο οκ. Άνετη θέση και σέλα.
απότομη δύναμη όταν το ανοίγεις τέρμα.

Είναι Κάπος απίθανο να βρεις καλό σε νορμάλ τιμή,.
Και με τόσα χρόνια που πέρασαν με την ποιότητα των Ελλήνων μαστορων και την συντήρηση,γνώσεις Ελλήνων ιδιοκτητών
Ποιο πιθανό θα είναι αντί για πεσμένα μηχανάκια να αρχίσεις να σηκώνεις μοτέρ, εξατμίσεις,ροδες.

Τώρα αν βρεις κάποιον που ξέρει το μηχανάκι ποιο καλά και από το πουλί του, έχει ρίξει άπειρο χρήμα για να το ανακατασκευάσει σωστά με καινούρια ανταλακτικα και το έχει σε κατάσταση καινουριου, η το είχε σωστά κρατημένο κάπου με λίγη χρήση,χιλιομετρα και σέρβις και σου το πουλάει εσένα σε νορμάλ τιμή τότε οκ. Άλλιος συμβιβασμός στην μισή δύναμη, και πας για ποιο καινούριο τετράχρονο 250cc. 500-600 κυβικά θα είναι πολύ βαριά, εκτός και αν πάρεις κανένα υμιαγωνιστικο μοταρντ

toyar
10/10/2021, 22:27
δεν το πιστευω οτι προτεινονται για καθημερινη χρηση μακρινων αποστασεων διχρονα καταργημενα πριν 25+ χρονια:confused:

panavour
10/10/2021, 22:35
Ελαφρύ με 130-150 κιλά και τελική κοντά 200 (περίπου 50 άλογα) πας μόνο σε δίχρονο. Αν βρεις κάτι καλό δεν θα σε απασχολήσει κάτι για πολύ καιρό και ας είναι 30 χρόνων. Βέβαια άπειρα έχουν φύγει για άλλες χώρες,σπάσει για ανταλλακτικά.και το πολύ καλό θα είναι ακριβό. Υπάρχει και η περίπτωση να πάρεις ακριβά μαπα μηχανάκι

Μαζί καλό θα ήταν να υπάρχει και Κάβαντζα ανταλλακτικών,. Χρήσιμων,εκεί που πονάει,κάποια που θα χρειαστούν στο μέλλον σίγουρα
Για να μην ψάχνεις,. Και να δεις τι στοκ υπάρχει,παράγεται ακομα,και σε τι τιμες.
πχ στρόφαλος,πιστόνια,τσιμουχες,ρουλεμάν,ντιζες.
Βέβαια το παν είναι ο ελενχος που θα γίνει πριν την αγορά. Και μετά από αυτήν.

Βέβαια το 2τ και ειδικά το tdr θα έχει αρκετή κατανάλωση βάλε και το λαδι, αλλά ποιο απλό και οικονομικο σέρβις. Και με πολύ λιγότερα πράγματα που μπορεί να χαλασουν

Τα αδύναμα σημεία θα έλεγα ότι είναι: ντεπόζιτο χωρίς σκουριά,επιλογέας ταχυτήτων χωρίς κενά, ρουμπινετο,ίσως μοχλικο,ρογμες σε πλαστικά.
Και μετά τα κλασικά που κοιτάς σε ένα 2τ, τσιμουχα στρόφαλου,κατάσταση κυλινδροπιστονων,καρπυρατερ,ηλεκτρικά,ypvs και πολλά άλλα.

Η γενική του ποιότητα είναι αρκετά ποιο κάτω από honda ίδιας εποχής και έχει λίγο δύσκολο,περίεργο λύσε δέσε,εργονομια,στριμωγμένα ανταλλακτικά,. Το εμπρός φρένο είναι αρκετά καλό για την εποχή που βγηκε (320 δίσκος) οι αναρτήσεις οκ,πλαίσιο οκ. Άνετη θέση και σέλα.
απότομη δύναμη όταν το ανοίγεις τέρμα.

Είναι Κάπος απίθανο να βρεις καλό σε νορμάλ τιμή,.
Και με τόσα χρόνια που πέρασαν με την ποιότητα των Ελλήνων μαστορων και την συντήρηση,γνώσεις Ελλήνων ιδιοκτητών
Ποιο πιθανό θα είναι αντί για πεσμένα μηχανάκια να αρχίσεις να σηκώνεις μοτέρ, εξατμίσεις,ροδες.

Τώρα αν βρεις κάποιον που ξέρει το μηχανάκι ποιο καλά και από το πουλί του, έχει ρίξει άπειρο χρήμα για να το ανακατασκευάσει σωστά με καινούρια ανταλακτικα και το έχει σε κατάσταση καινουριου, η το είχε σωστά κρατημένο κάπου με λίγη χρήση,χιλιομετρα και σέρβις και σου το πουλάει εσένα σε νορμάλ τιμή τότε οκ. Άλλιος συμβιβασμός στην μισή δύναμη, και πας για ποιο καινούριο τετράχρονο 250cc. 500-600 κυβικά θα είναι πολύ βαριά, εκτός και αν πάρεις κανένα υμιαγωνιστικο μοταρντ

Και με την βενζίνη σε λίγο στα 2 ευρώ το λίτρο, το δίχρονο με τα 50 άλογα και τα 200 τελική καίγοντας και ένα λίτρο λάδι στα 500 χλμ. ΘΑ ειναι το ιδανικό μηχανάκι για αυτό που θες για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα,και θα περνάς και απαρατήρητος.χαχαχαχαχα,ε ρε τι άλλο έχουμε να ακούσουμε εδώ μέσα.

kostaskk
10/10/2021, 23:28
Παίζει ρόλο η συντήρηση,οι ρυθμίσεις και η γενική κατάσταση στην παραμικρή λεπτομέρεια για την κατανάλωση,. Και το πώς το πας φυσικά.

Αλλά τα tdr πάντα έκαιγαν πολύ σε σχέση με άλλα 2t λόγο σχεδίασης και ρυθμίσεων. θα έλεγα 6-7 λίτρα στα 100. Και ένα λίτρο λάδι στα 700-1000 χιλιόμετρα.

Με ποιο δυνατό 2τ 250cc έχω πετύχει κατανάλωση 5,5 λίτρα στα 100 με ταχύτητες 90-130 και πόλη, μικτη χρήση χωρίς να κάνω ιδιαίτερα οικονομική οδήγηση, απλά νορμάλ βόλτα, που είναι αρκετά οκ για μηχανάκι που πάει 200 km/h με καρπυρατερ και 30 χρονών..


σε αυτά τα κιλά και άλογα δεν υπάρχει άλλη λυση,. Ίσως μόνο ktm 640 σε λίγο ποιο βαρύ, αλλά αυτό και αν είναι καθημερινό . Και αν χρησιμοποιήσεις καθημερινά για 5 χρόνια ένα tdr και ένα ktm640 που είναι στην ίδια κατάσταση στο τέλος θα έχεις πληρώσει για το ktm 3 φορές πάνω και δεν θα έχεις σφραγίσματα από τους κραδασμούς. DT200 ίσως έχει ποιο εύκολα ανταλακτικα και είναι ποιο εύκολο να φτιαχτεί σωστά και να είναι πολύ αξιόπιστο για καθημερινή χρήση. Άλλιος πάει σε 250αρι τετράχρονο, έχει πολλά μοντέλα,αξιόπιστα,οικονομικά,σχετικά ελαφριά,(ανάλογα το μοντέλο,υπάρχει και 250αρι με 180 κιλά)
αλλά όλα με περιπου 20 άλογα. Όλα τα άλλα καθημερινά τύπου xt,kle είναι 170 κιλά. που μάλλον είναι πολλά.

nikosk2
11/10/2021, 07:17
bre συνομήλικε :wave2:


μια από τα ιδια και εγώ(και οχι επειδή μου πέφτει ) αλλα πλεον οι προδιαγραφες μου στα 60+ είναι


λίγα κιλα , γκαζι να νοιώθεις οτι είσαι επάνω σε κατι ζωντανο , οσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά ,και αμα γίνει η στραβή να το φτιάχνω εγώ με λίγα ,,,,


οπότε έφτιαξα το DT200R (το ταλασί ) για παντού και πάντα (όχι 110 ρε φιλε) και υπάρχει και ενα DR 650 SE για ποιο μακρυνα , ,και τα 2μαζι λιγότερα από 3500 (αλλα πολυ προσωπική δουλειά

panavour
11/10/2021, 07:32
Εναλλακτικα άμα αντέχεις ακόμα,και σηκώνεται το πόδι σου ακόμα με ευκολία για να καβαλήσει πάνω απ' την σέλλα,και δεν γουστάρεις σκούτερ,τότε πάρε ΑΥΤΟ,που είναι και στο μπάτζετ σου. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37272861-honda-fx-650

Nitse3
11/10/2021, 12:10
Duke 390 αν χωράτε

lazkal
15/10/2021, 22:41
Καλησπέρα
Δοκίμασα διάφορα μηχανάκια ...
Scooter , μεγάλα παπιά , on of , πόλης ...

Δανείζομαι απο φίλο 300άρι σκούτερ για μιά μέρα , και στο τέλος της ημέρας μόλις καβαλάω το VFR ορκίζομαι να μην το ξανακάνω . Βέβαια μετά θυμήθηκα ότι και πρόπερσυ στην Κω , είχα νοικιάσει ένα τούμπανο καινούργιο σκούτερ για μιά βδομάδα , και όταν γύρισα Αθήνα το μηχανάκι μου μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο ...

Καβαλάω για μια μέρα ένα 650 μονοκύλινδρο . Τι compressoria !!! Παραλίγο να μου φύγει η μασέλα !!!:look:

Τιμιο μου φάνηκε ένα 125άρι παπί - αλλά δεν με εξυπηρετεί ...

Εξαιρετικό μου φάνηκε το Vogue το 500άρι . Μου θύμησε Υπερπολιτισμένο TDM 900 ,με λιγότερο γκάζι φυσικά , ΑΛΛΑ με Αριστη σέλλα , ΕΛΑΦΡΥ (μπορω και το σηκώνω ) ,με ΜΗΔΕΝ κραδασμούς μεχρι τα 90 ( μετά έχει όπως όλα τα σε σειρά δικύλινδρα ) , Άριστα εξοπλισμένο , Καλοκατασκευασμένο ,γενικά Πολύ καλό μηχανάκι πόλης ...
Η τιμή του : 6.000 Ευρώ .
Μετά το test drive που έκανα (μισής ώρας ) και έχοντας κάνει ήδη υπολογισμούς πως θα βρεθεί το 6χίλιαρο , καβαλάω το VFR ( 2.500 Ευρώ) και κατεβαίνω το ποτάμι .
Ήταν σαν να ανέβηκα σε Mercedes 500άρα ...:eek::eek::eek::eek:

Οπότε λέω να κουβαλάω πάντα ένα sleeping bug και μια σκηνή μαζί μου και αν ποτέ μου πέσει σε καμμιά ερημιά θα την στήσω εκεί μέχρι να περάσει κάποιος χριστιανός (ή Βουδιστής) να με βοηθήσει να την σηκώσω .:bawl::bawl::lol:

azar41
16/10/2021, 08:31
Σε νιώθω και το ξέρεις και μόνος σου,δεν θα βρείς πουθενά την βελούδινη λειτουργία του v4.
Θα πρότεινα να μείνεις στη Honda και να ρίξεις μια δεύτερη ματιά στο CB
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316071776-honda-cb-500

doctoras
16/10/2021, 09:10
θυμίζεις λίγο
https://www.youtube.com/watch?v=V2J3GgjCEpE&ab_channel=GioVanni
:lol:

dpapag3
19/10/2021, 14:42
Πάρε ένα παλιό καλό on off πχ. Freewind, transalp,η κάνα νεότερο pigaso 660και καθάρισες ..

CorpseAlive
19/10/2021, 15:54
Πάρε ένα παλιό καλό on off πχ. Freewind, transalp,η κάνα νεότερο pigaso 660και καθάρισες ..

Transalp είναι βαρύ, το 700 είναι στα 230 με τα υγρά.
Αλλά στην οδήγηση μέσα στην πόλη δεν το καταλαβαίνεις ποτέ.

lazkal
19/10/2021, 17:15
Από πολλαπλά τεστ "σηκώματος" , που έκανα είδα ότι τα "κυβικά"είναι μέχρι 180 κιλά .
Μετά περιμένω ...τη γριά .

kachius
19/10/2021, 18:35
FZS 600 (2002-2003) είναι πολύ ελαφρύ!
~190 άδειο, 205 γεμάτο, χαμηλό κέντρο βάρους, και μαζεμένο γενικά (σηκώνεται πολύ εύκολα με πλάτη)
φτηνό για 2ο και γενικά πολύ καλό να μη σου λείπει πολύ το "μεγάλο" στην καθημερινότητα :)
Σεταρισμένο "τουριστικά" δίνει αρκετή ροπή χαμηλά/μεσαία (και όχι ψηλά όπως το επόμενο fz6) και είναι πολύ ευχάριστο! (εκτός αν ήθελες "ss", οποτε θα σε χαλάσει η έλλειψη δύναμης στις 10000).

https://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?crashed=f&make=270&model=6558&pg=1&registration-from=2002&registration-to=2003&sort=pra

Parking
20/10/2021, 00:16
ρε μην το παιδεύετε το θέμα
δεν θα πάρει τίποτα στο τέλος
:a014:

doctor_john
20/10/2021, 09:08
FZS 600 (2002-2003) είναι πολύ ελαφρύ!
~190 άδειο, 205 γεμάτο, χαμηλό κέντρο βάρους, και μαζεμένο γενικά (σηκώνεται πολύ εύκολα με πλάτη)
φτηνό για 2ο και γενικά πολύ καλό να μη σου λείπει πολύ το "μεγάλο" στην καθημερινότητα :)
Σεταρισμένο "τουριστικά" δίνει αρκετή ροπή χαμηλά/μεσαία (και όχι ψηλά όπως το επόμενο fz6) και είναι πολύ ευχάριστο! (εκτός αν ήθελες "ss", οποτε θα σε χαλάσει η έλλειψη δύναμης στις 10000).

https://www.car.gr/used-bikes/yamaha.html?crashed=f&make=270&model=6558&pg=1®istration-from=2002®istration-to=2003&sort=pra

Δες τον όφισερ που δείχνει άλλη τεχνική, πολύ πιο εύκολο και με καλύτερο έλεγχο.


https://www.youtube.com/watch?v=BNDkyZHfFS4&ab_channel=RobertSimmons-PayingItForward

giorgosb
20/10/2021, 09:26
Δες τον όφισερ που δείχνει άλλη τεχνική, πολύ πιο εύκολο και με καλύτερο έλεγχο.

Έχει όμως πλαϊνές βαλίτσες και κάγκελα, που το κάνει πιο εύκολο να το σηκώσεις. Αν δεν έχει τίποτα από τα δύο, το μηχανάκι έρχεται ξάπλα εντελώς.

STF
20/10/2021, 09:33
Έχει όμως πλαϊνές βαλίτσες και κάγκελα, που το κάνει πιο εύκολο να το σηκώσεις. Αν δεν έχει τίποτα από τα δύο, το μηχανάκι έρχεται ξάπλα εντελώς.

Ακριβώς, η μηχανή του είναι δεν είναι στις 45 μοίρες γωνία. Άσε που ο Officer είναι σαν τον Schwartzeneger.

Πάμε σε πιο αληθοφανές παράδειγμα αν και.... δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να υλοποιηθεί και σε street μοτό όπως είναι το VFR.


https://www.youtube.com/watch?v=E02NjpAKIzk

doctor_john
20/10/2021, 09:40
Δεν το σηκώνεις, το σπρώχνεις και σηκώνεται. Στο λέω με σιγουριά γιατί έτσι περίπου, τιμόνι κλειστό με το δεξί - υποπλαίσιο με το αριστερό, σηκώνω
όλες τις μεγάλες όταν δεν έχω χώρο να τις τραβήξω απο την άλλη, είμαι σε κατηφόρα κ.λπ.

Έτσι όπως το δείχνει είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει να κάνει πόσο αντέχουν οι μύες σου αλλά με την ροπή
που μπορείς να έχεις ολόκληρος.

STF
20/10/2021, 09:58
Δεν το σηκώνεις, το σπρώχνεις και σηκώνεται. Στο λέω με σιγουριά γιατί έτσι περίπου, τιμόνι κλειστό με το δεξί - υποπλαίσιο με το αριστερό, σηκώνω
όλες τις μεγάλες όταν δεν έχω χώρο να τις τραβήξω απο την άλλη, είμαι σε κατηφόρα κ.λπ.

Έτσι όπως το δείχνει είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει να κάνει πόσο αντέχουν οι μύες σου αλλά με την ροπή
που μπορείς να έχεις ολόκληρος.

Αντιλαμβάνομαι τι λες απλά πραγματικά μου φαίνεται δύσκολο μια μοτό εντελώς ξάπλα να τη σπρώχνεις και να σηκώνεται. Αλλά για να το λες δεν έχω κανέναν λόγο να μην σε πιστέψω αφού εγώ δεν έχω το δοκιμάσει ποτέ.

panavour
20/10/2021, 10:11
Σε μηχανές που έχουν πλευρικές μπαγκαζιερες,η είναι μπόξερ όπως οι μπεμπες,και απλώς έχουν γείρει 45-50 μοίρες,είναι εύκολο,άμα όμως έχεις ένα μεγάλο γυμνό βαρυ ψηλό ον οφ χωρίς πλευρικά παραφερναλια και είναι τελείως ξαπλωτο και καμμιά φορά και με ανάποδη κλίση σε κατωφέρεια,εκεί να σε δω τι κάνεις.

Volpad
20/10/2021, 12:55
Ο τρόπος που δείχνει στο βίντεο δεν μπορεί να γίνει με όλες τις μηχανές...

Πάνε να σηκώσεις κάνα ss έτσι και τα πλαστικά θα γεμίσουν γρατζουνιές, η μηχανή θα γυρίσει γύρω γύρω και δεν θα σηκωθεί ποτέ.

doctor_john
20/10/2021, 14:13
Τι να σου πώ, έχω σηκώσει μάλλον ότι έχω ανέβει επάνω του με "λάθος" τρόπο σε σχέση με αυτόν που δείχνει,
χωρίς να έχω τον έλεγχο που έχει στο βίντεο, αν έχει ελαστικότητα το τιμόνι μετά τα στοπ.

Δεν είχα ποτέ ζημιά. Πως θα τσουλήσει με ταχύτητα;

Αυτό που λέει ο Πάνος είναι σοβαρό, πως την σηκώνεις από αρνητική κλήση.
Πρώτα βεβαιώνεσαι ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο ώστε να δικαιολογεί την περιστροφή της προς τα επάνω, πάλι κάθετα στην κλίση.

Μετά καθιστός από την κάτω μεριά; θα πρέπει να είσαι τυπικά γυμνασμένος.
Θα κάνεις τον σέρφερ απο την επάνω; το έχουν όλοι;

rainmike
20/10/2021, 15:23
Εμενα κανα 2 φορές που μου έπεσε την σήκωσα σε δευτερόλεπτα απο την υπερένταση:lol:

lazkal
21/10/2021, 22:32
Και εγώ πριν 20 χρόνια τις σήκωνα αμέσως ...
Αυτό που δείχνει πάντως στο πρώτο video είναι ιδεατή κατάσταση .
Η δική μου οταν πέφτει είναι στο μηδέν και θέλει πολύ δύναμη για να παει στις 20 με 30 μοίρες . Αλλά από εκεί και πέρα μέχρι τις 60 -70 μοίρες θέλει και δεύτερο άτομο (έχεις ήδη εξαντληθεί για να την πας στις 30 μοίρες ...)
Πάντως την δίνω ευχάριστα για live test βιντεοσκοπημένο ...
Με στοιχήματα , σουβλάκια και μπύρες,

νεοσσός
22/10/2021, 09:59
Ακριβώς, η μηχανή του είναι δεν είναι στις 45 μοίρες γωνία. Άσε που ο Officer είναι σαν τον Schwartzeneger.
Το άτομο που κάνει την επίδειξη δεν είναι το πλέον κατάλληλο, διότι ο θεατής καταλαβαίνει ότι η βασική τεχνική είναι 2 χρόνια εντατικά γυμναστήριο. :p

karellen
22/10/2021, 12:01
Μια φορά που έπεσε το gs από τα νεύρα μου το σήκωσα αρασέ. :cry:

THEOD
22/10/2021, 12:39
Μιας και λέτε για σηκώματα μηχανής να σας πω εγώ πως κατέληξα στο νοσοκομείο από κάτι τέτοιο…
Πρέπει να ήταν κάπου στο 2002… Είχα τότε το fzs600. Φτάνω σε μια δουλειά κάπου στην Κηφισίας και σταματάω στο πεζοδρόμιο ενός παράδρομου που είχε και παρτέρι. Βιαστικός και χωρίς να δώσω σημασία ανοίγω το πλαινό σταντ και ξεκαβαλλάω. Έλα μου ντε που χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι το πλαινό στάντ έχει πατήσει σε φρεσκοποτισμένο/μαλακό χώμα. Την ώρα που έχω ήδη ξεκαβαλλήσει πιάνω με την άκρη του ματιού μου το Φέιζερ να γέρνει σαν σε αργή κίνηση στην αρχή και να πέφτει επιταχυνόμενα στην πορεία.
Όπως ήμουν δίπλα του ενστικτωδώς στρίβω τον κορμό μου και αν και σε άβολη/μη φυσική θέση χουφτώνω την μπάρα του τιμονιού προσπαθώντας να το συγκρατήσω…. Ακούω και νοιώθω ένα κρακ στην μέση μου (σαν σκίσιμο ένα πράγμα) και έμεινα εκεί διπλωμένος στα δύο και με έντονο πόνο αν άλλαζα έστω και 5 μοίρες γωνία…. Να καβαλήσω ούτε κατά διάνοια…. Τηλέφωνο σε φίλο που πήρε εκείνος την μηχανή και την έφερε σπίτι εγώ καρφί στο νοσοκομείο… Οσφυική θλάση αν θυμάμαι καλά ήταν η διάγνωση και την έβγαλα σπίτι με 4-5 ημέρες σχεδόν πλήρη ακινησία και ένα σκασμό αντιφλεγμονώδη…. Από τότε ορκίστηκα ότι αν μου ξανατύχει δεν θα κάνω τίποτα - θα το αφήσω να σκάσει χάμω…Δεν μου ξανάτυχε...

Parking
22/10/2021, 13:13
από περιέργεια περιμένω να δω
τι μηχανάκι (δεν) θα πάρει τελικά
ο κύριος
τι θα βρει να πει για να ΜΗΝ αλλάξει
το μηχανάκι που γουστάρει

Panos76
22/10/2021, 13:36
από περιέργεια περιμένω να δω
τι μηχανάκι (δεν) θα πάρει τελικά
ο κύριος
τι θα βρει να πει για να ΜΗΝ αλλάξει
το μηχανάκι που γουστάρει

Ίσως και να είναι μια αφορμή/δικαιολογία για το μυαλό (ή τη σύζυγο), για αγορά κάτι καινούριου. :tooth:

Άσε που μια εκδρομή να πας, το μεγάλο θα πάρεις. Ε, το πέσιμο μπορεί να ξανασυμβεί 100 φορές, δεν έχει να λέει. Τι θα κάνεις, θα το βάλεις στο σαλόνι και δεν θα το ξανα ακουμπήσεις;

STF
22/10/2021, 14:33
Μια φορά που έπεσε το gs από τα νεύρα μου το σήκωσα αρασέ. :cry:

Ισχύει 100% είμαι σίγουρος, μου έχει συμβεί παρομοίως με Super Tenere 750 του '91. Απλά να πούμε ότι εκεί δουλεύει η αδρεναλίνη και όχι κάποια τεχνική.

toyar
22/10/2021, 14:42
την τεχνικη τη θες αμα πεσει μηχανακι αλλου
το δικο σου το σηκωνεις με τα δοντια:p

p@nos
22/10/2021, 16:27
Μη κοιτας τοσο βαρος, το που ειναι το κεντρο βαρους μετραει. Ολα τα σκουτερ εχουν το βαρος τερμα κατω και συνεπως, τα σηκωνεις ευκολα. Τωρα βεβαια, δε ξερω κατα ποσο αξιζει να εχει καποιος τετοιο κριτηριο για μηχανακι που δε σκοπευει να το ριχνει κατω καθε τρεις και λιγο (βλ. κατι που πας χωμα).

Αμα δε σκοπευεις να πεφτεις συχνα, απλα την επομενη φορα παρε την οδικη να ερθει και τελειωνει η υποθεση.

lazkal
22/10/2021, 17:16
@THEOD
Και εγώ εννοείται την τελευταία φορά δεν έκανα ούτε καν προσπάθεια να την κρατήσω

doctoras
22/10/2021, 17:46
Ελα ειπαμε καμία 50ρια ιδεες εδω μεσα παρε μια ακόμη
https://www.google.com/search?q=saddle+guards&tbm=isch&ved=2ahUKEwi-prjIrd7zAhUgw7sIHSEeDaYQ2-cCegQIABAC&oq=saddle+guards&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIGCAAQCBAeMgYIABAIEB4yBggAEAgQHjIGCAAQCBAeMgYIABAIEB5Q1ipYlDBg9 jZoAHAAeACAAd4BiAHiCpIBBTAuNy4xmAEAoAEBwAEB&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=tttyYb7zIKCG7_UPoby0sAo&bih=718&biw=412&client=ms-android-samsung&prmd=ivsxn
Saddle guards τα λενε προσαρμοσετα στην βεφα για να την σηκώνεις απο τις 40μοιρες.
Αν δε σου κάνει και αυτο πας σε εναν καλο εμπορα αυτοκινήτων και το αλλαζεις με smart.
Μερσεντες 500ρα ειπες, το smart ειναι προιον της δε θα τα χαλασετε :)

a_christoforos
23/10/2021, 00:42
Μια καλή λύση είναι και αυτή. Την είδα όταν πήγα Ινδία και έπεσα κάτω από τα γέλια... :lol:

peterTHErider
23/10/2021, 09:58
Μια καλή λύση είναι και αυτή. Την είδα όταν πήγα Ινδία και έπεσα κάτω από τα γέλια... :lol:

Γιατι στην ελλαδα δεν τα βλεπεις τα αντιστοιχα;;:confused:

a_christoforos
26/10/2021, 13:27
Γιατι στην ελλαδα δεν τα βλεπεις τα αντιστοιχα;;:confused:

Τι εννοείς εχεις δει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα?

lazkal
27/10/2021, 18:12
Τελικά έχω ψιλοκαταλήξει :
Θα πάω σε 300αρι τύπου on-off .
Αν πετύχω versys 300 του 19 στα 4 χιλιάρικα το πήρα .
Άλλιως κοιτάζω για voge 300 ds 21 ή zontes 310 21 . Κανείς που να έχει άποψη για αυτά τα δύο ;;; (έστω και διασθητικά )

doctoras
27/10/2021, 18:43
Εάν ήμουν στην θεση με βαση τις επιλογες σου θα πήγαινα σε κατι τετοιο, βαζεις μια ζελατινα μπροστα και το κανεις και τουρινκ.
https://www.car.gr/315583327?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Versys300 σαφως και δε συγκρίνεται με τα υπολοιπα που εβαλες και αξιζει να το κυνηγήσεις

Τωρα αναμεσα σε κινεζικα θα τα κατέταζα ως εξης:
300ds
Trk251
Zontes 310

lazkal
13/11/2021, 13:15
Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα,και επειδή είμαι 61,και μόνο εγώ μπορώ να σε καταλάβω απολύτως,και κάνα δυο άλλοι κ......λογεροι από δω μέσα,μετά λόγου και έργου γνώσεως σου λέω πάρε σκούτερ ,και δη ,SH 300 honda,διότι με τα χρόνια ούτε το πόδι σηκώνεται εύκολα πάνω από την σέλλα.

Επειδή Versys δεν έβρισκα σε λογική τιμή , το zontes δεν βλεπότανε και το vogue 300 είχε πολύ αναμονή ...
Άκουσα και άλλες γνώμες και κατέληξα σε ...scooter ...:lol::lol:

Πρίν με πείσουνε , καβάλησα αρκετά , (όσα δεν μπορούσα να βρώ σε τεστ τα νοίκιασα για μιά δυο μέρες (sym) ) , και πλέον είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Downtown 350 του 20 με τράκσιο και αμπεσε !!!:lol::lol::lol:

PaNick67
13/11/2021, 13:27
Η πιο λογικη κινηση για την πολη. Καλοταξιδο και απεφτο να ειναι γιατι ποναει η πτωση λογω πλαστικων

doctoras
13/11/2021, 14:01
Καλοριζικος!
Παντως οφείλω να ομολογήσω πιστος στο πλανο σου..
Δίχρονο ελαφρύ μεχρι 140kg να σηκώνεται εύκολα :)

katsar
13/11/2021, 14:10
Καλοτάξιδο ! Μας ξενέρωσες λίγο βέβαια,το TDR έγινε σκούτερ αλλά είναι πολύ καλή επιλογή για δεύτερη μότο ,καλές βόλτες!

lazkal
13/11/2021, 14:35
Εγώ να δεις πως ξενέρωσα ....
Πάντως , όχι απλά σηκώνεται , έχεις την αίσθηση πως δεν πρόκειται να σου γείρει - πέσει ποτέ !!!

lazkal
13/11/2021, 14:37
Το χαμηλό κέντρο βάρους είναι μεγάλη υπόθεση όσο μεγαλώνεις ...

doctor_john
13/11/2021, 14:56
Τραγικό, γιατί δεν έπαιρνες ένα boxer να σε δει ο Θεός; σου πέφτει, πληρώνεις 30ε για την ζημιά και φεύγεις..
Με έχετε κατατρομάξει με αυτά τα ηλικιακά..

lazkal
13/11/2021, 18:01
Τραγικό, γιατί δεν έπαιρνες ένα boxer να σε δει ο Θεός; σου πέφτει, πληρώνεις 30ε για την ζημιά και φεύγεις..
Με έχετε κατατρομάξει με αυτά τα ηλικιακά..

Α ...:facepalm:
Τώρα κατάλαβα γιατι τα λένε πενΦέ ...:bawl:
πέΦτω , σηκώνομαι Φεύγω ...:D

doctor_john
13/11/2021, 19:08
αν τα 'χα σε βίντεο θα είχα εισόδημα..
έχω πέσει σε κατηφόρα γλιστερή και έκανα τόση ώρα να πέσω που είπα αϊσιχτιρ και το έριξα :cool: