PDA

View Full Version : Ποδηλατο-φωτογραφίες μας



kordix
15/11/2021, 07:12
Δυό ρόδες έχουν κι αυτά και κάποιοι τα αγαπάμε πολύ.

Κάνω την αρχή με φωτογραφίες από νυχτερινή βόλτα Enduro mtb στη Σαλαμίνα. Ανεβαίνουμε από τους χωματόδρομους - δασικούς δρόμους και κατεβαίνουμε τα μονοπάτια του νησιού. Στο ανέβασμα έχει γυμναστική και στο κατέβα αδρεναλίνη...

432096
432097
432098

kordix
18/11/2021, 13:25
Σήμερα το πρόγραμμα είχε πετάλι και καταβάσεις στα μονοπάτια του Υμηττού πάνω από Καισαριανή και Παπάγου. Ενδιάμεσα χτύπησα και μια καφεδαρα μαζί με τα παππούδια στο αναψυκτήριο της Καλοπούλας αναλύοντας τα προβλήματα της πολιτικής επικαιρότητας. Ένα απλό "και τι κάνει το κράτος?" είναι αρκετό να φουντώσει η κουβέντα :D.

Το φθινόπωρο είναι η πιο ωραία εποχή για δραστηριότητες στο βουνό. Και ο Υμηττός έχει πολλά να δώσει κι ας είναι δίπλα μας.

Στη φωτογραφία η είσοδος του 8 λίγο πάνω από το νεκροταφείο του Παπάγου.

432196

kordix
24/12/2021, 23:16
Χρόνια πολλά, καλές γιορτές και πάντα όρθιοι.

433143

kordix
01/02/2024, 07:50
Χτες έτυχε να έχω ρεπό, οπότε... :cool:

450302
450303

Το ανέβασμα έγινε από δασικούς δρόμους και τον κεντρικό ασφάλτινο και το κατέβασμα από μονοπάτια.

kordix
01/02/2024, 12:08
Παιδιά, βάλτε φωτογραφίες από τις ποδηλατικές βόλτες σας ότι ποδήλατο κι αν έχετε. Είχα ξεχάσει κι εγώ αυτό το νήμα. Αλλά μια και το ξέθαψα...

harris_x
01/02/2024, 12:15
πλέον είναι sticky, δε θέλει ιδιαίτερη αναζήτηση :winka:

MG
01/02/2024, 17:27
Στο χρωμα που αγαπω και χαλαει συχνα

450314

mikes
01/02/2024, 18:43
:lol: :lol: :lol:

450316

Lioulios
01/02/2024, 21:31
Γατάκια
450319

karellen
01/02/2024, 22:07
Αυτή πιάνεται;

450320

ratamahatta
04/02/2024, 10:59
450399
Να και το δικό μου που το μοιράζομαι πλέον με τον «μικρό», μια αναρτησουλα κάποια στιγμή θα ήθελα να βαλω παντως

kordix
06/02/2024, 10:25
450399
Να και το δικό μου που το μοιράζομαι πλέον με τον «μικρό», μια αναρτησουλα κάποια στιγμή θα ήθελα να βαλω παντως

Μια χαρά είναι το ποδήλατο, απλό και λιτό .

Αν μπεις στην διαδικασία να του αλλάξεις πιρούνι, πάρε ένα που να έχει βάση για δαγκάνα δισκοφρένου. Θα χρειαστείς, άλλο τροχό + άλλο φρένο αλλά αν είναι 26ρης θα βρεις μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή. Κοίτα στο market place του fb αν έχεις, γιατί έχει πολύ πράμα.

ratamahatta
06/02/2024, 10:32
Μια χαρά είναι το ποδήλατο, απλό και λιτό .

Αν μπεις στην διαδικασία να του αλλάξεις πιρούνι, πάρε ένα που να έχει βάση για δαγκάνα δισκοφρένου. Θα χρειαστείς, άλλο τροχό + άλλο φρένο αλλά αν είναι 26ρης θα βρεις μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή. Κοίτα στο market place του fb αν έχεις, γιατί έχει πολύ πράμα.
26αρι είναι,θα το εχω στα υπόψιν
Το προηγούμενο που είχα και το έκλεψαν , ghost,είχε δισκόφρενα

kordix
06/02/2024, 12:12
26αρι είναι,θα το εχω στα υπόψιν
Το προηγούμενο που είχα και το έκλεψαν , ghost,είχε δισκόφρενα

Άσε το όπως είναι αν το χρησιμοποιείς στην πόλη ή σε απλούς χωματόδρομους. Αν όμως σκοπεύεις να κάνεις πιο απαιτητικέςβτες στο βουνό Ε τότε θέλει αναβάθμιση.

ΤΓινεται χαμός με τις κλοπες ποδηλάτων. Για ;υτο άστο καλύτερα όπως είναι να μη τραβάει το μάτι.

Και καλές βόλτες.

harris_x
06/02/2024, 16:21
Κάποτε...

450465

450464

450463

και μια λύση αποθήκευσης ;)

450466

Panos760
06/02/2024, 17:51
Κάποτε...

450465

450464

450463

και μια λύση αποθήκευσης ;)

450466


Cube Analog.
Είμαι fan της μάρκας.
Έχω μια carbon κούρσα Atain κ κοιτάω για mountain.
Έχω υπόψιν για το καινούργιο Attention, αλλά κοιτάω κ άλλες μάρκες με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Panos760
06/02/2024, 17:55
Εγώ δεν αναρτώ φωτογραφία, γιατί δεν ξέρω πως γίνεται.
Χθές όμως ανεβήκαμε για εκατοστή φορά στην Πηγή Καρακαντά Πεντέλης.
Οι φίλοι μένουν Γέρακα κ εγώ ήρθα από Παιανία.
Ωραίος καιρός κ εξαιρετική θέα.
Δοκίμασα τούς καινούργιους τροχούς DT SWISS R460 με κασέτα 11-34 κ 28άρια ελαστικά.
Εννοείται, πολύ καλύτερη άνεση στις λακκούβες κ ελαφρύτερο πεταλάρισμα στις ανηφόρες.
Έκανα όμως χειρότερο χρόνο.
Χε, Χε!
https://youtu.be/EFTbRQTuBVc?si=zPnvEFsGB_T3vxOQ

kordix
18/02/2024, 06:12
Υμηττάρα :);

450995
450996
450997

Panos760
18/02/2024, 11:09
Υμηττάρα :);

450995
450996
450997

Στην τελευταία φωτογραφία βρίσκεσαι στον αδιέξοδο δρόμο πάνω από την Αττική οδό, ο οποίος ξεκινά λίγο πριν μια βάση του Ναυτικού;

kordix
18/02/2024, 14:31
Όχι είχα κατέβει το μονοπάτι 12 που βγάζει στο σημείο της φωτογραφίας δίπλα στην Περιφερειακή Υμηττού και λίγο παρακάτω έχει άλλο μονοπάτι που βγάζει στα πιστάκια εντούρο στου Παπάγου.
Το μονοπάτι 12 ξεκινάει από χωματόδρομο που η συνέχειά του βγάζει σε αυτόν τον δρόμο που είναι το αδιέξοδο που είναι η βάση του ναυτικού.

Panos760
18/02/2024, 15:42
Όχι είχα κατέβει το μονοπάτι 12 που βγάζει στο σημείο της φωτογραφίας δίπλα στην Περιφερειακή Υμηττού και λίγο παρακάτω έχει άλλο μονοπάτι που βγάζει στα πιστάκια εντούρο στου Παπάγου.
Το μονοπάτι 12 ξεκινάει από χωματόδρομο που η συνέχειά του βγάζει σε αυτόν τον δρόμο που είναι το αδιέξοδο που είναι η βάση του ναυτικού.

Πολύ ωραία.
Μένω από την άλλη πλευρά, στα Γλυκά Νερά, μόλις 300 Μ από τους χωματόδρομους που βγάζουν στο βουνό κ την περιοχή την ξέρω αρκετά καλά

kordix
18/02/2024, 20:10
:beer:
Έρχομαι τακτικά προς τα κει γιατί έχει πολύ ωραία μονοπάτια. Αν θες κανονίζουμε να βρεθούμε Καλοπούλα για καφέ κάποιο σκ.

Panos760
18/02/2024, 21:47
:beer:
Έρχομαι τακτικά προς τα κει γιατί έχει πολύ ωραία μονοπάτια. Αν θες κανονίζουμε να βρεθούμε Καλοπούλα για καφέ κάποιο σκ.

Ναι, μετά χαράς.
Στείλε μήνυμα να τα πούμε.
Βέβαια, για την ώρα έχω μόνο κουρσακι κ πηγαίνω σχετικά μακρινές βόλτες, αλλά σε έναν μήνα το πολύ θα έχω πάρει ι ένα mountain.
Είμαι ανάμεσα σε 3-4 μοντέλα.

Lioulios
19/02/2024, 00:36
Analog 2020 .
Πως σου φαινεται ?
https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/313076342-podilato-mountain-cube

kordix
19/02/2024, 09:02
Ναι, μετά χαράς.
Στείλε μήνυμα να τα πούμε.
Βέβαια, για την ώρα έχω μόνο κουρσακι κ πηγαίνω σχετικά μακρινές βόλτες, αλλά σε έναν μήνα το πολύ θα έχω πάρει ι ένα mountain.
Είμαι ανάμεσα σε 3-4 μοντέλα.


Θα τα πούμε κάποια στιγμή :beer:

Panos760
19/02/2024, 09:48
Analog 2020 .
Πως σου φαινεται ?
https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/313076342-podilato-mountain-cube

Ο Μαλατέστας το δίνει καινούργιο στα 835€.
Εγώ θα έδινα κάτι παραπάνω για να πάρω το attention με Shimano μετάδοση 10-51 κ όχι την SRAM, που δεν την πολύ γουστάρω

Lioulios
19/02/2024, 12:14
Ο Μαλατέστας το δίνει καινούργιο στα 835€.
Εγώ θα έδινα κάτι παραπάνω για να πάρω το attention με Shimano μετάδοση 10-51 κ όχι την SRAM, που δεν την πολύ γουστάρω

To δικο μου ειναι αδουλευτο ,σχετικα καινουριο με κανενα 150αρι ευρω εξτρα .
Δεν το κυκλοφορω καθολου ,εκτος αν θελει ο μικρος να παμε καμια βολτα και τον ακολουθω με αυτο.
Το analog που εχει σε προσφορα ο Μαλατεστας οπως λες αφορα το 24άρι ποδηλατο και απο οτι καταλαβα εχει ενα τελευταιο.
To analog το 29αρι κανει καινουριο 940ευρω.

Εγω αν βρω καποιον που το θελει ,μπορω να κατεβω και λιγο ,αλλα ουτως ή αλλως ειμαι Κρητη και δεν σε βολευει .
Απλα το εβαλα εδω στο νημα να υπαρχει αν ενδιαφερει κανεναν ....και κουβεντα να γινεται

Panos760
19/02/2024, 12:33
To δικο μου ειναι αδουλευτο ,σχετικα καινουριο με κανενα 150αρι ευρω εξτρα .
Δεν το κυκλοφορω καθολου ,εκτος αν θελει ο μικρος να παμε καμια βολτα και τον ακολουθω με αυτο.
Το analog που εχει σε προσφορα ο Μαλατεστας οπως λες αφορα το 24άρι ποδηλατο και απο οτι καταλαβα εχει ενα τελευταιο.
To analog το 29αρι κανει καινουριο 940ευρω.

Εγω αν βρω καποιον που το θελει ,μπορω να κατεβω και λιγο ,αλλα ουτως ή αλλως ειμαι Κρητη και δεν σε βολευει .
Απλα το εβαλα εδω στο νημα να υπαρχει αν ενδιαφερει κανεναν ....και κουβεντα να γινεται

Α, δική σου είναι η αγγελία;
Sorry, δεν το κατάλαβα.
Το δικό μου νούμερο είναι 20άρι, οπότε όπως σωστά γράφεις, υπάρχει μεγάλη διαφορά από τα 940€ που έχει καινούργιο.
Το δίνεις καλή τιμή πάντως

Panos760
26/02/2024, 08:48
Χθεσινή βόλτα στα "Highlands" των Μεσογείων.
Εκκίνηση από τον οικισμό Βύλιζα Κορωπίου, στις πλαγιές του Υμηττού, κατάβαση σε ατελείωτα αμπέλια και χωράφια με ελιές, ενώ βλέπουμε διαρκώς τον Υμηττό πιάτο αριστερά μας.
Τερματισμός στην κεντρική πλατεία της Παιανίας.
Στο 9':30" όπου ανεβαίνω μια απότομη ανηφόρα, με σταματούν δύο άγνωστες κυρίες να μας ρωτήσουν που μπορούν να μαζέψουν καθαρά χόρτα.


https://youtu.be/G6xGwgcS8so?si=IoAnIoSfCfV6j8cl

kordix
26/02/2024, 10:21
MTB στην Σαλαμίνα που έχει πολύ ωραία μονοπάτια

451113

Panos760
26/02/2024, 10:26
MTB στην Σαλαμίνα που έχει πολύ ωραία μονοπάτια

451113

Η Σαλαμίνα έχει πολύ πράσινο κ ωραία βουναλάκια για mtb.
Αν κ έχω πάει αμέτρητες φορές όταν υπηρετούσα την θητεία μου σε πλοίο, η αλήθεια είναι πως μόλις προπερσι έκανα μια μικρή βόλτα με το μηχανάκι εκεί.
Το μέρος είναι αρχαιολογικός θησαυρός κ φυσικά έχει ωραία μέρη για βόλτες.

Tsber
28/02/2024, 10:26
Με ξυπνήσατε προχθές και σενιάρισα το ποδηλατάκι μου που το έφαγε η θλίψη και το είχα εγκαταλείψει σχεδόν δύο χρόνια...

451135

Ideal Crosser με μόνες αλλαγές μία καλύτερη σέλα, μεταλλικά πηδάλια, κοντεράκι και ένα ζευγάρι Continental Townride :)

Panos760
12/03/2024, 22:59
Πήρα καινούργιο παιχνιδάκι κ βγήκα πρώτη βόλτα στον Υμηττό.
Orbea Lafey H10 2023 hardtai με ανάρτηση marzocchi bomber 140 mm, σε συνδυασμό με tubeless ελαστικά 2,6" ισοπεδώνουν κρατήρες κ βράχια στους χωματόδρομους.
Καλά τα διπίστονα deore m6100, αλλά μάλλον θα πάω σε μεγαλύτερες δισκοπλακες


https://youtu.be/xWpa2k07FtI?si=2vn6JKi3ewIn-YEu

kordix
13/03/2024, 06:37
Πήρα καινούργιο παιχνιδάκι κ βγήκα πρώτη βόλτα στον Υμηττό.
Orbea Lafey H10 2023 hardtai με ανάρτηση marzocchi bomber 140 mm, σε συνδυασμό με tubeless ελαστικά 2,6" ισοπεδώνουν κρατήρες κ βράχια στους χωματόδρομους.
Καλά τα διπίστονα deore m6100, αλλά μάλλον θα πάω σε μεγαλύτερες δισκοπλακες


https://youtu.be/xWpa2k07FtI?si=2vn6JKi3ewIn-YEu

Ωραίο ποδήλατο πήρες. Καλές βόλτες και μόλις πάρω λίγο τα πάνω μου γιατί με ταλαιπωρεί μια γρίπη να πεταλαρουμε παρέα.

:beer:

Panos760
13/03/2024, 08:45
Ωραίο ποδήλατο πήρες. Καλές βόλτες και μόλις πάρω λίγο τα πάνω μου γιατί με ταλαιπωρεί μια γρίπη να πεταλαρουμε παρέα.

:beer:

Περαστικά!
Στείλε μήνυμα όταν είσαι έτοιμος

kordix
13/03/2024, 09:26
Περαστικά!
Στείλε μήνυμα όταν είσαι έτοιμος

Από το παραπάνω σκ είπε ο γιατρός και έχει δίκιο γιατί κράτησε σχεδόν 10 ημέρες αυτή η ιστορία.

Θα τα πούμε σύντομα :beer:

Και πάλι καλορίζικο και καλοβολτο.

Panos760
13/03/2024, 10:09
Από το παραπάνω σκ είπε ο γιατρός και έχει δίκιο γιατί κράτησε σχεδόν 10 ημέρες αυτή η ιστορία.

Θα τα πούμε σύντομα :beer:

Και πάλι καλορίζικο και καλοβολτο.
Ευχαριστώ πολύ!
Είναι πολύ ποιοτικό κ με απίστευτη κύλιση.
Παρόλα αυτά, στην άσφαλτο κ ιδιαίτερα στις ανηφόρες είναι πολύ κουραστικό.
Ανέβηκα το γνωστό ασφάλτινο διάσελο που ενώνει Γλυκά Νερά με Αγία Παρασκευή.
Κλίσεις 11-13% κ παρόλο που έχει γρανάζι 10-51 ήμουν 2 ':30" πίσω σε σχέση με το carbon κουρσάκι που έχω, για την ίδια διαδρομή.
Λογικό, είναι 6 κιλά βαρύτερο κ τα λάστιχα έχουν μεγάλη αντίσταση κύλισης.

ptc
17/03/2024, 12:01
Οι βολτες αργα αλλα σταθερα γινονται ολο και πιο μεγαλες. Σταυρουπολη-Μεγαρο Μουσικης και πισω σημερα (13 χλμ).

Καναμε και ενα σερβισακι στο ποδηλατο (ρυθμιση ταχυτητων, ντιζες, φρενα) με κοστος το ιλιγγιωδες ποσο των 24€. :D
Τσιμπησα και το κοπλιμαν μου απο τον μαστορα για το Peugeot. "Ωραιο ποδηλατο και σπανιο". :)

451567

ΓιώργοςΤΤ
17/03/2024, 13:43
Θα έβγαινα και εγώ σήμερα αλλά αφενός με πούλησε η παρέα, αφετέρου τα παλιά παπούτσια μου προκαλούν πόνο στα δάχτυλα, όποτε πήγα για τρέξιμο.

Το Peugeot φοράει λάστιχα κούρσας; Αν ναι, βάλε ένα ζευγάρι 25Χ700, continental κατά προτίμηση, εκεί να δεις πώς θα μαζεύεις χιλιόμετρα.

Panos760
17/03/2024, 18:56
Άλλη μια βόλτα στον Υμηττό, η γνωστή κλασσική κ εύκολη το από Σπήλαιο Παιανίας ως τα Γλυκά Νερά.
Όταν βρώ χρόνο θα ανέβω κ κορυφή.
Στο τέλος προσπαθώ να μπω σε μονοπάτι...


https://youtu.be/ONsG9oR3BAk?si=u3TKE9D3RJVM_rPa

Panos760
02/04/2024, 09:46
Ένας πασίγνωστος προορισμός είναι το εκκλησάκι των Αγίων Ασωμάτων στην Πεντέλη.
Υπάρχουν διάφοροι δρόμοι που ανεβαίνουν εκεί, εγώ διάλεξα να πάω από την Πηγή.
Πολύ βατός ο χωματόδρομος αν κ χρειάζεται λίγη προσοχή στο κατέβασμα, λόγω σαθρού εδάφους.


https://youtu.be/GIIyCIEi-LY?si=KA6Wrz8XJdVZO52e

kordix
07/04/2024, 12:27
Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λόγω σερί γρίπης, ιώσεων ωτίτιδας κτλ κτλ βγήκα μια μικρή βόλτα στον Υμηττό με το MTB.

452059
452060
452061

νεοσσός
07/04/2024, 12:47
Οι βολτες αργα αλλα σταθερα γινονται ολο και πιο μεγαλες. Σταυρουπολη-Μεγαρο Μουσικης και πισω σημερα (13 χλμ).

Καναμε και ενα σερβισακι στο ποδηλατο (ρυθμιση ταχυτητων, ντιζες, φρενα) με κοστος το ιλιγγιωδες ποσο των 24€. :D
Τσιμπησα και το κοπλιμαν μου απο τον μαστορα για το Peugeot. "Ωραιο ποδηλατο και σπανιο". :)

451567
Μπράβο! Έχεις κάνει καλή επιλογή ποδηλάτου.

Είναι πολύ ωραία δραστηριότητα η ποδηλασία και ειδικά την άνοιξη και το φθινόπωρο που ο καιρός είναι ιδανικός για υπαίθριες δραστηριότητες όλη την ημέρα.
Προσωπικά μου έχει χαρίσει πολλά χρόνια με ωραίες εμπειρίες. Είναι αναζωογονητικό, κάνεις καλό στην υγεία σου και τη φυσική κατάσταση. Αν το συνδυάσεις με τοπικές ερασιτεχνικές ποδηλατικές ομάδες (πριν από 12 χρόνια είχα μετρήσει 38 ομάδες στον νομό Αττικής και πήγαινα σε καμιά 10αριά από αυτές), γνωρίζεις κόσμο, κοινωνικοποιείσαι και περνάς πολύ όμορφα. Εδώ και χρόνια έχει φύγει η μόδα και έχουν μείνει λίγες ομάδες, αλλά μπορείς να βρεις κόσμο που να ταιριάζετε.

Προσωπικά θεωρώ την κοινωνική συναναστροφή μέσω της ποδηλασίας, έναν από τους καλύτερους τρόπους. Μιλάς με άτομα με ποικιλία ενδιαφερόντων, έχεις συνεχώς οπτικά ερεθίσματα που ενισχύουν την κουβέντα, αλλάζεις παραστάσεις, βλέπεις μέρη. Αν το ζήσεις αυτό με ομάδα, πραγματικά άλλοι τρόποι κοινωνικής συναναστροφής σου φαίνονται υποδεέστεροι. Για παράδειγμα, αν βγεις βόλτα με μοτοσυκλέτες, θα αλλάξεις μερικές κουβέντες μόνο στη λίγη ώρα που θα κάνεις στάση, εκτός αν έχετε συμβατή ενδοεπικοινωνία ΟΛΟΙ (μεγάλο ατού αυτό). Αντιθέτως σε μία ποδηλατική ομάδα 20-40 ατόμων, μπορείς να αλλάξεις κουβέντες με όλους, για όλη τη διάρκεια της βόλτας.

Θα πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα ένα τσαντάκι σέλας, με σαμπρέλα, τρόμπα, εξωλκείς ελαστικού (αν χρειάζεται το δικό σου). Προαιρετικά μπορεί να έχει πολυεργαλείο, ντίζες φρένων, μπαλώματα, νύχι οπίσθιου εκτροχιαστή, δεματικά. Είναι μερικές απλές εργασίες που γίνονται σε 10-30 λεπτά στον δρόμο και σου επιτρέπουν να γυρίσεις στο σπίτι σου ποδηλατώντας ή να συνεχίσεις τη βόλτα σου. Διαφορετικά χάνεις τη βόλτα και ταλαιπωρείσαι για να γυρίσεις το ποδήλατο με τα πόδια ή με αμάξι.


Μία καλή αλυσίδα είναι επίσης χρήσιμη, για την περίπτωση που σταματήσεις έστω και για λίγο για να μπεις σε ένα μαγαζί ή να καθίσεις για καφέ. Έχω μερικές ιστορίες γνωστών που τους πήραν το ποδήλατο μπροστά στα μάτια τους ή μόλις το άφησαν για ένα λεπτό από τα μάτια τους, για να ψωνίσουν σε έναν φούρνο, φαρμακείο κλπ. Μία απλή αλυσίδα αποτρέπει κλέφτη που θέλει να πάρει το ποδήλατο με θράσος και να φύγει τρέχοντας. Έχω ένα καλό πέταλο, που το χρησιμοποιώ όταν αναγκαστικά μένει το ποδήλατο ανεπίβλεπτο (σπάνια), αλλά είναι βαρύ και δεν βολεύει. Έχω και ένα λουκέτο με σπιράλ συρματόσκοινο, που κόβεται σε δευτερόλεπτα με έναν μέτριο κόφτη, αλλά αυτό είναι πάντα στο ποδήλατο και το χρησιμοποιώ συνέχεια. Ακόμα και για καφέ να σταματήσω και να έχω το ποδήλατο στα 10 μέτρα, παρέχει κάποια ασφάλεια. Με αυτό δένω συνήθως και τα ποδήλατα φίλων πάνω στο δικό μου.

Panos760
07/04/2024, 14:55
Άλλη μια βόλτα στον Υμηττό.
Ξεκίνησα από Παιανία, Γλυκά Νερά κ ανέβηκα την οδό Κρητικού Πελάγους ως το εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννου του κυνηγού.
Έντονες κλίσεις 11-13% οι οποίες παλεύονται χάρη στα γρανάζια 10-51.
Είχα σκοπό να ανέβω Κορακοβούνι κ να πέσω ως το σπήλαιο Παιανίας, κάνοντας κύκλο, αλλά δεν με έπαιρνε ο χρόνος.
Οπότε, επέστρεψα.
Εδώ η διαδρομή ανάποδα.


https://youtu.be/hcipGh4oP-E?si=qyr2tPWZoeEVAWiS

kordix
19/04/2024, 08:13
MTB βόλτα στον Υμηττό, από Βύρωνα ως Παπάγου και πίσω από δασικούς δρόμους και μονοπάτια.

452407

Panos760
26/04/2024, 15:45
452581



Πρωινή βόλτα στον Υμηττό .
Εκκίνηση από τον οικισμό Βύλιζα Κορωπίου ως το εκκλησάκι του Αγίου Ευσταθίου κ επιστροφή από Σέσι.
Αρκετά υψηλές κλίσεις σε ορισμένα σημεία, που φτάνουν το 20%.
Το εκκλησάκι το έχουν πλέον περιφράξει σαν να είναι στρατόπεδο.


452582
452583

Tsber
08/05/2024, 10:52
452811

Μια ευθεία ως την Κρήτη :)

kordix
08/05/2024, 11:17
452812
452813

Panos760
08/05/2024, 21:20
Μεγάλη Παρασκευή απόγευμα ξεκινήσαμε με έναν φίλο από Γλυκά Νερά, περάσαμε Παιανία κ ανεβήκαμε στα ψηλά του Κορωπίου, μέχρι που βρήκαμε τον πρώτο χωματόδρομο.
Αρχίσαμε να ανεβαίνουμε κ ο στόχος μας ήταν η κορυφή του Υμηττού.
Είχαμε κόντρα αέρα σε όλη την διαδρομή, ο δρόμος θρυμματισμένος βράχος, ανηφόρα γύρω στο 8%, ώσπου κάποια στιγμή φτάσαμε στην κλασσική διασταύρωση.
Η ώρα δεν μας έπαιρνε, γιατί κ οι δύο έπρεπε να επιστρέψουμε στις οικογένειες μας, αφού έπρεπε να πάμε επιτάφιο.
Θέλαμε κάνα μισάωρο ανάβασης μόνο.
Δώσαμε ραντεβού την επόμενη φορά που θα έχουμε περισσότερο χρόνο.
Αρχίσαμε να κατεβαίνουμε κ εκεί ήταν η απόλαυση.
Τα φαρδιά ελαστικά κ το πηρούνι με την μεγάλη διαδρομή ισοπέδωσαν τα πάντα.
Δυστυχώς, ο φίλος μου δεν γλίτωσε μια πτώση, όπως μπορείτε να δείτε στο βιντεάκι.
Μετά την πτώση του, κυριολεκτικά πηγαίναμε κομμάτια στον χωματόδρομο κ την άσφαλτο.


https://youtu.be/4rdklobDfck?si=zrXbuLWd2frcElYo

road spirit
10/05/2024, 10:52
Μεγάλη Παρασκευή
....
Είχαμε κόντρα αέρα σε όλη την διαδρομή, ο δρόμος θρυμματισμένος βράχος, ανηφόρα γύρω στο 8%, ώσπου κάποια στιγμή φτάσαμε στην κλασσική διασταύρωση.

Ζόρικο :beer:
Εκείνη τη μέρα έκανα και εγω μια ανάβαση, Ποικίλο. Στην ανηφόρα για τις κεραίες πάνω απο την Πετρούπολη το garmin δείχνει σε κάποια σημεία κλίση 11-12% και με εκείνο τον αέρα, και παρόμοιο τεραίν με αυτό που κάνατε, με έσκισε :bawl:

kordix
10/05/2024, 11:17
Μεγάλη Παρασκευή απόγευμα ξεκινήσαμε με έναν φίλο από Γλυκά Νερά, περάσαμε Παιανία κ ανεβήκαμε στα ψηλά του Κορωπίου, μέχρι που βρήκαμε τον πρώτο χωματόδρομο.
Αρχίσαμε να ανεβαίνουμε κ ο στόχος μας ήταν η κορυφή του Υμηττού.
Είχαμε κόντρα αέρα σε όλη την διαδρομή, ο δρόμος θρυμματισμένος βράχος, ανηφόρα γύρω στο 8%, ώσπου κάποια στιγμή φτάσαμε στην κλασσική διασταύρωση.
Η ώρα δεν μας έπαιρνε, γιατί κ οι δύο έπρεπε να επιστρέψουμε στις οικογένειες μας, αφού έπρεπε να πάμε επιτάφιο.
Θέλαμε κάνα μισάωρο ανάβασης μόνο.
Δώσαμε ραντεβού την επόμενη φορά που θα έχουμε περισσότερο χρόνο.
Αρχίσαμε να κατεβαίνουμε κ εκεί ήταν η απόλαυση.
Τα φαρδιά ελαστικά κ το πηρούνι με την μεγάλη διαδρομή ισοπέδωσαν τα πάντα.
Δυστυχώς, ο φίλος μου δεν γλίτωσε μια πτώση, όπως μπορείτε να δείτε στο βιντεάκι.
Μετά την πτώση του, κυριολεκτικά πηγαίναμε κομμάτια στον χωματόδρομο κ την άσφαλτο.


https://youtu.be/4rdklobDfck?si=zrXbuLWd2frcElYo

Έχει πολύ ωραία μονοπάτι για το κατέβασμα σε όλες τις πλαγιές του Υμηττού.

Panos760
10/05/2024, 18:04
Ζόρικο :beer:
Εκείνη τη μέρα έκανα και εγω μια ανάβαση, Ποικίλο. Στην ανηφόρα για τις κεραίες πάνω απο την Πετρούπολη το garmin δείχνει σε κάποια σημεία κλίση 11-12% και με εκείνο τον αέρα, και παρόμοιο τεραίν με αυτό που κάνατε, με έσκισε :bawl:

Καλά, εμείς κάναμε βλακεία αρχικά.
Είχα πει να φορτώσουμε στα αμάξια τα ποδήλατα κ να γλιτώσουμε την ασφάλτινη ανηφόρα ως την αρχή του χωματόδρομου.
Περίπου 10 χλμ.. Γιατί είχαμε σκοπό να φτάσουμε στην κορυφή κ μετά να πιάσουμε την άσφαλτο κ να κατέβουμε Βάση Ναυτικού κ πίσω Γλυκά Νερά, λίγο κάτω από το σπίτι μου.
Στο Ποικίλο είχα ανέβει μια φορά, όταν επεστρεφα από μια δουλειά στην Πετρούπολη.
Τυχαία βγήκα σε έναν χωματόδρομο κ κατέβηκα Καματερό.
Με το crypton!
Κ εκεί, πολύ ωραία ήταν...

Panos760
10/05/2024, 18:08
Έχει πολύ ωραία μονοπάτι για το κατέβασμα σε όλες τις πλαγιές του Υμηττού.

Το επόμενο εγχείρημα είναι η διάσχιση προς Βάρη.
Πήγα μόνος μου προχθές για ανίχνευση , αλλά μπερδεύτηκα στους χωματόδρομους μέχρι να φτάσω στην αρχική μπάρα κατέληξα να κάνω ανούσιες αναβάσεις κ καταβάσεις σε χωράφια κ χωματόδρομους.
Τώρα βέβαια ξέρω πως θα φτάσω κατευθείαν κ τουλάχιστον έκανα καλή προπόνηση

Panos760
08/06/2024, 09:06
Η Πεντέλη έχει μερικά ωραία σημεία με πράσινο.
Ανέβηκα με το ποδήλατο τέλη Μαρτίου μέχρι το Νταού κ από εκεί μπήκα στο δίκτυο χωματόδρομων.
Κάποιοι οδηγούν στο γνωστό Πανόραμα, άλλοι στην Μαραθώνος κ ένας πάει σε ένα νέο εκκλησάκι στον Νέο Βουτζά, που λέγεται Άγιος Παρθένιος.
Φαντάζομαι πόσο ωραίο θα ήταν το τοπίο πριν τις πυρκαγιές.



https://youtu.be/YL40fbZKZyo?si=UiYJ4eNfN5i0ql2m