PDA

View Full Version : Σκοτσαρισμα σε τρανσαλπ 600



BILLIS
28/10/2021, 21:17
Έχω ένα τρανσαλπ 600 και στην πρώτη ταχύτητα χωρίς πατημένο συμπλέκτη στο ανέβασμα στροφών σκοτσαρει δηλ χωρίς αυξομείωση στις στροφές μου κάνει κάτι σαν ντακ και ελαφρό τίναγμα όπως αλλάζουν τα αυτόματα ταχύτητα αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει γνώμη τι μπορεί να είναι . Συμπλέκτης έγινε πρόσφατα αλλαγή . Αυτό το έκανε και πριν την αλλαγή συμπλέκτη. Ευχαριστω .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/10/2021, 21:52
Έχω ένα τρανσαλπ 600 και στην πρώτη ταχύτητα χωρίς πατημένο συμπλέκτη στο ανέβασμα στροφών σκοτσαρει δηλ χωρίς αυξομείωση στις στροφές μου κάνει κάτι σαν ντακ και ελαφρό τίναγμα όπως αλλάζουν τα αυτόματα ταχύτητα αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει γνώμη τι μπορεί να είναι . Συμπλέκτης έγινε πρόσφατα αλλαγή . Αυτό το έκανε και πριν την αλλαγή συμπλέκτη. Ευχαριστω .

Εντελώς πληροφοριακα και χωρίς να ξερω!

Πρόσφατα εκανα ενα βεστρομ 1000 βόλτα και έκανε αυτο ακριβώς πού περιγράφεις!
Καμπάνα (σύνηθες πρόβλημα στα βεστρομ 1000))ήταν.

Bowleno
28/10/2021, 21:52
Αλυσίδα κίνησης στα τελευταία της, το πιθανότερο.
Η Κακορυθμισμένη....

BILLIS
28/10/2021, 22:27
Αλυσίδα κίνησης στα τελευταία της, το πιθανότερο.
Η Κακορυθμισμένη....

Η αλυσίδα είναι εντάξει .Παίζει να είναι σαζμαν η συνεμπλοκ ?

karellen
28/10/2021, 22:40
Η αλυσίδα είναι εντάξει .Παίζει να είναι σαζμαν η συνεμπλοκ ?

Silent block το πιθανότερο.
Δεν ξέρω πόσο δυνατό είναι το σκορτσάρισμα σε εσένα αλλά εγώ όποτε τα άλλαζα γλύκαινε το μηχανάκι.

Acacius
29/10/2021, 01:12
στο ανέβασμα στροφών σκοτσαρει δηλ χωρίς αυξομείωση στις στροφές

Επειδή δεν κατάλαβα, σου το κάνει όταν ανεβάζεις ή όταν έχεις σταθερές στροφές; Σε πολύ χαμηλές στροφές δε θα μου φαινόταν περίεργο, ακόμα και με πρώτη.

Επίσης, το πήρες πρόσφατα και σου το έκανε από την αρχή ή άλλαξε η συμπεριφορά του τελευταία;

Kickstart
29/10/2021, 07:44
καλημέρα.

αν αποκλείσουμε αλυσίδα και δισκάκια συμπλέκτη, αμέσως μετά θα έριχνα μια ματιά στο καρμπιρατέρ και τις ρυθμίσεις του.

παίρνει εύκολα μπροστά το μηχανάκι;

BILLIS
29/10/2021, 18:37
Βάζω πρώτη ξεκινάω και μετά από λίγο καθώς γκαζώνω μου το κάνει

BILLIS
29/10/2021, 18:39
Επειδή δεν κατάλαβα, σου το κάνει όταν ανεβάζεις ή όταν έχεις σταθερές στροφές; Σε πολύ χαμηλές στροφές δε θα μου φαινόταν περίεργο, ακόμα και με πρώτη.

Επίσης, το πήρες πρόσφατα και σου το έκανε από την αρχή ή άλλαξε η συμπεριφορά του τελευταία;

Βάζω πρώτη ξεκινάω και μετά από λίγο καθώς γκαζώνω μου το κάνει. Το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν το έκανε από παλιά