PDA

View Full Version : Όρη Μετσόβου(1593m)-Πέτρα της Λύκαινας 31-10-2021



billy84
09/11/2021, 18:04
Παρά τη δύσκολη ανάβαση στον Μπούμιστο 3 μέρες νωριτερα,έκανα ακόμα μια μακρινή εξόρμηση την Κυριακή που μας πέρασε σε εκπληκτικά φθινοπωρινά τοπία.Οι προβλέψεις μιλούσαν για καθαρό καιρό απο τη Λαμία και πάνω με κάποιες ασθενείς βροχές μέχρι εκεί.Τελικά έπεσαν παντού έξω και ουσιαστικά απο τα Καμένα Βούρλα μέχρι σχεδόν το Μέτσοβο οδηγούσα υπό ψιλόβροχο και σε κάποια σημεία υπό κανονική βροχή.Κάπου εκεί κοντά ο καιρός άνοιξε όμως τα πάντα ήταν βρεγμένα απο νωρίς.Έτσι είχα μια ανησυχία για το τι θα αντιμετωπίσω στους χωματόδρομους που θα συναντούσα.

Τα Όρη Μετσόβου ήταν ένα αρκετά εύκολο βουνό με πολύ μικρή απόσταση απο την κορυφή.Άλλωστε δεν ήθελα κάτι δύσκολο μετά την τελευταία δύσκολη ανάβασή μου.Πάντως να πω την αλήθεια,οδηγώντας στο βρεγμένο σχεδόν 300km,μέχρι λίγο πριν φτάσω σκεφτόμουν ότι είχα κάνει λανθασμένη επιλογή να ανέβω στην Πίνδο.Απο την άλλη βέβαια σκεφτόμουν ότι ίσως όλες αυτές οι δυσκολίες να μου έδιναν το κάτι παραπάνω σε εικόνες και περιπέτεια όπως συχνά συμβαίνει...


Μέτσοβο λοιπόν χαμηλά και ο καιρός φορτωμένος παντού τριγύρω.




431912





Η τοποθεσία των βουνών Μετσόβου νομίζω ότι είναι προφανής.Ουσιαστικά οποιοσδήποτε περνάει απο τον περιφερειακό δρόμο διασχίζει ένα κομμάτι τους.Ένας κάθετος χωματόδρομος διεισδύει βαθύτερα σε αυτά και αυτόν ακολούθησα.Επειδή είχα ένα θεματάκι με την μπαταρία της κάμερας τράβηξα την επιστροφή μου στην άσφαλτο.




https://www.youtube.com/watch?v=cE6Pq3m564Q




Απο αυτό εδώ το σημείο το οποίο θα ορκιζόμουν ότι βγήκε απο παραμύθι συνέχισα με τα πόδια.




431913




Σύντομα κερδίζω ύψος και κινούμαι μέσα σε αυτό το απίστευτο δάσος



431914




Η κλίση είναι αρκετή αλλά η απόσταση απο την κορυφή είναι μικρή




431915





Ήδη λοιπόν έχω αποζημιωθεί για τον κόπο μου να κάνω τόσα δύσκολα km υπό βροχή.




431916





Φτάνω σε ένα ξέφωτο.Τι χρώματα Θεέ μου...




431917

billy84
09/11/2021, 18:08
Ξαναμπαίνω σε ένα ''φυσικό'' τούνελ απο πολύχρωμα δέντρα.Θα μπορούσα να περπατάω ώρες εδώ μέσα.Απολαύστε χωρίς σχόλια...




431918




431919




431920




431921




Κάπου εδώ βγαίνω απο το δάσος και η μορφολογία δείχνει ότι πλησιάζω την κορυφή.




431922




431923





Συνδυασμοί χρωμάτων που καθηλώνουν κάθε παρατηρητή!




431924





Συναντάω το Ursa Trail-Μονοπάτι της αρκούδας, μια ορεινή διαδρομή 40 km γύρω από το Μέτσοβο.Το 2016, το Ursa Trail έλαβε την πιστοποίηση "Leading Quality Trails - Best of Europe" από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Πεζοπορίας, καθιερώνοντας το Μέτσοβο ως έναν από τους σημαντικούς πεζοπορικούς προορισμούς της Ευρώπης.

Περνά από μνημεία και τοπία μοναδικής ομορφιάς. Το μονοπάτι καθαρίστηκε, σημάνθηκε και συντηρείται από Αθλητικό Όμιλο Μετσόβου και από εθελοντές της γύρω περιοχής. Ο Δήμος Μετσόβου είναι ο επίσημος διαχειριστής του μονοπατιού.



431925





Σύντομα φτάνω στην κορυφή Καλιγωμένο Αλώνι η οποία είναι και η ψηλότερη του βουνού με ύψος 1593m




431927





Διακρίνεται ένα κομμάτι του Λάκμου




431928






https://www.youtube.com/watch?v=wEhxUTvYAYs

billy84
09/11/2021, 18:10
Απο το Μέτσοβο συνέχισα για το χωριό Μηλιά,μια απο τις πιο όμορφες διαδρομές της Ελλάδας κινούμενη σε σχεδόν αλπικά τοπία.





https://www.youtube.com/watch?v=EOEH7Cyr54w




Μηλιά.Πολύ γραφικό χωριό σε τρομερή τοποθεσία!





431931





Στη Μηλιά υπάρχει ένας χώρος κάτω απο ένα σπίτι περιστοιχισμένος απο τζάμια με μια βαλσαμωμένη αρκούδα μέσα.Στην αρχή φαίνεται σαν να είναι αγορασμένη απο το Jumbo αλλά είναι αληθινή.Είχε βρεθεί τραυματισμένη απο έναν ντόπιο το 1992 ο οποίος προσπάθησε να τη σώσει χωρίς αποτέλεσμα.Βρίσκεται τώρα στο κέντρο του χωριού για να μας υπενθυμίζει οτι αυτά τα ζώα χρειάζονται την προστασία και τη βοήθειά μας.




431932




431933

billy84
09/11/2021, 18:12
Απο τη Μηλιά μπήκα σε μια εκπληκτική δασική διαδρομή η οποία αυτήν την εποχή χαρίζει εικόνες ανεκτίμητης αξίας.Κατέληξα σε μια μοναδική τοποθεσία η οποία ονομάζεται ''Πέτρα της Λύκαινας''





https://www.youtube.com/watch?v=NE8Zb0BhmNg





Ένας μυστηριώδης πελώριος βράχος ο οποίος δείχνει σαν ξένο σώμα μέσα στο συνολικό τοπίο το οποίο αποτελείται κυρίως απο λιβάδια και δάση




431935





Χωρίς σχόλια...




431936




431937




Έχοντας φτάσει κοντά στον πελώριο βράχο




431938




Το πόσα χρώματα είδα δεν περιγράφεται πραγματικά!




431939

billy84
09/11/2021, 18:14
Επιστροφή λίγο πίσω στο ύψος της Μηλιάς και συνέχεια της διαδρομής η οποία κατέληξε στην Κατάρα.Κάπου στα μέσα είχα κάτι στο μυαλό μου αλλά το τεραίν έδειχνε πολύ λασπώδες και δεν το υλοποίησα σε αυτή τη φάση.Απολαύστε!!!





https://www.youtube.com/watch?v=xoN3U0A0C0g




431940




Στην Κατάρα με ομίχλη πλέον.




431941

billy84
09/11/2021, 18:15
Είχα λίγο χρόνο και ένας κάθετος χωματόδρομος με μπρίζωσε να τον τσεκάρω.Είδα ότι μπορούσα να βγω στην Κουτσούφλιανη,στα πρώτα μέτρα ο δρόμος φαινόταν βατός οπότε τι μπορεί να πάει στραβά? :lol:





https://www.youtube.com/watch?v=FLGgyURtFZw





Πολλές λάσπες και ουσιαστικά σχεδόν αχρησιμοποίητος δρόμος.Ευτυχώς ήταν σταθερά κατηφορικός γιατί δεν ξέρω κατα πόσον θα ανέβαινε με τόση λάσπη





431942





Εκπληκτικό δάσος σε ένα σημείο του 1ου μέρους




431943

billy84
09/11/2021, 18:20
2ο μέρος της διαδρομής με ακόμα δυσκολότερα σημεία αλλά ακόμα πιο άγριο και απομονωμένο






https://www.youtube.com/watch?v=RH6vnn22NEU





Πολλή λάσπη!Θυμίζω οτι μέχρι το πρωί έβρεχε παντού εδώ οπότε αντιλαμβάνεστε...





431944





Εν τέλει φτάνω στην Κουτσούφλιανη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα παρόλο που ήταν πολύ δύσκολη η διαδρομή.





431945






Απο κάπου εκεί μέσα ήρθα.Δε φαίνεται καν δρόμος εννοείται.





431946






Αυτό το νέο μπροστινό ελαστικό ήταν ο λόγος που δεν αντιμετώπισα σημαντικά προβλήματα σε λασπωμένες κατηφόρες με υψηλή κλίση.Το όνομά του,Michelen Anakee Adventure.Τώρα και σε 17αρα ζάντα μπροστά.Άντε Γάλλοι ξυπνήστε και βγάλτε και Wild για 17αρα για εμάς τους ανώμαλους είτε για αρκετούς ποζεράδες που θέλουν να έχουν τακούνια πάνω για την καφετέρια!:D




431947






Συνέχισα ασφάλτινα μέχρι να βγω στον δρόμο για Καλαμπάκα περνώντας κάτω απο την Εγνατία.Εντυπωσιακό το τι δημιουργεί ο άνθρωπος όταν θέλει και συνεργάζεται.




431948






Συνεχίζοντας για Καλαμπάκα ο ουρανός είπε να μου κάνει ακόμα ένα δώρο για τον συνολικό μου κόπο...





431949










Έτσι ακόμα μια εξόρμηση έλαβε τέλος.Αμφέβαλλα για το αν θα πετύχει μέχρι να φτάσω πάνω,τελικά ήταν μέσα στις καλύτερες που έχω κάνει.Βοήθησε 100% η εποχή που πήγα φυσικά αλλά αυτή η εποχή έχει και τις δυσκολίες της όπως είδατε.Πρέπει να βγεις απο την comfort zone σου υποχρεωτικά.



Πάντα όρθιοι!!!:beer:

azar41
09/11/2021, 20:19
Ανεκτίμητη η ικανοποίηση να περνάς με σχετικά ακατάλληλο μηχανάκι και ελαστικό μια δύσκολη χωμάτινη διαδρομή!
Καλά,αν βάλεις Wild μπρος-πίσω δεν θα χρειάζεται να περπατάς,σε έχω ικανό να φθάνεις καβάλα στην κορυφή!
Οι φωτό οφθαλμόλουτρο για άλλη μια φορά,καλή συνέχεια!:beer:

gaslion
09/11/2021, 21:13
Ωραίος!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/11/2021, 06:29
Απο τις ωραιότερες φωτογραφίες που μας έχεις χαρίσει! Αναμενόμενο βέβαια αφού επρόκειτο για Πίνδο! Αυτή την παρεξηγημένη εποχή τα τοπία είναι άκρως αισθησιακά!
Και στην άλλη με υγεία :beer:

giorgosb
10/11/2021, 08:24
Τι ομορφιά είναι αυτή.. Μπράβο billy :beer:

DoctoR_k6
10/11/2021, 09:19
Βαρεθηκαμε να σου λεμε μπραβο ρε Βασιλη. :D
Τρομερες εικονες αυτη την περιοδο εκει πανω στην πατριδα.

Το νου σου σε τιποτα λυκους ε...εχει κατι αγελες εκει πανω.

billy84
10/11/2021, 18:01
Ανεκτίμητη η ικανοποίηση να περνάς με σχετικά ακατάλληλο μηχανάκι και ελαστικό μια δύσκολη χωμάτινη διαδρομή!
Καλά,αν βάλεις Wild μπρος-πίσω δεν θα χρειάζεται να περπατάς,σε έχω ικανό να φθάνεις καβάλα στην κορυφή!
Οι φωτό οφθαλμόλουτρο για άλλη μια φορά,καλή συνέχεια!:beer:


Και πολύ έχουν καθυστερήσει να βγάλουν οι εταιρείες μπροστινό τακούνι για 17αρα(πλην της Continental που δεν το βρίσκει κανείς εύκολα).Χειμώνα σίγουρα θα έβαζα αν και θέλει πολύ προσοχή στο βρεγμένο.Παρολαυτά έμεινα ευχαριστημένος με το Anakee adventure για τα δεδομένα σχεδόν ασφάλτινου ελαστικού πάντα.Σε ευχαριστώ φίλε!:beer:



Ωραίος!


:beer:


Απο τις ωραιότερες φωτογραφίες που μας έχεις χαρίσει! Αναμενόμενο βέβαια αφού επρόκειτο για Πίνδο! Αυτή την παρεξηγημένη εποχή τα τοπία είναι άκρως αισθησιακά!
Και στην άλλη με υγεία :beer:


Πίνδος και φθινόπωρο είναι δυνατός συνδυασμός φίλε!:beer:



Τι ομορφιά είναι αυτή.. Μπράβο billy :beer:


Ήταν μαγεία!Ειδικά άμα βρίσκεσαι εκεί αδυνατείς να πιστέψεις αν αυτά που βλέπεις είναι αληθινά!Να είσαι καλά Γιώργο!:beer:



Βαρεθηκαμε να σου λεμε μπραβο ρε Βασιλη. :D
Τρομερες εικονες αυτη την περιοδο εκει πανω στην πατριδα.

Το νου σου σε τιποτα λυκους ε...εχει κατι αγελες εκει πανω.



Τρέλα λέμε!Καλά οι λύκοι δεν πλησιάζουν καν παρά μόνο αν είσαι χτυπημένος και εύκολη λεία.Δεν το συζητάω ότι έχουν ακούσει το μηχανάκι απο χιλιόμετρα και έχουν απομακρυνθεί.Ποτέ δεν έχω δει τόσα χρόνια ούτε απο μακριά σκέψου.Θα μου πεις,αν είχα δει θα μιλάγαμε τώρα?:bawl:

katsar
10/11/2021, 18:05
Μπράβο billy!Απίστευτο το καφέ χρώμα της φύσης!!

avlihos
12/11/2021, 00:28
Ωραία πράγματα...
Πάντα όρθιος!

ioannispar
12/11/2021, 07:20
Είσαι ωραίος! Συνεχώς μας ταξιδεύεις!!! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!

billy84
12/11/2021, 16:02
Μπράβο billy!Απίστευτο το καφέ χρώμα της φύσης!!


:beer:



Ωραία πράγματα...
Πάντα όρθιος!


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:




Είσαι ωραίος! Συνεχώς μας ταξιδεύεις!!! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!!


Ταξιδεύω άρα υπάρχω!:) Πάντα όρθιος φίλε να είσαι καλά!:beer:

XLGeorge
16/11/2021, 08:41
Αυτό το νέο μπροστινό ελαστικό ήταν ο λόγος που δεν αντιμετώπισα σημαντικά προβλήματα σε λασπωμένες κατηφόρες με υψηλή κλίση.Το όνομά του,Michelen Anakee Adventure.Τώρα και σε 17αρα ζάντα μπροστά.Άντε Γάλλοι ξυπνήστε και βγάλτε και Wild για 17αρα για εμάς τους ανώμαλους είτε για αρκετούς ποζεράδες που θέλουν να έχουν τακούνια πάνω για την καφετέρια!:D


Eνω το πισω Anakee Adventure ειναι καλο σαν 80-20 λαστιχο, το μπροστινο φερνει πιο πολυ σε 90-10 ασφαλτο-χωμα. Θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις μπροστα το TKC70 που ειναι 80-20 και βγαινει κι'αυτο σε 120/70-17. Το αναφερω αυτο επειδη μπλεκεις σε σχετικα απαιτητικα χωματινα περασματα για μηχανακι με 17-17.

Κατα τα αλλα τα χρωματα αυτη την εποχη ειναι τελεια στα μερη που πηγες, well done & tnx one more time! :beer:

billy84
16/11/2021, 15:29
Eνω το πισω Anakee Adventure ειναι καλο σαν 80-20 λαστιχο, το μπροστινο φερνει πιο πολυ σε 90-10 ασφαλτο-χωμα. Θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις μπροστα το TKC70 που ειναι 80-20 και βγαινει κι'αυτο σε 120/70-17. Το αναφερω αυτο επειδη μπλεκεις σε σχετικα απαιτητικα χωματινα περασματα για μηχανακι με 17-17.

Κατα τα αλλα τα χρωματα αυτη την εποχη ειναι τελεια στα μερη που πηγες, well done & tnx one more time! :beer:





Τα έχω υπόψιν τα TKC70 αν και να σου πω την αλήθεια μου φαίνονται παρόμοια με τα Anakee Adv.Πραγματική δουλειά θα έκανα με ένα TKC80 μπροστά που βγαίνει για 17αρα αλλά είναι δυσεύρετο δυστυχώς.

Μπορώ να πω πάντως πως μέχρι σήμερα δεν έχω προβληματιστεί σε αρκετή λάσπη που έχω πετύχει(εκτός πηλού όπου εκεί τα πράγματα είναι πάντα πολύ δύσκολα).Φυσικά μιλάω για ρυθμό χελώνας σε τέτοιες συνθήκες δεν το συζητάμε.Για μένα μετράει να περάσω όσο γίνεται με ασφάλεια.

Θα κάνω πάντως και μια δοκιμή τα TKC70 αν συμφέρουν και ειναι οικονομικά.Μου αρέσει να δοκιμάζω διάφορα λάστιχα για αυτό και τόσα χρόνια τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.


Σε ευχαριστώ George να είσαι καλά!:beer: