PDA

View Full Version : Street Triple - Εξάτμιση - Απορείες.



lostregr
22/10/2021, 15:56
Κάτοχος πρωην σίβερ και με το σκορτσάρισμα στα χαμηλα το έδωσα μιας και δεν παλευότανε στη πορεία.
Ιδίως ο ασχημος θόρυβος απο τις εξατμίσεις και ας αλλαξα ζουαν και τετοια παλι δεν παλευοτανε. αν και ωραιο μηχανάκι για τα λευτα του. σφιχτο με ασφάλεια στα στροφαρίσματα.


Έχω πλέον ένα Street Tripple 675 του 10 με μια μονή SC project.

Καμιά φορα το βλέπω να κανει κατι περίεργα στα χαμηλά (λες και μπουκωνει) η κ
άποιες αλλες φορές να μυρίζει βενζίνίλα εντονα (ποιο σπάνιο).

Έχω μια εντυπωση ότι πήγαινε καλυτερα με τις διπλες τις εργοστασιακες εξατμίσεις στα χαμηλά.

Επίσης το μηχανάκι στα 10-20 ταχυτητα ειναι νεκρό λες και θα σβήσει. ειναι λογικο για τόσα αλογα μηχανη; αυτο θελει να πετάξει και υποφερει σε αυτές τις
ταχύτητες. με τα 30-40 ειναι σπίθα και παει τέλεια.


Πιστευεται οτι πρέπει να παω και εγω για καυνσαληση και συγωρονισμο;
Χρείαζεται μηπως εκ νέου προγραμμα;
Ένα ελευθερο φίλτρο θα επωφελουσε τη κατάσταση;

Αν ναι εχετε να πρωτεινεται καπου;


Ευχαριστώ για το χρονο σας,
οι απορίες από έναν ασχετό με μηχανικά.

Δημήτρης.

basilis_k6
22/10/2021, 16:00
τελικο η ολοσωμη? εχεις πανω εγκεφαλο?

lostregr
22/10/2021, 16:13
τελικό, όχι δεν εχω και δεν ξερω τι ειναι!

S1 Muffler
https://shop.sc-project.com/en-IT/1011_K25A-T41T-S1-Muffler.htm

ενταξει φοβερός ηχός. με φοβερα αρρωστα κροταλισματα συνεχομενα
αλλα δεν ξερω αν πρέπει να κοιτάξω κατι αλλο μετά απο αυτη τη παρέμβαση.

basilis_k6
22/10/2021, 16:31
τελικό, όχι δεν εχω και δεν ξερω τι ειναι!

S1 Muffler
https://shop.sc-project.com/en-IT/1011_K25A-T41T-S1-Muffler.htm

ενταξει φοβερός ηχός. με φοβερα αρρωστα κροταλισματα συνεχομενα
αλλα δεν ξερω αν πρέπει να κοιτάξω κατι αλλο μετά απο αυτη τη παρέμβαση.

ειναι πολύ ελεύθερο λογικα. αν βαλεις και φιλτρο θα χρειαστεις προγραμμα. αν ο μαμα εγκεφαλος δεχετε τετοια ρυθμιση (νομιζω πως οχι) θα πρεπει να το πας για διορθωση. αν οχι, είτε βαζεις παράλληλο εγκεφαλο (pc η κατι παρομοιο) και φιλτρο είτε δεν κανεις τιποτα και ζεις με αυτο.

lostregr
22/10/2021, 16:46
ειναι πολύ ελεύθερο λογικα. αν βαλεις και φιλτρο θα χρειαστεις προγραμμα. αν ο μαμα εγκεφαλος δεχετε τετοια ρυθμιση (νομιζω πως οχι) θα πρεπει να το πας για διορθωση. αν οχι, είτε βαζεις παράλληλο εγκεφαλο (pc η κατι παρομοιο) και φιλτρο είτε δεν κανεις τιποτα και ζεις με αυτο.

τι πρωτεινεις να κάνω;
θα πηγαιξνει καλυτερα στα χαμηλα;

basilis_k6
22/10/2021, 17:27
τι πρωτεινεις να κάνω;
θα πηγαιξνει καλυτερα στα χαμηλα;

δεν ξερω ακριβως τι ξυλωσες για να την βαλεις. η μαμα ειχε πεταλουδα? λαμδα? τιποτα απο τα δυο?

lostregr
22/10/2021, 17:56
δεν ξερω ακριβως τι ξυλωσες για να την βαλεις. η μαμα ειχε πεταλουδα? λαμδα? τιποτα απο τα δυο?

το λάμδα με ετπτ δεν ξυλώθηκε, τωρα η πεταλουδα ποια εννωεις εχεικς καμικα εικόνα;

panos_zip
22/10/2021, 21:57
Οπως σου ειπε και ο βασιλης, η εξάτμιση είναι πολύ πιο ελεύθερη από τις εργοστασιακές και θα χρειαστει πρόγραμμα.

Ο εγκεφαλος ειναι ανοιχτός και προγραμματίζεται κανονικότατα από τους περισσότερους στο χώρο.
Το κοστος παίζει 250-300 ευρω περιπου στην αθηνα.

Επίσης μπορεις να πας σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα και να σου περασουν το πρόγραμμα της τραιουμφ για την 3 σε 1 arrow που ειναι δωρεάν.

Προφανως με τον προγραμματισμό το μηχανακι θα ειναι πολυ καλυτερο από το να βαλεις έναν χάρτη κονσέρβα
Αλλά ακομα και ετσι θα ειναι ασφαλές για τον κινητήρα με σημαντικη διαφορα στο κόστος.

basilis_k6
22/10/2021, 22:12
Οπως σου ειπε και ο βασιλης, η εξάτμιση είναι πολύ πιο ελεύθερη από τις εργοστασιακές και θα χρειαστει πρόγραμμα.

Ο εγκεφαλος ειναι ανοιχτός και προγραμματίζεται κανονικότατα από τους περισσότερους στο χώρο.
Το κοστος παίζει 250-300 ευρω περιπου στην αθηνα.

Επίσης μπορεις να πας σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα και να σου περασουν το πρόγραμμα της τραιουμφ για την 3 σε 1 arrow που ειναι δωρεάν.

Προφανως με τον προγραμματισμό το μηχανακι θα ειναι πολυ καλυτερο από το να βαλεις έναν χάρτη κονσέρβα
Αλλά ακομα και ετσι θα ειναι ασφαλές για τον κινητήρα με σημαντικη διαφορα στο κόστος.

δεν ηξερα οτι ειναι ανοιχτος. αυτο ισχυει για ολα τα μοντελα 675?

panos_zip
23/10/2021, 09:37
Ισχύει για όλα τα τραιουμφ σχεδον.
Προγραμματιζονται κανονικά χωρίς power commander κλπ.

Κραταω μια επιφυλαξη μονο για τα καινουρια με τα ηλεκτρογκαζα γιατι δεν εχω ασχοληθει.

lostregr
23/10/2021, 12:44
Οπως σου ειπε και ο βασιλης, η εξάτμιση είναι πολύ πιο ελεύθερη από τις εργοστασιακές και θα χρειαστει πρόγραμμα.

Ο εγκεφαλος ειναι ανοιχτός και προγραμματίζεται κανονικότατα από τους περισσότερους στο χώρο.
Το κοστος παίζει 250-300 ευρω περιπου στην αθηνα.

Επίσης μπορεις να πας σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα και να σου περασουν το πρόγραμμα της τραιουμφ για την 3 σε 1 arrow που ειναι δωρεάν.

Προφανως με τον προγραμματισμό το μηχανακι θα ειναι πολυ καλυτερο από το να βαλεις έναν χάρτη κονσέρβα
Αλλά ακομα και ετσι θα ειναι ασφαλές για τον κινητήρα με σημαντικη διαφορα στο κόστος.

ευχαριστώ πολύ.
Πιστεύεις να πρέπει να βάλω και ένα φίλτρο; δεν με ενδιαφέρουν η αποδώσεις αλλά η καλή λειτουργεια της μηχανής.

Επίσης έχετε να πρωτείνεται κάποιον για χαρτογράφηση;

νεοσσός
23/10/2021, 12:48
ευχαριστώ πολύ.
Πιστεύεις να πρέπει να βάλω και ένα φίλτρο; δεν με ενδιαφέρουν η αποδώσεις αλλά η καλή λειτουργεια της μηχανής.
Αφού σε ενδιαφέρει η καλή λειτουργία και ανέφερες ζητήματα σε λειτουργία σε χαμηλές στροφές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα γυρίσεις όλα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

lostregr
23/10/2021, 13:08
Αφού σε ενδιαφέρει η καλή λειτουργία και ανέφερες ζητήματα σε λειτουργία σε χαμηλές στροφές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα γυρίσεις όλα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

ενταξει μια εξατμιση βάλαμε. όλα έρχονται στα μέτρα σου αν το θες. Φροντίζω για να εχω.

και sorry δεν μπορουσα σε μια τόσο όμορφα διαχρονικά μηχανή να εχω πίσω τους τενεκεδες θερμοσίφωνες και να χαλάνε το σύνολο.

doctor_john
23/10/2021, 13:29
Πρέπει να είσαι ήρεμος, οξυδερκής, καλοδιάθετος και με έντονα ένστικτα προσφοράς αλληλεγγύης .. με το νεοσσό :D

Mε τη μοτό θα πρέπει να δεις τι θέλει τώρα που άνοιξες περισσότερο την εξαγωγή για να δουλεύει σύμφωνα με τις προδιαγραφές
του κατασκευαστή. Ψιλιάζομαι ότι θα έχει και ρουτίνες που κλείνουν με ένα κλικ που σε ενδιαφέρει να κλείσουν.
Της arrow ακούγεται καλά για τώρα αλλά νομίζω υπολογίζουν και φίλτρο, θα σου πούν εκεί.

lostregr
23/10/2021, 16:18
Πρέπει να είσαι ήρεμος, οξυδερκής, καλοδιάθετος και με έντονα ένστικτα προσφοράς αλληλεγγύης .. με το νεοσσό :D

Mε τη μοτό θα πρέπει να δεις τι θέλει τώρα που άνοιξες περισσότερο την εξαγωγή για να δουλεύει σύμφωνα με τις προδιαγραφές
του κατασκευαστή. Ψιλιάζομαι ότι θα έχει και ρουτίνες που κλείνουν με ένα κλικ που σε ενδιαφέρει να κλείσουν.
Της arrow ακούγεται καλά για τώρα αλλά νομίζω υπολογίζουν και φίλτρο, θα σου πούν εκεί.

θα ρωτήσω και κόντη.... για το προγραμμα της arrow... ελπίζω να μου το περάσει δωρεαν, εχω να παω να κανω και ενα φλασάκι..
σίγουρα θα ειναι καλύτερα....

ψάχνω στο ιντερνετ αν χρειαζεται και φίλτρο αλλά νομιζω οχι....
αν εχει κάποιος κανα info...

katsar
23/10/2021, 17:14
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,να πας σε κάποιο συνεργείο με δυναμόμετρο(μπορεί να είναι και κάποιο της triumph) που ασχολείται με
τέτοιες ρυθμίσεις και σωστή ρύθμιση του μείγματος να σε καθοδηγήσουν.(καλοπροαίρετα πάντα).
Δεν γνωρίζω την μοτοσυκλέτα σου αλλά αν χρειαστεί να βάλεις PowerCommander ή κάτι αντίστοιχο ,βάλεις και ένα φίλτρο+τα μαστορικά θα χρειαστείς ένα σεβαστό ποσό.
Όταν λες ψόφιο χαμηλά, κλοτσάει ;Αλυσίδες και τα σχετικά είναι μαζεμένες ;

lostregr
23/10/2021, 17:22
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,να πας σε κάποιο συνεργείο με δυναμόμετρο(μπορεί να είναι και κάποιο της triumph) που ασχολείται με
τέτοιες ρυθμίσεις και σωστή ρύθμιση του μείγματος να σε καθοδηγήσουν.(καλοπροαίρετα πάντα).
Δεν γνωρίζω την μοτοσυκλέτα σου αλλά αν χρειαστεί να βάλεις PowerCommander ή κάτι αντίστοιχο ,βάλεις και ένα φίλτρο+τα μαστορικά θα χρειαστείς ένα σεβαστό ποσό.
Όταν λες ψόφιο χαμηλά, κλοτσάει ;Αλυσίδες και τα σχετικά είναι μαζεμένες ;

δεν πάει smooth στα 0-20 όσο στσα 30-40.
δεν ξερω ίσως λογικο; για τοσα κυβικα και αλογα μηχανης; και το σίβερ πεθαμενο στα 0-20

εχεις να πρωτεινεις κανα συνεργειο καλο με δυναμομετρο (οχι να μας φυγει και ολο το μισθωμα.)

lostregr
13/12/2021, 17:35
προς ενημέρωση πέρασα στον κυριο κοντη το πρόγραμμα που έδινε η triumph για μονη ποιο ανοιχτή εξάτιμιση της Arrow.
Εγώ εχω την SC1 project. μπορώ να πω ότι έκανε δουλεια στο 90% σταθερά πλέον σε μικρές ταχύτητες χωρις να αγκομαχάει. και φυσικα τα πολλα σκασίματα εχουν εξαλειφθεί. νομιζω καλο ειναι αυτο ε;

doctor_john
14/12/2021, 09:12
Καλό είναι αλλά μην στηρίζεσαι στα σκασίματα.
Μπορείς να έχεις σκασίματα λόγο του ότι από κάπου παίρνει λίγο αέρα η εξάτμιση.
Για να έχεις σκασίματα πιθανά έχεις πλούσιο μίγμα, κάτι που και το μοτέρ και εσύ και εγώ θέλουμε :D

Aπό την στιγμή που είδε μηχανικός τα μίγματα σου χαλάρωσε.

lostregr
19/07/2022, 13:21
πολλαπλασιαστές τελικά ηταν το θέμα μου. (αχ βαχ.)

αν και εφυγε η sc project γιατι κρεμαγε και ο ηχος ηταν δυσβασταχτος.
φόρεσα την ολόσωμη την Arrow 3-1 Low Boy της Triumph πολύ ποιο ανθρωπινα και με ποιο ωραιο γέμισμα (μεγαλύτεροι λαιμοί)

ποσο να δωσω για παλιοσιδερα και για καταλυητη τους λαιμους και τον καταλυτη να φυγουν στα μπαμ

kostaskk
19/07/2022, 23:08
πολλαπλασιαστές τελικά ηταν το θέμα μου. (αχ βαχ.)

αν και εφυγε η sc project γιατι κρεμαγε και ο ηχος ηταν δυσβασταχτος.
φόρεσα την ολόσωμη την Arrow 3-1 Low Boy της Triumph πολύ ποιο ανθρωπινα και με ποιο ωραιο γέμισμα (μεγαλύτεροι λαιμοί)

ποσο να δωσω για παλιοσιδερα και για καταλυητη τους λαιμους και τον καταλυτη να φυγουν στα μπαμ

Μπορεί να θέλω τους λαιμούς για να δοκιμάσω να βγάλω τον καταλύτη, για χρήση σε daytona 675, πιθανόν θα είναι ίδιοι οι λαιμοι

lostregr
20/07/2022, 10:41
Μπορεί να θέλω τους λαιμούς για να δοκιμάσω να βγάλω τον καταλύτη, για χρήση σε daytona 675, πιθανόν θα είναι ίδιοι οι λαιμοι

437055

telegonos
20/07/2022, 16:06
Μπορεί να θέλω τους λαιμούς για να δοκιμάσω να βγάλω τον καταλύτη, για χρήση σε daytona 675, πιθανόν θα είναι ίδιοι οι λαιμοι

Tο Daytona έχει σύστημα με βαλβίδα συντονισμού καυσαερίων, το Street Triple όχι. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να είναι ίδια τα εξαρτήματα αυτά, αφού στο δεύτερο απουσιάζει τελείως το όλο σύστημα.

lostregr
21/07/2022, 01:04
παντως ξυπνησε θηριο. το νιωθεις τοσο γεμάτο απο κατω σου...
που να αλλαχτουν και οι πολλαπλασιαστες να στρωσει τελείως στα χαμηλα...

το κανα βολτα σημερα μολις γυρησα και εχω ανατριχιασει

doctor_john
21/07/2022, 07:51
Είναι ωραίες οι Arrow. Τώρα όμως έχε το νού σου μήπως λειτουργεί λίγο πιο ζεστό, να το ξέρεις αν συμβαίνει.

υγ: διάβασα ξανά ότι έχεις το πρόγραμμα της Arrow. Δύσκολο να είναι φτωχά τα μίγματα και να ζεσταίνεται γι'αυτο.
Θεωρητικά θα πρέπει να λειτουργεί λίγο πιο άνετα από θέμα θερμοκρασίας, δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό τώρα που
σου αρέσει περισσότερο :)

Μήπως ξέρεις αν έχει ξεχωριστούς χάρτες για κάθε κύλινδρο;

lostregr
21/07/2022, 17:37
αυτο με τους πολλαπλασιαστες παντως βγαζει νοημα; δεν εχω ιδεα γι αυτο ρωταω να μαθω.
πως λειτουργουν και πως εξηγηται το προβλημα

lostregr
02/08/2022, 17:38
πως μπορει ο μαστορας να καταλαβει οτι ο πολλαπλησιαστης ειναι οκ;

doctor_john
02/08/2022, 19:09
https://www.dropbox.com/s/bi08smjxrf0yx38/675%202013%20TRIUMPH-ServiceManual-T3856909.pdf?dl=0

στην 10.54

lostregr
10/08/2022, 16:00
πάντως παιδια η κατασταση με την SC PROJECT ηταν τόσο χάλια... χωρις προγραμμα.
μετα βιας έπιανα 110 χιλιομετρα με γεμάτο τεπόζιτο στη πολή.

σήμερα ειμαι στα 158 χιλιομετρα με την Arrow και το εργοστασιακο προγραμμα και ακόμα δεν έχει ανάψει λαμπάκι.

τα καλυτερα χρηματα που εριξα στο μηχανάκι.