PDA

View Full Version : Καταδίωξη με ασχημη κατάληξη



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

sniper
26/10/2021, 15:46
Πάντως αν κάποιος διαβάσει την πρώτη σελίδα και την τελευταία θα μπερδευτεί με το που έχει καταλήξει αυτό το νήμα.

Ας πάρουμε αυτό της βουλής.

Τι άλλο να πεις γι αυτό; αναμένουμε εδε κσι ανακριτή.

basilis_k6
26/10/2021, 15:48
Daz αυτον που εδωσε εντολες στον ασυρματο τον ψαχνουν... Τον εχουν βρει δηλαδη και θα λογοδοτησει. Μαλλον θα παει σπιτακι του επειδη ειναι ανωτατος αξιωματικος. Αν οχι τωρα σε 2 μηνες στις Κρισεις.
Οπως ξαναγραψα... Τετοιες εντολες δεν δινονται και καλως πραξανε οι συναδελφοι.
Θα υπηρχε κάποιο νοημα σε αυτες τις εντολες αν πχ ειχαν συνδραμει 2-3 περιπολικα και η ΔΙΑΣ εμενε διακριτικα για συνδρομη.

Βρε συ μην μου λες αλλο για επιχειρησιακα. Το ειπαμε. Δεν σε ικανοποιει.

ΔΕΝ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΟΝ ΑΣΥΡΜΑΤΟ.

να το βαλω υπογραφη να το βλεπετε καποιοι?

ακραιο σεναριο αλλα παίζει να έχουν κάλυψη μέσα απο το κέντρο της ΕΛΑΣ και να ξέρουν οτι συγκεκριμένη μερα και ώρα ο "δικός" τους θα τραβήξει πίσω τα πληρώματα σε περίπτωση καταδίωξης? έχουμε φτάσει σε τέτοιο οργανωμένο εγκλημα?
ειναι τραγικό να δίνει εντολές το κέντρο για να σταματήσει η καταδίωκη σε μια εγκληματική ενέργεια που είναι σε εξέλιξη. μεσα στο αμαξι μπορεί να ειχαν καλασνικοφ, μπορεί να ήταν η νεα 17Ν, ο παλαιοκώστας, οποισδήποτε. τι σκατα εντολή ήταν αυτη?

CorpseAlive
26/10/2021, 16:02
Ας πάρουμε αυτό της βουλής.

Τι άλλο να πεις γι αυτό; αναμένουμε εδε κσι ανακριτή.

Please dont. Πραγματικά .

THEOD
26/10/2021, 16:29
ειχαν ΚΛΑΠΕΙ 17 (δεκαεπτα) hyundai accent 1300 απο περιοχη πειραιά κ κυριως απο ρεντη κ τα χρησιμοποιούσαν για εγκληματικες ενεργειες κ μετα τα πηγαιναν στο σχιστό κ τα εκαιγαν ,κ λογικα ηταν οι 3 ανωτερω επιβατες μπλεγμενοι κ του εδω accent σε παρομοιες κλοπες αν οχι κ στις 17 ...οποτε ειχε δοθει εντολη σε αστυνομικους να ελεγχουν αυτο το μοντελο στους δρομους αν συναντούσαν hyundai accent 1300 ...οπως εγινε κ εδω κ ειδαν κ το σπασμενο μικρο τζαμι στις πισω θεσεις οποτε μπαμ εκανε οτι ηταν κλεμμενο ..

Το διάβασα κι εγώ κι η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση... Τι στο διάολο ιδιαίτερο έχει το accent και το προτιμούν τόσο πολύ για "δουλειές" ? :confused:

Το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι ότι λόγω πολύ χαμηλής αξίας πλέον είναι εντελώς απίθανο κάποιο να είναι εφοδιασμένο με κανένα κρυφό gps που θα μπορούσε να τους κάνει καρφωτή ζημιά...

basilis_k6
26/10/2021, 16:36
Το διάβασα κι εγώ κι η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση... Τι στο διάολο ιδιαίτερο έχει το accent και το προτιμούν τόσο πολύ για "δουλειές" ? :confused:

κλεβεται ευκολα, δεν σπαει δεν χαλαει. επισης οι γυφτοι εχουν κολλημα με συγκεκριμένα οχηματα. datsun παλια, μερσεντες αργοτερα, σμαρτ, χιουνται...

g_m900
26/10/2021, 18:10
Σαφώς κι έχει. Δείχνει το μπάχαλο στις πληροφορίες που κυκλοφορούν.
Επίσης για σκέψου να ήταν κανένα 14χρονο, απο αυτά που τους μαθαίνουν να οδηγούν από τα 12. Αφού έριχναν στα τυφλά, και δεν είδαν τι και πως, θα το έτρωγαν και μετά θα μιλούσαμε για άλλες καταστάσεις.

Γιατί οι κατηγορούμενοι είναι κρατικοί λειτουργοί, σε διατεταγμένη υπηρεσία, τι ρωτάς;

Ακόμα δεν τους πάνε πουθενά.

Και νομικός;

Εγω πάλι που δεν έχω φάει χημικά σε πορείες (οκ, μία φορά αλλά δεν μετράει, δεξιό με έλεγαν όλοι εκεί) μπορώ να μιλήσω χωρίς κάποιο μίσος για το συγκεκριμένο;

Ή για τον οδηγό της Ντορας και τον τροχονόμο στην είσοδο της Βουλής, εκεί μιλάμε για κιλά επαγγελματισμού.

Μη το παίρνεις προσωπικά, διαβάζω τι γράφεις, δεν τα "χώνουμε" σε εσένα κάθε φορά που γίνεται κάτι λάθος από κάποιο συνάδελφό σου.

Φιλε τσουβαλιαζεις με μια αναγκη να εχεις της τελευταια λεξη. Στην χαριζω εφοσον πραγματικα δεν εχεις ιδεα.
Οπως εγραψα λαδι δεν παω να βγαλω κανεναν.
Τωρα για Ντορες και αλλα νομιζω εκραξα τον συναδελφο εκει για την σταση του. Απο κει και μετα τελος αυτο.
Σου απαντησε και ο CorpseAlive για εκει που με ειρωνευεσαι αν ειμαι νομικος. Γνωριζω κατι τετοια που ειναι ποινικη δικονομια. Τα εχω κανει σχολη και γενικα ενημερωνομαι. Ειναι της δουλειας μου.
Αν χρειαστω κατι για το στρατευμα θα σε ρωτησω.

thunder ace
26/10/2021, 18:32
ειχαν ΚΛΑΠΕΙ 17 (δεκαεπτα) hyundai accent 1300 απο περιοχη πειραιά κ κυριως απο ρεντη κ τα χρησιμοποιούσαν για εγκληματικες ενεργειες κ μετα τα πηγαιναν στο σχιστό κ τα εκαιγαν ,κ λογικα ηταν οι 3 ανωτερω επιβατες μπλεγμενοι κ του εδω accent σε παρομοιες κλοπες αν οχι κ στις 17 ...οποτε ειχε δοθει εντολη σε αστυνομικους να ελεγχουν αυτο το μοντελο στους δρομους αν συναντούσαν hyundai accent 1300 ...οπως εγινε κ εδω κ ειδαν κ το σπασμενο μικρο τζαμι στις πισω θεσεις οποτε μπαμ εκανε οτι ηταν κλεμμενο ...οι γυφτοι ειναι οι ΜΟΝΟΙ που κλεινουν δρομους γεφυρες κλπ πετροβολούν αυτοκινητα κ ΔΕΝ τους ακουμπαει με εντολη της πολιτικης ηγεσιας η αστυνομια η δικαιοσυνη κλπ ,οι υπολοιποι αστυνομικοι κ δικαιολογημενα απο εδω κ μπρος θα λενε στα παπάρια μου ,οπότε αποχή απο καταδιωξεις κ τετοια παρομοια περιστατικα ,απορια... ο κνιτης υπουργος προ-πο γιατι επικοινωνησε με τον πατερα του νεκρου γυφτου ??? λογικα για ψηφαλάκια...υποθετω

μαρτυριαρη

basilis_k6
26/10/2021, 20:00
στις ειδησεις ειπαν οτι ο Α100 που έδωσε εντολή να σταματήσουν την καταδίωξη ειναι ο διοικητης της άμεσης δράσης. wtf?

g_m900
26/10/2021, 20:28
στις ειδησεις ειπαν οτι ο Α100 που έδωσε εντολή να σταματήσουν την καταδίωξη ειναι ο διοικητης της άμεσης δράσης. wtf?
Ακριβως.
Μονο αυτος και ο Σημιτης που ειπε ευχαριστω κανανε κατι τετοιο στα χρονικα

basilis_k6
26/10/2021, 20:33
Ακριβως.
Μονο αυτος και ο Σημιτης που ειπε ευχαριστω κανανε κατι τετοιο στα χρονικα

https://www.protothema.gr/greece/article/1174597/perama-ena-agnosto-anthropokunigito-pou-odigise-stin-edoli-stamatiste-tin-katadioxi/

στο βιντεο λεει κάτι πολύ ενδιαφέρον. με την κακή εννοια...
μα viber?! ειναι δυνατον?

doctoras
26/10/2021, 20:48
https://www.protothema.gr/greece/article/1174597/perama-ena-agnosto-anthropokunigito-pou-odigise-stin-edoli-stamatiste-tin-katadioxi/

στο βιντεο λεει κάτι πολύ ενδιαφέρον. με την κακή εννοια...
μα viber?! ειναι δυνατον?

https://youtu.be/Vm2oyynssEQ

kostaskk
26/10/2021, 20:51
Γύφτοι και μπάτσοι λέγονται έτσι για συγκεκριμένους λόγους και χαρακτηριστικά τις πλειοψηφίας τους και συμπεριφορες. Τα οποία αφειλονται στους ανθρώπους αλλά και στο μπουρδέλο κράτος και πολιτικό σύστημα.

Προσωπικά προτιμώ τους γύφτους γιατί από αυτούς έχω χάσει μόνο 5-10 ευρώ βενζίνη, ένω από μπάτσους χιλιάρικα,ταλαιπορεια, κίνδυνο,και κακη-ειρωνικη-τυπου
'μαγκια' και είμαι ανώτερος και ποιο άντρας,μάγκας από σένα συμπεριφορά (η οποία συνιθος πάει στο εντελος αντίθετο όταν βρεις στοιχεία,όπως που μένει,τι αυτοκίνητο έχει,ποια η οικογένεια του) η αν έχεις γνωστό σε κάποια θέση που μπορεί να τον επηρεασει.

Οι εποχές του ΠΑΣΟΚ αλλά και αλλες έχτισαν την Κυρια εκλογική μάζα που αποτελείται από λαμογιογεροντια συνταξιούχους από τα 40,που μόνο κλέβουν το κράτος και ψηφίζουν ανάλογα σαν να υποστηρίζουν ποδοσφαιρική ομάδα,. Συνιθος απασχολούν Αλβανούς να σκάψουν τον τοίχο του σπιτιού για να βάλουν μαγνήτη στο ρολόι τις ΔΕΗ του αυθερετου τους.
Αλλά στο καφενείο θα κάνουν ρατσιστικά σχόλια για Αλβανούς και θα το παιξουν ωνασιδες.

Θιτσες γιαγιάδες με απεριόριστη ιδέα για τον εαυτό τους, διορισμένες διευθύντριες με απολυτήριο δημοτικού επί ΠΑΣΟΚ, και πληρωμενο διπλωμα οδηγισης,χωρίς καμία επαφή με το δρόμο αλλά και τη ζωή,κοινωνία αλλά πάντα η ανωτεριλα σαν συμπεριφορά,. Συνιθος ασχολούνται με το να αγοράζουν πανάκριβα έπιπλα για να κάνουν φιγούρα στις άλλες θιτσες με τα λευτα που πήραν από το κράτος ξυνοντας το τετειο τους.

Οι υπόλοιποι είναι δημόσιοι υπάλληλοι που διόρισαν διάφορα κόμματα για ψηφους. Και πληρωνονται πολύ καλά για να τα ξύνουν και κανένας δεν μπορεί και θελει να τους διωξει,και θα ψηφίζουν για πάντα το κόμμα που τους διόρισε.

Με αυτό το εκλογικό σώμα και τις πολιτικές επιλογές τους,το νοητικό επιπεδο και την νοοτροπία ψήφισε με να σε διορίζω η δώσω επίδομα η Ελλάδα δεν θα πάει πουθενά, η παρακμή θα αυξάνεται για πάντα.

Όταν θα πεθανουν οι συνταξιούχοι τις ΠΑΣΟΚ εποχής και αν μειωθεί το δημόσιο (άτομα) σε νορμάλ επίπεδα η Ελλάδα θα αποτελείτε από ανώμαλους πουστογερους,λαμόγια και
εγωπαθης,αυταρεσκες, ψυχολογικά για δέσιμο γριές και μετανάστες. Στους οποίους μάλλον θα υπάρχει συνεχή ροή. Οι καλοί και χρήσιμοι θα φεύγουν έξω, και τα κακα παιδιά θα μένουν εδώ,. Θα έρχονται καινούριοι μετανάστες για να αναπληρώσουν αυτούς που φύγανε και το δημογραφικό.

μέσα σε ένα κλήμα απέραντης παρακμής. Ο πληθυσμός θα μειώνεται και η εξαθλίωση θα αυξάνεται,. Οι συντάξεις των τορινων νέων θα πάνε στα 100-200 ευρώ και πολλά λέω. ενώ ένας εργαζόμενος θα πρέπει να ταισει με εισφορές 4-5 άτομα(συνταξιούχους,βισματα Δ.Υ, επιδόματα)+το χρέος. ενώ η φορολογία συνεχούς θα αυξάνεται,.
Πιθανή είναι και χρεοκοπία στο μέλλον.

Όποιοσδηποτε νέος,χρήσιμος,με επαγγελματική αξία,η αξιόλογος άνθρωπος,η εστω έξυπνος και μη βισμα θα φεύγει για άλλες χώρες. Οι Ελλάδα θα έχει γέρους,μετανάστες και ίσως τουρίστες

Η κατάσταση θα αλλάξει η με πολιτικό σύστημα και διακυβέρνηση τύπου Ερντογάν η καμιά άναρχο επανάσταση.

Πράγματα που δύσκολα θα γίνουν οπότε....

Δεν φταίνε ούτε οι γύφτοι,ούτε οι μπάτσοι. Αλλο πράμα φταίει. Αν υπήρχε κράτος ο γύφτος δεν θα έκλεβε και θα σταματούσε στο μπλόκο και ο αστυνομικόι δεν θα πυροβολούσαν

stefanos
26/10/2021, 21:07
Ακριβως.
Μονο αυτος και ο Σημιτης που ειπε ευχαριστω κανανε κατι τετοιο στα χρονικα

Δεν είναι δηλαδή στανταράκι τακτική που κατά λάθος διέρρευσε...?:rolleyes:
Γιατί εάν το σκεφτείς είναι εξωφρενικό, ξεφτίλα κλπ

Tallyban
26/10/2021, 21:22
Για να μιλάμε με γεγονότα:
1.Εκπροσωπος(πληρώνεται από φόρους,έχω δικαίωμα να σχολιάζω,όνομα από κάπα,δε θυμάμαι ακριβως) της ελληνικής αστυνομίας (πρώην χωροφυλακής),τέλη δεκαετίας 00 δήλωση μεσημέρι σε βοθροραδιοσταθμο,βοθροεκπομπη του παρτασαλτε: ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ!!!

g_m900
26/10/2021, 21:24
Δεν είναι δηλαδή στανταράκι τακτική που κατά λάθος διέρρευσε...?:rolleyes:
Γιατί εάν το σκεφτείς είναι εξωφρενικό, ξεφτίλα κλπ

Οχι βρε παιδια αυτο λεω.
Οτι εδωσε ο Α100 αυτη την εντολη η οποια αν εβγαινε αργοτερα προς τα εξω (αντιπολίτευση υπαρχει παντου) τοτε θα πηγαιναν κατηγορουμενοι οι συναδελφοι για πλημμελη εκτελεση.

Tallyban
26/10/2021, 21:27
2.Μπηκαν οι Γερμανοί το 40,την αλλη μέρα,δικαστές,μπάτσοι,παπαγαλάκια , συμβολαιογράφοι (βαστα Ρόμελ!!),ήταν στις δουλίτσες τους...

stefanos
26/10/2021, 21:30
Για να μιλάμε με γεγονότα:
1.Εκπροσωπος(πληρώνεται από φόρους,έχω δικαίωμα να σχολιάζω,όνομα από κάπα,δε θυμάμαι ακριβως) της ελληνικής αστυνομίας (πρώην χωροφυλακής),τέλη δεκαετίας 00 δήλωση μεσημέρι σε βοθροραδιοσταθμο,βοθροεκπομπη του παρτασαλτε: ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ!!!

Δηλαδή την αστυνομία πώς την φαντάζεσαι στην "πρόληψη"
Γιατί για πρόληψη του εγκλήματος μπορώ να σκεφτώ :
Παρακολούθηση τηλεφώνων προληπτικές συλλήψεις και ανακρίσεις ξυλοδαρμούς υπόπτων
και παρόμοια ωραία.

toyar
26/10/2021, 21:35
Το διάβασα κι εγώ κι η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση... Τι στο διάολο ιδιαίτερο έχει το accent και το προτιμούν τόσο πολύ για "δουλειές" ? :confused:

Το μόνο που μου πάει στο μυαλό είναι ότι λόγω πολύ χαμηλής αξίας πλέον είναι εντελώς απίθανο κάποιο να είναι εφοδιασμένο με κανένα κρυφό gps που θα μπορούσε να τους κάνει καρφωτή ζημιά...

δεν εχει immobiliser......
ενωνεις καλωδια και φευγεις..........
αν εχεις κανει και πρακτικη σε ιδια στον καταυλισμο με την ησυχια σου.....

stefanos
26/10/2021, 21:39
δεν εχει immobiliser......
ενωνεις καλωδια και φευγεις..........
αν εχεις κανει και πρακτικη σε ιδια στον καταυλισμο με την ησυχια σου.....

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά ξέρω και ένα που με το πρώτο μοτέρ έβγαλε 500κ.Τ.ώρα με το δεύτερο είναι στα 680

toyar
26/10/2021, 21:44
ειναι σκυλια μαυρα
old school japan κι ας ειναι κορεατικα
κουβαδες αλλα απεθαντα

Bowleno
26/10/2021, 21:51
δεν εχει immobiliser......
ενωνεις καλωδια και φευγεις..........
αν εχεις κανει και πρακτικη σε ιδια στον καταυλισμο με την ησυχια σου.....

Το δικό μου 2001 μοντέλο, πάντως, έχει....

g_m900
26/10/2021, 21:54
ειναι σκυλια μαυρα
old school japan κι ας ειναι κορεατικα
κουβαδες αλλα απεθαντα

Οντως.
Νομιζω Mitsubishi μοτερ φοραει.
Αυτα τα Accent και το Mk2 ρου ιδιου μοντελου τα κλεβουν οι γυφτοι και μετα μπαινουν σε μαγαζια σπαζοντας βιτρινες με αυτα η μπουκαρουν σε ΑΤΜ.
Στο πρακτορειο ΟΠΑΠ ξαδέλφου μου με ένα Mk2 μπηκανε. Το παρατησαν και ειχαν ηδη κλεψει απο το ιδιο στενο ενα Toyota Carina 2 για την διαφυγη τους. Τους συνελαβαν απο τις κάμερες του πρακτορειου και ειναι φυλακη.

billyka
26/10/2021, 22:00
Υποθετικο σεναριο..Μου κλεβουν το αμαξι,περνω τηλ την αστυνομια.Γιατι την περνω?Για να μου βρουν το αμαξι,σωστα?Γιατι εχει καποια αξια για μενα.Και επισης για να μην βρεθω κατηγορουμενος πχ για ληστεια γτ το οχημα με τις ταδε πινακιδες που ηταν στην ληστεια ανηκει σε μενα.Αλλιως δεν θα την επερνα τηλ.Βρισκουν το αμαξι,να το οδηγανε οι κλεφτες.Γινεται καταδιωξη κτλ.. σκοτωνουν τους κλεφτες και το αμαξι μου το κανουν σουρωτηρι..Εξαρχης καλεσα την αστυνομια για να βρει το οχημα μου το οποιο εχει καποια αξια για μενα,οχι για να τιμωρηθουν οι κλεφτες,ποσο μαλλον να σκοτωθουν.Το αμαξι μου παραλληλα εχει γινει σουρωτηρι..Δεν ξερω αλλα καπου κατι δεν γινεται σωστα..Αντιμετωπιζουμε μια κλοπη-ουτε καν ληστεια,οπου ληστεια=κλοπη με ασκηση βιας,απειλη κατα της ζωης,ξυλοδαρμο κτλ- με φονο..

stefanos
26/10/2021, 22:16
Υποθετικο σεναριο..Μου κλεβουν το αμαξι,περνω τηλ την αστυνομια.Γιατι την περνω?Για να μου βρουν το αμαξι,σωστα?Γιατι εχει καποια αξια για μενα.Και επισης για να μην βρεθω κατηγορουμενος πχ για ληστεια γτ το οχημα με τις ταδε πινακιδες που ηταν στην ληστεια ανηκει σε μενα.Αλλιως δεν θα την επερνα τηλ.Βρισκουν το αμαξι,να το οδηγανε οι κλεφτες.Γινεται καταδιωξη κτλ.. σκοτωνουν τους κλεφτες και το αμαξι μου το κανουν σουρωτηρι..Εξαρχης καλεσα την αστυνομια για να βρει το οχημα μου το οποιο εχει καποια αξια για μενα,οχι για να τιμωρηθουν οι κλεφτες,ποσο μαλλον να σκοτωθουν.Το αμαξι μου παραλληλα εχει γινει σουρωτηρι..Δεν ξερω αλλα καπου κατι δεν γινεται σωστα..Αντιμετωπιζουμε μια κλοπη-ουτε καν ληστεια,οπου ληστεια=κλοπη με ασκηση βιας,απειλη κατα της ζωης,ξυλοδαρμο κτλ- με φονο..

Γι αυτό αν ξέρανε ότι είναι απλά κλοπή δεν θα κυνήγαγαν κλπ.

νεοσσός
26/10/2021, 22:19
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά ξέρω και ένα που με το πρώτο μοτέρ έβγαλε 500κ.Τ.ώρα με το δεύτερο είναι στα 680
Μη σε ακούσει ο Βασίλης και το πάρει για τα γεράματα, για να πηγαίνει στα βουνά στα μελίσσια. :p

CorpseAlive
26/10/2021, 22:23
Υποθετικο σεναριο..Μου κλεβουν το αμαξι,περνω τηλ την αστυνομια.Γιατι την περνω?Για να μου βρουν το αμαξι,σωστα?Γιατι εχει καποια αξια για μενα.Και επισης για να μην βρεθω κατηγορουμενος πχ για ληστεια γτ το οχημα με τις ταδε πινακιδες που ηταν στην ληστεια ανηκει σε μενα.Αλλιως δεν θα την επερνα τηλ.Βρισκουν το αμαξι,να το οδηγανε οι κλεφτες.Γινεται καταδιωξη κτλ.. σκοτωνουν τους κλεφτες και το αμαξι μου το κανουν σουρωτηρι..Εξαρχης καλεσα την αστυνομια για να βρει το οχημα μου το οποιο εχει καποια αξια για μενα,οχι για να τιμωρηθουν οι κλεφτες,ποσο μαλλον να σκοτωθουν.Το αμαξι μου παραλληλα εχει γινει σουρωτηρι..Δεν ξερω αλλα καπου κατι δεν γινεται σωστα..Αντιμετωπιζουμε μια κλοπη-ουτε καν ληστεια,οπου ληστεια=κλοπη με ασκηση βιας,απειλη κατα της ζωης,ξυλοδαρμο κτλ- με φονο..

Βασικά δεν είναι έτσι.
Την αστυνομία την καλείς για να προστατεύσει το έννομο αγαθό της περιουσίας σου που πρόσβαλαν με την έκνομη πράξη της κλοπής ενώ παράλληλα ζητάς την παραδειγματική τιμωρία του θύτη.
Η αστυνομία τους συλλαμβάνει για την κλοπή και ο νόμος δια του δικαστηρίου τους κολάζει τόσο για να τους σωφρονίσει όσο και για να παραδειγματίσει την υπόλοιπη κοινωνία θεσμοθετώντας τα όρια ενεργειών των μετόχων σε μια κοινωνία.
Τώρα , εσύ δεν έχεις δικαίωμα να πεις βρείτε το αμάξι μου αφήστε τους κλέφτες ελεύθερους. Η ποινική δίωξη είναι αναγκαστικό δίκαιο και η εξουσία αυτής ασκείται από το κράτος αποκλειστικά . (εύκολο παράδειγμα κοινωνικού συμβολαίου) .
Στην προκειμένη όλα θα βαίναν καλώς αν οι κλέφτες μένανε στην αρχική πράξη της κλοπής.
Ωστόσο ποινικά μετά την κλοπή αυτοί φέρονται πως έχουν διαπράξει σωρεία άλλων αξιόποινων πράξεων όπως απόπειρα βαριάς σωματικής βλάβης-απόπειρα θανατηφόρας σωματικής βλάβης , διατάραξη δημοσίας τάξεως, τον μισό Κ.Ο.Κ. , κλπ κλπ.
Επομένως η αντίδραση σε αυτά δεν είναι όμοια με την αντίδραση απέναντι σε κοινούς κλέφτες.
Ξαναλέω εδώ κάπου ότι προφανώς δεν είμαι υπέρ ή κατά με το όλο σκηνικό.

daz
26/10/2021, 22:50
Ο κούγιας είπε οτι έπεσαν τόσες σφαίρες γιατί τα όπλα έριχναν κατα ριπάς. :lol:

Θα διαβάσουμε πολλά τέτοια! Sniper άκουσες καμιά ρε συ?

nikosmec
27/10/2021, 07:25
Πάντως στην Καβάλας το accent είχε και περιπολικό που το ακολουθούσε μαζί με τους ΔΙΑΣ μιας και με προσπέρασε, τώρα πως κατάφεραν οι ΔΙΑΣ να βρεθούν μόνοι τους υποτίθεται και να κινδυνέψουν γαζώνοντάς το και εκτελώντας στην κυριολεξία τον συνοδηγό μόνο οι ίδιοι το ξέρουν.

Αυτοί που ορκίζονταν την πρώτη μέρα πως καλά έπραξαν οι ΔΙΑΣ με βάση τις πληροφορίες που έδινε η αστυνομία θέλω να δω πως εξηγούν πως όσο περνάνε οι μέρες πολλές από τις πληροφορίες διαψεύδονται.

https://www.news247.gr/koinonia/perama-oi-odigies-stin-omada-dias-ichitiko-ntokoymento.9402471.html
https://thepressproject.gr/perama-ichitiko-ntokoumento-apokalyptei-pos-oi-astynomikoi-gnorizan-pos-sto-ochima-itan-roma/

Επίσης για όσους κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν για τον νομικό μας πολιτισμό η αξία της ζωής θεωρείται ανώτερη από την αξία της περιουσίας και αυτό είναι κατάκτηση. Όταν υπάρχει ένας νεκρός άοπλος από πυρά μετά από κλοπή το να μπαίνει το ερώτημα, τι θέλετε να κάνει η αστυνομία να πετάει λουλούδια ή να μην κυνηγάει κανέναν, ΕΙΔΙΚΑ από ανθρώπους που υποτίθεται πως είναι επιφορτισμένοι και πληρώνονται από εμάς για να προστατεύουν αυτό τον νομικό πολιτισμό, είναι αισχρότητα του χειρίστου είδους.

Ναι εγώ αν δω κάποιον να μου κλέβει την μηχανή μπορεί να ευχηθώ χίλιες κατάρες ή να προσπαθήσω να το σταματήσω με απρόβλεπτες συνέπειες, η διαφορά όμως είναι πως δεν πληρώνομαι από την κοινωνία με σκοπό να εφαρμόζω τους νόμους ούτε έχω άδεια να κυκλοφορώ με όπλο. Αυτός που διάλεξε να κάνει αυτή τη δουλειά και να πληρώνεται από τα χρήματα όλων μας ( η δουλειά του αστυνομικού δεν παράγει κάποιου είδους αξία) οφείλει να λειτουργεί με τους κανόνες που διέπουν την εργασία του και όχι με τα σκατά που έχει στο κεφάλι του.

Το γεγονός πως εξαρχής η δικαιολόγηση της στάσης της αστυνομίας ξεκίνησε με ψέματα δηλώνει πως και οι ίδιοι ξέρουν πως δεν τήρησαν τον νόμο και πάνε να το καλύψουν. Κανένας εμβολισμός με κίνδυνο ζωής που να δικαιολογεί χρήση όπλου, κανένας τραυματίας αστυνομικός, ο νεκρός δεν είναι ο οδηγός αλλά ο συνοδηγός άρα πάει περίπατο η ιστορία πως πήγαν να ακινητοποιήσουν το όχημα. Το σεσημασμένος κακοποιός έγινε κατηγορία στα 15 του για κλοπή μοτοποδηλάτου κλπ ψέματα που έχουν βγει τις τελευταίες μέρες.

Για όσους εύχονται θανατική ποινή για κλοπή πραγματικά δεν ξέρω τι να τους πω εκτός από το καλή τύχη στον μεσαίωνα.....

Dr.Monty
27/10/2021, 07:37
Αυτό πως θα μπορούσα να το απαντήσω με σιγουριά?
Πάντως σίγουρα δεν τον πληρώνει το δημόσιο.
Τώρα αν έχουν τσοντάρει οι συνδικαλιστές τους τίποτα ή το κάνει ο ίδιος για να είναι στην δημοσιότητα δεν έχω απολύτως καμία ιδέα.

Αυτη την απορία ειχα και εγω για την τύπισσα που εριξε βιτριόλι στην Ιωάννα. Που βρήκε τα λεφτα για Κεχαγιόγλου

doctoras
27/10/2021, 08:31
Επιπροσθέτως με τον nickosmec, οπως βγήκε χθες, σκοτώσανε τον 18χρονο επιβάτη στο πισω κάθισμα και οχι τον οδηγο του κλεμμένου οχήματος
Ο οδηγός ειναι15χρονος

CorpseAlive
27/10/2021, 08:35
Αυτη την απορία ειχα και εγω για την τύπισσα που εριξε βιτριόλι στην Ιωάννα. Που βρήκε τα λεφτα για Κεχαγιόγλου

Σπίτια, αμάξια , οικόπεδα, τα πουλάνε για να σώσουν τον κώλο τους συνήθως.

CorpseAlive
27/10/2021, 08:50
Πάντως στην Καβάλας το accent είχε και περιπολικό που το ακολουθούσε μαζί με τους ΔΙΑΣ μιας και με προσπέρασε, τώρα πως κατάφεραν οι ΔΙΑΣ να βρεθούν μόνοι τους υποτίθεται και να κινδυνέψουν γαζώνοντάς το και εκτελώντας στην κυριολεξία τον συνοδηγό μόνο οι ίδιοι το ξέρουν.

Αυτοί που ορκίζονταν την πρώτη μέρα πως καλά έπραξαν οι ΔΙΑΣ με βάση τις πληροφορίες που έδινε η αστυνομία θέλω να δω πως εξηγούν πως όσο περνάνε οι μέρες πολλές από τις πληροφορίες διαψεύδονται.

https://www.news247.gr/koinonia/perama-oi-odigies-stin-omada-dias-ichitiko-ntokoymento.9402471.html
https://thepressproject.gr/perama-ichitiko-ntokoumento-apokalyptei-pos-oi-astynomikoi-gnorizan-pos-sto-ochima-itan-roma/

Επίσης για όσους κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν για τον νομικό μας πολιτισμό η αξία της ζωής θεωρείται ανώτερη από την αξία της περιουσίας και αυτό είναι κατάκτηση. Όταν υπάρχει ένας νεκρός άοπλος από πυρά μετά από κλοπή το να μπαίνει το ερώτημα, τι θέλετε να κάνει η αστυνομία να πετάει λουλούδια ή να μην κυνηγάει κανέναν, ΕΙΔΙΚΑ από ανθρώπους που υποτίθεται πως είναι επιφορτισμένοι και πληρώνονται από εμάς για να προστατεύουν αυτό τον νομικό πολιτισμό, είναι αισχρότητα του χειρίστου είδους.

Ναι εγώ αν δω κάποιον να μου κλέβει την μηχανή μπορεί να ευχηθώ χίλιες κατάρες ή να προσπαθήσω να το σταματήσω με απρόβλεπτες συνέπειες, η διαφορά όμως είναι πως δεν πληρώνομαι από την κοινωνία με σκοπό να εφαρμόζω τους νόμους ούτε έχω άδεια να κυκλοφορώ με όπλο. Αυτός που διάλεξε να κάνει αυτή τη δουλειά και να πληρώνεται από τα χρήματα όλων μας ( η δουλειά του αστυνομικού δεν παράγει κάποιου είδους αξία) οφείλει να λειτουργεί με τους κανόνες που διέπουν την εργασία του και όχι με τα σκατά που έχει στο κεφάλι του.

Το γεγονός πως εξαρχής η δικαιολόγηση της στάσης της αστυνομίας ξεκίνησε με ψέματα δηλώνει πως και οι ίδιοι ξέρουν πως δεν τήρησαν τον νόμο και πάνε να το καλύψουν. Κανένας εμβολισμός με κίνδυνο ζωής που να δικαιολογεί χρήση όπλου, κανένας τραυματίας αστυνομικός, ο νεκρός δεν είναι ο οδηγός αλλά ο συνοδηγός άρα πάει περίπατο η ιστορία πως πήγαν να ακινητοποιήσουν το όχημα. Το σεσημασμένος κακοποιός έγινε κατηγορία στα 15 του για κλοπή μοτοποδηλάτου κλπ ψέματα που έχουν βγει τις τελευταίες μέρες.

Για όσους εύχονται θανατική ποινή για κλοπή πραγματικά δεν ξέρω τι να τους πω εκτός από το καλή τύχη στον μεσαίωνα.....

Επίσης για όσους κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν για τον νομικό μας πολιτισμό η αξία της ζωής θεωρείται ανώτερη από την αξία της περιουσίας και αυτό είναι κατάκτηση. Όταν υπάρχει ένας νεκρός άοπλος από πυρά μετά από κλοπή το να μπαίνει το ερώτημα, τι θέλετε να κάνει η αστυνομία να πετάει λουλούδια ή να μην κυνηγάει κανέναν, ΕΙΔΙΚΑ από ανθρώπους που υποτίθεται πως είναι επιφορτισμένοι και πληρώνονται από εμάς για να προστατεύουν αυτό τον νομικό πολιτισμό, είναι αισχρότητα του χειρίστου είδους.

Αγαπητέ επειδή αναφέρεσαι στον νομικό πολιτισμό.
Τουλάχιστον , προσωπικά, μέχρι τώρα δεν έχω μπει στην διαδικασία να υποστηρίξω κάτι . Εξ αρχής αμφέβαλα για τις πληροφορίες γιατί δεν έστεκαν απόλυτα.
Δεν είμαι χαρούμενος που δεν έγινε σύλληψη αλλά σκοτώθηκε από πυρά αστυνομικού ο οποιοσδήποτε.
Ωστόσο, υποστήριξα πως , αν , και είναι μεγάλο αυτό το αν , κατόπιν επίθεσης ή απόπειρας κατά την σύλληψη και χωρίς να υπάρχει άλλο πρόσφορο μέσο αντέδρασαν έτσι και η κοινωνία και ο νόμος τους δικαιολογεί , αν έγινε καθ' υπέρβαση των ορίων αμύνης τότε θα φάνε την καμπάνα. Αυτό είναι ο νομικός πολιτισμός.
Όχι η ανοχή της παραβατικότητας αλλά η θεσμοποίηση του τρόπου διαχείρισης της, με τελευταίο βέλος στην φαρέτρα την βία.

THEOD
27/10/2021, 08:58
Σπίτια, αμάξια , οικόπεδα, τα πουλάνε για να σώσουν τον κώλο τους συνήθως.

Σίγουρα.... Επιπλέον αυτού όμως ψυχανεμίζομαι ότι οι "πρωτοκλασσάτοι" δικηγόροι όταν έχουν να κάνουν με υπόθεση "εξασφαλισμένης δημοσιότητας" κάνουν και κάποιο γενναίο σκόντο στην συνηθισμένη τους αμοιβή θεωρώντας (και σωστά) ότι η συνεχή δημοσιότητα και προβολή τους είναι επένδυση για τις μελλοντικές αμοιβές...

CorpseAlive
27/10/2021, 09:03
Σίγουρα.... Επιπλέον αυτού όμως ψυχανεμίζομαι ότι οι "πρωτοκλασσάτοι" δικηγόροι όταν έχουν να κάνουν με υπόθεση "εξασφαλισμένης δημοσιότητας" κάνουν και κάποιο γενναίο σκόντο στην συνηθισμένη τους αμοιβή θεωρώντας (και σωστά) ότι η συνεχή δημοσιότητα και προβολή τους είναι επένδυση για τις μελλοντικές αμοιβές...

Ναι προφανώς.

sniper
27/10/2021, 10:02
Ο κούγιας είπε οτι έπεσαν τόσες σφαίρες γιατί τα όπλα έριχναν κατα ριπάς. :lol:

Θα διαβάσουμε πολλά τέτοια! Sniper άκουσες καμιά ρε συ?


Ναι οκ, νομίζω έχω δει και Vstrom με MG2 :bawl:
Μπορεί βέβαια να είχαν κανένα mp5 μαζί, ποιος ξέρει. Θα μας πει η βαλλιστική ποιοι έριξαν και πόσες ο καθένας.

Αυτό που άκουσα βέβαια μέσα ΤΑ κάπου στην Αττική, όταν μου έκλεψαν το 954 ήταν "δεν κάνεις μια βόλτα εκεί πάνω προς το νεκτροταφείο μπας και τη βρεις; Κι αν την βρεις πάρε τηλ να έρθουμε."

AristidisZ
27/10/2021, 12:33
https://www.youtube.com/watch?v=8k0X91aWYHA

αυτό και μόνο

Γαύρε αν θες σβήστο, να ξέρεις εσύ όμως και εσύ και οι λοιποί που θα το δουν, ότι το ποστάρει άνθρωπος που περιμένει στο φανάρι να του κάνει σήμα ο τροχονόμος για να ξεκινήσει και όσες φορές του μιλάει αστυνομικός κάθεται σούζα, ούτε κάνα καημό έχω με την αστυνομία, ούτε φαντάσματα βλέπω ούτε τίποτα

Κάτι τέτοια γίδια όμως δε μπορώ επ ουδενί να δεχτώ να κυκλοφορούν στην κοινωνία, πολλώ δε μάλλον να τα πληρώνω κιόλας για να επιβάλλουν την έννομη τάξη...

@GM900 και λοιπούς, ελπίζω το παραπάνω να σας κάνει να καταλαβαίνετε γιατί πολλοί εδώ μέσα είμαστε επιφυλακτικοί (στην καλύτερη) όταν ακούμε ότι κάτι δεν πήγε και πολύ καλά σε επιχείρηση της ΕΛΑΣ...

Zid
27/10/2021, 12:34
Ναι οκ, νομίζω έχω δει και Vstrom με MG2 :bawl:


Αυτό που άκουσα βέβαια μέσα ΤΑ κάπου στην Αττική, όταν μου έκλεψαν το 954 ήταν "δεν κάνεις μια βόλτα εκεί πάνω προς το νεκτροταφείο μπας και τη βρεις; Κι αν την βρεις πάρε τηλ να έρθουμε."

Eμεις καναμε τον αστυνομικο Μπέκα και βρήκαμε το κλεμένο αμάξι του ξαδέλφου μου απο το Αιγιο (κοντα στη κόρινθο) και ειδαμε απο καμερες ακριβως και το σημείο που πήγε (το καταυλισμο) και οταν πήγαμε στο τοπικό τμήμα μας έδιωξαν (δεν πάμε εκει ειναι άβατο αυτη ηταν η τελευταια κουβεντα του αστυνομου) :lol:

g_m900
27/10/2021, 12:50
https://www.youtube.com/watch?v=8k0X91aWYHA

αυτό και μόνο

Γαύρε αν θες σβήστο, να ξέρεις εσύ όμως και εσύ και οι λοιποί που θα το δουν, ότι το ποστάρει άνθρωπος που περιμένει στο φανάρι να του κάνει σήμα ο τροχονόμος για να ξεκινήσει και όσες φορές του μιλάει αστυνομικός κάθεται σούζα, ούτε κάνα καημό έχω με την αστυνομία, ούτε φαντάσματα βλέπω ούτε τίποτα

Κάτι τέτοια γίδια όμως δε μπορώ επ ουδενί να δεχτώ να κυκλοφορούν στην κοινωνία, πολλώ δε μάλλον να τα πληρώνω κιόλας για να επιβάλλουν την έννομη τάξη...

@GM900 και λοιπούς, ελπίζω το παραπάνω να σας κάνει να καταλαβαίνετε γιατί πολλοί εδώ μέσα είμαστε επιφυλακτικοί (στην καλύτερη) όταν ακούμε ότι κάτι δεν πήγε και πολύ καλά σε επιχείρηση της ΕΛΑΣ...

Συμφωνω μαζι σου για τον συγκεκριμένο ομως δεν ειναι η ιδια υποθεση.
Αλλο ΜΑΤ... αλλο Αμεση Δραση.
Καμμια σχεση με εγκληματικοτητα

teo_g7
27/10/2021, 13:09
Συμφωνω μαζι σου για τον συγκεκριμένο ομως δεν ειναι η ιδια υποθεση.
Αλλο ΜΑΤ... αλλο Αμεση Δραση.
Καμμια σχεση με εγκληματικοτητα

Επειδή είναι πολλοί όμως οι συγκεκριμένοι, ίσως η πλειοψηφία, είναι κάπως διακαιολογημενη η προκατάληψη μας δε νομίζεις;

Επί του θέματος τώρα, ολοι οι ισχυρισμοί των αστυνομικών έχουν καταρριφθεί έως τώρα κι ακόμα δεν έχουμε βαλιστικες, ιατροδικαστες κλπ που προφανώς θα ρίξουν κι άλλο φως στην υπόθεση. Μήπως ξανασκεφτηκες την αρχική σου θέση για υπεράσπιση των συναδέλφων;

Btw το ίδιο προσπαθούσε να κάνει κι ο shooter παλαιότερα και δεν έβγαινε κάθε φορά!

alexis72
27/10/2021, 13:16
διαβαζω οτι παρουσιαστηκε σημερα στην δικαιοσύνη ο 15χρονος οδηγος-κλεφτης του accent ...(τωρα αν ειναι ο ΙΔΙΟΣ η καποιος αλλος αυτοφωράκιας κανεις δεν ξερει...)
επειδη οι ΝΟΜΟΙ για τιμωρια των ΑΝΗΛΙΚΩΝ ακομα και για ΦΟΝΟ ειναι κυριολεκτικα για τον ΠΟΥΤΣ@...
ελπιζω να τον παρει τηλεφωνο ο ιδιος ο μητσοτακης τον 15χρονο ...να του ζητησει συγνωμη για το κυνηγητο ,οτι εγινε κατα λαθος και την επομενη φορα σε κλεψιά φόνο κλπ ΔΕΝ θα ξαναγίνει...και να του ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ να του ΔΩΣΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ενα αλλο αμαξι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ hyundai για να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ αυτο που ειχε ΚΛΕΨΕΙ ...

rainmike
27/10/2021, 13:17
Λαικό δικαστήριο η φάση.
Ξεκολλάτε λίγο.
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουσταρει και να εχει τη γνώμη του επι του θέματος.
Ενα μοτοφορουμ είμαστε όχι το διεθνές δικαστήριο της Χαγης.

teo_g7
27/10/2021, 13:28
διαβαζω οτι παρουσιαστηκε σημερα στην δικαιοσύνη ο 15χρονος οδηγος-κλεφτης του accent ...(τωρα αν ειναι ο ΙΔΙΟΣ η καποιος αλλος αυτοφωράκιας κανεις δεν ξερει...)
επειδη οι ΝΟΜΟΙ για τιμωρια των ΑΝΗΛΙΚΩΝ ακομα και για ΦΟΝΟ ειναι κυριολεκτικα για τον ΠΟΥΤΣ@...
ελπιζω να τον παρει τηλεφωνο ο ιδιος ο μητσοτακης τον 15χρονο ...να του ζητησει συγνωμη για το κυνηγητο ,οτι εγινε κατα λαθος και την επομενη φορα σε κλεψιά φόνο κλπ ΔΕΝ θα ξαναγίνει...και να του ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ να του ΔΩΣΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ενα αλλο αμαξι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ hyundai για να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ αυτο που ειχε ΚΛΕΨΕΙ ...

Εγώ συμφωνώ μαζί μου και μάλιστα θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα. Άμεση εκτέλεση επί τόπου σε όλους τους παραβάτες! Πέρασες κόκκινο/στοπ; Μπαμ και κάτω
Διπλοπαρκαρες; Ίσως μια στα πόδια
Άφησες τα κακακια του σκύλου στο πάρκο; Λιθοβολισμός


Πώς σου ακούγεται;

o_gavros
27/10/2021, 13:29
Επειδή είναι πολλοί όμως οι συγκεκριμένοι, ίσως η πλειοψηφία, είναι κάπως διακαιολογημενη η προκατάληψη μας δε νομίζεις;

Επί του θέματος τώρα, ολοι οι ισχυρισμοί των αστυνομικών έχουν καταρριφθεί έως τώρα κι ακόμα δεν έχουμε βαλιστικες, ιατροδικαστες κλπ που προφανώς θα ρίξουν κι άλλο φως στην υπόθεση. Μήπως ξανασκεφτηκες την αρχική σου θέση για υπεράσπιση των συναδέλφων;

Btw το ίδιο προσπαθούσε να κάνει κι ο shooter παλαιότερα και δεν έβγαινε κάθε φορά !
Σε ευχαριστώ ρε μλκ Θοδωρε!
Βγάζουμε το χτικιο κάθε φορά με τα "όργανα" να μας λένε ότι δεν ξέρουμε. Αντί να έχουν τη στοιχειώδη ευθιξία και να μένουν έστω σιωπηλοί, λες και τους κατηγόρησε κάποιος προσωπικά, βγαίνουν με τη μόνιμη επωδό του "δεν ξέρετε εσείς"...
Βλέπουμε και αυτούς που τάχα ξέρουν πόσο πετυχαίνουν.
Ο τζιεμ μπορεί να μην είναι όσο εριστικός ήταν ο σερίφης του διαστήματος αλλά το τροπάριο είναι ίδιο και απαράλλαχτο.
Αλλά βγαινω εγώ ως ο μυστήριος της ιστορίας κατά κάποιους.

KotsosDR
27/10/2021, 13:41
όσο εριστικός ήταν ο σερίφης του διαστήματος

Γιατί ρε αδερφέ τον προσβάλεις δημόσια και μάλιστα δια της απουσίας του ;

g_m900
27/10/2021, 13:42
Ρε παιδια οσο πετατε οι ιδιοι την μπαλα στην εξεδρα και βγαζετε προκαταληψη με βαση αλλες ενεργειες τις αστυνομιας εγω γιατι να απολογηθω?
Ειπα οτι εχει δικιο για τον Ματατζη.
Τελος.
Το χτικιο που βγάζετε απλα δειχνει το δικο σας προσωπικο θεμα που εχετε με την αστυνομια και οχι το τι αναλυουμε περι του θεματος με την καταδιωξη.
Δηλαδη μπηκε εισαγγελεας στην ολη φαση και οχι απλα μια ΕΔΕ και ακομα εσεις νομιζετε οτι τα νηματα τα κινει η αστυνομια.
Ναι οτι οι πληροφοριες ηταν λαθος αρχικα προς τον Τυπο(πολλα τα βγαλανε μονοι τους).
Ναι οτι ζητηθηκε η παυση της καταδιωξης που ειναι πειθαρχικο αδικημα του Α100.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να προσθεσω.
Σας καλυπτω περι του θεματος στο θεμα εκπαιδευσης αλλα πρεπει να μου την πουνε και οι Αποστρατοι που δεν εχουν ιδεα τι γινεται απο υπηρεσιακα.

sniper
27/10/2021, 13:47
.... οι Αποστρατοι ....

Αυτό ήταν χτύπημα κάτω απο τη μέση. :cry:

Οι απόστρατοι βασικά δεν έγραψαν ακόμα... σχολιάζουν offline, κι έχει πολύ γέλιο αυτά που λένε όμως.;)

AristidisZ
27/10/2021, 13:48
Αυτό ήταν χτύπημα κάτω απο τη μέση. :cry:

Εμένα πάντως το "συνταξιούχος" θα μου ακουγόταν χειρότερο :p

sniper
27/10/2021, 13:50
Εμένα πάντως το "συνταξιούχος" θα μου ακουγόταν χειρότερο :p


Είσαι χαζός; Αυτό είναι όνειρο ζωής πλέον. Περιμένουμε μέχρι τα 67+ ενώ οι τρελοί των ΜΑΤ, και οι σκοποί στα τμήματα θα βγούν καμιά δεκαετία νωρίτερα, λόγω συνθηκών κι επετηρίδας.

OldMan
27/10/2021, 13:53
Ενα μοτοφορουμ είμαστε όχι το διεθνές δικαστήριο της Χαγης.

Εισαι ντιπ διεστραμμένος, εεε..??
(σιχτιρ και ανατριχιασα..)

g_m900
27/10/2021, 13:54
Αυτό ήταν χτύπημα κάτω απο τη μέση. :cry:

Οι απόστρατοι βασικά δεν έγραψαν ακόμα... σχολιάζουν offline, κι έχει πολύ γέλιο αυτά που λένε όμως.;)

Τα βρισκετε μεταξυ σας οποτε γελαστε οσο θελετε.
Εγω να δεις με τα μαργαριταρια που γράφετε...

AristidisZ
27/10/2021, 13:56
Είσαι χαζός; Αυτό είναι όνειρο ζωής πλέον. Περιμένουμε μέχρι τα 67+ ενώ οι τρελοί των ΜΑΤ, και οι σκοποί στα τμήματα θα βγούν καμιά δεκαετία νωρίτερα, λόγω συνθηκών κι επετηρίδας.

Α, σχώρα με, παρανόησα

Με αυτό το όνειρο θα πάμε όλοι μου φαίνεται :bawl:

(εκτός από τον Oldman)

teo_g7
27/10/2021, 13:58
Ρε παιδια οσο πετατε οι ιδιοι την μπαλα στην εξεδρα και βγαζετε προκαταληψη με βαση αλλες ενεργειες τις αστυνομιας εγω γιατι να απολογηθω?
Ειπα οτι εχει δικιο για τον Ματατζη.
Τελος.
Το χτικιο που βγάζετε απλα δειχνει το δικο σας προσωπικο θεμα που εχετε με την αστυνομια και οχι το τι αναλυουμε περι του θεματος με την καταδιωξη.
Δηλαδη μπηκε εισαγγελεας στην ολη φαση και οχι απλα μια ΕΔΕ και ακομα εσεις νομιζετε οτι τα νηματα τα κινει η αστυνομια.
Ναι οτι οι πληροφοριες ηταν λαθος αρχικα προς τον Τυπο(πολλα τα βγαλανε μονοι τους).
Ναι οτι ζητηθηκε η παυση της καταδιωξης που ειναι πειθαρχικο αδικημα του Α100.

Δεν υπαρχει κατι αλλο να προσθεσω.
Σας καλυπτω περι του θεματος στο θεμα εκπαιδευσης αλλα πρεπει να μου την πουνε και οι Αποστρατοι που δεν εχουν ιδεα τι γινεται απο υπηρεσιακα.

Καμία μπάλα σε καμία εξέδρα. Ήρθες εδώ και υπερασπίστηκες τις ενέργειες των συναδέλφων σου βασει ορισμένων στοιχείων που διέρρευσαν. Τα στοιχεία αυτά πλέον αποδομηθηκαν, και σε ρωτάω ανθρώπινα μήπως αναθεωρησες; Η πιστεύεις ακόμα πως ορθώς έπραξαν;

Τώρα όσο για το τι χτικιο έχουμε με την αστυνομία και πόσο μεμονωμένα είναι αυτά τα περιστατικά άσε, μνήμη έχουμε και θυμόμαστε. Δε θα μας βγάλεις και τρελούς

g_m900
27/10/2021, 14:11
Πως αποδομηθηκαν???

sniper
27/10/2021, 14:11
Τα βρισκετε μεταξυ σας οποτε γελαστε οσο θελετε.
Εγω να δεις με τα μαργαριταρια που γράφετε...


ΟΚ, συνεχίστε να νομίζετε ότι βρίσκεστε στην καλύτερη υπηρεσία όλων των εποχών, διαπλανητικά.

Το πρόβλημα δεν είναι αν κάποιοι εδώ μέσα έχουν χτικιό, εγώ δεν είμαι μέσα σ' αυτούς πάντως, αλλά το ότι εκεί έξω αντί να είστε μέρος αυτής της κακομοίρας κοινωνίας, νομίζετε (κάποιοι) ότι αποτελείτε κάποιο ξεχωριστό τμήμα, που ό,τι κάνετε είναι σωστό.
Και τα μεμονωμένα περιστατικά, αρχίζουν και δεν είναι τόσο μεμονωμένα, υπάρχουν πλέον τα κ@λοκινητά με τις κάμερες, οι cctv, τα κοινωνικά δίκτυα κλπ και δεν περιμένουμε τις εφημερίδες να μάθουμε τι έγινε χθες.

Και είναι κρίμα όλο αυτό, όπως καταλαβαίνεις.

g_m900
27/10/2021, 14:15
Sniper τα έχεις μπερδεψει μου φαινεται.
Λογια δικα σου ολα αυτα για την καλυτερη υπηρεσια. Κανενα τετοιο σχολιο δεν εκανα.

KotsosDR
27/10/2021, 14:17
ΟΚ, συνεχίστε να νομίζετε ότι βρίσκεστε στην καλύτερη υπηρεσία όλων των εποχών, διαπλανητικά.

Το πρόβλημα δεν είναι αν κάποιοι εδώ μέσα έχουν χτικιό, εγώ δεν είμαι μέσα σ' αυτούς πάντως, αλλά το ότι εκεί έξω αντί να είστε μέρος αυτής της κακομοίρας κοινωνίας, νομίζετε (κάποιοι) ότι αποτελείτε κάποιο ξεχωριστό τμήμα, που ό,τι κάνετε είναι σωστό.
Και τα μεμονωμένα περιστατικά, αρχίζουν και δεν είναι τόσο μεμονωμένα, υπάρχουν πλέον τα κ@λοκινητά με τις κάμερες, οι cctv, τα κοινωνικά δίκτυα κλπ και δεν περιμένουμε τις εφημερίδες να μάθουμε τι έγινε χθες.

Και είναι κρίμα όλο αυτό, όπως καταλαβαίνεις.

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου

doctoras
27/10/2021, 14:33
Το χτικιο που βγάζετε απλα δειχνει το δικο σας προσωπικο θεμα που εχετε με την αστυνομια και οχι το τι αναλυουμε περι του θεματος με την καταδιωξη.


Επειδη παρατηρώ επανειλημμένως, όποιος τοποθετήθηκε αρνητικα για την ελας, το αιτιολογεις οτι εχει βιωματικο επεισόδιο με την αστυνομία. Αυτο και αν δεν ειναι τσουβαλιασμα..

Δηλαδη θεωρεις (και πιθανον και οι συνάδελφοί σου) οτι οποιος εχει αναφερει κατι αρνητικο για την οργάνωση σας ειναι βιωματικα προκατεπροκατειλημμένος και εγκάθετος.

Ενδιαφερον...

Μηπως ειναι γιατι σε καθε εποχη, καθε πολίτευμα, καθε τετραετία που περασε διαχρονικά στον τοπο αυτο, ησασταν τελικά εναντια στον πολιτη και προστατες της αρχουσας ταξης..
Γιατι αυτο συμβαίνει στα μυαλα του μεσου ελληνα ξερει πολυ καλα τι ηταν και ειναι η αστυνομία. Ανεξάρτητου προσωπικής εμπλοκης μαζι τους (οπως το αποδίδετε)..

sniper
27/10/2021, 14:50
....., ησασταν τελικά εναντια στον πολιτη και προστατες της αρχουσας ταξης..
....

Χωρίς αυτό να είναι βασική επιδίωξη των υπηρετούντων στο σώμα. Και οκ, η αρχουσα τάξη έχει τα πάντα να την προστατεύουν, δεν έχει ανάγκη σωματοφυλακής την όποια αστυνομική δύναμη.

Το δώσε σήμα και όπλο σε κάποιον να σου δείξει ποιος είναι, είναι διεθνώς παλιό κι σωστό ρητο.

KotsosDR
27/10/2021, 14:53
Χωρίς αυτό να είναι βασική επιδίωξη των υπηρετούντων στο σώμα. Και οκ, η αρχουσα τάξη έχει τα πάντα να την προστατεύουν, δεν έχει ανάγκη σωματοφυλακής την όποια αστυνομική δύναμη.

Το δώσε σήμα και όπλο σε κάποιον να σου δείξει ποιος είναι, είναι διεθνώς παλιό κι σωστό ρητο.

"Δώσε εξουσία σε κάποιον να δεις ποιος είναι" είναι το σωστό και ισχύει για όλους τους τομείς

g_m900
27/10/2021, 14:55
Επειδη παρατηρώ επανειλημμένως, όποιος τοποθετήθηκε αρνητικα για την ελας, το αιτιολογεις οτι εχει βιωματικο επεισόδιο με την αστυνομία. Αυτο και αν δεν ειναι τσουβαλιασμα..

Δηλαδη θεωρεις (και πιθανον και οι συνάδελφοί σου) οτι οποιος εχει αναφερει κατι αρνητικο για την οργάνωση σας ειναι βιωματικα προκατεπροκατειλημμένος και εγκάθετος.

Ενδιαφερον...

Ναι... Ξεκαθαρα...
Μέχρι τα 27 ημουν πολιτης.
Δεν συναντησα προβλημα με αστυνομια ειτε Καρδιτσα ειτε Αθηνα οταν ερχομουν.
Οποτε βρες κατι αλλο να πεις.

sniper
27/10/2021, 14:59
Ναι... Ξεκαθαρα...
Μέχρι τα 27 ημουν πολιτης.
Δεν συναντησα προβλημα με αστυνομια ειτε Καρδιτσα ειτε Αθηνα οταν ερχομουν.
Οποτε βρες κατι αλλο να πεις.


Πρέπει να έχουμε όλοι καρκίνο για να καταλάβουμε πως υπάρχει η αρρώστια παγκοσμίως;

Οι περισσότεροι δεν έχουν θέματα με την αστυνομία, τι σημαίνει αυτό; Αλλίμονο αν είχαμε, δεν νομίζω να επικρατούσε κοινωνική ειρήνη. Και όχι, δεν την συντηρείτε εσείς αυτή. Εδώ δεν μπορείτε να κάνετε με επιτυχία πολύ περισσότερο απλά πράγματα.
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, απευθύνομαι στην ηγεσία σας.

telegonos
27/10/2021, 14:59
Πως αποδομηθηκαν???

Ε ξέρεις τώρα, έγραψε την αλήθεια το Μπαξεβανιιιι, το μακελειό και το deiteprintokatebasoyn.xartaetos.blogspot.np

Μπροστά σε τέτοιες ακλόνητες αποδείξεις, ποιός είσαι συ να μας λες, τι να μας λες...

Parking
27/10/2021, 15:00
431482

g_m900
27/10/2021, 15:04
Πρέπει να έχουμε όλοι καρκίνο για να καταλάβουμε πως υπάρχει η αρρώστια παγκοσμίως;

Οι περισσότεροι δεν έχουν θέματα με την αστυνομία, τι σημαίνει αυτό; Αλλίμονο αν είχαμε, δεν νομίζω να επικρατούσε κοινωνική ειρήνη. Και όχι, δεν την συντηρείτε εσείς αυτή. Εδώ δεν μπορείτε να κάνετε με επιτυχία πολύ περισσότερο απλά πράγματα.
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, απευθύνομαι στην ηγεσία σας.

Στειλε παραπονα στο Astynomia.gr

sniper
27/10/2021, 15:06
Στειλε παραπονα στο Astynomia.gr


Εγώ προσπαθώ ψηφίζοντας. Ξέρω, ονειροπόλος

toyar
27/10/2021, 15:12
https://www.news247.gr/koinonia/exarcheia-i-tragiki-istoria-piso-apo-mia-fotografia-poy-den-einai-ayto-poy-deichnei.9403146.html
η προσωπικη μου εμπειρια απο συζητησεις με αστυνομικους λεει οτι το σωμα των ΜΑΤ ειναι το ιδιο αντιπαθες εντος της αστυνομιας το ιδιο οσο και εκτος

AristidisZ
27/10/2021, 15:16
Ε ξέρεις τώρα, έγραψε την αλήθεια το Μπαξεβανιιιι, το μακελειό και το deiteprintokatebasoyn.xartaetos.blogspot.np

Μπροστά σε τέτοιες ακλόνητες αποδείξεις, ποιός είσαι συ να μας λες, τι να μας λες...

Εσύ μείνε στην αλήθεια του ΣΚΑΙ και στις μονταζιέρες μεγάλε :wave2:

basilis_k6
27/10/2021, 15:23
αυτα που είδα σήμερα απο εξαρχεια ειναι ο λόγος που κανένας ποτε, ΠΟΤΕ δεν προκειται να υπερασπιστει την αστυνομία. ξανα η κυβέρνηση αμόλυσε τα ματ να κάνουν ζημιά σε όλο το σωμα. ντροπή που αυτοι οι τύποι γυρνάνε ανεξέλεγκτοι και διαφημιζουν την γαμάτη δημοκρατία μας. αυριο αν χτυπήσουν μέχρι θανάτου εναν αστυνομικό για αντίποινα ο κόσμος δεν θα λυπηθει και γιαυτο δεν θα φταίνε οι διας στο περαμα αλλα τα ζώα της ματ.

o_gavros
27/10/2021, 16:03
Δεν έχω ιδέα τι έχει γίνει σήμερα στα Εξάρχεια, γυρνάω στη δουλειά όλη μέρα σαν τον Βέγγο.
Ακόμα κι έτσι, χωρίς να έχω δει, βάζω και στοίχημα το τι μπορεί να είδε ο Βασίλης_κ6.
Αυτό που δυστυχώς οι πολλοί δεν θέλουν/μπορούν να δεχτουν είναι ότ αυτοί οι πίθηκοι των Ματ που στην τραγική πλειοψηφία τους είναι φασίστες, δε δρουν έτσι όπως δρουν από δική τους πρωτοβουλία.
Ή αν προτιμάτε, χωρίς κάλυψη από τα παραπάνω.
Δεν τους είναι τίποτα άμα το θελήσουν, να αποταξουν τον κάθε ημιτρελο ψυχακια που στα ΜΑΤ βρήκε την κλίση του (γιατί οπουδήποτε αλλού θα είχε ΟΑΕΔ).
Παρομοίως και σε υπόλοιπες μονάδες, λέγε με Δέλτα, Δίας, Ήφαιστος ή Πίπη Φακιδομύτη.
Η συμπεριφορά τους είναι ίδια κι απαράλλαχτη, αν όχι και πιο αποθρασυμενη, από καταβολής ελληνικού κράτους.
Γιατί εκεί μέσα πάσχουν από Δημοκρατία.
Μια χαρά λοιπόν κάνουν ως φύλακες (και σωματοφύλακες όπου χρειάζεται) για τους άρχοντες.
Αυτά είναι γνωστά,δεν ανακαλυψαμε καμία πυρίτιδα.
Ακόμα και έτσι όμως, ναι αυτό είναι το μπουρδελακι μας,με τα καλά και τα στραβά του, δεν μπορεί να μένουμε απαθείς βλέποντας τους να είναι τόσο αναποτελεσματικοί και τόσο έκδηλα ψεύτες. Στα πάντα τους.
Ειναι κρατική υπηρεσία που να πάρει και να σηκώσει, που μάλιστα τους δίνει δικαίωμα στην οπλοφορία.
όπως αξιώνουμε ένα δημόσιο πιο λειτουργικό για τον πολίτη, έτσι, και περισσότερο, αξιώνουμε μια δημοκρατικοτερη πρωτίστως και αποτελεσματικότερη εν συνεχεία Αστυνομία από το κράτος.
Ναι ξερω, μη φάω, εχει γλαροσουπα.

daz
27/10/2021, 16:26
Ρε συ gm δε γίνεται να βάζεις όσους προβληματίζονται με την όλη φάση στο ίδιο καζάνι. Στο ότι δλδ έχουμε όλοι πρόβλημα με το σώμα και δεν βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά.

Δλδ είναι δυνατόν να μη προβληματιστεί κάποιος αν τηρήθηκε η αρχή της αναλογικότητας στην αντίδραση των 7? 38 σφαίρες σε κατοικημένη περιοχή προς ένα αυτοκίνητο με 3 άοπλους πιτσιρικάδες? Επί 15 -20 " το αμάξι αποτελούσε άμεση απειλή για την ζωή τους ή ο επικεφαλής αποφάσισε να πυροβολήσει τα λάστιχα και οι άλλοι 6 το γαζώσανε γιατί δεν ήξεραν από που έρχονται οι πυροβολισμοί? Γιατί τα ψέματα στις ανακοινώσεις της αστυνομίας, με το καλημέρα?
Δλδ αυτά δεν είναι άξια προβληματισμού για τον επαγγελματισμό σε μια ενέργεια που κόστισε μια ζωή και έθεσε σε κίνδυνο αθώους πολίτες? Δλδ το γεγονός οτι κάποιοι δε μπορούν να πουν καλά του έκαναν, 1ον επειδή ήταν γύφτος, 2ον επειδή έκλεψε, 3ον επειδή τα ήθελε ο κώλος του, δείχνει προκατάληψη?
Ο υπουργός κάνει πολιτική κίνηση και επισκέπτεται τους 7. Ο Αδωνις βγάζει πόρισμα. Τα κανάλια και ο τύπος έχουν αρχίσει καθαρό ξέπλυμα και κατευθύνουν την κοινή γνώμη με το καλημέρα, κυρίως εναντίων των ρομά (πράγμα εύκολο).

Από και και πέρα μάθαμε οτι απ' τους επιβαίνοντες αυτός που σκοτώθηκε ήταν ο συνοδηγός ο οποίος ήταν 18αχρονος με καθαρό ποινικό μητρώο ενώ αυτός που διέφυγε ήταν ο οδηγός και ήταν 14χρονος. Ο αστυνομικός που διέτρεχε τον κίνδυνο απ' το αυτοκίνητο ήταν καλυμμένος για να μη φάει καμιά σφαίρα και είδε τον οδηγό να περνάει από μπροστά του (ο ίδιος το είπε). Ο δε οδηγός είπε οτι έκανε όπισθεν όταν άρχισαν να πέφτουν οι σφαίρες οπότε και χτύπησε την ήδη πεσμένη μηχανή, μετά καλύφθηκε στη ρόδα του αυτοκινήτου και διέφυγε όταν σταμάτησαν, ενώ του έριξαν μερικές που χτύπησαν σε τοίχο. Εγώ σου λέω οτι πρώτα έκανε όπισθεν χτυπώντας τη μηχανή και μετά άρχισαν οι πυροβολισμοί. Επίσης οτι ο αστυνομικός διέτρεξε πράγματι κίνδυνο να χτυπηθεί απ' το αμάξι. Πάλι δε δικαιολογείται η αντίδραση με γάζωμα του αυτοκινήτου, απ' τη στιγμή που ο αστυνομικός ήταν καλυμμένος κατά τη διάρκεια των πυροβολισμών.

Οι υπόλοιποι είπαν οτι πυροβολούσαν για να το ακινητοποιήσουν γιατί ο συνάδελφος διέτρεχε κίνδυνο. Που πυροβολούσαν? Από ποιά μεριά? Μόνο ο οδηγός ήταν μέσα στο αμάξι ή τα ήθελε όλων ο κώλος? 3 σφαίρες είχε συνοδηγός και μια που διαπέρασε το λαιμό του 4, νομίζω.

Διαβάζω για υπέρβαση αμύνης και το γκουγκλάρω. Εκτιμάται κατά περίπτωση και δικαιολογείται σε μεγάλο βαθμό απ' το φόβο. Και μου έρχεται στο μυαλό μια κατάθεση ενός απ' τους 7 που μιλούσε για υπερβολικό φόβο πριν καν το αμάξι ακινητοποιηθεί και μετατραπεί σε φονικό όπλο.

Αν με ρωτήσεις αν απ' όλα αυτά βγάζω κάποιο συμπέρασμα, θα σου πω ασφαλώς και όχι. Αλλά οι προβληματισμοί μου είναι περισσότεροι τώρα γιατί οι καταθέσεις των 7 απορρίπτουν η μια την άλλη, ο κούγιας άρχισε τα νομικά τερτίπια, ο συνοδηγός είναι ακόμα νεκρός, ο οδηγός είναι ακόμα 14αρων χρονών και 38 κάλυκες άδειοι. Μόνο ένας όμως τρώει ψάρι και τουιτάρει μέσα στην ανεμελιά! Ίσως και ο ΓιώργοςΤΤ που εκτιμάει απεριόριστα την ανθρώπινη ζωή, αλλά σε γενικές γραμμές, χέστηκε!

Να μη ξεχάσω να μη με προβληματίζουν και εμένα όλα αυτά, γιατί αύριο κάποιος γύφτος μπορεί να κλέψει και τη δική μου μηχανή.
Επίσης υπάρχει και θεός να προσεύχομαι, να μη βρει καμιά σφαίρα το παράθυρο, στο δωμάτιο που διαβάζει η κόρη μου!

basilis_k6
27/10/2021, 16:33
Δεν τους είναι τίποτα άμα το θελήσουν, να αποταξουν τον κάθε ημιτρελο ψυχακια που στα ΜΑΤ βρήκε την κλίση του (γιατί οπουδήποτε αλλού θα είχε ΟΑΕΔ).
Παρομοίως και σε υπόλοιπες μονάδες, λέγε με Δέλτα, Δίας, Ήφαιστος ή Πίπη Φακιδομύτη.

για τα ματ -οπως εγραψε και ο toyar- εχουν κακή άποψη και εντος της αστυνομιας. δεν ειναι δικη μου αποψη αλλα αυτο μου μετεφεραν σε προσωπικες συζητησεις με παιδια της διας και της ασφάλειας.

daz
27/10/2021, 16:35
Ε ξέρεις τώρα, έγραψε την αλήθεια το Μπαξεβανιιιι, το μακελειό και το deiteprintokatebasoyn.xartaetos.blogspot.np

Μπροστά σε τέτοιες ακλόνητες αποδείξεις, ποιός είσαι συ να μας λες, τι να μας λες...

Εγώ ενημερώνομαι μόνο απ το skai και τις ανακοινώσεις της ΕΑ.

cityfly
27/10/2021, 16:59
Το χειρότερο όλων, κατά τη γνώμη μου, ξέρετε τι είναι;

Αλλά μια ερώτηση πρώτα, πιστεύετε ότι λίγο ή πολύ οι ταινίες αντικατροπτρίζουν την κοινωνική πραγματικότητα της εκάστοτε εποχής;
Όποιος πει ναι ας δει 3-4 λεπτά από το παρακάτω βίντεο (από το 28:17)

https://youtu.be/GWOOJjJ8AGA?t=1697

Αυτή η ταινία προβλήθηκε το 1949. Είναι 72 χρονών, οι περισσότεροι που ήταν σινεμά όταν πρωτοβγήκε έχουν πια πεθάνει κι όμως, αυτά που λέει ο βουλευτής Ρουσφέτης ζουν και βασιλεύουν. Ενδιαφέρον όνομα διάλεξε ο σκηνοθέτης, πάω στοίχημα η επιλογή έγινε εντελώς τυχαία…. κανένα υπονοούμενο.

Λοιπόν τι λέμε τώρα, πώς ακριβώς περιμένουμε κάτι καλό όταν όλοι τους απλά χαϊδεύουν την κάθε ομάδα πληθυσμού που πιστεύουν ότι θα τους δώσει ψήφους. Ποιος ακριβώς πραγματικά ενδιαφέρεται για το νόμο, την αλήθεια και τη δικαιοσύνη;
Βλέπω και τι γίνεται στο φέισμπουκ, ανάλογα που γέρνει ο καθένας έχει προαποφασίσει τι έγινε, πώς έγινε και ποιος φταίει.

Διαβάσαμε και διαβάζουμε, πληροφορίες, διαρροές και δηλώσεις, σαφέστατα αντικρουόμενες, με ποια ακριβώς λογική πιστεύω τον αστυνομικό επειδή είναι αστυνομικός ή πιστεύω τον τσιγγάνο επειδή είναι τσιγγάνος;

Για μένα αυτό που δείχνει η ταινία είναι το θέμα, ακόμα εκεί είμαστε, τι θα διορθωθεί;
Ρητορική προφανώς η ερώτηση…

teo_g7
27/10/2021, 17:59
GM σε προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι έναντιον σου;
Σε βάζω μέσα στο σύνολο της αστυνομίας μιας και από τα παραπάνω γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι είσαι de facto υποστηρικτής ασχέτως γεγονότων και στοιχείων.

Τώρα στο πώς αποδομηθηκαν τα στοιχεία (ακόμα) μιας ανακοίνωσης της ΕΛΑΣ έχουμε για αρχή 7 αρτιμελείς αστυνομικούς (τους είδα το πρωί που μαζεύτηκαν οι δικοί σας να φωνάξουν ήρωες ) αντί για 7 τραυματίες.
Έχουμε νεκρό συνοδηγό σε προσπάθεια ακινητοποίησης οχήματος (δηλαδή wtf ούτε σημάδι δεν ξέρουν;) και αγνοηση εντολής απεμπλοκής που μας ζαλισες τόσες μέρες ότι δεν υφίσταται. Θες κι άλλα ;

billyka
27/10/2021, 18:06
αυτα που είδα σήμερα απο εξαρχεια ειναι ο λόγος που κανένας ποτε, ΠΟΤΕ δεν προκειται να υπερασπιστει την αστυνομία. ξανα η κυβέρνηση αμόλυσε τα ματ να κάνουν ζημιά σε όλο το σωμα. ντροπή που αυτοι οι τύποι γυρνάνε ανεξέλεγκτοι και διαφημιζουν την γαμάτη δημοκρατία μας. αυριο αν χτυπήσουν μέχρι θανάτου εναν αστυνομικό για αντίποινα ο κόσμος δεν θα λυπηθει και γιαυτο δεν θα φταίνε οι διας στο περαμα αλλα τα ζώα της ματ.

Ρε θα βγουνε και θα κλαιγοντε απο πανω οτι ''Για τον νεκρο αστυνομικο γιατι δεν κανετε πορεια?Παιδι μιας μανας δεν ηταν και αυτος?''
Ναι,και ο Χιτλερ παιδι μιας μανας ηταν σιγουρα.

o_gavros
27/10/2021, 18:07
Τίποτα δεν τους προβληματίζει, ούτε καν η τήρηση αυτών που δώσανε όρκο να διαφυλάσσουν.
Και όλα αυτά γιατί ξέρουν ότι δεν θα τιμωρηθούν.
Αυτό είναι κατόρθωμα για τους καπεταναίους.
Χρήσιμα και συνάμα αναλώσιμα πιόνια που με την κατάλληλη καθοδήγηση θα μας αλλάζουν τον αδοξαστο.
Βάλε στη σούπα και το πόσο επηρεάζει την κοινή γνώμη το χαζοκουτι που ανήκει στους ολιγαρχες, βάλε όλους τους χρήσιμους ηλίθιους που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους που σπεύδουν να αποδώσουν εύσημα (βλεπε αντιπρόεδρο κυβέρνησης Γεωργιάδη και τον πολιτικό τους προϊστάμενο Θεοδωρικακο) και να σου το μείγμα έτοιμο.
Αυτή είναι η βιόλα και κάποιοι βγάζουμε το χτικιο γιατί απαιτούμε να μην ζούμε σε ένα τέτοιο σκοτάδι.

Acacius
28/10/2021, 01:26
Άφησες τα κακακια του σκύλου στο πάρκο; Λιθοβολισμός


Πώς σου ακούγεται;

Γι'αυτό το τελευταίο, μέσα με τα χίλια.

sniper
28/10/2021, 01:46
.......
Επίσης υπάρχει και θεός να προσεύχομαι, να μη βρει καμιά σφαίρα το παράθυρο, στο δωμάτιο που διαβάζει η κόρη μου!

Θα απαντήσω σε εσένα γιατί το παλικάρι δεν καταλαβαίνει.

Έστω ότι οι Δίας έχουν δίκιο 100%. Και φυσικά, όπως μας είπε ο gm, είναι φουλ εκπαιδευμένοι. Και ρίχνουν 38 σφαίρες, κάνουν το αμάξι κόσκινο, νεκρός ο 18χρονος, που μπορει να είναι και ο χειρότερος εγκληματιας.....

38 σφαιρες. 10 άτομα, από 4 ο καθένας μέσος όρος. Και πετυχαίνουν τον δίπλα, όχι τον οδηγό. Ευτυχώς που δεν πέτυχαν κανέναν που έριχνε κανένα δελτιο ΠΡΟΠΟ πιο κάτω.

Ο 14χρονος οδηγός (ή 16, δεν ξέρω, τα ΜΜΕ λένε ό,τι θέλουν) , βγήκε και περπάτησε και ξέφυγε από τους πολύ καλά εκπαιδευμένους; Δεν τον πήραν χαμπάρι; Σκέψου λέει ο οδηγός να είχε κανενα ΑΚ47 και να τους έκανε σουρωτήρι. Τι όχι; Εδώ βγήκε από το αμάξι και έφυγε περπατώντας και δεν τον πήραν χαμπάρι.
10 άτομα. Με τα όπλα στα χέρια. Κι έχει το θράσος να μας κουνάει το δάχτυλο και να λέει για εκπαίδευση ειδικών δυνάμεων. Τι είναι η Δίας τελικά; Σιγά μην ξέρουν τον ρόλο τους κι οι ίδιοι. Κάποιοι πολιτικοί προϊστάμενοι είπαν στην φυσική ηγεσία να φτιάξουν μια ομάδα ταχείας κρούσης (γελάνε και τα πεζοδρόμια) και αίφνης βάζουν 2 πάνω σε μια μηχανή και άντε παλικάρια να πατάξετε το έγκλημα.

Μιλάμε για αστείες καταστάσεις. 110% αδρεναλίνη, βαράμε στα τυφλά και μετά λέμε ό,τι να 'ναι να καλύψουμε τις μ@λακιες που κάναμε. Ε, κάποια στιγμή γίνεται η στραβή και ο κουμποϊσμος σε οδηγεί σε μονοπάτια δύσβατα.

Λυπάμαι τα παιδιά, που τα έβαλαν εκεί χωρίς να έχουν ιδέα που θα τους βγει, και τους έχουν κάνει να νομίζουν ότι είναι υπεράνω όλων, ανθρώπων και νόμων.

tzimidis
28/10/2021, 02:38
Τους επισκέπτεται ενω κρατούνται, ο υπουργός ΠΡΟΠΟ για συμπαράσταση, και μόλις αφήνονται εκφράζει την ικανοποίηση του που οι δικαστές έπιασαν το υπονοούμενο.

Να το πω ποδοσφαιρικά:
βγαίνει ο διαιτητής του αγώνα παοκ-οσφπ , δηλώνει ότι από μικρό παιδί είναι οπαδός του γαυρου, μέλος του συνδεσμου Porto Leone πασαλιμανι, και αφού με τα σφυρίγματα του ο αγώνας λήγει 0-4, βγαίνει μετά και φωνάζει "έτσι-γαμαει-ο-πειραιας".

Κατά τα άλλα είναι Τετάρτη.

Δεν ξέρω, μπορεί να έπρεπε να βγουν,.μπορει και όχι.
Μπορει να υπάρχουν στοιχεία που δεν ξέρουμε. Χιλιαδυο μπορεί.

Το συγκεκριμένο γεγονός πάντως φωναζει συγκάλυψη.

Αυτές είναι πρακτικές failed state, όχι ευνομούμενου κράτους.

Ο ανήλικος αυτοφωράκιας που παρουσιάστηκε σήμερα δεν με εκπλήσσει.
Ειναι ΔΙΚΑΊΩΜΑ κάθε κατηγορουμενου να χρησιμοποιήσει ό,τι μέσα έχει για να αθωωθει, ακόμα και ψέμματα (αν δεν κάνω λάθος οι κατηγορουμενοι δεν ορκίζονται στο δικαστήριο)
το κράτος όμως έχει ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ να χρησιμοποιεί τα γεγονότα και την αλήθεια και μόνο.
Οτιδήποτε άλλο μας οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια.
Σήμερα ο τσιγγάνος, αύριο ο Αλβανός, μεθαύριο εσύ κι εγώ.

THEOD
28/10/2021, 07:01
Τώρα ρε παιδιά ειλικρινά πιστεύετε ότι 7-8 άτομα της Διας ξύπνησαν μια μέρα και είπαν “ρε σεις πως θα περάσει η μέρα σήμερα - πάμε να αδειάσουμε τους γεμιστήρες μας πάνω στον πρώτο γύφτο που θα βρεθεί μπροστά μας ?”
Κάπου νομίζω ότι έχουμε χάσει την μπάλα...

o_gavros
28/10/2021, 07:10
Τώρα ρε φίλε ειλικρινά, νομίζεις ότι η ασυδοσία και το να φτάνει κάποιος ένστολος ν νιώθει τόσο πανίσχυρος και πως ότι και να κάνει δε θα τιμωρηθεί, καλλιεργήθηκε μέσα σε μια μέρα;
Όσο κι αν έχουμε διαφορετικό πρίσμα στις απόψεις μας, για τόσο αφελή δε σε κάνω.
Η μπάλα προφανώς και έχει χαθεί.
Γιατί νομίζεις φωνάζουμε;

teo_g7
28/10/2021, 07:20
Τώρα ρε παιδιά ειλικρινά πιστεύετε ότι 7-8 άτομα της Διας ξύπνησαν μια μέρα και είπαν “ρε σεις πως θα περάσει η μέρα σήμερα - πάμε να αδειάσουμε τους γεμιστήρες μας πάνω στον πρώτο γύφτο που θα βρεθεί μπροστά μας ?”
Κάπου νομίζω ότι έχουμε χάσει την μπάλα...

Ειλικρινά, είσαι σίγουρος ότι διαβάζεις και κατανοείς όσα γράφτηκαν;
Η υπόθεση μπάζει απ'οποια πλευρά και να την πιάσεις αλλά εσείς εκεί μην τυχόν και κακολογησουμε τους χωροφύλακες.

Ευτυχισμένο το 1950!

THEOD
28/10/2021, 07:20
Τώρα ρε φίλε ειλικρινά, νομίζεις ότι η ασυδοσία και το να φτάνει κάποιος ένστολος ν νιώθει τόσο πανίσχυρος και πως ότι και να κάνει δε θα τιμωρηθεί, καλλιεργήθηκε μέσα σε μια μέρα;
Όσο κι αν έχουμε διαφορετικό πρίσμα στις απόψεις μας, για τόσο αφελή δε σε κάνω.
Η μπάλα προφανώς και έχει χαθεί.
Γιατί νομίζεις φωνάζουμε;


Ο καθένας τα βλέπει μέσα από το πρίσμα που έχει προαποφασίσει ότι "έτσι είναι…"

Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι σε καταδιώξεις αποφασισμένων να μην αποδεχθούν την μοίρα τους κακοποιών είναι συχνό φαινόμενο να στραβώνει το πράγμα και να καταλήγουν άσχημα. Συμβαίνει πολύ συχνά και παντού…

afasias
28/10/2021, 07:35
Ποιες καταδιώξεις αποφασισμένων κακοποιών ρε παιδιά, τρία 16χρονα ήταν μέσα στο αμάξι, δεν ήταν ο Εσκομπάρ. Χεστήκαν από το φόβο τους μόλις είδαν ότι τους πήραν χαμπάρι και αντέδρασαν όπως αντέδρασαν.
Ο αφηνιασμένος ματατζής στη Σόλωνος έκανε ό,τι έκανε στο πλαίσιο του καθήκοντος και της προστασίας του έννομου κράτους; Θα πάει στο σπίτι του ο ημίτρελος; Αυτό από ποιο πρίσμα βλέπεται;

THEOD
28/10/2021, 07:53
Ποιες καταδιώξεις αποφασισμένων κακοποιών ρε παιδιά, τρία 16χρονα ήταν μέσα στο αμάξι, δεν ήταν ο Εσκομπάρ. Χεστήκαν από το φόβο τους μόλις είδαν ότι τους πήραν χαμπάρι και αντέδρασαν όπως αντέδρασαν.


Αυτά φίλε τα μαθαίνεις εκ των υστέρων... Εκείνη την στιγμή όταν έχεις ένα κλεμμένο που δεν σταματάει στα σήματα δεν ξέρεις αν μέσα είναι "3 φοβισμένα 16χρονα" ή 3 με ΑΚ47 που έχουν κλέψει το όχημα καθ' οδόν για την επόμενη μπουκα...

toyar
28/10/2021, 08:26
οσον αφορα τους ματατζηδες ο ημιτρελος δεν θα παει σπιτι του γιατι μονο ημιτρελοι υπηρετουν εκει....κι οποιος δεν ειναι αρκετα τον φτιαχνουν
αυτο μπορει να σας το βεβαιωσει οποιοσδηποτε κανονικος αστυνομικος σε μια φιλικη συζητηση
καποια στιγμη οι νεοι ματατζηδες περναγαν στην αρχη απο τα τμηματα για εκπαιδευση
εκει τους επιαναν οι πιο νορμαλ και τους ελεγαν ξερεις που πας;....με αποτελεσμα να τους αλλαζουν γνωμη
ετσι σταματησαν να τους περνανε απο τα τμηματα:bawl:

το πιο επικο σκηνικο ειναι οταν εστειλαν ματ να βαρεσουν αστυνομικους που εκαναν διαδηλωση και αφου τους εριξαν σφαλιαρες μετα οι αλλοι τους ταραξαν στις κλησεις:bawl:

doctor_john
28/10/2021, 08:28
Δίνετε δικαιώματα στα κατακάθια της κοινωνίας και η ζημιά που κάνουν είναι μεγάλη.
Ίσως κάποιοι νομίζουν ότι έχω κάτι με τους αστυνομικούς, δεν έχω "κάτι". Δεν μου αρέσουν σαν άνθρωποι με αυτά που κάνουν.
Πιστεύουν ότι έχουν δικαιώματα πάνω στους άλλους, είναι άξεστοι εκ πεποιθήσεως, δημιουργούν προβληματικές οικογένειες..

Και μην πεταχτείς ρε συ GM να μου πεις δεν είναι έτσι, ξέρεις καλύτερα απο όλους πόσο προβληματική είναι η παρουσία αυτών των
ανθρώπων στην κοινωνία σε υπηρεσία ή όχι.
Προφανώς και δεν είστε όλοι έτσι, το θέμα είναι ότι και εσείς και εμείς δεν έχουμε καταφέρει να τους περάσουμε αξίες αντίστοιχες με τις δικές μας.
Ακόμα μπορούμε σαν κοινωνία να επιλέξουμε την καταστολή τους.

Μη γελιόμαστε όμως, η ιστορία είναι εκεί και μας δείχνει τους κύκλους της, ένα μικρό βιβλίο απόσταση έχουμε από το σημείο που η καταστολή
δεν θα είναι στις επιλογές μας.

Και για να είμαι ειλικρινής δεν μου φαίνεται ότι ήθελε να σπάσει το τζάμι ο βλαχάκος.

g_m900
28/10/2021, 08:45
Μαλιστα...
15 ωρες ανακριση βαλε μεσα και 2 καταθεσεις του οδηγου λεωφορειου και μια μαρτυρα που ηταν ιδιες και παρολο αυτα συζηταμε ακομα ποιος φταιει.
Φταινε οι γονεις των ανηλικων οκ?

Ολη η Αστυνομια ξυπνει το πρωι και χαιδευει το οπλο της για να δειξει ποιος ειναι το αφεντικο.
Αυτα τα ανηλικα ανετα παντως θα σας τη μπουμπουνουσαν αν ηταν να σας παρουν κατι με τη βια.

Οσο κι αν καποιοι μυριστηκαν Ρομα Γρηγοροπουλο δεν τους βγηκε.
Αφου πιασαμε και τα κομματικα με τον Υπουργο... Που ακριβως ειπωθηκε οτι πηρε τηλεφωνο για να απολογηθει?
Πολιτικος ειναι. Πηρε τηλ τον πατερα να πει οτι θα γινει ερευνα και οτι λυπατοι και μετα πηγε και στους αστυνομικους. Και?
Ο Τζανακοπουλος που πηγε μεσα στους γυφτους και εταζε καταδικες τι ειναι?

Ρε μαγκες αφηστε το.
Η πλακα θα ερθει μετα που θα γινει ταυτοποιηση Dna και θα φανει ποιος και τι μεσα στο αυτοκινητο.
Ξερετε ποιο DNA...
Που στο ονομα του εκλεισαν το κεντρο προχθες οι Αναρχικοι επειδη αντιδρουν στην ληψη του οταν συλλαμβανονται.
Δηλαδη η αστυνομια εχει ανιμακτες μεθοδους να δει ποιος και τι αλλα τα καλοπαιδα δεν θελουν. Ζεματαει γιαυτο.

Οι ΔΙΑΣ.... ΕΙΤΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ... τα κανανε σωστα.
Κανονες εμπλοκής και χρηση οπλου.
Οποιος εχει αντίρρηση να παει μαρτυρας κατηγοριας γιατι καποτε τους ειδε να πινουν καφε στα Εβερεστ

g_m900
28/10/2021, 08:50
οσον αφορα τους ματατζηδες ο ημιτρελος δεν θα παει σπιτι του γιατι μονο ημιτρελοι υπηρετουν εκει....κι οποιος δεν ειναι αρκετα τον φτιαχνουν
αυτο μπορει να σας το βεβαιωσει οποιοσδηποτε κανονικος αστυνομικος σε μια φιλικη συζητηση
καποια στιγμη οι νεοι ματατζηδες περναγαν στην αρχη απο τα τμηματα για εκπαιδευση
εκει τους επιαναν οι πιο νορμαλ και τους ελεγαν ξερεις που πας;....με αποτελεσμα να τους αλλαζουν γνωμη
ετσι σταματησαν να τους περνανε απο τα τμηματα:bawl:

το πιο επικο σκηνικο ειναι οταν εστειλαν ματ να βαρεσουν αστυνομικους που εκαναν διαδηλωση και αφου τους εριξαν σφαλιαρες μετα οι αλλοι τους ταραξαν στις κλησεις:bawl:

Και εδω δεν τα ξερεις καλα. Οι νεοι αστυφυλακες πανε πλεον Αμεση Δραση... ΜΑΤ... ΔΙΑΣ.
Πολυ λιγοι σε τροχαια και τμηματα. Πααααααρα πολυ λιγοι. Γιαυτο και τα τμηματα ειναι υποστελεχωμενα.

Τα ΜΑΤ ειναι εκει για να κανουν φραγμο. Δεν παει να ειναι και ο Θεος ο ιδιος. Καλα τους κανανε τους συναδελφους και τους ριξανε ξυλο.
Δεν ειναι το ιδιο για ολους?
Θελαν να σπασουν τιν φραγμο.... Δεν κανανε πισω...χημικα και γκλοπ αν δεν καταλαβαινουν.

Ο ΜΑΤατζης που εσπασε το τζαμι ειναι καραγκιοζης.
Τελος.

g_m900
28/10/2021, 08:53
Doctor John...
Μαλλον εχω προβληματικη οικογενεια.
Ο αδερφός μου το ιδιο με 3 παιδια.
Ο κολλητος μου το ιδιο με 2 παιδια...
Μετα λετε τους αλλους ρατσιστές και προκατελημμενους.

Το εχουμε δει σε 33 σελιδες ποιοι και τι εδω μεσα.

Δικαιωμα σας φυσικα

toyar
28/10/2021, 09:00
κοιτα φιλε....
αν εγω ειμαι ματατζης 1.90 110 κιλα με πληρη εξαρτηση μεσα σε διμοιρια κι ερθει μια κοπελιτσα και μου φωναζει αν κατσω ακινητος κανω φραγμο
αν την αρχισω στις κλωτσιες κανω κατι αλλο.....
δυστυχως ολοι εχουμε δει να γινεται συχνα το δευτερο

g_m900
28/10/2021, 09:09
Τι να σου απαντησω σε αυτο?
Απαντησα πιο πανω.

toyar
28/10/2021, 09:16
εγω δεν εχω κατι με τους αστυνομικους γενικα
εχω συνεργαστει στη δουλεια μου με πολλα παιδια
εχω κολλητους φιλους αστυνομικους
ουτε θεωρω εκ των προτερων οτι εκαναν λαθος στο περαμα
ξερω οτι προβλεπεται ερευνα λογω νεκρου και περιμενουμε το αποτελεσμα
εχω κακη εμπειρια απο ματατζηδες και αναφερθηκα μονο σε αυτους

doctor_john
28/10/2021, 09:19
Doctor John...
Μαλλον εχω προβληματικη οικογενεια.
Ο αδερφός μου το ιδιο με 3 παιδια.
Ο κολλητος μου το ιδιο με 2 παιδια...
Μετα λετε τους αλλους ρατσιστές και προκατελημμενους.

Το εχουμε δει σε 33 σελιδες ποιοι και τι εδω μεσα.

Δικαιωμα σας φυσικα

Είναι ξεκάθαρο όπως το έγραψα, μη με σκας.

Μιας και το αναφέρεις όμως και ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα, το αν έχει παιδιά κάποιος δεν τον κάνει υγιή και αποδεκτό στην κοινωνία.
Αν τα κάνουν κλέφτες, φονιάδες, φασίστες ή άβουλους να πιστεύουν οτιδήποτε και να πετούν τα δικαιώματα τους, δεν κάνουν καλό ούτε είναι ουδέτερη
η συμμετοχή τους στην κοινωνία, είναι εναντίον μας όπως και οι ίδιοι..

g_m900
28/10/2021, 09:19
Και σου ειπα οτι εχεις δικιο.
Τι αλλο να πω ρε συ?

katsar
28/10/2021, 09:22
Σωστά ,κάποτε που τους είχαμε μέσα στα γήπεδα να φανταστώ
ήταν δουλειά τους να προκαλούν τον κόσμο σπρώχνωντας με τις ασπίδες,να μας λένε βουλγαράκια,να πετάνε δακρυγόνα μέσα στο γήπεδο και να κλαίνε παιδάκια,ηλικιωμένοι.
ρε τι διαβάζουμε .

afasias
28/10/2021, 09:36
Σωστά ,κάποτε που τους είχαμε μέσα στα γήπεδα να φανταστώ
ήταν δουλειά τους να προκαλούν τον κόσμο σπρώχνωντας με τις ασπίδες,να μας λένε βουλγαράκια,να πετάνε δακρυγόνα μέσα στο γήπεδο και να κλαίνε παιδάκια,ηλικιωμένοι.
ρε τι διαβάζουμε .

Αμολάαααατε τους!! https://www.youtube.com/watch?v=j6dmLAMXdOU Για να μη ξεχνιόμαστε δηλαδή με τους ψυχανώμαλους. Αν δεν ήταν αληθινό θα μπορούσε να είναι ταινία του Νίκου Ζερβού.

karellen
28/10/2021, 09:39
Μερικοί ξεφυγατε.
Κρίμα.