PDA

View Full Version : Ερώτηση για ασφαλιστές



idi
14/12/2005, 16:30
Ξερω οτι εχουμε αρκετους εδω μεσα

Λοιπον να γινω σαφής και σύντομος

Εχω δει πολλα ατυχήματα γυρω μου τελευταία και δεν εχω καμια εμπιστοσύνη στα δημόσια νοσοκομεία (να μη το συζητήσουμε αλλο ειναι το θεμα μου)

Σκέφτομαι να κανω μια επιπλεον (ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ) ιδιωτική ασφάλεια υγειας που θα περιλαμβάνει σε γενικες γραμμές:

Κάλυψη νοσοκομειακών εξόδων 100% σε νοσοκομείο και στη θέση που γουσταρω και επιλεγω μονος μου καθώς και τις αμοιβές γιατρών χειρουργών και αναισθησιολόγων, αποκλειστικής νοσοκόμας , απευθείας από την ασφαλιστική.

Και επείγουσα αερομεταφορά εαν χρεαστει

αυτα!

Τι να προσεξω, ποσο περιπου θα πληρωσω (στο περιπου... το ξερω οτι εξαρτάται απο πολλα πράγματα) και ποια πορτα να χτυπήσω (κοντομηναδες και ετσι? Ποιες θεωρούνται "'αξιοπιστες")

τανκς

ΥΓ
Αχρείαστη να’ναι!

Daemon
14/12/2005, 19:29
Μπωρο να σου πω για την Medisystem (Interamerican) που εχω και την ξερω. Για να εχεις καλυψη 100% παντου θα πληρωσεις αρκετα παραπανω. Στο απλο προγραμα της Medisystem θα πληρωσεις απο 0 εως 20% συμμετοχη αναλογα το νοσοκομειο που διαλεγεις, αν ειναι εντος η εκτος δικτυου της Interamerican. Απεριοριστες διαγνωστικες εξετασεις εντος δικτυου, 300.000? καλυψη εξοδων νοσηλειας ετησιως και εννοειτε τα αλλα που ειπες, αερομεταφορα (με τα λεφτα που τους πληρωνεις και διαστημοπλιο θα εχεις, υπηρχε περιπτωση που ναυλωσανε ιδιωτικο hoovercraft για να μεταφερουνε καποιον απο νησι επειδη ο καιρος δεν επετρεπε ελικοπτερο) ιατρος στο σπιτι αν κριθει αναγκαιο, καλυψη ατηχηματων.. Αυτο βγαινει περιπου στα 800? το χρονο, αλλα οπως ειπες, εξαρταται απο πολλα, ηλικια, κατασταση υγειας κτλ.
Απ'την αλλη, υπαρχει και προγραμμα (αυτο που εχω κ'εγω) που σε καλυπτει 100% παντου, σε οτι νοσοκομειο να πας, ιατρος στο σπιτι σε 24ωρη βαση, δωματιο μονοκλινο Lux η Suite (ερχονται και δυο ρωσιδες και σου κανουν μασαζ....)
απεριοριστα ολα, ιατρικες επισκεψεις, διαγνωστικες εξετασεις εκτος δικτυου μεχρι 880? ετησιως και αλλα πολλα, επιδοματα εργασιας, μια μινι ασφαλεια ζωης που βγαινει σε περιπτωση ατυχηματος περιπου στα 35.000? αν θυμαμαι καλα.. Αυτο ειναι περιπου στα 1200? ετησιως.
Και στα δυο εννοειτε οτι εχεις δωρεαν ετησιω πληρες check-up, ισχυουνε εσωτερικο και εξωτερικο.. και καποια αλλα πραγματακια. Αν θελεις θα τα πουμε και απο κοντα στο Δελεαρ την Δευτερα..
Για αλλες ασφαλιστικες δεν ξερω, υπαρχουνε πολλα καλα και πιο φτηνα (εγω ειμαι μαζοχας), αν εχει καποιος αλλος ειμαι σιγουρος οτι θα σου πει.

Ελπιζω να σε βοηθησε καθολου..:wave2:

Nik0s
14/12/2005, 20:35
Γιώργο μεγάλο το θέμα που άνοιξες....

Κι εγώ μαζί σου, εξού κι έχω κάνει ιδιωτική ασφάλιση στην Alpha Ασφαλιστική. Αυτά που θα σου έλεγα να προσέξεις σε γενικές γραμμές είναι:

1. Να μην σου βάλουν συνταξιοδοτικό μαζί... Ακριβαίνει το όλο πρόγραμμα χωρίς λόγο και το πιο πιθανό είναι να μην τα δεις ποτέ τα λεφτά.. Αν θέσεις μια σύνταξη του τύπου 1500-2000 ευρώ μετά τα 65 σου ας πούμε θα πληρώνεις τρελό ασφάλιστρο...

2. Να περιλαμβάνει αεροδιακομιδή. Για τους μοτοσυκλετιστές μπορεί να κάνει όλη τη διαφορά (χτύπα ξύλο).

3. Να κοιτάξεις τη διαφορά στην τιμή του προγράμματος με και χωρίς "απαλλαγή". Κι εξηγούμαι. Το δικό μου πακέτο είναι στα 500 ευρώ το χρόνο + 150 για να περιλαμβάνει και διαγνωστικές εξετάσεις, όπου μου δίνουν και 1 τσεκαπ το χρόνο δωρεάν.
Έχω βάλει όμως απαλλαγή τα 1500 ευρώ. Αυτό σημαίνει, πως αν νοσηλευτώ, τα πρώτα 1500 ευρώ θα τα πληρώσω από την τσέπη μου (πες μου μια νοσηλεία στις μέρες μας που στοιχίζει κάτω από 3000....).

Αν ήθελα να μην έχω απαλλαγή, και να πληρώνει η ασφάλεια με το καλημέρα σας, τότε το ασφάλιστρο πήγαινε στα 1500 από 650 το χρόνο !!! Είναι σαφές ότι δε συμφέρει - βάζεις 1500 στην άκρη που λέει ο λόγος και τα γλιτώνεις κάθε χρόνο.

Το σίγουρο πια με τις ασφάλεις είναι ΚΑΘΕ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!
Τα παλιά προγράμματα είναι καλύτερα και πολύς κόσμος τα κρατάει γιατί κάθε φορά οι όροι χειροτερεύουν.

Επίσης να ξέρεις οτι εφόσον δηλώσεις οτι οδηγείς μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού (που θα το δηλώσεις για να σε καλύπτει) θα υπάρχει ένα μικρό επασφάλιστρο.

Εγώ είχα δηλώσει οτί κάνω πυγμαχία και κι αυτό ακόμα επιβαρύνθηκα λίγο....

Θέλει ψάξιμο σίγουρα ....

:beer: :wave2:

Daemon
14/12/2005, 21:08
Και νομιζα οτι Interamerican ειναι ακριβη..:look:

Boxer
15/12/2005, 08:33
Εγω εχω ING αι μου καλυπτει τα παντα + τον διαβητη το οποιο ηταν πολυ σημαντικο για μενα. Το μονο που επρεπε να κανω ηταν να πληρωνω για μια πενταετια χωρις να καλυπτει τον διαβητη , και τωρα μου τα καλυπτει ολα.

720 € το χρονο (χωρις εξετασεις) Γ θεση σε ολα τα νοσοκομεια.Χωρις απαλλαγη.

DUKASII
15/12/2005, 08:43
6946053886 ..ΧΤΜΠΑΜΙΑΣ....


ΘΑ ΣΤΑ ΠΕΙ ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ...

ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ.


ΩΡΕς ..μετα τισ 12 γιατι ειναι σε αδειο το ρεμαλι και ξυπναει μεγαλες ωρες.



επισης να σου πω οτι το ΙΚΑ ...ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ..:mad:

idi
15/12/2005, 09:29
thanks μάγκες το ερευνω. Εξαλου την αποφαση μου θα την παρω μεσα στις γιορτές και μεχρι τοτε θα μαζέψω πολλες προσφορές να δω τι μου ταιριάζει

μολις εμαθα κατι που δεν ηξερα

οτι τα ασφαλιστρα εκπίπτουν του εισοδήματος στη φορολογική δηλωση πράγμα και ειναι καλο για όσους εχουν ξεπεράσει για λιγο το οριο του "αφορολόγητου" :D

Nik0s
15/12/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


μολις εμαθα κατι που δεν ηξερα

οτι τα ασφαλιστρα εκπίπτουν του εισοδήματος στη φορολογική δηλωση πράγμα και ειναι καλο για όσους εχουν ξεπεράσει για λιγο το οριο του "αφορολόγητου" :D


ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ !!! :smokin:

lygonis
15/12/2005, 11:03
Κοίτα δουλέυω στην Εγνατια Ασφαλιστηκή αλλά στην μηχανογραφιση δεν είμαι ασφαλιστής αλλά μπορώ να σου δώσω τηλ. ασφαλιστή να μιλήσεις διότι ένας τέτοιος άνθρωπος θα στα εξηγήσει καλύτερα.Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με ασφαλιστές απο όλες τις εταιρίες να συγκρίνεις και να διαλέξεις. Κάποιες ασφαλιστικές έχουν συμβάσεις με νοσοκομεία ιδιωτικά οπότε προτίμησε αυτές.Πληροφοριακά εμείς δεν έχουμε τέτοιο κλάδο ακόμα οπότε ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω συμφέρων να σε φέρω σε μας.