PDA

View Full Version : κακοκαιρία Μπάλλος......



yannis24
14/10/2021, 12:35
παιδες μεγαλη προσοχη σημερα σε οσους αποφασισαν ( αναμεσα και εγω ο βλ@κ@ς), να κυκλοφορησουν με μηχανακι....
Αθηνα, κεντρο που βρισκομαι τωρα, εχουν πλημμυρίσει τα παντα, και βρεχει ασταματητα...
απο Σαρωνιδα που ερχομουν το πρωι, στην περιοχη Βαρη-Γλυφαδα γινοταν ο πανικος....πολυ νερο.....σε συνδυασμο με τα φαναρια που δουλευαν οποτε ηθελαν ηταν επικινδυνες καταστασεις...

Μεγαλη προσοχη ολοι μας......

DoctoR_k6
14/10/2021, 12:52
Απιστευτο νερο εξω. Πηγα να παρω τον μικρο απο τον παιδικο με το αμαξι κ περνουσα ποταμια (Μεσογειων/Κατεχακη).
Οσοι ειναι εξω με μοτο ευχομαι να εχουν καλο εξοπλισμο.
Κατι τετοιες μερες μετραει το τι αγοραζεις για τις δυσκολες στιγμες.
Αδιαβροχο @ρχιδατο κ οπωςδηποτε αδιαβροχες γκετες για το κατω μερος.

Το νου σας κ στις τρυπες...μιλαμε το χαος.

Dimos35
14/10/2021, 12:58
Και εδώ Κηφισιά ρίχνει καρέκλες. Το πρωί πρόλαβα και ήρθα χωρίς βροχή.
Το απόγευμα όμως δε την γλυτώνω.
Ευκαιρία να τεστάρω τα χθεσινά μου ψώνια. Αδιάβροχο (https://www.skroutz.gr/s/16606597/Tucano-Urbano-Start-Diluvio-Set.html) και γκέτες. (https://www.skroutz.gr/s/9902901/Nordcap-Boot-Cover-II.html) :a08:
Πολύ προσοχή αδέρφια :beer:

Kickstart
14/10/2021, 12:59
Επιβεβαιωνω, ειμαι κεντρο (με το μηχανακι) και δεν μπορω να φυγω γιατι επικρατει χαος ειδικα στους παράδρομους πολυ νερο που λιμναζει και κανεις δεν ξερει τι κρυβεται απο κατω.

Εχει πεσει πολυ δουλεια:tooth: απο τον Δημο μας και την δημαρχαρα μας στον τομεα των βουλωμενων φρεατιων ολο το διαστημα που δεν επεφτε σταγονα (τριμηνο)

Vstrommer71
14/10/2021, 13:08
Θα απολαύσετε οι Αθηνέζοι τον Μεγάλο(ποτάμιο) Περίπατο.
Συνήθης Πατρινόκαιρος για τους μιναρέους:lol:

ioannispar
14/10/2021, 13:12
Κ@λ@φαρδία που για σήμερα είχα πάρει άδεια! Προσοχή σε εσάς που είστε στο δρόμο!!!!!!!!!!!!

Billymuse
14/10/2021, 13:15
Μπορει να πλυμμηρισαν τα πάντα τουλάχιστον αγοράσαμε φρεγάτες και 1000 μπατσικά

DoctoR_k6
14/10/2021, 13:26
Παντως σε λιγη ωρα οι φρεγατες ανετα θα μπαινουν στην μεσογειων... :bawl:
Δεν το ξερανε τα παιδια οτι θα ριξει καρεκλοποδαρα που να προλαβουν να καθαρισουν αποχετευσεις τωρα...

Εγω με αυτα τα 2 (σετ αδιαβροχο (https://www.skroutz.gr/s/9911172/Tucano-Urbano-Diluvio-Plus-Set.html#reviews)/ γκετες (https://www.skroutz.gr/s/9911141/Tucano-Urbano-Shoe-Cover-With-Side-Zip.html#shops)) την εχω βγαλει τα τελευταια χρονια κ δεν πηρανε ποτε σταλα σε οτι βροχη/καταιγιδα εχω πεσει (Με το σκουτερ βεβαια εεε).

zannisvel
14/10/2021, 13:26
Εγώ τη γλύτωσα το πρωί που ήρθα και δεν βράχηκα.
Το απόγευμα ελπίζω να ανοίξει ένα παράθυρο για να μπορέσω να γυρίσω.

Το νερό που έχει φάει το μηχανάκι παρκαρισμένο δεν λέγεται....

lospsi
14/10/2021, 13:35
Εγώ τη γλύτωσα το πρωί που ήρθα και δεν βράχηκα.
Το απόγευμα ελπίζω να ανοίξει ένα παράθυρο για να μπορέσω να γυρίσω.

Το νερό που έχει φάει το μηχανάκι παρκαρισμένο δεν λέγεται....

Eίναι Honda, μη μασάς...
:lol:

Καλή επιστροφή στους δίτροχους, εγώ θα δοκιμάσω τη τύχη μου σε λίγο!

Dr.Monty
14/10/2021, 13:36
Εγω 3 λεπτά πριν κλεισω το κινητο στο αεροπλανο για απογειωση, μου ηρθε το μνμ στο κινητο απο το 112. Καλα θα παει αυτο είπα. Τεσπα. Ασφαλης ατ λαστ

giorgosb
14/10/2021, 14:09
Το πρωί την έφαγα κανονικότατα. Πριν λίγο στον Κορυδαλλό είχε για μια στιγμή ήλιο. Τώρα ξεκίνησε πάλι να ρίχνει. Σε ένα 2ωρο πάω κέντρο, μπότα και σετ αδιάβροχο μαζί. Για να δούμε...

rainmike
14/10/2021, 14:24
Μαγκες και εγώ το πρωι την εφαγα αγρια ουτε αδιαβροχο ουτε τιποτα ενα μπουφαν και κατω αθλητικο.
Ειδα και επαθα να στεγνώσω.
Τωρα για να ειμαι ειλικρινης το σκέφτομαι πως θα γυρισω.
Βρεχει ασταματητα ρε γαμώτο

zannisvel
14/10/2021, 14:24
Eίναι Honda, μη μασάς...
:lol:

Καλή επιστροφή στους δίτροχους, εγώ θα δοκιμάσω τη τύχη μου σε λίγο!

Στο Tuono είχα ένα γυναικείο σκουφάκι για να μη βρέχονται τα μαλλιά και σκέπαζα τα όργανα όποτε το έπλενα και όποτε έβρεχε. Το έδωσα με το μηχανάκι, ελπίζω η Honda να μην έχει τέτοια προβλήματα. :lol:

o_gavros
14/10/2021, 14:31
Εγώ που κινούμαι με παπάκικατα τη δώδεκα έφαγα ένα τουλουμακι στην Πειραιώς η οποία φυσικά και ήταν πάλι αποκλεισμένη από τα όργανα στο ύψος της Χαμοστέρνας,λόγω πλημμύρας.
Ήμουν με αδιάβροχα αλλά με παπούτσια (καλά κιόλας) εργασίας και έγινα μ0νί καπέλο.
Όταν ξαναγύρισα Πειραιά έβαλα τις γαλοτσες και πλέον πάω επίτηδες στις λιμνούλες και τσαλαβουταω

gior-gos
14/10/2021, 15:06
Με το που ξεκίνησα το πρωί στις 8 για τη δουλειά, ξεκίνησε η βροχή· είχα τα πάντα.. στη μπαγκαζιέρα. Αδιάβροχο πάνω κάτω και γκέτες. "Έλα μωρέ" λέω, "10 λεπτά διαδρομή είναι, θα τρέξω και λίγο και θα τη σκαπουλάρω". Αρχίδια. Λίγο πριν φτάσω στη δουλειά είχα μουσκέψει ολόκληρος. Απηυδισμένος σταματάω κάτω από μιά γέφυρα και φοράω το κάτω μέρος· χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Μόλις έφτασα στη δουλειά έβγαλα παπούτσια κάλτσες και είμαι όλη μέρα με τις γκέτες :D

AristidisZ
14/10/2021, 15:11
εγώ πάντως πήρα το ιμπιζάκι της γλαρίνας το πρωί, έκανα και κάνα 2 τσιγάρα στην κίνηση και ένιωσα άρχοντας

τώρα τι ώρα θα γυρίσω το βράδυ σπίτι, άλλο καπέλο...

CorpseAlive
14/10/2021, 15:13
Βλέπω στο meteo θα βρέχει μέχρι τις 9:00 λέω θα φύγω 09:15 και θα φύγω από την δουλεία στο κενό βροχής που θα κάνει στις 17:00.
Δεν έγινε προφανώς τίποτα από τα παραπάνω. Πήγα καταβρεγμένος , στέγνωσα, έφυγα στο πρώτο χαλάρωμα της βροχής γύρισα μ....νί καπέλο. Είχα πρόγραμμα.

basilis_k6
14/10/2021, 15:21
δεν παιρνω μηχανη με τετοιο καιρο. η βροχη δεν με νοιαζει αλλα τη θελω τη ζωη μου. αμαξακι αλλα πρεπει να φυγω για δουλεια καμια ωρα πιο πριν.

εφαγα ενα κατακλεισμο πριν 3 χρονια που σταματησαμε στην αττικη σε μια γεφυρα τοσες μοτοσυκλετες που ηρθε περιπολικο και βαν της αττικης για να κλεισει την δεξια λωριδα μην μας πατησουνε. ειμασταν 20 μηχανες και ειχε ορατοτητα 10-12 μετρα.

lleonidas
14/10/2021, 15:27
Έριξε πολύ νερό αλλά και λιγότερο να έριχνε, ξέρουμε όλοι όσοι μένουμε στην Αττική ότι τα προβλήματα και το μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να τα αποφύγεις. Στους μεγάλους δρόμους γίνεται της κακομοίρας.
Ευτυχώς από φέτος έχω την τύχη να πηγαίνω με τα πόδια στη δουλειά μου αλλά όπως σωστά έγραψε ο Βασίλης, με τόσο πολύ νερό δε θα έπαιρνα τη μοτοσυκλέτα.

νεοσσός
14/10/2021, 15:48
Τόση βροχή που ρίχνει σήμερα, στο τέλος θα τη στρώσει.

Έχω πολύ καιρό να δω τόσο δυνατή βροχή να κρατάει όλη μέρα. Είδα στην Πεντέλη αμάξι να έχει χάσει για λίγο τον έλεγχο και να πηγαίνει στο αντίθετο ρεύμα με τη ροή του χείμαρρου.

Πάντως τον Ιούνιο τα είχα δει όλα στην Πετρούπολη που είχαν βγει τα καπάκια από τα φρεάτια στη μέση του δρόμου. Όποιος έπεφτε μέσα, έμενε εκεί.

Μούσκεμα έγινα κι εγώ, παρόλο που ήμανε με αμάξι. :lol:

lleonidas
14/10/2021, 15:53
125mm βροχής σε Περιστέρι, κέντρο και άλλες περιοχές της Αττικής.
Μέσα σε 8-10 ώρες δηλαδή έπεσε στην Αττική το 1/3 της συνολικής ετήσιας βροχόπτωσης (περίπου 400mm)...

THEOD
14/10/2021, 16:08
Τόση δυνατή βροχή επί τόσες πολλές ώρες και σχεδόν ασταμάτητα δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί... Η συνολική ποσότητα νερού που έχει πέσει πρέπει να είναι απίστευτη... Φοβάμαι ότι κάποιες από τις περιοχές που το καλοκαίρι καήκανε θα έχουν φάει τρελό πακέτο πλημμυρών...

νεοσσός
14/10/2021, 16:19
Έντο με ταξί (ξέρω, δε γίνεται) οι προγνώσεις λένε ότι θα βρέχει μέχρι το Σάββατο το πρωί.

o_gavros
14/10/2021, 16:25
Παίδες το αν θα πάρεις αμάξι ή όχι σε τέτοιες μέρες (για την πρωτεύουσα μιλάω πάντα), δεν είναι πάντα ασπρο/μαύρο.
Αν η δουλειά σου περιλαμβάνει το να γυρνάς πολλές περιοχές, τότε με αμάξι μια τέτοια μέρα απλώς δεν θα κάνεις τίποτα ενώ θα έχεις ξοδέψει χρήματα & κυριότερα ψυχική υγεία, που για μένα είναι πανάκριβο αγαθό και όσο μπορώ προσπαθώ να τη διαφυλάττω.
το πρωί γύρω στις 11 η Πειραιώς ήταν για κλάματα για όσους ήταν στα κουτάκια. Φαντάζομαι ότι παντού έτσι θα ταν λίγο πολύ καθώς φέτος το Φθινόπωρο η κίνηση εξω είναι σε γελοίο βαθμό αυξημένη παντα και παντού (λόγω κόβιντ μαλλον).

νεοσσός
14/10/2021, 16:28
Πάντως γαύρε, το γεγονός ότι γλίτωσες την κακοκαιρία την περασμένη εβδομάδα στις Άλπεις και την έφαγες τελικά στην Πειραιώς, με ξεπερνάει.

basilis_k6
14/10/2021, 16:29
μαντεψτε ποιος έκατσε και επλυνε μηχανάκι και δεν εχει κλειστο γκαραζ

431273

o_gavros
14/10/2021, 16:31
συγνώμη, δεν διάβασες τη ζεν απάντηση νωρίτερα; περί γαλότσας και τσαλαβουτήματος;
Είμαι ακόμα εκεί νοερά και τι να μου πει τώρα ο μπάλλος και ο πεντοζάλης...


μαντεψτε ποιος έκατσε και επλυνε μηχανάκι και δεν εχει κλειστο γκαραζ

431273

πάντα επιτυχίες εύχομαι!

rainmike
14/10/2021, 16:51
431278

Dimos35
14/10/2021, 17:13
Ευκαιρία να τεστάρω τα χθεσινά μου ψώνια. Αδιάβροχο (https://www.skroutz.gr/s/16606597/Tucano-Urbano-Start-Diluvio-Set.html) και γκέτες. (https://www.skroutz.gr/s/9902901/Nordcap-Boot-Cover-II.html) :a08:


Το τσεκάρισμα έγινε και ήταν επιτυχές. Γύρισα στεγνός κάνοντας 20 χλμ από Κηφισιά - Περιστέρι. Αν έχουν και διάρκεια και την βγάλω κανένα πεντάρι χρόνια θα είμαι τρομερά ευχαριστημένος.

νεοσσός
14/10/2021, 17:31
Αύριο λένε ότι θα συνεχιστεί η κακοκαιρία και πήραν απόφαση να κλείσουν τα σχολεία σε Χαλκιδική, Αττική, Εύβοια.

Πολύ φωτογραφικό υλικό έχει εδώ (https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/i-kakokairia-mpallos-pareluse-tin-athina--potamia-oi-dromoi-diakopes-kukloforias-diakopes-reumatos-eikones/). Πλάνα από τον καταρράκτη του Λυκαβηττού (https://www.youtube.com/watch?v=R-93BMQUvlc).

o_gavros
14/10/2021, 17:39
Το τσεκάρισμα έγινε και ήταν επιτυχές. Γύρισα στεγνός κάνοντας 20 χλμ από Κηφισιά - Περιστέρι. Αν έχουν και διάρκεια και την βγάλω κανένα πεντάρι χρόνια θα είμαι τρομερά ευχαριστημένος.

κάνουν δουλειά οι γκέτες, μόνο πρόσεχε γιατι ενίοτε γλιστράνε και μπορεί εσύ να νομίζεις ότι θα πατήσεις και θα σταθείς αλλά να βρεθείς ξαπλα.

Dimos35
14/10/2021, 17:46
κάνουν δουλειά οι γκέτες, μόνο πρόσεχε γιατι ενίοτε γλιστράνε και μπορεί εσύ να νομίζεις ότι θα πατήσεις και θα σταθείς αλλά να βρεθείς ξαπλα.

Ορθόν, έχουσι γνώση οι φύλακες όμως ... (δεν γράφεις κανα χορταστικό ταξιδιωτικό λέω εγώ από την "βόλτα" σου, να διαβάσουμε; Έρχεται και σαββατοκύριακο)

telegonos
14/10/2021, 17:52
Τα δελτία καιρού λένε ότι από απόψε βράδυ και μετά θα ρίξει το πολύ.

Στα Μεσόγεια πάντως, όλη μέρα, έκανε γερές ριπές βροχής, λες και μπήκες κάτω από ντουζιέρα, και σταμάταγε μετά.

Για να δούμε και το βράδυ τι θα γίνει, θα επαληθευτούν οι μετεωρολόγοι ή έγινε νωρίτερα αυτό που προέβλεπαν.

Panos76
14/10/2021, 17:57
Πάρτε σκούτερ να μη βρέχεστε :D

zannisvel
14/10/2021, 18:46
Έφτασα σπίτι στεγνός. Φάνηκα πολύ τυχερός σήμερα. Άντε να δούμε και αύριο το θα γίνει.
:beer:
Υπομονή σε όσους είναι κολλημένοι στην κίνηση.

stefanos
14/10/2021, 18:48
Πολύ λίγους κανόνες έχω στη ζωή μου.
Ένας λέει:"'Όταν βρέχει πάω δουλειά με το μηχανάκι"
και ένας άλλος : "Όταν βρέχει δεν ακούς τη γυναίκα σου"
Σήμερα τους καταπάτησα.:cry:
Αλίμου ποτάμι με πέτρες,
Ποσειδώνος μπετό από αυτοκίνητα.
Ποσειδώνος και Αμφιθέας τα καπάκια της αποχέτευσης ανοιχτά να αναβλύζουν λύματα.
Κόμβος Συγγρού Ποσειδώνος το ρεύμα πρός Πειραιά λίμνη μισή λωρίδα στην άκρη.
Πειραιώς μπετό από αυτοκίνητα.
Τη νύχτα ο https://poseidon.hcmr.gr/el/map?model=meteo&param=rain&date=2021-10-15T00:00:00Z&coords=37.850,23.550,7.5
λέει για χειρότερα.

motojojo
14/10/2021, 18:54
Ο γόνος μαζεύει νερό για τα πλατάνια. Υπάρχει σχέδιο.

AristidisZ
14/10/2021, 19:02
Αύριο λένε ότι θα συνεχιστεί η κακοκαιρία και πήραν απόφαση να κλείσουν τα σχολεία σε Χαλκιδική, Αττική, Εύβοια.

Πολύ φωτογραφικό υλικό έχει εδώ (https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/i-kakokairia-mpallos-pareluse-tin-athina--potamia-oi-dromoi-diakopes-kukloforias-diakopes-reumatos-eikones/). Πλάνα από τον καταρράκτη του Λυκαβηττού (https://www.youtube.com/watch?v=R-93BMQUvlc).
Τον είχανε κάψει οικοπεδοφάγοι και τον Λυκαβηττό το καλοκαίρι και δε το πήρα γραμμή ;

Vstrommer71
14/10/2021, 19:29
Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε.Ο κρατικός μηχανισμός είναι έτοιμος κι έχει καταστρώσει επιχειρησιακό σχέδιο.Θυμηθείτε απλά τί έγινε την τελευταία φορά πρόσφατα που είπανε αυτή την κοτσάνα:lol:

lleonidas
14/10/2021, 19:35
Έκτακτη σύσκεψη στην Πολιτική προστασία... εισηγήσεις (https://sputniknews.gr/20211014/eisigiseis-vomva-stylianidi-gia-tin-kakokairia-kleisimo-kifisoy-metra-typoy-lockdown-19005863.html) Στυλιανίδη για κλείσιμο του Κηφισού και στα δύο ρεύματα, απαγόρευση κυκλοφορίας κατά τη διάρκεια της νύχτας και για τηλεργασία αύριο στην Αττική.

νεοσσός
14/10/2021, 19:37
Τη νύχτα ο https://poseidon.hcmr.gr/el/map?model=meteo&param=rain&date=2021-10-15T00:00:00Z&coords=37.850,23.550,7.5
λέει για χειρότερα.
Σύμφωνα με αυτό, θα πέσει πολύ πράμα 03:00-06:00 το πρωί, θα συνεχίσει κανονική βροχή όλη τη μέρα και θα χοντρύνει πάλι 18:00-21:00.

basilis_k6
14/10/2021, 19:41
Έκτακτη σύσκεψη στην Πολιτική προστασία... εισηγήσεις (https://sputniknews.gr/20211014/eisigiseis-vomva-stylianidi-gia-tin-kakokairia-kleisimo-kifisoy-metra-typoy-lockdown-19005863.html) Στυλιανίδη για κλείσιμο του Κηφισού και στα δύο ρεύματα, απαγόρευση κυκλοφορίας κατά τη διάρκεια της νύχτας και για τηλεργασία αύριο στην Αττική.

πανεξυπνη ιδεα. πως θα γυρισουμε απο την δουλεια μας? με το ελικόπτερο που πάει βολτες ο κουλης?

doctoras
14/10/2021, 19:59
πανεξυπνη ιδεα. πως θα γυρισουμε απο την δουλεια μας? με το ελικόπτερο που πάει βολτες ο κουλης?

Ο κουλης παντως σημερα βρήκε χρονο για αναγγελία ακομα μια αμερικανικής στρατιωτικής ασυλίας στον ελλαδικό χωρο. Και με υπερηφάνεια μαλιστα..Οταν ολοι πνίγονται στο νερό..
Αλλα τι περιμένεις, το σκ που μας περασε εκοψε ποδηλαταδα στα Χανιά με απάθεια οταν 120km διπλα χτυπούσε 6ρια σεισμούς...
Reflections

o_gavros
14/10/2021, 20:09
Ο γόνος μαζεύει νερό για τα πλατάνια. Υπάρχει σχέδιο.

τα βουλεβάρτα είναι για αρχόντους να πούμε, δεν είναι για λινάτσες

lleonidas
14/10/2021, 20:47
Έκτακτα μέτρα (https://www.newsit.gr/ellada/kairos-ta-metra-gia-tin-kakokairia-mpallos/3385747/) :

-1 π.μ. έως 8 π.μ. απαγορεύεται η διέλευση ΙΧ και ΜΜΜ σε Κηφισό και παραλιακή
-Κλειστές οι δημόσιες υπηρεσίες στην Αττική
-Ενθαρρύνεται η τηλεργασία στην Αττική σε όλο τον ιδιωτικό τομέα που θα συνεισφέρει στην αποσυμφόρηση των δρόμων
-Κλειστά τα σχολεία σε Κέρκυρα, Σάμο και Ικαρία, Αττική, Χαλκιδική και Εύβοια, καθώς επίσης οι βρεφονηπιακοί σταθμοί και οι δομές ΑμεΑ
-Θα αξιοποιούνται όλα τα αναγκαία μέσα από ιδιωτικές εταιρείες ώστε ο ιδιωτικός τομέας να συνδράμει με μηχανήματα που διαθέτει.

o_gavros
14/10/2021, 20:58
ανακοινώσεις τη νύχτα με μέτρα για το επόμενο πρωί...
Αν δεν ήταν τοσο σοβαρό, θα ήταν πολύ αστείοι όλοι αυτοί οι λακέδες

tzimidis
14/10/2021, 21:10
431281

AristidisZ
14/10/2021, 21:21
ανακοινώσεις τη νύχτα με μέτρα για το επόμενο πρωί...
Αν δεν ήταν τοσο σοβαρό, θα ήταν πολύ αστείοι όλοι αυτοί οι λακέδες
Πες ντε, να ψάχνουμε 10 το βράδυ τους διευθυντάδες αν θα πάμε γραφείο το πρωί

Βέβαια το πιθανότερο είναι αυτοί να κάνουν τηλεεργασια και εμείς να φάμε κανα 3ωρο στους δρόμους :bawl:

basilis_k6
14/10/2021, 21:55
πανεξυπνοι. αμα σχολάς σήμερα μετα τη μια κάνε βολτες ολη την αθηνα. ειναι γνωστο άλλωστε οτι υπαρχει και άλλος τροπος να κατεβεις/ανεβεις την αττικη εκτός του κηφισου.
αυριο θα ανοιξει λεει στις 8. την ωρα που συνηθως ειναι πλέον ήδη μεσα κατι χιλιάδες αμαξια. αυριο με βροχη, που κανενας δεν θα παρει μηχανη, στις 8 οι υπόλοιποι δρόμοι θα ειναι τελειως σταματημένοι γιατι ο κηφισος θα ειναι κλειστός ακομα. Ποσο άσχετος εισαι για να αποφασίζεις κατι τέτοιο?
Αφού έκλεισες τα σχολεία, κανε υποχρεωτική τηλεργασια στον ιδιωτικο και οχι προαιρετικη που δεν σημαινει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ βλάκα. Τότε δεν θα χρειαστεί να τον κλεισεις μετά τις 6 γιατι οι μισοι θα ειναι σπίτι τους. τα τρομπόνια κάνανε νεκροκαπηλία με το ματι και τωρα θα κλείνουν την αθηνα όποτε θέλουν. Ουτε επι βάσως που κατέβαινε ο στρατος να κάνει ανάχωμα δεν ειχαμε απαγορευση.

νεοσσός
14/10/2021, 22:42
Με δεδομένο ότι θα είναι κλειστά τα σχολεία και οι δημόσιες υπηρεσίες, θα μετριαστεί η συμφόρηση στους δρόμους. Μποτιλιάρισμα θα υπάρχει σίγουρα, αλλά τουλάχιστον θα αποφευχθούν τα πολλά ατυχήματα. Το απόγευμα στις 6 που θα ξαναγίνει χαμός με την κακοκαιρία δεν ξέρω τι θα κάνουν.

Προσπαθώ να καταλάβω αν θα έχει αποτέλεσμα η "ενθάρρυνση" της τηλεργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

Πάντως τα μέτρα είναι στη σωστή κατεύθυνση. Αν είχαν ληφθεί αντίστοιχα μέτρα και σήμερα, θα είχαν αποφευχθεί κάποια ατυχήματα στους δρόμους.

o_gavros
14/10/2021, 23:02
Η λύση τους για την κακοκαιρία είναι...απαγορεύσεις!
Σαν να τους καλάρεσε το καϊνάρι τούτο.
Δεν πηδιόμαστε λέω γω; (https://www.youtube.com/watch?v=Vw3GVmsVKkk)


επισης @νεοσσός,
τι προσπαθείς να καταλάβεις ρε νεοσσέ; μωρ'αδερφάκι μου ώρες ώρες είσαι εκνευριστικά Ελβετός. Μόνο μη τους ενθαρρύνει πολύ και κλάσουνε κάνα μέζεο...

Και πάλι οι Αριστοι, εν μέσω αναμπουμπούλας προσπαθούν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.Δεν βγαίνεις να ανακοινώσεις τέτοια μέτρα το βράδυ του διημέρου που ΗΔΗ πλήττεσαι απο κακοκαιρία. Στο λένε ότι έρχεται πόσες μέρες τώρα αλλά εσύ μπανάκια και χάπυ τράβελινγκ.

stefanos
15/10/2021, 00:14
, θα είχαν αποφευχθεί κάποια ατυχήματα στους δρόμους.

Θα υπέθετα ότι μάλλον φοβούνται υπερχείλιση του Κηφισού μάλλον παρά κάποια "ατυχήματα"
Υπήρξαν και σχετικά δημοσιεύματα.
Οπότε σου λέει κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.:rolleyes:

basilis_k6
15/10/2021, 01:07
Θα υπέθετα ότι μάλλον φοβούνται υπερχείλιση του Κηφισού μάλλον παρά κάποια "ατυχήματα"
Υπήρξαν και σχετικά δημοσιεύματα.
Οπότε σου λέει κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.:rolleyes:

το έχουμε παρακάνει το γαιδουρόδεμα ομως. ετσι και χτυπησει κανενα 112 μεσα στη νυχτα θα κατεβω στο μαξιμου με σφυροδρέπανο

telegonos
15/10/2021, 08:04
Τζίφος οι προβλέψεις τελικά, τζάμπα τα μέτρα.

Λέγανε για το βράδυ που πέρασε ότι θα ήταν το πολύ, τελικά δεν έκανε τίποτα (στα Μεσόγεια έστω) και τώρα έξω έχει γαλανό ουρανό με λίγα συννεφάκια εδώ κι εκεί, κι ο ήλιος ζεσταίνει.

Πολύ γκρίνια ο Νεοέλληνας όμως ρε παιδί μου, κι εσείς, μοτοσυκλετιστές άνθρωποι, θα περίμενε κανείς να είστε πιο στωικοί εκ φύσεως μοτοσυκλετισμού. Αντί αυτού, γκρίνια και πεθεράς κριτικές.

Αιντε, πάρτε ένα φιλτροκούτι από NR να χαρείτε λίγο
431282
(τα κόκκινα velocity stacks είναι aftermarket, γιατί το Ιαπωνικό μοντέλο δεν είχε, και θέλανε να το μετατρέψουνε σε ευρωπαικών προδιαγραφών, οπότε κάθισαν και φτιάξανε)

Pew
15/10/2021, 08:39
Βαλε και καμια συνταγη τηγανια χοιρινη ρε παικτη.

spyrval
15/10/2021, 08:49
Δεν ξέρω πάντως πώς την παλέψατε εχθές με μηχανάκι αν πετύχατε σε φάση κατακλυσμού. Ήμουν με το αμάξι γύρω στις 5 το απόγευμα και έριχνε τόσο πολύ που με υαλοκαθαριστήρες στο φουλ είχα ορατότητα ελάχιστα μέτρα. Σε μια φάση μου φάνηκε ότι πήρε το μάτι μου το Νώε. Άσε τα ποτάμια που διασχίζαμε (η Jimnούμπα βέβαια απλώς χασμουριόταν).

teogtp
15/10/2021, 09:01
Με αυτό έλιωσα.......431283


Αλλά και με το ότι ο telegonos είναι στωικός...




:bawl:

Kickstart
15/10/2021, 09:05
Δεν ξέρω πάντως πώς την παλέψατε εχθές με μηχανάκι αν πετύχατε σε φάση κατακλυσμού. Ήμουν με το αμάξι γύρω στις 5 το απόγευμα και έριχνε τόσο πολύ που με υαλοκαθαριστήρες στο φουλ είχα ορατότητα ελάχιστα μέτρα. Σε μια φάση μου φάνηκε ότι πήρε το μάτι μου το Νώε. Άσε τα ποτάμια που διασχίζαμε (η Jimnούμπα βέβαια απλώς χασμουριόταν).

Πέτυχα την καλή την ορθόδοξη την μεσημεριανή στο κατέβα της Πειραιώς. Την πάλεψα αγκαλιά με ένα παγκάκι σε στάση λεωφορείου μηχανάκι στο διπλό και εγώ πάνω στα παγκάκι (όπως καθόμασταν πιτσιρικάδες) γιατί το νερό είχε αρχίσει να ανεβαίνει γόνατο. Δίπλα μου έταιρος μαχητής των δρόμων ντελιβερας της efood αραβικής καταγωγής. Αράξαμε για κανα τέταρτο μέχρι που κόπασε κάπως και συνεχισαμε τον δρόμο μας σε ρηχή λίμνη. Πάντως στο σκούτερ δεν την άκουσα πολύ με τα νερά το μόνο που με σταματούσε ήταν όταν γινόταν πολύ λίμνη το θέμα γιατί ειδικά Αθήνα πάντα υπάρχει η περίπτωση να πας απατος σε φρεάτιο που έχει βγει βόλτα κάτω από τα βρωμονερα.

yannis24
15/10/2021, 09:45
εγω παλι χθες μετα το πρωινο μπανιο, το απογευμα γυρισα μια χαρα !
και σημερα ηταν σαν καλοκαιρι !
τελειος ουρανος, καθολου κινηση !!!

lospsi
15/10/2021, 09:50
...εγώ θα δοκιμάσω τη τύχη μου σε λίγο!

Δοκίμασα κι έχασα:lol:

Άντεξα μέχρι λίγο πριν φτάσω σπίτι, ελαφρά βροχή σε κάποια σημεία, όλα ΟΚ. Μέχρι που πέτυχα μια από τις νεροποντές που έκανε χθες και πέρασε και το παντελόνι (η τίμια κορντουρα από τα Λιντλ άρχισε να κλατάρει μάλλον), και τα γάντια (Five καινούργια). Ευτυχώς πάνω είχα και αδιάβροχο μιας φορούσα το σοφτσελ και έμεινα στεγνός ενώ τα μποτάκια της Forma βγήκαν παλικάρια . Εντάξει, σαν σούμα μάλλον λογικό με το νερό που έριξε, αν έβαζα και κάτω αδιάβροχο ίσως να ήμουν τελείως στεγνός...
Σε κάθε περίπτωση, δεν το μετάνοιωσα που προτίμησα το μηχανάκι καθώς οι δρόμοι ήταν ΠΙΤΑ.
Σήμερα θα έχει ενδιαφέρον μιας και το μεσημέρι έχω αρκετά δρομολόγια, το παντελόνι δεν πρόλαβε να στεγνώσει και θα είμαι μόνο με αδιάβροχα, με το παντελόνι επίσης να αρχίζει να μπάζει στον καβάλο...

doctor_john
15/10/2021, 09:51
Eλα ρε παιδιά, δεν το βλέπουμε όλοι;

Ότι ακριβώς προσπαθούσαν να επιβάλουν στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, προσπαθούν και τώρα.
Δείτε πρωτοσέλιδα της εποχής, κλιματική αλλαγή! γράφουν πρώτο θέμα..

Ονομάσανε υπουργείο "κλιματικής κρίσης" λες και είναι κάτι δεδομένο που αναγνωρίζεται απο όλους.
Ούτε στο πιο γκροτέσκο θέατρο δεν το βλέπεις.
Τι άλλο θα κάνουν; θα το διακοσμίσουν σαν ταινία καταστροφής εξωτερικά;

Με το παραμικρό "απαγόρευση κυκλοφορίας" και ένας λαός χημικά ευνουχισμένος να μην αντιδρά καθόλου.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί, οβάλ είναι ο πλανήτης και το κλίμα διαμορφώνεται αναλογικά.
Τα δύο προηγούμενα χρόνια περιορίσαμε πολύ τις εκπομπές ρύπων, είναι φυσιολογικό να δούμε αλλαγές και εξάρσεις.
Και στα ψάρια αν αλλάξεις τον αέρα αλλάζει η συμπεριφορά τους..

Θα έχουμε πάλι διχασμό που θα προμοτάρουν ο κάθε ανεξέλεγκτος στο ιντερνετ;
Πάλι; Πάλι μέρος του πληθυσμού θα πιστεύει ότι το κάνουν για το καλό μας και θα νομιμοποιεί
κάθε κουλαμάρα που θα τους έρθει για να μας απομυζούν;

o_gavros
15/10/2021, 09:54
Δες το λίγο πιο στωικά φίλε δοκτωργιάνν' και μη βγάνεις γρίνα :facepalm:...

doctor_john
15/10/2021, 10:20
Στωικός είμαι Τζών. Αυτοί γελάνε και μου στερούν διαρκώς περισσότερα.
Αύριο θα πούν 30λ πάνω το γάλα γιατί οι αγελάδες κλάνουν και χαλάνε το κλίμα, ενώ
οι δικές τους επιχειρήσεις μολύνουν 3-4 φορές όσο όλα τα οχήματα..

Δεν φαίνεται ο αγώνας που κάνουν για να αυξηθεί το κόστος ζωής μας; Εγώ είμαι γκρινιάρης;

Μοιράζουν εκατομμύρια για ψύλλου πήδημα τάχα μου ότι θέλουν την ανάπτυξη της χώρας;
Που είναι το πλάνο κατασκευής μπαταριών; υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί χώρα χωρίς δική της
βιομηχανία μπαταριών;

o_gavros
15/10/2021, 10:24
όχι δε φαίνεται και το ξέρεις.
"εμένα" που μπορεί να συμφωνώ δε χρειάζεται να μου τα πεις.
στον "δίπλα" που δεν νογάει, είναι μάταιο και να προσπαθείς γιατί απλά δεν ακούει.
Χάνουμε αν δεν το έχεις καταλάβει.

PaNick67
15/10/2021, 11:09
Οι απαγορευσεις ειναι ο μονος τροπος να ελεγξει τις πιθανες απωλειες ζωων αυτο το ρδελο που εχουμε για κρατος.
Γιατι αν ηταν ανοιχτος ο Κηφισος και η Ποσειδωνος και γινοταν ο κατακλυσμος που προεβλεψε η ΕΜΥ, σημερα θα ειχαμε νεκρους. Γιατι εκτος απο αυτους που θα μπορουσαν να παρασυρουν τα νερα, και καποιοι απο αυτους θα εκαναν βολτα ετσι για να δουν τι γινεται, υπαρχει κοσμος που ζει χαμηλα στο Φαληρο, Μοσχατο, Καλλιθεα και αν σπαγαν τα τοιχια σε Κηφισσο -Ιλισσο θα πλημμυριζαν ολοκληρες γειτονιες, οπως καποτε πριν εγκιβωτιστουν τα ποταμια αυτα.

Οταν σαν κρατος / δημος δεν κανεις αυτο που πρεπει για να καθαρισεις δρομους, κλαδεψεις δεντρα, καθαρισεις φρεατια πριν ερθει η εποχη των βροχων, των πυρκαγιων, των χιονιων, μετα κανεις δηλωσεις σαν του αντιδημαρχου της Αθηνας που ειπε οτι εχουμε πλημμυρες λογω σφοδρων βροχοπτωσεων. Σωπα ρε φωστηρα, σοβαρα;

Ζουμε σε μια χωρα που αν ξεφυγεις απο το ιδανικο, θερμοκρασια απο 10-30 βαθμους, μετριες βροχες, ανεμους, κρυα, ζεστες, ζει εκτακτες καταστασεις.

doctor_john
15/10/2021, 11:15
Έχουν τα MME να ενημερώσουν και να αποτρέψουν αν το καταφέρουν και την τροχαία να είναι σε επιφυλακή για
αποκλεισμούς αν και εφόσον.

Αν κάποιος μετά από αυτά επιλέξει να πνιγεί για να χαζέψει τα νερά, είναι δικαίωμα του!

Μπιου μπιου μήνυμα σε ώρες κοινής ησυχίας να λέει "απαγόρευση κυκλοφορίας"
να στείλουν στο παπί της μάνας τους που το έχει κάνει ΔΧ

panavour
15/10/2021, 12:06
Επειδή είστε νεοπες.https://www-iefimerida-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.iefimerida.gr/news/91942/%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B7-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-1977-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&amp&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16342922750568&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.iefimerida.gr%2Fnews%2F91942%2F%25CF%258C%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25BD-%25CE%25B7-%25CE%25B1%25CE%25B8%25CE%25AE%25CE%25BD%25CE%25B1-%25CE%25BB%25CF%258D%25CE%25B3%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25B5-%25CE%25B1%25CF%2580%25CF%258C-%25CF%2584%25CE%25B9%25CF%2582-%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25BC%25CF%258D%25CF%2581%25CE%25B5%25CF%2582-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585-1977-%25CE%25B2%25CE%25AF%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25BF

Panos76
15/10/2021, 12:22
Επειδή είστε νεοπες.https://www-iefimerida-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.iefimerida.gr/news/91942/%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B7-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-1977-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF?amp_js_v=a6&_gsa=1&&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16342922750568&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&share=https%3A%2F%2Fwww.iefimerida.gr%2Fnews%2F91942%2F%25CF%258C%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25BD-%25CE%25B7-%25CE%25B1%25CE%25B8%25CE%25AE%25CE%25BD%25CE%25B1-%25CE%25BB%25CF%258D%25CE%25B3%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25B5-%25CE%25B1%25CF%2580%25CF%258C-%25CF%2584%25CE%25B9%25CF%2582-%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25BC%25CF%258D%25CF%2581%25CE%25B5%25CF%2582-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585-1977-%25CE%25B2%25CE%25AF%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25BF

Από τότε που μπαζώθηκε η μισή Αττική και βάλε (από τη δεκαετία του ΄30 και μετά*) όλα τα δεινά είναι φυσιολογικά, απλή λογική.

Μόνο με σταδιακές κατεδαφίσεις των παλιών κτηρίων και εκ νέου ανοικοδόμηση με σωστό σχεδιασμό θα εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα - ήτοι πτώση μετεωρίτη.

*χωρίς κανένα σχέδιο, αναπτύχθηκε σταδιακά όλη η Αθήνα επάνω σε μπαζωμένα ποτάμια.

panavour
15/10/2021, 12:37
Έχουν γίνει έργα,με κυριότερο την οριοθέτηση του Κηφισού.τουλαχιστον σήμερα μετά από 44 χρόνια δεν έχουμε πνιγμούς,κάτι είναι κι αυτό.

stefanos
15/10/2021, 12:43
Που είναι το πλάνο κατασκευής μπαταριών; υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί χώρα χωρίς δική της
βιομηχανία μπαταριών;

Έχει αποδειχτεί ιστορικά τουλάχιστον στη χώρα μας ότι οποιαδήποτε "παραγωγή" ξεκινάει από
κρατική πρωτοβουλία, είναι για αρπαχτή "ημετέρων".
Από την άλλη οι ιδιωτικές επενδύσεις κατευθύνονται σε καφέ και σουβλάκι κυρίως πλην σπανίων περιπτώσεων...
Οπότε μην περιμένεις ούτε για μπαταρίες (που ουσιαστικά ελάχιστες χώρες έχουν δυνατότητα ενασχόλησης λόγω πρώτων υλών,
επιστημονικού τεχνικού δυναμικού, περιβαλλοντικής Νομοθεσίας κλπ) ούτε για τίποτα άλλο.

THEOD
15/10/2021, 12:46
Από τότε που μπαζώθηκε η μισή Αττική και βάλε (από τη δεκαετία του ΄30 και μετά*) όλα τα δεινά είναι φυσιολογικά, απλή λογική.

Μόνο με σταδιακές κατεδαφίσεις των παλιών κτηρίων και εκ νέου ανοικοδόμηση με σωστό σχεδιασμό θα εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα - ήτοι πτώση μετεωρίτη.

*χωρίς κανένα σχέδιο, αναπτύχθηκε σταδιακά όλη η Αθήνα επάνω σε μπαζωμένα ποτάμια.


Σίγουρα τα μπαζωμένα ρέματα έχουν παίξει τον ρόλο τους. Και σίγουρα η οικοδόμηση και η γιγάντωση της Αθήνας με τον τρόπο που έγινε είναι έγκλημα διαρκείας (και όχι μόνο από άποψη πλημμυρών αλλά από όλες τις πλευρές/απόψεις - δεν δημιουργήθηκε μια μεγαλούπολη, δημιουργήθηκε ένα τέρας...). Από εκεί και πέρα όμως όταν το νερό που πέφτει είναι τόσο πολύ, πλημμύρες θα έχουμε, όπως έχουμε και στην ελεύθερη φύση που επίσης ξεχειλίζουν τα ρέματα και έχουμε πλημμύρες. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί όταν ξεχειλίζουν πλημμυρίζουν τα γειτονικά χωράφια (κλαιν μαιν δηλαδή) και όχι οι δρόμοι μιας πόλης... Λίγο πολύ συμβαίνει σε όλες τις χώρες και σε όλες τις πόλεις από ένα βαθμό βροχόπτωσης και πάνω... Όταν σε μερικές ώρες πέφτει η μισή ετήσια βροχόπτωση μην περιμένετε να την βγάλει καθαρή κανένα σύστημα - πόσο μάλλον σε μια χώρα και σε ένα κλίμα που δεν είμαστε μαθημένοι σε τέτοια φαινόμενα και άρα δεν υπολογίζουμε υποδομές για τέτοιες ακραίες περιπτώσεις...

Να σας πω την αλήθεια όταν έβλεπα χθες να πέφτει τόσο νερό επί τόση πολύ ώρα περίμενα χειρότερα... Μάλλον ο καλός Θεός της Ελλάδας πάλι έβαλε το χέρι του...

stefanos
15/10/2021, 12:48
Ζουμε σε μια χωρα που αν ξεφυγεις απο το ιδανικο, θερμοκρασια απο 10-30 βαθμους, μετριες βροχες, ανεμους, κρυα, ζεστες, ζει εκτακτες καταστασεις.

Ευτυχώς γιατί σε αντίθετη περίπτωση το κόστος των υποδομών θα ήταν πολλαπλάσιο.

PaNick67
15/10/2021, 12:56
Από την άλλη οι ιδιωτικές επενδύσεις κατευθύνονται σε καφέ και σουβλάκι κυρίως πλην σπανίων περιπτώσεων...
Οπότε μην περιμένεις ούτε για μπαταρίες (που ουσιαστικά ελάχιστες χώρες έχουν δυνατότητα ενασχόλησης λόγω πρώτων υλών,
επιστημονικού τεχνικού δυναμικού, περιβαλλοντικής Νομοθεσίας κλπ) ούτε για τίποτα άλλο.

Σωστα, αλλα μην ξεχνας οτι οταν ο βιομηχανος φτιαχνει εργοστασιο παραγωγης ρευματος απο ΦΑ, αλλα δεν τροφοδοτει την βιομηχανια του παρα κανει συμφωνια να αγοραζει ρευμα απο την ΔΕΗ φθηνοτερα απο οσο της πουλαει αυτο που παραγει ο ιδιος και δεν κουνιεται φυλο, μην περιμενεις απο τον τυχαιο να δημιουργησει παραγωγη απο το πουθενα. Υπηρεσιες θα πουλησει, καφε, γρηγορο φαγητο, νυχια, κλπ

PaNick67
15/10/2021, 13:00
Ευτυχώς γιατί σε αντίθετη περίπτωση το κόστος των υποδομών θα ήταν πολλαπλάσιο.

Παντα συμβαινει αυτο. Γι' αυτο οταν σχεδιαζουν καποια υποδομη υπολογιζουν αντοχες συγκεκριμενης συχνοτητας. Κανεις δεν θα φτιαξει αποχετευτικο συστημα για βροχη που πεφτει καθε 100 χρονια, θα ηταν πανακριβο και πολυ αργο στην κατασκευη. Οταν ομως η Χαμοστερνας πλημμυριζει σε καθε μα καθε βροχη, κατι αλλο φταιει.

toyar
15/10/2021, 13:01
https://www.news247.gr/afieromata/4-ioynioy-1907-i-foniki-plimmyra-toy-lithaioy-sta-trikala.9252729.html
επειδη η ιστορια διδασκει ριξτε μια ματια τι εκανε το ελληνικο κρατος και η αρχουσα ταξη της εποχης

THEOD
15/10/2021, 13:03
Σωστα, αλλα μην ξεχνας οτι οταν ο βιομηχανος φτιαχνει εργοστασιο παραγωγης ρευματος απο ΦΑ, αλλα δεν τροφοδοτει την βιομηχανια του παρα κανει συμφωνια να αγοραζει ρευμα απο την ΔΕΗ φθηνοτερα απο οσο της πουλαει αυτο που παραγει ο ιδιος και δεν κουνιεται φυλο, μην περιμενεις απο τον τυχαιο να δημιουργησει παραγωγη απο το πουθενα. Υπηρεσιες θα πουλησει, καφε, γρηγορο φαγητο, νυχια, κλπ

Καλά μην πιάνεις το ρεύμα γιατί είναι ΤΡΟΜΕΡΑ πονεμένη ιστορία... Το ότι σταματήσαμε την παραγωγή από τον σχεδόν δωρεάν λιγνίτη μας "τάχα μου" για περιβαλλοντολογικούς λόγους (και αφού μόλις είχαμε στήσει καινούργιες και ακριβοπληρωμένες λιγνιτικές μονάδες...) και κάνουμε εισαγωγή ρεύματος πολύ ακριβότερα από γειτονικές χώρες που το παράγουν από τον λιγνίτη τους !!! είναι ότι πιο παράλογο έχω ζήσει εδώ και πολλά χρόνια... Κανονικά κάποιοι πρέπει να πάνε φυλακή για αυτό...

Panos76
15/10/2021, 13:08
Έχουν γίνει έργα,με κυριότερο την οριοθέτηση του Κηφισού.τουλαχιστον σήμερα μετά από 44 χρόνια δεν έχουμε πνιγμούς,κάτι είναι κι αυτό.

Διορθωτικά θα έλεγα / ανασταλτικού χαρακτήρα / κατόπιν εορτής, είχε τόσο ωραία πέτρα ο Κηφισός (Φιλαδέλφια πχ) και τα έθαψαν όλα για να τον κάνουν στην ουσία ένα κανάλι. :( (άνθρωποι πνίγηκαν και στο Χαλάνδρι! πριν λίγα χρόνια :( )


Έχει αποδειχτεί ιστορικά τουλάχιστον στη χώρα μας ότι οποιαδήποτε "παραγωγή" ξεκινάει από
κρατική πρωτοβουλία, είναι για αρπαχτή "ημετέρων".
Από την άλλη οι ιδιωτικές επενδύσεις κατευθύνονται σε καφέ και σουβλάκι κυρίως πλην σπανίων περιπτώσεων...
Οπότε μην περιμένεις ούτε για μπαταρίες (που ουσιαστικά ελάχιστες χώρες έχουν δυνατότητα ενασχόλησης λόγω πρώτων υλών,
επιστημονικού τεχνικού δυναμικού, περιβαλλοντικής Νομοθεσίας κλπ) ούτε για τίποτα άλλο.

Έχουμε την Sunlight (είναι προμηθευτής στην εταιρία που δουλεύω) και είναι πραγματικά φωτεινό παράδειγμα (εξέρεσης.. :p )

lleonidas
15/10/2021, 20:49
:smokin:

https://www.youtube.com/watch?v=sVIS0owk59U

panavour
15/10/2021, 22:50
Εκπληκτο το Πανελλήνιο ανακαλύπτει -και φέτος- πως στις δυνατές βροχές, μέρη με όνομα "Χαμοστέρνα", "Βούρλα", "Έλος" ... πλημμυρίζουν.

Ποτέ όσα λέγονται Αητοφωλιά ή Κορακοβούνι.

g_m900
16/10/2021, 11:26
https://www.lifo.gr/now/world/plimmyres-sti-germania-180-nekroi-kai-150-agnooymenoi-proeidopoiisi-gia-nees-brohoptoseis.

Κυριοι εδω ηταν απλα Ιουλιος να φανταστω?
Το οτι ειμαστε μπουρδελα... ΟΛΟΙ...δεν σημαινει οτι η μανουλα φυση θα μας χαριζεται!
Λεω ολοι διοτι οι πολιτικοί απο καπου ψηφίζονται.
Εμας παντως στην Καρδιτσα με τον ΙΑΝΟ περσι αποζημειωθηκαν 3ου οροφου σπιτια και καποιοι αλλοι κλαίνε.

Διαχρονικά δεν αλλαζει τιποτα σε αντιπλημμυρικα εργα η γινονται πολυ πολυ λιγα.
Εγω προσωπικα καλοσωρισα την απαγορευση και την μειωση ογκου στο Δημοσιο προς τερψη των υπολοιπων.
Δεν μπορω να κανω τηλεργασια. Πηγα κανονικα στη δουλεια μου.
Εσεις μπορείτε να μου υποσχεθειτε οτι δεν θα υπήρχε χθες ενας...δυο...πενηντα ωχαδερφιστες που δεν θα καναν το δικο τους με αποτελεσμα σε συνδυασμο με την απίστευτη νεροποντη να φρακαρει κοσμος? Μιλαμε για καποιον που μπορει να πανικοβληθει και να αρχισει τις σφηνες.

Το εχω ζησει αυτο.
2018 Ιουλιος αν θυμαμαι καλα.
Μια Κυριακή με απιστευτη βροχη για 1 ωρα. Κατεβαινα την Γαλατσιου μεσα σε ποταμι κυριολεκτικα και ενα Mercedes M-Class χωθηκε με το ζορι διπλα μου με αποτελεσμα να κινδυνεψουμε 5 αυτοκινητα λογω οτι δημιουργηθηκε σαν τεχνητο φραγμα και το υψος του νερου ανεβηκε. Μιλαμε 5 λεπτα τρομος.

Ωραια?
Τωρα πολλαπλασιαστε επι 1000 τουλαχιστον για να βρειτε τι γινεται καθε μερα και ποσοι θα βρισκοντουσαν χθες στη θεση μου.