PDA

View Full Version : Τούρλα Αρτεμισίου(1492m)-Αρχαία οδός ''Κλίμαξ'' 24-10-2021



billy84
29/10/2021, 16:56
Για ακόμη μια φορά ο καιρός δεν άφησε πολλά περιθώρια την Κυριακή που μας πέρασε και βρέθηκα ξανά σε ένα ατέρμονο παιχνίδι με τον χρόνο.Δεν έτρεχα να προλάβω τη μέρα αλλά τον άσχημο καιρό που απο το μεσημέρι και μετά θα κατέκλειε κάθε περιοχή της Ελλάδας.Έπρεπε να βρω κάτι κοντινό αλλά και περιεκτικό και πιστεύω οτι σε έναν μεγάλο βαθμό το κατάφερα καθώς η εξόρμηση συνδυάστηκε με μια ωραία ανάβαση και ένα έξαιρετικά σπάνιο αξιοθέατο με ιστορία που τραβάει πολλούς αιώνες πίσω.

Το πλάνο ήταν απλό.Αναχώρηση πολύ νωρίς το ξημέρωμα και σύντομη στάση στη Νεστάνη απο όπου ξεκινά το πάσο για Καρυά είτε για Τουρνίκι και Κρύα Βρύση διασχίζοντας τον Κτενιά.Εγώ σταμάτησα στην Χαλκόβρυση,στις παρυφές του όρους Τούρλα που έχει ύψος 1492m και μαζί με το Αρτεμίσιο,τον Κτενιά και το Λύρκειο αποτελούν το συγκεκριμένο ορεινό σύμπλεγμα μεταξύ Αρκαδίας και Αργολίδας.



https://www.youtube.com/watch?v=PbQgg8QxeoA





Στον κάμπο της Τρίπολης τέτοια ώρα και εποχή συντάμε ομίχλη και οι εικόνες είναι πάντα μαγικές.Πόσο μάλλον απο τα σχεδόν 1000m υψόμετρο που τραβάω τη φωτογραφία




431517




Δίπλα απο μια στάνη ξεκίνησε η ανάβασή μου




431518





Έχοντας ανέβει κάποια μέτρα,το Αρτεμίσιο δεσπόζει πίσω μου.Ο ήλιος δεν έχει ανέβει ακόμα ψηλά και τα πάντα είναι διαφορετικά!




431519





Το πέπλο ξεκινά και διαλύεται σιγά σιγά με τις πρώτες ακτίνες του ήλιου.




431520





Έχω βρει ένα μονοπάτι με αραιή σήμανση και το ακολουθώ όσο γίνεται αν και η πορεία μου είναι προφανής.




431521





Απέναντι το μυτερό βουνό που διακρίνεται είναι το Μεγαλοβούνι(1272m) ακριβώς απο πάνω απο τη Νεμέα




431522





Η ομίχλη σε λίγα λεπτά δε θα φαίνεται καν.Ήταν πανέμορφη η εικόνα...




431523





Έχοντας κερδίσει ύψος πλέον η κλίση εξομαλύνεται




431524




Στα 1300m βρήκα μια ανώνυμη κορυφή




431525

billy84
29/10/2021, 17:01
Κοιτώντας νότια στο βάθος αχνοφαίνεται ο Ταύγετος.Αργότερα με τον ήλιο ψηλότερα δε φαινόταν καθόλου λόγω υγρασίας.




431526




Στη ράχη πλέον,έχω πολύ δρόμο μπροστά μου και ας μην του φαίνεται...




431527




Η κορυφογραμμή είναι βραχώδης με εξάρσεις και οδοντώσεις όπως συνηθίζεται στα βουνά του συγκεκριμένου συμπλέγματος με αποκορύφωμα φυσικά τον Κτενιά και ένα κομμάτι του Αρτεμισίου(στα χτένια του).




431528




Κοιτώντας προς τα πίσω.Διακρίνεται το Αρτεμίσιο και ο καιρός σαν να ξεκινά να κλείνει λιγο.




431529





Τα πάντα στο μάτι δείχνουν εύκολα,μικρά και κοντινά.Είναι όμως?




431530





Συνεχίζοντας στην κορυφογραμμή πετυχαίνω το πρώτο δύσκολο πέρασμα.Δε φαινόταν απολύτως τίποτα λίγα μέτρα πίσω.Ευτυχώς κατεβαίνει απο ένα μικρό λούκι αλλιώς θα αναγκαζόμουν να κατέβω κάποια μέτρα μέχρι να βρω πέρασμα.




431531




Έχοντας κατέβει απο το λουκάκι προς τα δεξιά




431532




Γλυπτά λαξευμένα απο τη φύση εδώ και εκατομμύρια χρόνια.




431533




Στο βάθος η ψηλότερη κορυφή.Έχω δρόμο ακόμα!




431534




Ανάμεσα στα βράχια υπάρχει ζωή!




431535

billy84
29/10/2021, 17:10
Αυτή η έξαρση δεν κατέβαινε χωρίς εξοπλισμό οπότε αναγκάστηκα να κατέβω χαμηλότερα μέχρι να βρω πέρασμα και να ξανανέβω.Σύνηθες σκηνικό σε άγρια βουνά.




431536





Σαν να πλησιάζω στην κορυφή επιτέλους...




431539




Τελικά έχω ακόμα κάποια μέτρα...




431537




Είχε πάλι ένα χάσιμο οπότε αναγκάστηκα να κατέβω αυτό το κομμάτι.




431538




Και να συνεχίσω προς τον τελικό ορεινό όγκο της κορυφής.




431540




Ούτε το κολωνάκι δεν άντεξε εδώ πάνω!!!




431541




Φωτό προς τα πίσω.Απο εκεί ήρθα.Αριστερά το Αρτεμίσιο και πλέον απο τόσο ψηλά διακρίνεται ο Κτενιάς πίσω του.




431542




Το οροπέδιο της Τρίπολης



431543




Το Λύρκειο μπροστά μας γεμάτο ανεμογεννήτριες.Πολύ ενδιαφέρουσα και δύσκολη δείχνει η ανάβαση για εδώ απο αυτήν την πλευρά.Δεν είμαι σίγουρος για το αν ανεβαίνει.Στο μέλλον ίσως το δοκιμάσω.




431544





https://www.youtube.com/watch?v=6jVjwvzrJIU

billy84
29/10/2021, 17:16
Επόμενος στόχος το πέρασμα της κλίμακος που βρίσκεται μεταξύ των βουνών Λυρκείου και Τούρλας αλλά προσεγγίζεται απο το χωριό Σάγκας.Είναι ουσιαστικά η δύσκολη κόψη που είδατε πριν απο την κορυφή.Απο τον Σάγκα λοιπόν ένας πολύ δύσκολος χωματόδρομος με υψηλή κλίση με ανέβασε στους πυλώνες.Με έπιασε λίγο ψιλόβροχο αλλά ευτυχώς αυτή η διαδρομή δεν έδειχνε να λασπώνει με τόση πέτρα.




https://www.youtube.com/watch?v=Nk8jtCpddcA





Στο τέλος της διαδρομής,απο εδώ συνέχισα με τα πόδια.




431545




Υπάρχει σηματοδοτημένο μονοπάτι το οποίο σαφώς βοηθά στην πλοήγηση.




431546





Σύντομα έφτασα σε αυτό το εκπληκτικό φυσικό μνημείο το οποίο λάξευσαν οι αρχαίοι για να περνάνε απο την Αρκαδία στην Αργολίδα και τούμπαλιν.Επαναλαμβάνω,πάνω σε μια κορυφογραμμή στα 1100m υψόμετρο,είχαν ανοίξει δίοδο στο βουνό με εργαλεία χειρός για να μπορούν να περνάνε με τα ζωντανά και τις άμαξες. :uplate:




431547





Την οδό αυτή χρησιμοποίησε και ο Παυσανίας στην περιήγησή του στην Αρκαδία.Αναφέρει μάλιστα οτι δεν την είχε βρει σε καλή κατάσταση.Φανταστείτε πόσο παλιά ήταν!!!Είναι εμφανή τα ίχνη της τεχνητής διάνοιξης, όπως ίχνη από χονδρό βελόνι και συναφή εργαλεία, όπως και οι κάθετες αυλακώσεις του δαπέδου (για να μη γλιστρά ο δρόμος). Από την Κλίμακα και αυτό το πέρασμα πέρασε ο Φειδιππίδης ο Αθηναίος στη μνημειώδη πορεία του προς τη Σπάρτη για να ζητήσει βοήθεια από τους Σπαρτιάτες για λογαριασμό της Αθήνας η οποία βρισκόταν προ της Περσικής απειλής. Η προσπάθεια αυτή του Αθηναίου αγγελιοφόρου αναβιώνεται σήμερα στα πλαίσια του αθλήματος "Σπάρταθλον".




431548





Χαμηλά ο Σάγκας,απέναντι το όρος Αρμενία.




431549




Έχοντας περάσει απο την πλευρά της Αργολίδας.Αριστερά το Αρτεμίσιο και δεξιά το βουνό που ανέβηκα λίγη ώρα πριν.Δείχνει πολύ δύσκολο εως και απροσπέλαστο απο εδώ.Θα είναι μια πραγματική πρόκληση!Αυτή η πλευρά του βουνού πάντως δείχνει και το γιατί κατασκευάστηκε αυτό το πέρασμα.




431550





Η εθνική οδός Κορίνθου-Τρίπολης




431551




Σίγουρα απο τα εντυπωσιακότερα αρχαία έργα που έχω δει.




431552

billy84
29/10/2021, 17:19
Στην επιστροφή μου έκανα μια σύντομη στάση στο εντυπωσιακό μοναστήρι της Παναγίας του Βράχου στη Νεμέα




431553




431554




Ελάχιστες πληροφορίες υπάρχουν απο τη Βυζαντινή εποχή που έχει αποδειχθεί βάσει ευρημάτων ότι το μοναστήρι λειτουργούσε.Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν κατά την Τουρκοκρατία οι οποίες πυκνώνουν απο την επανάσταση και μετά καθώς η μονή συνέβαλλε στον αγώνα.




431555




Στο βάθος η Νεμέα



431556





Συνεχίζοντας προς τα πίσω έκανα ακόμη μια σύντομη στάση στις Αρχαίες Κλεωνές και τον Ναό του Ηρακλέους.Πρόκειται για έναν ναό που χτίστηκε προς τιμήν του μυθικού ήρωα για την νίκη του έναντι του λιονταριού της Νεμέας.




431557




431558







Έτσι αυτή η σχετικά σύντομη αλλά περιεκτική εξόρμηση έλαβε τέλος.Με σωστή διαχείρηση του χρόνου κατάφερα και είδα αρκετά πράγματα και η αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι πήγα πολύ πιο μακριά και έλειπα περισσότερες ώρες!



Πάντα όρθιοι!:beer:

stathis78
29/10/2021, 18:32
Μπράβο Βασίλη, είσαι φοβερός. Έχω καταγωγή από το Σάγκα αλλά ποτέ δεν έχω αξιωθεί να ανέβω στις ''Πόρτες''. Όλο λέω να το κάνω αλλά πάντα τις κοιτάω από την εθνική οδό όποτε περνάω. Το μονοπάτι που πάει στις Πόρτες χρησιμοποιείται επίσης κάθε χρόνο στη διέλευση του ιστορικού υπερμαραθωνίου “Σπάρταθλο”.

Dr.Monty
30/10/2021, 08:35
Μπραβο ρε Βασίλη! Τι να πουμε άλλο. Τα εχουμε πει. 100 θέματα και οι περιγραφες με τις φωτογραφίες παντα υψηλου επιπέδου!
Να 'σαι καλα!

gaslion
30/10/2021, 09:23
Μπράβο ρε φίλε!

billy84
30/10/2021, 17:23
Μπράβο Βασίλη, είσαι φοβερός. Έχω καταγωγή από το Σάγκα αλλά ποτέ δεν έχω αξιωθεί να ανέβω στις ''Πόρτες''. Όλο λέω να το κάνω αλλά πάντα τις κοιτάω από την εθνική οδό όποτε περνάω. Το μονοπάτι που πάει στις Πόρτες χρησιμοποιείται επίσης κάθε χρόνο στη διέλευση του ιστορικού υπερμαραθωνίου “Σπάρταθλο”.


Έλα ρε φίλε πέρασα μέσα απο το χωριό σου!!!Πολύ ψαγμένη η τοποθεσία που αποφάσισαν οι πρώτοι άνθρωποι να το κατοικήσουν!:beer:



Μπραβο ρε Βασίλη! Τι να πουμε άλλο. Τα εχουμε πει. 100 θέματα και οι περιγραφες με τις φωτογραφίες παντα υψηλου επιπέδου!
Να 'σαι καλα!

Σε ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά!:beer:



Μπράβο ρε φίλε!


Να είσαι καλά αγόρι μου!:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/10/2021, 19:58
Μπραβο ρε Βασίλη! Τα έπαιξα με αυτό που έκαναν οι άνθρωποι! Κόψανε το βουνο με καλεμι και σφυρί!

Parking
01/11/2021, 10:49
Διαβάζεις τίτλο τούρλα κλίμαξ μπαίνεις και βλέπεις βουνά κανονικά!
Απογοήτευση

billy84
01/11/2021, 13:15
Μπραβο ρε Βασίλη! Τα έπαιξα με αυτό που έκαναν οι άνθρωποι! Κόψανε το βουνο με καλεμι και σφυρί!


Και που να το δεις απο κοντά.Respect σε όλους αυτούς τους ανθρώπους!



Διαβάζεις τίτλο τούρλα κλίμαξ μπαίνεις και βλέπεις βουνά κανονικά!
Απογοήτευση





:bawl::bawl::bawl: