PDA

View Full Version : Κενό στο γκάζι στις υψηλές στροφές



lansking
08/11/2021, 14:06
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είμαι στο σωστό thread.

Όταν ανοίγω τέρμα το γκάζι σε ψηλές στροφές στο daytona remix 125 μου, πιάνει την τελική του και κόβεται το γκάζι απότομα, και το κάνει αυτό συνέχεια μέχρι να αφήσω το γκαζι και να το ξαναπιάσω απτην αρχή, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κουνηθώ για πάνω απο κάποια δευτερόλεπτα με την τελική του ταχύτητα η έστω 5χλμ λιγότερα απο αυτήν. Τι μπορεί να φταίει; Φοράει μαμίσιο 16αρι καρμπ.

teogtp
08/11/2021, 14:34
Μήπως έχει κάποιο κόφτη στροφών;

OldMan
09/11/2021, 13:01
Τιρτιριζει οταν κοβει..??

borbos
09/11/2021, 21:00
Για τι τελικη μιλαμε? Ετσι για την ιστορια

lansking
04/12/2021, 11:13
Το μεγαλύτερο νούμερο που έχω δει στο κοντέρ πρωτού αρχίζει να έχει κενά το γκάζι είναι τα 96χλμ/η. Αλλά πλέον έχω παρατηρήσει ότι δε παίζει καθόλου ρόλο η ταχύτητα. Αν ανοίξω τέρμα το γκάζι με οποιαδήποτε σχέση/ ταχύτητα τότε θα αρχίζει να έχει κενά.

lansking
04/12/2021, 11:14
Όχι, σαν να αφήνω εγώ το γκάζι απότομα είναι, εκεί που κρατάω το γκριπ δηλαδή να ανοίξω την παλάμη μου, κανένας περίεργος ήχος. Απλά κάνει κενά.

telegonos
05/12/2021, 09:29
Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι δουλεύει ελαφρώς ''κουρασμένα'' η τρόμπα βενζίνης. Οσο πας λιγότερο από τελική, η παροχή βενζίνης επαρκεί, όταν όμως δίνεις όλο το γκάζι για τελίκιασμα, η παροχή βενζίνης δεν επαρκεί, και μένει από βενζίνη. Κλείνοντας το γκάζι, ξαναφέρνει βενζίνη και συνεχίζει για λίγο πάλι, μέχρι να ξαναμείνει οταν δώσεις τέρμα.

Μια εξήγηση είναι αυτή, δεν είναι απαραίτητα η μόνη εξήγηση φυσικά.

Το καρμπ είναι μαμά, τα πλαστικά γύρω του, είναι μαμά; Ή λείπουν πράγματα;

gior-gos
05/12/2021, 10:39
Αυτό που λέει ο telegonos + μήπως έχει τσακίσει κάποιο σωληνάκι βενζίνης.

borgiriadis1
05/12/2021, 20:17
Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες?
Μάλλον κτ παίζει με το καρμπυρατέρ αλλά το πρόβλημα μπορεί να είναι αλλού κ να καταλαβαίνεις λανθασμένα ότι είναι η παροχή βενζίνης.

lansking
07/12/2021, 06:44
Το καρμπ μαλιστα ειναι μαμα, και τα πλαστικα γυρω του. Λειπει το φιλτροκουτι και αντι αυτου εχει φιλτροχοανη και χτες μου ειπαν οτι ισως να φταιει αυτο. Την αλλαγη την εκανε το προηγουμενο χερι.

Bowleno
07/12/2021, 10:27
Το καρμπ μαλιστα ειναι μαμα, και τα πλαστικα γυρω του. Λειπει το φιλτροκουτι και αντι αυτου εχει φιλτροχοανη και χτες μου ειπαν οτι ισως να φταιει αυτο. Την αλλαγη την εκανε το προηγουμενο χερι.

Ένα ένα μας τα λες και θα βγάλει πάλι την γνωστή ο γέρος.....

borgiriadis1
07/12/2021, 18:47
Το καρμπ μαλιστα ειναι μαμα, και τα πλαστικα γυρω του. Λειπει το φιλτροκουτι και αντι αυτου εχει φιλτροχοανη και χτες μου ειπαν οτι ισως να φταιει αυτο. Την αλλαγη την εκανε το προηγουμενο χερι.

Την έχω πατήσει από βουλομενη χοάνη. Δεν πέρναγε αέρας μέσα και δεν έκανε τσαφ το μπουρδέλο. Στο έκανε όμως πάντα ή κάποια στιγμή άρχισε να το κάνει?
Κάνε πείραμα, αφαίρεσε τη και κάνε δοκιμή να δεις πως πάει.

OldMan
08/12/2021, 14:47
Λειπει το φιλτροκουτι και αντι αυτου εχει φιλτροχοανη

2 τινά..

1ον τι: Βουλωμενη κατα borgiriadi...

2ον τι: Παροχη αέρα πολυ μεγαλη με αποτελεσμα στο αποτομο ανοιγμα της πεταλουδας να μη δημιουργείται η απαραιτητη υποπιεση (παροχη και ταχυτητα ειναι αντιστροφως αναλογες για συγκεκριμενη διατομη) ωστε να τραβαει καυσιμο απο τις τρυπες εμπλουτισμου..

Το 2ον τι το διαπιστωνεις αν '"φρακαρεις" μερικως την χοανη με καποιο φιλτρο (αποροφητηρα, ηλεκτρ. σκουπας, χειμωνιατικο καλτσον γκομενας, κ.λ.π.)

teogtp
08/12/2021, 15:03
2 τινά..

1ον τι: Βουλωμενη κατα borgiriadi...

2ον τι: Παροχη αέρα πολυ μεγαλη με αποτελεσμα στο αποτομο ανοιγμα της πεταλουδας να μη δημιουργείται η απαραιτητη υποπιεση (παροχη και ταχυτητα ειναι αντιστροφως αναλογες για συγκεκριμενη διατομη) ωστε να τραβαει καυσιμο απο τις τρυπες εμπλουτισμου..

Το 2ον τι το διαπιστωνεις αν '"φρακαρεις" μερικως την χοανη με καποιο φιλτρο (αποροφητηρα, ηλεκτρ. σκουπας, χειμωνιατικο καλτσον γκομενας, κ.λ.π.)


Ψάχνεις για το επόμενο νήμα;
:D

OldMan
08/12/2021, 15:43
Επιστημονικα μιλαω ρε καφεκοπτα,,:D

Τι θες δηλαδη, να βαλω τον ανθρωπο να ταπωνει με το χερι την χοανη και να ανοιγει σιγα -σιγα τα δαχτυλα ενω οδηγει..??

toyar
08/12/2021, 15:48
μπορει να ταπωσει με μονωτικη και να αφαιρει λωριδες
μπορει να τραβηξει τσοκ στιγμιαια για δοκιμη
αλλα κυριως μπορει να ξαναβαλει το φιλτροκουτι και να τελειωσει η ιστορια καλα για το καρμπυρατερ κι ακομα καλυτερα για τον κυλινδρο

lansking
10/12/2021, 11:18
να σημειωσω πως οταν εχω νεκρα μπορω να ανεβασω οσες στροφες θελω στο μηχανακι χωρις κανενα προβλημα

Bowleno
10/12/2021, 13:20
να σημειωσω πως οταν εχω νεκρα μπορω να ανεβασω οσες στροφες θελω στο μηχανακι χωρις κανενα προβλημα

Πάλι ένα ένα μας τα λες..... Δεν κάνουμε δουλειά έτσι, να ξες