PDA

View Full Version : Λεκεδες σε καθαρο αλουμινιο



billyka
31/10/2021, 22:41
Καλησπερα!Εχω βαρεσει αμμοβολη τα καπακια του μοτερ και διαφορα αλλα κοκοψονια.Τα πηρα μετα να τα πλυνω με ζεστο νερο και σε ολα τα κομματια εμφανιστηκαν αυτοι οι ''λεκεδες''.Τι λαθος εκανα?Και πως φευγουν αυτα τωρα?Τριψιμο με ντουκοχαρτο? 'Η εφοσον θα βαφτουνε δεν εχει σημασια?Η ποιοτητα της φωτο ειναι χαλια γιατι τραβηχτηκε με το επισης χαλια κινητο μου,αλλα το προβλημα φαινεται.431601

Bowleno
31/10/2021, 23:42
Δοκίμασε με αλουμινόχαρτο καλά βρεγμένο να τα τρίψεις, πολύ πιθανό να φύγουν.
Το αλουμινόχαρτο να μην μένει χωρίς νερό! Κρύο....

doctor_john
01/11/2021, 06:41
Δεν φταις, λάδια είναι.
Είναι ολόκληρη διαδικασία, μπάνιο με ασετόν*, φουρνίσματα και ξανά μέχρι να εξαφανιστούν.
Σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα για ηλεκτροστατική, κάνε τεστ για όποια άλλη. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα

Καθάρισε τα με ασετόν πριν βάψεις.

το ασετόν να μην αγγίξει ΠΟΤΕ χαλκό ή μπρούτζο.
* ασετον καθαρό όχι με έλαια για περιποίηση νυχιών.

Απο όσα έχω δεί σε ανακατασκευές, ρουλεμάν στροφάλου κλπ. μπορείς να ζεστάνεις με βουτάνιο, (450C max, δεν λειώνει το Alu 730C)
και να βγάλει όσο θα δημιουργούσε πρόβλημα.
Εφόσον θα βαφεί, εγώ θα το έβαζα σε βραστό νερό με βαριά απολυπαντικά για κινητήρες και ότι βγάλει.

Πιο σημαντικό μου φαίνεται να δεις γιατί τρέχουν λάδια εξαρχής απο εκεί και αν χρειάζεται κάποια επισκευή.

Δε νομίζω ότι θα σε προβληματίσει η βαφή του.

billyka
01/11/2021, 17:19
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Θα δοκιμασω και βλεπουμε.Γιατρε το μηχανακι ειναι ολο λυμενο εντελως.Θα γινει ανακατασκευη οποτε δεν ειναι θεμα το αν τρεχουν λαδια.Αλλα οι λεκεδες ειναι σε ολα τα καπακια του μοτερ

billyka
03/11/2021, 16:44
Doctor,αλλη μια ερωτηση.Πηρα το RUSTABIL(Σταθεροποιητης σκουριας) και με πινελο ''εβαψα'' ολον τον αμμοβολισμενο σκελετο.Το 989 εποξειδικο ασταρι θα πιασει τωρα πανω η πρεπει να το τριψω?

doctor_john
03/11/2021, 16:57
Oι οδηγίες του R τι λένε; κάτι γράφει για πλύσιμο πρώτα. Δεν τρίβεις την αμμοβολή.
Το 989 πιάνει και σε τζάμια αν το κάνεις σωστά :lol:

billyka
03/11/2021, 17:17
Γραφει οτι εφαρμοζεται με πινελο η ρολο τοπικα οπου υπαρχει σκουρια και μετα βαφεται με αντισκωριακο ασταρι.Θα πιασει δλδ το 989 σιγουρα πανω του.Το θεμα ειναι οτι εμενα δεν ειχε καθολου σκουρια λογω του οτι τον αμμοβολησα.Και τον εβαψα ολο με το rustabil.Φοβαμαι δλδ μηπως εκει εκανα βλακεια διοτι δεν εχει πουθενα σκουρια ο σκελετος,θα πιασει δλδ το rustabil πανω στον καθαρο σκελετο?Αν πιανει και επειτα πιασει και το 989 τοτε ειμαστε οκ.Δεν τιθεται θεμα να τον ξαναχτυπησω αμμοβολη καθως εγω τον χτυπησα στο σπιτι,απλα θελω να ειμαι safe.

doctor_john
03/11/2021, 17:29
κάτι γράφει για πλύσιμο.. δεν θέλει αμμοβολή, δεν είναι απαραίτητα ορατή η δράση του.

431784

billyka
03/11/2021, 17:54
Μολις βρηκα σε παρομοιο φορουμ που συζητουσαν για πλαστικοποιηση ρεζερβουαρ το εξης "Μετα απο επικοινωνια με την Εταιρια ΧΡΩΤΕΧ σχετικα με το Rustabil:

Εφαρμομοζεται μονο τοπικα οπου υπαρχει σκουρια για να την αδρανοποιησει, εαν εφαρμοστει σε υγιες μεταλλο υπαρχει περιπτωση να μην γινει σωστη προσφυση στο υλικο πλαστικοποιησης.

Επισης εφοσον στεγνωσει το υλικο μετα την αφαρμογη του δεν υπαρχει τροπος να το αφαιρεσουμε πχ. με καποιο χημικο οπως μου ειπαν απο την εταιρια.''

Αν παιζει αυτη η εκδοχη την κατσαμε την βαρκα,με βλεπω να αμμοβολιζω παλι..Επισης παρακατω λενε οτι με διαλυτικο νιτρου μπορει να αφαιρεθει η μαυρη κρουστα που εχει κανει το Rustabil..Ισως την γλυτωσω την αμμοβολη τελικα

billyka
03/11/2021, 17:59
Δε γαμεις,δεν ρισκαρω..Θα τον αμμοβολησω να καθαρισει να ειμαστε σιγουροι.Κριμα τοση δουλεια να παει στραφι

doctor_john
03/11/2021, 18:16
θα μου πεις τι γράφει η ετικέτα; ασε τα φορουμ.. :lol:

billyka
03/11/2021, 18:29
431787 ''εφαρμοζεται με πινελο η ρολο σε μια στρωση,τοπικα οπου υπαρχει σκουρια.Μπλα μπλα μπλα,η επιφανεια βαφεται μετα απο τουλαχιστον 3 ωρες με το καταλληλο αντισκωριακο ασταρι.Τα εργαλεια καθαριζονται με νερο και σαπουνι''

Δεν λεει παντως καπου,να μην χρησιμοποιηθει σε καθαρο μεταλλο.Θα μου πεις,ειναι σταθεροποιητης σκουριας,γιατι να το λεει..

doctor_john
03/11/2021, 18:34
καθάρισε το εργαλείο με νερό και σαπούνι ;)
βλέπεις το υλικό; έχει κάνει κάτι σαν κρούστα ή απλά μοιάζει λερωμένο;

billyka
03/11/2021, 18:58
431789

σε ελαχιστα σημεια ειναι ποιο εξωγκομενο,εχει κανει κρουστα δλδ,στα περισσοτερα μοιαζει λερωμενο,στο χερι δλδ ειναι λειο

billyka
03/11/2021, 19:23
Τα σημεια οπου φαινεται αυτο το ασπρογαλαζο,στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει/φαινεται.Απο κοντα φαινεται ολο μαυρο.Τα ''νερα'' υπαρχουν και απο κοντα.Στο χερι ειναι λειο και σκληρο:rolleyes:,εκτος απο ορισμενα σημεια που ειναι ποιο αναγλυφο.

doctor_john
03/11/2021, 19:30
μα τι μαύρο; μετά την αμμοβολή ήταν μαύρο;

billyka
03/11/2021, 19:32
Οχι,μετα την αμμοβολη ηταν γκρι,καθαρο αλουμινιο.Οταν βαφτηκε με το Rustabil,το οποιο ειναι ασπρο σαν γαλα,μετα απο λιγο εγινε μαυρο

doctor_john
03/11/2021, 19:56
το αλουμίνιο; με rustabil?

δεν είναι αλουμίνιο, είναι κράμα ατσάλι και όλα πάνε καλά, πλύνε και αύριο αστάρι.

billyka
03/11/2021, 20:10
sorry μπερδευτηκα.Ναι κραμα ατσαλιου ειναι οχι αλουμινιο:D