PDA

View Full Version : Πάλι bandit ?



Mingo
11/11/2021, 15:07
Πρώην κάτοχος "suzuki bandit 650s 2008'μοντελο" το έδωσα λόγο ανάγκης για λεφτά το είχα λατρέψει το μηχανάκι πολύ καλό γκάζι ήταν και η πρώτη μηχανή έκανα μικρές βόλτες μέχρι 100 χιλιόμετρα.

Μετά αγόρασα λόγο οικονομικών για να μην μείνω χωρίς μηχανή μετά από ένα χρονο ένα transalp 600 98'μοντελο με το οποίο έκανα και ταξιδακι 300+ χιλιόμετρα και τώρα το πουλάω για να ξαναπάρω κάτι της προκοπής..



Το κοιτούσα για bandit 650 πάλι οικονομικό βρίσκω μέχρι 3500 χαλαρά αλλά κοιτάω και άλλες επιλογές.



Εγώ το θέλω για βόλτες σε επαρχιακούς δρόμου και βόλτες πάνω κάτω 100-150 χιλιομέτρων αλλά θα ήθελα να έχω και την δυνατότητα για ταξιδακι με τα βαλιτσακια μου και συνοδηγό. Γενικά οι πλειοψηφία στις βόλτες θα είναι δικαβαλο.

Πιστεύω τα 1000cc είναι υπερβολή για τις ανάγκες μου άσχετα με το αν είναι κοντά στα λεφτά η και στα ίδια με τα αντίστοιχα μικρότερα αδέρφια του 650cc όπως τα v strom .

Vstrom650 μου φαίνεται κάπως άψυχο το έχω οδηγήσει και σε βόλτες 100+ χιλιόμετρα άνετο ωραίο αλλά δύναμη μου φαίνεται πως δε . Κοιτούσα και tdm900 θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις σχετικά οικονομικές δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 4000 εκτός αν ήταν κάποια ευκαιρία που λες οκ . Δεν με απασχολεί ο χωματόδρομος θα γίνει πάτημα σε χώμα μία έως καμιά φορά. Θέλω κάτι πιο για τον δρόμο να το απολαύσω δεν με νοιάζει να το παντρεύω το μηχανάκι το είχα σκοπό να το κάνω ούτος η άλλως αν ξανά πάρω bandit αλλά ποτέ δεν ξερεις .

mikes
11/11/2021, 20:39
καλησπερα και καλως ηρθες..

αν θες να πας σε κατι διαφορετικο απο το bandit, δες και για versys. τα κανει ολα και συμφερει..

Mingo
11/11/2021, 20:59
καλησπερα και καλως ηρθες..

αν θες να πας σε κατι διαφορετικο απο το bandit, δες και για versys. τα κανει ολα και συμφερει..

Δεν με τρελαίνει από εμφάνιση από ότι έχω διαβάσει είναι πιο παιχνιδιάρικο και καταλαβαίνεις διαφορά στην δύναμη από ότι ένα vstrom δεν γνωρίζω πόσο διαφορά επίσης δεν μου αρέσει και το cbf

katsar
11/11/2021, 21:23
Το tdm900 αφού το σκέφτεσαι είναι ότι πρέπει για αυτό που το θέλεις.
άνετο με 2, παιχνιδιάρικο μοτέρ,ωραίος ήχος αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο,αξιόπιστο μοτέρ,καλό πλαίσιο,φρένα,ρυθμίσεις στις αναρτήσεις.
βολτάδικια μηχανή με λίγο έξτρα γκάζι παραπάνω όταν το χρειαστείς,όμορφο -οκ γούστα είναι αυτά.
Το μόνο - που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα παραπάνω τέλη-ασφάλεια λόγο περισσότερων κ.ε

STF
11/11/2021, 21:55
Το κόστος της ασφάλισης σε μοτό άνω των 500cc είναι παρόμοιο. Μόνο τα τέλη κυκλοφορίας αλλάζουν. Σε μοτοσυκλέτες που είναι 2Κ κερδίζεις τη διαφορά των τελών κυκλοφορίας από το μικρότερο κόστος συντήρησης και κατανάλωσης (συνήθως).

basilis_k6
11/11/2021, 21:58
το tdm ειναι ανωτερο απο στρωματα και λοιπα. το προβλημα ειναι να βρεις 1ο χέρι σωστό μηχανάκι και οχι "καμμένο". Στο στυλ αυτο ειναι μονο το μπαντιν και το cbf. το fz8s παει περισσοτερα λεφτα και το tiger 1050 επισης. δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο.

mikes
11/11/2021, 23:05
Το κόστος της ασφάλισης σε μοτό άνω των 500cc είναι παρόμοιο. Μόνο τα τέλη κυκλοφορίας αλλάζουν. Σε μοτοσυκλέτες που είναι 2Κ κερδίζεις τη διαφορά των τελών κυκλοφορίας από το μικρότερο κόστος συντήρησης και κατανάλωσης (συνήθως).

νταξ παρομοιο δε το λες ακριβως... στο cbf 500 πληρωνα 87 το 6μηνο, και το ιδιο πακετο στο er6 βγηκε στα 109..
αλλαζει η κλιμακα οσο ανεβαινουν τα κυβικα..

Mingo
11/11/2021, 23:48
Δεν με απασχολεί ασφάλεια τέλει και τέτοια δεν λέω ότι μπορείς να γλιτώσεις καλό είναι αλλά οκ .

Ο λόγος που κοιτάω σε αυτά τα λεφτά είναι ότι μου φαίνεται κάπως να δώσω παρά πάνω από 4-5 χιλιάρικα για μηχανή από την στιγμή που θα την χρησιμοποιώ σκ και μόνο και πάλι όχι κάθε σκ .

Μάλλον καταλήγω σε tdm είναι το μόνο που έχει άνεση κάλυψη από αέρα(σχετική) και αρκετό γκάζι ώστε να βαρεθείς το μηχανάκι για να μην σου έρθει η επιθυμία αργότερα να αλλάξεις για αυτό το λόγο και μόνο παίρνει και τριβαλιτσο .

Απλά το πρόβλημα είναι να βρεις ένα που να μην του έχουν πιει το αίμα διάφορα καλά παιδάκια

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 03:08
Γιατί δεν βλέπεις ξανα για μπαντιντ αφού το ξέρεις και πληρεί τις προδιαγραφές!
Και εγώ το 2008 αγορασα καινούργιο βεστρομ και το πούλησα το 12 και τώρα μετα απο σχεδόν 10 χρόνια ξαναπήρα παλι βεστρομ!Πού το κακο?

Mingo
12/11/2021, 08:02
Πουθενά το κακό απλά σκεφτόμουν μήπως το tdm είναι καλύτερο είναι και λίγο πιο ελαφρύ και το παίρνω στα ίδια λεφτά κιολας

Kickstart
12/11/2021, 08:49
το μπαντιτ φίλε οπως πολυ καλα ξερεις, είναι αξιόπιστο, ειναι σκυλι, είναι γρήγορο (οταν θες) είναι υπερανετο και ακλόνητο στο ταξίδι και πολλά άλλα.

εχει ομως και αρνητικα...

είναι θεόβαρο, ειναι τετρακυλινδρο που σημαίνει ότι στα μεγάλα σέρβις απαιτεί πώληση νεφρού, πάνω από τα 140 στο ταξίδι έχει μια μεγάλη δίψα για βενζίνα και μέσα στην πόλη πίνει το τεποζιτάκι σε 200 το πολύ χιλιόμετρα.

να πω ότι το είχα και θα το ξαναγόραζα γιατί το αγάπησα (έκανα κάποια όμορφα ταξίδια μαζί του) και το έδωσα κι εγώ κάπως βιαστικά ετσι όπως τρέχει η ζωή μας τα τελευταία τρία χρόνια..

ειναι χιλιομετροφαγος το μηχανάκι, αν σκοπεύεις, ονειρεύεσαι και πρόκειται να κάνεις μακρινά ταξίδια εντός Ελλάδας ή εκτός παρτο.

Αν όμως στοχεύεις σε κοντινές χαλαρωτικές ημερήσιες του ΣουΚου τότε θα κοίταγα το tdm πολύ προσεκτικά όμως γιατί συνήθως τα καβαλάνε κάγκουρες..

επίσης να έχεις στο μυαλό σου οτι το τι ντι εμ πατροπαράδοτα ειναι ψηλά στις προτιμήσεις των πάσης φύσεως γυφτοκλεφτρονιών.

panavour
12/11/2021, 11:17
Δηλαδη θα αφησεις τον ληστη που συνηθως το εχουν σοβαροι ανθρωποι και το ξερεις, για να παρεις το καγκουρο TDM ,που το εχουν συνηθως απο καγκουρες,μεχρι καγκουρες.:lol::bawl: και ΔΕΝ εχει την σκυλισια αξιοπιστια του ληστη.
ΑΧ γελασε το χειλακι μας παλι σημερα.
Η μονη επιλογη για αναβαθμιση καποιου που εχει ληστη 600αρη ή 650αρη,ειναι ο 1250αρης ληστης.ΤΕΛΟΣ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 12:30
Δηλαδη θα αφησεις τον ληστη που συνηθως το εχουν σοβαροι ανθρωποι και το ξερεις, για να παρεις το καγκουρο TDM ,που το εχουν συνηθως απο καγκουρες,μεχρι καγκουρες.:lol::bawl: και ΔΕΝ εχει την σκυλισια αξιοπιστια του ληστη.
ΑΧ γελασε το χειλακι μας παλι σημερα.
Η μονη επιλογη για αναβαθμιση καποιου που εχει ληστη 600αρη ή 650αρη,ειναι ο 1250αρης ληστης.ΤΕΛΟΣ.

Το ότι ένα μηχανάκι το προτειμανε καγκουρες δε σημαίνει ότι αυτό το μοντέλο είναι για τα μπάζα! Τι λογική είναι αυτή?Μια χαρα αξιόπιστο ειναι το μηχανάκι και δυνατό και ξεκούραστο στον επαρχιακό!
Εγώ είμαι τής άποψης να ξαναπάρει το μπαντιντ αλλά μη λέμε κι ότι θέλουμε!

DoctoR_k6
12/11/2021, 12:36
Το οτι το καβαλανε καγκουρες ειναι λεπτομερεια μπροστα στο ποσο κακο ειναι οδηγικα (κατα την δικη μου αποψη).
Για να στριψεις πρεπει να κανεις ταμα. Ενα μπροστινο που νιωθεις οτι οδηγας τσοπερ ξερω γω.
Χιλιομετροφαγος ειναι οκ...αλλα η banditαρα πολυ καλυτερη.
Κανει τα παντα κ συμφερει. Ροπακλα απο ρελαντι για 4κ κ 650cc...
Πετας κ ενα δοντι μεγαλυτερο μπροστα κ ταξιδευεις ακομα καλυτερα/γρηγοροτερα/οικονομικοτερα!!! :D

borgiriadis1
12/11/2021, 12:51
Και το fazer θα σε κάλυπτε γι αυτά που ζητάς και το θεωρώ καλύτερα στημένο από το bandit (προσωπική άποψη) αλλά άντε να βρεις και να μην του έχουν πιει το αίμα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 13:08
Το οτι το καβαλανε καγκουρες ειναι λεπτομερεια μπροστα στο ποσο κακο ειναι οδηγικα (κατα την δικη μου αποψη).
Για να στριψεις πρεπει να κανεις ταμα. Ενα μπροστινο που νιωθεις οτι οδηγας τσοπερ ξερω γω.
Χιλιομετροφαγος ειναι οκ...αλλα η banditαρα πολυ καλυτερη.
Κανει τα παντα κ συμφερει. Ροπακλα απο ρελαντι για 4κ κ 650cc...
Πετας κ ενα δοντι μεγαλυτερο μπροστα κ ταξιδευεις ακομα καλυτερα/γρηγοροτερα/οικονομικοτερα!!! :D

Κοίταξε! Συμφωνώ απόλυτα οτι είναι στα παντα καλύτερο το μπαντιντ γιαυτο και του το προτείνω στο πρώτο ποστ μου! Ο φίλος κικστραρ τα είπε καλύτερα! Είναι παντού ανώτερο εκτός το οικονομικό που οι κυλινδροι είναι 4!
Εγω είχα το τιντιεμ το 850 για 4 χρόνια και καναμε μαζί 40.000χλμ!Θεωρώ ότι το 900 είναι βελτιωμένο παντού ακόμα και στη γεωμετρία απο το 850!Εαν δεν έχεις προσωπική εμπειρία με το 900 θα έλεγα ότι το αδικεις:wave2:

kachius
12/11/2021, 13:14
Εγώ όταν είχα tdm900 ('η το 850 είχα ακόμα, δε θυμάμαι), ζαχάρωνα πολύ ένα cbf1000 που έτυχε να "βολτάρουμε" μαζί με 2 από δαύτα στην εθνική μέχρι την Κόρινθο.
Είχαν την ευγένεια να με περιμένουν τα παιδιά και κάναμε ωραία βόλτα (άσχετο αλλά το θυμήθηκα).
Δες το πάντως, πρέπει να είναι φοβερό μηχανάκι, κοντά στα λεφτά σου, δεν το είχαν κάγκουρες :D και λογικά θα σου ταιριάξει πολύ!

PaNick67
12/11/2021, 13:17
Το ότι ένα μηχανάκι το προτειμανε καγκουρες δε σημαίνει ότι αυτό το μοντέλο είναι για τα μπάζα! Τι λογική είναι αυτή?Μια χαρα αξιόπιστο ειναι το μηχανάκι και δυνατό και ξεκούραστο στον επαρχιακό!
Εγώ είμαι τής άποψης να ξαναπάρει το μπαντιντ αλλά μη λέμε κι ότι θέλουμε!

Ειναι ολα αυτα αλλα το bandit ταξιδευει καλυτερα.

Επισης σαν μεταχειρισμενο ποσο πιθανο ειναι να βρεθει TDM πρωτο χερι, χωρις κανιβαλλισμους, απο ταξιδιαρη αναβατη και ποσο πιθανο να βρεθει Bandit?

Εναλλακτικα CBF 1000. Δυνατο, ροπατο, ανετο, HONDA, φορτωνεται, ταξιδευει με δυο, Honda :rolleyes:

kachius
12/11/2021, 13:18
Κοίταξε! Συμφωνώ απόλυτα οτι είναι στα παντα καλύτερο το μπαντιντ γιαυτο και του το προτείνω στο πρώτο ποστ μου! Ο φίλος κικστραρ τα είπε καλύτερα! Είναι παντού ανώτερο εκτός το οικονομικό που οι κυλινδροι είναι 4!
Εγω είχα το τιντιεμ το 850 για 4 χρόνια και καναμε μαζί 40.000χλμ!Θεωρώ ότι το 900 είναι βελτιωμένο παντού ακόμα και στη γεωμετρία απο το 850!Εαν δεν έχεις προσωπική εμπειρία με το 900 θα έλεγα ότι το αδικεις:wave2:

Εγώ που είχα και τα 2 θα συμφωνήσω, το 900 είναι "ακριβώς ίδιο" με το 850 αλλά βελτιωμένο σε ότι ζαβό είχε το 850,
δλδ το κέντρο βάρους ήταν στο πάτωμα και θύμιζε παπί (στο 850 κατέβαινα και κόντραρα για να κάνω όπισθεν με την παραμικρή κλίση)
και δεν έκαιγε τα λάδια σα λυσσασμένο :D

Κατά τα λοιπά, γκάζι, στήσιμο, ροπή κτλ κτλ τα βρήκα ολόιδια.
Μόνο που το 850 θεωρώ είναι πολύ πιο όμορφο από το 900 (είχα ένα ίδιο κουκλί με του katsar!!)

Παρόλα αυτά επιμένω για το cbf1000 ;)

doctoras
12/11/2021, 13:29
ή bandit 650
ή CBF1000
ή bandit 1250

panavour
12/11/2021, 13:45
Το ότι ένα μηχανάκι το προτειμανε καγκουρες δε σημαίνει ότι αυτό το μοντέλο είναι για τα μπάζα! Τι λογική είναι αυτή?Μια χαρα αξιόπιστο ειναι το μηχανάκι και δυνατό και ξεκούραστο στον επαρχιακό!
Εγώ είμαι τής άποψης να ξαναπάρει το μπαντιντ αλλά μη λέμε κι ότι θέλουμε!

Με παρεξηγησες νταρλινγκ,ειπα συνηθως,δεν ειπα ολοι καγκουρες,και το ειπα οχι γιατι το μηχανακι ΔΕΝ ειναι καλο (καλυτερος ο ληστης), αλλα οτι ειναι σχεδον απιθανο να βρει της προκοπης.Ενω ληστες της προκοπης υπαρχουν,ειδικα το 1250.

Mingo
12/11/2021, 14:56
Το cbf το βγάζουμε από την συζήτηση κοιτούσα και για 1250 ληστή απλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολή για την χρήση που θα το κάνω σε φάση ότι δεν θα το αξιοποιήσω τις δυνατότητες του τόσο σε σύγκριση με το 650 !
Παρόλα αυτά ξέρω είναι το ίδιο σε βάρος και όγκο απλά με μεγαλύτερο μοτέρ .
Το βάρος δεν μου ήταν θεμα σε μανούβρες ούτε στο 650.
Fazer δεν θέλω έχω οδηγήσει άβολο πολύ σε σύγκριση με τον ληστή .
Εγώ για ληστή κοιτούσα μικρό η μεγάλο απλά μου φάνηκε κάπως ο μεγάλος όπως είπα πριν γι'αυτό ρώτησα για tdm που είναι μεγαλύτερη μηχανή από το 650 αλλά όχι όσο το 1250

panavour
12/11/2021, 15:02
ΕΦ οσον ειχες ληστη και ηξερες να το κουμανταρεις και σου αρεσε,ο ληστης 1250,ειναι μονοδρομος.ΡΟΠΑΚΛΑ φορτηγου ΣΚΑΝΙΑ.ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ.Και ασπαστος.Η μεγαλυτερη μου μακακία ,ηταν που δεν το πηρα το 11 αν θυμαμαι καλα ,που το εδινε προσφορα ο σφακιανακης καπου στα 6 χιλιαρικα.Μετα μπηκαμε για καλα στα μνημονια και αντε γειά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 15:04
Με παρεξηγησες νταρλινγκ,ειπα συνηθως,δεν ειπα ολοι καγκουρες,και το ειπα οχι γιατι το μηχανακι ΔΕΝ ειναι καλο (καλυτερος ο ληστης), αλλα οτι ειναι σχεδον απιθανο να βρει της προκοπης.Ενω ληστες της προκοπης υπαρχουν,ειδικα το 1250.

Τα ρέστα μου :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 15:06
Εγώ που είχα και τα 2 θα συμφωνήσω, το 900 είναι "ακριβώς ίδιο" με το 850 αλλά βελτιωμένο σε ότι ζαβό είχε το 850,
δλδ το κέντρο βάρους ήταν στο πάτωμα και θύμιζε παπί (στο 850 κατέβαινα και κόντραρα για να κάνω όπισθεν με την παραμικρή κλίση)
και δεν έκαιγε τα λάδια σα λυσσασμένο :D

Κατά τα λοιπά, γκάζι, στήσιμο, ροπή κτλ κτλ τα βρήκα ολόιδια.
Μόνο που το 850 θεωρώ είναι πολύ πιο όμορφο από το 900 (είχα ένα ίδιο κουκλί με του katsar!!)

Παρόλα αυτά επιμένω για το cbf1000 ;)

Το 900 δε το οδηγησα ποτέ! Αλλά είμαι όπως εσυ κι εγώ απο τους λίγους που βρίσκω ομορφότερο το 850!

Mingo
12/11/2021, 15:43
Έχει γραμμικό γκάζι όπως και κ 650 η πιο απότομος ? Έχει ένας κουμπάρος μου 1250 θα πάω να το δοκιμάσω κιόλας να δω από κοντά

panavour
12/11/2021, 18:39
Γραμμική φορτηγο-ροπη,από τις 2500στροφές τραβάει τροχόσπιτο.

KotsosDR
12/11/2021, 19:24
Ωραία μοτοσυκλέτα σε αυτή τη κατηγορία είναι το triumph tiger 800xr αλλά βγαίνει λίγο παραπάνω σε μπάτζετ

motojojo
12/11/2021, 19:45
Τα 1200 κυβικά τα βρίσκω υπερβολικά. Αν δεν είσαι γκαζοφονιάς ή χεράς να στίβεις το μηχανάκι, και το 650 μια χαρά είναι με όλα τα έξοδα του στο μισό σε σχέση με το 1200.

Έχω το 600αρι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. ΟΚ πρώτη μου μηχανή είναι αλλά το γκάζι δεν μου λείπει και θα το άλλαζα μόνο με κάτι πιο σύγχρονο και ελαφρύ.

Από την άλλη είναι και η περιέργεια να καβαλήσεις και κάτι διαφορετικό, απόλυτα κατανοητό και αυτό.
Αν σε τρωει να δοκιμάσεις tdm go for it. Οπλίσου όμως με υπομονή. Αν και δεν με ενδιαφέρει πείστηκα ακόμα περισσότερο να μην το βάλω στη λίστα μου αν χρειαστεί να αλλάξω. Όχι οτι θα το έβαζα ποτέ αλλά λέμε.

Υπάρχουν αρκετά ακόμα που παίζουν στην ίδια κατηγορία με το bandit που όμως δεν τα προτιμούσαν καγκουρες και είναι ίσως πιο ευκολο να βρεθούν σε καλή κατάσταση και νορμαλ τιμή.
cb, Diversion, ZZR600.

Mingo
12/11/2021, 20:49
Θα κάνω τεστ και tdm και το μεγάλο ληστή και θα αποφασίσω ανάμεσα σε αυτά τα 3
Bandit 650
Bandit 1250
Tdm 900

doctoras
12/11/2021, 20:51
φίλτατε αν δεν θέλεις πάλι το 650 και το 1250 σου φαίνεται υπερβολή
ενα ειναι το μηχανάκι
432027

https://www.youtube.com/watch?v=hHL-KBW-z9M&ab_channel=TscheyTi

basilis_k6
12/11/2021, 21:22
φίλτατε αν δεν θέλεις πάλι το 650 και το 1250 σου φαίνεται υπερβολή
ενα ειναι το μηχανάκι
432027

https://www.youtube.com/watch?v=hHL-KBW-z9M&ab_channel=TscheyTi

αληθεια τι καιει αυτο?

doctoras
12/11/2021, 21:30
αληθεια τι καιει αυτο?
Δε καίει
5.5 εκτος και σε τουριστικούς ρυθμούς, 6.0 πολη. 6.5 πιεσμένο

Mingo
12/11/2021, 23:12
Αν αποφασίσω να πάρω κάτι τόσο μεγάλο θα πάω για ληστή το cbf έχει καλύτερα φρένα αναρτήσεις είναι πιο "σπορ" αλλά ο ληστής έχει καλύτερη άνεση και πιο ροπή χαμηλά τα οποία πράγματα τα βάζω πιο πάνω από κάτι πιο "σπορ"
Λόγια από γνωστούς μου μπαρμπαδες που έχουν περάσει από τα χέρια τους 10δες κυριολεκτικά μηχανές άτομα που στα 50+ χρόνων τους έχουν γράψεις χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα κάνουν καγκουριες και ταξίδια .
Πιστεύω στα λόγια τους γιατί τα έχουν δοκιμάσει και δεν θα μου έλεγαν ψέματα λόγο οικογενειακών σχέσεων .
Τελείωσε θα πάω να δοκιμάσω το μεγάλο ληστή θα κάνω βόλτα και ένα tdm για το γαμωτο και μόνο και αν δω ότι μου κάνει κάτι μεγαλύτερο θα πάρω ληστή
Ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο και τον κόπο να μου απαντήσετε


Ληστής όλ δε γουει

doctoras
13/11/2021, 08:07
Αν αποφασίσω να πάρω κάτι τόσο μεγάλο θα πάω για ληστή το cbf έχει καλύτερα φρένα αναρτήσεις είναι πιο "σπορ" αλλά ο ληστής έχει καλύτερη άνεση και πιο ροπή χαμηλά τα οποία πράγματα τα βάζω πιο πάνω από κάτι πιο "σπορ"
Λόγια από γνωστούς μου μπαρμπαδες που έχουν περάσει από τα χέρια τους 10δες κυριολεκτικά μηχανές άτομα που στα 50+ χρόνων τους έχουν γράψεις χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμα κάνουν καγκουριες και ταξίδια .
Πιστεύω στα λόγια τους γιατί τα έχουν δοκιμάσει και δεν θα μου έλεγαν ψέματα λόγο οικογενειακών σχέσεων .
Τελείωσε θα πάω να δοκιμάσω το μεγάλο ληστή θα κάνω βόλτα και ένα tdm για το γαμωτο και μόνο και αν δω ότι μου κάνει κάτι μεγαλύτερο θα πάρω ληστή
Ευχαριστώ όλους σας για τον χρόνο και τον κόπο να μου απαντήσετε


Ληστής όλ δε γουει

για την άνεση μετράει πολύ η εργονομία θέσης οδήγησης
υπερτερεί το cbf γιατι έχει ρυθμιζόμενη σέλα σε ύψος συνδυαστικά με την ρύθμιση στο τιμόνι και ρυθμιζόμενη σε ύψος ζελατίνα(στα μπαντιτ είναι fixed όλα αυτά)
ενώ προσφέρει πιο άνετη γωνία στα γόνατα απο τα μπαντιτ

το tdm είναι ωραίο μοτερ καλό και για τουρινκ όχι όσο τα τετρακύλινδρα όμως αντισταθμίζει την μετακίνηση εντός πολης, όμως εργονομικά αν δεν είσαι 185 και πάνω θέλεις σίγουρα αποστάτες στο τιμόνι για να το φέρεις κοντά σου, ενώ παράλληλα η αίσθηση του μπροστινού απο το υπόλοιπο σύνολο είναι ψιλο-αποκομμένη