PDA

View Full Version : Honda crf250 rally [γνώμες]



liospi
13/10/2021, 10:26
Καλημέρα σε όλους
τελευταία μου γυρίζει στο μυαλό μου το συγκεκριμένο μηχανάκι
η αγορά, όταν γίνει, θα είναι σε μεταχειρώ

τα δεδομένα τώρα
ζω και εργάζομαι στην Αθήνα (μένω νότια προάστια και δουλεύω κέντρο)
θα ήθελα ένα πιο άνετο και ασφαλέστερο όχημα από το address που έχω τώρα (από το οποίο δεν έχω κανένα παράπονο και δεν έχει κάνει κιχ), χωρίς να θέλω να ανέβω πολύ σε έξοδα
δικάβαλο θα είναι σπάνια 2-3 φορές το μήνα ή το καλοκαίρι για κανένα μπάνιο με την γυναίκα μου και αν προκύψει για ένα καφέ στην Χαλκίδα
δεν θα ήθελα κάτι που είναι πολύ πολύ εμπορικό για προφανείς λόγους.
επίσης (υποκειμενικό) μου αρέσει. είμαι 1.80 και για λίγο που το καβάλησα πατούσα (όχι άνετα αλλά πατούσα)
γιατί το rally και όχι το L? μου αρέσει περισσότερο, έχει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ και μπορώ να βάλω και μια μπαγκαζιέρα χωρίς να είναι άσχημο

431256

η εμπειρία μου έως τώρα (43 καλοκαίρια)
honda bross
s2r 800
και τα τελευταία 13 χρόνια suzuki address

το είχε, έχει κάποιος σε αστικό ιστό να μας πει; νομίζω αντίστοιχο είναι και το crf250 L

doctoras
13/10/2021, 10:41
δεν είμαι κατοχος
αν ξερεις τι αγοράζεις όντας ώριμος δικυκλιστής προχώρα άφοβα. Μηχανάκι όχι μια ζωή αλλά for ever. Δεν είναι λίγα τα RTW με αυτό αλλά και το L. Εϊναι ελαφρύ άριστο κομιουτερ για κάθε μερα αλλά και καλή πρόταση διαφυγής με κανα γκρουπ αντβεντουράδων τα ΣΚ.

Τα μονα θέματα(αν είναι θέλατα) που μπορεί να έχεις είναι προσθήκες βοηθητικών φτερών για βροχερές ημέρες αν είναι το καθημερινό εργαλείο μεταφοράς. Και επειδή είναι σεταρισμένο τέρμα ενδοτικό όσων αφορά τις αναρτήσεις(ιδιαίτερα το πίσω αμορτισερ), στο δέυτερο άτομο θέλει ρύθμιση προφόρτισης στο τέρμα γιατί διαφορετικά είναι σα να παει σούζα. Και οπωσδήποτε ρύθμιση sag στο βάρος σου για να ξέρεις που βρίσκεσαι/ται

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/10/2021, 21:41
Θα το έπαιρνα άνετα! Είναι κ@υλαρος το άτιμο!!!

STF
13/10/2021, 22:05
Είναι πολύ καλή επιλογή. Για χώμα θα έπαιρνα το CRF250L όχι το rally. Είμαι οπαδός της κατηγορίας και κάτοχος ανταγωνιστικού.

liospi
21/01/2022, 18:36
433627

STF
21/01/2022, 22:04
Να πούμε καλορίζικο;

liospi
22/01/2022, 11:47
yeah... περιμένω να βγει η ασφάλεια
μόλις περάσει το κρύο της επόμενης εβδομάδας και γίνουν και κάποιες μικρές βελτιώσεις που θέλω (πιο άνετη σέλα σαν την φωτό που έχω παραπάνω) θα ανεβάσω φωτό

*υπάρχει περίπτωση να βρω ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ μπαγκαζιέρα για να ταιριάζει καλύτερα (όχι αλουμινίου που η τιμή είναι στο Θεό;)
**τα λουκέτα δισκεφρένου με συναγερμό λένε τίποτα; τα χρησιμοποιεί κανείς;
433640
***σε δεύτερο χρόνο (ίσως) χρειαστεί αλλαγή θέσης των πίσω μαρσπιέ. που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο;
433639

STF
22/01/2022, 16:39
Καλορίζικο φίλε, εύχομαι να το χαρείς όσο δε πάει.
Λουκέτο δισκόφρενου με συναγερμό έχω, μια χαρά είναι απλά πάντα έχω το νου μου έτσι και αλλιώς. Σπάνια θα αφήσω τη μηχανή εκτός οπτικού πεδίου.
Οι βάσεις που έβαλες μοιάζουν να είναι ιδιοκατασκευή.

Nostradamus
22/01/2022, 16:53
Καλορίζικο! Ψάχνω κάτι αντίστοιχο για κίνηση από νότια προάστια έως τον πύργο του ΟΤΕ αλλά όχι από Αττική οδό) γιατί με το μικρο σκουτερ δεν την παλεύω. Θα περιμένω νέα και εντυπώσεις στο παρόν θέμα, για την καθημερινή συμβίωση και commuting...

liospi
22/01/2022, 18:01
Ευχαριστώ για τις ευχές. όταν το κινήσω αρκετά, που μάλλον θα γίνει μετά το τέλος της επόμενης εβδομάδας λόγω ψύχους, θα σας πω εντυπώσεις. Επίσης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει βάλει τα Metzeler Tourance, που είναι πιο πολιτισμένα για την χρήση που θέλω. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο καλύτερο (με κύριο μέλημα την χρήση εντός πόλης και καλά φρεναρίσματα σε στεγνό και βρεγμένο) μου λέτε, όπως και ότι άλλο που ξεχνάω (πρώτη φορά σε αυτή την κατηγορία). Χρωστάω feedback και photos

:beer:

stefanos
22/01/2022, 18:17
Καλές βόλτες και αγρατζούνιστο :beer:

doctoras
22/01/2022, 20:42
Liospi
Bt45 sport touring λαστιχο και οσο στριτ γίνεται για τις διαστασεις σου
4.00-18 πισω και 90/90-21 μπροστα
https://www.bridgestone.gr/moto/touring/battlax-bt-45

STF
22/01/2022, 21:53
Ευχαριστώ για τις ευχές. όταν το κινήσω αρκετά, που μάλλον θα γίνει μετά το τέλος της επόμενης εβδομάδας λόγω ψύχους, θα σας πω εντυπώσεις. Επίσης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει βάλει τα Metzeler Tourance, που είναι πιο πολιτισμένα για την χρήση που θέλω. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο καλύτερο (με κύριο μέλημα την χρήση εντός πόλης και καλά φρεναρίσματα σε στεγνό και βρεγμένο) μου λέτε, όπως και ότι άλλο που ξεχνάω (πρώτη φορά σε αυτή την κατηγορία). Χρωστάω feedback και photos

:beer:

Αν έχω καταλάβει καλά θέλεις ένα 50/50 με καλή απόδοση και στα δυο τερέν

BRIDGESTONE (Trail Wing λοιπόν) TW 301 & TW 302

borgiriadis1
23/01/2022, 12:01
Καλοριζικο, καλές βόλτες. Πανέμορφο είναι το άτομο.

liospi
23/01/2022, 16:04
Ευχαριστώ για τις ευχές και για τις απόψεις σας σχετικά με το στήσιμο της μηχανής. Σχετικά με τα λάστιχα, διάβαζα για να michelin anakee καλές κριτικές.

basilis_k6
23/01/2022, 16:27
δεν υπαρχει λαστιχο σε αυτες τις διαστασεις που να κανει αυτο που ζητας. αν θες τακουνι παιρνεις και τα μειονεκτηματα του. αν δεν θες μπορεις να βαλεις κατι σαν αυτο https://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&path=875&product_id=58640

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/01/2022, 05:27
Άντε με το καλό να το πάρεις:beer:

Για μπαγκαζιερα τετράγωνη έχει πολλές επιλογές
Π.χ.https://www.skroutz.gr/s/18825069/Givi-%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-32lt-B32NMAL.html

https://www.skroutz.gr/s/5506343/Givi-%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-TRK52N-52lt.html

https://www.skroutz.gr/s/26302179/Givi-%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-E43N-Monolock-43lt.html

Και αυτά είναι μόνο στην πρώτη σελίδα! Δε πήγα παρακάτω!

liospi
01/02/2022, 10:57
433814
433815
433816
433817

Πρώτες φωτό (το περιβάλλον δεν έχει κανένα ενδιαφέρον :D)

sam4g
01/02/2022, 11:04
Καλοτάξιδο! Κούκλα είναι

Dr.Monty
01/02/2022, 12:00
Πανέμορφο! Καλοτάξιδο είναι!

liospi
01/02/2022, 12:40
ευχαριστώ παίδες... :beer:
λόγω καιρού δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (γύρω στα 20)

το μηχανάκι για τα δικά μου γούστα είναι όμορφο
στα commuting τώρα... έχει όρθια, αρχοντική θέση. το πιο όρθιο μηχανάκι που είχα ήταν το παπί. περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα χωρίς να ενοχλείσαι από τους καθρέφτες
η σέλα που έχει γίνει custom αξίζει γιατί είναι πιο αφρόδες και όχι σερβιέτα. η ζελατινούλα κάνει μια χαρά τη δουλειά της. σε ανέβα - κατέβα τη Συγγρού δεν σε χτυπάει ο αέρας στο στήθος.
οι αναρτήσεις για τους δρόμους τις Αθήνας (για εμένα) είναι άριστες. περνάς πάνω από τις λακούβες και είναι σαν να οδηγείς το παλιό βάτραχο της σιτροέν. ίσως τις σχέσεις των ταχυτήτων να τις ήθελα πιο μακριές αλλά είναι αρχή ακόμη.

για περισσότερες λεπτομέρειες (σχετικά με κόστη, καύσιμο Κλπ.) όταν θα αρχίσω να κάνω χιλιόμετρα.

STF
01/02/2022, 13:07
Τώρα θα μπορείς να απολαύσεις και εκδρομούλες σε όλα τα κοντινά νησιά με αυτό και σιγά-σιγά θα αρχίσεις να επισκέπτεσαι και λίγο πιο "βαθιά" τη φύση. Σου εύχομαι να το καταευχαριστηθείς, για τη δουλειά που το πήρες θα είναι ένας πιστός σύντροφος.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/02/2022, 22:44
Τι όμορφο μηχανάκι! Τι ωραια χρώματα! Τα έχει παντρέψει η χοντα τέλεια μεταξύ τους!

kordix
02/02/2022, 11:49
Τώρα θα μπορείς να απολαύσεις και εκδρομούλες σε όλα τα κοντινά νησιά με αυτό και σιγά-σιγά θα αρχίσεις να επισκέπτεσαι και λίγο πιο "βαθιά" τη φύση. Σου εύχομαι να το καταευχαριστηθείς, για τη δουλειά που το πήρες θα είναι ένας πιστός σύντροφος.

Δηλαδη Εύβοια και Πελοποννήσο που έχει και γαμώ τις διαδρομές.:D

SeniorCanardo
02/02/2022, 17:32
Μεγειές, καλόβολτο και καλόσκόνιστο να είναι. :beer:

Αναμένουμε εντυπώσεις.

thunder ace
02/02/2022, 17:46
Τι όμορφο μηχανάκι! Τι ωραια χρώματα! Τα έχει παντρέψει η χοντα τέλεια μεταξύ τους!


χεχεχεχεχεχ εδω και καμμια 40ρια χρονια.

o_gavros
02/02/2022, 18:51
Πολύ ωραίο!!!
Καλορίζικο και καλολερωτο!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/02/2022, 22:43
χεχεχεχεχεχ εδω και καμμια 40ρια χρονια.

Ναι αλλά αν και δε μου αρέσουν τα σύγχρονα μηχανάκια αυτό μου αρέσει πιο πολύ από το προκάτοχό του!

liospi
03/02/2022, 06:33
Ευχαριστώ για τις ευχές. Πάντα όρθιοι

sapila racing
03/02/2022, 08:32
Μεγειά και καλά χιλιόμετρα!
Πολύ ωραίο ειναι. :beer:

doctoras
03/02/2022, 10:08
ευχαριστώ παίδες... :beer:
λόγω καιρού δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (γύρω στα 20)

το μηχανάκι για τα δικά μου γούστα είναι όμορφο
στα commuting τώρα... έχει όρθια, αρχοντική θέση. το πιο όρθιο μηχανάκι που είχα ήταν το παπί. περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα χωρίς να ενοχλείσαι από τους καθρέφτες
η σέλα που έχει γίνει custom αξίζει γιατί είναι πιο αφρόδες και όχι σερβιέτα. η ζελατινούλα κάνει μια χαρά τη δουλειά της. σε ανέβα - κατέβα τη Συγγρού δεν σε χτυπάει ο αέρας στο στήθος.
οι αναρτήσεις για τους δρόμους τις Αθήνας (για εμένα) είναι άριστες. περνάς πάνω από τις λακούβες και είναι σαν να οδηγείς το παλιό βάτραχο της σιτροέν. ίσως τις σχέσεις των ταχυτήτων να τις ήθελα πιο μακριές αλλά είναι αρχή ακόμη.

για περισσότερες λεπτομέρειες (σχετικά με κόστη, καύσιμο Κλπ.) όταν θα αρχίσω να κάνω χιλιόμετρα.

καλορίζικο το ιδανικό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις!! όμορφο και (με περγαμηνές λόγω ονόματος) άσπαστο

στην πόλη οι αναρτήσεις είναι τέλειες. Σε επαρχιακό κλειστό θα "λαστιχάρουν" λίγο και στο χώμα θα πρέπει να πηγαίνεις προσεκτικά λόγω του πέραν του δέοντος ενδοτικές ειδικότερα το πίσω αμορτισέρ.

το κιβώτιο για 250cc είναι μακρύ έχε υπόψη, το έχει επιλέξει η χόντα για τους λόγους της. Θα το καταλάβεις σε τεταμένες ανηφόρες, είναι αρκετά μακρύ το βήμα για την δύναμη του. Το μηχανάκι μεταμορφώνεται όταν το κοντύνεις λίγο τοσο-όσο. Αλλα αυτά είναι προτιμησεις. Πάντως δώσε του χρόνο για να καταλάβεις τι παίζει

dino809
03/02/2022, 10:11
Είναι πολύ όμορφο!

Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα!

liospi
03/02/2022, 11:10
καλορίζικο το ιδανικό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις!! όμορφο και (με περγαμηνές λόγω ονόματος) άσπαστο

στην πόλη οι αναρτήσεις είναι τέλειες. Σε επαρχιακό κλειστό θα "λαστιχάρουν" λίγο και στο χώμα θα πρέπει να πηγαίνεις προσεκτικά λόγω του πέραν του δέοντος ενδοτικές ειδικότερα το πίσω αμορτισέρ.

το κιβώτιο για 250cc είναι μακρύ έχε υπόψη, το έχει επιλέξει η χόντα για τους λόγους της. Θα το καταλάβεις σε τεταμένες ανηφόρες, είναι αρκετά μακρύ το βήμα για την δύναμη του. Το μηχανάκι μεταμορφώνεται όταν το κοντύνεις λίγο τοσο-όσο. Αλλα αυτά είναι προτιμησεις. Πάντως δώσε του χρόνο για να καταλάβεις τι παίζει

Ευχαριστώ για τις ευχές και τις πληροφορίες. οδηγώ πάνω από 20 χρόνια μηχανή/μηχανάκι σε καθημερινή βάση αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια κατηγορία (όχι ότι έχω αλλάξει και πολλές)
ήθελα κάτι πιο άνετο για την μέση μου, σίγουρα όμορφο για να γουστάρω κάθε πρωί που το καβαλάω και να γλιτώσω το κάθε Τρίτη μάστορα.
για τα λίγα χιλιόμετρα που του έχω κάνει μου αρέσει η αίσθηση αλλά προσπαθώ ακόμη να βρω τα «βήματα μου*».

*την κόρνα γιατί την έχω πάνω από το φλας; :lol:
**αν κάτι που πρέπει να συνηθίσω σε πρώτη φάση, είναι να κάνω την μπαλαρίνα το πρωί που ανεβαίνω πάνω της (κυρίως αν φοράω στενό τζιν). δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να καβαλάω με το σταντ κατεβασμένο και να πατάω στο μαρσπιέ.

doctoras
03/02/2022, 11:19
Ευχαριστώ για τις ευχές και τις πληροφορίες. οδηγώ πάνω από 20 χρόνια μηχανή/μηχανάκι σε καθημερινή βάση αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια κατηγορία (όχι ότι έχω αλλάξει και πολλές)
ήθελα κάτι πιο άνετο για την μέση μου, σίγουρα όμορφο για να γουστάρω κάθε πρωί που το καβαλάω και να γλιτώσω το κάθε Τρίτη μάστορα.
για τα λίγα χιλιόμετρα που του έχω κάνει μου αρέσει η αίσθηση αλλά προσπαθώ ακόμη να βρω τα «βήματα μου*».

*την κόρνα γιατί την έχω πάνω από το φλας; :lol:
**αν κάτι που πρέπει να συνηθίσω σε πρώτη φάση, είναι να κάνω την μπαλαρίνα το πρωί που ανεβαίνω πάνω της (κυρίως αν φοράω στενό τζιν). δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να καβαλάω με το σταντ κατεβασμένο και να πατάω στο μαρσπιέ.

για την κορνα θα ανάβεις φλάς και ανάποδα, θέλει λίγο εξοικείωση
για το δέυτερο, αγορασε απο κινα ένα παπούτσι stand και αν δεν είσαι πάνω απο 100kg καβάλα το απο το μαρσπιέ δεν θα πάθει τίποτα
433853

liospi
03/02/2022, 11:40
όχι δεν είμαι. 80 κιλά είμαι και η γυναίκα μου κάτω από 50. δεν νομίζω ότι θα ζορίζεται...
θα το ψάξω αυτό με το παπούτσι...
thanX

liospi
11/02/2022, 11:35
λίγο φωτογραφικό υλικό με εμένα επάνω για να δείτε περίπου τον όγκο όσοι δεν έχετε ανέβει επάνω. είμαι 179 / 82kg
434002
434003

liospi
11/02/2022, 11:52
στις 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το crf δεν έχω κάνει ακόμη τα πολλά χιλιόμετρα αλλά 2-3 συμπεράσματα έχουν βγει.

ένα από τα θετικά είναι ότι δεν καίει τίποτα. είμαι πολύ κοντά στην κατανάλωση του παπιού

οι αναρτήσεις, όπως έγραψα και σε προηγούμενο μνμ, είναι ταμάμ για πόλη. ίσως ένα αρνητικό ότι βυθίζονται αρκετά τα μπροστινά σε απότομο φρενάρισμα. τα φρένα του επίσης έχουν ωραία αίσθηση

από τα λίγα άλογα που έχει δεν έχω παράπονο αλλά σε λίγη ροπή ακόμη δεν θα έλεγα όχι

τα φώτα του πολύ ωραία από μία βραδινή βόλτα που έκανα

ο ανεμοθώρακας σε προστατεύει μέχρι και την βάση του κράνους.

τα (μπόλικα) πλαστικά γύρω από το ρεζερβουάρ έχουν σαν αποτέλεσμα τα πόδια σου να είναι ανοιχτά με συνέπεια να μην έχω την πρόσβαση που θα ήθελα στο ποδόφρενο. δηλ. πρέπει το πέλμα να το φέρεις λιγάκι προς τα μέσα. ίσως είναι αρχή ακόμη και στην πορεία το συνηθίσω.

το ύψος και ο όγκος συνηθίζεται σε 3-4 μέρες δεν είναι κάτι. σύγκρινα με έναν που οδηγούσε παπί και ο αγκώνας μου έφτανε στο πάνω μέρος του κράνους του. περνάς εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα και επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια (σαν την διαφήμιση της ferrari) δεν περνάς απαρατήρητος.

για δεύτερο άτομο τώρα, αν δεν είναι pocket size τα πράγματα είναι δύσκολα
η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά (βέβαια με την βαλίτσα πίσω που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο στριμόκωλα)

αυτά έως τώρα. ότι άλλο ρωτήστε ελεύθερα :beer:

doctoras
11/02/2022, 14:45
στις 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το crf δεν έχω κάνει ακόμη τα πολλά χιλιόμετρα αλλά 2-3 συμπεράσματα έχουν βγει.

ένα από τα θετικά είναι ότι δεν καίει τίποτα. είμαι πολύ κοντά στην κατανάλωση του παπιού

οι αναρτήσεις, όπως έγραψα και σε προηγούμενο μνμ, είναι ταμάμ για πόλη. ίσως ένα αρνητικό ότι βυθίζονται αρκετά τα μπροστινά σε απότομο φρενάρισμα. τα φρένα του επίσης έχουν ωραία αίσθηση

από τα λίγα άλογα που έχει δεν έχω παράπονο αλλά σε λίγη ροπή ακόμη δεν θα έλεγα όχι

τα φώτα του πολύ ωραία από μία βραδινή βόλτα που έκανα

ο ανεμοθώρακας σε προστατεύει μέχρι και την βάση του κράνους.

τα (μπόλικα) πλαστικά γύρω από το ρεζερβουάρ έχουν σαν αποτέλεσμα τα πόδια σου να είναι ανοιχτά με συνέπεια να μην έχω την πρόσβαση που θα ήθελα στο ποδόφρενο. δηλ. πρέπει το πέλμα να το φέρεις λιγάκι προς τα μέσα. ίσως είναι αρχή ακόμη και στην πορεία το συνηθίσω.

το ύψος και ο όγκος συνηθίζεται σε 3-4 μέρες δεν είναι κάτι. σύγκρινα με έναν που οδηγούσε παπί και ο αγκώνας μου έφτανε στο πάνω μέρος του κράνους του. περνάς εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα και επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια (σαν την διαφήμιση της ferrari) δεν περνάς απαρατήρητος.

για δεύτερο άτομο τώρα, αν δεν είναι pocket size τα πράγματα είναι δύσκολα
η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά (βέβαια με την βαλίτσα πίσω που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο στριμόκωλα)

αυτά έως τώρα. ότι άλλο ρωτήστε ελεύθερα :beer:

όταν ανεβάζεις συνεπιβάτη για βόλτα αφαιρείς την μπαγαζιέρα(σιγά το πρόβλημα) αλλιώς θα είσαι δύσκολα και εσύ και αυτή, και με λίγο αφρώδες βελτιώνεται η άνεση, απλώς δεν είναι αρκετά μακριά σε μήκος για πολλά χλμ σε ταξίδι

για την ροπή που είπες, σ'ενα μονοκύλινδρο 250 που στροφάρει ως τις 8000 δε τίθεται θέμα ροπής, είδες που είναι θέμα μακριάς κλιμάκωσης

πάντως είναι τέλειο!

OldMan
11/02/2022, 14:51
η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά

Στη σελα ή στη βαλίτσα..??

liospi
11/02/2022, 18:40
Στη σελα ή στη βαλίτσα..??

xaxaxa. ειναι 32άρα η μπαγκαζιέρα, δεν χωράει
η σέλα έχει φτιαχτεί στο moto.ok και ειναι πολύ καλή. στις δύο βόλτες που κάναμε χωράει. αυτό που έγραψα είναι ότι αν ανέβουν δύο γομαρία δεν υπάρχει περίπτωση

AristidisZ
18/02/2022, 14:15
Μου βάζετε ιδέες να ασκήσω βέτο στη γυναίκα για δίαιτα :D

Κούκλα το μηχανάκι Σπήλιο, να το χαίρεσαι

Panos76
18/02/2022, 14:46
Μου βάζετε ιδέες να ασκήσω βέτο στη γυναίκα για δίαιτα :D

Κούκλα το μηχανάκι Σπήλιο, να το χαίρεσαι

Στο τελευταίο σορτάρισμα επιλογών, όταν ήταν να πάρω το δικό μου, δύο μηχανάκια είχαν μείνει, μάντεψε ποια :D

Οι λόγοι που η ζυγαριά έκλινε στο cb ήταν καθαρά πρακτικοί.

Το rally είναι για εμένα ότι ομορφότερο και ιδιαίτερο υπάρχει τις τελευταίες 3 δεκαετίες στην κατηγορία - χωρίς δεύτερες σκέψεις._

Η μοναδική δεύτερη σκέψη που κάνεις για αυτό το μηχανάκι είναι η τιμή του :(

Sebastian1980
18/02/2022, 23:53
Καλορίζικο φίλε και καλοτάξιδο.
Ζήλεψα την σέλα σου. Πρέπει να είναι πολυ άνετη.
Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξω και την δική μου στο crf 300 l. Γιατί με την μανίσια που έχει ( ίδια με του 250) μετά από 50-60 χιλιόμετρα σερί αρχίζεις να πιάνεσαι.

liospi
19/02/2022, 16:29
ευχαριστώ όλους για τις ευχές
η δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά στο moto.ok είναι πολύ καλή (αισθητικά και πρακτικά)
το μόνο (-) είναι ότι έχει ψηλώσει κιάλλο. αλλά στα δικά σου αχαμνά όπως και στον ποπό του συνεπιβάτη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
το μηχανάκι στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο (δεδομένης και της κατηγορίας) και όσοι δεν το ξέρουν με ρωτάνε αν είναι 450 cc
μακάρι να βγει αξιόπιστο και να είναι τυχερό

Πανό, όντος η τιμή του (ειδικά καινούριο) είναι αρκετά τσιμπημένη. δεν ξέρω γιατί έτσι αυτή η κατηγορία.
τέσπα, εγώ το έψαχνα από το καλοκαίρι και το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το μέσο όρο του car.gr

basilis_k6
19/02/2022, 18:08
ευχαριστώ όλους για τις ευχές
η δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά στο moto.ok είναι πολύ καλή (αισθητικά και πρακτικά)
το μόνο (-) είναι ότι έχει ψηλώσει κιάλλο. αλλά στα δικά σου αχαμνά όπως και στον ποπό του συνεπιβάτη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
το μηχανάκι στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο (δεδομένης και της κατηγορίας) και όσοι δεν το ξέρουν με ρωτάνε αν είναι 450 cc
μακάρι να βγει αξιόπιστο και να είναι τυχερό

Πανό, όντος η τιμή του (ειδικά καινούριο) είναι αρκετά τσιμπημένη. δεν ξέρω γιατί έτσι αυτή η κατηγορία.
τέσπα, εγώ το έψαχνα από το καλοκαίρι και το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το μέσο όρο του car.gr

καθολου ακριβο δεν ειναι. αυτα τα μηχανάκια εχουν πολύ αναρτηση, πολύ αλουμινιο και το συγκεκριμένο γράφει και χοντα. το sh300 ειναι στα ίδια λεφτα.

Sebastian1980
19/02/2022, 19:23
ευχαριστώ όλους για τις ευχές
η δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά στο moto.ok είναι πολύ καλή (αισθητικά και πρακτικά)
το μόνο (-) είναι ότι έχει ψηλώσει κιάλλο. αλλά στα δικά σου αχαμνά όπως και στον ποπό του συνεπιβάτη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
το μηχανάκι στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο (δεδομένης και της κατηγορίας) και όσοι δεν το ξέρουν με ρωτάνε αν είναι 450 cc
μακάρι να βγει αξιόπιστο και να είναι τυχερό

Πανό, όντος η τιμή του (ειδικά καινούριο) είναι αρκετά τσιμπημένη. δεν ξέρω γιατί έτσι αυτή η κατηγορία.
τέσπα, εγώ το έψαχνα από το καλοκαίρι και το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το μέσο όρο του car.gr

Αυτο που μου αρέσει περισσότερο στο crf είναι ότι σταμάτησα να αποφευγω λακούβες από τους καροδρομους της Θεσσαλονίκης. Μπορεί για το βουνό η πίσω ανάρτηση να είναι υπερβολικά μαλακή αλλά για την πόλη είναι ότι πρέπει.
Όσων αφορά το υψος της σελας, αυτό που με βόλεψε παρα πολύ είναι στα φανάρια να πατάω κάτω μόνο το δεξί πόδι κάτω. Είναι πιο ξεκουραστο. Δοκίμασέ το liospi μήπως σε βολέψει και εσένα έτσι.
Αλήθεια, σέρβις κάθε πόσα χιλιόμετρα σκέφτεσαι να το κάνεις;. Σε ρωτάω, γιατί η Honda λέει κάθε 12.000 . Νούμερο που μου φαίνεται υπερβολικό.
Αντιπροσωπεία που ρώτησα, μου λέει , - Έλα όποτε θέλεις....
Έχω 3.700 χιλιόμετρα και δεν ξέρω πότε να το παω για σέρβις. Κάθε 4,5,6 χιλιάδες χιλιόμετρα;.
Έχει φάει πάντως πολυ <<ξύλο>> στο βουνό. Κατσίκι σκέτο. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

basilis_k6
19/02/2022, 19:44
Αυτο που μου αρέσει περισσότερο στο crf είναι ότι σταμάτησα να αποφευγω λακούβες από τους καροδρομους της Θεσσαλονίκης. Μπορεί για το βουνό η πίσω ανάρτηση να είναι υπερβολικά μαλακή αλλά για την πόλη είναι ότι πρέπει.
Όσων αφορά το υψος της σελας, αυτό που με βόλεψε παρα πολύ είναι στα φανάρια να πατάω κάτω μόνο το δεξί πόδι κάτω. Είναι πιο ξεκουραστο. Δοκίμασέ το liospi μήπως σε βολέψει και εσένα έτσι.
Αλήθεια, σέρβις κάθε πόσα χιλιόμετρα σκέφτεσαι να το κάνεις;. Σε ρωτάω, γιατί η Honda λέει κάθε 12.000 . Νούμερο που μου φαίνεται υπερβολικό.
Αντιπροσωπεία που ρώτησα, μου λέει , - Έλα όποτε θέλεις....
Έχω 3.700 χιλιόμετρα και δεν ξέρω πότε να το παω για σέρβις. Κάθε 4,5,6 χιλιάδες χιλιόμετρα;.
Έχει φάει πάντως πολυ <<ξύλο>> στο βουνό. Κατσίκι σκέτο. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

καθόλου υπερβολικό δεν ειναι. λαδια καθε 6 ζητάει?

Sebastian1980
19/02/2022, 23:43
καθόλου υπερβολικό δεν ειναι. λαδια καθε 6 ζητάει?

basilis k6 έχω 3.700 χιλιόμετρα. Πως να ξέρω αν ζητάει κάθε 6 λάδια το crf ;.

basilis_k6
20/02/2022, 00:00
basilis k6 έχω 3.700 χιλιόμετρα. Πως να ξέρω αν ζητάει κάθε 6 λάδια το crf ;.

δεν ξέρεις ποτε θέλει αλλαγη λαδιών βάση μανουαλ?

doctoras
20/02/2022, 09:26
καθε 12k (ή ετησίως) sebastian
μη μπερδεύεσαι εσύ το έγραψες παραπάνω

το αναφέρει και στον owners manual που πήρες μαζί με την μοτο, αν δε πιάνεις τα χλμ τα αλλάζεις στον χρόνο ότι έρθει πρώτο.
434196
να βάζεις ότι συνιστά η honda και να τσεκάρεις την στάθμη οπως αναφέρει το μανιουαλ δε θα έχεις κανένα θέμα

Sebastian1980
20/02/2022, 11:01
Να σε καλά doctoras.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Bowleno
20/02/2022, 11:48
Το πάντα επίκαιρο, υπέροχο, "read the fucked manual"....:lol:

liospi
20/02/2022, 12:12
Το πάντα επίκαιρο, υπέροχο, "read the fucked manual"....:lol:
:D:D

στο δικό μου, με 9.500 χλμ. έχουν γίνει 3 αλλαγές λαδιών. εκτός από την πρώτη οι επόμενες κάθε χρόνο. στο συνεργείο της honda μου είπαν στα 12.000 χλμ. η επόμενη ή στο χρόνο από την προηγούμενη αλλαγή.

black sheep
20/02/2022, 12:27
Κι εμένα στο στρομ κάθε 12χιλ μου είπαν ή στο χρόνο, απλά όταν ρώτησα μου είπαν σαν "οδηγία" ότι εάν το δουλεύω μέσα στην πόλη με πολυ σταματα-ξεκινα, καλό είναι τα λάδια να αλλαχθούν στις 6χιλ. Λογικό μου ακούγεται πάντως.
Παρεπιπτόντως πανέμορφο το honda

basilis_k6
20/02/2022, 18:01
τελικα εννοούσες αν η αλλαγή λαδιών ειναι υπερβολή κάθε 12? Ναι ίσως ειναι λίγο too much για την ελλάδα αυτο το νούμερο αλλα οκ δύσκολο με αυτο το μηχανάκι να φτάσεις 12κ/ετος οπότε μάλλον θα σε προλάβει ο χρονος. Αν έχεις πάντα φουλ λάδι δεν νομίζω να υπάρχει καποιο πρόβλημα με τις 12κ χλμ που λέει το μανουαλ. Άλλωστε ειναι αρκετά "χαλαρό" το μοτεράκι αυτο.

Sebastian1980
20/02/2022, 18:58
Ναι αυτό εννοούσα.
Συνηθισμένος τόσα χρόνια με παπια και σκουτερ, κάνοντας αλλαγές κάθε 2.500-3.000 χιλιόμετρα, τα 12.000 μου φαίνονταν εξωπραγματικά. Πιο λογικό θα ήταν κάθε 6.000.

Bowleno
20/02/2022, 20:55
Το μάνιουαλ του voge, από την άλλη, συστήνει στα πρώτα 1000 (λάδια στρωσίματος) στα 4.000 και κάθε 4.000 μετά, με ταυτόχρονη σε όλες τις αλλαγές και αλλαγή φίλτρου.... Τι διάολο; Νομίζω είναι υπερβολή....

motojojo
20/02/2022, 21:30
Εγω πάντα αλλάζω και το φίλτρο μαζί με τα λάδια.

Τα 12000 μου ακούγονται πολλά, τα 6000 τα βρίσκω πιο νορμάλ.

liospi
21/02/2022, 12:21
...και η custom σέλα του crf

434200
434201

και κάπου πέτυχα και αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=SdaiHBUBiNY

goumis hornet
11/07/2022, 08:39
Καλορίζικο φίλε και καλοτάξιδο.
Ζήλεψα την σέλα σου. Πρέπει να είναι πολυ άνετη.
Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξω και την δική μου στο crf 300 l. Γιατί με την μανίσια που έχει ( ίδια με του 250) μετά από 50-60 χιλιόμετρα σερί αρχίζεις να πιάνεσαι.

Φίλε μου τί ύψος και κιλά έχεις και πώς πατάς κάτω στο CRF300L;

liospi
11/07/2022, 10:13
Φίλε μου τί ύψος και κιλά έχεις και πώς πατάς κάτω στο CRF300L;

179 και πατάω με το μισό πέλμα. και με το ένα να πατάς δεν έχεις πρόβλημα γιατί δεν είναι βαρύ. το rally νομίζω είναι 1-2εκ. ψηλότερο από το L.
δες και φωτογραφία μου πάνω στη μηχανή στην αρχή του νήματος.
λόγω ύψους της μηχανής δύο θεματάκια αντιμετωπίζω.
Α. αν θέλω να γυρίσω στατικά (εμπρός-πίσω), επειδή πατάω μόνο με τις μύτες των ποδιών κάτω, δεν είναι πολύ εύκολο
Β. αν θέλεις να παρκάρεις και ο δρόμος δεν είναι ίσιος αλλά λίγο κατηφορικός (π.χ. η άκρη του δρόμου προς το πεζοδρόμιο) η μηχανή είναι σχεδόν όρθια και σου βγάζει την αίσθηση ότι θα πέσει. πρέπει η ουρά της να είναι προς το πεζοδρόμιο και όχι ο εμπρός τροχός

goumis hornet
11/07/2022, 10:32
179 και πατάω με το μισό πέλμα. και με το ένα να πατάς δεν έχεις πρόβλημα γιατί δεν είναι βαρύ. το rally νομίζω είναι 1-2εκ. ψηλότερο από το L.
δες και φωτογραφία μου πάνω στη μηχανή στην αρχή του νήματος.
λόγω ύψους της μηχανής δύο θεματάκια αντιμετωπίζω.
Α. αν θέλω να γυρίσω στατικά (εμπρός-πίσω), επειδή πατάω μόνο με τις μύτες των ποδιών κάτω, δεν είναι πολύ εύκολο
Β. αν θέλεις να παρκάρεις και ο δρόμος δεν είναι ίσιος αλλά λίγο κατηφορικός (π.χ. η άκρη του δρόμου προς το πεζοδρόμιο) η μηχανή είναι σχεδόν όρθια και σου βγάζει την αίσθηση ότι θα πέσει. πρέπει η ουρά της να είναι προς το πεζοδρόμιο και όχι ο εμπρός τροχός

Καλημέρα
Ναι το rally είναι κάτι τις ψηλότερη η σέλα απο το L (για το L ψήνομαι το 300) οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.
Είμαι 1,78 και 80 κιλά,αλλά να μην ψάχνουμε πεζοδρόμια για να κατέβουμε;)

Πήγατε καμιά βολτίτσα δικάβαλος;Αν ναί πως το είδες;

liospi
12/07/2022, 08:45
Καλημέρα
Ναι το rally είναι κάτι τις ψηλότερη η σέλα απο το L (για το L ψήνομαι το 300) οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.
Είμαι 1,78 και 80 κιλά,αλλά να μην ψάχνουμε πεζοδρόμια για να κατέβουμε;)

Πήγατε καμιά βολτίτσα δικάβαλος;Αν ναί πως το είδες;

καλημέρα
προφανώς το δικάβαλο δεν είναι το δυνατό του σημείο. επειδή τα πίσω μαρσπιέ είναι αρκετά ψηλά και ο χώρος περιορισμένος δεν είναι για πολλά πολλά
ο συνεπιβάτης πρέπει να είναι μινιόν για να κάτσει άνετα και να οδηγείς και εσύ σαν άνθρωπος (αποστάσεις πάνω από μισή - μία ώρα)
Το να πας από εδώ μέχρι εκεί για καφέ τα πράγματα αλλάζουν. αν ανέβουν δυο γομάρια και υπάρχει μπαγκαζιέρα είναι πολλές οι πιθανότητες να αγαπηθούν

doctoras
14/07/2022, 13:03
αν ανέβουν δυο γομάρια και υπάρχει μπαγκαζιέρα είναι πολλές οι πιθανότητες να αγαπηθούν

:bawl: για go go boys δηλαδή :lol:

mike_4
07/03/2023, 18:54
Καλησπέρα liospi, όποτε μπορείς θα κάνεις ένα review μετά από τόσο καιρό χρήσης;

liospi
08/03/2023, 12:16
καλημέρα... έχω υπόψιν μου να κάνω ένα review για το rally όπως και τι αλλαγές/βελτιώσεις έχω κάνει ή και τι άλλο θα ήθελα μελλοντικά να κάνω
stay tuned