PDA

View Full Version : Αρση ακινησιας και ασφαλιση (τι γινεται οταν έχουν καταστραφεί οι πινακιδες)



parisd
15/10/2021, 11:23
Καλημέρα σας, μια γρήγορη ερώτηση αν σας εχει τυχει, έχω παραδώσει πινακίδες απο το 2014 για προσωρινή ακινησία και θελω να τις παρω πίσω. Αφού χρειάζεται ασφάλεια για τη διαδικασία και πιθανόν να έχουν καταστραφεί οι πινακίδες - σε ποια πινακίδα θα ασφαλιστεί η μοτο? Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω τη ΔΟΥ στο τηλέφωνο να τους ρωτήσω και μπορεί να έχει κάποιος εμπειρία σχετικά.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

o_gavros
15/10/2021, 11:24
Νομίζω σήμερα είναι η λάθος μέρα για να ψάχνεις δημόσια υπηρεσία στο τηλέφωνο, λόγω των εκτακτων μέτρων.
Ξαναδοκίμασε απο βδομάδα.

parisd
15/10/2021, 11:29
Ναι εχεις δικιο - αλλα προσπάθησα αρκετές ημέρες :)

typhoon
15/10/2021, 11:50
Εξηγείς στην ασφαλιστική ότι χρειάζεσαι μια ασφάλεια με το πλαίσιο της μοτό

Panos76
15/10/2021, 11:53
Ναι εχεις δικιο - αλλα προσπάθησα αρκετές ημέρες :)

Πάρε μια άλλη ΔΟΥ και ρώτησε (εκτός Αττικής).

parisd
15/10/2021, 12:13
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ! πολυ βοηθητικες προτασεις!

telegonos
15/10/2021, 12:46
Καλημέρα σας, μια γρήγορη ερώτηση αν σας εχει τυχει, έχω παραδώσει πινακίδες απο το 2014 για προσωρινή ακινησία και θελω να τις παρω πίσω. Αφού χρειάζεται ασφάλεια για τη διαδικασία και πιθανόν να έχουν καταστραφεί οι πινακίδες - σε ποια πινακίδα θα ασφαλιστεί η μοτο? Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω τη ΔΟΥ στο τηλέφωνο να τους ρωτήσω και μπορεί να έχει κάποιος εμπειρία σχετικά.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

H ασφάλιση γίνεται στο υπάρχον νούμερο. Δεν άλλαξε η άδεια κυκλοφορίας σου, η πινακίδα καταστράφηκε (ΑΝ καταστράφηκε). Ισχύει όμως η πινακίδα αυτή, μέχρι να αλλαχτεί.

Θα κάνεις ασφάλιση στα στοιχεία πινακίδας που έχεις ήδη.

Θα πας με το χαρτί της ακινησίας, την ταυτότητά σου και την ασφάλιση, στην ΔΟΥ στο τμήμα οχημάτων, θα κάνεις άρση ακινησίας, θα πληρωθεί επί τόπου το τέλος κυκλοφορίας (αναλογικό για τους υπολοιπόμενους 3 μήνες αν γίνει τώρα τον Οκτώβριο η δουλειά, κανονικά πλήρες τέλος αν θέλεις να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ στην συνέχεια), και η ΔΟΥ θα σου παραδώσει άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα. ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε καταστράφηκε.

ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα πας στο γραφείο συγκοινωνιών, και θα αιτηθείς ΝΕΑ πινακίδα. Ανάλογα πότε έγινε η ακινησία, πόσους μήνες είχε μέσα η πινακίδα που καταστράφηκε κ.ο.κ. μπορεί η νέα πινακίδα να βγει ατελώς (=τζάμπα), μπορεί και να χρειαστεί το 30e παράβολο. Θα εκδοθεί νέα άδεια και πινακίδα με νέο νούμερο. ΑΦΟΥ γίνει αυτό, ειδοποιείς την ασφαλιστική, να σου αλλάξει το νούμερο στο συμβολαιό σου.

Και οι δύο υπηρεσίες, θέλουν ραντεβού κανονικά.

THEOD
15/10/2021, 12:51
Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αν είναι το κατάλληλο για την περίπτωσή σου, αλλά κάποια στιγμή στο παρελθόν μπορούσες να κάνεις ασφάλεια και με τον αριθμό πλαισίου...Το είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και μάλιστα σε μπλόκο που το είδανε δεν μου είπαν τίποτα...Υπό προυποθέσεις μπορεί και να είναι μια λύση - έστω και προσωρινή...

parisd
15/10/2021, 13:23
Ευχαριστώ πολύ ξανα όλους - είμαι υπόχρεος! Πάντα όρθιοι να είμαστε!:beer:

kostasagk
15/10/2021, 14:40
Επίσης αν θες την πουλήσεις πληρώνεις όλο το έτος και όχι τους τρεις μήνες...το έκανα πέρσυ σε αυτοκίνητο..ξεκινάς από εφορία και μετά πας για καινούργιες πινακιδες

xbul
15/10/2021, 19:11
και επειδή θα χρειαστεί ΚΤΕΟ, προσοχή: πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ ακόμα και αν δεν έχεις πάρει την καινούρια άδεια - πινακίδα, αλλιώς έχει πρόστιμο (μικρό, νομίζω κάπου στα 10 ευρώ). Την έπαθα και όταν τους ρώτησα που θα κολλούσαν το αυτοκόλλητο αφού δεν είχα πινακίδα, μου είπαν πως θα έγραφαν υποσημείωση στο χαρτί του ΚΤΕΟ. Όταν τους ρώτησα πως θα πήγαινα εκεί χωρίς πινακίδα, μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα να κινείται ένα όχημα χωρίς πινακίδα (!).

Tallyban
15/10/2021, 20:32
Γελάει ο κόσμος.
Υπηρεσίες που πληρώνονται από τους φόρους,στην υπηρεσία ασφαλισταδων,ανακυκλωσαδων και κτεατζηδων.
Ούτε μισό ευρώ στους παπατζηδες που έχουν κάνει το κράτος μαγαζί τους.

basilis_k6
15/10/2021, 20:33
H ασφάλιση γίνεται στο υπάρχον νούμερο. Δεν άλλαξε η άδεια κυκλοφορίας σου, η πινακίδα καταστράφηκε (ΑΝ καταστράφηκε). Ισχύει όμως η πινακίδα αυτή, μέχρι να αλλαχτεί.

Θα κάνεις ασφάλιση στα στοιχεία πινακίδας που έχεις ήδη.

Θα πας με το χαρτί της ακινησίας, την ταυτότητά σου και την ασφάλιση, στην ΔΟΥ στο τμήμα οχημάτων, θα κάνεις άρση ακινησίας, θα πληρωθεί επί τόπου το τέλος κυκλοφορίας (αναλογικό για τους υπολοιπόμενους 3 μήνες αν γίνει τώρα τον Οκτώβριο η δουλειά, κανονικά πλήρες τέλος αν θέλεις να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ στην συνέχεια), και η ΔΟΥ θα σου παραδώσει άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα. ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε καταστράφηκε.

ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα πας στο γραφείο συγκοινωνιών, και θα αιτηθείς ΝΕΑ πινακίδα. Ανάλογα πότε έγινε η ακινησία, πόσους μήνες είχε μέσα η πινακίδα που καταστράφηκε κ.ο.κ. μπορεί η νέα πινακίδα να βγει ατελώς (=τζάμπα), μπορεί και να χρειαστεί το 30e παράβολο. Θα εκδοθεί νέα άδεια και πινακίδα με νέο νούμερο. ΑΦΟΥ γίνει αυτό, ειδοποιείς την ασφαλιστική, να σου αλλάξει το νούμερο στο συμβολαιό σου.

Και οι δύο υπηρεσίες, θέλουν ραντεβού κανονικά.

off topic

μηπως ξερεις αν γλυτωνεις το 30άρι και με άλλο τροπο? νομιζω παλιά με δηώση κλοπής το γλύτωνες, τωρα πλερωνεις. θελω να αλλάξω πινακίδα γιατι εχει γίνει σαν πιναδίκα στοπ σε βουνα των χανίων... απο τις τρύπες.

telegonos
15/10/2021, 20:44
Mέχρι πέρσι, η αλλαγή πινακίδας όταν στην είχε καταστρέψει η ΔΟΥ ήταν δωρεάν, πήγαινες με το χαρτί που σου έδωσε η ΔΟΥ στο συγκοινωνιών και στην βγάζανε ατελώς.

Από φέτο, άλλαξε ο νόμος από την ένδοξη κυβέρνησή μας, και αν η πινακίδα έχει καταστραφει ΜΕΤΑ από 18 μήνες ακινησίας, δεν δικαιούσαι πια το δωρεάν.


Τώρα για δήλωση απώλεια, κλοπής κ.ο.κ. δεν μου έχει τύχει, δεν το ξέρω καθόλου, ίσως ξέρει κάποιος άλλος.

o_gavros
15/10/2021, 20:47
Για νέα λόγω απώλειας, σίγουρα στάζεις το παράβολο.
Το έκανα στο δικό μου πριν λίγους μήνες.

Kickstart
15/10/2021, 21:59
Δεν το γλυτώνεις το παράβολο φίλε (30αρου) ψάξε λίγο το φόρουμ έχει συζητηθεί πάλι πριν το καλοκαίρι το θέμα για δική μου περίπτωση παρόμοια.
Διάβασε εδώ από σελίδα 7 μέχρι 9 τα μηνύματα μου που περιγράφω την διαδικασία όπως την διεκπαιρεωσα για το μηχανάκι μου.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154014&page=7

basilis_k6
15/10/2021, 22:21
shiiiiit

30 ευρω δεν δινω. θα μεινω με την παλιά. είχα μια ελπίδα... ήξερα ομως οτι μάλλον πληρώνεις.

parisd
19/10/2021, 20:53
Γρήγορο update - επικοινώνησα με τη εφορία τηλεφωνικά και με κατατόπησαν (πολύ ευγενική η υπάλληλος), εχει καταστραφεί η πινακίδα οπότε θα περάσω απο εκεί να μου δώσουν χαρτί για το υπουργείο μεταφορών...
Ευχαριστώ πολύ όλους

toyar
19/10/2021, 21:42
ηταν ευγενικη γιατι ντρεποταν για το 30αρι νταβατζηλικι που θα σου φανε

PacMan
21/10/2021, 09:53
Επειδή είμαι παθών, για να καταστραφούν οι πινακίδες, θα σου αποσταλεί χαρτί από την ΔΟΥ ή e-mail ότι θα πάνε για καταστροφή, αν δεν συνεναίσεις στο περιθώριο που θα σου δώσουν τότε θα πάνε για καταστροφή αυτόματα. Το έπαθα το 2005, ήμουν στα καράβια εξωτερικό σαν ηλεκτρολόγος, με πήρε η γυναίκα μου στο τηλ του πλοίου για να μου πει για το χαρτί που ήρθε, δε πρόλαβα την προθεσμία και έγινε διαγραφή......

STF
21/10/2021, 10:22
Επειδή είμαι παθών, για να καταστραφούν οι πινακίδες, θα σου αποσταλεί χαρτί από την ΔΟΥ ή e-mail ότι θα πάνε για καταστροφή, αν δεν συνεναίσεις στο περιθώριο που θα σου δώσουν τότε θα πάνε για καταστροφή αυτόματα. Το έπαθα το 2005, ήμουν στα καράβια εξωτερικό σαν ηλεκτρολόγος, με πήρε η γυναίκα μου στο τηλ του πλοίου για να μου πει για το χαρτί που ήρθε, δε πρόλαβα την προθεσμία και έγινε διαγραφή......

Φοβάμαι ότι από τότε έχουν αλλάξει πολλά!
Τώρα είμαστε ενημερωμένοι ότι οι πινακίδες μετά από 2 ημερολογιακά έτη καταστρέφονται, δεν νομίζω να κάνουν οποιαδήποτε άλλη ενημέρωση πόσο μάλλον σε ατομικό επίπεδο.
Ο μόνος λόγος για να μη δίνουν τις πινακίδες για καταστροφή στη διετία είναι η συγκεκριμένη ΔΟΥ να έχει μεγάλες δυνατότητες αποθήκευσης όπως συμβαίνει στη δική μου και τη γλίτωσα παρ'ολο που οι πινακίδες είχαν συμπληρώσει 2,5 χρόνια σε ακινησία (μιλάω για φέτος 2021 που τις πήρα και τώρα τις κατέθεσα ηλεκτρονικά πλέον).

lospsi
14/02/2022, 11:20
Καλημέρα σας!

Έστω ότι έχω βρεί ένα ενδιαφέρον μηχανάκι (σε συνέχεια της αναζήτησης μου εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160865 ) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά του, εφόσον τα βρω με τον πωλητή στη τιμή. Η μοτοσυκλέτα είναι σε προσωρινή ακινησία από το 2015 (προφανως ο άνθρωπος έχει καταθέσει και τις πινακίδες), από ότι διαβάζω πρέπει να γίνει η άρση της ακινησίας πρώτα, να βγεί μάλλον νέα πινακίδα (μετά από τόσα χρόνια, υποθέτω ότι θα έχει καταστραφεί), να πληρωθεί ολόκληρο το ποσό των τελών κυκλοφορίας 2022 (δεν χρωστάει παλαιότερα) και μετά να γίνει η μεταβίβαση, ΑΦΟΥ περάσει και ΚΤΕΟ.
Ερωτώ λοιπόν εγώ, πως θα περάσει ΚΤΕΟ μια μοτοσυκλέτα που κάθεται 5+ χρόνια? Ο πωλητής, υποθέτω πως δεν θα έχει την θέληση να μπει στα όποια έξοδα για να την κάνει λειτουργική ξανά, κάτι που μετά χαράς θα αναλάβω εγώ (εξάλλου αυτή θα είναι και η διαπραγμάτευση/συμφωνία που θα κάνουμε). Μπορεί να γίνει η πώληση με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό και όταν είναι έτοιμη η μοτοσυκλέτα να γίνει και η μεταβίβαση? Έιναι ασφαλές αυτό και για τους δυο? Άλλος τρόπος που δεν μπορώ να σκεφτώ?

CorpseAlive
14/02/2022, 11:25
Καλημέρα σας!

Έστω ότι έχω βρεί ένα ενδιαφέρον μηχανάκι (σε συνέχεια της αναζήτησης μου εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160865 ) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά του, εφόσον τα βρω με τον πωλητή στη τιμή. Η μοτοσυκλέτα είναι σε προσωρινή ακινησία από το 2015 (προφανως ο άνθρωπος έχει καταθέσει και τις πινακίδες), από ότι διαβάζω πρέπει να γίνει η άρση της ακινησίας πρώτα, να βγεί μάλλον νέα πινακίδα (μετά από τόσα χρόνια, υποθέτω ότι θα έχει καταστραφεί), να πληρωθεί ολόκληρο το ποσό των τελών κυκλοφορίας 2022 (δεν χρωστάει παλαιότερα) και μετά να γίνει η μεταβίβαση, ΑΦΟΥ περάσει και ΚΤΕΟ.
Ερωτώ λοιπόν εγώ, πως θα περάσει ΚΤΕΟ μια μοτοσυκλέτα που κάθεται 5+ χρόνια? Ο πωλητής, υποθέτω πως δεν θα έχει την θέληση να μπει στα όποια έξοδα για να την κάνει λειτουργική ξανά, κάτι που μετά χαράς θα αναλάβω εγώ (εξάλλου αυτή θα είναι και η διαπραγμάτευση/συμφωνία που θα κάνουμε). Μπορεί να γίνει η πώληση με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό και όταν είναι έτοιμη η μοτοσυκλέτα να γίνει και η μεταβίβαση? Έιναι ασφαλές αυτό και για τους δυο? Άλλος τρόπος που δεν μπορώ να σκεφτώ?

Νομικά είναι ασφαλές αν συνταχθεί σωστά.
Στην πραγματικότητα είναι ρίσκο γιατί αν στραβώσει η συμφωνία θα μπεις ή θα μπει σε έξοδα για να βρει το δίκιο του. Από διαταγή πληρωμής εως αγωγη/έγκληση κλπ κλπ.

Edit (Φυσικά μιλάω για την συμφωνία να δώσεις κάποια χρήματα για να την κρατήσεις και αυτός να υποχρεωθεί να προβεί σε κάποιες ενέργειες ώστε να μπορεί να γίνει μεταβιβάσιμη.Ως ένα άλλο προσύμφωνο)

STF
14/02/2022, 11:38
Από τη στιγμή που θα γίνει άρση ακινησίας και βγάλεις νέες πινακίδες έχεις περιθώριο 15 ημέρες για να το περάσεις ΚΤΕΟ.
Σημειώνω πως δε θεωρείτε εκπρόθεσμο από άποψης ΚΤΕΟ από τη στιγμή που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες αλλά θα πρέπει να περάσει -όπως έγραψα παραπάνω- εντός 15 ημερών λόγω της έτσι και αλλιώς παρέλευσης των δυο ετών.
Επίσης δε είναι προϋπόθεση το ΚΤΕΟ για να μεταβιβαστεί αρκεί να μην είχε εκκρεμότητες με ΚΤΕΟ όσο ήταν σε κυκλοφορία. Άρα... βγάζεις τις νέες πινακίδες, πληρώνεις ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας του 2022 και προσπαθείς να συνεφέρεις τη μοτοσυκλέτα εντός 15 ημερών.

Προσοχή, αν δεν κάνεις άρση ακινησίας η μοτοσυκλέτα κανονικά δε μπορεί να μεταφερθεί ούτε με γερανό από το τόπο που βρίσκεται γιατί έχει δηλωθεί συγκεκριμένος τόπος ακινησίας και προκύπτουν διάφορα νομικά ζητήματα. Τυπικά μπορείς να βγάλεις προσωρινή πινακίδα "Μ" με ασφάλιση ενός μηνός (συνήθως) αν και αυτή η προσωρινή πινακίδα έχει διάρκεια μόνο 3 ημερών με κόστος 3 ευρώ ανά ημέρα (συν την ασφάλιση).

lospsi
14/02/2022, 13:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!


Νομικά είναι ασφαλές αν συνταχθεί σωστά.
Στην πραγματικότητα είναι ρίσκο γιατί αν στραβώσει η συμφωνία θα μπεις ή θα μπει σε έξοδα για να βρει το δίκιο του. Από διαταγή πληρωμής εως αγωγη/έγκληση κλπ κλπ.

Edit (Φυσικά μιλάω για την συμφωνία να δώσεις κάποια χρήματα για να την κρατήσεις και αυτός να υποχρεωθεί να προβεί σε κάποιες ενέργειες ώστε να μπορεί να γίνει μεταβιβάσιμη.Ως ένα άλλο προσύμφωνο)

Ναι, ιδανικά ούτε εγώ θα ήθελα να μπλέξω με προσύμφωνα/ιδιωτικά συμφωνητικά και ίσως και ο πωλητής.


Από τη στιγμή που θα γίνει άρση ακινησίας και βγάλεις νέες πινακίδες έχεις περιθώριο 15 ημέρες για να το περάσεις ΚΤΕΟ.
Σημειώνω πως δε θεωρείτε εκπρόθεσμο από άποψης ΚΤΕΟ από τη στιγμή που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες αλλά θα πρέπει να περάσει -όπως έγραψα παραπάνω- εντός 15 ημερών λόγω της έτσι και αλλιώς παρέλευσης των δυο ετών.
Επίσης δε είναι προϋπόθεση το ΚΤΕΟ για να μεταβιβαστεί αρκεί να μην είχε εκκρεμότητες με ΚΤΕΟ όσο ήταν σε κυκλοφορία. Άρα... βγάζεις τις νέες πινακίδες, πληρώνεις ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας του 2022 και προσπαθείς να συνεφέρεις τη μοτοσυκλέτα εντός 15 ημερών.

Προσοχή, αν δεν κάνεις άρση ακινησίας η μοτοσυκλέτα κανονικά δε μπορεί να μεταφερθεί ούτε με γερανό από το τόπο που βρίσκεται γιατί έχει δηλωθεί συγκεκριμένος τόπος ακινησίας και προκύπτουν διάφορα νομικά ζητήματα. Τυπικά μπορείς να βγάλεις προσωρινή πινακίδα "Μ" με ασφάλιση ενός μηνός (συνήθως) αν και αυτή η προσωρινή πινακίδα έχει διάρκεια μόνο 3 ημερών με κόστος 3 ευρώ ανά ημέρα (συν την ασφάλιση).

Βέβαια, με την διαδικασία που περιγράφεις Στέφανε, είναι επίσης μπλέξιμο μιας και δεν ξέρω αν είναι μια διαδικασία που θέλει να επωμιστεί ο πωλητής. Εξάλλου, το "προσπαθώ να συνεφέρω την μοτοσυκλέτα" είναι σχετικό από την άποψη ότι δεν ξέρω ούτε εγώ, ούτε ο πωλητής τι ακριβώς θα χρειαστεί για να γίνει αυτό. Λάδια, φίλτρα, μπουζί, ψυκτικό. Τα καρμπυρατέρ θα δουλέψουν? Λάστιχα σίγουρα, τακάκια εμπρός δεν είχε, γενικά πρέπει να γίνει μια σοβαρή συνεννόηση.
Παραβλέπω το γεγονός ότι αρκετά (αν όχι τα περισσότερα) είχα σκοπό να τα κάνω εγώ, σιγά σιγά, γλυτώνοντας έξοδα και κάνοντας το γούστο μου....

Μπλέξιμο ρε γαμώτο...

toyar
14/02/2022, 14:42
το ασφαλιζει με την παλια πινακιδα
παει με το ασφαλιστηριο και κανει αρση ακινησιας
βγαζει καινουρια πινακιδα
σου κανει κανονικα μεταβιβαση και ταυτοχρονα παραλαμβανεις το μηχανακι με οδικη
εκεινος κοβει την ασφαλεια λογω πωλησης
εσυ κανεις νεα ακινησια και το δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου
κτεο θα περασει οποτε ξανακανεις αρση ακινησιας

OldMan
14/02/2022, 15:21
δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου

Στυλ "αβαδιστα, αβιαστα, αβασανιστα"..??

toyar
14/02/2022, 15:23
αν υπαρχει εχεμυθεια ολα γινονται:p

telegonos
14/02/2022, 16:13
Καινούρια πινακίδα, θα βγάλεις ΕΣΥ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την μεταβίβαση.

Δεν υπάρχει λόγος να πάτε ο ένας ή ο άλλος ΔΥΟ φορές στο συγκοινωνιών, μια για έκδοση νέας άδειας-πινακίδας και μία για μεταβίβαση.

Στην διαδικασία της μεταβίβασης, θα συμπληρώσετε στην αίτηση, ότι έχει καταστραφεί η παλιά πινακίδα από την ΔΟΥ, μαζί θα δώσετε και το χαρτί της καταστροφής από την ΔΟΥ, και δύο σε ένα, η νέα άδεια, θα είναι ΚΑΙ στο ονομά σου ΚΑΙ με νέα πινακίδα.

ΚΤΕΟ θα περάσει με το χαρτί της ΔΟΥ ότι καταστράφηκε η πινακίδα, εντός 15 ημερών, όπως γράφτηκε. Στις παρατηρήσεις θα γραφτεί ότι δεν έφερε πινακίδα λόγω καταστροφής από ΔΟΥ. Αν η μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, τότε μπορείτε να συννεοηθείτε να την κάνει λειτουργική πρώτα, κι μετά να κάνετε διαδικασίες. Να είναι ήδη λειτουργικό όταν θα πάει για άρση ακινησίας δλδ. Αν δεν μπορεί να το κάνει μόνος σου, συνεργεία να το αναλάβουν, υπάρχουν.

Τέλος έχε υπόψιν σου , οτι μπορεί και να μην έχει καταστραφεί η πινακίδα. Εξαρτάται και από την κάθε ΔΟΥ αυτό.

borgiriadis1
14/02/2022, 19:47
το ασφαλιζει με την παλια πινακιδα
παει με το ασφαλιστηριο και κανει αρση ακινησιας
βγαζει καινουρια πινακιδα
σου κανει κανονικα μεταβιβαση και ταυτοχρονα παραλαμβανεις το μηχανακι με οδικη
εκεινος κοβει την ασφαλεια λογω πωλησης
εσυ κανεις νεα ακινησια και το δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου
κτεο θα περασει οποτε ξανακανεις αρση ακινησιας

Το αυτό.
Και δεν χρειάζεται καν να πληρώσει όλα τα τέλη. Βγάζει μια ασφάλεια για έναν μήνα και πληρώνει σήμα για 1 μήνα. Κάνετε μεταβίβαση κ εσύ αμέσως την θέτεις σε ηλ. ακινησία και κρατάς κ την πινακίδα. Το φτιάχνεις σιγά σιγά και μετά πληρώνεις το υπόλοιπο των τελών και το ΚΤΕΟ.
ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΔΩ: Αν εσύ μαστορεψεις την μηχανή και θελήσεις να την βγάλεις σε κυκλοφορία εντός του 2022 είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό των τελών ακόμα κι αν την βγάλεις 31/12/22.

telegonos
14/02/2022, 21:01
Το αυτό.
Και δεν χρειάζεται καν να πληρώσει όλα τα τέλη. Βγάζει μια ασφάλεια για έναν μήνα και πληρώνει σήμα για 1 μήνα. Κάνετε μεταβίβαση κ εσύ αμέσως την θέτεις σε ηλ. ακινησία και κρατάς κ την πινακίδα. Το φτιάχνεις σιγά σιγά και μετά πληρώνεις το υπόλοιπο των τελών και το ΚΤΕΟ.
ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΔΩ: Αν εσύ μαστορεψεις την μηχανή και θελήσεις να την βγάλεις σε κυκλοφορία εντός του 2022 είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό των τελών ακόμα κι αν την βγάλεις 31/12/22.

Για μεταβίβαση, απαιτείται πληρωμή του πλήρους τέλους του έτους.

motojojo
14/02/2022, 21:22
Ένα προβλημα πανε να λυσουν και δημιουργουν αλλα 10 :moutza:

νεοσσός
14/02/2022, 21:52
Όχημα που είναι σε κατάσταση που δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, δεν μπορεί να μεταβιβαστεί;

STF
14/02/2022, 22:19
Όχημα που είναι σε κατάσταση που δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, δεν μπορεί να μεταβιβαστεί;

Έγραψα παραπάνω πως μπορεί να μεταβιβαστεί χωρίς ΚΤΕΟ. Μετά όμως εφόσον είναι σε κίνηση πρέπει εντός 15 ημερών πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ.
Την έξυπνη λύση έδωσε ο toyar με άμεση ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων και άπλετο χρόνο επαναφοράς της μοτοσυκλέτας σε λειτουργική κατάσταση.

STF
14/02/2022, 22:23
Το αυτό.
Και δεν χρειάζεται καν να πληρώσει όλα τα τέλη. Βγάζει μια ασφάλεια για έναν μήνα και πληρώνει σήμα για 1 μήνα. Κάνετε μεταβίβαση κ εσύ αμέσως την θέτεις σε ηλ. ακινησία και κρατάς κ την πινακίδα. Το φτιάχνεις σιγά σιγά και μετά πληρώνεις το υπόλοιπο των τελών και το ΚΤΕΟ.
ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΔΩ: Αν εσύ μαστορεψεις την μηχανή και θελήσεις να την βγάλεις σε κυκλοφορία εντός του 2022 είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό των τελών ακόμα κι αν την βγάλεις 31/12/22.


Για μεταβίβαση, απαιτείται πληρωμή του πλήρους τέλους του έτους.

Πρώτον όπως έγραψε ο telegonos για μεταβίβαση απαιτείται πληρωμή των ετήσιων τελών κυκλοφορίας.
Δεύτερον η πληρωμή με το μήνα -ακόμη- στη χώρα μας ενεργοποιείται κάθε χρόνο με υπουργική απόφαση. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν ισχύει, δεν έχει ενεργοποιηθεί. Το δεύτερον το έβαλα ως την άχρηστη πληροφορία της ημέρας, δεν σχετίζεται με την απορία που τέθηκε.

telegonos
14/02/2022, 22:38
Έγραψα παραπάνω πως μπορεί να μεταβιβαστεί χωρίς ΚΤΕΟ. Μετά όμως εφόσον είναι σε κίνηση πρέπει εντός 15 ημερών πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ.
Την έξυπνη λύση έδωσε ο toyar με άμεση ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων και άπλετο χρόνο επαναφοράς της μοτοσυκλέτας σε λειτουργική κατάσταση.

To πρόστιμο του ΚΤΕΟ το τρως όταν θα πας να κάνεις την άρση της ηλεκτρονικής ακινησίας, σε αυτήν την περίπτωση.

Οταν θα πάει να κάνει άρση της ηλεκτρονικής ακινησίας, και να το περάσει ΚΤΕΟ, στο ΚΤΕΟ θα του ζητήσουν ΚΑΙ το pdf της ηλεκτρονικής άρσης ΚΑΙ το pdf της ηλεκτρονικής ακινησίας. Οταν θα δουν, ότι όταν έκανε την ηλεκτρονική ακινησία, ΗΔΗ χρωστούσε ΚΤΕΟ το όχημα από την προηγούμενη συμβατική άρση ακινησίας, θα μπει και το σχετικό πρόστιμο.

telegonos
14/02/2022, 22:47
Όχημα που είναι σε κατάσταση που δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, δεν μπορεί να μεταβιβαστεί;

Κι αυτό γίνεται. Πας στο ΚΤΕΟ με την μοτοσυκλέτα φορτωμένη, εφόσον δεν λειτουργεί, και το ΚΤΕΟ βγάζει ότι η μοτοσυκλέτα απέτυχε στον τεχνικό έλεγχο. Με το χαρτί αυτό του ΚΤΕΟ, κάνεις μεταβίβαση και παίρνεις άδεια μη-κυκλοφορίας στο ονομά σου. Οταν το ετοιμάσεις, περνάει επιτυχώς ΚΤΕΟ και πας και αλλάζεις την άδεια, σε κανονικής κυκλοφορίας.


ΥΠΟΨΙΝ.

Εχω μάθει για περίπτωση, που σε μεταβίβαση με ανεπιτυχές ΚΤΕΟ, ο υπάλληλος του συγκοινωνιών ΔΕΝ έδωσε σημασία τι έλεγε το χαρτί, και το πέρασε μεταβίβαση κανονικά, σαν να ήταν επιτυχές ΚΤΕΟ.

Στην Ελλάδα, όλα γίνονται, κατά πως το έλεγε και ο Χάρρυ

ioannispar
15/02/2022, 07:32
Νομίζω πως μία ερώτηση σε διεκπεραιωτή θα σου λύσει όλες τις απορίες!

giannis323
15/02/2022, 12:02
Πριν 3 χρόνια που κατέθεσα πινακίδες η διαδικασία ήταν παράδοση των πινακίδων κ άδειας κυκλοφορίας στην εφορία.Για την άρση ακινησίας για εμάς που έχει παρέλθει το 18μηνο (που πλέον μπορείς να κανεις άρση ακινησίας εντός 18μηνου χωρίς να καταστραφούν οι πινακίδες) πρέπει να πας στο αρμόδιο τμήμα συγκοινωνιακών στην περιφέρεια (μένω επαρχία) και εκεί καταθέτεις αίτημα έκδοσης νέας άδειας κυκλοφορίας κ να εκδόσεις νέες πινακίδες διότι οι προηγούμενες θα έχουν καταστραφεί.Υστερα πας Εφορία για πληρωμή τελών και άρση.Αυτα ίσχυαν κάποτε χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν έχω κάνει ακόμη άρση για να μπω στην διαδικασία.
Φυσικά ένα ερωτημα στην εφορία δεν είναι άσκοπο,διότι μπορεί οι πινακίδες σου να μην έχουν καταστραφει και πολύ πιθανόν στην επαρχία όπου ζω.Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσοι κατέθεσαν πινακίδες πριν την ηλεκτρονική ακινησία του taxis ΔΕΝ μπορούν να κάνουν άρση ηλεκτρονικά,πρέπει να επισκεφθούν τις προαναφερθείσες υπηρεσίες.

toyar
15/02/2022, 15:18
ειναι αναποδα απο οτι ειπες
πρωτα πας εφορια και μετα υπουργειο αν χρειαστει
και πριν απο ολα ασφαλεια
ολα αυτα πριν την ηλεκτρονικη αρση

leftos
15/02/2022, 16:35
Πάντως εχει αναλυθεί εδω μέσα και αλλού όχημα που δεν κινείται και δεν μπορεί να περάσει κτέο μεταβιβάζεται κανονικά και όταν φτιαχτεί περνάει κτέο και πέρνει πινακίδες.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokinita/ya-oik-a-36348-3425-2013.html

borgiriadis1
15/02/2022, 17:30
Πρώτον όπως έγραψε ο telegonos για μεταβίβαση απαιτείται πληρωμή των ετήσιων τελών κυκλοφορίας.
Δεύτερον η πληρωμή με το μήνα -ακόμη- στη χώρα μας ενεργοποιείται κάθε χρόνο με υπουργική απόφαση. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν ισχύει, δεν έχει ενεργοποιηθεί. Το δεύτερον το έβαλα ως την άχρηστη πληροφορία της ημέρας, δεν σχετίζεται με την απορία που τέθηκε.

Κάνεις λάθος. Αυτή τη στιγμή που μιλαμε μπορώ να κάνω άρση ακινησίας του οχήματός μου ανάλογα με την ασφάλεια που θα πληρώσω.


To πρόστιμο του ΚΤΕΟ το τρως όταν θα πας να κάνεις την άρση της ηλεκτρονικής ακινησίας, σε αυτήν την περίπτωση.

Οταν θα πάει να κάνει άρση της ηλεκτρονικής ακινησίας, και να το περάσει ΚΤΕΟ, στο ΚΤΕΟ θα του ζητήσουν ΚΑΙ το pdf της ηλεκτρονικής άρσης ΚΑΙ το pdf της ηλεκτρονικής ακινησίας. Οταν θα δουν, ότι όταν έκανε την ηλεκτρονική ακινησία, ΗΔΗ χρωστούσε ΚΤΕΟ το όχημα από την προηγούμενη συμβατική άρση ακινησίας, θα μπει και το σχετικό πρόστιμο.

Κ αυτό επίσης δεν ισχύει. Φίλος μου ενώ το ΚΤΕΟ του είχε λήξει έβαλε το όχημα του σε ακινησία και όταν έκανε άρση του επιβληθηκε πρόστιμο ανάλογα με τον χρόνο που το όχημα του ήταν σε κυκλοφορία χωρίς ΚΤΕΟ.

Για τα ετήσια τέλη κατά την μεταβίβαση πιθανότατα κάνω λάθος. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας.

telegonos
15/02/2022, 17:33
Κ αυτό επίσης δεν ισχύει. Φίλος μου ενώ το ΚΤΕΟ του είχε λήξει έβαλε το όχημα του σε ακινησία και όταν έκανε άρση του επιβληθηκε πρόστιμο ανάλογα με τον χρόνο που το όχημα του ήταν σε κυκλοφορία χωρίς ΚΤΕΟ.

Το λάθος που έγραψα εγώ που είναι ακριβώς;

borgiriadis1
15/02/2022, 17:38
Μα δεν είναι εκπροθεσμο το ΚΤΕΟ όταν γίνει ακινησία.

telegonos
15/02/2022, 18:58
Μα δεν είναι εκπροθεσμο το ΚΤΕΟ όταν γίνει ακινησία.

Σε τι απαντάει αυτό, και που είναι το λάθος σε ότι έγραψα;

borgiriadis1
15/02/2022, 19:24
Σε τι απαντάει αυτό, και που είναι το λάθος σε ότι έγραψα;

Απαντάει στο ότι δεν θα βεβαιωθεί πρόστιμο όταν θα γίνει άρση της ακινησίας εφόσον όταν θα τεθεί σε ακινησία δεν θα είναι εκπροθεσμο το ΚΤΕΟ. Εκτός αν εσύ ξέρεις κτ άλλο που δεν γράφεις.

lospsi
15/02/2022, 21:17
Για την ιστορία, ρώτησα σε διεκπεραιωτή και μου είπε ότι γίνεται η μεταβίβαση χωρίς το ΚΤΕΟ.
Ουσιαστικά, κάνεις άρση ακινησίας στην εφορία, παίρνεις νέες πινακίδες, τις ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ και βγάζεις άδεια χωρίς υποχρέωση ΚΤΕΟ λόγω αδυναμίας κίνησης (ή κάπως έτσι). Τέλη πληρώνονται κανονικά, όταν τελικά η μοτοσικλέτα μπορεί να κινηθεί, περνάει ΚΤΕΟ, δίνεις την παλιά άδεια και βγάζεις καινούργια.

telegonos
15/02/2022, 23:08
Απαντάει στο ότι δεν θα βεβαιωθεί πρόστιμο όταν θα γίνει άρση της ακινησίας εφόσον όταν θα τεθεί σε ακινησία δεν θα είναι εκπροθεσμο το ΚΤΕΟ. Εκτός αν εσύ ξέρεις κτ άλλο που δεν γράφεις.

Δεν γράφω πουθενά τέτοιο πράγμα εγώ.

Τέσπα