PDA

View Full Version : αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)



balnik
06/11/2021, 11:49
Χαίρετε, θα ήθελα να ακούσω γνώμες/συμβουλές/εμπειρίες σχετικά με αυτές τις 2 μηχανές.

Είμαι κάτοχος CB500F εδώ και 2,5 χρόνια και θέλω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.
Παρόλο που είμαι οπαδός του naked, κοιτάω τα 2 μοντέλα του τίτλου.

Η χρήση που κάνω είναι πόλη 90% (με αρκετή Αττική οδό) και 10% Σαββατοκύριακα/καλοκαίρια εκδρομές εκτός Αττικής. Κάνω 1.000-1.500km το μήνα.
Με το CB500F νιώθω απόλυτα ικανοποιημένος, πολύ χαμηλή κατανάλωση, ικανοποιητικό γκάζι, εύκολος χειρισμός σε μποτιλιάρισμα κλπ κλπ.
Τώρα θα μου πείτε γιατί να αλλάξω? Δεν ξέρω, αλλά δεν έχει σημασία, απλά το θέλω.

Να αναφέρω επίσης ότι στο ταξίδι με το γυμνό, σταθερά 140 δεν έχω απολύτως κανένα θέμα, για πολλή ώρα. Και στα 160 δεν έχω θέμα εγώ με τον αέρα, αλλά αρχίζει η μηχανή να χάνει λίγο τη σταθερότητά της.

Επομένως καταλήγω στο να θέλω κάτι παραπάνω, ας πούμε από ανεμοκάλυψη (αν και δεν είναι πρωτεύον), αλλά κυρίως σε κυβικά γιατί φορτωμένος και μαζί με άτομο πίσω νομίζω χρειάζονται.

Εισαγωγή τέλος, απλά ήθελα να εξηγήσω λίγο τις ανάγκες μου.

Budget μέχρι 6.500, έχω βρει μερικές περιπτώσεις και από τις 2 μηχανές σε αυτό το εύρος.

Αυτό που θέλω να ακούσω είναι μερικές γνώμες για τη χρήση στην πόλη, αν πχ το VFR θα με κουράσει στην καθημερινότητα.
Ή πχ αν ξέρει κάποιος ότι το NC θα με κρεμάσει σε μια προσπέραση από τα 140 στα 160 λόγω έλλειψης ιπποδύναμης, κλπ κλπ.
Οποιαδήποτε λεπτομέρεια θα μου ήταν χρήσιμη σε αυτό το σημείο, από κατανάλωση, αυτονομία, μέχρι κόστος συντήρησης, ζήτηση του κάθε μοντέλου από κλεφτρόνια ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με τις 2 μηχανές.

Και κάτι σχετικά σημαντικό, αν έχει εμπειρία κάποιος αναβάτης παρόμοιου ύψους με μένα (1.73) με χρήση κάποιου μοντέλου. Στο CB500F είμαι υπεράνετα με ύψος σέλας 78.5 αλλά επειδή αυτά είναι λίγο πιο ψηλά δεν ξέρω πως θα είμαι μέχρι να τα δοκιμάσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας, εννοείται αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι διαφορετικό μπορεί να το κάνει, αν και από ό,τι έχω ψάξει, δε με τρελαίνει κάτι, ίσως λίγο το tracer 07 αλλά δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρον.

Μη μου πει κανείς ότι είναι άτοπο να συγκρίνω μια μηχανή 54 ίππων με μια των 100, το ξέρω. Δεν τις συγκρίνω σε απόδοση απλά θέλω να ακούσω απόψεις για αρχή, για να καταλήξω στο ποια μου ταιριάζει.

νεοσσός
06/11/2021, 12:04
Για χρήση εντός πόλης θα χάσεις αγοράζοντας οποιαδήποτε από τις δύο μοτοσυκλέτες που ανέφερες. Λόγω του ύψους, του όγκου και του βάρους τους. Ανέφερες βέβαια "αρκετή Αττική οδό", οπότε εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Πάντως σε συνθήκες πόλης το CB500F πλεονεκτεί. Μένει να αποφασίσεις αν επιθυμείς να πάρεις κάτι που θα σε δυσκολέψει στην κύρια χρήση σου, ώστε να έχεις περισσότερη άνεση στα ταξίδια.

Με το VFR800 θα αυξηθεί αισθητά η κατανάλωση μέσα στην πόλη, ενώ με το NC750X όχι. Επίσης θα αυξηθεί το κόστος συντήρησης, αφού θα πας σε μοτοσυκλέτα 10ετίας μεγαλομεσαίου κυβισμού. Νομίζω ότι για 90% χρήση πόλης είναι βήμα συμβιβασμού. Αξίζει να κερδίσεις άνεση στο 10% των ταξιδιών και να χάσεις στο 90% της πόλης; Είναι τόσο σημαντικό να κινείσαι με 160 km/h στις εκδρομές σου, ώστε να δυσκολεύεσαι καθημερινά στην πόλη; Εσύ το ξέρεις.

billy84
06/11/2021, 12:59
4κύλινδρο για 90% χρήση πόλης απορρίπτεται για λόγους κατανάλωσης,συντήρησης,θερμοκρασιών κλπ.Κατα τα άλλα το Crossrunner μιας και το έχω οδηγήσει κρύβει τα κιλά του πολύ καλά μέχρι τα 120km και δείχνει κοντά σε βάρος με το NC(το οποίο με τη σειρά του φαντάζει σαν ένα Pegaso strada δοκιμασμένα).Εντυπωσιακό ζύγισμα λοιπόν το Crossrunner αλλά όπως είπα δεν αξίζει για αυτή τη χρήση όσο εύκολο και να είναι.

Το NC πάνω στην προσπέραση που λες δε θα σε κρεμάσει ακόμα και δικάβαλος να είσαι.Η χαμηλή ιπποδύναμη δε λέει και πολλά όσο το πόσο ''κοντό'' σε σχέσεις και ροπάτο είναι ένα μοτέρ.Πάρε ένα τεστ ράιντ και θα καταλάβεις.

johnstef33
06/11/2021, 13:23
Εχω ακριβως το ιδιο υψος με σενα φιλε,και πριν απο ενα μηνα αποκτησα το nc προερχομενος απο τσοπερακι
Η διαφορα πριν και μετα για μενα ειναι μεγαλη
Θα σου ελεγα αφου προοριζετε πιο πολυ για πολη να παρεις nc με dct ενω εγω για τους δικους μου λογους εχω το manual
Ευκολο σχετικα ειναι για μενα τωρα που το συνηθιζω σιγα σιγα και με καταναλωση 3-5 εως 4l

motojojo
06/11/2021, 13:50
Πως κατέληξες σε αυτές τις 2;

balnik
06/11/2021, 17:48
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προς το NC750X έκλινα και γω, από ό,τι φαίνεται είναι η πιο λογική επιλογή από τις 2.

Αρκετά ενθαρρυντικά αυτά που άκουσα για το ύψος, την κατανάλωση, και το ότι δε θα με κρεμάσει σε ενδεχόμενη προσπέραση.

Για DCT δεν ενδιαφέρομαι, και γω για τους δικούς μου λόγους, όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω.



Αξίζει να κερδίσεις άνεση στο 10% των ταξιδιών και να χάσεις στο 90% της πόλης; Είναι τόσο σημαντικό να κινείσαι με 160 km/h στις εκδρομές σου, ώστε να δυσκολεύεσαι καθημερινά στην πόλη; Εσύ το ξέρεις.Μάλλον όχι, αλλά θα το κάνω. Τις 2 μηχανές που έχω πάρει ως τώρα τις έχω προσέξει πάρα πολύ, το ίδιο θα κάνω και με την επόμενη, οπότε δε χάνω σχεδόν τίποτα σε πιθανή μεταπώληση στην περίπτωση που δε με βολεύει καθόλου.


Πως κατέληξες σε αυτές τις 2;Μη φανταστείς καμιά ιδιαίτερη έρευνα, στο κάτω-κάτω δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω, απλά μου αρέσουν κυρίως εμφανισιακά και καλύπτουν την προϋπόθεση να είναι ανώτερου κυβισμού από το δικό μου.

motojojo
06/11/2021, 18:58
Μου έκανε εντύπωση πως επέλεξες τα δύο αυτά μοντέλα όταν το ταβάνι που έθεσες δεν το λες και χαμηλό, βγάζοντας εκτός αρκετές αξιόλογες προτάσεις.

Επίσης απέχει ελάχιστα (οκ σχετικό ειναι αυτό) από μερικά επίσης αξιόλογα 600-700αρια (δηλ στα 7κατιψιλα καινουργια!) όπως sv650 ή mt7 (υπάρχει και το Ζ650 και trident που ειναι ομορφα μεν ξεφευγουν περισσότερο δε) και συνδυαζουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.

Αλλά εφόσον αισθητικά και πρακτικά σε καλύπτει το nc τότε δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς αλλού.

balnik
06/11/2021, 19:55
Μου έκανε εντύπωση πως επέλεξες τα δύο αυτά μοντέλα όταν το ταβάνι που έθεσες δεν το λες και χαμηλό, βγάζοντας εκτός αρκετές αξιόλογες προτάσεις.

Επίσης απέχει ελάχιστα (οκ σχετικό ειναι αυτό) από μερικά επίσης αξιόλογα 600-700αρια (δηλ στα 7κατιψιλα καινουργια!) όπως sv650 ή mt7 (υπάρχει και το Ζ650 και trident που ειναι ομορφα μεν ξεφευγουν περισσότερο δε) και συνδυαζουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.

Αλλά εφόσον αισθητικά και πρακτικά σε καλύπτει το nc τότε δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς αλλού.Ήμουν πολύ κοντά στο CB650F, αλλά δεν έκατσε μια πολύ καλή ευκαιρία που υπήρχε μέχρι πρόσφατα. Τo SV650 δε μου αρέσει καθόλου με το στρογγυλό φανάρι και το όλο στυλ.
Το MT-07 μου αρέσει, αλλά δε θα το έπαιρνα γιατί το θεωρώ πολύ κοντά στο CB650F και εφόσον μου αρέσει το Honda και βρέθηκα τόσο κοντά, δε θα ένιωθα καλά να πάω στο MT-07. Επίσης, είναι πολύ δύσκολο να το βρεις χωρίς ζάντες γελοίου χρώματος.

νεοσσός
06/11/2021, 20:14
Κι εμένα δεν μου αρέσουν τα στρογγυλά φανάρια, αλλά θα έκανα συμβιβασμό για κάποια μοντέλα. Σε αυτό το χρωματισμό, το SV650 είναι πολύ όμορφο, το έχω δει κι από κοντά.

431842

Επίσης πολύ όμορφα είναι τα χρώματα του 2021.

Βέβαια σαν κατηγορία είναι σαν αυτό που έχεις ήδη, αλλά με περισσότερη ισχύ.

bmwr1100gs
06/11/2021, 22:07
Καλησπέρα, νομίζω πως η φυσική επιλογή είναι το nc. Κερδίζεις στα ταξίδια και δεν χάνεις πολλά μέσα στην πόλη και εάν θες το πουλάς και πιο εύκολα για να πας στο επόμενο. Εγώ ίσως να σου έλεγα το 700, το οποίο αν και παλιότερο, πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό σε σχέση με το 750. Εάν υπολογίσεις την χρήση που έχει κάνει ο Billy84, νομίζω πως δεν υπάρχει πιο σκυλί μηχανή.

Kickstart
06/11/2021, 22:26
Το NC φίλε.

Δεν το χω καβαλήσει, αλλά έχω πάνω από 2 χρόνια που το παρακολουθώ στενά, διαβάζω, βλέπω βιντεακια και χαζεύω αγγελιες για το εν λόγω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μεταπώληση που λες.

Δεν το βλέπω να φεύγει και εύκολα, τουλάχιστον αυτά που κοιτάω στο car κάθονται πολύ καιρό εκεί ακόμα και για τιμές 5.500 που είναι από τις χαμηλότερες της αγοράς. Είναι από τις μοτοσυκλετες που δεν συγκινούν στα χαρτιά και την μαχη της καφετεριας, οπότε το κοινό του είναι κάπως περιορισμένο και απευθύνεται ίσως σε πιο ώριμους (ηλικιακά και εμπειρικά) αναβάτες. Πάντως επιμένω μεταξύ των δύο και για τη χρήση που θες θα ψηφιζα το NC δαγκωτό.

Parking
06/11/2021, 23:19
Το NC φίλε.

Αυτό και γιατί η συντήρηση είναι πολύ πιο απλή κ φτηνή

panavour
07/11/2021, 09:01
Εχε υπ όψιν σου ότι το 800 έχει γενικώς την διπλάσια κατανάλωση σε όλα τα χιλιόμετρα από το 750.

balnik
07/11/2021, 09:11
Εχε το όψιν σου ότι το 800 έχει γενικώς την διπλάσια κατανάλωση σε όλα τα χιλιόμετρα από το 750.Πράγματι, αυτό βλέπω στα νούμερα πάνω κάτω, αν όχι διπλάσια τότε τουλάχιστον επί 1,5. Έχω ήδη καταλήξει στο NC.

telegonos
07/11/2021, 09:13
Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.

lospsi
07/11/2021, 09:36
Νομίζω πως ο v4 έχει κατά πολύ ακριβότερη συντήρηση και σε αναλώσιμα αλλά και σε εργατικά.

Από μένα είναι ναι (για το NC)

bmwr1100gs
07/11/2021, 21:24
Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.

Καλησπέρα, νομίζω πως σε οτι αφορά το nc αρμόδιος για να απαντήσει είναι ο Billy 84 .

Την μοτοσικλέτα δεν την ξέρω, ούτε την έχω καβαλήσει, εγώ bmwδακιας είμαι, αλλά αυτά που έχει κάνει το παιδί εκει που έχει πάει με έχει εντυπωσιάσει και αυτός και το NC από θέμα αξιοπιστίας.

Αυτή την στιγμή έχω ένα f650gs μονοκύλινδρο, με το μόνο που θα το άλλαζα θα ήταν με το NC το 700 μόνο και μόνο λόγο του Billy. Όταν πέσουν οι τιμές τους ίσως το κτυπήσω καθώς ένας μήνας του Βασίλη είνα 1 χρόνος δικός μου (στην καλύτερη κάνω 3000 χιλιόμετρα το χρόνο)

nickald
08/11/2021, 07:56
Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.


Ειναι πολυ ευκολο στην συντηρηση τοσο που αν πιανουν λιγο τα χερια σου μπορεις να κανεις το 80% μονος σου

Κι αν δεν πιανουν τα χερια σου η θεση του μοτερ ειναι τετοια που εχεις προσβαση παντου χωρις να κανει Βαγδατη ολο το μηχανακι για να αλλαξεις φιλτρο και να ρυθμισεις βαλβιδες.

Εκτος απο τα σπαστικα πλαστικα ολα τα αλλα γινονται ευκολα και γρηγορα.

karateo
08/11/2021, 08:06
Το NC φίλε.

Δεν το χω καβαλήσει, αλλά έχω πάνω από 2 χρόνια που το παρακολουθώ στενά, διαβάζω, βλέπω βιντεακια και χαζεύω αγγελιες για το εν λόγω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μεταπώληση που λες.

Δεν το βλέπω να φεύγει και εύκολα, τουλάχιστον αυτά που κοιτάω στο car κάθονται πολύ καιρό εκεί ακόμα και για τιμές 5.500 που είναι από τις χαμηλότερες της αγοράς. Είναι από τις μοτοσυκλετες που δεν συγκινούν στα χαρτιά και την μαχη της καφετεριας, οπότε το κοινό του είναι κάπως περιορισμένο και απευθύνεται ίσως σε πιο ώριμους (ηλικιακά και εμπειρικά) αναβάτες. Πάντως επιμένω μεταξύ των δύο και για τη χρήση που θες θα ψηφιζα το NC δαγκωτό.

Θα συμφωνήσω 100%.
Κρήτη που είναι πιο εύκολο να τα μάθεις απο έξω είναι ακόμα τα ίδια διαθέσιμα 3-4 μήνες τώρα.

doctoras
08/11/2021, 08:51
Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.


Δύο μπουζί παραπάνω
βαλβίδες με τιμές αντιπροσωπείας κανα 150 παραπάνω μαζί με τα καπελότα. Το NC έχει κοκοράκια και ρύθμιση τόσο εύκολη ακόμη και για αρχάριους.
Για την ρύθμιση στο nc αφαιρείς μονο το ψυγείο. Στο vfr όλά τα πλαστικά ρεζερβουάρ, σέλες και το ένα ψυγείο
Λάστιχα 160ρι πισινό vs 180ρι (κανα 20ρικο διαφορά)
Αλυσίδα 520 το NC, 530 το VFR (κάνα 40ρι)
τακάκια ένα σέτ λιγότερο (45ε)
ψυκτικό υγρό 1.5 vs 3lt (VFR) (15ε)

και 3lt περισσότερη μέση κατανάλωση μπετζίνας

telegonos
08/11/2021, 11:51
Δεν μου έχει τύχει X.

Στο Fi , το μόνο ψυγείο που απλά παραμερίζεις, δεν το βγάζεις τελείως, είναι του λαδιού μπροστά. Τα νερού μένουν στην θέση τους. Ενα μικρο προστατευτικό πλαστικό και έχεις καπάκι μπροστινής κεφαλής αέρα μπροστά σου. Σηκώνεις ντεπόζιτο, παραμερίζεις κάτι λάστιχα μονωτικά και έχεις το καπάκι της πίσω κεφαλής φάτσα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει fairing, και έχεις φτάσει να βλέπεις εκκεντροφόρους. Στο VFR800Fi. Για το F-Viec και για το X δεν ξέρω τι έχουν αλλάξει.

Θα μου πεις και στο NC απλά κάνεις μπροστά το ψυγείο.

Τιμές αντιπροσωπείας δεν δίνει σχεδόν κανείς, ειδικά σε μοτοσυκλέτες που μάλλον έχουν ήδη λήξει εγγύηση. Τιμές συνεργείου δίνουν όλοι, που αν ψαχτείς λίγο, δεν είναι να πουλάς και οικόπεδα...

Τακάκια, το VFR έχει δύο σετ μπροστά, ενώ το NC ένα, αλλά μπας και το NC τα φθείρει πιο γρήγορα, αφού τρώει ένα σετ όλη την φθορά της πέδησης; Οπότε κι εκεί στα ψιλοίδια.

Δεν βλέπω καμιά σοβαρή διαφορά στο κόστος συντήρησης τέλος πάντων. Και ακόμα και για αυτήν την διαφορά, παίρνεις πολλλλύ περισσότερη μοτοσυκλέτα στο VFR.

bmwr1100gs
08/11/2021, 13:15
Δεν μου έχει τύχει X.

Στο Fi , το μόνο ψυγείο που απλά παραμερίζεις, δεν το βγάζεις τελείως, είναι του λαδιού μπροστά. Τα νερού μένουν στην θέση τους. Ενα μικρο προστατευτικό πλαστικό και έχεις καπάκι μπροστινής κεφαλής αέρα μπροστά σου. Σηκώνεις ντεπόζιτο, παραμερίζεις κάτι λάστιχα μονωτικά και έχεις το καπάκι της πίσω κεφαλής φάτσα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει fairing, και έχεις φτάσει να βλέπεις εκκεντροφόρους. Στο VFR800Fi. Για το F-Viec και για το X δεν ξέρω τι έχουν αλλάξει.

Θα μου πεις και στο NC απλά κάνεις μπροστά το ψυγείο.

Τιμές αντιπροσωπείας δεν δίνει σχεδόν κανείς, ειδικά σε μοτοσυκλέτες που μάλλον έχουν ήδη λήξει εγγύηση. Τιμές συνεργείου δίνουν όλοι, που αν ψαχτείς λίγο, δεν είναι να πουλάς και οικόπεδα...

Τακάκια, το VFR έχει δύο σετ μπροστά, ενώ το NC ένα, αλλά μπας και το NC τα φθείρει πιο γρήγορα, αφού τρώει ένα σετ όλη την φθορά της πέδησης; Οπότε κι εκεί στα ψιλοίδια.

Δεν βλέπω καμιά σοβαρή διαφορά στο κόστος συντήρησης τέλος πάντων. Και ακόμα και για αυτήν την διαφορά, παίρνεις πολλλλύ περισσότερη μοτοσυκλέτα στο VFR.

Καλησπέρα,

το θέμα είναι η χρήση για την οποία προορίζεται, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Σίγουρα το vfr είναι περισσότερο μηχανή και κανένας δεν έχει αμφιβολία, όμως εάν το 90% της χρήσης είναι μέσα στην πόλη, τότε την απολαμβάνεις; Για την χρήση που έχει αναφερθεί παραπάνω, το nc είναι μάλλον περισσότερο μηχανή με πολύ μικρότερο κόστος χρήσης εάν βάλουμε μέσα και την κατανάλωση.

billy84
08/11/2021, 14:31
Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.



-2 μπουζί ιριδίου παραπάνω δεν είναι λίγα λεφτά εστω και ανα 48.000km που δίνει η Χοντα(αναλόγως και τα km που κάνεις βεβαια,εγώ χρειάζομαι καθε χρόνο),χώρια που στη μια περίπτωση δε λύνεις τίποτα και στην άλλη λύνεις(οπότε πας μόνο σε μάστορα ο οποίος σε χρεώνει ανάλογα).

-Λάδια ανα 12.000km στο NC,στην καλύτερη ανα 6 στο Crosstourer(ας γράφει ότι θέλει το manual ρισκάρεις με τετρακύλινδρο?)

-Τακάκι ένα μπροστά ένα πίσω,δεν έχει διαπιστωθεί ταχύτερη φθορά λόγω μονής.Δηλαδή και στο CBR και στο R1 αλλά και στο NC ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα βγάζω.

-Λάστιχα φοράνε ίδια μόνο μπροστά.Πίσω το ενα 160-60-17,το αλλο 180-55-17.Εχουν διαφορά τιμής και σε καμία περιπτωση δεν τρώνε με τον ίδιο ρυθμό λάστιχο.

-Βαλβίδες,αν πας με V4 σε οποιονδήποτε μάστορα θα σε χρεώσει τουλάχιστον διπλά λεφτά συγκριτικά με το NC.Μάστορας που να το ανοίξει πραγματικά λέμε ε?Όχι αυτους που λένε οτι έκαναν και μετά απο χρόνια άλλος μάστορας σου λέει οτι δεν έχει ανοιχτεί ποτέ για βαλβίδες,φαίνεται η εργοστασιακή φλατζόκολα!:lol: .Μια άλλη συζήτηση είναι το κατα πόσον χρειάζεται να αγχώνεσαι να τσεκάρεις βαλβίδες σε ένα μοτερ που στροφάρει μέχρι 6300.Εγώ δεν αγχώνομαι καθόλου πάντως και αν γράψω πόσες φορές έχω ανοίξει για βαλβίδες(στις 333.000km) θα μαζευτούν όλοι οι μαστορες να με λιντσάρουν!:bawl:


Να τονίσουμε ότι το σημαντικότερο ειναι η χρήση που κάνει κάποιος.Π.χ αν γράφει 6-7000km ετησίως οι διαφορές δεν είναι μεγάλες γενικά οπότε παίρνει ότι θέλει(ακόμη και SS).

V-TEC
08/11/2021, 22:12
Ειναι αδικία να συγκρίνεις αυτα τα δύο μηχανάκια
περισσοτερο για το 800

το μόνο που πραγματικά έχουν το ίδιο είναι η διάσταση του μπροστά ελαστικού και το σήμα ..

το 750 πρεπει να είναι το πιο οικονομικό μηχανακι κ το 800, δεν είναι

απο΄την άλλη, επειδή το είχα το F , βαλίδες έκανε στο 2ο ιδιοκτήτη περίπου στα 80 φευγα χιλιάδες χλμ

στην αττική οδο,, με την ίδια ευκολία που παει το 750 με 140χλμ το 800 γουργουρίζει ακόμα χωρίς το
vtec να έχει μπεί στα 150 και με την ίδια ευκολία στα 180 - βεβαια η κατανάλωση ανεβαίνει γεωμετρικά απο εκεί και πέρα

είναι μηχανή που θα σε πάει ημερήσια στο Βόλο και θα σε γυρίσει το απόγευμα για καφέ στην Αθήνα
θα στρίψει απολαυστικά σε ανοιχτά κομμάτια, θα δείς και 200++ αν σε ενδιαφέρει με την ίδια ευκολία

σε καμία περίπτωση, ούτε με σβηστό διακόπτη δεν θα δεις 4 λιτ / 100 χλμ, ουτε και τους χωματόδρομους που κάνει ο billy
όπως και το 750 τα 200++, ομοίως και δικάβαλες προσπεράσεις ή ανοίγματα με δικάβαλο ή 160 δικάβαλα και το μοτέρ να δουλεύει μεσαίες

σαφέστατα η πιο λογική λύση είναι το NC, αλλά κατα εμέ δεν έχει μεγάλη διαφορά απο το 500 που έχεις
και γενικά στο budget που έχεις οι επιλογές είναι πάρα πολλές , οπότε κρατήσου , σκέψου για λίγο και δες τι πραγματικά θες

telegonos
08/11/2021, 22:44
Οι βαλβίδες με ρύθμιση διάκενου με βίδα είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν, δεν χρειάζονται ανταλλακτικό στην ρύθμισή τους, ούτε βάλε-βγάλε εκκεντροφόρους, αν όμως, για κάποιο λόγο, δεν σφιχτεί καλά το κόντρα παξιμάδι και λυθεί εν λειτουργία, η βαλβίδα θα καρφώσει και θα γίνει ζημειά σε χώρο καύσης, κεφαλή, πιστόνι και ενδεχομένως αν τύχει ενώ ο κινητήρας έχει πολλές στροφές, σε μπιέλα και ότι σφάξει σε κύλινδρο και κάρτερ, δλδ ολοκληρωτική καταστροφή κινητήρα.

Ο ένας και μοναδικός κινητήρας που μου έχει καταστραφεί, ήταν από ακριβώς τέτοια περίπτωση.

Διαφορά μεγάλη στο κόστος συντήρησης, επιμένω, ότι κάνει ο τρόπος χρήσης, όχι η καθεαυτό μοτοσυκλέτα.

Τελικά, τι είναι μεγάλη διαφορά, τι μικρή, είναι και θέμα προτεραιοτήτων του καθενός.

billy84
09/11/2021, 12:42
Οι βαλβίδες με ρύθμιση διάκενου με βίδα είναι δίκοπο μαχαίρι. Ναι μεν, δεν χρειάζονται ανταλλακτικό στην ρύθμισή τους, ούτε βάλε-βγάλε εκκεντροφόρους, αν όμως, για κάποιο λόγο, δεν σφιχτεί καλά το κόντρα παξιμάδι και λυθεί εν λειτουργία, η βαλβίδα θα καρφώσει και θα γίνει ζημειά σε χώρο καύσης, κεφαλή, πιστόνι και ενδεχομένως αν τύχει ενώ ο κινητήρας έχει πολλές στροφές, σε μπιέλα και ότι σφάξει σε κύλινδρο και κάρτερ, δλδ ολοκληρωτική καταστροφή κινητήρα.

Ο ένας και μοναδικός κινητήρας που μου έχει καταστραφεί, ήταν από ακριβώς τέτοια περίπτωση.

Διαφορά μεγάλη στο κόστος συντήρησης, επιμένω, ότι κάνει ο τρόπος χρήσης, όχι η καθεαυτό μοτοσυκλέτα.

Τελικά, τι είναι μεγάλη διαφορά, τι μικρή, είναι και θέμα προτεραιοτήτων του καθενός.


Αυτό ακούγεται εφιαλτικό!Θεωρητικά το κόντρα παξιμάδι με συγκεκριμένη ροπή βάσει μάνιουαλ δε σφίγγεται?Θα μιλάμε για εγκληματική αμέλεια του μηχανικού μετά.Και πες τα σίδερα ας πάνε στο διάολο,αν καρφώσει εν κινήσει το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι τι θα πάθει το μοτερ...

katsar
09/11/2021, 15:04
Μια μοτοσυκλέτα που είναι ποιο οικονομική από μία άλλη περίπου αντίστοιχων κ.ε σε κατανάλωση,σέρβις,μαστοριλίκι λόγο απλούστερου μοτέρ και όλα τα άλλα
συνήθως είναι και λιγότερο διασκεδαστική στα πάντα.
Αν ο σκοπός βέβαια είναι η καθημερινή μετακίνηση και δεν σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα συνήθως είναι η κατάλληλη επιλογή για εσένα.
Δεν έχω οδηγήσει ούτε NC ούτε VFR αλλά V4 μοτέρ τώρα σε σχέση με το παπάκι ( σορι Billy :wave2: ) τι να λέμε,τα γούστα πληρώνονται σε αυτή την ζωή .

panavour
09/11/2021, 16:16
Μια μοτοσυκλέτα που είναι ποιο οικονομική από μία άλλη περίπου αντίστοιχων κ.ε σε κατανάλωση,σέρβις,μαστοριλίκι λόγο απλούστερου μοτέρ και όλα τα άλλα
συνήθως είναι και λιγότερο διασκεδαστική στα πάντα.
Αν ο σκοπός βέβαια είναι η καθημερινή μετακίνηση και δεν σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα συνήθως είναι η κατάλληλη επιλογή για εσένα.
Δεν έχω οδηγήσει ούτε NC ούτε VFR αλλά V4 μοτέρ τώρα σε σχέση με το παπάκι ( σορι Billy :wave2: ) τι να λέμε,τα γούστα πληρώνονται σε αυτή την ζωή .

Επειδή αυτή η πιπίλα περί γουστων παίζει πολλές φορές,και είναι πιασαρικη,ειδικά σε νεανικά φόρουμ,εξαντλήστε πρώτα τα όρια του Nc αν μπορείτε -που πολύ αμφιβάλω για τους περσσοτερους-,και μετά πηγαίνετε στο vfr.Μην βλέπετε πολλά διαφημιστικά των εταιριών στον σωλήνα.

nickald
09/11/2021, 16:16
Στο μονο πραγμα που ειναι πιο διασκεδαστικο το V4 ειναι στις υψηλες ταχυτητες που μπορει να κινηθει πιο ανετα (με το αντιστοιχο κοστος).

Σε οτιδηποτε αλλο δεν εχει καμια διαφορα με το NC.

billy84
09/11/2021, 17:45
Μια μοτοσυκλέτα που είναι ποιο οικονομική από μία άλλη περίπου αντίστοιχων κ.ε σε κατανάλωση,σέρβις,μαστοριλίκι λόγο απλούστερου μοτέρ και όλα τα άλλα
συνήθως είναι και λιγότερο διασκεδαστική στα πάντα.
Αν ο σκοπός βέβαια είναι η καθημερινή μετακίνηση και δεν σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα συνήθως είναι η κατάλληλη επιλογή για εσένα.
Δεν έχω οδηγήσει ούτε NC ούτε VFR αλλά V4 μοτέρ τώρα σε σχέση με το παπάκι ( σορι Billy :wave2: ) τι να λέμε,τα γούστα πληρώνονται σε αυτή την ζωή .


Μιας και το έχω οδηγήσει το Crossrunner αυτό που θα σου πω είναι ότι μόνο στη δύναμη υπερτερεί.Κατα τα άλλα πολύ μαλακό και αυτό απο μαμα,θέλει λίγη δουλίτσα για το κάτι παραπάνω.Σα δυνατότητες χμμμ εντάξει δε λες οτι θα πάρεις ένα τέτοιο μηχανάκι για καταδρομικές.Συμφωνώ ότι τα γούστα πληρώνονται απλά πρέπει να προσανατολίζεσαι σωστά,δηλαδή σε Supersport.Εκεί είναι τα πραγματικά γούστα.:cool:


Υ.Γ: Το V4 μοτέρ εμένα προσωπικά δε με συγκίνησε τουλάχιστον σε αυτό το μηχανάκι.Ιδιαίτερος ήχος ναι αλλά οκ.Ίσως είμαι και συνηθισμένος στα εν σειρά 4Κ.Σα δύναμη κλάιν...αν κάποιος είχε στην κατοχή του SS1000 γελάει με οτιδήποτε στα 100-130 άλογα.Σιγά τις συγκινήσεις σε αυτό το εύρος ιπποδύναμης.

Bowleno
09/11/2021, 18:02
Αυτό ακούγεται εφιαλτικό!Θεωρητικά το κόντρα παξιμάδι με συγκεκριμένη ροπή βάσει μάνιουαλ δε σφίγγεται?Θα μιλάμε για εγκληματική αμέλεια του μηχανικού μετά.Και πες τα σίδερα ας πάνε στο διάολο,αν καρφώσει εν κινήσει το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι τι θα πάθει το μοτερ...

Όπως το είπες, θεωρητικά. Γιατί πρακτικά...:cry:
Μου έχουν σπάσει 2 μοτέρ για αυτόν ακριβώς τον λόγο!

billy84
09/11/2021, 18:23
Όπως το είπες, θεωρητικά. Γιατί πρακτικά...:cry:
Μου έχουν σπάσει 2 μοτέρ για αυτόν ακριβώς τον λόγο!


Ω ρε φίλε!!!!Μηχανικοί εννοείς ή μοτέρ που ρύθμιζες εσυ????:uplate:

νεοσσός
09/11/2021, 18:33
Υ.Γ: Το V4 μοτέρ εμένα προσωπικά δε με συγκίνησε τουλάχιστον σε αυτό το μηχανάκι.Ιδιαίτερος ήχος ναι αλλά οκ.Ίσως είμαι και συνηθισμένος στα εν σειρά 4Κ.Σα δύναμη κλάιν...αν κάποιος είχε στην κατοχή του SS1000 γελάει με οτιδήποτε στα 100-130 άλογα.Σιγά τις συγκινήσεις σε αυτό το εύρος ιπποδύναμης.
Από τα 54 άλογα του ενσί, μέχρι τα 180 των super sport, υπάρχει μεγάλο εύρος διαθέσιμων μοντέλων, που προσφέρουν συγκινήσεις. Το βιεφφάρ έχει σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη από τι ενσί, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα δει μεγάλη διαφορά, ακόμα κι αν ζυγίζει 24 κιλά παραπάνω.

Πάντως είμαι υπέρ του να κρατήσει το CB500F. Σαν δεύτερη επιλογή, ας πάρει ενσί.

katsar
09/11/2021, 19:13
Κύριοι αφού καταλαβαινόμαστε προς τι η φιλοσοφία; :wave2:

billy84
09/11/2021, 19:39
Από τα 54 άλογα του ενσί, μέχρι τα 180 των super sport, υπάρχει μεγάλο εύρος διαθέσιμων μοντέλων, που προσφέρουν συγκινήσεις. Το βιεφφάρ έχει σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη από τι ενσί, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα δει μεγάλη διαφορά, ακόμα κι αν ζυγίζει 24 κιλά παραπάνω.

Πάντως είμαι υπέρ του να κρατήσει το CB500F. Σαν δεύτερη επιλογή, ας πάρει ενσί.


Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι ο καθένας ανάλογα με την εμπειρία του συγκινείται διαφορετικά.Εγώ τόσο το Αφρικα όσο και το Crossrunner που έστιψα δεν ένιωσα καμία συγκίνηση.Ναι έχουν γκάζι παραπάνω αλλά δεν πήγα πιο γρήγορα σε στριφτερή διαδρομή απο το NC.Τα νούμερα μπορεί στα χαρτιά να δείχνουν μεγάλες διαφορές όμως στην πράξη δεν είναι γιατί πάντα μετράει το πόσο μένει το γκάζι ανοιχτό και η φόρα.Επιπλέον η όποια συγκίνηση σε τέτοιες κατηγορίες έρχεται απο τον ρυθμό και όχι απο τη μοτοσυκλέτα αυτή καθεαυτή.Αν ένα Versys ή ένα Tracer700(για να μη μιλάω συνέχεια για το NC μιας και είναι παρεμφερή) μπορεί να υποστηρίξει υψηλή φόρα στα επαρχιακά πόσο πιο γρήγορα νομίζεις ότι θα παει ένα Crossrunner ακόμη και με τον ίδιο οδηγό?

Για αυτό τονίζω ότι πραγματικές διαφορές και συγκινήσεις βλέπεις όταν πας σε μοτοσυκλέτες που έχουν δημιουργηθεί για να πηγαίνουν πραγματικά γρήγορα.Τώρα εντάξει ένας νέος ότι και να οδηγήσει στα 100 άλογα θα του φανεί πύραυλος.Το θέμα είναι όμως να μην παραμυθιαζόμαστε.

gior-gos
09/11/2021, 20:08
Ο vfr κινητήρας ( με το vtec έτσι; ) σκορτσάρει χαμηλά και μέχρι να ενεργοποιηθεί το vtec δεν γίνεται κάτι συγκινητικό. Ό,τι έχει να δώσει το δίνει απ το vtec και πάνω. Ξεκάθαρα κινητήρας για ανοιχτούς δρόμους. Το nc, παρότι λίγα άλογα, με την καλή ροπή που διαθέτει απ το μηδέν, είναι πολύ πιο διασκεδαστικό.

doctoras
09/11/2021, 22:22
Παντως οι περισσοτερες αν οχι ολες SOHC κεφαλες ειναι με κοκκορακια. Δεν εχω ακούσει να καρφώνει βαλβιδες για λογους που αναφερετε οτι δηλαδη δε σφιχτικε σωστα το κοντρα 8mm παξιμαδι με γερμανοπολυγωνο ακομη και χωρις ροποκλειδο.
Και οι εφαρμογές σε αυτα τα μοτερ 1000δες. Αλομη και σημερα, ολα τα κλασικα παπια, σκούτερ 1Κ αεροψυκτα, μοτοσυκλετες μικρες και μεγαλες που δίνουν εμφαση στην οικονομία αλλα και ολες οι guzzi

balnik
09/11/2021, 23:49
Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.

doctoras
10/11/2021, 06:47
Εξαρτάτε με ποσα χλμ κανεις ετησίως
5-7k χλμ μπορεις να βαλεις sport λαστιχο
Πανω απο 10k βαζεις τουρινκ

nickald
10/11/2021, 06:51
Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.


Εχουμε δοκιμασει μεγαλη ποικιλια πανω στο NC

Η σειρα S φαινεται να δουλευει πολυ καλα αλλα με το αρνητικο των λιγοτερων χιλιομετρων. Εμενα που κανω πολλα κμ φορτωμενος δεν με εξυπηρετουν

Τα Michelen P5 επίσης δουλευουν πολυ καλα.

Η παρεα μου που παταμε και χωμα αυτη τη στιγμη δουλευουμε με τα mutant που δειχνουν η χρυση τομη αναμεσα στο κρατημα και στις δυνατοτητες εκτος δρομου.

SAVVAS62
10/11/2021, 07:34
Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.

BRIDGESTONE S21 - S22 είναι τα καλύτερα πούχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.
Μου βγάλανε περίπου 14.500 χλμ σε διαδρομές κυρίως άσφαλτο στο εσωτερικό και στο εξωτερικό (S22).
Ζεσταίνονται αμέσως και στρίβουν με την σκέψη.

Τώρα στην τελευταία αλλαγή έβαλα τουριστικά PIRELLI ANGEL GT2 τα οποία είναι πολύ καλά τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο αλλά θέλουν ζέσταμα και οπωσδήποτε δεν στρίβουν όπως τα S21-22. Ο σκοπός που μπήκαν ήταν να βγάζουν περισσότερα χλμ.

Με 90% χρήση μέσα στην πόλη θα σου πρότεινα τα S21-22 που ζεσταίνονται άμεσα.

Υ.Γ. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Kickstart
10/11/2021, 08:12
καλοτάξιδο!
πιστεύω έκανες καλή και λογική επιλογή, θα το χαρείς και θα γουστάρεις.

αν δεν σου κάνει κόπο βάλε καμιά φωτο γιατί είμαστε μπόλικοι οι...μπανιστηρτζήδες να ξέρεις.:lol:

billy84
10/11/2021, 08:35
Ρε φίλε τι μπιστολι είσαι? Δεν προλάβαμε να πούμε δύο κουβέντες στο θέμα και ήδη αγόρασες? Μου φαίνεται είσαι πολύ γρήγορος για NC! :lol:

Καλοριζικο, Καλοτάξιδο και αγρατζουνιστο να ειναι. Για μέσα στην πόλη προτίμησε κάτι μαλακό όπως τα S21-S22 η και τα mutant που είναι σούπερ και δοκιμασμένα. Το Τ31 είναι τουριστικό και είναι προτιμότερο για χρήση εκτός πόλης.

zannisvel
10/11/2021, 12:00
Καλορίζικο φίλε και να το ευχαριστηθείς!!
Εγώ στο NC έχω βάλει τα Bridgestone AX41S, εδώ και 1500 χιλιόμετρα είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλό μέσα στη πόλη και στο βρεγμένο. Δε ξέρω ποσό θα κρατήσει αλλά μέχρι στιγμής κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

balnik
10/11/2021, 20:29
καλοτάξιδο!
πιστεύω έκανες καλή και λογική επιλογή, θα το χαρείς και θα γουστάρεις.

αν δεν σου κάνει κόπο βάλε καμιά φωτο γιατί είμαστε μπόλικοι οι...μπανιστηρτζήδες να ξέρεις.:lol:Ευχαριστώ. Θα βάλω φωτό το Σ/Κ που θα κάτσω να την καθαρίσω και να βγάλω κάτι παλιοαυτοκόλλητα που έχει.



Ρε φίλε τι μπιστολι είσαι? Δεν προλάβαμε να πούμε δύο κουβέντες στο θέμα και ήδη αγόρασες? Μου φαίνεται είσαι πολύ γρήγορος για NC! :lol:

Καλοριζικο, Καλοτάξιδο και αγρατζουνιστο να ειναι. Για μέσα στην πόλη προτίμησε κάτι μαλακό όπως τα S21-S22 η και τα mutant που είναι σούπερ και δοκιμασμένα. Το Τ31 είναι τουριστικό και είναι προτιμότερο για χρήση εκτός πόλης.Το είχα ήδη σταμπάρει και είχα και έτοιμο αγοραστή για το δικό μου, οπότε έδρασα άμεσα.



Εξαρτάτε με ποσα χλμ κανεις ετησίως
5-7k χλμ μπορεις να βαλεις sport λαστιχο
Πανω απο 10k βαζεις τουρινκΤον Οκτώβριο έκανα 1.700 χιλιόμετρα, όλα στην Αττική. Υπολογίζω ότι όλη η σεζόν μέχρι Ιούνιο θα με πάει κάπως έτσι, γιαυτό σκεφτόμουν touring, για να μου βγάλει πολλά χιλιόμετρα. Από την άλλη, αν είναι να περιμένω να ζεσταθούν 2 λεπτά πριν φτάσω στον προορισμό μου δεν έχει νόημα. Μάλλον θα πάω για τα S21-22.


Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις ευχές και τις συμβουλές.

lospsi
11/11/2021, 06:37
Τον Οκτώβριο έκανα 1.700 χιλιόμετρα, όλα στην Αττική. Υπολογίζω ότι όλη η σεζόν μέχρι Ιούνιο θα με πάει κάπως έτσι, γιαυτό σκεφτόμουν touring, για να μου βγάλει πολλά χιλιόμετρα. Από την άλλη, αν είναι να περιμένω να ζεσταθούν 2 λεπτά πριν φτάσω στον προορισμό μου δεν έχει νόημα. Μάλλον θα πάω για τα S21-22.


Νομίζω πως για τέτοια χρήση ίσως να πρέπει να κοιτάξεις τα ελαστικά τύπου dunlop mutant κτλ (και αυτά που έβαλε ο Zannisvel φαίνονται αντίστοιχα και ας λέγονται adventure), τα S21/S22 είναι σπορ ελαστικά, ναι μεν ζεσταίνονται γρήγορα αλλά με την κατάλληλη οδήγηση ενώ στην βροχή δεν θα αποδίδουν και τόσο καλά. Για την χρήση που θες ακούω πολύ καλά λόγια και για τα michelin road 5 που έχω κι εγώ και έχω πάθει πλάκα στο πόσο καλό ελαστικό είναι ΑΛΛΑ τα φοραώ σε μοτο που κάνει εκδρομικά χλμ μόνο. Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα, κράταει όσο έχω τολμήσει να το πιέσω σε δημόσιο δρόμο, σίγουρα δεν θα βγάλει πολλά χλμ σε σχέση με άλλα touring ελαστικά.

Καλά χλμ με το NC!

balnik
13/11/2021, 21:58
Ορίστε το μηχανάκι. Τη φωτό την έβγαλα το πρωί αλλά στο μεταξύ έχω βγάλει τις χούφτες και έχω αλλάξει τη βάση/μπαγκαζιέρα της Honda για να βάλω τη δική μου GIVI που είναι μεγαλύτερη. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με μερικές βόλτες που έκανα, από βδομάδα θα βάλω και λάστιχα για να το ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο.

νεοσσός
14/11/2021, 08:17
Καλοτάξιδο, πολύ ωραίο. Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να παίρνουν καλές αποφάσεις και να ακούνε τρίτους.

Βλέπω προβολέα ομίχλης;

Αν ο χώρος που το σταθμεύεις το βράδυ είναι αυτός που φαίνεται στη φωτογραφία, δηλαδή στεγασμένος, αλλά προσβάσιμος από τρίτους, θα πρότεινα να βιδώσεις στο πάτωμα κρίκο ασφαλείας (https://www.bestprice.gr/search?q=abus+granit+wba+100) και να δένεις κι εκεί τη μοτοσυκλέτα, πέρα από το πέταλο ή disc lock που χρησιμοποιείς. Απλά ο κρίκος θα πρέπει να είναι στην άκρη, κοντά στον τοίχο, ώστε να μη σκοντάψει κάποιος πάνω.

balnik
14/11/2021, 14:08
Ευχαριστώ, να 'σαι καλά. Ναι, έχει και προβολάκια.

Έχω αρκετή ασφάλεια στην πιλοτή, έχει δύο συρόμενες καγκελόπορτες που δεν κουνιούνται με χέρι, και μια εξώπορτα που ακόμα και να την ανοίξει κάποιος δε μπορεί να κάνει την απαραίτητη μανούβρα ώστε να τσουλήσει τη μηχανή από εκεί. Επιπροσθέτως, βάζω πάντα ένα δυνατό πέταλο abus στο μπροστινό πηρούνι/τροχό (όχι την κουλούρα που φαίνεται στη φωτό). Επιπροσθέτως βάζω και συναγερμό.

Και παρόλαυτα, έχω σκεφτεί και αυτό που λες με τον κρίκο, εκεί μπροστά στον τοίχο που φαίνεται, ώστε να πιάνω το μπροστινό με την κουλούρα.

billy84
15/11/2021, 12:44
Καλοτάξιδο, πολύ ωραίο. Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να παίρνουν καλές αποφάσεις και να ακούνε τρίτους.

Βλέπω προβολέα ομίχλης;

Αν ο χώρος που το σταθμεύεις το βράδυ είναι αυτός που φαίνεται στη φωτογραφία, δηλαδή στεγασμένος, αλλά προσβάσιμος από τρίτους, θα πρότεινα να βιδώσεις στο πάτωμα κρίκο ασφαλείας (https://www.bestprice.gr/search?q=abus+granit+wba+100) και να δένεις κι εκεί τη μοτοσυκλέτα, πέρα από το πέταλο ή disc lock που χρησιμοποιείς. Απλά ο κρίκος θα πρέπει να είναι στην άκρη, κοντά στον τοίχο, ώστε να μη σκοντάψει κάποιος πάνω.


Είναι καλή λύση ο κρίκος της Abus.Γενικά πάντως το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν το κλέβουν.Αυτό είναι μέσα στα πλεονεκτήματά του.;)

balnik
12/12/2021, 20:03
Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.

Aris98
12/12/2021, 20:47
Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.Τα 130-140 πως το νιώθεις σε σχέση με το cb? Επίσης σε γρήγορη οδήγηση πως είναι η αίσθηση ? Εννοώ έχει διαφορά από απλές μηχανές γιατί πολλοί λένε δεν αξίζει μανουαλ ? Αν το επερνα προσωπικά manual θα το ήθελα. Αυτή την. Στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα cb500x

balnik
12/12/2021, 21:33
Τα 130-140 τα νιώθω όπως ένιωθα τα 110-120 με το CB. Μπορεί ο μοναδικός λόγος να είναι ότι το CB ήταν γυμνό, ως προς την αίσθηση ταχύτητας μιλάω, αλλά είναι γεγονός ότι η πορεία είναι αρκετά πιο σταθερή ανεξαρτήτως της αίσθησης.

Για γρήγορη οδήγηση νομίζω θα σε χαλάσει λίγο που πρέπει να αλλάξεις σχέση αρκετά νωρίς. Δεν προσφέρεται για νευρική οδήγηση γενικά, αλλά δεν παίζω και στα κόκκινα πολύ. Καναδυό φορές με ξένισε που μου βάρεσε κόφτη με δευτέρα, μπαίνοντας σε αυτοκινητόδρομο αναπτύσσοντας ταχύτητα, βέβαια ήταν γύρω στα 90-95km/h αλλά δεν ένιωθα ότι θα εκραγεί το μοτέρ, νόμιζα ότι είχε κι άλλο να δώσει. Το έχω μάθει τώρα.

Aris98
12/12/2021, 21:37
Τα 130-140 τα νιώθω όπως ένιωθα τα 110-120 με το CB. Μπορεί ο μοναδικός λόγος να είναι ότι το CB ήταν γυμνό, ως προς την αίσθηση ταχύτητας μιλάω, αλλά είναι γεγονός ότι η πορεία είναι αρκετά πιο σταθερή ανεξαρτήτως της αίσθησης.

Για γρήγορη οδήγηση νομίζω θα σε χαλάσει λίγο που πρέπει να αλλάξεις σχέση αρκετά νωρίς. Δεν προσφέρεται για νευρική οδήγηση γενικά, αλλά δεν παίζω και στα κόκκινα πολύ. Καναδυό φορές με ξένισε που μου βάρεσε κόφτη με δευτέρα, μπαίνοντας σε αυτοκινητόδρομο αναπτύσσοντας ταχύτητα, βέβαια ήταν γύρω στα 90-95km/h αλλά δεν ένιωθα ότι θα εκραγεί το μοτέρ, νόμιζα ότι είχε κι άλλο να δώσει. Το έχω μάθει τώρα.
Εννοώ απλά μια σβέλτη οδήγηση ούτε το cb είναι για γρήγορη οδήγηση. Εννοώ από θέμα πώς κρατάει το μοτέρ τα 130-140

balnik
12/12/2021, 21:46
Μια χαρά τα κρατάει, πολύ άνετα, όλη μέρα μπορείς να πηγαίνεις με 130-140. Προσωπικά Αττική οδό την πάω σταθερά και βαρετά με 140 και 6η ταχύτητα και το χέρι μου ανεβάζει κι άλλο χωρίς να το καταλαβαίνω, οπότε μαζεύομαι. Αν κρυώνω το πάω 120 με 5η, στο ίδιο μοτίβο.

Aris98
12/12/2021, 21:55
Μια χαρά τα κρατάει, πολύ άνετα, όλη μέρα μπορείς να πηγαίνεις με 130-140. Προσωπικά Αττική οδό την πάω σταθερά και βαρετά με 140 και 6η ταχύτητα και το χέρι μου ανεβάζει κι άλλο χωρίς να το καταλαβαίνω, οπότε μαζεύομαι. Αν κρυώνω το πάω 120 με 5η, στο ίδιο μοτίβο.

Το cb στα 140 δεν νιώθει άνετα δηλαδή δεν είναι για παραπάνω για αυτό ρωτάω. Σε ευχαριστώ πολύ

balnik
12/12/2021, 21:59
Ισχύει. Με το CB500F, όταν πήγαινα 140 μετά από λίγο ένιωθα ότι πρέπει να μαζευτώ. Με το NC νιώθω υπεράνετα στα 140, με το ένα χέρι μπορείς να οδηγείς, όχι ότι το κάνω αλλά μπορείς. Δεν είναι τρόπος του λέγειν, είναι πραγματικότητα.

doctoras
12/12/2021, 22:55
Τα κυβικα κανουν την διαφορα, 250cc παραπανω δεν ειναι λιγα. Ειναι + 50% στου cb επιπλέον

panavour
12/12/2021, 23:41
Η προβατίνα καλή; Μπούτι η παιδάκι;

Aris98
13/12/2021, 01:24
Ισχύει. Με το CB500F, όταν πήγαινα 140 μετά από λίγο ένιωθα ότι πρέπει να μαζευτώ. Με το NC νιώθω υπεράνετα στα 140, με το ένα χέρι μπορείς να οδηγείς, όχι ότι το κάνω αλλά μπορείς. Δεν είναι τρόπος του λέγειν, είναι πραγματικότητα.

Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?

Panos76
13/12/2021, 10:22
Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?

Κάτσε στα αυγά σου λέμε :tooth:

Aris98
13/12/2021, 11:52
Κάτσε στα αυγά σου λέμε :tooth:

Με έχει πιάσει η μαλάκια μου και το καταναλωτικό ζωο που έχω μέσα μου.:p Οριακά επερνα και το cb του 22 μιας και το cb με καλύπτει άνετα με κάποιες παρεμβάσεις (+ ότι με έχει ξενερώσει μια μαλάκια με τα φλας που έχω ένα θέμα )

balnik
13/12/2021, 12:22
Η προβατίνα καλή; Μπούτι η παιδάκι;Παϊδάκι μόνο. Καταπληκτική ήταν, όπως και κάθε φορά που πάω στα Δερβενοχώρια.



Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?Όχι, δε θα σε ξενίσει, εμένα δε με ξένισε. Διαφορετικό μοτέρ, αλλά ok, μηχανή είναι και αυτή. Θα σου πρότεινα αν σε παίρνει να μην το πολυσκέφτεσαι, δε θα το μετανιώσεις. Μπορεί να είναι μόνο λίγοι ίπποι παραπάνω αλλά για μένα η διαφορά ήταν αισθητή στη δύναμη αλλά κυρίως στην αίσθηση της ταχύτητας. Τονίζω ωστόσο ότι εγώ είχα το γυμνό CB.

Aris98
13/12/2021, 12:43
Παϊδάκι μόνο. Καταπληκτική ήταν, όπως και κάθε φορά που πάω στα Δερβενοχώρια.


Όχι, δε θα σε ξενίσει, εμένα δε με ξένισε. Διαφορετικό μοτέρ, αλλά ok, μηχανή είναι και αυτή. Θα σου πρότεινα αν σε παίρνει να μην το πολυσκέφτεσαι, δε θα το μετανιώσεις. Μπορεί να είναι μόνο λίγοι ίπποι παραπάνω αλλά για μένα η διαφορά ήταν αισθητή στη δύναμη αλλά κυρίως στην αίσθηση της ταχύτητας. Τονίζω ωστόσο ότι εγώ είχα το γυμνό CB.

Σαν αίσθηση είναι πολύ κομπλέ με το cb απλά στο nc λένε για 0 κραδασμοί

billy84
13/12/2021, 12:46
Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.



Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!:lol:

balnik
13/12/2021, 12:55
Σαν αίσθηση είναι πολύ κομπλέ με το cb απλά στο nc λένε για 0 κραδασμοίΓια 0 κραδασμούς δεν θα το έλεγα. Μη σου πω ότι νιώθω περισσότερους από το CB, αλλά ίσως παίζει ρόλο και η συντήρηση του μοτέρ, εγώ το είχα πένα με τα λάδια του και τα πάντα στην ώρα του, ενώ το NC που πήρα δεν ήταν και τόσο προσεγμένο στη συντήρηση. Όχι ότι ήταν και παρατημένο βέβαια.



Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!:lol:Χίλια δίκια έχεις για το ντεπόζιτο, ήθελα να το πω και γω αλλά νόμιζα θα βγω περίεργος.

Με την κατανάλωση με κούφανες λίγο, διότι στο κρύο είχα πάντα καλύτερη κατανάλωση και νόμιζα ότι ισχύει καταρχήν.

billy84
13/12/2021, 12:56
Με την κατανάλωση με κούφανες λίγο, διότι στο κρύο είχα πάντα καλύτερη κατανάλωση και νόμιζα ότι ισχύει καταρχήν.


Θα δεις μόλις καλοκαιριάσει πόσο μεγάλη διαφορά έχει!

Panos76
13/12/2021, 13:08
Με έχει πιάσει η μαλάκια μου και το καταναλωτικό ζωο που έχω μέσα μου.:p Οριακά επερνα και το cb του 22 μιας και το cb με καλύπτει άνετα με κάποιες παρεμβάσεις (+ ότι με έχει ξενερώσει μια μαλάκια με τα φλας που έχω ένα θέμα )

Εμείς έχουμε ντεποζιτάρα ρε συ, με 17+lt και βγάζουμε 350+km :a22:

:lol:

o_gavros
13/12/2021, 13:24
Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!:lol:

Ας τονε πάρει τον άνθρωπο κάποιος μια αγκαλιά.
τέτοιο δριμύ κατηγορώ, είχαμε να δούμε απο τοτε που η Σία Λιαροπούλου μεσουρανούσε (:rolleyes:) στο χαζοκούτι !
:p

billy84
13/12/2021, 16:00
Ας τονε πάρει τον άνθρωπο κάποιος μια αγκαλιά.
τέτοιο δριμύ κατηγορώ, είχαμε να δούμε απο τοτε που η Σία Λιαροπούλου μεσουρανούσε (:rolleyes:) στο χαζοκούτι !
:p

Δε με καταλαβαίνει κανείς ρε φίλε!:bawl:

Aris98
13/12/2021, 16:06
Εμείς έχουμε ντεποζιτάρα ρε συ, με 17+lt και βγάζουμε 350+km :a22:

:lol:
Χθες πάντως έκανα 335 σύνολο με ένα ντεπόζιτο βέβαια το γύρνα έγινε από εθνική από Λειβαδιά 120-150

Panos76
14/12/2021, 00:14
Με 15lt κάνω 350km σε μικτή χρήση, Αττική οδό κ κέντρο.

billy84
14/12/2021, 12:34
Τι καταναλώσεις είναι αυτές? Ανοίξτε λίγο το γκαζάκι ρε τα μπουκώσατε τα μηχανάκια!:D

DoctoR_k6
14/12/2021, 12:42
Τι καταναλώσεις είναι αυτές? Ανοίξτε λίγο το γκαζάκι ρε τα μπουκώσατε τα μηχανάκια!:D

Που παει αυτος ο κοσμος... :lol:

4.5-5λτ εχω καταναλωση με το σκουτερ εγω. :D

Volpad
14/12/2021, 15:55
Δεν είμαι ο μόνος δηλαδή που ένοιωσε κάπως με αυτές τις καταναλώσεις, ε;
Γιατι με έπιασε η καρδιά μου και άρχισα να σκέφτομαι πόσο λάθος επιλογές έχω κάνει... :lol:

sapila racing
14/12/2021, 16:10
Δεν είμαι ο μόνος δηλαδή που ένοιωσε κάπως με αυτές τις καταναλώσεις, ε;
Γιατι με έπιασε η καρδιά μου και άρχισα να σκέφτομαι πόσο λάθος επιλογές έχω κάνει... :lol:

Οχι, μη μασας. Εγω με το 900 ούτε αν ηταν ολοι οι δρόμοι κατηφορες δεν θα τα πλησίαζα αυτα τα νούμερα.
Βεβαια στην ΕΟ δεν μπορώ να παω με 120 οπως κανουν κάποιοι με τίποτα, ασε που ειναι κι επικίνδυνο, μπορεί να αρχίσεις να χαζευεις η να σε παρει ο υπνος. :lol:

Volpad
14/12/2021, 17:16
Έτσι ακριβώς και εγώ...

Κάθε φορά που πηγαίνω καμία βόλτα και βγαίνω για αρκετά χιλιόμετρα στην ΕΟ, λέω ωραία, τώρα θα κάνουμε οικονομία και δεν θα ανάψει το λαμπάκι στα 150 χιλιόμετρα.
Μετά απο 5-10 χιλιόμετρα λέω, ωραία τα 130, κάτσε να πάμε με 150. Πάλι οικονομικα θα είναι.
Άλλα 10 χλμ αργότερα λέω άντε να πάμε με 160, που είναι 30 χλμ/ώρα πάνω απο το όριο και το πρόστιμο θα είναι μικρό.

Λίγα χιλιόμετρα μετά, σκέφτομαι απο πού θα κόψω τον επόμενο μήνα, για να πληρώσω την 350άρα του προστίμου και τι θα πώ στον αστυνόμο για να μη μου πάρει το δίπλωμα για 60 μέρες.

Τελικά ανάβει το λαμπάκι στα 190-200 χιλιόμετρα.
Θα φταίνε τα στροφιλίκια της Επιδαύρου (ή του Ρώσσου ξέρω γώ) σκέφτομαι... :bawl:

zannisvel
15/12/2021, 11:49
Έτσι ακριβώς και εγώ...

Κάθε φορά που πηγαίνω καμία βόλτα και βγαίνω για αρκετά χιλιόμετρα στην ΕΟ, λέω ωραία, τώρα θα κάνουμε οικονομία και δεν θα ανάψει το λαμπάκι στα 150 χιλιόμετρα.
Μετά απο 5-10 χιλιόμετρα λέω, ωραία τα 130, κάτσε να πάμε με 150. Πάλι οικονομικα θα είναι.
Άλλα 10 χλμ αργότερα λέω άντε να πάμε με 160, που είναι 30 χλμ/ώρα πάνω απο το όριο και το πρόστιμο θα είναι μικρό.

Λίγα χιλιόμετρα μετά, σκέφτομαι απο πού θα κόψω τον επόμενο μήνα, για να πληρώσω την 350άρα του προστίμου και τι θα πώ στον αστυνόμο για να μη μου πάρει το δίπλωμα για 60 μέρες.

Τελικά ανάβει το λαμπάκι στα 190-200 χιλιόμετρα.
Θα φταίνε τα στροφιλίκια της Επιδαύρου (ή του Ρώσσου ξέρω γώ) σκέφτομαι... :bawl:

Deja vous ρε φίλε!!!!!!!!
Αυτά ακριβώς σκέφτομαι. :bawl:

Με το NC πάντως μέσα στην Αθήνα και λίγο έξω. παίζω στα 4.6 με 4.8 l/100km. Αυτά χωρίς να προσέχω.
Σε βόλτα πέφτω γύρω στα 3.9 με 4.2l/100km.

Εθνική με βολεύουν τα 140-150km/h στο NC

Panos76
21/12/2021, 13:18
Η προβατίνα καλή; Μπούτι η παιδάκι;


Παϊδάκι μόνο. Καταπληκτική ήταν, όπως και κάθε φορά που πάω στα Δερβενοχώρια.



433070

Συγγνώμη για την φαινομενικά άσχετη παρέμβαση αλλά κρίθηκε απαραίτητη για διευκρινίσεις.


Κατά τα λοιπά, αν είσαι εργένης, VFR, αν όχι, NC :tooth:

billy84
21/12/2021, 14:40
Ρε πούστη μου σπάνια έτρωγα προβατίνα στη ζωή μου. Τώρα βρήκε να το πει και αυτή?:bawl:

doctor_john
21/12/2021, 21:09
Αν χρειάζεται να είναι τακτική η κατανάλωση σε κανα μήνα θα δεις διαφορά. Δεν έχασες και τίποτα..